Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. ZONDAGRUST. Priesterlijke benoemingen Redevaart naar O. L. Vrouw van Lonrdes. Werkstaking te Rurghl. Schrikkelijke gevolgen. Rupelmonde.- Sl-Martens-Laathem-p^ctd" dooi' Doktoor Moroy, gebaren niets van haar feest te weten ot het zeer gering en onbeduidend gevonden te hebben. Wordt in een uitdrukkelijk partijdig blad een lasterpraatje tegen den politieken vijand uitgevon den gelijk de papenvreters het dagelijks doen te gen priesters en katholieken, het zoogezegd onpar tijdig blad neemt de veronderstelde feiten uit het lasterpraatje over en geeft het aan hare lezers als nieuws, meermaals zelfs zonder de verdachte bron aan te duiden waaruit die gegevens geput zijn. Dat zoogezegd nieuws doet dan veel meer kwaad dan de lasterhistorie van het politiek blad, welk laatste, zelfs bij zijne ge trouwste lezers toch im mei- verondersteld wordt slechts politiek te zien in ge heel die zaak, terwijl men deze vanwege de on partijdige gazet zal opnemen als eene echte ge beurtenis. Onder al de bladen die, te Gent gelijk te Brus sel en te Luik gelijk te Antwerpen, met een zoo gezegd onpartijdig uithangbord verschijnen, kennen wij er geen enkel dat niet tegen de katho lieken is gericht. Hunne zoogezegde onpartigheid is louter hui chelarij, en een huichelaar is een leugenaar, zoo dat men hun nog veel min vertrouwen mag schen ken dan een verklaarden vijand. Aan iemand die, zooals wij, in alle bladen en gazetten moet snuffe len, kan de lage laster en leugen van een tegen strever soms verontwaardiging, soms walg en mees tendeels spotternij en lachlust inboezemen maar waar het niet uitsluitelijk de rubriek van gebro ken armen en beenen betreft, geeft do onpar tijdige n drukpers altijd walg. Er is geene enkele onpartijdige gazet, en er kan geene zijn. Onthoudt dat, lezers God zelf gaf het voorbeeld der Zoadagrust, want, zegt hot H. Evangelie Hij schiep de wereld in zes dagen, en den zevenste dag rustte hij. De regeering denkt er ernstig aan de Zondag- rust bij middel van wetsbepalingen te doen eerbie digen. De Hoogcre Arbeidsraad zal die zaak bestu- deeren en een wetsontwerp voorbereiden. De mensch is niet geschapen om onophoudelijk onder 'tjuk van bet uitputtend werk gebogen te gaan. Het is noodzakelijk dat, op zekere dagen, hij zijn hoofd tot den hemel kunne richten, zijne ge dachten verzamelen, zijne armen laten rusten, iets anders doen dan slaven en lijden. Maar de mensch heeft niet alleen rust noodig, hij moet ook nog zijne ziel doen adem scheppen, niet alleen voor het godsdienstig leven, maar ook voor het verstandig en redelijk leven. Indien gij hem gedurig naar het werk gebogen laat, of in eene werkplaats opgesloten houdt, zal hij welhaast niets meer verschillen van een leven loos werktuig. Dat, ten minste, de Zondagrust te zijner opbeu ring worde ingevoerd dat de werkman eenmaal per week zijn zwak lichaam kunne verkwikken. De Zondag is voor den mensch een dag van vrij making en verlossing. Het is ook de dag waarop hij met zijn huisgezin vereenigd is dan wordt de zoete vreugd des huisgezins voor hem eene verster king tegen den zwaren arbeid en de kwellingen des levens. Het is alsdan dat do werkman met zijne ga de aan den arm en zijne kinderen aan de zijde, het edel en zoete oppergezag uitoefent hij kent zijne onderdanen, die het grootste gedeelte van zijn hert innemen, hij is van hen gekend, maakt zich een juist gedacht van hunne noodwendighe den, en de liefde voor het werk en de spaarzaam heid verlevendigt dit gezin der volksklas en vol doet al hare leden. Door de Zondagrust zal de werkman hersteld zijn onder lichamelijk en zedelijk oogpunt, en die rust zal hem eene vruchtbare verpozing zijn, vermits hij na er van genoten te hebben, zijne taak met hernieuwde kracht hernemen zal, zonder dien af keer, welke het werk doet aanzien als eene veroor deeling, eene foltering. Deze Zondagrust is even noodzakelijk aan den werker met den geest als aan den handwerker duizenden wachten thans naar het invoeren der Zondagrust en hopen dat dit mensehelijk recht wel dra door de Kamers moge erkend worden. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Beveren de eerw h. Lercangé, surveillant te Dendermonde. Ter gelegenheid der vijf en twintigste verjaring van het stichten der Belgische Nationale Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk), hebben eenige oud Bedevaarders besloten, omdat elkeen het zijne zoude kunnen bijdrageD, tot vereering onzer goede en almachtige Moeder, eene Maat schappij te vormen waardoor elk lid mits eene vrijwillige bijdrage in staat zal zijn die reis te ondernemen. Verders te bespreken voorwaarden in de verga dering, die zal plaats hebben ter herberg Den Engel n bij den heer Romaan DE MEYER, Leo- poldstraat, den Maandag, 17 Juni, om 9 s'avonds, waar elk zal kennis krijgen der standregelen en het vormen van een Bestuur. Wij rekenen op eenen grooten bijval en hopen dat de Aelstenaars, zoo als in andere Vlaamsche steden, niet zullen ten achteren blijven. Ziehier de gebeurtenissen die deze gemeente vrij dag mArgend in opschudding brachten. De werk huizen an de Guano Werke toebehóorende aan M. den baron van Ohlendorff, beslaan eene grootte oppervlakte aan den boord der Schelde op 't uitein- van het dorp waarvan zij slechts door eene steen bakkerij gescheiden zijn. Ruim vier honderd werk lieden werkten er. Over eenigen tijd kwam er in de «Guano Werke» een nieuwe onderbestuurder M. Keiier, van Darm stadt M. Keiler voerde dadelijk nieuwe hervormin gen in, vier andere onder andere het loontarief ten nadeele der werklieden en schafte het overwerk af dat aan de werklieden vroeger een schoon profijt opbracht; zooals men wel denken kan, werden de werklieden misnoegd en daar de uitgaven dezer laatste verminderden in verhouding met hun loon, werd de neering in het dorp spoedig de gevolgen van de nieuwe maatregelen gewaar. De feiten. Hoe zijn nu de feiten eigenlijk gebeurt Zij worden op verschillige wijzen verhaald. Kei ler werd door twee groepen werklieden ingesloten, bedreigd en met steen.en geworpen elders be weerd men dat Keiler eerst geschoten heeft en dat de werklieden hem toen eerst achtervolgden en be dreigden Het was eerst, zegt men, toen Keiler in het slijk der kreek gezakt was, en de mecanicien hem wilde verlossen, dat men met steenen zou beginnen te werpen zijn. Wat er van zij, de onder-bestuurder werd deer lijk getroffen, in zooverre dat zijn toestand nu bui tengewoon gevaarlijk en verre van gerusttellend is. Men heeft gevraagd hem naar het Sint-Camilius- gasthuis te mogen brengen, doch dit is door het parket van Dendermonde geweigerd. Het moet een vreeselijk tooneel geweest zijn, dien ongelukkigen duitscher, niet lang genoeg hier wonend om goed de streek te kennen in den moe- rassigen bodem der kreek te zien zakken tot aan de heupen en zoo onbeholpen, onbeweegbaar blootge steld aan de uitbersting der volkswoede, zonder dat iemand er durfde of wilde op zich nemen, de overheid te verwittigen. Het was de E. H. onderpastoor der parochie, die den gekwetsten werkman Van Rooy had bijge staan, welke het op zich nam, den veldwachter be richt te geven van wat er plaats had. Alleen kon deze echter Keiler niet verlossen en hij moest, in den naam der wet eenige mannen opeischen om Keiler uit het slijk te halen. Allen weigerden en het was slechts met hulp van andere personen, dat men er na eenige moeite in gelukte. Keiler is een Duitsche scheikundige, die een la boratorium voor het onderzoek en meststoffen be stuurde voor rekening der firma, en thans tot on derbestuurder te Burght was aangesteld, onder het bestuurderschap van M. Storck. Het was dokter Van Hectaren, die de gekwetsten de eerste zorgen