mciooi NIEUWS Via KOZIJN POLYBOOE. 0rukk(r-llitgfBfr Salt lUon tluffcl-jDf ©mill, tkapcUcütrcmt Belgie in gevaar. De Prijsuitdeelingen van verleden week.. Uit Geeraardsbergen. - iu n iiiii Bi"" WifllllilBWHPlIiWÊÊ 111 3B Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zijn ten laste van den be- j stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs tp zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. T JAARGANG. -4 NUMMER 3s4P Aalst, den 17 Aug-usti van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3» bladz. 10 centiemen d«n regel. Annoncen op de 4" bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce vau 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakiugen in te zenden vóór 's Maandaags Ons Vaderland is in gevaar de vijand staat voor de deur, eerstijdaags zal hij komen invallen En wij, wij slapen rustig voort, wij eten, drin ken onbekommerd, voor niets beducht. De Regee ring zelve, Koning en ministers geven geen het minste teeken van angst of kommer, schijnen geen de minste lust te gevoelen om zich in de weer te stellen. Die zorgeloosheid is waarlijk onvergeeflijk, des te meer daar mannen van gewicht, van doorzicht en politiek beleid den alarmkreet hebben aangehe ven en onze regeering op hare hoede gesteld. Welk is dan het onheil dat ons boven het hoofd hangt Maar hoe, gij vraagt het nog Dan hebt gij zeker de redevoeringen niet gelezen door de libera le heeren Crombez, de Keickhove en andere in Kamer en Senaat uitgesproken. De inval waarmee wij schijnen bedreigt te zijn is een inval van van kloosterlingen. Ja, gij hebt wel gelezen van kloosterlingen. De fransche vrijmetselarij, zooals men weet, is er in gelukt eene wet te doen stemmen die het bestaan van meest al de kloosterorden in Frankrijk onmo gelijk gemaakt, en het zon wel Iturman dat eenige dier kloosterlingen in Belgie hunne zen ding van godsvrucht en liefde komen zoeken voort te zetten, welke in hun vaderland is onmogelijk gemaakt. Ziedaar het groot gevaar dat die verlichte heeren hun alarmkreet deed slaken. Zij vragen niet veel minder dan dat de gendarmen naar de grenzen worden gestuurd om met blanken sabel die vreese- lijke vijanden terug te drijven. Zij wezen gerust, die heeren. Het getal fransche kloosterlingen, dat naar Belgie zal overkomen, zal zoo groot niet zijn zij trekken liever naar landen, waar hun arbeid noodzakelijker is en zij meer goed kunnen stichten. En kwamen zij ook in aanzienlijk getal, nog zou het zoo erg niet zijn. Bidden, studeeren, biecht hooren, prediken, kinderen onderwijzen, zieken verplegen, het kan alleen in het brein van dweep zieke geuzen opkomen daar een gevaar voor het vaderland in te zien. Wanneer er spraak is van oproermakers, van communards en anarchisten, dan toonen zij zich zoo behangstig niet. Toen in 1871 de comunards, na eene menigte hunner medeburgers vermoord en huizen in brand gestoken te hebben, het onderspit moesten delven, zochten velen hunner eene schuil plaats in ons vaderland. En België heeft hun die schuilplaats niet geweigerd, op enkele voorwaarde dat zij zich zouden koest houden eu zich naar on ze Belgische wetten gedragen. Toen hebben de li beralen daar niet tegen geprotesteerd, zij hebben die gastvrijheid goedgekeurd. En vreemzame kloosterlingen, wier eenige mis daad in de oogen der vrij metselaars is te veel goed te stichten, zouden wij. den bodem van ons vader land ontzeggen moeten. Zoo hebben naburige zelfs protestantsche Staten niet gehandeld, en zij hebben zich over hunne gastvrijheid niet te beklagen gehad. Toen over hondert jaren de fransche revolutie mannen priesters en kloosterlingen verbanden of vermoordden, hebben de Engelschen ze met open armen ontvangen. En zoo wel hebben zij er zich mede bevonden dat, toen zij die edele bannelingen hebben leeren kennen en waardeeren, zij van toen af de wetten zijn beginnen in te trekken en af te schaffen, die twee eeuwen te voren tegen den kat holieken eeredienst, de kloosterorden en de open bare katholieke plechtigheden waren uitgevaar digd. Niemand zal beweren dat die katholieke priesters en kloosterlingen Engeland zouden ver armd of het op het zelfde welk gebied tot nadeel zouden gestrekt hebben. Toen ten einde van den Kulturkampf in Duitsch- land, honderden kloosterlingen zich in het protes tantsche Holland gingen vestigen waren daar ook dweepzieke geuzen die de grenzen voor hen wilden doen sluiten. Wat antwoordde hun de protestant sche koning Willem Vreest gij, vroeg hij, dat zij opstand zullen verwekken O neen, dat wel niet. Zullen zij