rei Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Ook een drenkeling. Geeraardsbergen- XiSu "2 door Dokloor Moroy, Neder-over-Heembeek Rechtbanken. Git Congo terug. de moeilijkheden en beproevingen zich aanbieden en ongevoeliglijk rechtstreeks of onrechtstreeks op de verwezenlijking van 't werk van God uitloopen. Het tweede serinoon was de ontwikkeling dezer woorden Het werk van den heiligen de la Salie, beantwoordde aan Gods gratie Dit tweede deel zijner Prachtige lofrede was onder alle opzichten het eerste waard zoowel door de verhevenheid der gedachten als door de teerhartigheid der gevoelens, de zekerheid der leering en de bekoorlijke schoon heid der taal. In dit heeft de welsprekende rede naar ten duidelijkste getoond dat de heilige de la Salie nier. slechts een groot man was als stichter van eene onderwijzende kloosterorde, als schepper van het edelste en verdienstelijkste werk, dat de geest des menschen uitdenken kon, maar nog de getrouwe navolger van Jesus-Christus, in de ver wezenlijking van 't grootsche werk hem door God zei ven opgelegd. De oogen gevestigd op ziju goddelijk toonbeeld, zoo gaat de boeiende predikaat voort, zegeviert de heilige over de listen en lagen hem door laffe vij anden gespannenover de vervolgingea, welke zij ne vrienden zeiven hem berokkenen. Ia zijne vurige slotrede roept Pater De Ruyk in de begeestering weggedragen Joannes-Baptista de la Salie weze van onzentwege niet enkel 't voorwerp onzer erken tenis en bewondering maar tevens het door ons al len na te volgen toonbeeld van alle deugden. Doch het is in de bespreking van 't derde deel De vruchten voortspruitende uit deze dubbele werking dat de welsprekendheid van den icvcri- gen Pater ten toppunt stijgt en zijne aanhoorders in boeiende bewoordingen tot voor den troon des Allerhoogste heen draagt eu ze in verrukking op de voortbrengsels dier wederzijdsche werken in den goddelijken natuur doet heenstaren. Hij bekent dat alle geleerd man iu staat is te onderwijzen, doch bewijst op de ontegensprekelijkste manier dat het bezit van kennis alleen niet voldoende is om in gansch de beteekenis van 't woord op te voeden. De opvoeding zegt de gevierde spreker vereischt eene bijzondere roeping des hemels en kan enkel door diegenen worden gegeven, die door God tot die verhevene zending zijn uitverkoren hij steunt deze bevestiging door de woorden van den goddelijken meester Gaat en onderwijst alle volkeren, hen doopende in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes 't Is enkel op die voorwaarde dat het onderwijs een opvoedings middel wordt. Na voormelde woorden des Zaligma- makers klaar en duidelijk te hebben doen ver staan en aldus de verhevenheid der zending der opvoedkundige in 't algemeen en der Broeders van de Christelijke Scholen in gansch hare klaarheid voor de oogen zijner aanhoorders te hebben doen blikkeren, wendt de Pater zich in medeslepende taal tot de zoo talrijk toegestroomde menigte, zeg gende Leer uit dit alles hoe noodzakelijk het is in onze tijden, waarop al de legerbenden des dui vels tot den oorlog zijn uitgerust, waarop al de krachten der hel samenspannen om het katholiek onderwijs onder den voet te helpen en te verplet teren, die werken te steunen en op te beuren, wel ke de christene opvoeding der jeugd voor doel heb ben, onder welke standen der maatschappij ook zij zich mogen voordoen, en drukt op de verplichting der kinderen enkelaan dergelijke onderwijsgestich ten toe te vertrouwen. ('t Vervolgt). 't Was op den Noordmolensloot, eene volks buurt in Schiedam. Muizen dat ze hadden, muizen.... bijna niet om tegelooven. Twee drie in een nacht. 