DIE ZIJN ER NIET NOODI&, ÏÏEEN KATHOLIEKE TROMPETTERSQLUB. ONDERWIJZERS VAN 1879. Urukhfr-lKifgrotr 3ttn Uaii l!tuffcl-Br ©«to, mupdleatrato, 13, It Aalsst Stad Aalst. Op Zondag niet bestellen. VAN ALLES WAT. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, ö,uu. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. AUe briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den m de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen od alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van'den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. T JAARGANG. NUMMER 3 Aalst, den 20 Juli van het jaar 0. H. 1901. Wij hopen dat de rechtsmiskenning, waarvan de ontslaggevers van 1879 tot nu toe het slachtoffer waren, weldra een einde zal genomen hebben en dat de katholieke meerderheid eindelijk hare schuld van dankbaarheid zal weten te betalen aan deze nederige doch voorbeeldige ambtenaars, die hun geweten niet wilden versjacheren. Wij hopen zells dat de meerderheid het voorstel der regeoring zal weten te volledigen en te verbe teren, daar waar het voor vollediging en verbete ring vatbaar is. Aldus wordt er niets gedaan voor die slachtoffers der logewet vau 1879 die, hun ontslag gegeven hebbende om gewetensredenen, het onderwijs ver lieten en, in eene andere loopbaan, een bestaan vonden. Hun ook, dunkt ons, dient de Staat eene vergel ding toe te keunen. Zij verlangen geen rechten op pensioen of schoon 10 of 15 jaar trouwen dienst hen daarop wel een onbetwistbaar recht geven. Maar, 't zou al te rechtvaardig zijn om het te durven hopen. Maar, wat al de eerlijke lieden in de Kamer ze ker zouden moeten doen, is te onderzoeken, of men aan de ontslaggevers dezer categorie niet de som men zou moeten terugschenken, die zij te goeder trouw in de pensioenkas gestort hebben en waar van zij hebben moeten afzien, wegens de hatelijke schoolwet. Het aantal personen in dit geval is niet groot, doch groot genoeg opdat de katholieke regeering ook tegenover hen tot eene al zij het ook zeer onvolledige rechtsherstelliDg zou overgaan. Wij durven hopen, niet vruchteloos de aandacht der meerderheid op dezen toestand geroepen te hebben. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per TO1--.Aankondigingen op do 3» bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de fbladzyde worden berekend volgens plaatsruimte Voor de advertentien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tnt het Office ile PubliciU. Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden voor 's Maandaags Ge wilt zeggen, dat er geeue kloosterlingen noo- dig zyu ja, dat veil ik zeggen. Wij hebben ge noeg met onze parochiepriesters. Och, man Gij hebt op de merkt eeu liedje hooren zingen, en ge fluit als eeu papegaai het eveu dom achterna. Zoo ik u zeide, dat ge er ook niet noodig zijt, en uw verdwijnen nog minder dan eene ruit uit het vens ter zoude ziju, wat zoudt ge antwoorden Kom, luister een oogenblik met wat goeden wil. I)e kloosterlijke staat stemt teenemaal met den geest van 't Evangelie overeen. Heett Christus op aarde niet meer dan eens de volmaaktheid aange raden En die reden gaf hij toch wel om gevolgd te worden? Alzoo deed hij met de vrijwillige ar moede, met de zuiverheid, met de gehoorzaam heid. Lees Jesus' leven, eu dau zult gij zoo licht zinnig niet meer beweren, dat de Heiland nooit van de drie geloften gewaagde... O het gaat al aar dig in de wereld Lieden die amper één woord van den godsdienst kennen, driugen zich als meesters op, om aan Kerk en Paus de les en de wet voor te spellen. Maar zouden zij niet beter