LOURDES GEERAARDSBERGEN. m JUrukker-lllitgfDer 3mi tJait ïtuffrl, ftapellratraiit, 13, te 2klat. Antisocialisten Nummer 1 ÜL Omer De Ruyver. Feesten ter eere van den H. de Ia Salie te Aalst. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toes-ezonden centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijving^ op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7e JAARGANG. NUMMER 326. O Aalst, den 25 Mei van het jaar O. H. 1901. is een steedje op do verste palen van Frankrijk ge legen, aan de hooge Pyreneën die Spanje begren zen. Daar is O. L. Vrouw verschenen in de verle- deue eeuw aan twee kinderen. Ter plaats waar de Koningin des Hemels stond, is een waterbron ont sproten, en vele zieken hebben genezing bekomen door dat water. Eene zeer prachtige basiliek is daar opgericht, en jaarlijks gaan daar duizenden en duizenden godvruchtige personen Maria veree ren, hare voorspraak en hare weldaden afsmee- ken. Tallooze mirakelen zijn daar geschied van zieken, kreupelen, manken, blinden, dooven, die in eenen oogwenk genezen waren van hunne lij dende kwaal, en die allen ongeneesbaar waren voor de kunst der geneesheeren. Daar zijn ook tal looze mirakelen van bekeering en zielekwalen ge schied, door de alvermogende voorspraak van de Troosteres der bedrukten. Verscheidene personen van Aalst hebben ook deel genomen aan de laatste bedevaart naar Lour- des en zijn er ooggetuige geweest van mirakuleuze genezingen. Een vrouwtje van ruim zestig jaar, sedert jaren onbekwaam tot gaan, en op twee krukken voort- wippende, gaf aan een persoon de krukken om die vast te houden, terwijl men het vrouwtje in het water der mirakuleuze fontein dompelde. Schielijk gevoelt de lijdster eene rilling door het lijf, zij is genezen. Zonder gebruik harer krukken stapt zij geestdriftig voort, al Maria te loven en te gebene- dijden. Deze personen hebben ook eenen man gezien, metser van ambacht, wien het onheil over komen was van aan de heup verstuikt te zijn, zoo dat het heupbeen geheel uitstak, en de man scheef en krom was, opeens was hij ook in zijnen vorigen volkomen toestand hersteld. Hij was recht, de uit stekende en gebrokene beenderen waren op hunne rechte plaats, en alle pijnen waren verdwenen 1 Zij hebben nog ooggetuige geweest van de vol gende mirakelen 1° De genaamde Maria-Louisa Van der Eist, kleermaakster, oud 39 jaren, echtgeuoote Alfons De Smedt, wonende Brusselschensteenweg te Aalst, gewezen herberg De Roos was sedert tien jaren ziekelijk ten gevolge van haar derde kraambed en nu sedert 3 jaren was zij met volkomene lamheid geslagen. Zij onderstondt vier heelkundige opera- tiën en bij de laatste van verleden jaar vreesde men een ongelukkigen afloop. Vol betrouwen op Gods genade door de voor spraak van de H. Maagd Maria nam zij deel aan de laatste Belgische bedevaart naar Lourdes. Zij werd per rijtuig naar onze statie gevoerd, vertrok naar Gent alwaar zij geplaatst werd in 't ziekenrij- tuig. Twee geneesheeren van Gent onderzochten haar en bestatigden volkomene lamheid. Zaterdag, na verscheidene bezoeken aan het heiligdom en een had in 't water genomen te heb ben, gevoelde zij de eerste beternis des Zondags ging zij er te voet heen, en kroop op de knieën den berg op en ondervond nogmaals beternis des maandags kon zij zonder iemands hulp den berg beklimmen en was de genezing volkomen. Alleen gevoelt ze nog eenige zwaarte in de beenen. Woensdag avond der verleden week is vrouw De Smedt hier met den trein uit Gent aangekomen. Hare familieleden waren haar ter statie te gemoet gesneld. De tijding dezer wonderbare genezing was hier bliksemsnel verspreid en eene talrijke menigte was ter statieplein samengestroomd, welke haar onder de algemeene toejuichingen naar onze St.