Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. leuvensbieb De Koninklijke Entrepot van Antwerpen afgebrand. Mengeling en door Doktoor Moroy, leuvensbier Boveren- Vwaos.- ^ieven ingebroken Kemseke.- Stekene. HET Denemarken. I Rampen, Die koning die zijne kinderen op bijna al de tro nen van Europa ziet, droomde ook van eenen ge lukkigen ouderdom. Helaas het geluk is op den troon niet. In zijne eertijds zoo rustige staten zijn, in de laatste tijden de socialisten meester gewor den en hij moet regeeren met zijne ergste vijan den. Noorwegen en Zweden. Het eertijds zoo rustig Noorden levert heden het droevigst schouwspel. De oude koniug, een ge leerde man die zijn volk zoowel wist te bestieren, ziet op het laatste van zijn leven Noorwegen den oorlog bereiden tegen Zweden, en voorziet dat de dag zijner dood het uur slagen zal waarop Zweden en Noorwegen malkander in het haar zullen vlie gen. Rusland. De onlusten in Rusland nemen geen einde. Pas zijn zij hier of daar onderdrukt, ol zij bersten el ders uit. Niettegenstaande de politie zonder veel gerucht de verdachte personen vermoordt, niette genstaande diehouderde en duizeude aanhoudin gen, niettegenstaande het verzenden van ontelbare caravanen Daar het doodenveld van Siberië, stij gen de vijanden van den Czar ten alle kanten op. En terwijl de keizer die misschien de ziekte maar niet het karakter van zijnen vader geërfd heeft, maar en droomt van zijn volk, zoo gelukkig te maken als hij zelt in ziin huishouden is, loert men ten alle kanten op zijn leven. Die vrees doodt hem langzaam, hij zal sterven zonder misschien een geluk op deu troon genoten te hebben Spanje. De kleine koning, Alfons XIII steekt nauwelijks zijn hoofd in de wereld, en hij heeft nog van niets hooren spreken dan van nederlagen, revolutiën en armoede. De oorlog van Cuba heeft de laatste perel van de eertijds zoo schoone kroon van Spanje weggerukt die oorlog heeft het land uitgeput, en het volk in zijne ellende roept gedurig naar de jeugdige vorst: Geeit ons brood of wij roepen dezen aan wieu uw vader den troon ontnomen heeft. Nu reeds deukt de kleine Alfous zeker al dat het lustiger was met zijne houten soldaatjes in de gaan derijen van het paleis te spelen daa op eeneu troon te zetelen. Hoevele gelukkige dagen zal den vorst tellen Turkije. Daar leeft de moordenaar der Armeniërs in eene gedurige angst, 't ls al bevend dat hij zijn dage- lijkscheu nooddruft neemt terwijl zijne vrienden 't gunstig oogenblik afwachten om zijnen jongen broeder Reehad in zijne plaats te stellen. eATiKtaacioesBasw VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Brouwerij Tra tin Bruicé, AALST. ,j_ wittTiwrA? ë?Td8"i5ë33ëgordijü met ge- phenikeerd water op 2 °/0 't Is te zeggen dat men op 100 grammen water 2 grammen phenikzuur giet. Men mag ook het aangezicht den hals en de handen daarmee wasschen. Goedkoope Champagne. Op eene flesch gewone witte wijn doet men een halven gram gestampte kandijsuiker, vijf gram men wijnsteenzuur en zeven grammen bicarbouaat van soda. Men moet onmiddellijk stoppen en de flesschen voor eenige dagen recht stellen in eene koele plaats. Vlinders. Te Francfort is de verledene week in den Die rentuin eene tentoonstelling vanvlindersgehouden, welke door zeldzamen rijkdom van soorten uit muntte. In 200 glazen kasten waren 30,000 exem plaren Dertig duizend verschillige vlinders Hoe won der is toch Gods schepping tot in de minste diert jes Inkorting van den diensttijd. De Zweedscbe Kamer heeft de inkorting van den diensttijd op 8 maanden gestemd. Holland heeft reeds ook de inkorting gestemd. En zeggen dat dit hier zulk geweld lijdt, spijts al de schoone beloften die vóór de kiezingen gedaan worden. En zeggen dat Holland en Zweden dan nog geene landen zijn waarvan de onzijdigheid ge waard is Voor de duivenliefhebbers. Eene belangrijke kwestie was den Bond der