doen hunne hand op hun hoofd te leggen en te zien wie er on der staat? Ledige vaten klinken altijd best. Measchen dan, welke de drie geloften van zui verheid, van gehoorzaamheid en armoede doen, handelen volgens den geest van Christus' Wet. Zij behooren dus van eigen tot de groote vereeniging van Christus' Kerk... en aan grootpraters past het voorzeker niet Je leeren, dat zulke personen maar uit den schoot der Kerk moeten gebannen worden, met andere woorden, dat de kloosters moeten afge schaft worden. Kloosterlingen hebben in dezelfde mate recht op vrijheid als de armste bedelaar, als de rijkste geld man. Zoo niet, moet ge maar zeggen, dat uwe vrij heid alleen hebzucht voor uw eigen, en dwingelan dij voor anderen beteekent. Indien gij vpor u zeiven het recht afeischt onge- hiüderd in weelde en vermaken te leven, hebben anderen eveneens bet recht in armoede, in ver sterving en gebed hun leven door te brengen... En waarom niet Hebt gij het recht het huwelijk aan te gaan, en maakt gij zelfs aanspraak op uwe onafhankelijke zeocnleer waardoor gij de heilige wet van 't hu welijk al menigmaal met de voeten trapt, dan mo gen anderen toch wel vrijwillige belofte van zui verheid afleggen, niet waar? Of kunt ge hen mogelijk niet lijden, omdac hun onberispelijk leven een gedurig verwijt is van uwe eigen losbandigheid Bezitten vrijmetselaars het recht zich bij eed te vereenigen en in volle daglicht hunne loges op te bouwen genieten socialisten het recht zich in machtige maatschappijen in te richten, aan wier revolutionnaire wetten ieder lid blindelings moet gehoorzamen eischen de liberalen het recht en de vrijheid van vereeniging voor zichzelven af... o waarom zouden dan onze kloosterlingen geen recht hebben insgelijks samen te leven volgens wetten en verordeningen overeenkomstig met onzen chris ten godsdienst In volle, volle vrijheid verbinden zich de kloos terlingen tot den kloosterlijken staat. Laat hen vrij, gelijk zij u vrij laten Vrij zijn zij over zich zelven, gelijk gij vrij wilt blijven over uw eigen. Geen enkel kloosterling, of hij weot zeer wel op voorhand waartoe hij zich verbindt en verplicht... Geene enkele dier verplichtingen is in strijd met de maatschappelijke orde of met uwe belangen. Waarom wilt gij dan, gij zoogezeide vrijheidsman nen, die verplichtingen beperken en die vrijheid inkorten Belgen zooals gij, hebben zij ook evenveel aanspraak als gij op recht en vrijheid. Durft gij bet loochenen Betwist gij dit, dan zijt gij onrechtveerdig en onredelijk. Nu, helpen de kloosterlingen de parochiepries ters in den kerkelijken dienst, in het onderwijs en in de christelijke liefdadigheid, ei lieve dit doen zij met de voile goedkeuring van Paus en Bis schoppen... en die toch zijn het, die recht hebben de Kerk te bestieren. U niet komt dat heilig recht toe, zoomin als kinderen in recht zijn aan vader en moeder de wet op te leggen. En wilt gij waarlijk als oprechte Christenen te werk gaan, dan moet gij naar Paus en Bisschoppen luisteren, eerbiedig luisteren, gelijk Christus zelf ons voorschreef Zoo iemand naar u niet luistert, sprak Hij tot de eerste oversten zijner Kerk houdt hem voor hei den en tollenaar 1 Paus en Bisschoppen weten best welke de belan gen van Kerk en Godsdienst zijn gij niet! Zij best, zij oordeelen wie in het geleiden en bestieren der zielen hen kan ten goede bijstaangij niet Gij hebt er u dus niet meê te bemoeien, wanneer zij de kloosterlingen aanveerden, om aan de parochie priesters een handje hulp uit te steken. - __'en s' morgends, plechtige Mis en wijding van het Vaandel, Aedeeling