Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Bericht aan de heeren liberalen. COICEKT h unstnieuws. Restend ig Festival. Eene vrouw in stukken gesneden te Etterbeek. Kopenhagen.- Dei>er bark «Frithiof,, Zwij.iae.-de- J—J> Desielbergen.- Zor",la? .,nachtberden 2 door Doktoor Moroy, zoo onverwachts ontdekte. Geen geleerde op aarde zou kunnen voorzien welke wonderen en omwente- iingde wetenschap der toovergodinnen zal volbren gen nog vóór een vierde eeuw verstreken is. Indien het nu mogelijk is, zonder een enkelen pverbren genden draad van de kusten tot aan boord van een schip, in de verte op zee geschommeld, te corres- pendeeren, wie zou het wagen te verzekeren dat binnen eenige jaren een zeker toestel, gehoorza mende aan de stem, aan den adem, aan den onke len wil misschien van onze werkbazen, het werk in eenige oogenblikken zal voortbrengen, dat ons da gen arbeid kost. Beschouwt de rekenmachien Ofschoon onvol maakt, doet zij niet in een zwengeldraai, de be werkingen die ons tot lange rekening dwingen Ik ken twee jonge Luikenaars, eenvoudige werk lieden die gedurende een paar jaren in de werk tuigmakerij de een in 't vak der rijwielen, de ande re in dat der elektrische bellen, die zich in eens de naam van werktuigkundige, e lectriekwerker gaven zij sloegen den weg in naar Parijs zonder eenig geld, zonder andere aanbeveling dan den titel die zij zich zoo bereidwillig gegeven hadden. Met moeite in de stad der verlichting aange komen, zoo werd de eene in eene automobielfa briek aangenomen, met 12 fr. daghuur, de andere kreeg bijna terstond eene bediening met 200 fr. per maand. De eerste is 23 jaar, de tweede is er met moeite 18 Ik heb met eigen oogen hunne boekjes gezien, en ik heb mij niet kunnen onthouden te zeggen indien zulke gewone mecaniekwerkers, zulke on bekwame electriekwerkers, jonge lieden zonder geleerdheid, er toe geraken zoo gemakkelijk plaat sen vinden, zoo goed betaald, dan moet van dien kant gebrek aan handen en gebrek aan hersenen zijn. Ik heb me ook gezegd onze zonen, na 2 jaren in het institut Montefiore doorgebracht te hebben, die voorbeeldige school, dank aan den schatrijken senator van Luik, kunnen er uitgaan, met wetenschappelijke en praktische kennissen, op de hoogte van al den vooruitgang der weten schap, en zouden in de loopbaan der electriciteit eene onmiddellijke plaats en eene rijke toekomst ▼inden. Want, het is niet alleenlijk in de liberale bedrijven dat men eenen uitweg moet zoeken de bijval behoort er zelden aan de verdienste en aan het talent, hij is gewoonlijk het voorrecht der fortuin en der politiek, zoo hij het voorbreugsel niet is van handige konkelarijen. Gramme was een werkman, Frauklin was er ook een. Beiden zijn tot den rijkdom en den roem gekomen. Waarom zouden onze jongelieden, die daarenboven de kostbare huid der geleerdheid met zich hebben, in een vak niet gelukken, gansch nieuw der maatschappelijke werkzaamheid, die aan het initiatief, aan het werk en aan 't verstand het uitgestrekste veld van uitvindingen laat op hetwelke het menschelijk verstand ze ooit heeft kunnen uitvoeren. Iedereen mag in O. L. Vronwkensmacht geloo- ven of er aan twijfelen zulks staat hem vrij. Maar te dezer gelegenheid de Kerk van comedie beschuldigen, zie, dat raat. te w. riet is nogtans hetgeen gedaan wordt eu bij iede re bedevaart met vernieuwde woede, door de pers van het zoogenaamd vrije onderzoek Maar waarom, als zij zoo voor 't onderzoek zijn, de uitdaging van den Franschen afgeveerdigde Lanjaunais, niet onderzocht, besproken en afge kondigd Deze heer zegde Dij mijnen notaris, meester Turquet, Hano- verstraat, 6 te Parijs, liggen 30,000 fr. voor den- gene die een enkel der drie-eu-dertig mirakels om werpt, welke in den boek Lassone voorkomen. Ze liggen er nog heeren, liberalen, en bij u loo- pen er zoovelen op hun tandvleeseh. HEDEN DONDERDAG AVOND, om 8 1/2 uren, Concert door de Koninklijke Harmonie, op den Kiosk ter Groote Markt, onder het bestuur van M. L. Walpot. Programma 1° Hohenzollern, marehe, L. Unbath. 