>r BEGROOTU DER EEREDIENSTEN. Loopende Nieuws. Ouderdomspensioenen Den diensttijd in andere landen. Yiüi puim öuoioouu, I 'jpwiAW' j iiiUji1 miM i 15 *-■-* 1ii liff'tsteii-. ■vssaassr* Urukhfr-ZKitgmr 3nn Öon Mufffl-jPf ©ritto, HafKUfatrnai, 13, tc 2bUt ymfffm Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, o,uu. --- o centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toes-ezonden te worden. - Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureeien toee-e- de^deJ?óh2, blad ?en woensda& avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- en in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijving-en od alle SemmPeÜnyan MkJaarr v*-® onk°ste:n der kwijtingbriefjes zijn ten laste van'den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7" JAARGANG. NUMMER 33&S Aalst, den 3 Augusti van het jaar 0. H. 1901 Vonnissen 1 frank den kiemen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwste- dingen 20 centiemen per retrel. -Aankondigingen op de 3* blada. 10 centiemeiT™n regel - Annoncen op de fliladzijde worden berekend volgens plaatsruimte -Voo? de advertentien bu'ten de provincie Oost- Vlaanderen, zich uitsfnitend te wénden tot - De ïeabonneerden hebben het Gedurig beschuldigen de liberalen eu socialisten de katholieke Geestelijkheid van ten laste der Staatskas te leven t Is schande, roepen zij, want de begrooting van den katholieken Godsdienst beloopt dees jaar tot de verbazende som van 5,687,000 fr... Dit cijfer schijnt verbazend op 't eerste gezicht, maar ais men de zaak grondig nagaat is het verre vandaar. Laat ons eens redeneeren, wikken en wegen met gezond verstand, zelfs zonder partijdig te zijn, en dan zullen wij zien wat er van al dat hol geblaf tegen de pastoors en de begrooting der eerediens ten nog recht blijft. Wij bestatigen vooreerst dat België op 31 De cember 1900, in ronde cijfers 6,815,000 inwoners telde. Behalve 150 joden en 6000 protestanten, be- hooren al de overige Belgen tot den R. K. Gods dienst. Ieder belg kost dus aan den Staat, voor onkosten van den Eeredienst ongeveer 83 centiem, 's jaars, zegge drij-en-tachtig centiemen... Anders is't ffeleven met. de inden en ue prote stanten. De joodsche Eeredienst kost aan den Staat 17,000 fr. derwijze dat de Staat voor iedere jood ongeveer 12 fr. uitgeeft. De protestantsche Eeredienst veroorzaakt de uitgave van 81,000 fr. dus kost ieder protestant 13,60 fr. aan den Staat of 16 maal zooveel als een katholiek. Zetten wij ons onderzoek voort. De katholieke Eeredienst telt ongeveer 5200 bezoldigde Priesters. Nu als men die 5,687,000 fr. tusschen hun verdeeld, ontvangt ieder dienstdoen de Priester gemiddeld 1094 fr. of drij frank daags. Grof, niet waar, geachte lezers Maar waarom betaalt de Staat die drij frank daags De critikeurs verzwijgen het, maar wij willen het herinneren In vroegere eeuwen hadden liefdadige katholie ken overal de kerken met goederen bezet. De opbrengst der kerkgoederen waren voldoen de om aan de katholieke Geestelijkheid toe te la ten vrij te leven zonder eenige bezoldiging van den Staat. Nu de sans-culotten, de revolutionnairs van de jaren 1789, roofden de kerkgoederen en verkoch ten ze ten voordeele van den Staat. Doch de natio nale coventie, op 2 November 1793, nam het be sluit dat de Staat, op deftige wijze, in de onkosten zou voorzien van den Eeredienst en in 't onderhoud zijner bedienaars. 