m Sprokkelingen. Fonipiersteten m 3D Mi 1901.1 DE JUBELFEESTEN W GOYCK. KERMIS 1901 Oproep aan onze Lezers. Bijzondere Treinen. VRIJE PAARDEN- EN YEULENMARKT ten 5 ure het scheen mij, dat zij slechts eene hal ve uur had geduurd. De uitvoering is wonderwel geluk, de indruk reeds gunstig en groot, zou toch nog gewonnen hebben, denk ik, hadden dc Chceurs wat ster ker of talrijker geweest. Men bracht eene heerlijke ovatie aan Tinei zij was verdiend onder een donderend hoerah en daverend gejuich en handgeklap, wierp men hem bloemen en ruikers. Ten eerste ontroerd, dankte Tinei, en wenschie openlijk orkest, zangers en zangeressen geluk voor hunne meesterlijke uitvoering. Den 13 Juni was een ware triomfdag voor Mees ter Tinei, en voor ons een dag van zalig genot. Hoopvol verwachtten wij de verschijning van zijn nieuw oratoria Catharina van Alexandria. De Heer beware Tinei, de Zou der hedendaag- sche toonkunst, het Godminnend en schitterend vernuft De Redactie. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Mirouiret'ij Frantt ita'tucé, .1f BjS T. 't Is kei mis in de stad Zondag, 't Is kermis in do stad. Het is dus te denken dat er veel, veel volk naar Acist zal komen. De heelo werk geurden onze straten naar de lekkere vlaaien waar onze gulle bevol king hare gasten mee trakteeren zal. En feestelijkheden zullen er gegeven worden en vermaken zullen er zijn voor jong en oud en klein en groot, dat men uren en uren in 't ronde er van spreken zal. In alle geval, het zal zoo druk en prettig zijn dat de zinnen niet op ernstige of seriëuse zaken staan zullen, en men, onder anderen, den tijd niet zal afdoen om een lang en ernstig hoofdartikel te le zen. Dien toestand in acht nemende, zullen wij van daag geen groote, zware brokken opdienen, die de spijsvertering konden belemmeren, maar kleine portiekens, zoodat ieder toch zijn bekomste hebbe en niemand voor eene indigestie behoeft te vree zen. Dat woord van portie moogt gij toch niet te let terlijk, te stoffelijk opnemen anders zou ik vree zen dat gij van den beginne af al walging zoudt gewaar worden. Wij beginnen met den moord van Etterbeek. Gij hebt daar allen reeds over gelezen of hooren spre ken hoe de ellendige Demez zijne vrouw afschu welijk vermoordt, ze in stukken gesnedeu, ze ge zouten heeft. Eene koude huivering heeft allen van afgrijzen doen rillen bij het vernemen van die gruweldaad. Welnu, wie zou het ooit gelooven of gedacht hebben De geuzenbladen trachten de Kerk, den godsdienst voor die afgrijselijke euveldaad verant woordelijk te maken. Het is de vrouw, schrijven zij, die door hare godsdienstige dweperij den man het huwelijksleven ondragelijk en hem zot gemaakt heeft, en 't zijn de priesters, de paters en de nonnen die van de vrouw een dweperig en on verdragelij k schepsel gemaakt hebben. Wat inwendige huiselijke tooneelen, schrijft La Flandee Libérale, zouden er niet vermeden worden indien de priester en de raoDnik zich niet met private zaken bemoeiden, hunne bevelen op leggende, en met al de straffen der hel bedreigen de, indien die bevelen niet worden nagekomen 't Is zoo dat zij in de best vereenigde familiën on genoegen zaaien, 't is daarin dat de eerste oorzaak van vele onheilen gezocht moet worden 't is de godsdienstige onverdraagzaamheid, die de eerste schuld van deze misdaad draagt. Dat Demez, de moordenaar, een man zonder godsdienst is, die nooit een voet in de kerk zette, dat is gekend en wordt door niemand tegengespro ken. Of hij ook een zot is en in eene vlaag van krankzinnigheid gehandeld