ALLERHANDE NIEUWS. ONZE FRANSMANS. Sterk Aalst-Schaarbeek Patronage H. Jozef. Lovendegem.- St-Lievens-Essche- Gent.- Schaarbeek.- Begrafenis der dichteres Hilda Ram te Antwerpen Verrebroek.- Aan de drukkers zelve. Wat baat het dat een en kele drukker de opname weigert van eene aankon- kiging, wanneer 3 of 4 ot meer andere gereed staan om die over te nemen Volstrekt niets, maar indien door samenwerking de gazette-uit- gevers van eenen bepaalden omtrek zich verston den om eene onderlinge agencie in te richten, die hare medeleden zou betalen volgens eene billijke proportie van tirage en belang van 't blad, wij zijn overtuigd dat die inrichting voor onze vakgenoo- ten de beste vruchten zou afwerpen. Hoeveel dag- of weekbladen worden in onze provincie gedrukt Kunnen die confraters die in het geval verkeeren zich niet verstaan om de zaak te onderzoeken Gewis, 't kan niet zoo rap gaan als wij het maar zouden wenschen, velen zijn voor eenen bepaalden termijn aan de agencies verbonden, maar 't ge dacht kan besproken worden. Intusschen raden wij onze leden aan geen duim breed toe te geven aan de agencies zaken zijn za ken en akkoord, en daarom moet iedere verande- riüg aan den tekst, hoe klein die ook zij in re kening worden gebracht. Dat men zich niet store aan het schrijven der agencie die zoekt maar haar profijt zooals wij het onze zoeken. Zeg mij, ot loopt die spreuk dan mauk Is de genever sterke drank Herkuuls, aan reuzen schier gelijk, Werpt liij als dwergen iu het slijk Hij breekt, al was 'ttot eigen schand, Famüieliefde en huwelijksband Met dwaze macht en groot lawaai, Ledigt hij geldkas en schappraai, Ja, meerder zelfs, dan gij gelooft Heeft hij er van 't verstand beroofd Zijn vasten, trouwsten, besten klant, Die zendt hij eerst naar 't pierenland Hij maakt hen wijs dat hij gewis, Hun vriend en trouw geleider is Neen, zeven duivels met der daad, Zijn niet bestand voor zooveel kwaad Ik houdt het staan en dat met klank, Genever is een sterke drank. Cl'imhpi'0-Pll - Donderdag namiddag is niJJJCi te Grimbergen, waar op dit oogenblik groote werken worden uitgevoerd met het oog op de haveninstellingen van Brussel, toen de werklieden juist in schoftijd gingen, een trein, met grond geladen, door eene inzakking van de sporen geraakt en van eene helling in een ra vijn gerold, dat 4 of meters diep is. De machinist werd onder zijne locomotief begra- n. Werklieden snelden toe om den ongelukkige te verlossen. Zijne beide beenen waren afgesneden, en hij had daarenboven eene zware wonde aan het hoofd. Hij is vrijdag morgend in het gasthuis van Vil voorde gestorven. Het parket heeft zich zaterdag naar Grimber gen begeven om onderzoek te doen in zake het spoorwegongeluk, dat eenen machinist het leven koste. Ook is de lijkschouwing van den veronge lukte bevolen. Men verhaalt over Smots, den macinist, die zoo ongelukkig den dood vond bij het spoorwegonge luk van Grimberge, het volgende Smets was gehuwd, doch had geene kinderen. Hij was afkomstig van Charleroi. De man diende vroeger in het vreemdenlegioen van Frankrijk en onderscheidde zicli in verschei dene gevechten. Na zijne dienstjaren uitgedaan te hebben, vertrok hij als mecanicien naar de Argen- tijnsche Republiek. Toen de oorlog tusschen Griekenland en Tur kije uitbrak, nam hij, als mecanicien, dienst in het turksch leger. Zekeren dag hadden de Grieken eene brug doen springen om een trein met turk- sche troepen te doen verongelukken. Smets, die de locomotief voerde, verloor zijne koelbloedigheid niet en gelukte er in, den trein te houden staan op den rand van den afgrond. De generaal, die het bevel voerde over de troe pen, nam het eereteeken van officier der Medjid- jéorde van zijne uniform en hechtte het, in het bij zijn der troepen, op de borst van Smets. De sultan heeft later deze hooge onderscheiding bekrachtigd. Het ongeluk heeft nog een tweede slachtoffer gemaakt. De stoker Vannevyck, zoon van eenen briefdrager, wonende Paleizenstraat, te Laeken, werd door den stoom