föWd m. f LOOPENDE NIEUWS. DE KONING EN M. WOESTE. Brukhfr-Kitgroer 3an tJait Muffd-Br ©enüt, «apdleistrnat, 13, te Halet, DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Engeland en Transvaal. DE EN JAARMARKT NÏBUWe bedrijven voor onzo zonen. Abonnementsprijs voor gansch België. franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 1 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j 7® JAARGANG. NUMMER 33' Aalst, den 22 Juni van het jaar O. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschende nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te'wenden tot het Office de Publicüé, Rue de /a Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Leopold II, Koning der Belgen en tevens Souve- rein van den Congostaat, heeft aan M. Woeste staatsminister en leider der Katholieke partij eenen eigenhandigen brief doen geworden waarin hij zijne zienswijze uiteenlegd in zake van de over neming of er niet van de Congostaat, tegenwoordig in de sectieën der Kamer besproken. Het is niet om die brief te ontleden, goed te keu ren of te beknibbelen dat wij er melding van ma ken. Wij willen enkel doen uitschijnen dat die ko ning dezelfde is die in 1884 zich door het geuzen- grauw liet opmaken en iMM. Woeste en Jacobs, de beste ministers die sedert 84 de katholieke gehad hebben, ondankbaar aan de deur wierp. De Koning heeft toen een bewijs gegeven van onvergeeflijke zwakheid heden komt hij dit be wijs nog klaarder te kenmerken door zijn vertrou wen te laten blijken in M. Woeste, klaar en schit terend zooals hij het nooit met iemand gedaan heeft. De Koning vraagt dus eenen grooten dienst en levert de verdediging zijner zienswijze over aan hem die hij in 1884 als onbekwaam en onweerdig buiten het Cabinet wierp 1 Dat is de prachtigste eerherstelling welke de Ko ning M. Woeste geven kon, maar wij herhalen het, het is tevens het bewijs dat hij zich in 1884 leelijk laten overhalen en bedriegen heeft. Dat is ook voor onze dapperen volksvertegen woordiger, voor den koenen en vermoeibaren hoofdman, eene edele en schitterende maar tevens zoete en vreedzame wraak, waarover wij fi^r zijn en ons verheugen met hem en met gansch het ka tholieke land. Zondagblad van Geerardsbergen Verleden woensdag was het 21 maanden geleden, dat de Engelschen den oorlog van Transvaal heb ben aangestoken. Men herinnert zich nog hoe de Engelschen er toen op bluften eene militaire wan deling naar Pretoria te doen, waar ze het Kerst feest van 1899 door een monsterachtig plumpud- dingfeest zouden vierenDe kosten van die mili taire wandeling zoude misschien een 500 tal menschenlevens en 9 millioen pond sterling kun nen kosten, maar wat kon dat maken voor een land gelijk Engeland, wiens bezittingen zoo groot zijn dat er de zon nooit op ondergaat en op wier grondgebied er 200 millioen zielen leven. Met tien man tegen een trok men naar Zuid- Afrika, om dien kleinen, vrijen vlaamschen volk stam te verdelgen en te vernietigen. Duizende menschenoffers, milliards, werden er aan opgeof ferd. De britten zijn in Pretoria geraakt, maar iedereen weet aan wat prijs en in wat toestand zij er zitten. De plumpudding, het Victorieus mon sterbanket te Pretoria is nog niet gegeven, en geen djek durft nog voorspellen of het wel ooit zal gege ven worden. Kruger, de oude president van Transvaal, welke aan alle deuren geklopt heeft om hulp te verkrij gen in de rechtvaardige zaak, Kruger, de moedige grijsaard wordt door de diplomatie overal doorge zonden en verstooten, terwijl het volk van gansch de wereld hem geestdriftig onthaalt, hulde brengt en toejuicht. De grijze president, ofschoon gebukt onder een last van in de'zeventig jaren, heeft zich geene moeite gespaard, om zijn bemind volk vol gens billijkheid en vrijheid hunne duurgewonnen onafhankelijkheid te laten behouden. Ziende dat zijne stem in Zuid-Afrika