heeft, èn toen hij ze doodde, èn toen hij, drie dagen achtereen, ze in stukken sneed en ze zoutte, dat weten wij niet, en dat is moeilijk te gelooven. Maar wat toch zeker zijn moet en bij geen enkel verstandig mensch den minsten twijfel kan overlaten is, dat de gazettiers die zulke ezelarijen schrijven durven voor het minst drie kwart van hun verstand verloren heb ben. WTat ze krankzinnig, zot, kwaadgek maakt, is hun haat tegen al wat ook maar van verre met den godsdienst en de Kerk betrekking heeft of er in betrekking mee kan gebracht of getrokken worden. Waarom schrijven zij niet liever dat demoorde naar in heimelijke verstandhouding met de Jezuie- ten leefde en door deze tot het plegen zijner gru weldaad werd opgestookt om hun de gelegenheid te geven van tegen het onzijdig onderwijs te velde te trekken Als men toch aan 't lasteren is, komt het er zeker op een weinig meer of minder ook niet aan. Maar kom, laten wij ons niet kwaad maken 't is de Kerk niet die door zulkcn laster besmeurd wordt, maar wel degenen die hem uitbraken en hem slikken. Mijnheer, gelief wij nog eenige doozen uwer uitmuntende bloedzuiverende Walthérypillen te sturen. Ik heb er geen enkele meer, en verkeer der halve in moeilijkheid, daar de ouderlingen van ons gesticht geen ander purgeermiddel willen. Hieronder tien franks. Zuster Vincentius, overste van het S* Germanus- gesticht. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. I Bericht aan de liefhebbers. Het is algemeen gekend dat ertusschen Congo en Antwer pen een levendige handel ge- vueid wordt in ivoor of olifants- tanden. Ja, maar nu is het te ver- j wachten, dat er binnen kort niet alleen meer oli- j fantstanden, maar ook olifanten, groote, zware olifanten, iu levenden lijve zullen overgevoerd j worden, stille, tamme, gedweeë olifanten. De Belgique Coloniale toch meldt dat het j na lang eu vruchteloos pogen eindelijk gelukt is een individu van het oiifantsgeslacht gedwee en onderdanig te maken. Kapitein Laplume, die zich sedert een jaar langs de Uëllerivier met do vangst van olifanten bezig houdt, heeft laten weteu dat de olifant, dien hij in Januari gevatigeu heeft, volkomen aan zijne ge vangenschap gewend is en heel gedwee begint te worden. Hij volgt hem in de bosscheu en zijn mees ter hoopt hem weldra te kunnen hestijgen en in het gareel te spannen. Hij zal ook dienen om an dere olifanten te vangen. Bericht dus aan de liefhebbers. Wie een olifant wil hebben, behoeit maar aan kapitein Laplume te schrijven. Een lamme olifant, weet ge, kan voor alles die nen. Voordeelig vervangt hij paarden eu trekossen. Eene vracht van 5000 kilo's, daar loopt hij mee weg, zonder ze gewaar te worden. Sommige juffers 't is vau de beste soort niet ziet men in de groote steden door de straten slen teren gevolgd van een vervaarlijken Terrc-Neuve. Welnu, in het vervolg, als de proef gelukt, kun nen zij hunnen sleep door eenen olifant laten dra gen. In plaats van schoothondje echter kan hij niet dienen. Of wil men prikkelbal met hem spelen, dat gaat ook al. Hij tilt u met zijne snuit op, slingert u met alle gemak twintig meters in de hoogte en prikt u met wonderbare behendigheid en zet u weer zacht op den grond neer, zonder gevaar van uw hoofd op de steenen te verpletteren. Wilt gij een stortbad, dat ook al kan hij u ge ven een ganschen emmer water slurpt hij in zijne snuit op, en spuit het u kletsend in uw aangezicht. Ik vergat nog haast te zeggen dat een bout of een achterwerk van zulkcn kadé heel wel zou prijken op eene Aalstersche