Beievaart naar Sittari in 1901. ALLERHANDE NIEUWS. jXieuws uit Geeraardsbergen LUIBRECHTS leKunnen verschatten. Ontploffing in de buskruit- fabriek te Wetteren. Dendermonde- SaageeQigrS Eyne.- Denderleeuw.- ?f i|0S"rein, die ten Mariakerke.- Vrijdag nacht is er inge broken bij Irenée Bauwens te Mariakerke. Na de achterpoort met een ijzer uit hare hengsels genomen te hebben, hebben de die ven eene glazen achterdeur vol gestreken met mod der, dan eene ruit gebroken langs waar zij het schof der deur hebben opengebroken. De dochter des huizes, het gerucht gehoord hebbende, heeft naar haren vader geroepen. Deze is onmiddelijk opgestaan en de dieven zijn ge\ lucht. Steenvoorde.- Ee" ,notarisD.. ui4den Frankrijk.- De Bedevaart van 1900. Drie weken later ontmoette Jan den herbergier. Wel, Jan, zegde deze, ik heb u in langen tijd niet meer gezien. Kom, laat ons eentje pakken, ik trakteer. Doch onze Jan antwoordde hem Vier pond socissen, baas En Jan ging huiswaarts. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, AALST. Prijsuitdeeliug. De prijsuitdeeling aan de leerlingen van liet College der H. Catharina zal plaats hebben op Donderdag 8 Augusti, om 9 uren stipt. Doodgeblikseind Woensdag rond 4 ure, is M. Aïfons Killemoes, gemeente onderwijzer te Pa- rieke op zijn veld te Deftinge doodgebliksemd. De ongelukkige was gehuwd, maar had geene kinde ren. Dieftc. - - Woensdag nacht heUt men het beeld van den H. Rochus, welk zich aan eene nis in den muur van het Hospitaal bevond, gestolen. Het beeld is wedergevonden in den Lof van Het Hemelrijk op den Oudenberg. Ongeluk. Men is hier bezig met de groote arduinsteenen te plaatsen op de passerelle over den Dender. Men doet het bij middel van een schip. Woensdag morgen brak de ketting bij het ophalen van eenen der steenen. De steen kwam wederom terecht in het schip en was gebroken, gelukkig zonder verder ongeluk. Daar er tegenwoordig zooveel gesproken wordt van 't lawijd der socialisten in de Kamers, trok Luibrechts daar ook eens naartoe. Hij dineerde eerst bij zijnen goeden vriend Spiegels en trok van daar op. Als ze nu tegen de Kamers kwa men, blijft Luibrechts met eens staan, en zegt Spiegels, jongen, 'k moe n weer naar uw huis, 'k heb iets vergeten Wat dat zei Spiegels. Wel, mijnen wandelstok antwoordde Lui brechts weet gij immers niet dat wij onzen stok moeten afgeven eer wij in de Kamers binnenko men -r» «-> y-"> t Q.k Jtrt Door de Friesche maatschappij van landbouw is onlangs opgericht te Leeuwarden, een laboratori um voor boter-controol, ten einde koopers van Friesche natuurboter volkomen zekerheid te ver schaffen van de ontvangst van een onvervalscht product. De leden van deze controolstatie hebben zich on derworpen aan de volgende bepalingen 1. Beëedigde inspecteurs hebben ten allen tijde vrijen toegang tot alle lokalen der aangesloten zui velfabrieken. 2. Een nauwkeurige inspectie dezer fabrieken 2al vóór en na onverwachts worden gehouden. 3. De inspecteurs zullen in de fabrieken stalen nemen van de melk, van den room en van de bo ter, onder hun toezicht bereid, zoo mede van de boter, die reeds ter verzending gereed staat. Bui ten de fabrieken zullen zij stalen nemen van de boter, die op weg naar de plaatsen van bestemming wordt aangetroffen. 4. De verzamelde stalen worden in het labora torium van de Friesche maatschappij van land bouw door eenen doctor in de scheikunde onder zocht. 5. De uitkomsten van het onderzoek worden nauwkeurig geboekt ter vergelijking van de samen stelling van de onder toezicht bereide boter met die van stalen, welke gedurende het transport worden genomen. 6. De fabrikanten, leden van de controolstatie, hebben zich bij gezegeld contract verbonden tot het betalen van ten minste gl. 1200 en van ten hoog ste gl. 12,000, indien zij zich aan boterverval- sching hebben schuldig gemaakt. 