't Was een der vorige avonden, juist dat vader en moeder in hun bed wilden stappen, toen een ge ritsel gehoord werd, een gepiep, frrrr de klep van de val sloeg dicht. Moeder, een muis We hebben er weer een 1 En vader, zóó in zijn onderbroek, er uit naar den waterkant om 't beestje te verdrinken. - Ziet ge dan kan ze dezen nacht nog eens die nen, de val. Met de val onder den arm, gaat de man het huis uit. Juist is hij bezig, de gevangen muis te recht te stellen in de gracht, of daar kont een kennis, die naar de herberg gaat, achter hem Nog zoo laat op, vader En 't verhaal van de gevangen muis, en een praatje over het koude weer, is de discussie. Ga even mee, op den hoek een borrel drinken in de herberg. En vader, zooals hij waait" en draait, gaat mee naar de herberg om een geutje. Intusschen, in huis zat moeder met angst. En ze ging eens zien waar vader bleef. En buiten gekomen ziet ze de muizenval aan den kant staan... van vader geen spoor. Och God hij is verdronken, mijn man En 't luide geschreeuw jaagt de heele buurt 't huis uit, bij elkaar aan den waterkant. Een dreg wordt gehaald, en gevischt, geplotst, geharkt in 't Schiedamsche zwarte water. Intusschen komt vader op zijn gemak uit de her berg. Hij veegt met den rug van zijne breede hand zijnen mond af, en spoed zich naar huis... Hé, wat zou dat wezen, daar dien hoop men schen aan den waterkant. En hij dringt zich in 't gedrang, en ziet gelijk de anderen, in 't water, naar 't gedreg. Maar, na verloop van tijd, als er niets belang rijks gevischt wordt, vraagt hij aan zijn buurman wat er gaande is. Een man verdronken dat wil de buurman zeggen, maar 't woord bleefl hem op de lippen. Hij staat hier gilt hij. {Tableau is er brand ontstaan in de papierfabriek, alhier. Het huis van den bestuurder is vernield. Ook eenige gebouwen der fabriek werden aangetast. De schade is zeer groot, doch door verzekering gedekt. Geene persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. VRAAGT OVERAL HIET LEUVENSBIBR der gunstig gekeude /trouwerij Frans Br uwé* AALST. Fvnnkriïk - In de gevangenis van Bar-le- tcfm# t/n.»" Duc hggfl. men zekeren Char les Simonin, met verbrijzelden schedel in zijne cel dood gevonden. De ongelukkige, oud-secretaris van marine te Ligny; was onlangs wegens misbruik van vertrou wen tot 6 maanden gevangenis veroordeeld. Zijn medegevangene was zekeren Henri Liége- ois veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid voor diefstal. De ellendeling ondervraagd zijnde, verklaarde dat Simonin zich gezelfmoord had door de ijzeren bedden op te lichten en op hem te laten neervallen. Maar men ontdekte in de cel een bebloedde ijze ren staaf van 40 centimeters wat het verhaal van den moordenaar den boedem insloeg. Het lijk van Simonin droeg zes wonden. Men heeft ook bemerkt dat Liégeois gepoogd heeft een gat te booren in eenen hoek der cel en ook de deur open te breken. Hij verklaart dat hij om hulp geroepen en daar niemand kwam, heeft hij vol schrik gepoogd het lijk te ontvluchten. RriifittAl Het parket van Brussel heeft Snellinckx en De Bruycker, de twee aangehoudenen voor den moord der Zenne- straat, zaterdag tegen over elkaar gesteld. De Bruycker ging voort met Snellinckx te be schuldigen en te verklaren dat hij slechts de hel per is geweest, de medeplichtige in den diefstal. Snellinckx gaat voort met te loochenen dat heel het verhaal van de Bruycker een verzinsel is en dat hij dit krapuul van (De Bruycker) zelfs niet kent. De confrontatie heeft meer dan vijf uren ge duurd. Dezer dagen zal De Bruycker ook geconfron teerd worden met eene dame van Vilvoorde, die Snellinckx herkende als eenen der plichtigen in de moordpoging en diefstal over eenige maanden bij haar gepleegd. Die Boeren toch Een Hollander was ver leden week te Brussel voor zaken en sprak daar een Engelschen handelsvriend, die voor het Engel- sche gouvernement 35,000 paar schoenen had ge leverd. Onlangs was deze aan het «War Office te Lon den ontboden en werd