BELGISCHE VOLKSBOND. Verplichtend Onderwijs. Loopende Nieuws. Hoeveel landloopers en bedelaars hebben we Hoe Leo XIII zijnen tijd doorbrengt. Wat zijn de kristene demokraten É5X Iruhkrr-Ulitgcocr 3ttii Iflait Muffd-JPe ©cnM, HapcUfstrimt, 13, tc 2lal«t Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelievt, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs tp zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. V JAARGANG. NUMMER 33ê. t Aalst, den 10 Augusti van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dingeu 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Auuoncen op de 4ebladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Ojftcede Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een nuial per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Rucktbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Burgemeester Demot vau Brussel, moet nen heel orrigineelou man zijn, hij gaat de eerewijii op 't stadhuis afschaffen. Als ér vreemdelingen naar Brussel komen, zee 't hem zoo, en ze zijn met een balloneke Iambic niet koutent, dan moeten ze maar heel en gansch weg blijven. M. Demot heeft gelijk, dat is nu eenen die zijnen winkel voorstaat, waar op de Brusselaars fier mogen zijn. Er waren einde December 1900, in de inrichtin gen van den Staat opgesloten als volgt Te Merxplas 4103 onverbeterlijke landloopers en bedelaars te Wortel, iu het toevluchtsoord, 1780 personen zonder dak noch have te Brugge in het bedelaarswerkhuis, 370 vrouwen aldaar id. in 't toevluchtsoord 256 vrouwen in do vorbete- ringschool van St. Hubert, 450 jongens in die van Moll, 210 jongens in die van Reckheim, 299 jongens; in die van Ruysselede, 500 jongens; in die van Beernem, 227 meisjes in die van Namen, 405 meisjes. In het discipline-kwartier van het centraal gevang van Gent, 176 jongelieden in het toevluchtsoord voor epileptische kinderen zonder middelen van bestaan te St. Truiden, 52 perso nen. Verder heelt de Regeering, bij gebrek van plaats in zijn eigene inrichtingen, nóg geplaatst in het instituut Le Bon Pasteur te Evere, 94 kin deren in het weeshuis van Wesembeek, 60 kin deren en in het instituut St. Ferdinand te Lum- men, 119 kinderen. Dat maakt, alles te samen gerekeod, een totaal van 9,101 personen, die uit hoofde van bedelarij, landlooperij of geheel gebrek aan bestaanmiddels, ter beschikking der Regeering gesteld zijn. Dat maakt ongeveer 1/4 per duizend van de be volking van het Koningrijk. Gesteld nu dat enkel 1 op 5 dor bedelaars en landloopers ter beschik king der Regeering wordt gegeven door de rechter lijke macht, zoo mogen wij zeggen dat, in België, ongeveer 7 per duizend van de bevolking zich over- overgeeftaan landlooperij en bedelarij. Eu dat voor 't bedrijvigste volk van Europa D. Ziehier het program vau het tiende congres, dat dit jaar te Brugge zal gehouden worden, op Zon dag 22 en Maandag 23 September aanstaande. Het program is van zeer praktischen aard en wel ge schikt om dc krachtdadige medewerking uit te lok ken van allen, die de werkerszaak willen bevorde ren, meer door daden dan door woorden. Zondag 22 September, ten 3 ure, zal eene groo- tcalgemeene vergadering gehouden worden, ver eerd door do tegenwoordigheid van zijne Z. Hoog- weordigheid Mgr deu Bisschop van Brugge en een getal Senateurs eu Volksvertegenwoordigers der Vlaamsche on Waalsche streken. Die vergadering wordt belegd met het doel, te bewijzeu dat de Ca- tboliekcü de spoedige bespreking en stemming wenschen eener wet op de Zondagrust en eene wet tot bestrijding van het alcoolism. Er is eene tweede reden waarom het bestuur hoopt en aandringt opdat het Congres op gansch uitzonderlijke manier, ook den Maandag 23 Sep tember door al dc aangesloten kringen en maat schappijen zou bijgewoond wordenWij willen spreken van de