't Is maar recht dat hij, wiens eigendommen worden verbeurd verklaard, eene verhouding ont- vange. En 't is die vergoeding aan de onteigende ka tholieke Geestelijkheid verschuldigd die de Staat betaalt. Dat de Staat de kerkgoederen oi de hedendaag- sche waarde er van teruggeve en de katholieke Geestelijkheid zal dadelijk afzien van de vergoe ding die haar wordt uitgekeerd. Voegen wij hier nog bij De katholieke Priesters bewijzen een waren dienst aan den Staat, want deze laatste heeft er een maatschappelijk belang bij, de inwoners een Eeredienst te zien belijden. Ook heeft tot hiertoe geen liberaal ministerie het durven wagen de begrooting van den katholie ken Eeredienst af te schaffen. Zelfs M. Bara, in leven een hongerige papenvre ter, verre van die begrooting zelfs te besnoeien of af te schaffen, deed eene vermeerdering der ver goeding aan de katholieke geestelijkheid stemmen. M. Bara drukte aldan zijn spijt uit, dat de toe stand der Staatsfinanciën niet toelieten eene groo- tere vergoeding toe te staan. En nu eindelijk is er, na dertig jaren en na de herstelling onzer Staatsfinanciën door een katho- recht een per Jaar eene annonce van 5 regels te plaatseï, die'^aa, a ei™ volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakmgen in te zenden vóór 's Maandaags liek ministerie, aan den wensch van M. Bara vol daan geworden. Een woord nog: Wonder is't dat de liberalen en socialisten gedurig de vergoeding aan de katho lieke Geestelijkheid beknibbelen en zwijgen over de jaarwedde aan joodsche rabhijen en protestant sche dominés gegund. Dat verstaat zich echter, 't zijn de pastoors al leen, welke hen in den weg loopen Wij lezen in de Patriote. De betaling van 't jaarlijks pensioen van 65 fr. zal in tweemaal plaats hebben, in 't begin van elk halfjaar de helft. De postboden zullen ten huize der gepensioen- neerden en aan hen zelf of bij afwezigheid aan een meerderjarigen persoon huns huisgezins de kwijt schriften afleveren. De kwijtschriften zullen om betaling te bekomen moeten aangeboden worden ten postbureele er op aangeduid. De gepensioenneerden zullen hun haudteeken op het kwijtschrift geplaatst ten ge meentehuize moeten doen wettigen, neerde niet meer naar het postbureel kan gaan om zijn pensioen te ontvangen, zal het hem zonder kosten ten huize gebracht worden. Bij middel van een af te scheuren blad gehecht aan zijn kwijt schrift, zal hij zulks aan den Heer Postmeester vragen De kwijtschriften moeten ontvangen worden bin nen de veertien dagen hunner aflevering. Verleden Zaterdag heeft men te Brussel de eer ste uitbetalingen gedaan. Deze week is men met Gent en Antwerpen be gonnen. De andere plaatsen zullen welhaast volgen. Binnen kort zal een uitleverings- tractaat met Grlekenlaud ge- teekend worden, dan is aan de dieven in Europa voor goed den pas afgesneden, in geen enkel land zullen ze nog veilig zijn. 't Zal dan gedaan zijn met vluchten en de •dieven zullen met het ontstolene van anderen in Griekenland geen hoogen toon en schoon weer gaan spelen. Beter later dan nooit, 't zal hun broekske varen. Burgeres Gatti Wie is dat zult ge vragen... hewel, dat is eene socialistische vrouw, eene Gezellin, zooals men die in het Maison du Peuple, te Brussel noemt, die gaat eene revolutie onder de vrouwen voorbereiden, om tot het algemeen vrouwenstem recht te geraken. Ze geeft een veertiendaagsblad uit. Nu men de vrouwen in de politiek gaat bren gen, gaat het erg worden voor de mans, ze zullen veel met gescheurde broeken en doorluchtige kou sen loopen en aangebrande patatten moeten eten, maar wat scheelt dit, als er de wereld toch maar door gered wordtMaandag avond had de eerste vergadering van den bond der socialisti sche vrouwen r te Brussel plaats, onder het voor zitterschap van hooger genoemde Citoyenne. Het eenige op het dagorde was het vrouwenstemrecht. Het werd verdedigd door Vandervelde en bestre