kermistafel. VRAAGT OVERAL HET LBUVENSBIER der gunstig gekende KfamreriJ Fruit» Uruwé, AALST. Van den olifant val ik op do duif. De overgang is dunkt mij nog al natuurlijk, zoo blijf ik toch in het dierenrijk. Van duiven heb ik altijd veel gehouden, in mij ne jeugd heb ik altijd geleerd dat zij het reinste en het onschuldigste aller dieren is. Maar als het waar is wat een Brusselsch blad er over schrijft, dan zijn zij volstrekt zoo onschuldig niet als zij er den uaam van hebben. Le XX" Siècle heet ze den ondergang, eene oor zaak van ellende voor het werkvolk. Op Pinsterdag zouden er niet minder dan 210,000 Belgische duiven zijn opgelaten. Voor elke duif nu wordt er een inzet betaald van 3 fr. niet, medege- rekend de vrije inzetten en de poules die soms tot 50 en 60 fr. beloopen en, in alle geval gemid deld tegen 5 fr. per duif kunnen berekend worden. Men kan dus elke duif voor eene waarde vau 8 fr. schatten. Dat maakt voor den enkelen Zondag van Pinksteren, 1,680,001 fr. en 't is eiken zondag bij na hetzelfde. Eene enkele maatschappij van Brussel verzond 2,000 duiven elke duif aan gemiddeld 10 fr. Voegt daarbij het verlies aan tijd dat de kampstrijden medebrengen, want dikwijls gebeurd het dat de op latingen altijd op zondagen vastgesteld, ter oorsa ke van het slechte weer eerst 's Maandags of 's Dinsdags plaats hebben voegt daarbij de uit gaven voor het voeder, het onderhoud van de dui venhokken enz. en gij zult besluiten dat de duiven den werkman duur te staan komen. Het zijn im mers de werklieden vooral die in de duivenprijs- kampen verzet zoeken. De XX" Siecle overdrijft wel een beetje, en zelfs een beetje veel. Zulke onkosten immers worden er ten minste in onze provincie niet gedaan. Maar voor Brussel en veel Brabantsche gemeenten en voor het Walenland is het mogelijk wel de waar- beid en dan verdient dat anders eerlijk verzet met rechtdon naam van verderfelijke liefhebberij. Ook bestatigd men dat zij op veel plaatsen van liever lede overgaat, veel houden de liefhebbers van hun ne duiven, maar meer nog hun van Zondagsgeld. Lezer», indien gij bleek, zwak en bloedeloos zijt, I versterkt u met de pil van D' Raphael en ge zult i aanstonds f ene frissche gelaatskleur, krachten le- i vendighei 1 terugvinden. 1.75 fr. de doos in alle apotheken Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Men vraagt ons naar de volgende nummers der Volksstem 322, 323, 324, 325, 326, 327, 327, 328. Wij vragen aan onze achtbare Lezers, of zij soms die gazetten niet meer in hun bezit hebben, 1 en ze naar ons bureel te willen sturen. (o) 1° Van Kortrijk naar Aalst Uit Kortrijk 9.15, Audenaerde 9 47, Sottegem 10.08, Burst 10.20. Aankomst te Aalst 10.35. 2° Van Aalst naar Kortrijlt Uit Aalst 19.00, Sottegem 19.24, Eenaeme 19.42, Audenaerde 19.47. Aankomst te Kortrijk 20.16. 3° Van Aalst naar Lokcrcn Uit Aalst 20.00, Hofstade 20.11, Audegem 20.17, Dendermoude 20.23, Grembergen 20.32, Zele 20.41, Lokeren 20.52. 4° Van Blaton naar Aalst Uit Blaton 8.50, Basècles 8.58, Leuze 9.02, Ath 9.27, Lessen 9.43, Geeraerdsbergen 9.55. Aankomst te Aalst 10.34. 