verheven, niet tot de Europeaansche hoven doordrong, neemt hij een koen vaderlandsch besluit, met den moed van een man van volle levenskracht, verlaat hij al wat hem op aarde duurbaar is, vrouw en kinderen, vaderland en erf, en op een Hollandsch oorlog schip trotseert hij de zee, verlaat hij Zuid-Afrika, waar hij door zijn volk als een vader wordt ver eerd en bemind, om bij de Europeaansche hoven het rechtvaardig lot der Boeren aan te bevelen. Vereerd en vurig toegejuicht door het volk dat hem niet helpen kon, maar koud en hardvochtig terug- gestooten door de diplomatie, waarop hij al zijne hoop had gebouwd, wordt zijn vaderhart bitter geprangd en bedroefd tranen schieten hem in de oogen, doch bij dit alles wankelt zijnen moed niet. Kruger, die een man van zeden en van geloof is, slaat zijne oogen hemelwaarts, en zegtGij, 0 Heer, die een God zijt van Rechtvaardigheid en macht, Gij zult ons niet verlaten. Op U steun ik mijne laatste hoop. Ziende dat do gansche wereld oordeelt zooals hij, wordt hij sterker in zijn ver trouwen, vox populi, vox Dei zegt hij, de Heer zal ons niet verlaten. Iedereen die het hart op de echte plaats draagt, moet de Boeren genegen zijn en den wonderbaren man Kruger, den ouden pre sident van Transvaal, liefde en toegenegenheid toedragen. Ziedaar de type nog van den vlaamschen volksstam, waar wij zeiven door eene langzame verfransching maar al te verre van afgeweken zijn. De toestand van Transvaal en van den Oranje- vrijstaat, is thans, na eenen öngelijken oorlog van 21 maanden, voor de Engelschen nog even duister als den eersten dag, en haast zouden wij durven zeggen, dat de zaak der Boeren, naar het vertrou- V?oa van Krugor door do maohfc van LiorLovon zienelijk Wordt gesteund. Laat ons in alle geval hopen dat er een licht opdrage, en dat er eindelijk een vredeverdrag tot stand kome, dat door de Boe ren bevredigend kan worden aangenomen. Mevrouw Botha, de gemalin van den dapperen oppergeneraal der Boeren, is thans in Europa, hoogstwaarschijnlijk met eene belangrijke zending gelast. Zij is in Londen aangekomen en zal zich vandaar bij Kruger begeven, doch zeer bescheiden is die dappere vrouw, ondanks al de pogingen die men aanwendt, om iets van haar te weten, likt er niets van uit en al hetgeen men hier over schrijven zou, zijn dus sensatieberichten, waaraan men niet het minste geloof hechten moet. In alle geval, hoe de zaak zich ook wende of kee- re, het Vlaamsche Volk van Transvaal is een type, edel en waardig en waarvoor wij, Europanen in ve le gevallen den hoed mogen afdoen, 't Zijn niet al leen de mannen, maar ook de vrouwen, want wel ke Europeaansche Evasdochter zal mevrouw Botha in moed en heldhaftigheid in hare zending volgen. Laat ons dus het echte woord uitspreken De Heer bescherme de Boeren I voor Paarden en Veulens van het zwaar inlandsch trekras der CaDtons Aelst en Herzele, alsook van de gemeenten Appels, Audegem, Denderbelle, Dendermonde, Lebbeke, Mespelaere, St Gillis en Wieze, welke zal plaats hebbben op Zaterdag 29 Juni (St Pietersdag) Kermisavond, ten 8 uren s' voormiddags, op het Esplanadeplein, (nabij de Statie), belooft dees jaar luisterrijk te zijn. Een groot getal inschrijvingen zijn reeds toege komen, en alles doet voorzien dat het getal Paar den en Veulens, ten toon en te koop gesteld, verre het getal van verleden jaar zal overtreffen. Voorname kooplieden van Duitschland komen op de goede veulens af. Men vergete niet een be wijs van oorsprong der veulens aan den hengsten- houder te vragen de vreemde kooplieden gaan enkel op vaste bewijzen voort. De voornaamste kooplieden van ons land hebben ook hunne bijtreding gezonden. Een bijzondere prijskamp is ingericht voor de beste hengsten-voortteelers, vergezeld van het schoonste lot zuigelingen-afstammelingen, ten minsten ten getalle van zes, welke eene zekere aanmoediging