der ontriggelde locomotief zoo erg verbrand, dat zijn toestand bedenkelijk is. VRAAGT OVERAL vond den ongelukkige op den akker nevens zijne kar dood liggen. Naar het te veronderstellen is, moet de ongelukkige man van zijn voertuig zijn gestuikt, want zijn mond was vol bloed en andere letsels waren er aan het lichaam niet te bespeu ren. Het slachtoffer, 45 jaar oud, was ongehuwd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Uroutret'O Frww» öruwé, A A Ij ST. Het j aarlij ksch zomerfeest der Turn-afdeeling Willen is Kunnen zal plaats hebben den 15 Oogst, om 5 ure namiddag op den koer der Pa tronage. Dat het een prachtig feest zijn zal hoeft niet gezegd te worden want Willen is Kunnen wordt met recht onder de beste Turnmaatschappijenvan'tland gere kend, en, naar men ons zegt, zal het programma dees jaar bijzonder afwisselend zijn. Niet alleen zal er een groote toeloop zijn van het volk van Aalst, maar vele vreemdelingen ook zullen onze werkjongens komen bewonderen. Wij trekken bijzonder de aandacht op de volgen de Turners Op Commandant Ward, die commandeert lijk een oude generaal Op Schellekens, Leo Hoffman, De Pril, Foselle, Jan Burens die aan de toestellen werken dat ze de beste zouden beschaamd maken. Prijzen der plaatsen 1* Rang 2 fr. 2e Rang 1 fr. 3e Rang 0,50 fr. HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwéAAMjST. - Een werkman van Ooster- AJU&ICI accic.- zeele, naar Frankrijk ver trokken om in den oogst te werken, is daar op het veld tengevolge der hevige hitte overleden. ^-ïlpnn<5 - De jockey die donderdag tij- Js* dens den steeple chase geval len was, is in de Refuge de Marie bezweken zonder het bewustzijn teruggekregen te hebben. De ongelukkige jockey heette Karei William Lambert, geboren te Little Camfield, Engeland. Hij was 26 jaar en woonde te Elsene. Hij was va der van een kind. Vrijdag voormiddag, om IC 1/2 ure, wilde de schipperin Alice X..., welke met haar schip aan de brug gemeerd ligt, het vuur aanwakkeren met petrol in de brandende stoof te gieten. De petrol kan ontplofte en het vocht spatte op de kleederen der vrouw, die op eene oogwenk door de vlammen omgeven was. Op de noodkreten der vrouw snelden eenige kolenlossers ter hulp, rukten hare kleede ren af en konden de vlammen uitdooven. Het slachtoffer had echter reeds vreeselijke brandwon den bekomen en zal wellicht hare wonden niet overleven. Een landbouw- werkman dezer gemeente, August Kiekens, die te Foves in Fran krijk was gaan werken, is aldaar, terwijl hij in de Seine zwom, verdronken. Maandag avond ontving M. Stocké ju weelier, Steendam, het bezoek van een persoon, gekleed als soldaat, die zegde van den dienst vrijgesteld te zijn en een gouden uur werk te willen koopen. Hij koos een uurwerk van 250 frank. Daar hij geen geld genoeg op zak had. verzocht hij den juweelier het uurwerk op zij te leggen, hij zou het dinsdag komen halen. Dinsdag morgend kwam den kerel inderdaad te rug, ditmaal in burger gekleed. De juweelier legde het uurwerk op den toog. De onbekende opende de deur, onder voorwendsel dat hij naar zijne moeder wilde uitzien, die het geld bij had. Onverwacht greep hij het uurwerk en nam de vlucht. Tot hier toe heeft men hem nog niet teruggevonden. Aan de bleeke, bloedelooze jonge doch ters, en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van Dr Raphael te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Rril^pl - ^en ^usterke ^er Armen kwam OI US>at:i." zaterdag namiddig langs de Priemstraat, toen zij opeens door een schuimer ge meen beleedigd en met de vuist bedreigd werd Voorbijgangers wilden den kerel onder handen ne men, toen een policieagent toegeloopen kwam. De laffe beleediger nam de vlucht, doch hij kon inge haald en aangehouden worden. Het is een 26 jari ge oud veroordeelde uit de Hoogstraat. - Zondag morgend werd een rei- UUblcllUc." ziger, die in de statie Oosten- de-kaai van den duitschen trein stapte, door vier kerels, met wie hij gereisd had schier omgeloopen, Eenige oogenblik