toediende. De slachtoffers. Wij zegden boven reeds dat de toestand van Kei ler van dien aard is, dat men gevraagd heelt, hem in het Sint-Camiliusgasthuis op te nemen wat door het parket geweigerd is. Van Rooy werd door eenige mannen op eene ber rie naar de overzetboot van Sint-Anneken gedra gen. Vandaar bracht men hem naar Sinte-Elisa- bethgasthuis, waar zijn toestand gedurig verer gerde en hij, na nog een paar uren vreeselijk lijden den geest gaf. Het derde slachtoffer, Vosselen maakt het ook verre van goed en waarschijnlijk zal ook hij het met den dood bekoopen. De kogel is hem dwars door het lichaam gevlogen. Zaterdag namiddag had de lijkschouwing van Van Rooy plaats. Van Rooy is gestorven zonder een woord inlich ting te kunnen geven, ondanks de pogingen van vier geneesheeren om hem te redden. Tegen Keller is een aanhoudingsmandaat uitge- veerdigd en hij zal naar Dendermonde worden overgevoerd zoodra zijn toestand dit zal veroorlo ven. Hij beweert dat hij in staat van wettelijke zelf verdediging was, toen hij de revolverschoten loste. De werkliedën hadden reeds Zaterdag toege stemd, het werk te hernemen aan de volgende voorwaarden Heraanveerding der twee meestergasten, dubbel loon voor Zoudagwerk,gewoon loon voor overwerk, ontslag van Keiler. Keiler is Zondag namiddag ten 4 1/9 ure in wieg en vergezeld van twee gendarmen naar Antwerpen gebracht. Het lijk van Van Rooy is gisteren morgend ten half 6 per lijkstoet overgezet en naar Burght ge bracht, waar ten hall 8 de lijkdienst en de begrafe nis heeft plaats gehad. Dezen morgend tamelijk vroeg is doktoor Ter- wagne, vergezeld van een anderen socialist, even eens naar Burcht overgebracht. De toestand van Van Vassemen is verbeterd. Ki^ifiï-Sinav - Over eenige dagen trouw- &1U«J de alhier M. Petrus Ca- pens, lid van verscheidene duiven en schutters- maatschappijen. Bij zijne thuiskomst werd hij door zijne vrienden aan de statie afgehaald. De jongge trouwde vergastte de mannen. Toen M. Capens zijne gildebroeders verliet, loste een dezer laatste een vreugdeschot. De lading kwam terecht in den knoesel van M. Capens. De echtgenoote van den gekwetste viel in onmacht, Dr Van Haelst van Ste- kene, verzorgt het echtpaar, die tot hiertoe nog niet hersteld is. Kil ophnifl - Men heeft te Birmingham in den kelder van Mad. Knowles aanneemster van begrafeuissen, 29 kinderlijkjes gevonden, in kartonnen doozen geborgen. Vrouw Knowles werd aangehouden en verklaarde dat de lijkjes haar waren toevertrouwd om ter aarde te bestellen, doch zij kon slechts vier overlijdensakten toonen. Zij wordt hijgevolg beticht 25 kinderen vermoord of 25 lijkjes van vermoorde kinderen verheeld te hebben. Aan dc bl eeke bloedelooze jonge doch ters en in 't algemeen aan alle zwakke personen volstaat het, 2 of 3 doozen Pillen van D1' Raphael te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, leven digheid en opperbeste gezondheid bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Wolvei'lhem.- Zondag morgend stak een 21 jarig jongeling, Frans Delin, zijne pijp aan op 't cogenblik dat hij in het gemakhuisje kwam; hij wierp het nog bran dend steksken in den beerput. Eene geweldige ont ploffing volgde en de vlam sloeg den jongeling in 't gelaat. Erg verbrand hep hij al huilend van de pijn het woonhuis binnen. Een bijgeroepen geneesheer diende het slachtoffer de noodige zorgen toe. Het zal nog al lang duren vooraleer Frans Delin zal ge nezen zijn. Zaterdag namiddag wa ren eenige kiüderen aan 't vuurken stoken, tegen de magazijnen van M. De Roeck, aan den Drijhoek, welke vol witgemaakte wij men steken. Voor dat het gezien werd, waren de planken van een magazijn reeds aan.'t branden. De geburen hebben het vuur kunnen blusschen. De schade is al aanzienlijk, doch alles was verzekerd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Fruntt Mruwé, .1 -1 MjST. fff (>tt€r€11 - Zondag rond middernacht was er twist ontstaan in de her berg van Raymond De Letter, tusschen zekeren Verdonck, oud 22 jaren, knecht bij Letter, wijk Overbeke, en een ander persoon. De twisters gin gen buiten en de laatste trok zijn mes en bracht toen een geweldigen steek toe aan Verdonck. Deze viel buiten kennis op den grond. Men heeft den gekwetste in erbarmelijken toe stand weer binnen gedragen, terwijl men om den geneesheer Van Sande liep, welke den gekwetste beeft verzorgd. De gendarmerie is ter plaats ge weest en heeft onderzoek geopend. De dader is voortvluchtig. Kpïïiwkp - Zondag avond rond 10 1/2 ure, vond men alhier op straat een jongeling Van Cleemputte genaamd blokmaker van stiel, kermend liggen, die zeven messteken beko men had. Zoo het schijnt zijn de daders gekend. Het parket heeft een onderzoek geopend. Clerq, 30 jaar oud, wonende op de wijk Brakele, was zaterdag, rond 4 ure, bezig met schuren, toen hij opeens naar den zolder ging en zich ophing. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEB der gunstig gekende Brouwerij Tm us BrutréAALST. StPPlïflni'n - Zondag namiddag brak er 1 brand uit in de Kapelstraat op eene hoeve van M. Stas, burgemeester te Rupel monde, bewoond door Ch. Deyaert. Een stal werd in asch gelegd. Kc.-rrj.ircn. Al de geneesheeren zijn het eens om te erkennen dat de bloedzuiverende pil van Dr Walthéry een onmisbaar geneesmiddel is om de ge zondheid van tot ouderdom gevorderde yrouwen te handhaven. Te verkrijgen hij M. Renneboog, Nieuwstraat. Gent - Zon<laS namiddag steigerde in de Mal- tebruggestraat het peerd van den lui tenant Woeste, zoon van den staatsminister; de kinderen, die op straat speelden, namen verschrikt de vlucht. Een voorbijganger sprak den ruiter bru taal aan en ontnam hem zijne rijzweep. Een twee de voorbijganger M. Van denberghe, gewezen mili taire, koos partij voor den luitenant en bekwam van den burger een geweldigen stamp op den buik. Het slachtoffer moest naar 't gasthuis gevoerd wor den; maandag was de toestand van M. Van den berghe verbeterd. r.alplf'n Dinsdag zijn op den Vijfhoek het hoender-en duivenhok en de stalling van M. Declercq, slachter, gedeeltelijk af gebrand. P.DPt'frpin - ^ea Persoon van Sleidinge, die O hier maandag avond in het ge meentegevang was opgesloten, heeft er zich opge hangen. van Atoofsel. Hij droeg den mijter en den stafhij had in alle plechtigheden den voorrang op de andere kerk voogden hij doopte des graven of des hertogen kinderen en was de inzegenaar der vorstelijke hu welijken; hij beheerde niet alleenlijk zijne eigene schat- en roemrijke abdij, die vrij van het bis schoppelijk toezicht, rechtstreeks den heiligen Stoel onderhoorig was, doch voerde tevens het hoog gezag over de priorijen van Frasnes in Hene gouw, Sint Andries-bij-Bruggc, Bornhem in Vlaan deren, Vlierbeek-bij-Leuven en Waver in 't Waalsch-Brabant, vijf stichtingen van Affügem en kinderen van denzelfden huize. In het heiligdom van het klooster berustte in vredestijd de stan daard van Brabant, wiens erfelijke drager of kor net, de heer van Assche, in de nabijheid woonde in tijd van oorlog moest de abdij ten dienste van dezen eenen wagen met een vierspan ossen leveren en onderhouden; ook telkens dat de hertog te velde trok, werd het vorstelijk krijgsteeken plechtig ge zegend door den abt, den edelen vaandrig toever trouwd en door de gewapende manschap op den wagen gevestigd; even plechtig was de wederkomst ter bewaarplaats, na den behaalden zege alsdan steeg het dankgeluid van op den Affligemschen schen heuvel ten hemel. Niets was indrukwekkend en grootsch gelijk de middeleeuwsche plechtigheden, waartoe de gees telijke en de wereldlijke macht malkaêr de hand leenden en waarvan de kloosterwanden gedurig getuige waren. In de eerste eeuwen van haar be staan verliepen weinige weken of de abdij mocht, aan den voet van