5° Van Aalst naar Blaton Uit Aalst 19.35^ Geeraerdsbergen 20.16, Les sen 20.28, Ath 20,44, Leuze 21.09, Basècles 21,22. Aankomst te Blaton 21.30. STAD AELST. O Het College van Burgemeester en Schepenen, in uitvoering van de beraadslaging gehouden door den Gemeenteraad in zitting van den 25 Februari 1901, stelt do volgende schikkingen vast Op Zaterdag 29 Juni (Sl Pietersdag) Kermisavond, ten 8 uren 's voormiddags, op d'Esplanade, (nabij de Statie) Er is geloof ik op den dag van heden geene ge lukkiger parochie in gansch Braband als Goyck. Er heerscht daar eene blijdschap die haast uitge latenheid ot opgewondenheid wordt, eene drukte en bedrijvigheid tot nog toe ongezien, een geest drift zooals er ik in mijn leven geene heb bijge woond. Op straat is 't een gedurig en geheimzinnig fluisteren en fezelen tusschen de geburen of wan delaars, in elke wijk heeft men dagelijks nachtelij ke bijeenkomsten en vergaderingen belegd tot raadplegen en beraadslagen, in de huizen werkt men onverpoosd aan rozen en kostumeu. Kortweg gezeid de gansche parochie schijnt eene reusachti ge samenzweering gesmeed te hehben, en zich voor te bereiden om iets verbazends uit te werken. En waarlijk te oordeelen naar hetgene gezegd en gedaan wierd 't zal er ongemeen prachtig uitzien te Goyck op Maandag l Juli. Nooit zal ergens een j jubelfeest algemeener ol geestdriftiger gevierd zijn geweest als dit van den geliefden en achtbaren pas- j toor Augustinus Van Langenhove, nooit ook was men in het steeds eendrachtige Goyck, eensgezin- 1 der als nu dat het er op aankomt Hem te vieren i gedurende 25 jaar ouafgebrokeu door zijne wij- ze en minzame handelwijze, de eendracht wist te be werkente versterken of te herstellen. De een dracht tusschen de parochianen bewaren geen werk is moeilijker, vraagt meer beleid en voorzich tigheid, geen is verdienstelijker. Gij hebt dit ge daan, jubilaris Van Langenhove, daarom hebt gij voor altijd de liefde van het Goycksche volk ver worven en van die volksliefde moogt gij nu reeds welhaast de oprechte hartroerende blijken onder vinden En wij ook van uit het verre Aalst sturen u met uwe zoo verkleefde parochianen den heil- wensch toe ad muitos annos, leef lang, pastoor Van Langenhove, gunne u God nog vele heilvolle jaren te mogen slijten tusschen uwe dankbare Goyckenaren. Wij meenen geen beter bewijs te kunnen geven over die liefde en dankbaarheid van 't Goycksche volk dan het programma mee te dee- len der feesten die zij ter eere van hunnen lieven herder hebben ingericht bij gelegenheid van zijn 25jarig pastoorschap. Ziehier het programma Zondag- 30 Juni, Om 6 uren, Plechtige Mis van dankbaarheid, door de Eerw. HH. Onderpastoors, waaronder ge nerale commuuie der parochianen tot welzijn van Mijnheer Pastoor. Om 4 uren, Uitgang van den Praalstoet, ge vormd door de wijken der gemeente, daarna op stijging van den Luchtbal. Om 8 uren, aankondiging van het jubelfeest door klokkengelui en kanongeschut. Maandag 1 Juli, Om 9 uren, vorming van den Stoet aan het Ge meentehuis. Afhaling van den Eerw. H. Pastoor uit de pastorij en optocht naar de kerk. Om 10 uren, Plechtige Mis van dankbaarheid door den Jubilaris, waaronder Sermoon, door den E. P. Dom Odo Marin, Benediktijn, gevolgd van een plechtig Te Deum. Na de mis, gelegen heidslied, uitgevoerd door de kinderen der scholen, vóór de kerk. Daarna vorming van den toet en terugleiding van den Eerw. Heer Pastoor naar de Pastorij. Om 5 1/2 uren, aankondiging der feesten door het gelui der klok. Om 6 uren, Muziekfeest, vóór de poort der pas torij, door de Fanfaren. Om 7 uren, Serenade, door den St-Jozefskring, zangkoor der H. Familie. Om 7 1/2 uren, Serenade, door de Fanfaren. Om 8 1/2 aren, Lichtstoet, met de medewerking der verschillende wijken der gemeente. Vorming van den stoet aan St-Bernarduskapel, optocht langs de kerk, (bovenkant), tot aan de statie, terugkeer langs de kerk, (benedenkant), tot aan de melkerij, alwaar ontbinding van den Stoet. Om 9 uren, Algemeene Verlichting. Om 10 uren, Prachtig Vuurwerk, aan de kerk. Wij zullen trachten later een kort verslag over de feesten te geven. M. Thys. PAARDEN EN VEULENS VAN HET ZWAAR INLANDSCH TREKRAS, der Cantons Aelst en Herzele, alsmede van de Ge meenten Appels, Audegem, Denderbelle, Dender moude, Lebbeke, Mespelaere, St.