2° Duo Concertant pour hautbois et clarinette (hervraagd), Klosé. solisten: MM. R. Lenssens en D'Hoir. 3° Le Rendez-vous de Chasse de Rossini. solisten: MM. Vict. Keppens, Edm. Van de Maele, Ch. Van den Bossche en P. Woulff. 4° Grande Fantaisie de l'Opéra, La Reine de Saba n, Gounod. 5° Le Retour de Dinant, moreeau de Concert, solistM. Ph. D'Hondt. J, Precheb. De Prijskampen in het Koninklijk Muziek-con- servatorium van Brussel zullen kortelings aanvang nemen. Wij vernemen dat M. Leo Walpot, be stuurder bij onze Koninklijke Harmonie en de Ste delijke Muziekschool is aangewezen om deel te maken van de Jury, gelast met het beoordeelen des Wedstrijds en het toekennen der prijzen, van verschillige afdeelingen. Koninklijke Harmonie van St.-Truiden. 75"° verjaring. Bestendig Festival (4 Zondagen) 14 Juli, 4 Oogst, 18 Oogst en 1 September. Premiën 1800 fr. 1— premie 600 fr. Inschrijving voor 1 Juli. Programma op aanvraag. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Uroutrefij i't'tiii» Wj-inrr. AALST. Eene schrikkelijke misdaad is woensdag te Et terbeek ontdekt. In 't huis n° 6 Vyverstraat, woonde op een ap partement der le verdieping het echtpaar D., dat in slechte overeenkomst leefde. Zondag nog had de voornaamste huurder .een een langen en hevigen twist gehoord, en zelf had de politie zich met de zaak moeten bemoeien. Van toen af had men de vrouw niet meer gezien, men gaf daar echter geen acht op, tot echter maan dag morgend de voornaamste huurder, uit zijne slaapkamer komende, bemerkte dat een lij kreuk zich door het huis verspreidde. Die reuk kwam denkelijk van de kamer der echtgenooten D., en hij vroeg aan den man, waar zijn vrouw was. Mijne vrouw zegde hij, is naar Yerviers vertrok ken. De reuk maakte echter den verhuurder wantrou wig en hij verwittigde de politie die de kamer van D. deed openen. Men vond er het lijk der vrouw in omtrent hon derd stukken gesneden. De man werd dadelijk aangehouden, en het par ket werd bij hoogdringendheid verwittigd. Er was bepaald dat de overblijfselen van vrouw Demey vrijdag morgend zouden begraven worden. Doch op bevel van het parket, had die begravenis reeds Donderdag avond plaats. De lijkstoet was slechts door twee policieagenten gevolgd. Er is veel kwaad gezegd over het vroeger leven van vrouw Demey, doch goeds zegt men er langs een anderen kant ook van. Men begrijpt de vrouw ging naar de kerk en gaf pakken bougies cadeau aan de nonnekens. De man de moordenaar niet en van dat oogen- blik was de vrouw eene schuldige en de man een ongelukkige. Wij zagen het zelfde hij den moord op den ouden Van der Auwermeulen, Van R. die aangehouden werd, de verdachte werd door een logeblad zoo zwart mogelijk gemaakt, omdat hij met een keers in de processie ging. En wij zagen hetzelfde blad, na diens vrijlating, den man interviewen en balsem strijken op de wonden van le pauvre hommedie het «.«o uvïi nau nelpen slaan. Maar keeren wij tot de famillie Demey, (sommi ge zeggen Demez) 'terug. Een brief uit Verviers, waar de familie Demey goed gekend is, zegt dat er in het leven der vrouw nooit iets onregelmatig te bemerken was. Zij was altijd zeer kalm, zeer beleefd en wanneer zij gehuren op den trap ontmoette, was zij altijd de eerste om plaats te maken. Demey vertrok doorgaans 's morgends, zijne vrouw haalde hem 's avonds aan de statie af. Wanneer het dochterke in vacancie was gingen de echtgenooten zelden uit, kortom het huisge zin leidde een zeer regelmatig leven. ■k was» afzichtelijk, telkens had ik het we zen en het lichaam van vlekken en hobbels over dekt, maar dank aan 3 doozen purgeerpillen van Dr Walthéry was ik volkomen genezen van dezen brand, waaraan ik sedert meer dan een jaar leed. René Galifard, gepensionneerd gendarm. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. 1 r» van Sundsvall, was op reis van Wisman naar Gafle op zondag laatst kwam zij voor Stora Karlsö, Gottland, in aanva ring met de Engelsche stoombootVala» van Gran gemouth en zonk kort daarna. De manschap, elf man sterk, begaf zich in de reddingsboot, maar deze kantelde toen de bark zonk. Slechts twee man werden gered in de boot van de «Vala», de overigen negen verdronken. De geredden zijn de eerste stuurman Svensson, benevens een Duitsch jongeling, welke dinsdag te Kopenhagen aan land werden gebracht. Al de omgekomenen zijn jonge mannen van 16 tot 25 jaar. Svensson, de geredde stuurman, sliep toen het ongeluk gebeurde. De "Frithiof» kreeg een groot lek, langswaar het water met geweld binnen stroomde. Hij vluchtte naar boven. In een paar minuten waren allen in den boot uitgenomen de kapitein die naar zijne hut liep om papieren te red den. Kort daarna zonk het schip. Ongelukkiglijk kwam een der ra's van de fokkenmast -van het zin kend vaartuig, over de boot terecht. De inzittenden deden al het mogelijke cm er zich van te bevrijden maar met heel de zwaarte van het zinkende vaar tuig werd de reddingsboot naar de diepte getrok ken. Eenigen tijd zwommen Svensson en anderen rond in het water, wat er later gebeurde weet hij- niet goed, want hij kwam eerst weer tot zichzelven toen hij op het dek van de stoomboot lag. Op t laatste oogenblik waren hij en de Duitscher gered door eene boot, welke de Engelsche stoom boot had uitgezet. l\Ti vnvi? Eene zuster van 't klooster van het 1 v H. Hart gaf sinds eenigen tijd tee- kens van zinsverbijstering. De moeder-overste had de famillie verwittigd en deze zou de zuster komen halen. Zondag morgend klom de zuster uaar hare kamer, gelegen op het tweede verdiep, om haar koffer in gereedheid te brengen. Opeens opende de ongelukkige 't venster en sprong dwars door een glazen afdak op de koer. De arme zuster werd in jammerlijken toestand opgenomen. Gansch haar lichaam was door het glas verscheurd en in de bloedige wonden waren stukken glas gedrongen. Men wanhoopt de ongelukkige zinnelooze te red den. prlft De express uit Oostende is zondag morgend te Lede moeten stilhouden, ten gevolge van avarie aan de lokomotief. Eene ploeg werklieden is ter plaats moeten komen om de noodige herstellingen te doen. Dit ongeval heeft eene groote vertraging in den dienst veroorzaakt. nlu ei imn Donderdag avond korts na A 1 5 ure, is de middengevel van den afgebranden Entrepot die met de zuilenrij- van het balkon nog recht stond omgevallen. De werklieden die aan de opruiming arbeidden, had den gelukkig 't gekraak gehoord en konden zich onder eenen gewelfboog verschuillen. De kolom men staan nog recht. Men is nu begonnen met het leegpompen der kelders. Verscheidene kelderge welven zijn ingestort. ten tn een kapmantel gestolen en bij M. den baron Delafaille een zak haver. Z(>l(> - Det socialistisch lokaal het Volkshuis is door den vrederechter vau het kanton verkocht en toegewezen aan een brouwer. De roode partij is hier om zeep. Het lijk van den kleinen Van Cauteren Adolf Bernard, welke zondag te Zele in de Schelde ver dronk met te zwemmen, is donderdag, bij hooge tij, te Audegem aan kant gespoeld. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Broatcerij Fran* ttrmcé, A A F ST. I.IWwIiriUv - De 87 jariSe landbouwer L'MKI" I!,lJ Karei Van Laere, wonende op het Boerenhof, is vrijdag in het water gesukkeld en verdronken. W lF'ZF - Het; pa^el 's Lier een ondeizoek komen instellen over de dood van een jongeling, die zoo zegde men, zou overleden zijn ten gevolge van een slag hem op het hoofd toegebracht bij middel van een stooischeel. Fritukfiik Schrikkelijke mitploffi.ng13 J dooden en 18 gekwetsten. In de kardoezenfabriek Geveiet, Rue des Mouli- naux, 150, nabij Parijs, heeft vrijdag morgend rond 11 ure, eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad, op het oogenblik dat de werklieden meen den te gaan schoven. Eene algemeene vlucht ont stond, doch spoedig keerden de vluchtende gasten terug om reddingswerken in te richten. Gansch een gebouw, 8 a 10 mete's lang op 25 diep was ingestort. Pompiers en troepen kwamen spoedig ter plaatse en weldra werden de dooden en ge kwetsten onder de puinen uitgehaald. Er zijn 13 dooden en 16 of 18 gekwetsten, eeni gen dezer laatsten zijn naar hunne woningen kun nen weerkeeren, De anderen zijn naar het gast huis gebracht. Het meerendeel der slachthoffers zijn vrouwen. De lijken wier aangezicht schrikke lijk verminkt waren, werden voorloopig op eenen koer, niet ver van de plaats der ramp neergelegd. Aan «le bleekc, liloedelooze jonge doch ters, en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen vtn D>' Raphaël te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Brussel." 7'e Dieghem, is een reusachtige strooihoop, opgestapeld in de binnenplaats der papierfabriek afgebrand. Er wer den 800,000 kilos strooi vernield. De vlam was zoo hevig dat men aan de vernieling, der fabriek zelve geloofde en de Brusselsche reporters reeds op den loop waren. Kapitein Tde vervolgde in de zaak der krach van 24C,000 fr., heeft zich gisteren gevangen gegeven. Hij zal dus eerlang voor den krijgsraad worden geroepen, die voor deze gelegenheid op bij zondere wijze zal samengesteld zijn uit officieren, hooger in graad, of ten minste gelijk in graad maar ouder dan hij. Lllik.— Bij vertrek van eenen trein naar Parijs was de voorfoergon, waarin ee ne menigte reiskoffers opgestapeld lagen, in brand geraakt. De machinist ontwaarde het tussehen Til- leur en Jemeppe. Hij stopte dadelijk, en het was meêr dan tijd, waar reeds waren de wagons der reizigers bedreigd. In den foergon heeft de treino- verste, die door den rook half verblind en half verstikt was, brandwonden bekomen. Men heeft heldenwerk moeten verrichten om 't overige van den trein te redden. werklieden, Dejaegher en Deeoster huiswaarts en vonden op de baan een dronkaard liggen. Zij maakten den man wakker, doch weldra ontstond er een twist en hij bracht De- jaecher zeven messteken toe in het hoofd. Het ran Mfoorset. slachtoffer verkeerd in bedenkelijken toestand. Het slecht beheer der beide van Croy's en de inlijving, der abdij bij den aartsbissehoppelijken zetel ontmoedigden de kloosterlingen niet, tot grootere onheilen voorbestemd. In September 1576 vielen de oproerige Spanjaards in Affligem en roofden al wat tilbaar was, pijnigende de monni ken om hun de verborgen schatten, juweelen of kerksieraden te doen ontdekken twee jaren later veroverden de geuzen het ongelukkig sticht en leverden het andermaal aan de vlammen over. De kloosterlingen waren op de vlucht gedreven en dwaalden met de relikwieën hunner heiligen en de gewijde vaten, van hunne reiugie van Antwerpen naar deze van Brussel, van hier naar Dendermonde en eindelijk naar Aalst, alwaar zij vrijelijk adem haalden, toen op het onverwachts, den 23 April 1582, de stad werd ingenomen door den vijand en tot een afgrijselijk bloedbad gemaakt. Bekennen de geuzen zeiven tal van baldadigheden en wreed heden, in de stad gepleegd, hoevele gruwelen wer den niet verzwegen, iu de brooddronkenschap des zegepraals begaan Wie beschrijtt het tooneel vóór de hoofdkerk, waar de priesters hadden post gevat om zich te verzetten tegen de schending en bezoedeling der gewijde altaren, welke de woeste geuzen maar bereiken konden over de lijken der edelmoedige verdedigers heen.Drie van hen, die met hun bloed de trouw aan God en godsdienst be zegelden, waren monniken van Affligem (1) Doch genoeg ongelukken en rampen. In bet jaar 1601 werden de kerk herwijd en de abdij hersteld door