het altaar, eenige verstootelin- gen der maatschappij, arme lijfeigenen of slaven, in haren moederlijken schoot ontvangen, te verhef fen tot vrije lieden en deelachtig maken aan al de voordeelen der christcne beschaving. De dienstbaarheid was een knellend juk voor de landlieden of dorpbewooners, niet alleen beroofd van het genot hunner natuurlijke vrijheid, maar bovendien blootgesteld aan de knevelarijen en het geweld der grooten. Doch zij vonden troost in de schuts des kloosters, en meer dan eens schonken 's lands baronnen, door de vermaningen der mon niken tot inkeer gebracht, van lieverlede vrijdom aan hunne knechten en maerten, alsdan slae- vcsn, met den last van jaerlycs te betaelen aen de abdye eene rente van twee deniers en in hun huwe- lyck ses deniers en in hunne doodt het beste kateil of beste meubel. Wij laten met lichte stijlverbe tering, eene kronijk van 1695 verder spreken Wat raekt zulke manumissiën of vryheden, men moet aenmerkeu dat voor dezen de gewoonte was gebruikt dat als d'heeren vryheid gaven aen hun ne slaven in eenige kerke en ter eere eeniger hei ligen, dezelve slaven belastten met eene kleine jaerlyksche rente ten prolyte van dezelve kerke of ter eere van de heiligen die in dezelve kerke ge vierd werden. De ceremoniën van te geven vryheid aen de slaven als voorzeid, geschiedden op deze manier Een priester hebbende den stole aen den hals knielde op den trap van den autaer met den heere. De slaven kwamen aen den autaer en de priester leide op hun hoofd de twee einden van den stole, en de heer riep uit den vrydora dien hy hun gaf, met zulke of zulke lasten 's jaers, gelyk wy gezeid hebben, makende hun alzoo vry eu li ber. Na deze ceremoniën gaf men hun patente- brieven met daeraen de cachetten van de kerke en van den heere tot hunne assurantie en van hunne naercommers. Wel is waar werden de vroeger on vrije lieden aldus afhankelijk van het sticht, in in welks hoede zij begeerden te staan, doch dit had niets vernederends. Door eene geringe cijns- plichtigheid zeggen De Potter en Broeckaert, wa ren zij zeker van hunne veiligheid en die hunner huisgenooten en goederen, want het klooster stond onder de hoede en bescherming van pauzen en vorsten, en de middeleeuwsche overweldigers dach ten er tweemaal aan aleer zich den banvloek der eenen en de streuge kastijdingen der anderen door 't aanslaan van kerkelijke goederen op den hals te laden (1) Niettemin gebeurde 't in die woelige tijden, dat een beheerlijk en baldadig edelman zijne beloften in den wind sloeg, aan de vrijgemaakten hunnen vrijdom betwistte en de bezittingen overmachtigde, in vroegere dagen door hem of zijne voorzaten aan een klooster geschonken. Zoo gewaagt de kronijk van Affligem van eene zeldzame en zonderlinge openbare boetenis, waartoe de geestelijke rechter den machtigen vrijheer van Assche verwees. Wil lem van Grimbergen, van het geslacht der Berthou- ten, jongere broeder van Geeraard, dynast van Grimbergen en Ninove, was de gelukkige gemaal geworden van Elisabeth, eenige erfgename der heerlijkheid van Assche, eene der edelste baronijen van Brabaut. Moedig en dapper, volgde hij des vorsten zoon, later Hendrik II den grootmoedige in zijn veldtocht tegen de heidensche en meineedi- ge Stadingers, in het bisdom van Bremen; en, in den slag van 24 Juni 1234 te Staden, toonde hij zooveel koenheid en onverzaagdheid, dat voortaan de waardigheid van erfelijke standaarddrager van Brabant, uit vorstelijke gunst, in zijn huis van Assche gevestigd bleef. Ei, die ontijdige roem, die vermeerdering van macht en aanzien waren te zwaar voor zijne jonge schouderen en de duivel van den hoogmoed sloop in zijn hart. Hij had drij jaren vroeger aan de abdij van Affligem al de tienden af gestaan of verkocht van zijn bebouwden en onbe- bouwden eigendom te Assche (2) doch hij zou niet

De Volksstem | 1901 | | pagina 2