ken later bevond hij dat zijne brieventesch, inhoudende 80.000 marken, len was. Hij kon de \ier vermoedelijke daders aan depolicie aanduiden, zij werden aangehouden doch zij loochenden krachtdadig alle plichtigheid. In hunne reiszakken heeft men niets gevonden. Dinsdag morgend, ten 10 ure, had in de paro chiale kerk ran St. Jozef de lijkplechtigheid plaats vanMej. Mathilda Ramboux, in de letterkundige wereld gekend onder den naam van Hilda Ram. Een groot getal letterkundigen, priesters en ver tegenwoordigers der geleerde wereld waren naar het sterfhuis der verdienstelijke dichteres geko men. Wij bemerkten er de achtbare heeren Cogels gouverneur Van den Broeck, volksvertegenwoor diger Mertens, Lambo, De Beucker, gemeente raadsleden Janssens, oud-volksvertegenwoordi ger van St. Nikolaas kanunnik Daems D' La- porta van Lier Victor Van Lille Jan Bols, en andere letterkundigen Smekens, eerevoorzitter der rechtbank magistraten en advokaten al de ZZ. EE. HH. pastoors der stad, enz. Het lijk der afgestorvene dichteres lag in eene rouwkapelop een kussen lag haar ri.lderteeken der orde van Leopold. De E. H. Stoops, bestuurder van St. Norbertus- gesticht, las in de rouwkamer eene rede, waarin al de groote verdiensten, schoone gaven en verheven deugden van Hilda Ram herinnerd werden. Wanneer het lijk ter kerk gevoerd werd, droe gen de heeren kanunnik Daems, Dr Laporta, de E. H. Stoops en Van Kerckhove-Donnez, onder voorzitter van den Nederduitschen Bond, de hoe ken van het baarkleed. De krijgseer werd bewezen door een peloton sol daten van het 0* linieregiment. De vaandels van Vrede Hoogstraat en van Tijd en Vlijt van Leuven werden in den stoet gedra gen. M. de onderzoeksrechter Lecoeq had een aanhou- dingshoudingsmandaat afgeleverd tegen een 14 ja rige knaap wonende in de Hermannstraat. Zater dag morgend zocht M. Brulé, officier van policie, hem op. De knaap alhoewel nog jong, is reeds twaalfmaal voor diefstal verhoordeeld. Op 't oogen blik dat M. Brulé in de Hermannstraat kwam, nam de deugniet, die er zich aan verwachtte aan- aangehouden te worden, en op den loer stond, de vlucht, hij klauterde over een schutsel van twee meters hoogte en verdween langs de hovingen. Po litieagenten achtervolgden hem langs den zelfden weg, doch hij gelukte erin te ontsnappen. Al de beschikbare agenten van Schaarbeek zijn te been om den deugniet aan te houden. Hieronder 2,50 die ik u stuur ten einde nog twee doozen pillen van D' Walthery te ontvangen. Ik vind dit bloedzuiverend middel uitmuntend om de gezondheid te behouden. Iwan Massot, gemeenteontvanger. Te verkrijgen hij M. Renneboog, Nieuwstraat. Zondag avond omtrent 10 ure is er in het Fort bijna eene moord gepleegd. In de nieuwe herberg De Nieuwe Baan, bij Ernest Laureys, zaten eenige menschen rustig een glas bier te drinken, wanneer opeens een jongeling van 20 jaren binnentrad. Hij begon voor eene nietigheid te twisten tegen Vitalus De Munek en gaf deze twee slagen op het hoofd, waarop de huisbaas hem aan de deur zette. Eenige oogenblikken nadien kwam de kerel en bracht zij nen tegenstrever drie wonden toe met zijn mes eene in den hals, tegen de keel, eene tweede in den rug, en een derde in de rechterhand. Het slachtof fer verloor veel bloed, en werd naar het dorp ge bracht. Gelukkiglijk kwam rond 11 ure een bijzon zonderen tram aan, waarin Dr Van Haelst gezeten was, die den lijder aanstonds de noodige zorgen toe diende. Het parket van Dendermonde is ter plaats geweest. De verdachte is aangehouden en in de ge vangenis van Dendermonde opgesloten. r/f\o - Zondagvoormiddag reedde genaamde la CIC.