hem gevraagd, van welk le der hij zolen en bovenleer had gemaakt. Men vroeg hem zooveel, dat hij wederkeerig verlangde te we ten of er iets aan de schoenen mankeerde Men bleef hem het antwoord daarop schuldig maar bestelde direct, om binnen korten tijd te le veren, eene tweede partij van 35,000 paar. Toen hij hetWar Office verliet, ging een officier met hem mee en deze zegde hem in ver trouwen, dat die eeiste 35,000 paar, door de Boe ren waren buitgemaakt. Aan dc blceke bloedelooze jonge doch ters en in 't algemeen aan alle zwakke personen volstaat het, 2 of 3 doozen Pillen van D1' Raphaël te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, leven digheid en opperbeste gezondheid bekomen Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. IVamPIl - ^eze stac* zÖn er kwaadwilli- gaar(jbj (]ie de reisduiven in 't voorbijvliegen doodschieten om ze in den pot te steken. Dinsdag heeft de policie een bezoek afge legd bij twee zulke liefhebbers en er 217 reisdui ven aangeslagen, toehoorende aan de vermaardste duivenmelkers van 't land. IVillOVP - Zaterdag namiddag, ten 3 ure, ge- 1 beurde alhier een jammerlijk on geluk. De vrouw van Amandus Herregots zette een pot kokend water van de stoof, op 't oogenblik dat baar 7jarig zoontje met zijne andere broertjes al spelend in buis kwam geloopen. Het kind viel in den pot kokend water en bekwam erge brandwon den over gansch het lichaam. Dr De Mol diende het arm knaapje de eerste zorgen toe en deed bet naar bet gasthuis overbrengen. n o»al a ïi rl Zondag avond rond 8 ure, beeft te Loüdeü eeü engelschr» on derofficier, Butler genaamd, onlangs uit Zuid- Afrika teruggekomen, vier zijner kinderen met een revolver dood geschoten en bet vijfde, een jong meisje, erg gekwetst. Het zesde kind, slechts ee nige maanden oud, kon door de moeder gered wor den. De moordenaar, die, denkt men, in een aan val van heete koorts gehandeld heeft, is aangehou den. Pil ftp - ^en plaa^seUjk klad schrijft het vol- gende, alhier stierf de genaamde Pie- ter Doms, aan eene wonde, over eenige dagen bekomen in eene familietwist. Tengevolge van eene intrestkwestie bad Doms zijne moeder mishandeld en zijn broeder Louis, beducht voor bet leven der moeder, had een ge weer genomen en er Pieter een kogel mee in den bil geschoten. ftpnélprmmirfp Schrikkelijke moord. LK.U1JPI IllOIUIC. Niettegenstaande het parket geene moeite spaart om licht te brengen in de geheimzinnige moord op jufvrouw de La Taille gepleegd, gaat het onderzoek niet veel vooruit. De dader had de misdaad zoo goed beraamd dat hij geen spoor achtergelaten heeft. Dinsdag avond be gaven zich M. Pardoen en zijn griffier naar Appels om daar ook een onderzoek te doen. Woensdag werden verscheidene getuigen van Brussel en an dere steden, onderhoord, die zouden gereisd heb ben met den vermoedelijken dader den dag der mis daad.'s Namiddags ve trok het parket opnieuw naar Dendermonde om in steden van het binnen- nenland het onderzoek voor te zetten. MTwee werklieden van Moll werken te Luik. Dezer dagen wilden zij zich eene werkman skaart voor den ijzeren weg aan schaffen. Hiertoe behoort men een bewijs in te brengen van den persoon waar men aan den arbeid is. Denkelijk om moeite te sparen fabrikeerden zij den brief maar zelf. Een stelde hem op en deed hem door een herbergier schrijven. De tweede werk man bracht hem naar den statieoverste. Het feit werd ontdekt. Zoo geraakten de twee werklieden ook de gedienstige herbergier op 't banksken. De twee eersten werden veroordeeld tot 15 dagen ge vangenis. De herbergier kreeg voor zijne moeite 26 fr. boete. Bewijst dan al eenen dienst. De beroemde doktoor Baucliard van Pa rijs zegt in zijne laatste geneeskundige verhande ling dat de bloedzuiverende pil van doctoor Wal- théry een uitmuntent remedie is tegen de