SCHAVUITEN. Druhkfr-lKttgfufr 3an fan Mufftl, AapfUtBtrirnt, 13, tr 2talat. JLeve de Katholieken Groot Krijgsfeest op Zondag 30 Juni 1901. Feesten ter eere van den H. de la Salie te Aalst. WSKËBBSKè Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. V JAARGANG. NUMMER 3 Aalst, den 1 Juni van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJice de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Ia de zitting der Kamer van Volksvertegenwoor digers van Vrijdag 17 Mei, hebben de leden der linkerzijde, de socialisten vooral, weer een staaltje gegeven van hunne gemanierdheid. Zoo grof, zoo gemeen, zoo walgelijk hebben zij zich nog maar zelden gedragen. In heel gematigde bewoordingen uitte de acht bare heer Dohet den wensch dat aan den bedrukten toestand der regeering van den H. Stoel eene we zenlijke, rechtzinnige en rechtvaardige oplossing werde gegeven. Klaarblijkelijk doelde de heer Dohet op den wraakroependen roof der Pauselijke Staten door de Piëmonteezen in 1870, en op de plagerijen en kwellingen van allen aard, waaraan de Paus van wegede Italiaansche vrijmetselaarsregeering bloot staat. Voorzichtigheidshalve en om niemand te kwetsen, vermeed de achtbare spreker de uitdruk kingen van roof, overweldiging of andere derge lijke, welke toch zeer wel te pas kwamen, te Die wensch, zegde hij, uit ik, zoowel in het belang van Italië's grootheid als in het belang der vrijheid van de Kerk. De souvereiniteit van den Paus is sedert twaalf eeuwen in het openbaar volkenrecht ge drongen. Thans behoudt de Paus nog enkel de schaduw van eene tijdelijke macht, doch hij ver tegenwoordigt eene kracht, eenen invloed, een wonderbaar zedelijk gezag, en, tegenover de bui tensporigheden en 't misbruik van stoffelijke macht, is dergelijke macht heilzaam en zedelijk. De onafhankelijkheid van 't Pausdom, nood zakelijk voor het uitoefenen van zijn geestelijk ge zag, waarborgt de vrije en regelmatige uitoefening van den katholieken godsdienst, dien van 't mee- rendeel der Belgen. Die onafhankelijkheid moet ten volle gewaarborgd en beschermd worden. Aldus sprekende, zeg ik niets, wat niet past bij de grootheid van een vrij volk. Rome met den Paus is de Koningin van Italië: vreemdelingen, bedevaarders, kunstenaars, geleer den komen er ten allen kante toegestroomd om eene overheerlijke en eeuwenoude souvereiniteit te omringen met hunne hulde en hunnen eerbied, ze te groeten en toe te juichen. En 't is geene beleediging voor eene bevriende natie, te wenschen dat voor Rome de benaming bewaard blijve van Eeuwige Stad en Italië toe te wenschen dat het de overleveringen van Con- stantijn en Karel-de-Groote hervatte en voortzette. Herhaalde malen reeds werd die zeer gematigde rede van den heer Dohet door hoonend gelach, ha telijke uitroepingen, onfatsoenlijke geruchten van wege de liberale en socialistische kamerleden on derbroken. De liberale heer Giroul was zelfs onbe schaamd genoeg om uit te roepen dat de Paus de Armeniaansche christenen liet vermoorden, en om de geloovigen, die den II. Vader te Rome hunne hulde gaan bewijzen, voor pijpekoppen uit te schel den. Hij wilde zeker de maat geven van zijne wel gemanierdheid en van de achting welke hij in het oog van ieder fatsoenlijk mensch waard is. Maar dat alles was nog maar een begin van het rumoer en van de schavuitenstreken. Zich om het rumoer der linkerzijde niet bekreu nend wees M. Dohet er op, hoe onze verschillende regeeringen, zoo liberale als katholieke, de souve reiniteit des Pausen erkend hebben. Weg met de papen I roept Furnéraont uit. Ons land, zoo vervolgt