den aartsbisschop Matthias Hovius, die twintig jaren later, ter zeilde plaats, het tijde lijke met het eeuwige zou verwisselen. Nu bieel, gedurende meer dan anderhalve eeuw, eene milde voorspoedszon het heilig sticht bestralen, waar de kunsten, de letteren en de wetenschap in eere waren, en de doorluehtigste geleerden en kunste naars van ons land, malkaèr in eene hartelijke gastvrijheid ontmoetten. Het was de gezegende tijd der vaderlijke regeering van Albertus en Isabella, die met Keizer Karei en Maria-Theresia, onze meest populaire, onze eenige volksgeliefde vorsten blijven. Op het einde der vorige eeuw had de abdij van Affligem bet voorkomen van eene versterkte stad, omringd met grachten, muren of aarden wallen, en voorzien van twee stevig gebeeldhouwde poorten, de i>orta prima of «oorpoort en de bosch- of dienst- poor, onderling verbonden door eene geplaveide straat, bezoomd met hoogstammige boomen en doorsnijdende het uitgestrekt beluik van den zuid- naar den noorderkant. Ten westen dezer heerlijke droef, doch hoogerop als een tiental vischrijke vijvers, stond de oude villa met hare hofstede, hare stallingen, schuren, wagenhuizen, windmolen, brouwerij, bakkerij, smis (waar de Copères van Dinant, overschot van Vlaamsche koperslagers, wapens smeedden in den Patriottentijd), haar visschersbuis, hopiochting en rijkbeplanten boom gaard ten oosten, op den heuvel zeiven, stonden de grootscbe gebouwen, eene reeks paleizen geiijk: zoo wareh het bisschoppelijk huis of de proosdij, met uitgestrekte lusttuinen het gasthof, ai ijd krielend van reizigers, met een ruim binnenplein waar de stallen, de bergplaatsen en de woning der dienstlieden op uitkwamen het afgezonderd oud- verblijf van koningin Aleidis, ingericht tot inkwar- i lieting van woelige soldaten; het eigenlijk kloos- I ter, met zijne monumentale Sint-Benedictuspoort, zijn gewelfden pand, zijne kapittelzaal, zijn zie kenhuis en zijne onschatbare bibliotheek einde lijk, te midden van prachtige lust- en doolhoven, de overheerlijke abdijkerk, groot genoeg om drij duizend geloovigen te bevatten, met hare twee klokketorens, haar marmeren hoogaltaar waarop eene Kruisdraging van Rubens prijkte, haar koste lijk gestoelte, hare geschilderde glasramen, hare tafereelen van DeCraeyer on hare andere ontelbare meesterstukken der kunst. Al die pracht, al die grootheid zijn in den kolk der Fransche omwenteling verzwonden. Op 11 November 1796 vielen de Franschen in Affligem en verdreven de zeventien overblijvende monniken naar hec kasteel van Overham, aan den Dender (het heerlijk zomerverblijf van baron Paul Bethune, senator), van waar zij, opnieuw verjaagd, uiteen gingen om rechts en links van armoede en verdriet te verkwijnen. Twee beleefden hunnen rampspoed, namelijk de proost Beda Regans, die in zijne stokoude dagen nog de wacht hield op de puinen, en de laatste novitie, Bernardus-Ignatius D'Haens, van Dendermonde, geprofest in 1793 onder den naam van pater Veremundus. Na het concordaat, trad deze laatste in het heilig ministerie, en werd beurtelings pastoor van Over- boelare, van Audegem en van het gasthuis zijner geboortestad, zonder dat ooit het hart van den monnik onder zijn priesterlijk habijt had opgehou den te kloppen. Ook in het jaar 1838 mocht hij den droom van zijn leven verwezenlijken hij herstelde de oude stichting in het gewezen capucienen- klooster van Dendermonde, en smaakte de voldoe ning aldaar als monnik en als superior te sterven. Dertig jaren later (in 1869) werden de grootsche puinen van Affligem door de kloostergemeenfce aangekocht, en de lofzangen van den Heer klon ken wederom op den glorievollen heuvel. Het was de tijd als moest altoos uit de overmaat van het lijden de troost en de genezing spruiten dat de vervolgingswetten deuKulturhampf in Duitsch-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2