7. De leden, van wie is bewezen, dat zij boter hebben vervalscht, worden uit de vereeniging ge sloten, en hunne namen worden bekend gemaakt in binnen- en buitenlandsche bladen en in de cir culaires, die van de controolstatie uitgaan. Reeds hebben 30 fabrieken en 5 boerderijen, wier gezamenlijke jaarlijksche voortbrengst ruim 3 millioen kilogram boter bedraagt, zich onder controol gesteld. De Friesche maatschappij van landbouw heeft bovenstaande voorschriften in 't Nederlandsch, Engelsen, Duitsch en Fransch doen drukken en al gemeen verspreid. Onder de voorschriften staat eene verklaring van Gedeputeerde Staten van Friesland, dat de door het laboratorium uit te oefenen controol den koo perden meest mogelijken waarborg geeft, dat de boter, afgeleverd door de bij het laboratorium aan gesloten boterbereiders, is zuivere onvervalschte natuurboter. Ook in België diende in dezen zin gewerkt te worden. Maandag morgend, om 8 1/2 ure, heeft in het buskruitfabriek van Wetteren, eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad. j De outploffing heeft plaats gegrepen in den grai- j neermolen (werktuig waarin het poeder tot bolle- i kens gevormd wordt). De werklieden worden iederen dag, bij het bin- j nenkomen der fabriek, door den bestuurder j onderzochtwie de minste teekens van dronken- schap vertoont, wordt onmiddelijk teruggezonden, j De slachtoffers waren het puik der werklieden j deze die er het minst lang werkte heeft 15 jaren dienst. De ramp, hoewel zeer groot, is nochtans zoo groot niet als de geruchten eerst vermelden. In plaats van 10 werklieden waren er enkel 5 in den j graneermolen, maar deze zullen het alle vijf met hun leven bekoopen. De Smet, ecu der slacldoff.-rs, werd gevonden door Mijnheer Libbrecht zoon, onderbestuur der, in een plaatseken palende aan deze waarde graaineermolen staat hij lag te branden en had de beide beeneo gebroken. Men veronderstelt dat de ongelukkige dwars door het dak is geslingerd en dan teruggevallen op de plaats waar men hem vinden liggen heeft. De Smet en De Wilde, de twee voerraans, be vonden zich maar bij toeval omtrent de gespronge- ne werkplaats, daar zij juist eene hoeveelheid poeder hadden aangebracht welke moest bewerkt worden. Zij stonden omtrent de deur en waren voorzeker op het punt te vertrekken, daar het werk ging beginnen. Het waggontje waarmede zij het poeder aangebracht hadden, is ongeschonden op deriggels blijven staan. De Wilde, de eenige overlevende der vijf slacht offers, ligt nog in het ziekenhuis van de poederfa- briek men denkt dat hij hot niet lang zal over leven. Hij is geboren te Kalcken, is 30 jaren oud, gehuwd en vader van een kind. Hij woonde te Wetteren. Een ander der slachtoffers, Braeckman, is na de ontploffing nog geloopen tot aan eenen wal. Een andere werkman riep hem toe Spring in 't wa ter Neen, geen water riep hij en viel het was deze ongelukkige die nog tot 10 1/2 ure geleefd heeft. Zijn lijk was geheel groen en geel uitgeslagen. De lijken der drie andere slachtoffers waren ook ijselijk om zien geheel zwart en letter lijk geroosterd. De Wilde, de werkman die nog tot in den namiddag geleefd heeft, was geloopen tot aan de raachienkamor daar is hij gevallen en op- nog inwendig gekwetst en zijn lichaam schier ge heel met brandwonden overdekt. Het is dank aan zijn kloek gestel dat De Wilde zoolang zijne schrikkelijke pijnen overleeftde man schijnt nog bij zijn volle verstand te zijn. Aan den Z. E. H. pastoor die hem dinsdag morgend kwam bezoeken, zegde hij dat zijn lijden groot is. De gekwetste is 41 jaar oud hij heeft eene doch ter van 20 jaar oud. De vier dooden werden dinsdag gekistzij zullen woensdag morgend begraven worden, Braeckman en De Smet te Laerne, en Walravens en Baert te Wetteren. Lezers, indien gij bleek, zwak en bloedeloos zijt versterkt u met de pil van Dr Raphaël en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur, kracht en levendigheid terugvinden. 