weigeren onze Hollandsche wet ten na te leven Dat ook niet. Zullen zij voor hunne goederen ook belastingen betalen ook belastingen betalen O zeker, dat spreekt van zelf. Welnu dan, hernam koning Willem, laat ze dan maar komen, ik zie niet in wat gevaar zulke menschen voor Holland kunnen opleveren. En sedert vijf en twintig jaar bestaan die kloos terorden in Holland voort, en noch Holland of En- gelaud hebben er het minst door geleden. Wie er door lijden zullen dat zijn de Franschen zeiven. De vrijmetselarij zegevierthare meest ge duchte vijanden ziet zij als ballingen vertrekken. Maar als eens de kloosters zullen leeg staan, als de hospitalen door wereldsche en ijdele juffrouwen zullen bediend worden, als de zieken bijzonder ten tijde van besmetting, geen nonnen meer zullen vin den, als de Staat en de gemeenten den last zullen te dragen hebben van de onderwijsgestichten, als de schatplichtigen hunne belastingen zien verhoo- gen, als duizenden werklieden in 't klooster geen werk meer vinden en duizenden neringsdoeners hunne leveringen moeten staken, dan zal Frankrijk gevoelen dat het, ook maar in stoffelijk opzicht, 9IUlA> vuriger verlangen dan ze boe eer hoe liever i terugkeeren. God zij geloofd en gedankt, w'hebben nog altijd voorts goed vruchtbaar weder, en 't werk te velde wordt met onverpoosden iever en vlijt voortgezet. Bravo de patatjes, die de bijzonderste en de best- koopste spijs van de werkmenschen uitmaakt, zijn welgelukt. Te Oostende hebben z'er niet wei nig hunne beurs gepikt, met de koersen en d'onthulling van 't standbeeld van Leopold den I en let wel op dat 'taltijd fiskadijns zijn, om zeggens gekleed percies Tijk barons, met de blinkend buis op het hoofd en den demi-saison op den arm Te naaste jaar zullen er volgens de laatste optel ling 172 representanten moeten zijn in plaats van 152 Tijk nu. 'tWare drommels beter geweest het getal te verminderen, want er zitten al vieze knap pers, schuifelaars, zangers, pupieterbrekers, bel- lenknippers, boekenscheurders genoeg. Te Breedenc is er dezer dagen bij den landbouwer Camiel Colpaert een zwijn gejougd met 23 viggens, die allen springlevend zijn dat maakt de sommatie van 46 voor- en 46 achterhes pen, of 92 in't generaal I.... 't Water komt ervan in mijnen mond.— Ik heb een der nieuwe nickels vau 10 centiemen gezien, die binnen eenige maan den zullen in gang zijn. Zij zijn wat dunner en wat breeder dan de tegenwoordige zoo groot omtrent als een frank al den eenen kant zijn twee L's die door elkander loopen, waarboven de Koninklijke Kroon al de andere zijde, een lauwertak met het opschrift10 centiemen. Als buitengewoons hebben zij te midden eene ronde opening van drie millimeters diameter. Die opening zal niet alleen aan de negers van den Congo toelaten dat stuk te gebruiken, maar het zal ons dienen om het te Onderscheiden, 's avonds, van deu frank. De win keliers die veel klein geld gebruiken, zullen ze ook gemakkelijker kunnen rangschikken met ze in lange reesems to steken op eenen ijzerdraad. Komt van do pers l>c Rozemunagd, ge volgd van Ecu Koning zoutlci* Kroon, episo den uit de fransche omwenteling naar het fransch van L. Dussieux, vrij bewerkt door Petrus Van Nuffel. Een net boekdeel, in prachtigen omslag gebonden, 230 bladz., prijs één (rank. Aller best geschikt om als prijsboek te geven. Bijna gansch de oplage is dan ook te dien einde reeds aangekocht. Blijven nog een paar honderd exem plaren. Ik deel de volgende correspondentie der Pesther Lloyd mêe er kunnen overdreven berich ten in voorkomen, maar de Engelsche leugenbe- richten worden ons wel alle dagen opgodischtover 't algemeen zijn de berichten uit boerenbron veel botrouwbaarden gebleken gedurende gansch den oorlog. De correspondent van Pesther Lloyd zegt dat de Engelschen totaal tot het defensief optreden gedwongen zijn. De Boeren treden overal aanval lend op bijvoorbeeld iu de volgende gevechten Aanvallen op Pretoria Gevechten in de Maga- Bt' ,4ie.