- Martinuskerk geleidde. 2° Marie Franco, 18 jaar oud, wonende inde Romestraat te Oostende, had sedert haar 14 jaar in de linker oor eene polype, of vleeschuitwas, groeien die haar alle gehoor ontnam. Sedert ver scheidene maanden was de polype tegen het been van den hoofdschedel gedrongen en had achter het oor, twee wonden doen opengaan die, door hun aanhoudend etteren, gansch dit deel van den schedel bedierven. De geneesheeren, waaronder verscheidene specialisten, die geraadpleegd wer den, zegden dat eene operatie, niet min smertvol dan gevaarlijk, het eenigste redmiddel was dat haar nog overbleef. De jonge dochter zegde dat zij liever de dood dan de operatie zou verkiezen. Zoo stonden de zaken, toen een godvruchtig persoon aan de ouders den raad gaf van hun kind te laten medegaan naar Lourdes met eene andere Jufvrouw der stad die dezelfde reis doen zou. Misschien zou O. L. Vr. wel ver 1 eenen hetgeen de menschelijke middelen niet vermochten. Groot was de vreugde der brave dochter toen zij eindelijk de toelating bekwam van de bedevaart mede te doen, toelating die zij zoo vurig verlangde en sedert 4 jaar reeds had ge vraagd. En als wilde de Heilige Maagd het wonder nog klaarblijkender maken, korten tijd voor èet afreizen begonnen de wonden geweldig te etterren en het aangezicht ging aan 't zwellen nog nooit was het zoo erg geweest en men vreesde een oogen- blik dat de zieke de reis niet zou kunnen onderne men. Doch dit verslechten vermeerderde nog haar betrouwen den Woensdag 1 Mei, vertrok Marie Franco en kwam den Donderdag daarna te Lour des toe. Den Zaterdag daaropvolgend bekwam zij voor den eersten keer de toelating haar te^gaan wasschen in het mirakeleus water der grot den Zondag deed zij nogmaals hetzelfde en den Maan dag vernieuwde zij de wassching voor den derden keer. 't Was alsdan, terwijl het krachtig water haar ovër het hoofd vloeide, dat al met eens zij als eenen snak in de oor, samen met eene ruisching in het hoofd en eene kleine ontsteltenis gewaar wierd. Wat was er gebeurd De jufvrouw die bij haar stond, zag hare oor in een oogenblik ontzwellen en beide wonden met alle teekens van bederf gansch verdwijnen. De stramheid van het hoofd en de volledige doofheid waren weg en van den poly pe, de oorzaak van geheel de kwaal was er niet het minste spoor meer te vinden. Dit was eene der vijf oogenblikkelijke geneziugen welke op dien dag, 6 Mei, te Lourdes bekomen wierden. Vrijdenkers, materialisten, ongeloovigen zijn in de onmogelijkheid deze mirakelen te loochenen, en de kracht der natuur in te roepen om deze wonder bare genezingen uit te leggen. Deze die op de rotsen van Lourdes gezeid heeft Ik ben de onbevlekte Ontvangenis toont hare macht en beschaamt de godloochenaars. Wij lezen in Het Zondagblad Niet één man van orde, echt liberaal of katho liek, zal zijne stem schenken aan Ren» de socialist AL de Katholieken kennen maar één nummer, en stemmen boven den naam van den kandidaat der partij Het is er bijna mee gedaan Nog slechts eenige dagen scheiden ons van de stemming, en Rens die de stemmen der burgers afsmeekt, die in al hoeken en kanten kruipt om door invloed eene stem of twee te bedelen, Rens is nog altijd te fier en te grrroot om op de vragen der lasten betalers een woord uitleg te geven. Bubgebs Hij heeft den tijd, hij is niet te fier, niet te grrroot om bij de mannen van de coöperatief te te gaan preeken Hij heeft den droeven moed zijne liberale prin ciepen onder de voeten te treden, om slaaf te wor den van Marjanne de Roode Hij heeft de platzakkerij nevens ne Peeboer en Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aaukondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4e bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. consoorten, zijne kiezing te bewerken Maar... u voldoen, u een enkel woord uitleg ge ven, u eenen kleinen blijk van aandacht schenken, laten zien dat gij, burgers, hem ook iets waard zijt, dat hij niet te groot is voor u, dat hij zich aan u niet vervuilt, zooals zijn modderblad het schrijft, laten zien dat hij zijn geuzenhielen aan u niet vaagt... dat, neen, dat doet hij niet, daarvoor heeft hij geenen tijd, geenen moed genoeg hij heeft te veel werk in de Zak 1 Bubgebs Heeft Rens nu geenen tijd om naar u te luiste ren, om uwe wenschen en eischen te aanhooren, heeft hij nu geen andere lieftalligheden over dan voor de mannen van de Zak, Zondag ziïlt gij ook hem gedeuken, en geenen tijd hebben om uwe stem to schenken aau hem die samenspant met de bloedvijanden van den middenstand Een laatste maal dus, om te toonen dat wij, tot het laatste oogenblik geduld hebben, en ongevoe lig willen blijven aan den smaad, zoo tergend de neringdoende burgerij in 't gezicht geworpen, rich ten wij aan den ouden burgemeester Rens, de vol gende vragen, die sedert weken en weken, tot zij ne schande, tot zijnen VAL, aan het hoofd van ons blad onbeantwoord bleven staan K Hebt gij, ja of neen, gedurende drij jaren van uw bestuur, nieuwe marktrechten en nieuwe opcenten ontvangen voor eene som van jaarlijks 13,000 fr., 't zij op drij jaren 39,000 fr. 2. Hebt gij ja of neen, van wege 't gemeente fonds, voor basis nemende het middencijfer der vier laatste jaren katholiek bestuur, niet jaar- lyksch middelmatig 5274,83 fr. meer ontvangen, 't zij op 4 jaar 21,099,32 fr. 3. Hebt gij ja of neen, van het afzonderlijk fonds in 1899 geene som meer getrokken van 1,104 fr. 4. Hebt gij, ja of neen, eene leening gedaan, waarvan de opbrengst verdwenen is, van 37,000 fr. 't Zij te samen 98,303,32 fr. meer geld middelen dat gij u verschaft hebt 5. Voegt daarbij, na aftrok de 20,400 fr. batig slot van uw laatste dienstjaar, nog te betalen reke ningen aan uw opvolgers overgelaten voor 't rond sommeken van 15,000 fr., 't zij een gezamentlijk bagatelleken van 113,203,32 fr. En dat op 4 jaar bestuur 6. Bij die zelfde gelegenheid, daar gij toch aan 't antwoorden zijt, zouden wij een klein uitleggings ken willen over de 100 maal herhaalde beschuldi ging van 54 duizend franken erreurkens, in uw vermaard brochuurken begaan ten nadeele der Katholieken, en waarop gij, sedert 5 jaar uitleg ontvlucht. 7. Een woordje uitleg over de 702,50 fr. gaz in een enkel jaar te veel betaald voor lantaarns die nooit bestaan hebben. (Dit geid is door de zorgen van 't nieuw Katholiek bestuur weergeeischt en in de kas geschoten). 8. Idem over de rekening van 2500 fr. zoo aar dig in uw budjet vergeten, en waarop wij tot heden ook geene logenstraffing kregen. 9. Daarna, als dat alles is opgeklaard, zouden wij u vriendelijk verzoeken eene conferencie in den Bouw te willen geven Over het houden van het Register van bevolking en deszelfs invloed op de Kiezerslijsten onder een Geuzenbestuur. Bubgebs, L astenbetalebs Nog eenige dagen, en de man die zoo lang met u den zot heeft gehouden zal door u geoordeeld worden Vergeet niets, niets Hij zit in de Zak, hij blijve er in Hij is met de Coöperatiefhij loope er nu mee voort 1 Hij spant met de roode vijanden der burgersklas samen hij vare er wel mee I Elk zijn goeste Maar de goeste van ons vlaamsche volk zal op Sinxendag ook luiden RENS, geen Burgemeester van de STAD meer, maar Burgemeester van de ZAK (Het Zondagblad van Geeraardsbergen) (VEBVOLS). De dri'edaagsche plechtigheden, ter eere van den Heiligen Joannes Baptista de la Salie, werden op Vrijdag 3 Mei, om 20 uren aangekondigd door het luiden der klokken en het spelen des beiaards zij vingen ter kerke aan om 8 uren 's avonds met een plechtig lof, gezongen door den Zeer Eerwaarden Heer Kanunnik Van Doren, onzen ieverigen Pas toor-Deken, die alhoewel pas ingehuldigd, reeds het vertrouwen en de liefde van al zijne parochia nen heeft verworven, dank aau zijn minzaam ka rakter en aau de priesterlijke deugdeu, welke in zijnen persoon uitschitteren. De kerk was vol ge- loovigen en op ieders gelaat stond ware vreugd en hemelsche hoop te lezen. Onder de sierlijke wim pels, die de oude eu statige gewelven een vroolijk uitzicht gaven, klommen met de wierookwalmen ook de vurige gebeden der priesters en geloovigen tot voor den troon des Allerhoogsten. Den Zater dag 4 Mei, eerste dag des Triduums, om 6 1/2 ure had eene mis plaats. Al de kindereu onzer katho lieke scholen, die hunne eerste Communie gedaan hebben waren er uitgenoodigd en naderden na de nutting des misdoenden priesters ter heilige tafel, 't Was oprecht aandoenlijk. De eerbiedige houding dier veelbelovende jeugd getuigde van diepinge- wortelde godsvrucht. Op dien plechtigen stond bij zonderlijk kon alle klaarziend oog bemerken, wel ken heilzamen invloed eene oprecht christelijke opvoeding op de kinderen teweegbrengt. Waarlijk in hen mag de maatschappij met volle betrouwen de toekomstige, voorbeeldige plichtbesetfende va ders, de door den godsdienst verteederde moeders begroeten. Onder de bescherming en wijze leiding onzer Moeder der H. Kerk opgroeiende zullen zij in lateren leeftijd nooit iets gemeens hebben noch met de omwentelaars, noch met socialism, noch met de vrijmetselarij en de invloed, welke zij aan hun onberispelijk gedrag te danken hebben, zullen zij uitoefenen tegenover de vijanden van huisgezin, vaderland en kerk. Ik vraag het u, geëerde lezer, zijn dergelijke schouwtooneelen niet troostelijk en laten zij ons niet toe hoopvol in de toekomst heen te staren Om 9 ure, plechtige hoogmis, door den Zeer Eerwaarden Heer Willems, pastoor der Sint Jozefs- kerk. Al de kinderen der katholieke scholen onzer stad zijn er op uitgenoodigd en do kerk is prop- pensvol kinderen. Na het Evangelie beklom den Zeer Eerwaarden Pater De Ruyck den predikstoel en richtte tot de kinderen eene zeer belangrijke aanspraak. Ten einde door die nog weinig ontwik kelde verstanden te worden verstaan hield de wel sprekende redenaar hun, in eenvoudige taal hunne plichten voor opzichtens ouders, meesters en an dere oversten hij drukte gansch bijzonderlijk op de verschuldigde gehoorzaamheid. De algemeene aandacht der leerlingen bewees ten duidelijkste dat hij door alleu werd begrepen en doet ons de hoop koesteren dat die zoo doeltreffende aanspraak vruchten van zaligheid zal oplevereu.Oml7 ureLof door den Z. E. H. Vau Heuverswyn, bestuurder der St. Camiliusschool. Om 20 ure, plechtig Lol door den Z. E. II. Roegiers, pastoor vau het Hos pitaal, gedurende hetwelke lofrede des heiligen, door den Z. E. Pater De Ruyk. De gevierde spreker ontwikkelt op meesterlijke manier in drie kern achtige sermoonen de volgende punten 1° Het werk van God in den heiligen de la Salie. 2° Het werk van den heiligen de la Salie, beantwoorden de aan Gods werk. 3° De vruchten voortspruiten de uit deze dubbele werking. In beeldrijke taal waar de overvloed van gedachten met de kracht en zoetluidendheid der klanken gepaard gaan, verhandelt de gewijde spreker op meesterlijke ma nier het eerste punt. Onder de schitterste kleuren schildert hij ons af, hoe God zijnen trouwen die naar langzamerhand tot den dienst zijner altaren en tot het inrichten eener kloosterorde voorbe reidt. Hij wijst op de godsdienstige opvoeding, wel ke hij zijne duurbare ouders verschuldigd is hoe

De Volksstem | 1901 | | pagina 1