1.75 fr. de doos in alle apotheken. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. werkers, die steen gelost hadden voor de nieuwe kerk der Abdij, een deel van hun loon op voorhand ontvangen'. Zij bezochten de herbergen en verkeer den weldra in dronken toestand. Aan de statie kre gen zij twist en werden weldra handgemeen, een der vechters werd deerlijk toegetakeld en al de kleederen van 't lijf gerukt. De policie en twee gen darmen kwamen toegeloopenM. Vander Hofstadt, onderzoeksrechter, die toevallig voorbijkwam en ooggetuige was van het baldadig gevecht, bevool de aanhouding van een der belhamels. De aange houdene werd dinsdag morgend door den onder zoeksrechter onderhoord. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Brouwerij Frans Br uwé. AALST. j ncu vctu het buskruitfabriek op strooi gelegd men huiver de bij het zicht der verwrongen lichamen het vleesch was verdroogd, zwart, gerimpeld, de oogen uitgebrand. Het gelaat der arme slachtoffers druk te nog den ijselijken schrik uit dien zij een oogen- blik doorstaan hadden. In het geheel laten de slachtoffers een 20tal weezen achter. De werklieden zijn niet verzekerd tegen werkongevallen, omdat geene maatschappij ze wil verzekeren. In geval van ongelukkeu zorgt de maatschappij op uitstekende manier voor de weduwen en weezen. Voor de overblijvers, wordt er gezegd moet men niet bekommerd zijn, die zul len niets te kort hebben, maar 't is eene vreeselij- ke dood voor de slachtoffers en eene vreeselijke scheiding voor de huisgezinnen. Het werkhuis waarin de graineermolen stond is geheel vernield, langs drie kanten zijn de muren zoodanig uiteengeslagen dat geen twee steenen meer aan elkaar gebleven zijn. Een vierde muur met een aanhangsel staat nog recht, maar is geheel gescheurd in eene deur zijn zelfs al de ruiten ge heel gebleven. Voor de andere werkplaatsen was er geen gevaar, want elke werkplaats staat alleen, op ten minste 100 meters afstand van de andere. Elk werkhuis is omringd door hooge dijken, welke met kreupelhout begroeid zijn, doch meest met populierenboomen In geval van ontploffing beletten die dijken en die hoornen dat de luchtdrukking zich zijdewaarts zou uitzetten. De slag wordt gebroken. Rondom tusschen de boomen was de grond bezaaid met stukken zink, lood, koper, enz. Uit voorzichtigheid worden geene ijzeren gereed schappen in het werkhuis gebezigd. De takken en bladeren van de boomen waren, naar den kant van het vernielde werkhuis, geroosterd eenige takken waren ook afgerukt. De zeevtn waardoor het poeier gaat om tot bollekcns gemaakt te worden, waren niet geheel vernield. Daarom denkt men dat het poeder eigenlijk uitgebrand is daarbij moet het komen dat de slag niet heviger en de vernieling nog niet grooter geweest is. Men veronderstelt dat de ontploffing heeft plaats gehad toen men in gang stak men denkt zulks omdat llaert, die in gang moest steken, juist op de plaats is gevonden waar de aisteker zich be vindt. In 1880 heeft eene schrikkelijker ontploffing plaats gehad 25 duizend kilos ontploften toen en er waren 11 dooden. In 1894 sprongen 8000 kilos poeder in eene drogerij de verwoesting was groot, maar er waren toen gelukkig geene slachtoffers. Alfons De Wilde is nog niet overleden, doch zijn toestand is hopeloos. De ongelukkige ligt nog altijd in de ziekenzaal der fabriek. Zijn hoofd is met witte windels omwonden zijn gelaat is zwart, uit genomen de oogleden die rood zijn. Buiten eene er ge wonde aan den schedel is het arm slachtoffer Hoiwolo Maandag, rond den middag ont- nei /.clU.