^rgen_gb£marJatigi»e_!mn_eenJflpkhujs Ma let meestering van een konvooi bij Kimberley Stoute aanval op Plctepinaritzbupg, 27 Juni. Einde J uni deden de Boeren twee treinen ontrigge- len tusschen Kliprivier en Vereenigiug bij Kroon stad deden zij den mailtrein ontriggelen en over meesterden eene geldbezending uit Engeland, ten bedrage van meer dan 5 millioen frank. Alleen de treinen die reizen met de vlag van het Roode Kruis worden gerust gelaten en Kitchener rij lt nooit uit dau onder bescherming dezer vlag. Maar de groote gebeurtenis is de stoute coup de main van De Wet men veronderstelt ten minste dat hij het is op Pietermaritzburg, hoofdstad van Natal. De Boe ren zijn er juist lang genoeg gebleven, om alles op te commandeeren wat zij noodig hadden. Eenige honderden Natalsche rebellen maakten deel uit van het commando. M. O. Van Duyse, rechter bij de rechtbank van Denderuionde is dezer dagen te Grembergen door dronkaards aangerand en erg mishandeld. Hij bekwam eene gapende won de aan den schedel en is dadelijk verzorgd. De plichtigen zijn gekend. Het heeft eerst in Ro me heel wat moeite gekost voor en aleer de ko ning toestond dat door den heuvel waar het Quiri naal. het paleis aan de Pauzen ontsloten, op staat een tunnel gegraven mocht worden, die de bene denstad door een van de zeven heuvels, met het gedeelte van de stad dat op den Esquillinus ligt, zou verbinden. De tunnel is al sedert eenigen tijd gegraven en plechtig geopen, maar nu heeft men bemerkt dat een hoek van den hof van het Quiri naal begint te verzakken. De schuld van hetgeen gebeurd is en van dé ramp die dreigt, wordt toe geschreven aan de iugenieurs van de gemeente. Eene depeche door den hertog van Chartres ont vangen, meldt dat prins Henri d'Orleans gestorven is, na de laatsteHH. Sakramenten ontvangen te hebben. Het lijk van prins Henri d'Orleans zal naar Frankrijk gebracht worden om begraven te worden in de koninklijke kapel te Dreux. De eiermarkten te Hasselt, Tongeren en Bilsen zijn gesloten uit hoofde van de ziekte, een zoogezegde cholera, die aldaar onder de kiekens heerscht. Uit Napels wordt gemeld, dat Francesco Crispi Maandag avond, te half acht, overleden. Crispi was geboren den 4 October 1819 te Ribera, Sicilië. Crispi is een ware geesel geweest voor Italë, Van samenzweeren eu revolutiemaken had hij verstand, maar als Staatsman voerde hij zijn land naar den afgrond. Zijne geruchtmakende politiek leidde tot tot de handelsbreuk met Frankrijk en de ramp in Abyssinië. Hij was een slechte dienaar van koning Humbert, wiens politieke fouten hij vleide, om zijne persoonlijke positie te versterken. Hij bewees zulke slechte diensten aan zijn land en aan de mo narchie, dat hij het eerste bijna tot de revolutie bracht, en dat Mazzini schreef dat Crispi de graf delver der monarchie zou zijn. 't Was Donderdag 8 dezer, de Plechtige Prijs- deeling aan de leerlingen van het Bisschoppelijk Kollegie van onze stad. En Vrijdag den 9 dezer die der Broeders der Kristelijko Scholen. In 't algemeen, zijn de dagen van de prijsdeelin- gen, dagen van vreugde en blijdschap voor de leerlingen zoowel als voor hunne ouders. Het zijn ook dagen van voldoening voor de ieverige leeraars die met hert en ziel hunne moeilijke taak binst het jaar volbracht hebben. Maar van de jaar was de dag der prijsdeelingen iets bijzonders. Het waren waarlijk dagen van zoeten troost en groote aan moediging voor de EE. HH. Bestuurders en Lee raars, alsook voor alle voorstaanders van het kat holiek onderwijs en van do christene opvoeding der jeugd. Men had immers sedert lang zoo geen talrijk en uitgelezen publiek, in de prijsuitdeelingen gozien. Het schijnt dat alle katholieke en weldenkende familiën van stad en het omliggende eraan gehou-. j? lijo&oóikugcriA vau uciut uuuutcu met uuuue te- genwoordigheid te vereeren en op te luisteren. Zij hebben daardoor opentlijk. willen toonen dat de EE. HH. Bestuurders en Leeraars al hunne achting en hun volle vertrouwen gewonnen hebben. Zij hebben daardoor ook, op eene treffende en klaar blij kende wijze, zich willen verzetten tegen al den laster en de laffe beleedigingen, welke de vijanden van den Godsdienst en de vrijzinnige verdedigers van het onzijdig of liever goddeloos onderwijs, wekelijks tegen de christene opvoeding der jeugd en vooral tegen de Broeders der Kriste- lijke Scholen uitkramen. 't Is het geen meer dan een heeft doen bemerken binst en na hunne Prijsdeeling De uitslagen van beide Gestichten is eene groote aanmoediging voor de EE. HH. Bestuurders en Leeraars en dat toont klaar en duidelijk geaoog dat zij al de achting en het vertrouwen van alle katholieke familiën weerdig zijn. Mochten zij nog lange jaren in Aalst blijven tot het welzijn en het geluk van al de leerlingen die aan hunne zorgen toevertrouwd worden Geeraardsbergen, den 10 Oogst 1901. Mijnheer Van Nuffel, Gelief mij de naaste week door u w geëerd blad De Volksstem te laten weten, welke olie het is die men gebruikt om de paarden te bevrij leu tegen de vliegen, alsook de maaier van ze te gebruiken. Hartelijk dank op voorhand. Uw Lezer V.... Mijnheer V..., