- ■Drukkfr-tlitgrorr 3an Wan Uuffcl, HapelUatraat, 13, tc 3lalat ZATERDAG. ELKEN 4* Briefwisseling. De geldelijke toestand van België. Onpartij dig-. VERSCHIJNT Abonnementsprijs voor gmsch België, franco te huis, 2.60. Voor de vreemde landen, 5,00. - 5 centiemen het nummer. - Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. - Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. - De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij vërandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. JAARGANG, .NUMMER 328) Aalst, den 8 Juni van (het jaar 0. H. 1901. Vonnissen - 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen pel- regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den Annoncen op de 4'bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het O/Sce ie Publicité, Rue ie la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het i-A-hldeen maal ver jaar eene annonce van 6 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór Moed en Zelfopoflferlng (lit opschrift treft het oog telkenmale bij hoogtijd de standaard onzer Vrije Brandweer wordt ontvouwt. Edele ge voelens, welke den mensch het dreigend gevaar doen trotseeren, die hem steeds meer om meer aanprikkelen het bijna onmogelijke, 't is te zeggen heldendaden te verrichten. Moed en Zelfopoffering wat luidt gij helder bij degene wier ziele trilt bij uwe treffende klanken. Vereenigt die twee deugden in een hart van twintig jaar het zal overbruisen van grootsche gedachten, edelmoedige fierheid, manhaftige stout moedigheid, onwankelbare standvastigheid ver zamelt een twintigtal dier jeugdige Vlamenborsten, wier boezem van dit dapperheidsvocht doorweekt is, en, wij staan tegenover de stevige grondvest waarop ons Aelstersch vrijwillig Pompierskorps den 13 Mei 1875 werd opgericht. Met taaie wilskracht en ontembaren ijver oefen de zich die kloeke jongelingscbaar in haar nieuw ambt. Weldra verdubbelden hunne rangen en ter- zelvertijd hunne werkzaamheden. De Staat ingelicht van den rassen vooruitgang der pas ontstane Brandweer, van Aelst herkende haar bij Koninklijk Besluit van 4 April 1878 en vergunde haar het recht de wapens te dragen. Ik 1884 vierde het Korps van Aelst zijn tienjarig bestaan Als een heuglijk tijdstip staat dit eerste jubel feest bij onze bevolking geboekt. Zij herrinnert zich nog zeer wel, zells deze die alsdan nog kleine bengels waren, die schitterende helmen bekroond met bonte vederbossen, die helderblinkende zwaar den en net uitgedoste en glanzende uitrustingen; die langgebaarde reuzen met hunne hagelblanke Iedere schorten, gitzwarte haremutsen en flikke rende bijlen dit alles dooreenwemelend in mach tige scharen onder de gloeiende stralen eener feestvierende Julyzon. Oh dan was het schoon die welgemeende ver broedering van mannen die hetzelfde doelwit Menschenliefde nastreven, saamgeklonken met die onvergeetbare medewerking van ons gulhartig Aelstersch volk voor wier redding bij het minste gevaar al die dapperen bereid waren alle opoffe- ringen te wagen. Meermaals gedurende haar vijf en twintigjarig bestaan nam de Vrije Brandweer van Aelst aan prijskampen deel. Wij zagen haar optreden in Schaarbeek-bij- Brussel, op 3 Oogst 1890 en er zegevierend den tweeden prijs in den internationalen en den eersten in den nationalen prijskamp behalen. Brussel ook was getuigen op 24 Juli van het jaar 1892 harer manhaftigheid. Het donderend handgeklap, de daverende kreten Leve Aelst Vive Alostde geestdriftige houding der duizen- de en duizende aanwezigen, hun zakdoekgewuif, hun ondwingbaar goedkeurend gejuich en gejubel zullen voortaan de roemrijkste onderscheiding we zen welke ooit een korps aan de kroon harer zege pralen zal hechten. Intusscheu zijn jaren en jaren verloopen, doch vandaag steviger als ooit staat ons Vrijwillig Pom pierskorps paalvast in zijne vestingen geankerd. Eene krachtige Fanfaar is binst dien vervlogen tijd opgerezen, en verlustigt de talrijke uitstappen, oefeningen en St. Barbarafeesten. Jaarlijks ont haalt zij onze Aelstenaars op een prachtig concert tijdens de Kermisfeesten. Met een waar genoegen moeten wij bestatigen dat dien muziekalen stond telkenmale in den openbaren smaak is gevallen. In den loop van het jaar 1898, kwamen er twee pompiersposten, ieder van 25 manschappen onder het gezag van een sergeant-bevelhebber tot stand eenen op Mijlbeek en eenen op Schaarbeek, zoodat het geheele korps op dezen stond weinig min dan 150 werkende leden telt. Beide zijn derwijze ge schikt, elk op hun gehucht de eerste hulp te kun nen bieden in geval van brand. Een prachtig arse naal, daar of omtrent in het midden der beide pa- rochieën gebouwd houdt wederzijds hun materieel en pompen schuil. Talrijke diensten hebben deze afdeelingen aan de voorsteden reeds bewezen ook was het met vreugde dat Schaarbeek en Mijlbeek vervolgens op 12 April en 4 Mei 1898 die noodzakelijke instelling begroette. Thans is op de ijzere plaat des tijds het uur ge slagen dat onze Brandweer op haar Zilveren Ju belfeest mag roemen. Te dier gelegenheid heeft ons waakzaam Gemeentebestuur haar en terzel- vertijd de naastbestaande onzer wakkere Pompiers en al de inwoners van Aelst een paar nuttige ge schenken aangeboden. Wij bedoelen de inrichting van de Verzekering der Brandweermannen op eenen voet zooals zij tot hiertoe nergens bestaat en het aankoopen der kostelijke Stoomspuit welke in den voormiddag van 30 Mei 11., onder toezicht" der officieren in het arsenaal is aangebracht. Het is een prachtig, heerlijk stuk wij wenschen er on ze Pompiers veel vooruitgang mede in hunne g«w vaarlijke ondernemingen en meenen den tolkte zijn van de geheele stad om aan onzen Gemeenteraad eenen welgemeenden dank uit te drukken voor die milde giften. Zooals buitengewoon welgelukte plakbrieven het reeds hebben aangekondigd zal er op Zondag 30 Juni 1901, ter gelegenheid van den 25" Verjaar dag van ons Vrijwillig Pompierskorps, de elfde Bondgenootschappelijks vergaderingen der Pom pierskorpsen van België alhier plaats grijpen, even als een groot Krijgsfeest. Naar men ons verzekerde waren in het jaar 1884 slechts drij en twintig deelnemende korpsen. Het voorlopig programma der aanstaande feesten ons voorgaande week medegedeeld, bewijst dat dit getal reeds goed overtroffen is. Wij vernemen uit goede bron dat er nog dage lijks bijtredingen ingezonden worden, onder an dere Koekelberg, Eyne, Ronsse, Maulde (Henegou wen), Leuven, Gavere, Diest, Herstal (Luik), Souvret (Henegouwen), Berchem (Antwerpen), Mortsel (Antwerpen), Thuin, Borgerhout, Wer- vicq, Denain (Frankrijk), Gheel, Namen, Temsche, Watermael-Boitsfort, Lauwe (West-Vlaanderen), St-Jans-Molenbeek. Samen uitmakende met degene voorgaande week gemeld 53 korpsen, vertegenwoordigende een getal van 2,500 Pompiers. Alles laat dus verhopen dat het feest in den hoogsten graad zal lukken geene moeite is of zal gespaard worden van hooger ambt. De hemel be- gunstige dien dag met een overheerlijk weder. Aelst weze in feestdos laat wimpels en wapperen Medeburgers siert uwe huizen, het nationale vaandel ontplooie zijne dierbare kleuren aan uwe gevels viert te samen met de uit alle hoeken des lands en buitenland saamgestroomde medebroeders, den roem uwer dappere Pompiers viert hunnen moed en hunne zelfopoffering viert den ootmoedigen huisvader die bij dage en bij nach'te bij het eerste brandalarm zijne dierbaarste panden hier op aarde, onwederroepelijk door zijne naastenliefde ontrukt wordt om den al vernielen den gloed met gevaar zijns levens te dempen viert den zwierigen jongeling die bij trillende kou de en stikkende hitte zijne nog frissche krachten zoo edel weet te besteden, die geen voet breed zou wijken mocht het een menschenleven gelden viert het nederig verdoken volkskind, dat, wan- wanneer helaashet vuur zijn slachtoffer heeft gekozen, wanneer een der uwe door het noodlot is aangewezen om in die ellende te bezwijken, een voudig ingetogen naast dit verkoold of verpletterd lichaam neerknieltom het met eene moederlijke teederheid, de eerste zorgen toe te brengen viert bijzonder degene die gedurende vijf en twin- jaren standvastig over u allen getrouw waak ten viert de koene leiders dier edele inrichting. Leve het vrij gewapend Pompierskorps van Aielst Leve zijne Stichters en Jubilarissen De Redactie. Bij het ter pers leggen vernemen wij nog de vol gende bijtredingen bij het aanstaande Pompiers- feest Beveren-Waas, Erpe, Lokeren, Moorsel en Bouchout bij Antwerpen. Men verwacht alle dagen de schriftelijke aangif ten van Brussel, Antwerpen, Mechelen en menig andere die reeds hun woord hebben gegeven op het feest niet te ontbreken. Men is dus al goed de zestig ingetreden, en wij verhopen in onze aanstaande uitgaaf het volledig programma der deelnemende korpsen tot zeventig te zien stijgen. 31 Mei 1901. Mijnheer de drukker, lk ben vandaag als gansch verjongd en avontuur het zelfs van in mijnen ouden dag ook eens in de et te schrijven. Ik wil toonen hoe kontent dat de mannen en vrouwen van onzen ouderdom op dezen moment zijn. Van dezen morgend kregen wij van den bode 2 briefkens, een voor mij en een voor mijn vrouw, 'k Dacbt wat mag dat zijn En wel drukker mijne goede man, die daar zooveel voor in 't Stemmeken schreef, 't was 't goed nieuws dat ik en mijn vrouw alle jaren van't gouvernement 65 frank pensioen gaan trekken. Mijn vrouw verhanderde van koleur als ik heur voorlas en had ik ze niet bedwongen en uiteengedaan dat Mijnheer Betlione naar de Ka mers was ze zou zonder tegenhouden naar u de Pontstraat geloopen zijn om onzen volksvertegen woordiger te gaan bedanken. Maar onze lieve Heer gaf het mij in 't gelool ik, 'k zei, 'k zalt 't naar den drukker schrijven en daarmee was de bui over. Ja, voor de kiezing lachten de socialisten in briefkens met 't pensioen van 65 franken maar ze schijnen niet te weten hoe bij oude menschen klei ne trokskens groote voordeelen kunnen bijbrengen. Ik kan mijne zaak aan iedereen niet uitleggen, doch ik ben van nu af toch verzekerd, dat, dank aan ons 65 franken pensioen, ik en mijn bazinne stillekens voort zullen kunnen zonder bedelen, 't geen ons anders te wachten stond, daar, eens ons spaarpotje op ook alles op zou geweest zijn. Sterft nu iemand van ons twee, de getrouwde kinderen zullen den overblijvende algaarne ontvangen, dat zeggen ze nu zelve allen openlijk. Daarom drukker, goede vriend, doe in mijnen naam, en wellicht in dien van al oude peekens on zen bedank aan al de katholieke gekozenen van ons arrondissement. Ik weet hoe de eigene woor den van onzen Burgemeester op ons gemeentenhuis uitgesproken, dat ons mannen daarvooor 12 milli- oen gestemd hebben. Dank ze openlijk in uwe gazet, en zeg maar rechtuit dat al wierd ik honderd jaar, bij elke kie zing mijn stemme voor ulder is. Nu moeten z'er maar wat haaste bij zetten om ons seffens te laten trekken, en als 't zijn kan de verloopene maanden van 't jaar 1901 in eens, dat zijn maanden waar wij al recht op hebben, meen ik. In alle geval ik meen dat ik al gelezen heb dat ze het zoo van zin zijn. Nu voor 't slot, drukkerke lief, blijf maar schrijven voor de oude werklieden, 't is zeker dat 't pensioeneeren van de oude werk- menschen 't schoonste werk der katholieken is, en het is ook zeker dat het de grootste schande voor de geuzen is van in den tijd dat z aan t roer waren daar nooit op gedacht te hebben. Dat meent Uwen ouden lezer, Boer Kazzen. Niettegenstaande de tegenpartijen, Liberalen en Socialisten, op de Katholieken zitten als de Duivels op Geeraert telkens zij meenen hierdoor hunne eigene zaken te bevorderen, iet§ wat hun recht is, als zij het maar deftig doen ,kan niemand loochenen dat de zoogenaamde Katholie ken onder geldopzicht, meesterlijk het gezag uit oefenen. Men oordoele De uitslagen van het dienstjaar 1898 zijn door het Rekenhof bepaald vastgesteld. Zij geven voor den gewonen dienst Ontvangsten Ir. 439,281,905,68 Uitgaven fr. 427,180,956,12 Boni fr. 12,100,964,56 Dat Boni van 12 millioen is zooveel te merk waardiger, daar M. de minister van geldwezen, se dert een aantal jaren op de begrooting der gewone uitgaven, verscheidene millioenen inschrijft, welke onder de vorige ministeriën, op de buitengewone begrooting gebracht, 't is te zeggen bij middel van leening betaald werden. De uitslagen van den gewonen dienst voor het jaar 1899 bieden zich niet min gunstig aan Ontvangsten fr. 469,000,832,66 Uitgaven fr. 451,427,565,89 Boni fr. 17,573,266,77 Voor het jaar 1900 wordt een nieuw overschot van 12,021,571,94 fr. vooruitgezien. Houders van Belgische renten mogen dus op hunne twee ooren slapen de Staat gaat nog geen bankroet- Al dikwijls hebben wij zekere soort van men schen hooren zeggen We mogen, voor onzen handel of voor ons werk, geene gazet nemen die tot de eene of andere partij behoort wij moeten een onpartijdig blad hebben, Een onpartijdig blad Waar zult ge dat vinde.n Dat bestaat niet en dat kan niet bestaan, even min als er onpartijdige maatschappijen kunnen be staan, omdat er geene onpartijdige menschen be staan. Om een onpartijdig blad te hebben, zou het moeten opgesteld zijn door menschen die niet hoo ren, niet voelen, niet zien en niet denken. Als ge zulke menschen vindt, dan kunt ge die tot opstellers van uw onpartig blad maken, maar dan zoudt ge nog moeten het middel ontdekken om die menschen te leeren opstellen en schrijven, wat ook niet mogelijk is, vermits zij niet mogen kun nen denken. Menschen zonder denkvermogen kunnen geen dagbladschrijver zijn, en menschen met denkver mogen kunnen niet onpartijdig zijn. Maar de bladen die zich onpartijdig noemen, geven niets dan nieuws zullen misschien sommi gen zeggen. Hola? Welk Nieuws En hoe geven zij het De opsteller van zulk blad heeft eveneens zijn wijsgeerige en staatkundige zinswijze als wie ook, en dat is zijn recht. Hewel, als die man verslag moet geven over eene politieke gebeurtenis, de zitting van eenen gemeenteraad of van de Kamer of van eene volksvergadering, boe wilt gij dat hij zulks doe, zonder dat zijne persoonlijke voorkeur er in medewerke? De redenaars, wier woorden met zijne neigingen overeenstemmen, zullen goed ge sproken hebben, en degenen, die anders denken en redeneeren dan hjj, zullen onzin of slechts eeni- ge onbeduidendheden hebben verkocht. Anderzijds, heeft eenig openbaar feest plaats door eene of andere politieke partij ingericht, voor de eene partij, wier streven hij deelt, zal de opstel ler van het zoogezegd onpartijdig blad een omstan dig en gunstig verslag maken, terwijl hij voorde andere, die tegen zijn persoonlijk gedacht is, zal

De Volksstem | 1901 | | pagina 1