de heer Dohet, kan voor den toestand van den H. Stoel niet onverschil lig blijvenonze grondwet huldigt geene onver schilligheid, die veeleer vijandschap zou zijn tegen alle godsdienstige gedachte... Zij is overigens niet onverschillig aan een hooger recht, aan een ideaal van waarheid en gerechtigheid, aan beginselen en grondslagen waarop de maatschappelijke orde is gevestigd. De grondwet roept de Godheid zelve in, waarvan de Paus voor de katholieken, voor de meerderheid des lauds, de opperste vertegenwoor diger is. Weg met de-papen roept nogmaals MFur- némont, terwijl ook de overige socialisten hunne gemeene onderbrekingen bij de zijne voegen. Hoe de katholieke Kamerleden hunne veront waardiging bedwingen konden is met uit te leggen; 't moet zijn dat zij aan de grofheden der socialisten gewend, en er ongevoelig aan geworden zijn. Bedaarden kalm gaat de heer Dohet voort: «Om de min of meer belachelijke kreten, uitroepingen en onderbrekingen der socialisten, zegt hij, zal ik mij niet bekreunen zij moeten het slecht verdra gen kunnen hier eerbiedig hulde te hooren bren gen aan den Paus, zij die de kerk beschouwen als alleen bekwaam zijnde strijd tegen het socialisme vol te houden de redevoeringen van de leden dier groep in deze Kamer, hunne aanvallen tegen den godsdienst, hun bespottelijknabootsen zijner plech tigheden, bewijzen ten overvloede dat zij den gods dienst aanzien als den machtigsten hinderpaal voor 't verwezenlijken hunner inzichten. Spottende toejuichingen van de zijde der socialisten). Na den heer Dohet voerden nog de heer de Gel- linck d'Elseghem en de heer Gillès de Pelichy het woord, om op even waardige wijze, protest aan te teekenen tegen den vernederden toestand, waartoe de H. Vader gebracht is. Hij is de hoogste over heid hier op aarde, en de grootste mogendheden, zelfs die niet katholiek zijn, achten zich verplicht hem hulde te brengen. En ondertusschen blijft hij van zijne vrijheid en onafhankelijkheid beroof 1, en blijft hem van zijne staten niets over dan een paleis en een hof. En 't vochtig stroo Een bussel stroo voor dien heer roept de korzelige Furnémont weer uit, terwijl de overige socialisten op hunne banken zit ten te tieren. Dan opeens heffen zij de Marseillaise aan, de Marseillaise die, zooals de liberale heer Hymans zelf bekende, hier het lied van eene revolutionnai- re partij is. Ondertusschen stelden zij zich aan als echte schavuiten en maakten gebaren als bezete nen. Het was Furnémont die de kroon spande. M. Furnémont is toch, zooals men zou genegen zijn te denken, geen man zonder opvoeding. Heeft hij geene christelijke opvoeding genoten, toch ont ving hij eene deftige opvoeding voor de wereld, hij is een millionair (die altijd zit te zuchten over het ongelukkig lot van den werkman), hij is advokaat, een wetsgeleerde en wetgever. Maar zoo diep zit de haat tegen de Kerk en den godsdienst in zijn hart, en zoo kookt die haat in zijnen boezem dat hij niets dan vuur en vlam spuwt als er van de Kerk en hare rechten spraak is. Welsprekend zal hij discuteeren over Vrijheid, Verdraagzaamheid, Rechtmaar geldt het de Kerk, dan kent hij geene andere vrijheid dan die van ze van alle vrijheid te berooven, geen verdraag zaamheid dan voor hare belasteraars, geen recht dan dat van haar te onderdrukken 't ls diezelfde Furnémont die over eene week in het Volkshuis der socialisten te Brussel zei: Voor het socialism gelijk voor het liberalism, voor de ware demokraten gelijk voor de ware liberalen is de geduchtste vijand de katholieke Kerk. Haar moeten wij aanvallen en