woelingen, die do socialistische leiders tegen November aanstaande aankondigen en van nu reeds aan 't bereiden zijn. Het Congres van den Belgischen Volksbond is eene gunstige gelegenheid un aan gansch het land te toonen dat de Volkshond eene macht uitmaakt, waarop alle vriendeu van orde en rust kunnen rekenen. Ook zal men op do vergadering van 's Maandags de mid dels bespreken om het socialistisch plan te verijde len. Onze vrienden van Brugge bereiden zich ieverig om de Congresleden gulhartig te ontvangen. Zij Men schrijft uit Brussel aan het Handelsblad Bij de bespreking van de begrooting van binnen- landsche zaken, hebben de liberale en socialis tische afgeveerdigden, MM. Hymans en Vander- velde, eene lans gebroken, ten voordeele van het verplichtend onderwijs. Het verwondert mij dat men er niet aan gedacht heeft, hen te doen bewijzen naar de zeer ongeluk kige proef, die hunne Hollandsche partijgenooten op dit punt genomen hebben. Men weet dat het ministerie Pierson, hetwelk door de laatste wetgevende kiezingen is omgewor pen, niet zonder moeite eene wet had doen stem men, waarin het grondbegin van het verplichtend onderwijs werd gestemd. Welnu, deze wet was nauwelijks in zwang of zij werd eene nachtmerrie voor de onderwijzers zelfs. In minder dan drie maauden tijds was het bestuur der scholen ontredderd tengevolge van de overgroote hoeveelheid bestuurlijk werk, waartoe de hoofdonderwijzers veroordeeld waren. Zij waren gelast met het verzekeren der uitvoe ring van de wet, in hunne wederzijdsche gemeen ten, en niettegenstaande den steun van de gemeen teoverheden, hadden zij spoedig genoeg van het policieambt dat men hun op den nek had gescho ven. Men verwachtte zich aan eene merkelijke "ver- hooging van het aantal schoolgaande kinderen, maar deze verhooging is nooit meer dan twee leer lingen op de 100 geweest en nu is ze geheel onbe duidend geworden. De wet heeft dus geen ander gevolg gehad dan de onderwijzers veel last aan te doen, en hun zede lijk gezag te verminderen in de oogen der bevol king. De toezichters van hunnen kant, in plaats van de klassen te bezoeken en te waken over den voor uitgang van het onderwijs, konden nog enkel ver slagen lezen, onderzoek instellen en proces-verbaal opmaken tegen weerspannige ouders, een zoo over lastend werk, dat de minister van binnenlandsche zaken, bij omzendbrief, die geheim moest blijven, ze hiervan ontslagen heeft. Maar een blad heeft kennis gekregen van die vertrouwelijke mededeelingen en ze openbaar ge maakt. Gij kunt denken hoe men men den spot heeft gedreven met eenen minister, die zijne ambtena ren toelating geeft niet te gehoorzamen aan de voorschriften eener wet, die zijn werk is Zeker is het dat die ongelukkige wet en de pla gerijen, waarvan zij de bron is, veel hebben bijge dragen in de verplettering der liberalen in Hol land. Zelden verlaat hij het Vaticaan, tenzij als het geheel heet is. Dan daalt hij in de ruime hovingen van het Paleis af, laat zich er in draagstoel rond brengen of in tweespan rondvoeren. Tot over twee jaar droeg hij het H. Misoffer in de groote kapel van zijne kamer op, en noodigde daar de hooge personnaadjes toe uit die te Rome op doorreis waren. Nu doet hij zijne Mis in de kleine private kapel die aan zijne slaapkamer grenstniemand mag ze nog bijwonen. Voorheen was hij stipt voor de uur nu begint hij ze te ze ven, ten achten, zelfs te negen uren, volgens zijn opstaan. De Paus eet bijna niets hij at nooit nooit veel. 