- ston(i er brand in de woning van de echtgenooten Hypoliet Haelterman Vrresstraat. De woning, de schuur en de stallen werden de prooi der vlammen. De inwoners konden nog in tijds vluchten, doch de echtgenoote Haelterman had reeds brandwonden bekomen. Het vee alleen is kunnen gered worden. Alhoe wel er verzekering bestaat, zijn de verliezen, door de echtgenooten Haelterman geleden groot. Twee moedige meisjes hebben in de gemeente eene om haling gedaan om de slachtoffers huisraad, kleede ren en slaping te bezorgen. - De koster-organist van fMlUcUttei uc. Mariakerke, vergezeld van zijne zonen en andere heeren, bezocht dinsdag morgend de parochiale kerk van Audenaarde. Op t hoogzaal gekomen wilde de organist op 't orgel spe- len.jlnch najiwliiks.hadhiij3e_e.erste topnen aange- 11 ure 20 s morgends te Brussel aankomt heeft maandag aan den barreel nabij de statie een werkman, Sehoonjans genaamd in stukken gereden. De man zou langs de spoor baan gegaan zijn om niet te laat op zijn werk te komen. Maandag avond bekwam, tijdens een twist, de genaamde De Coninck ver scheidene messteken. Het slachtoffer overleefde niet lang zijne wonden. De dader is aangehouden. De beroemde doktor Banchnrd vau Pa rijs zegt in zijne laatste geneeskundige verhande ling dat de bloedzuiverende Pil van Dr Walthéry eene uitmuntende remedie is tegen de verstopthe- den en maagpijnen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. omtrek van Rijsel, is ge vlucht, een tekort achterlatende van verscheidene millioenen franken. De eerste klerk zijner stu die, die onlangs eene brouwerij had gebouwd, die hij zelf exploiteerde, heeft zich gezelfmoord. De ontroering is groot in heel de streek. Mej. Henriette Mooren, die heel haar fortuin, 160,000 fr. aan den notaris had toevertrouwd, is plotseling zinneloos geworden en Vrijdag overle den. M, O. was in Vlaanderen zeer gekend. Hij be hoort tot eene rijke famillie. De verbazing is dan ook algemeen. Het parket van Hazebrouck is ver wittigd. Het was maandag het pa- troonfeest van het dorp Ar- nuville, gelegen op de grens. Een groot getal jon gelingen, Franschen en Elzassers, hadden er zich heen begeven. Er waren ook Duitschers gekomen. De gemoe deren waren opgewonden en rond 10 ure ontstond er een gevecht. Zeven jongelingen bekwamen messteken drie zijn erg gekwetst. De aanvallers zouden Duitschers zijn. Vier Duitschers zijn aangehouden. De andere zijn de grens over. De jongelingen der Fransche dorpen spreken van zich in groot getal over de grens te •om zeiven de plichtigen te straffen. De bedevaart zal dit jaar plaat» hebben den Dinsdag;, 3 en Woensdag, 4 Septem ber. De personen die begeeren deel te nemen aan de bedevaart, mogen zich laten inschrijven bij de ge kende leveraars en leveraarster s. De onkosten der bedevaart beloopen tot 8 Ir. Hierin zijn begrepen de onkosten voor den trein van Erembodegem naar Sittard, alsook de onkos ten voor het zien der merkwaardigheden te Maas tricht, zooals den wereldberoemden Sint-Pieters berg het bewonderen der zoo schoone en kostelij ke Schatkamer van St-Servatiuskerk, waar men relikwieën ontmoet, dateerende van de eerste tij den van het Christendom hierin zijn nog begre pen de kosten voor het celebreeren van twee so lemneele missen ter intentie der bedevaarders. N. B. Er zal eene rondhaling gedaan worden voor het opdragen eener offerande aan O. L. Vrouw van Sittard. De personen, die de merkwaardigheden van Maastricht niet verlangen te zien, moeten slechts fr. 7,50 betalen, maar zij moeten bij hunne in schrijving hiervan kennis geven. Het gestorte geld kan voor geene rede terug geëischt worden. Nochtans, indien iemand belet ware aan de bedevaart deel te nemen, mag hij zich doen vervangen, ofwel het geld laten staan tot het volgende j