zal voortbrengen bij onze houders. De straffen door de rechtbank van Dender monde uitgesproken voor de geuzenschanda- len bij de gemeentekie- zing te Rupelmonde, zijn door het beroeps hof bekrachtigd.Drie personen van Sehelle- belle werden beschuldigd in de statie aldaar kolen, nitraat en lijnkoeken gestolen te hebben ten na- deele van M. Goossens. Een werd vrij gesproken eg de twee anderen werden veroordeeld elk tot 6 maanden en 8 dagen gevangenis. Men zegt dat de Chineezen uitgeslapen, dat het geslepen kerels zijn, en dat men wel plat moet zijn en goed uit zij ne oogen moet zien om door die Geelhuiden niet in de doekskens te worden gedaan. Hiervan kregen eenige voorname dames te Berlijn dezer dagen een nieuw bewijs. Toen over eenige maanden het expeditiekorps naar China trok om de chineesche kwestie te gaan helpen uiteen haspelen, bevolen de dames der hoogere officieren hunne mans aan, van die occasie te profiteeren om wat prachtig en scloon pelswerk aan te koopen, dat men zich in Oirtua,"voor 'nen appel en een ei, zich aanschaffen kan. De heeren, om hunne mevrouwou w doen, hoe zoude zelf zijn kochten te Peking een groote massa prachtige vossenboas, doch wel niet aan zoo geringe prijzen als zij gedacht hadden en zonden ze naar Europa. Te Berlijn werd het pelswerk met den grootsten geestdrift ontvangen, maar hunne begeestering was van korten duur, want door deskundigen onderzocht, bleek het wel dra, dat het geene vossenboas waren... maar dood eenvoudig... geverfde konijnenvellen l! De Me- chelaars, die men tot hiertoe den naam van maan- blusschers gaf, hebben hunne oude faam bij deu brand van den Entrepot schitterend gewroken. Ie dereen te Antwerpen bekent volmondig dat de vrijwillige pompiers van Mechelen, welke toege sneld waren, ongeloofelijke wonderen van dapper heid hebben aan den dag gelegd, voor het behoud van den Koeikensgracht, en ze zijn er in gelukt. Gedurig moesten die helden natgespoten worden om zelf niet te versmachten of in brand te vliegen, en toch hielden zij stand, hoe heet of hoe benard ook hunne positie was. Zij zijn in hunne pogingen gelukt, en zonder hen had de brand zeker nog eene veel grootere uitgebreidheid genomen. De Meche- laars mogen zich geluk wenschen, en laat hen maar vrij den naam van maanblusschers dragen, al de pompiers van het gansche land mogen vandaag voor hen den hoed afdoen. Verleden zaterdag is de gravin van Vlaanderen naar Sigmaringen ver trokken, waar zij eene mis zal bijwonen die ter na gedachtenis harer moeder, de prinses van Hohen- zollern, gecelebreerd wordt. Van daar zal Hare Koninklijke Hoogheid zich naar Mont-Dore bege ven, en er veertien dagen verblijven. Een Parijzer echtpaar wandelde maandag middag over den Pont au couble.,. en twistte. Ik krijg er ge noeg van riep de echtgenoot plotseling, het is beter er een einde aan te stellen, dan langer zulk een hondenleven te leiden'. En de daad bij het woord voegende, sprong hij over de borstwering in de Seine. Een goed zwemmer zijnde, dreef hij en kel een weinig met den stroom af en klom, geheel verkoeld van zijne gramschap, een eind verder weer op het droog. Maar mevrouw had de zaak niet zoo kalm opgevat. Mijn arme man riep zij uit nu is hij verdronken en het is mijne schuld, n Ook zij klom op de borstwering en sprong in het water om haar wederhelft in de andere we reld terug te vinden. Maar zij zocht haar weder helft, waar deze niet was, want nauwelijks had zij den sprong gewaagd, of hij bereikte weder de brug. Zonder een oogenblik te verliezen dook hij opnieuw onder en bracht zijne vrouw, niet zonder moeite aan wal. Toen begaf zich het echtpaar nat, maar verzoend, naar huis. Toen de leden der fanfarenmaatschappij van Sint Martens-Laathem zondag te Vinderhoute van hunnen wagen stap ten, werd men eenen brandreuk gewaar. Bij het openen der houten doos waarin