't Is geen eten meer dat hij doet, wel knauwen hij is al zijne tanden kwijt, 's Morgens nut hij wat melk of wat chocolade en twee uiterst zacht ge kookte eieren, 's Middags dient men hem eene vleeschsoep toe, eenige bollekens van gekapt vleesch, verbrijzeld kieken, eieren, gaar gekookte groenten en zeer rijpe vruchten. Leo XIII neemt daarvan wat hem lust. Hij derft meestal koffie, te krenken, de eer van ons land en van ons parle ment gehandhaafd en den regelmatigen gang der zaken in eere gehouden wordt. Nouw dat is eer gezegd dan gedaan, zult gij zeggen Toch niet Weet ge hoe wij zouden doen Ge weet dat we al tijd onzen besten raad weggeven... Hewel, we zou den handelen volgens de omstandigheden Hadden we met kleine kinderkens te doen, we zouden ze met hu-nuen buik op onzen knie leggen, en met de platte hand op hun centrum eene gematigde gee- seling toedienen. Hadden we schoolkinderen, man nekens van de eerste broek of stoute studenten zelfs, voor den* stok, we zouden ze doen bakken (niet in de pan of in den oven) maar iu de klas, infio, vous romprenez, ze straf doen schrijven. Maar waren het groote menschenkinderen waar we mee af te rekenen hadden, die reden, verstand en oordeel hebben, dat is wat anders, die zouden wc op het hart weten te treffen en hen alzoo den lust van kwaad doen allengs weten te ontnemen. Maar ja, zult ge zeggen, maar op het hart treffen, dat is eer gezegd dan gedaan, men moet eerst weten waar hart gelegen is. Bij sommigen, ligt het op de rechte plaats, anderen hebben het langs den linker kant, sommigen dragen het in hunne schoenen,an deren hebben het wel drie schreden boven hunnen kop liggen. Men kent de historie van den rekruut, welke een soldatenkostuum ging bestellen aan den kleermaker, en bevool eene ijzeren plaat in te naaien op de plaats van het hart, om zoo gemak kelijk niet doodgeschoten te worden. Do kleerma ker, onbewust waar eigentlijk 't hart van de re kruut zou liggen, naaide de plaat van achter in 't centrum van zijne broek. Toen de rekruut in 't warme van den strijd op de vlucht ging en hoorde boe de kogels van achter op zijn broekijzer vlogen, bekende hij luid, dat er niemand zoo goed zijn hart wist liggen dan die kleermaker. Waar zoudt ge denken dat de woelige oproermakers van de Ka mer, de mannen met hunne 4000 ballekens per jaar, hun hart zitten hebben Ik zou er niet lang naar moeten zoeken. Diep, heel diep in 't gilet- zaksken. Ergo, dc zaak is klaar, een enkel artikel bij 't Kamerreglement gevoegd, en men is voor altoos van die schandige Kamergreve af. Eenig ar tikel Elk parlementslid, die door woorden of daden den wettigen regelmatigen gang der Kamer belet of onmogelijk maakt, zal op staanden voet door de Kamer zelf tot eene boet van 100 tot 500 fr. kunnen getroffen worden, bij hervalling in de zelfde zitting zal de boet kunnen verdubbeld wor den, welke zal afgehouden worden van het trakte ment. Tot de orde roepen, de cencuur zelf is niets gekort, en men zou er zelf in geval van kleine meerderheid misbruik van kunnen maken. Dus, dit alles is niet praktisch, maar op het hart treffen, als men het weet liggen, dat is het meeste prak tisch. Men zegt wel dat de colectivisten geen hart hebben en dat ze met het geld niet inzitten, maar ze hebben nog nooit de proef ondergaan. Prins Albrecht bezocht onlangs het waalsch stadje Wa- vre, en hij verzocht den burgemeester om met hem een rit in den omtrek der stad te doen. De koetsier, die den weg niet goed kende, reed er zoo maar op aan gelijk de Engelschon in Transvaal. Op eens geraakte het rijtuig in een engen hollen pas, waar het niet doorkon, en van draaien of kee- ren kon er geen kwestie zijn. De koetsier zat op zijnen bok 'lijk nen uil op nen vliertak en den bur gemeester met nen neus... zeven neuzen groot Wat gedaan Ta, ta, tazei de prins, doet gij het uwe, ik zal 't mijne doen. Men sprong uit het rijtuig, en prins en. burgemeester vlogen elk in een wiel, en stieten het rijtuig achteruit, dat het een plezier was. Intusschcn zat M. de Koetsier nog altiijd op zijnen bok en liet zich gedwee door den Prins en den burgemeester achteruit voeren tot