Katholieke Werkmanskring. Met begin van September aan staande, zullen er luisterrijke Feesten plaats hebben, ter gele genheid der Inhuldiging en Wij ding van het Vaandel der Katho lieke Trompettersclub. Ten 11 uren plechtige Mis en v.,c HB Vaandel, ter Hoofdkerk. Des namiddags zal er een groot Festival plaats hebben, voor Harmonien, Fanfaren en Zang maatschappijen. Reeds van nu af, hebben er verschillige Kat holieke Maatschappijen hunne bijtreding belooft, waaronder Ninove, Laeken, Denderleeuw, Moor- sel, Herdersem, De Ware Vlamingen, (Aalst) Ne- derbrakel, Niets zonder Arbeid, (Aalst) enz., enz. Wij hopen dat alle Katholieke Maatschappijen het hunne zullen bijbrengen om de Feesten zoo luisterrijk mogelijk tè maken. Het waren immers de Katholieke Trompetters niet, die ontbraken daar waar het feesten van de Katholieke Partij goldt Later zullen wij het uitgebreid programma me- dedeelen. Medegedeeld. Er is iets deftigs in ons land, Dat ik u wil vertellen 't Is 't viertal woorden op den rand Van ofiG ver of adressenband Op zondag niet besteilen. Dit is zeei christelijk en lief En niemand kan het kwellen, Want later krijgt toch elk zijn gerief Hetzij gazet of eene brief Op zondag niet bestellen. In 't eerst maakte bet veel gerucht, Ik hoorde het vertellen Men klaagde, maar 't was zonder vrucht Neen, neen, zei ik, 't is geene klucht Op zondag niet bestellen. Die woorden zou ik graag genoeg, In letters groot als ellen, Ook plaatsen op geneverkroeg, Want daar heeft men toch nooit genoeg Op zondag niet bestellen. Een held. Ten anderen nog, zoo gij de kloosterlingen niet geerne in het volbrengen uwer godsdienstige plich ten aanspreekt, niemand zal er u toe dwingen. Hebt gij genoeg met uwe parochiepriesters, hebt gij kloosters noch kloosterlingen vaudoen, o vriend liefdes te beter voor u niemand zal er u den steen om toewerpen... Doch, weet ge wat gij als dan doen moet Werp ook geene steenen naar de kloosterlingen toe laat ook die personen in vrede, die u zeiven in vrede laten wees rechtveerdig Maar, eilaas! zij die licht en lucht aan de kloos terlingen betwisten^ zij die beweren dat er geene kloosterlingen van üoode zijn zij die staande hou den met hunne parochiepriesters genoeg te heb ben... o, doorgaans zijn zij het zeiven, die naar hunne eigen parochiepriesters niet omzien, en om Kerk en Godsdienst bekreunen zij zich niet, dan om enkel te gissen en te hekelen wat zij veeltijds zeiven niet verstaan. Dat klappen oorden waren, ja, dan hadden zij er veel... doch meestal past het spreekwoord op hen Het slechtste wiel van den wagen kraakt meest Kan. J. MtTÏLDERMANS. De pater die pater Damiaan begroef, is eenige dagen te Parijs geweest en nu reeds terug vertrok ken naar zijne leprozerij. Tijdens zijn verblijf aldaar werd hij door eenen journalist geinterviewd. De pater liet den opstel ler eenen brief zien van eenen melaatsche, die hem had doen schrijven Neem niet kwalijk dat ik zelf niet schrijf, mijn laatste vinger is nu ook weg. Haast u om terug te zijn,, niemand kan ons zoo goed verbiüden en ver zorgen als gij. De pater gaf hem verder allen ge- wenschten uitleg, maar verbood hem streng zijnen naam te noemen. En nu is hij reeds op weg om den vingerloozen schrijver van den brief voldoening te geven. O, wat zijn die pijpekoppen toch lafaards He Paus en Frankrijk. Volgens sommige bladen melden, zou de Paus alle betrekkingen van Frankrijk afbreken, als af keuring voor de kloosterwet. Die afbreking zal denkelijk slechts bestaan in eene min toegenegen politiek voor de Republiek. Tot heden toch heeft de Paus niets