- yan Leuren Camiel, van Zele, Lange- velde, met os en kar om beestenvoeder naar eenen zijner akkers. Daar men Van Lokeren niet zag te- rugkeeren, haastte men zich te gaan zien en men IMplfWt - Zondag voormiddag was de ge- l naamde August Philips op eene kerselaar geklommen. De man viel van den boom in eene beek en toen men hem vond, had hij reeds opgehouden te leven. Het slachtoffer leed aan val lende ziekte. De droefheid van vrouw en kinderen is groot. Het beschermkomiteit der tijdelijke uitwijkelin gen, verleden jaar in de maand November door Z. H. de Bisschop van Gent, samen met eenige wel denkende burgers en ieverige priesters tot stand gebracht, werpt reeds de beste vruchten af. Voorheen waren onze Franschmans tamelijk on verschillig aan het vieren yan den Zondag en het kwijten van hunne godsdienstige plichten, terwijl zij in Frankrijk verbleven. Met het doel dit misbruik te bestrijden, hebben priesters en leeken, namens bet beschermkomi teit, in de talrijke vergaderingen, die zij in den verleden winter in onze verschillige Vlaamscbe ge meenten gehouden hebben, onze Franschmans aangespoord om voortaan in Frankrijk zoowel als op bunnen vadergrond, hunne godsdienstplichten getrouw na té leven. Dat die pogingen gelukt zijn, bewijzen ons de goede tijdingen die wij van alle kanten uit Frank rijk over onze Franschmans ontvangen. De geestelijke bestuurders van bet Werk der Vlamingen te Parijs en verschillige frauscbe pas toors, melden ons dat onze landgenooten dit jaar den Zondag eenparig het werk staken en de godde lijke diensten bijwonen, al moeten zij soms uren ver gaan om eene kerk te vinden. De Vlaamsche vergaderingen door de priesters van bet Werk der Vlamingen m de verschillige streken van Frankrijk gehouden, werden door onze Franschmans n met eenen ongekenden iever bij gewoond, somtijds komen zij van uren verre om een Vlaamsch sermoon te hooren en de kerk te doen dreunen van hunne vlaamsche godvruchtige gezangen, aldus nog het voorbeeld gevende aan het onverschillige fransche volk, dat schier schijnt te vergeten dat er een God en een eeredienst be staan. Ons verslag over het stedelijk jubelvierend Pom pierskorps, alhoewel in breede trekken de ver schillige plechtigheden van dit prachtig feest weer- zou niet volledig zijn, zoo wij er niet nog eenige bij zonderdeden aanvoegden, die we genood zaakt waren, verleden week, om reden van plaats gebrek, tot. heden uit te stellen. In de morgenzitting werd het eerevoorzitter schap aangeboden aan M. den Minister de Trooz, die door een telegram, in de vleiendste bewoordin gen samengesteld, antwoordde M. de Burgemees ter werd Ondervoorzitter genoemd. Het Congres hoorde vervolgens de lezing van een verslag des heeren geheimschrijvers, betreffende de organisa tie der pompierskorpsen van het land een verslag op de Verzekeringen, door M. De Clercq, Bevel hebber van 't Pompierskorps van Veurne, alsmede eene wederleggingdoor M. Henry, advokaat der Federatie, Luitenant van 't Pompierskorps van Brussel een verslag op het Triaophénone be- houdmiddel tegen wonden door het vuur ver oorzaakt. Eindelijk legden de algemeene Schrijver en de Schatbewaarder hunne verslagen neêr over den zedelijken en stoffelijken toestand der Federa tie. Er werd overgegaan tot de gedeeltelijke vernieu wing van het Federaal Comiteit5 uittredende le den zijn herkozen MM. Philips, luitenant van 't Pompierskorps van Dendermonde Bistèr, luite nant van 't Pompierskorps van Namen De Lobel, bevelhebber van 't Pompierskorps van Schaerbeek (Brussel)Franchomme, bevelhebber van 't Pom pierskorps van Wervik en Van Meurs, luitenant van 't Pompierskorps van Bergen 2 nieuwe leden, M. Velge, bevelhebber der Pompiers van Sotte- gem en M. Jans, bevelhebber van 't Pompiers korps te Borgerhout, vervingen een overleden en een ontslaggevend lid. Ziedaar, in korte trekken, de vereeniging van Congres en van Federatie. Wij hebben in ons vorig verslag insgelijks ge sproken over het telegram aan Z. M. Leopold II, gezonden. Wij zijn gelukkig, den tekst van dit be langrijk stuk, alsmede het antwoord van den Ko ning te kunnen afkondigen. Aan Z. MLeopold II, Oostende. Op het Banket van 't jubelvierend Pompierskorps der stad Aelst, en ter gelegenheid der elfde Federale veree- niging der Belgische Pompierskorpsen, stelt de heer Bur- gemeester van Aelst, bij algemeene toejuichingen, voor te drinken op de gezondheid