den door Hennebecq. Ik protesteer hier tegen Vandervelde had het veld moeten overlaten aan de vrouwen en Hennebecq had er evenmin zijn bek mogen tusschen steken ieder het zijne. De Engelsche bladen en tijdschriften kunnen er soms al iets uitkramen. Zoo deelt het tijdschrift The Sketh n mee dat koningin Wilhelmina van Ne derland, het volgende jaar, na de kroning, een be zoek zou brengen aan koning Edward VH, van Engeland, om hem... hare verontschuldiging aan te bieden, wegens hare houding ten opzichte der Boeren, die men algemeen als aan Engeland vij andig uitlegt. Lezer, gelooft gij dit Neen, zult gij zeggen, hewel ik ook niet, daar ken ik Wilhel- mientje veel te goed voor. Van alle kanten hoort men nu bij degroote hitte, van jongelui die ver dronken zijn, terwijl zij baden aan 't nemen of aan t zwemmen waren. Lezers vragen ons of we geen middel weten om die ongelukken te vermijden Zekerlijk men kan gemakkelijk die ongelukken voorkomen, met niet iu 't water te gaan vooraleer men goed zwemmen kan en als men dan toch ab soluut het water in wil, dit nooit te doen met volle maag, na een middag- of avondmaal, want dit is uiterst gevaarlijk, en vau de 10 kansen zijn er dan 5, dat gij dood thuis komt. Zwemmers, opgepast ge weet dat ik u altoos mijn beste raad geef. Succi, de groote vaster (we dachten dat die man al lang dood en begraven was), laat weer van zich hooren. Hij zit te Geuna in de tentoonstelling, in een ijzeren huisje opgesloten, dat verzegeld is. Hij heelt aangenomen van eene maand te vasten, cn gaat vandaag in zijne vierde week. Succi, moet nen heel origineelen zijn, en als 't zoover niet was, we gingen hem wat aan den klap houden. Ka- nongieten, moeteen stieltje zijn dat nog niet bedorven is. Krupp, de groote duitschc kanonko- jaarlijksch inkomen van 21 milli- oen mark overgegeven. Hij gebruikt op den dag van vandaag 15 duizend beambten en 65 duizend werklieden. Deze week werd er te Londen in eene verkoopzaal een halssnoer verkocht, bevat tende 424 zeldzame paarlen. Dit halssnoer bracht een half millioen op Vanitasvcinüalem et omnia vanitasdat wil zeggen IJdelheid der ijdelheden en alles is ijdelheid. 'kZou't snoer aan mijnen hals niet willen, maar 't half millioentje in mijnen zak... dat is wat anders. Geldachtig zijn wij alle maal. Maandag morgend hebben een dertigtal koffiehoonraapsters van een magazijn op de Stijf- selrui te Autwerpeu het werk gestaakt, ze zijn op zwier gegaan en al zingende door de stad ge trokken. De oorzaak hiervan kent niemand, maar de gevolgen oh, die zijn, dat de koffieboonen blijven liggen. Het soldatenbrood, door onze piotten halve grijze genoemd, is altijd rond van vorm geweest. In de militaire bakkerij van Ber gen heeft men het den vorm van fransche brooden gegeven, wat het langer versch houdt en gemak kelijker inpakt. Dat is nu eene verandering, waar 't oorlogsbudjet niet mee verzwaren zal. A la bonne heure. Zoo komen er niet veel. Er zijn veel Belgen, welke hunne rechten of plichten van het leven nog niet kennen. Wij gaan ze onze lezers in eenen slag leeren. Neem wel achtZoohaast een belg ter wereld komt kan hij erven, hij kan zelfs koning worden, indien hij kroonprins is. Op 15 ja rigen ouderdom kan de belg ontvoogd worden om handel te drijven op eigene rekening. Op 18 jaar mag hij trouwen als Pa en Ma er mee kontent is, is hij kroonprins, dan wordt hij Senateur. Op 19 jaar moet hij loten, en op 21 jaar wordt hij meederja rig en hij moet deel maken van de burgerwacht. Opzijn 25 jaar mag hij trouwen zonder de toe stemming zijner ouders, hij word kiezer voor de Kamers, kan minister, burgemeester, provinciaal raadslid