Vereenigde Maatschappijen van duivenmelkers ge steld. In den laat sten prijskamp uit Mecheleu op Pont- St-Maxence, had tene duif haren ring in Caout chouc verloren, zoodat men geen control op die duif kon maken de gedachten waren verdeeld, om den prijs toe te kennen. De afgeveerdigden der maatschappijen werden bijeengeroepen en na eene lange woordenwisseling is de duif zonder riug, als regelmatig binnengeko men aanschouwd. Er is nochtans in algemeenen regel aangeno- nen dat, ten titel van control, de duiven in het vervolg een tweede merk zullen krijgen op den vleugel. Deze beslissing is voor de duiveDÜeihebbers van het grootste gewicht. Onderhoud van behoeftigen. De prijs per dag onderhoud voor behoettigen, gedurende het jaar 1901, behoorende tot gemeen ten die geen gasthuis bezitten, is bepaald als volgt: Voor behoettigen behoorende tot gemeenten met ëOOO en meer inwoners, 1,67 fr.; voor behoettigen behoorende tot gemeenten minder dan 5000 inwo ners, 1,22 fr. Antwerpen welk ongelukkiglijk deu naam van Stad der groote branden draagt komt dezen ti tel eens te meer te reehtveerdigen. Het koninklijk stapelhuis is voor de tweederden vernield De magazijnen La Plata, over een tien taljaren slechts langs de Handelslei bijgebouwd, benevens de hangars 1 en 2, zijn insgelijks in roo- kende puinen veranderd. Van de 31.639 vierkante meters magazijnen, is slechts de Noordelijke vleu gel, Oud Noord en Uagasin special genaamd, bene vens de hydraulieke machienen aan den iDgang der Koeikensgracht, rechtgebleven. Ziehier hoe de bedienden van het Stapelhuis het begin van den brand uitleggen Rond 2 1/2 ure, ging de genaamde Bockx, keerder, over de zaal van het 6" verdiep van den middenvleugel en be merkte brand aan eene partij ledige zakken liggen de aan den Ooskant vau gemelde zaal. Hij liep het dadelijk zeggen aan den magazijnier Lamot, die met den ondermagazijnier Schepens ter plaats den brand gingen bestatigen Zij liepen een der draagbare uitdoovers balen, die zooals men weet in glazen kassen bewaart wor den. Wauneer zij met het bluschstelsel de gebranden zakken wilden naderen, had het vuur reeds zulke merkelijke uitbreiding genomen dat er aan blus- sehen moeilijk te denken viel. Overigens het stel sel zelf werkte niet en de moedige beambten moes ten zich spoeden om ongehinderd de zaal af te ge raken. Rond kwaart na 3 uren, komen wij ter plaatse en bestatigden dat de magazijnen Sud Ancien red deloos verloren zijn. De zes verdiepingen zijn ééne vlam, één oven welke dusdanige warmte versprei den, dat men het op honderd meters afstand niet uithouden kan I De vuurpoel kraakt en dondert als bij eene aard beving. En honderd meters wijd, en nog, strekt zich dit tooneel van vernieling uit. De warmte zelfs op den overkant der lei, is niet uitte staan. Zij slaat in het gezicht en verschroeit de wezens, en toch wil men zien en moeten de gen darmen en soldaten de menigte, die 50,000 men- schen, op afstand houdeD Uit de vuurzee dreunen als kanonschoten, muren m uien nenegioea. De knetterende vlam reikt zoo hemelhoog als wilde zij in hare onweerstaanbare wreedheid de heele stad platleggen. Tonnen, zware ijzeren bal ken, verwrongen en gekromd door de hevigheid van den gloed vallen in den brandstapel. Meters dikke muren worden door de hitte ge- gescheurd en overgehaald. De aanblik van het schrikkelijk element dat ongeteekend zijne woede botviert, is vreeselijk eu doet het hart bang klop pen als men bedenkt, hoe onbermhertig Gods ga ven, het geen hij op de akkers der vijf werelddee len voor zijn kinders voedsel en voeding groeien laat, hier zoo baldadig en onnuttig iu vuil stof en rook vergaat, en niemand ten nutte zal komen. Op den koer is het een waar tooneel van ver warring. Uit de bureelen die voor 't oogenblik meest bedreigd zijn, red men de papieren en regis ters. Andere papieren worden door eenen redder die het