bestrijden, altijd en over al, in hare propaganda en in hare geloofsleer. Te genover haar nochzwakheid noch wapenstilstand! Dit toch moeten wij ter eere van M. Furnémont bekennen, dat hij niet, gelijk veel andere socialis ten en liberalen, zal zeggen dat het liberalism en het socialism niet tegen den godsdienst zijn. Open lijk komt hij voor zijne strekking uit Weg met de Kerk, weg met den godsdienst Zondag hebben er twee gemeentekiezingen plaats gehad, alle twee in bijna gelijke omitandig- heden. Te Geeraardsbergen en te Edingheu was er geene meerderheid meer in den gemeenteraad. Te Geeraardsbergen was, ten gevolge van een katho liek raadslid, de raad samengesteld uit 6 katholie ken en 6 liberalen en socialisten. Te Edinghen, door het overlijden van een liberaal raadslid, be stond de raad uit 5 katholieken en 5 liberalen. In die voorwaarden was het bestuur onmogelijk geworden en was er in beide steden eene kiezing noodig geworden. Te Geeraardsbergen gold het voor de katholieken hunne meerderheid in den raad te herstellen, te Edinghen de meerderheid te veroveren. In beide plaats hebben onze vrienden den zege praal behaald. Ziohier de uitslagen GEERAARDSBERGEN. Stemmers 3,060 Ongeldige briefjes 60 M. De Ruyver, katholiek 1570 M. Rens, liberaal .1430 ;De Geeraardsbergsche katholieken zegepralen Hus met 140 stemmen meerderheid, terwijl in 1899 hunne meerderheid slechts 130 stemmen bedroeg. EDINGHEN. Stemmers 1495 Ongeldige briefjes 27 M. Decroes, katholiek 807 M. Delplanche, liberaal 661 De katholieke meerderheid bedraagt dus 146 stemmen. Wij wenschen onze vrienden van Geeraardsber gen en Edinghen hartelijk geluk met die schoone uitslagen. Zijn de Krijgsfeesten van 1884 nog in het geheu gen van vele personen, door den grooten bijval die zij bekomen hebben, deze van 30 Juni beloven hun in pracht en luister verreweg te zullen over treffen. De elfde Bondgenootschappelijke Vergadering der Pompierskorpsen van België, staat dees jaar in verband met den 25" verjaardag van ons vrijwil lig gewapend Pompierskorps, en het 25jarig Ju belfeest zijner voornaamste Oversten. Ziehier het programma der vermakelijkheden van den dag. Om 10 uren 's morgends Bondgenootschappe lijke Vergadering ten Stadhuize. Om 11 1/2 uren Muziekaal morgendfeest op den kiosk ter Groote Markt, door de Muziekafdee- ling van een der aan het Feest deelnemende Korp sen. Om 1 1/2 ure 's namiddags Vergadering der Pompierskorpsen Albert Liénartstraat, Statieplaats en Statiestraat. Om 2 uren Optocht door de bijzonderste stra ten der stad. Om 2 1/2 uren Ontvangst ten Stadhuize der Korpsoversten door het Gemeentebestuur. Wei- komwenschen. Eerewijn. Om 3 uren Wapenschouw en defileeren op de Keizerlijke plaats. Om 4 uren Premietrekkingen ten Stadhuize. Concerten op verscheidene kiosken door de aan den optocht deelnemende Muziekkorpsen. Om 5 uren Banket bij inteekening in de Groote zaal van 't Stadhuis. De bijtredingen moeten ge zonden worden, vóór 10 J uni, aan den Voorzitter van het Comiteit M. Fritz De Wolf, Keizerlijke Plaats. Iuteekenprijs 5 franken wijnen niet inbe grepen. Om b 1/2 ure Groot Concert op den kiosk ter Groote Markt, door een deelnemend muziekkorps. Om 7 uren's avonds Groot Veldfeest ten lokale der Koninklijke Harmonie, Verlichting des hofs. Concert door het Muziek van een der Pompiers korpsen. Groot Bal. Talrijk zijn de korpsen die reeds hunne bijtre ding hebben gezonden. Onder dezen treft men aan Kortrijk, Yperen, Oudenaerde, Rousselare, Den- dermonde, Brussel, Ledeberg, Meirelbeke, Turn hout, Basècles (Henegouwen), Cureghem-Ander- lecht, Velsique, Wilryck, Etterbeek, Ninove, Wil- lebroeck, Quévaucamps (Henegauwen), Gulleghem (West-Vlaanderen), Lessen, Boom, Leuze, Gëe- raerdsbergen, Sottegem, Ath, Schaarbeek-Brussel, Laeken, Uccle, Antoiug, Eenaeme, Berchem (Oost-Vlaanderen), waartusschen een tiental met Muziek. (Ingezonden). Vreeselijk voorwaar is de strijd, zoo gaat de Pater voorts, om de ziel van 't kind. En gij Bemin de Broeders der Christelijke Scholen, gij vormt de voorposten in dien hevigen strijd. Sedert twee honderd jaar zijt gij de voorvechters in den oorlog tegen het goddeloos onderwijs, gij strijdt op den eersten rang, ja, maar ook gij zijt 't meest bloot gesteld aan de bloedige schichten door 't vijande lijk leger tegen de H. Kerk gericht. En inderdaad, wie toch op onze dagen wordt meer veracht, be schimpt en bespot door de vijanden van onzen godsdienst Het zijn de Broeders der Christelijke Scholen. Ja, inde nieuwsbladen gaat men dage lijks uit den vuilnisput der hel alle laster ophalen, om hem neer te werpen op wat heilig en vlekkeloos is, en wel bij voorkeur op het onbezoedeld kleed van de Broeders der Christelijke Scholen. Getuige daarvan 't afschuwelijk helsche plan in de vrijmet- selaarslogie gesmeed tegen den onschuldigen Broe der Flamidiaan. Die tegenkantingen, die dwars drijverij weze U, nooitvolprezene Broeders, een spoorslag, om, zoo het mogelijk is, nog meer goed te stichten. Vooruit dus op de ingeslagene baan ten strijde voor het goede met den onverschrokken moed en de alomgekende dapperheid, welke gij tot hiertoe hebt aan den dag gelegd. Uw Heilige Va der, Joannes Baptista de la Salle is met u De ver heerlijking van uwen stichter, weze de voorbode van uwe zegepraal. En wij allen, beminde christe nen, wie wij ook zijn mogen, we moeten die schaar dapperen moedig ter zijde staan, wij moeten plaats nemen in de rangen dier voorbeeldige kampioenen van 't christelijk onderwijs en gelijk de kreet van't ongeloof dien is van God buiten de school zoo ook moet onze oorlogskreet dien zijn van Leveu het godsdienstig onderwijs Leven de Katholieke scholen. Ten strijd dan als leeuwen ouder het be vel van onzen koenen aanvoerder den heiligen Jo annes Baptista de la Salie, den stichter van 't volksonderwijs, die uit het hoogste der hemelen de oogen op ons gevestigd houdt en ons door zijne machtige bemiddeling zal doen zegevieren ten strijde onder het wijs beleid vau onzen roemrijken Paus Leo XIII, den grooten voorstaander der gods dienstige opvoeding, den grooten werkmansvriend; ten strijde onder het verstandig geleide van onzen eerbiedwaardigen bisschop en onze ieverige geeste lijkheid. Onder dergelijke aanvoering moeten we verwinnen. Immers indien onze door God aange stelde oversten met ons zijn, dan is de Allerhoog ste met ons, en zoo God met ons is, wie zal ons hinderen of weerstaan. Wenden wij ons dan vol betrouwen tot den heiligen de la Salie, smeeken wij zjjne voorspraak af over zijn werk, over zijne geestelijke kinderen, over de ouders en leerlingen onzer katholieke scholen. Als patroon zal de la Salie ons tegen de slagen onzer woedende vijanden beschutten en tot do eeuwige zegepraal geleiden. De andere godsdienstplechtigheden hebben zich in 't orde ontrold, op het programma aangestipt en zijn allen om het best gelukt. Melding dient noch tans gemaakt te worden van de communiemis op Zondag 5 Mei om 6 1 /2 ure, tot dewelke de oud leerlingen van het St-Livinusgesticht en der St- Joris'school uitgenoodigd waren-, 't Was oprecht hartroerend, werklieden, burgers en edelen iu

De Volksstem | 1901 | | pagina 1