gekozen worden, is kiezer voor den Raad van Nijverheid en Arbeid, en als hij kroonprins is, krijgt hij eene beraadslagende stem in den Senaat. Op 30 jaren is hij kiezer voor gemeente en den Se naat. Op 35 jaar kan hij eene bijgevoegde stem bekomen voor de Kamers, den Senaat en den ge meenteraad. Op 40 jaar is hij kiesbaar voor den Senaat. Op 50 jaar is hij ontslagen van de burger wacht. Op 70 jaar wordt hij gepensionneerd, indien hij magistraat is bij de tribunalen en op 72 jaar bij de beroepshoven, en op 75 jaar bij het verbre kingshof. Op 80 jaar, als 't rolleken nog niet afge- loopen is, dan is hij toch op den draad versleten, en hij gaat bijna de wereld af gelijk hij er opgeko men is, zonder haar of zonder tand. In een krijgsraad, onlangs in Transvaal gehouden on der het voorzitterschap van M. Wessels, is er met eenparigheid van stemmen besloten den strijd voort te zetten. Men ziet dus dat de oorlog nog ver is van geëindigd te zijn. Voor het voetvolk, en enkel lettende op de eerste opleiding, komen de landen, wat betreft den duur van diensttijd in de volgende orde Zwitserland Zweden Noord wegen Denemarken Nederland Servië Griekenland Portugal Spanje Duitschland Bulgarije Italië Rumenië Oostenrijk-Hongarije frankrijk Turkije Rusland Engeland 45 68 73 6 maanden. 12, 20 2 jaar. 2 2 2 30 maanden. 30 3 jaar. 3 3 5 7 of 3 jaar. Uuuu Jan De Lange stond met gebogen hootd in den beenhouwerswinkel. Het was Zaterdag avond. Hij had zijne herbergrekening betaalden dacht juist hoe weinig er overbleef voor zich zeiven, vrouw en kinderen, voor de komende week. Op dat oogenblik kwam de ronde vorm van een wel doorvoede en net gekleede herbergier den win kel binnen en zegde Vier pond socissen, baas De herbergier legde op den toog een 20 frank- stuk, dat onze Jan De Lange dacht van voor eeni- oogenblikken te voren te herkennen. Weldra vertrok de herbergier met het aanlokke lijke gekochte vleesch en een hoop klein geld. Jan De Lange's hoofd zonk een paar graden dieper. Wel, Jan, zei de slachter, wat wenscht gij? Jan twijfelde toen hij de kleine geldstukjesin zijnen zak betastte en sprak Geef mij voor 5 centen lever 1 Jan vertrok met de lever en kocht onderweg nog wat aardappelen en een brood en ging teneergesla- gen huiswaarts. Hij legde, thuis gekomen, alles op tafel neer en zette zich op eenen stoel. Zijne vrouw was verwonderd en ook verheugd dat hij niets zegde. In stilzwijgen at hij zijn mager avondmaal en zat weer neer zonder iets te zeggen. Allen waren echter verheugd dat hij 't huis bleef, verwonderden zich, doch vroegen of zegden niets. Zondag kwam en Jan bleef thuis en niemand durfde vragen waarom. Maandag en Dijnsdag avond was hij t'huis en zoo de overige dagen der week. O, hoe verlangde onze Jan naar den Zaterdag 1 De week scheen hem nooit te zullen eindigen. Doch Zaterdag kwam ten laatste. Met vreugde nam hij zijn weekloon, liep met snellen pas naar den beenhouwer en riep uit Vier pond socissen, baas I en legde een goud stuk in betaling neer. De beenhouwer zag verwonderd op, doch het geld was er. Jan De Lange ging trotsch met zij a malsch brok je en een zakvol kleingeld huiswaarts. O, hoe ver heugd plaatste hij het vleesch, aardappelen, brood, boter en nog wat lekkernijen op de tafel. Zijne vrouw kon hare oogen niet gelooven en spoedig waren hare armen daar waar zij in langen tijd niet geweest waren. Sedert 5 jaren dat Jan de herberg bezocht had, was er geen gelukkiger en smakelijker middag maal geëten dan door Jan en zijne uitgehongerde vrouw en kinderen. Toen de maaltijd was afgeloopen, vertelde Jan hoe alles zich had t

De Volksstem | 1901 | | pagina 1