hoofd verliest, uit de vensters geworpen, en verspreiden zich als een vlucht witte duiven over den koer. Wagens met paarden bespannen rijden over en weer en brengen lomp geladen vrachten buiten. De wind is Noord-West, en tamelijk hevig drei gen de vlammen naar de magazijnen 6, tegen den boulevard te doen overslaan. Het brandende gedeelte bevat azijn, alkooi (in de kelders) sigaren, tabak, wol, suiker, kemp, enz. Uit de 72 vensters die op den koer uitgeven, slaat tegelijk eene vuurcolone naar huiten, en het verschrikkelijke elemet zijne Verschijning iu het bovenste verdiep der middelijngalerij En nu de krom getrokkene muren staan het niet langer uit. Een groot gedeelte ervan buigt over den koer, scheurt bij het vallen, en met eenen doffen slag die den grond doet dreunen en een angstig ah uit de borst der toeschouwers rukt vallen de drij bovenste verdiepen op den bodem. Kort daarop storten de achterwanden op den boulevard, voor die duizenden toeschouwers die het schrikkelijk vuurwerk met beklemde borst nagaan, en hunne oogen van het wreed tooneel niet afwen den kunnen. Te middernacht verdrongen zich nog duizenden nieuwsgierigen in den omtrek der puinen. Alle ge vaar voor de huizen en magazijnen der Koeikens- gracht was bepaald geweken. De brand was even wel nog akelig om zien. Het vuur had zich meege- deelt aan de kelderingen waar de alkool lag de groote hoeveelheid alkool brandde met eene reus achtige en klare vlam en verlichte den omtrek op verren afstand. De Antwerpsche pompiers en deze van Mechelen, die gansch deD nacht ter plaatse ge bleven zijn, beproeiden nog altijd den brand langs den kant der Koeikensgracht. De brand zal nog verscheidene dagen in volle hevigheid voortduren de omtrek loopt evenwel g een gevaar meer. Het zal mir.st twee jaar duren vooraleer de Koninklijke Entrepot heropgebouwd zal zijn. De gebouwen zijn verzekerd voor 2,820,000 en het gebouw der machienen voor 40,000 fr. De schade aan vernielde koopwaren is nog nie juist kunnen geschat worden, doch men spreekt van 30 miljoen schade. De stad Antwerpen betaalde voor de verzeke ringspremie der gebouwen van den Entrepot eene som van ruim IC,500 fr. zij ontving voor de verhu ring van verschillende lokalen eene som van 700,000 fr. 's jaars. Lezers, indien gij bleek, zwak, en bloedeloos zijt, versterkt u met de Pil van D1 Raphael en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur, kracht en levendigheid terugvinden. 1,75 de doos m al- le apotheken. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Woensdag morgend gebeurde alhier JÖURST.- jn ,je statie een schrikkelijk onge luk. Een werkman Deysseleer genaamd, duwde een koopwarenwagon op eene zijbaan, toen een an dere wagon op dezelfde baan geduwd werd, de on gelukkige werkman werd tussehen de buffers van de twee wagons doodgepletterd. Het slachtoffer laat eene weduwe, in belangwekkenden toestand, en achttien kinderen achter. C> IU, bij Dendermonde. De eenige Sl-ljlillb.- zoon van M. Hoeven, bediende van den ijzerenweg, ging donderdag namiddag zwemmen, met twee zijner makkers, in het water der vesting nabij den spoorweg. De jongen ver dronk zijn lijk werd eenigen tijd later opgevischt. De droefheid der ouders is hartverscheurend. Aan de Mechelschebrug werd zondag mor gend de landbouwster Boeykens, uit de Dijkstraat, die naar de vroegmis ging, door twee deugnieten aangerand en van haren geldbeugel ontlast. Overmeire van lUoornet. Op't meer van UVGrillGll tl.™ js vrijdag namiddag een bootje omgeslagen, waarin zich vier personen be vonden. Drie konden al zwemmende redden de vierde, een jong meisje werd gered door den ge. naamden Domien Moerman, die juist voorbij kwam HET gevaren. VRAAGT OVERAL der gunstig gekeude Brouwer^ Frans Br uwé. AALST. T» ÏS7...-.0 Zondag morgend zijn bij Fred. De But, terwijl deze met zijne moeder naar de vroegmis was. De schelmen hebben eene som van 550 fr. uit een koffer gehaald. ..v-t.v.