het rijtuig op eene breedte kwam waar men gevoegelijk draaien kon. De burgemeester, com plimenteerde de prins bij het instappen van het rijtuig. Burgemeester, zeg me dat binnen 40 jaar, en dan zult ge mij plezier doen, lachte de prins. Enfin, 't is niet te verwonderen dat die heeren zoo sterk zijn, ze zitten volop inde haver... maar de koetsier móet nen echten poeper geweest ziju. doch neemt een weinig wijn, van den besten. Leo XIII eet niet meer dan een kind van zes jaar evenzoo maakt hij zijn tafellaken vuil. Zijne hand beeft, en als hij zijn eigen inschenkt, giet hij er veelal nevens. De Paus eet in zijne slaapkamer hij brengt er ook zijne dagen in door. Zij dient hem tot studie- en verhoorvertrek. Hij schrijft niet meer 't is met moeite dat hij nog zijnen naam kan zetten. Hij dicteert of zegt integendeel veel voor, en leest al de rest van den tijd. Ondanks zijne hooge jaren is hij nog altijd de ge strenge, vastberadene Leo XIII van oudseen voorbeeld van stiptheid in het vervullen van zijne plichten en werkzaamheden. Hij eischt gezwinden en goeden dienst, en doet het desnoods gevoelen. Zijne kardinnlen moeten tegen eenen minzamen snak kunnen allen die hem naderen, doen het eenigzins benauwd. De Paus is een groote snuiver, even als zijn voor zaat Pius IX. Overal waar hij zit of staat treft men gestorten snuif aan Leo XIII snuift met milde grepen, en laat, zooals de ouderlingen, veel verlo ren vallen. Zijn toog of soutaau is altijd bezoedeld. Hij bedient zich van geelroode zijden zakdoe ken. Wat hij noods doet is hem laten scheren. Zijn getrouwe kamerknecht, Centra, die ook zijn bar bier is, moet hem alle dagen schoon spreken om hem daar aan te krijgen. Hij wil ook niemand in zijne kamer om te slapen, eu laat zich eiken avond insluiten. Leo XIII leest nog zonder bril zijne geneeshee- ren hopen dat hij honderd jaar zal worden. Dat leert ons Het Recht van Plancqaert, zeggen de De helft onzer kiezers zijn bekeerde liberalen en bekeerde socialisten en wij zouden die men- schen wederom naar het kamp van den vijand ja gen met ons zoo seffens plat te leggen voor de be houders Neen, nooit Alleenlijk het woord bekeerde staat er te veel. De helft, en zelfs de grootste helft van de volge lingen der groene vlag zijn mannen van den buiten, die in 't hart liberalen of socialisten zijn, maar wel weten dat zij als dusdanig, in hunne gemeen te, geene aanhangers kunnen winnen. Daarom verbergen zij hunnen strijd tegen al wat katholiek is achter de groene vlag. Schoon gezel schap voor de katholieken die zich door het valsch kristen uithangbord laten misleiden De socialisten hebben in de Ka mer weer aan tempete maken ge weest, met schreeuwen als leeuwen, met zingen en springen, met schui felen en wuifelen, met roeren en tamboeren, met hellen en bellen en met kleppen hunner lessenaars dat hooren en zien verging, zoodanig, dat er geen enkele nog het woord voeren kon en de voorzitter verplicht was de zitting te schorsen. En dan, als de belhamels 't ding gewonnen hebben, met geweld boven recht te spelen, dan staan zij op en beginnen in koor hunne triomfliederen, de Mar seillaise en 't ongediert der papen te schreeuwen. Als 't zoo moet gaan, dan kennen wij er niets meer vaa. Dat is vrij gemakkelijk, als zoo een twintigtal lawijtmakers aan een honderdtal de wet. kunnen opleggen en de debatten onmogelijk maken. Nu, eens serieus gesproken. Het is stellig en zeker dat dergelijke tooneelen het land onteeren en vooral het parleraentairisme in het buitenland degelijk verlagen, dat men met de onmacht onzer regeering ter dege lachen moet... Stellig en zeker is het ook dat gansch de deftige bevolking van ons land die ongehoorde schandalen alkeurt en niets meer ver langt dan dat, zonder het vrije woord in de Kamer

De Volksstem | 1901 | | pagina 1