van Z. M. den Koning, Be- schermheer der Federatie en Weidoener van 't Mensch- dom, en verzekert Hem de eeuwige verkleefdheid der Belgische Pompierskorpsen. M. Gtheeraerdts, Burgemeester Aelst. De Koning, zeer gevoelig aan den toast welken gij wil- len brengen hebt aan Zijne Majesteit, op het Banket, ge- houden bij de elfde Federale Vereeniging der Pompiers- korpsen van België, gelast mij U te bedanken en U te bidden Zijne rechtzinnige dankbetuigingen over te bren- gen aan allen van wien gij den tolk waart. Be Q-eneraal, aide-camp van 's Konings dienst. Ten slotte hebben wij het genoegen, de prachtige redevoering mede te deelen, die onzen achtbaren volksgezinden Burgemeester, M. Leo Gkeeraerdts, uitsprak Mijne Heeren, Vandaag valt mij de eer te beurt, u allen te ontvangen en u allen het Welkom te wenschen. In den naam der stad Aelst dus, groet ik de Vreemde en Belgische Pompierskorpsen, die de plecht van dezen dag in ons midden brengt. Ik ben gelukkig en fier dezen plicht te vervullen Inderdaad, zie ik hier niet vóór mij het puik der vereeni- gingen, wien de edele gedachten Moed en Zelfopoffering in het leven riepen, en die voor de dapperen die er deel van maken, geen ander doelwit hebben dan zich den evenmensch nuttig te maken en te zijner hulp te snellen in de schrikke lijke oogenblikken waar hij dikwerf zijn leven in gevaar zietJa, mijne Heeren, Moed en Zelfopoffering dit zijn de gedachten die opwellen bij het aanschouwen van een Vrijwillig Pompierskorps Moeden Zelfopoffering dit zijn de hoedanigheden, waarvan gij de verpersoonlijking zijt Het zijn die gaven, die altijd aan de vrijwillige Pompiers deze diepverknochte genegenheid en bewondering der vol ken verzekeren en zullen büjven verzekeren. Geloof mij, mijne Heeren, wanneer ik op dees oogenblik uwe deugden roem, uwe rechten uitroep, dan ben ik slechts den tolk der inwoners dezer stad. Het zijn de gevoelens der Aelstenaers, die ik uitdruk het zijn hunne huldebewijzen die ik u aan bied het is hunne verknochtheid waarvan ik u de blijken breng. Een dubbel doelwit, mijne Heeren, brengt u naar Aelst. Gij komt er vieren de 25e verjaring der stichting van ons Vrijwillig Pompierskorps en tezelfder tijd bijwonen het 11® Congres der Koninklijke Federatie der Pompierskorpsen. Uwe deelneming aan het feest van hun Jubileum is voor onze Vrijwillige Pompiers eene groote eer. Zekerlijk heb ben we ten allen tijde de uitmuntende daden van moed en van zelfverloochening, waarvan ze ons zoo menige blijken gaven, moeten vaststellen; wij hebben de uitstekende diens ten, die ze onze bevolking bewezen, leeren hoogschatten ten andere, de eervolle onderscheidingen waarmee de Ko ning het grootste getal hunner vereerde, zijn er een schit terend betuig van... Maar op dees oogenblik kunnen we onze vreugd niet bedwingen, ziende, dat, bij het afkondi gen der jubelfeesten, van de verstafgelegen hoeken des lands, en zelfs van Frankrijk en het Groot Hertogdom Luxemburg, geestdriftige en verkleefde deelnemers toe snellen vast bewijs van de achting die de Aelstersche Pom piers zich hebben weten te verwerven. Het moet u derhal ve niet verwonderen, mijne Heeren, wanneer de sympathie der Aelstenaars voor het Vrijwillig Pompierskorps veran dert is in eene rechtmatige fierheid, wanneer zij u die heer lijke hulde zien brengen aan de helden van dezen dag. Gij hebt door uwe tegenwoordigheid, mijne Heeren, den luister van dit Jubelfeest meer glans willen bijzetten en zóo mede gewerkt tot de verheerüjking van ons Pompierskorps. Aan u allen, mijne rechtzinnige bedankingen, en aan u, in het bijzonder, dappere Pompiers van Frankrijk en van het Groot Hertogdom, hier heen gekomen om de hand te drukken aan de Pompiers van Vlaanderen en met hen te verbroederen, ontvangt de verzekering onzer diepste her- kentelijkheid 1 Levendige toejuichingenZoo de wisselval ligheden der Staatkunde grenzen hebben kunnen scheppen, die Volken scheiden en de belangen van verschillige natiën

De Volksstem | 1901 | | pagina 2