— gprong^ vie[ vaQ eene groote hoogte en werd deu schedel verbrijzeld en gansch het li chaam met kneuzingen overdekt. Men vreest voor zijn leveu. Dvprhrtpliprp - Dinsdag zijn hier twee L» VCI IMJPI.H I C. huizen afgebrand, men heeft alleen eenig vee kuunen redden. 1 ....„U bij Dendermonde. Zondag avond I I speelden eenige jongens aan de Schelde, nabij het Strooien Huis drie hunner sprongen om ter verste in het water, een hunner, de 16 jarige D... verdronk, het lijk is nog niet te rug gevonden. ïtllip - Het dorp San-Vito-Domano, waarvan de voedster der jonge prinses van Ita lië afkomstig is heeft besloten, ten einde eene blij vende herinnering aan deze gelukkige gebeurtenis te bezitten, een gasthuis te bouwen dat den naam dtageu zal van Yolande-Margeurite, doch het dorp bezit geen knop in kas en zal aan den koning de noodige som vragen. De apotheker van het dorp had doen opmerken dat men zich belachelijk maak te met aan de koninklijke voedster zooveel eer te bewijzen. De bevolking heeft de ruiten en de bo kalen van dezen vermetelen pillendaaaier in stuk ken geslagen. Eenige carabiniers zijn naar San-Vi- to-Romano, moeten komen om de rust te herstel len. Het doopsel der prinses zal op 14 dezer plaats hebben in het Quirinaal, het diplomatiek korps zal er niet op uitgenoodigd worden. 15 alhier Nu werd echter de geestelijke vierschaar ge spannen en het ontweldigde opgeeischthadden de aartsdiakens van Brabant en van Antwerpen, met den officinal van het Kamerijksche, een streng vonnis geveld en opgesteld dat, met rouwkoop eu in hun bijziju, werd stiptelijk uitgevoerd (1). Op Witteu-Donderdag van het jaar 1235 was het volle kapittel van Affligem in plechtige vergadering be roepen ter abdijkerk alsdan kwam Willem van Grimbergen, heer van Assche, daar te voorschijn, blootshoofd en barvoets, iu zijn hemde en broek, de geeselroede in de hand, en viel neder aan de voeten van den abt, zijne misdrijven belijdende en ootmoedig vergiffenis vragende aan de gcheele kloostergemeente. Dusdanige plechtigheden, zegt de geleerde ar chivaris Alt. Wauters, door de pracht en de statig heid van den godsdienst opgeluisterd en door een stroom van geloovigen bijgewoond, brachten mins tens het voordeel bij te bewijzen aan de grooten en machtigen der aarde dat zij niet straffeloos moch ten den teugel viereu aan hunne hebzucht en hunne dwingelandij. Dusdanige plech tigheden, durven wij daar bijvoegen, toonden aan de kleinen en ellendigen dat er eene opperste gelijkheid eu gerechtigheid bestaat, eu stookten in het hart van ons volk het heilig vuur der vrij heid, dat weldra de Vlaamsche ambachtslieden tot helden maken zou Nochtans de macht en grootheid der hertogelij ke abdij stak meer dan eens de oogen uit vau hare vijanden of tegenstrevers, en zij bekocht heel duur hare verkleefdheid aau het huis van Brabant of hare getrouwheid aan het eenig waar geloof. Iu het jaar 1333, in den twist over Mechelen, brak de oorlog los tussehen graaf Lodewijk van Vlaanderen en hertog Jan III van Brabantnauwelijks waren de vijandelijkheden begonnen of het sticht van Affli gem, op de grenzen der beide gouwen gelegen, werd door de Vlamingen, van Dendermonde uit gaande, in kolen gelegd. Twintig jaren van rust en herstelling verliepen en zie, de krijg hernam met nieuwe woede Lodewijk van Male stak zijn zwa ger, hertog Wencelijn, naar de kroon; haast zat de Vlaamsche krijgsmacht in Aalst en rukte voor uit tot op den Boekhoutberg, onder 't geroep van Vlaanderen den Leeuwde Brabanders, in Assche gelegerd, wierpen een garnizoen van vijf honderd man in de verlatene abdijmaakten deze tot eene trotseerden aldaar den Vla- F - genaamc'en Adolf Vercauteren jaar oud, is zondag namiddag, in de Schelde verdronken Jos. Linthout, van Stekene die aangehouden was voor de aanranding op Van Cleemputte