-Gillis en Wieze. Kostelooze inschrijving in het Belgisch Paardenstamboek Schatting der één- en tweejarige veulens alsook der volwassen paarden voor de Maatschappij van Paar denver zekering PRIJZEN I. Ilciignten. 1. Van minstens 3 jaren. 1® Prijs Gouden prachtmetaal en 30 franken 2e Zilveren 25 2. Tweejarige Hengsten. 1® PrijsGouden prachtmetaal en 25 franken 2° Zilveren 20 3Hengsten jaarlingen 1® PrijsGouden prachtmetaal en 20 franken 2® Zilveren 15 4. Hengsten zuigelingen. PrijsGouden prachtmetaal en 20 franken Zilveren Bronzen 15 10 7 5 II. Merriën. 1. Van minstens 3 jaren. 1® Prijs Gouden prachtmetaal en 30 franken 2a 25 3® Zilveren 20 4® n 15» 5° Bronzen 10 6° 10 7* n 5 2. Tweejarige Merriën. le Prijs Gouden prachtmetaal en 25 franken 2® Zilveren 20 3® Bronzen 15» 5. Merriën jaarlingen. 1* PrijsGouden prachtmetaal en 20 franken 2® Zilveren 15 3® Bronzen 10» 4. Merriën zuigelingen. 1® Prijs Gouden prachtmetaal en 20 franken 2® Zilveren 15 3® Bronzen 10 4® 7 5® 5 rt Rninpaarden. Minstens drij jaren lc Prijs 15 franken. 2® Prijs 10 franken. Onder de drij jaren. Eenige prijs 10 franken. Prijzen voor de beste voortteelers. 1® Prijs Bijzonder gouden prachtmetaal en 50 fr. aan den Hengst, vergezeld van het beste lot zuigelingen, afstammelingen, ten minste 6. 2® Prijs Bijzonder zilveren prachtmetaal en SS fr. aan het schoonste lot, alsvoren. De hengsten, in dezen bijzonderen prijskamp bekroond, mogen geen aanspraak meer maken op de prijzen hooger vermeld. Op zelfden dag en zelfde plaats van 6 tot 12 ure 's voormiddags met afloting van 250 fr. geldprijzen tusschen de tentoon of te koop gestelde dieren, alsook voor de ze aangenomen in de verzekering, op voorwaarde dat zij geene geldpreiniën in den prijskamp hebben bekomen. De markt is toegankelijk vooralle Paarden en Veulens. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1. De inschrijvingen voor Prijskamp en Prijsl'o^ tiDg kunnen van nu af genomen worden, tot op den dag der Jaarmarkt, tot 8 aren des voormiddags, ter herberg Café Bourgeoisbij Mr Hendrik' Eechaut, Esplanade. 2. De Jaarmarkt begint om 6 uren, de Prijs kamp ten 8 uren stipt 's voormiddags. 3. De voornaamste kooplieden van 't land en den vreemde zijn uitgenoodigd. 4. De tentoou- of te koop gestelde dieren zijn vrij van plaatsgeld. Zij moeten ter plaats blijven tot op het uur der prijsuitreiking. 5. De premiën van den Prijskamp worden toege kend door een gansch vreemd Jury, benoemd door bet Stadsbestuur. De Jury beschikt vrij en on- wederroepelijk over de premiën. 6. De uitreiking der premiën en prijsloting ge schieden onder bet toezicht der hiertoe aangestelde bijzondere Commissie, ten 12 ure juist, bij M" W* Meert, ter herberg In St. Eloi Esplanade. De Besturende Commissie De SecretarisDe Voorzitter C. Verlcyseu. D' Is. Bauwen.. De Leden V. De Gheest, H. Van der Schueren, V. De Wolf, St. Gheoraerdts, G. Matthys, R. VanLancker, J.-B. Beeckman, P.-J. Van der Straeten, J. De Vuyst, H.Michiels, L.Callebaut, A. Coppens, B. Van de Wiele, J.-B. De Cool man. Gedaante Aelst, den 4Meert 1901. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. Gkeeraerdts. De Secretaris Oscar Reyntens,

De Volksstem | 1901 | | pagina 2