aar in dit laatste geval moet hij ten minste 8 dagen op voorhand hiervan kennis geven aan den Bestnurder der bedevaart. Den dinsdag, 3 September, zal 's morgends voor het vertrek eene solemneele mis gedaan worden in de kerk vao Erembodegem, ter intentie der bede vaarders en den woensdag 4 September, eene an dere in de Basiliek van O. L. Vrouw te Sittard, terzelver intentie Van nu af mogen de inschrijvingen gezonden worden aan Juffer Melanie DE CLIPPEL, Loven- straat te Erembodegem, hoofdieveraarster, aan den Eerw. Heer SADONES, Pastoor te Erembode gem, Eerevoorzitter der bedevaart, en aan den Eerw. TEMMERMAN, Onderpastoor van Ste Cole- ta, Gent, Bestuurder der bedevaart. De inschrijvingen moeten ten laatsten ons ge zonden worden voor 15 Augustus. Er zal gezorgd worden voor goed logement, enz. De personen die begeeren te dineeren tot Maastricht of tot Sittard, in 't hotel, worden ver zocht hiervan kennis te geven bij hunne inschrij- vmg. Het uur Tan vertrek uit Erembodegem en terug keer zal u bijtijds kenbaar gemaakt worden. Er zal gemakkelijke correspondentie zijn voor de bede vaarders van 't land van Audenaarde, van Ninove, Geeraardsbergeualsook om met den directen trein f l i, -rc.tvoklcen naar Brussel. Den dinsdag gaan wij rechtstreeks naar Sittard en den woensdag zullen wij een deel van den dag tot Maastricht overbrengen. N. B. De bedevaarders, die verlangen den woensdag morgend langer tot Sittard te blijven, zullen dit jaar de gelegenheid hebben, vermits hiervan den Bestuurde!* der bedevaart voor 15 Augustus te verwittigen. Zoo, welbeminde leveraars en Ieveraarsters, al len moedig aan 't werk om onze Bedevaart van 1901 wel te doen lukken. Aan 't werk dus, tot meerdere eer en glorie van God en voor O. L. Vrouw van het H. Hert. De Eere-Voorzitter, E. H. SADONES, Pastoor Erembodegem. De Bestuurder, E. H. TEMMERMAN, Onderpastoor Sinte Coleta Gent. Licht van tred en met opgeruimd gemoed stelde ik mij, den 4 September op weg om deel te nemen aan de solemneele mis van 5 1/2 ure, die in de kerk van Erembodegem, ter intentie der bedevaar ders naar O. L. Vrouw van Sittard gezongen zou worden. Prachtig was het weder, en toen ik Gods huis binnentrad, prijkte de zon reeds statig aan de oosterkimme, ons eene aangename reis voorspel lende. Koor en beuken der ruime kerk waren bijna proppensvol. De bedevaarders van 't omliggende hadden het zich ten plicht gerekend hunne lange reis te stellen onder het patroonschap van Haar, die zij in een vreemd land gingen vereeren. Na de mis trok men statiewaarts Daar stoomt het logge gevaarte met zijnen langen sleep binnen. Ras neemt iedereen plaats en niettegenstaande de over- groote menigte, die zich onder het afdak der statie verdringt, is alles spoedig en in de beste voorwaar den afgeloopen, dank aan het goed vooruitzicht van den heer statieoverste. 't Is 7.21 ure Psstklinkt het schel gefluit, en hoestend rolt het machtig voertuig voort. Te Den derleeuw stegen er verscheidene pelgrims op uit 't omliggende. Volgens de voorschriften der reis, las men in ieder compartiment de 5 blijde mysteriën en onder het zingen der godvruchtige liederen lan den wij in Belgiës hoofdstad aan. Hier stapte korts daarna ai den E. H. Temmerman, Bestuurder der bedevaart, met de bedevaarders komende recht streeks uit Eeeloo, Gent, Audenaarde, Sottegem, Geeraardsbergen en Ninove. Wij hadden drie kwaartuurs oponthoud in goede orde trok de ka ravaan naar het oud bekend (keiderken). De vreug de blonk op al de aangezichten en met rasse schre den trokken wij terug naar de statie. Voor het ver trek naar Leuven waar de bedevaart gansch ver- eenigd. Terloops tel ik een twintigtal priesters, waaronder EE. HH. Pastoors, Onderpastoors, Pro-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2