gepleegd, is terug in vrijheid gesteld. De toestand van het slachtoffer is thans geruststellend. Het volstaat, schijnt het, zich eenmaal het bloed te zuiveren met de pil van Dr Walthéry om de hoofdpijn te verdrijven of eene slechte spijs ver teering en daarna goeden eetlust en frissche ge laatskleur te herwinnen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Maandag morgend vond den genaamden Petrus men Van Waesberghe, 70 jaar oud, in het modder van den vaartkant versmacht. De ongelukkige moet bij het huiswaarts keeren in de vaart gesukkeld ziju. RikI'IihI In het dorpPinsk, in den staat IXUSlttlIU.- Minsk, zijn 200 huizen, twee tababfabrieken, het postbureel en twee gasthuizen afgebrand. Twaalf personen vonden den dood in de vlammen. De schade wordt op een miljoen roebels geschat. Weinige der afgebrande huizen waren verzekerd. geduchte vesting en ming onder den schreeuw van Brabant hoogen mud. Vlaandren onder voet. Nu was het heiligdom een verblijf van woesie Krijgslieden cue rootilen en plunderden, de akkers vernielden, de dorpen neêr- klaakten en noch vriend noch vijand spaarden. Ei, korte dagen later ging het er nog slimmer de Vlaanderaars veroverden het versterkt klooster, staken het wederom in brand en rustten uit op de puiuen, verdelgende 't weinige dat van vorige grootheid overbleef. Eindelijk den 4 Juni 1357 vel de graaf Willem van Henegau, als scheidsrechter, een vonnis waarbij Lodewijk van Vlaanderen zijne bezetting uit Affligem zou terugtrekken en den abt met zijne monniken in hun onzijdig eigendom her plaatsen (2). Een tweede herstellingswerk begon, dat niet zou mogen het laatste zijn. Onder de Burgondische re geering heerschten de rust eu de vrede in de kloos tergemeenten, maar onder de stille assche smeul de een vuur dat welhaast geheel Europa iu lichter- laaien brand moest zetten en aan Affligem eenen dubbelen rampspoed berokkenen. Het is hier de plaats niet om de oorzaken na te gaan der spoedige verspreiding van het protestantismus, waarover de meeste schrijvers het niet eens zijn, doch wij den ken er eene te bespeuren in de geschiedenis der abdij. De reden van dezen snellen vooruitgang, zegt J. David, moet gezocht worden, niet zoo zeer in de misbruiken en het zedelijk verval waar toen ter tijd de Kerk onder zuchtte, dan wel iu de al- gemeene gesteldheid der maatschappij die, vooral in Duitschland, meer dan ooit gereed was tot we derstand aan het geestelijk gezag en meer dan ooit geneigd om het oor te leenen aan stoute nieuwig- heidsdrijvers (3). Een andere Leuvensche hoog leeraar geeft als eene der grondredenen de verslapping der zeden van de geestelijkheid en de weinige geleerdheid van vele harer leden. De hoogt priesterschapde bisschoppenen de abten der groote abdijen behoorden bijna uitsluitelijk tot den adelen talrijke prelaten bezorgden alleenlijk staatkundige en eigene zakenonbekommerd zijnde met ie plichten hunner heilige bediening (4) Neen, de Belgische geestelijkheid was niet vervallen (5), maar de we reldlijke macht had inbreuk gemaakt op het gezag en de onafhankelijkheid der Kerk, en de grooten bemachtigden het recht onwaardige gunstelingen met de verhevenste ambten te bekleeden. Zoo waren de wereldlijke abten (abbés commen- datairesin 't algemeen, en de twee van Croy's, der 't bijzonder. Willem van Croy, abt van Affligem, tevens kardinaal en aartsbisschop van Toledo, stortte van zijn paard en verongelukte op den rijksdag van Worms, in den ouderdom van drij- en-twintig jaren hij kreeg tot opvolger zijn broe der Karei van Croy, nauwelijks de kinderjaren ontwassen, die van het jaar 1521 tot het jaar 1564 over Affligem heerschte, zijnde ook bisschop van Doornik en abt van Hautmont en St-Ghislain. Al lebei verspilden op ergerlij ke wijze de goederen van het hertogelijk sticht, wiens monniken in zuch-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2