gewonnen door de katholieken aan te zetten de Republiek te erkennen en te eerbiedi gen. Integendeel, de Republikeinen zoeken alles uit den hoek, om de katholieken te plagen en te vervolgen in hunne godsdienstige overtuiging en praktijken. Levend begraven. Eenige dagen geleden liep te Insterburg in Prui sen, het geruchteen man was levend begraven. Twee menschen wandelden 's avonds op het kerk hof en stonden stil bij het pas gesloten graf van een persoon, die eenige uren vroeger ter aarde was besteld. Daar hoorden zij duidelijk een geklop bet geluid herhaalde zich en scheen uit het graf tè komen. Ijlings liepen zij naar den burgemeester, die op hun verklaring terstond het graf liet openen. Men vond den begravene even rustig in de kist liggen als bij daarin was neergelegd. Maar de oplossing van het raadselachtig kloppen vernam men kort daarna. Het geklop begon weder, maar kwam uit eenen boom in de nabijheid, waar een specht zijn timmermanswerk verrichtte. Zoo sterk is hij. Waarom hij sterke drank wordt genoemd Ga de maat te buiten hij wordt uw baas, en legt u neêr in het slijk Wat is sterker dan de band, door do natuur en Godsdienst gelegd om de harten van den man en vrouw, ouders en kinderen De sterke drank verbreekt dien band. Van den echtgenoot, vader, zoon, maakt hij een beul voor vrouw en kroost, voor vader en moeder. Zoo sterk is bij Ernstige waarschuwing. Ziehier een kerdersbrief afgekondigd door de Zwitsersche bisschoppen, en die bier ook van kracht moet zijn Alwie een nieuwsblad ontvangt, vijandig aan de Kerk, neemt daardoor zelf deel aan de slechte werken van dat blad. Ja, het geld van uw abonne ment is een onderstand, die gij er aan verleent, eene hulp die gij bijbrengt, eene oorlogschatting welke gij betaalt aan de vijanden der Kerk. En met welk doel 't Is opdat dit blad zijn hatelijk werk nog beter zou kunnen volbrengen. Daardoor belpt gij het onrechtstreeks om de Kerk, onze Moeder, te bestrijden, terwijl gij de goede pers, die zich toewijdt aan de verdediging dier zelfde Kerk, aan haar lot overlaatgij gaat zelfs zoo ver er eene geringe inschrijving op te weigeren. Neemt een abonnement ol koopt het blad, en geeft het over aan anderen. Uw geld zal eeu goed blad ondersteunen, en de zegen des He mels zal aan uwe kleine opoffering niet te kort komen. Laat in de goede bladen uwe aankondigin gen plaatsen tracht voor hen in uwe omgeving abonnenten en lezers te vinden. Nieuwen «Islng der steenkolen. Daar de steenkoolmaatschappijen niet meer tot akkoord waren over de prijzen voor de aanbeste dingen ten behoeve van den staats spoorwegdienst die Dinsdag te Charleroi en te Luik plaats hadden zijn de prijzen merkelijk gedaald. Er werden loten aanbesteed tegen 150 fr. tot 2,50 per ton goedkooper dan de vorige keeren. Dit maakte dat de Engelsche soumissiën, die de oude prijzen voor maatstaf hielden, 2 fr. hooger stonden dan de onzen. Uitvoer vau Belgische paarden naar Bnitschland. Men leest in de Zeitung für PferdezuchtRe kweek van koudbloedige paarden neemt in België meer en meer toe. Een groot getal der kweekpaar- den worden naar Duitschland geleverd. In de laat ste 50 jaar is de uitvoer van België meer dan ze venmaal vergroot. Voor een veertigtal jaren voer de België omstreeks 4.000 paarden uit, terwijl thans meer dan 30.000 stuks naar het buitenland gaan. Renicdiën tegen de vliegen. Gedurende den zomer is het lijden der peerden bovenmate. Behalve de afmatting voortkomende van het trekken en van de drukkende hitte, doen de plagerijen of terging der peérdevliegen, waar-

De Volksstem | 1901 | | pagina 1