verstopt- heden en de maagpijnen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Dnnmiik - Donderdag sprong een werk- UUU/ liijn," man.steengraver te Doornijk in de Schelde om zich te verdrinken. Hij werd 's avonds dood opgehaald. Denzelfden avond ontstond er tusschen de moe der en den broeder van den verdronkene zulken hevigen twist dat de zoon zijne moeder mishandel de en haar zelfs op straat wierp. Toen zij bij eenen gebuur was binnengevlucht, loste hij een schot door de glazen deur van den winkel, om haar te dooden. Hij dreigde zelfs den gebuur met den dood, in dien hij de moeder niet buiten deed gaan. De moordenaar verweet zijne moeder de schuld te zijn van den zelfmoord zijns broeders, omdat zij, hoewel 60 jaar oud zijnde nog wilde hertrouwen. De plichtige is aangehouden. 7pjp - Prudent Tereken, 10 jaar oud, zoon - vaü eeQ wagenmaker uit de Stekstraat, was verleden Zondag op eenen telefoonstaak ge klommen en er af gevallen. Woensdag is hij aan de gevolgen van eene inwendige breuk bijna schie lijk gestorven. Mej. Van M.., van Schaarbeek, kwam zondag namiddag per rijwiel langs de- Willebroeksche vaart gereden. Aan Buda viel het meisje plotseling in het wa ter. De stoomboot die dienst doet tusschen Laeken en de Drie-Fonteinen kwam voorbij ge varen. De eigenaar van deze boot, M. Callcwaert, sprong in de vaart en duikelde verscheidene malen hij kwam terug boven met mej. Van M.., die reeds het bewustzijn verloren had, in de armen. M. Cal- lewaert, die reeds vijftig maal zijn leven gewaagd heelt om dit van andere menschen te redden, werd door de ooggetuigen hartelijk geluk ge- wenscht. Beroepshof van Luik. Le Soirdie zich ten onrechte uitgeeft voor een onzijdig blad, had een proces ingespannen tegen een priester uit den omtrek van Vielsalm, denE. H. Wathy, omdat de ze dc katholieken gewaarschuwd had tegen de le zing van dit blad. Le Soir vroeg voor 10,000 fr. inlasschingen en aanplakkingen van het vonnis. Het beroepshof van Luik heeft nu uitspraak ge daan in dat proces en de vraag van le Soir verwor pen. Het vonnis zegt dat de E. H. Wathy in zijn volle recht was, aangezien le Soir tegen het katholieke Spanje geschreven heeft ten voordeele van het joodsche en protestantsche Amerika dat hij strijd gevoerd heeft tegen Broeder Flamidien, later er kend als onschuldig dat de woorden door den E. H. Wathy gebruikt, die le Soir betittelde als een blad aan de joden verkocht, niet beteekenen dat het blad door de joden betaald is, maar dat het eene zekere denkwijze aankleeft. Kortom le Soir heeft met klank zijn proces verloren. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, slAJLST. Onze vriend en gebuur, Mijnheer Prosper Hoe- beke, is, na eene afwezigheid van drie jaren, uit het verre Congoland weergekomen. Eene groote vriendenschaar wachtte hem verleden Zondag aan de statie af en wenschte hem een hartlijk welkom. M. Hoebeke geniet eene uitmuntende gezondheid. Ook zal zijn verblijf in ons midden van zeer kor ten duur zijn, daar hij voornemens is, andermaal naar het zwarte land uit te wijken. vtiti MoorseI. Zijn gedurig reizen, heinde en ver op zoek naar allerlei inlichtingen, oorkonden, stamboomen, enz. doch nog meer zijne prachtuitgaven met kostelijke staalplaten en landkaarten, (hij liet op eigen reke ning drukken), die hij in den beroerden oorlogstijd niet kon aan den man brengen, hadden kanunnik Sanderus ongehoorde onkosten berokkend en tot armoede gebracht. Hij moest zijn leven lang bij de machtigen der aarde gaan aankloppen en op de beurs van anderen rekenen ook alle de levensbe schrijvers van den on vermoei baren werker zijn het eens om te verklaren dat de Benediktijnen van Affligem hem liefderijk ontvingen uit- deernis met zijn lot en om hem uit den nood to helpen. Mis schien, zegt Julius de Saint-Genois, was de waarde grijsaard zoo arm niet, maar verkoor hij het ver blijf in dees kloostersticht, waar hij niet alleen zou rust en eerbied vinden, doch ook eene rijke bi bliotheek en den genoeglijken omgang met monni ken die altoos als letterminnaars hadden te boek gestaan. Antonius Sanderus vond geluk en vrede op den avond van ziju leven (1), en ontsliep zachtjes in den Heer in de abdij van Affligem den 16 Januari 1664, in den ouderdom van 77 jaren. Hij werd be graven in de kloosterkerk, aan St-Maurusaltaar, onder eenen arduinen zerksteen door hem zelf aan gekocht, met dees eenvoudig en kristen opschrift dat hij insgelijks zelf vervaardigd had D. O. M. ANTONIUS SANDERUS PRESBYTER PUS FIDELIUM PRECIBUS ME COMMENDO ET A MISERICORDIA CHRISTI EXPECTO DONEC VENIAT IMMUTATIO MEA AMEN. Zoo bleef de abdij van Affligem in de XVII* eeuw, eene voedster en beschermster der kunsten en der letteren, gelijk zij geweest had van hare stichting af, en in den langen loop der middeleeu wen. Ziehier de vertaling van eene korte bladzijde uit het geleerd werk De Vinsiruction publique au moyen-dge (XIII0 au XVI0 siècle) (2) De uitstekende mannen die schitterden in de abdij van Affligem, gesticht ten jare 1083, leveren 't bewijs dat de studie aldaar in eere was. Zoo wa ren Fulgéntius, de eerste abt, in 1135 gestorven Hugovan hooge afkomst, groote wetenschap en zeldzame deugdzaamheid Francode tweede abt, een wonder van geleerd heid, vir scientid tnirabilis, zegt Foppens Geeraard van Affligem wiens handschriften te Parck-bij-Leuven, berusten De monnik Simondie omtrent 1290 leefde en bijzonder de Bijbel en de heilige Vaders studeer de Willem van Mechelenlater prior van Waver en abt van St-Truiden Willem van Affligemprior aldaar omtrent 1300; en Hendrik van Brussel, op hetzelfde tijdstip leven de. n Is 't wel noodig, op voorhand, alhier aan te stip pen dat de rust en met haarde studie, uit Affligem verdwenen in de XVI0 eeuw, toen de Affligemsche heuvel het bijzonderste tooneel was van de krijgs verrichtingen der Vlamingen van Lodewijk van Male tegen de Brabanders, en nog veel meer tij dens de Nederlandsche beroerten Althans de twee eerste abten van Affligem be- hooren tot onze letterkundige geschiedenis zelfs heeft de geleerde Franco eenen biograph gevonden in den Brusselschen bibliothekaris Goethals (3). De laatste prelaat van het klooster, alsdan door het volk de groot-provost geheeten, was eveneens een monnik van uitstekende wetenschap. Deze proost, zegt Dom Pitra, der abdij van Solesmes, was Beda Regaus, een der mannen die minst ver dienen in hun eigen vaderland vergeten en mis kend te blijven. Hij beminde zoo hartstochtig zijne bedrukte moeder van Affligem, om zijne gelief koosde uitdrukking te gebruiken, dat hij vijf-en- zestig levensjaren besteedde aan het onderzoek van hare oorkonden en glorietitels, en aan het op stel harer jaarboeken. Veertien boekdeelen zijn de vrucht van dien lastigen arbeid, op een langdurig tijdstip van vernedering, ja van ellende begonnen, en onderbroken door de dood, in 1808, als wan neer de verdelging van Affligem voor eeuwig vol trokken scheen (4). Beda Regaus kon er nooit toe besluiten de ruïnen van zijn geliefkoosd verblijf te verlaten. Op eenige boogscheuten van het vernield klooster, bleef hij inwouen bij eenen begoeden pachter, en dwaalde des avonds, als eene schim van het verledene, op en rond de puinhoopen van zijn verwoest Jerusa lem. Op het stil en eenzaam kerkhof van Hekel- gem, in Braband, staan op eenen bemosten arduin deze woorden gebeiteld D. O. M. BEGRAEFPLAETS VAN DEN ZEER EERWEERDIGEN GELEERDEN EN DEUGDRYKEN HEER BEDA REGAUS GEBOORTIG VAN BRUSSEL HEBBENDE GEWEEST 69 JAEREN RELIGIEUS DER ABDYE VAN HAFFLIGHEM EN 43 JAEREN MET GROOTEN LOF PROOST DERZELVE ABDYE.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2