het vaandel der maatschappij vervoerd wordt, bestatigde men dat deze vuinsde en reeds gedeeltelijk verbrand was. De vlag draagt het jaartal 1842. Naar het schijnt heeft het spoorwegbestuur ontdekt dat de Staat alle dagen op schromelijke wijze betolen wordt bij middel van kaartjes van 10 centiemen, waarmeê men toegang krijgt binnen de staties. De truc gaat zoo Men neemt twee kaartj es van 10 centiemen, gaat de statie binnen, een kaartje ter afknipping gevend aan het octrooi. Ge verwacht een vriend uit Brussel, die u het uur zijner aan komst liet weten. Deze mijnheer is te Brussel ook in de statie gekomen met een kaartje van 10 cen tiemen en heeft plaats genomen in de derde klas, welke men niet meer controleert, en is zoo te Ant werpen geraakt. De Antwerpenaar geeft hem nu het 2° 1 O-centiemenkaartje, die hij hier gekocht heeft en het Ketje komt er mee buiten de reis kost hem 20 centiemen en hij kan bij den terug keer het spel herhalen. Het bestuur heeft nu stren ge bevelen aan de bedienden gegeven om bij den uitgang geen 10-centieinenkaartjes als geldig te aanzien, die niet behoorkjk zijn afgeknipt bij den ingang. Een steertkwestie houdt nu de geschied kundigen bezig Was den steert van alen leeuw vau Waterloo, by 't plaatsen van 't gedenkteeken, in <!f' liirht ir('kru\rl af 1.u:: -o— -"J dat de leeuw op 't voetstuk werd geplaatst met deu steert iu d'hoogte. De Franschen, die iu 1832 Ant werpen ter hulp kwamen en langs Waterloo door trokken, zagen daarin denkelijk eene uitdaging en trokken den steert neder. Wanneer 't ding werd hersteld, liet men den steert voorzichtigheidshalve hangen en hij hangt er nog. En nu, slaapt wel 1 Voor eenige maanden heb ik breedvoerig ge sproken van de overvulling der liberale bedrijven, om het belachelijke en het gevaar der vaderlijke eerzucht te bewijzen vooral der moederlijke welke erin bestaat om van onze zonen tot elke prijs advokaten, doktors ingenieurs,.,, geleerden van alle kleur te maken. De uitslag dezer verslingering is veelal de kinderen te verplichten hun kakebeen later op de harde korsten der ontberingen te bre ken. Mijn besluit is dit, het is beter, veel beter, in algemeenen regel, een goede stiel in de handen van een jongeling te geven dan een schitterend hoogeschool-perkament. Ik heb mij deze overwegingen herinnerd met on langs de doodsberichten te lezen, die eenen Belgi schen werkman betreffen, te Parijs, gestorven, maar een werkman die er in gelukt was oen for tuin bijeen te garen en zich eene faam heeft ge schapen door de gansche wereld, liet geldt den Luikenaar Gramme, uitvinder van den dynamo, die zijn naam draagt. Die man, arm, bijna zonder geleerdheid, is door zijn vernuft en de kracht zij ner handen tot de beroemdheid geraakt. Ik groet met eene eerbiedige fierheid (o vaderland, hij was een uwer zonen) de nagedachtenis van dien nede- rigen werkman, van dien «parvenu», van den kiel, van dien held der vuile handen, waardig tot voor beeld te dienen aan onze zonen. Het zijn stonden vol van bezorgdheid en angst voor de ouders, wanneer zij de loopbaan hunner kinderen moeten vaststellen, want van alle kanten rijst een gewemel van werkers op, het verwurgen door de mededinging, de struggle far life zonder poos noch duur. En nogtans bestaat er eene breede en winstge vende loopbaan, vruchtbaar in uitwegen, rijk aan winstgevende betrekkingen, loopbaan, die do pas verleden tentoonstelling van Parijs bijzonder in het licht gebracht. Te midden hunner wandelingen, op eiken stap, bezaaid met verwondering, verrukking en verblin ding, wat de ontelbare bezoekers heeft ver stomd, het zijn de onbeschrijfelijke wonderen der electriciteit, wier mirakelen algemeene opwinding hebben teweeggebracht. Men hoeft het zich ook niet te ontveinzen, dat de toekomst aan die tooverkunst behoort, welke Volta

De Volksstem | 1901 | | pagina 1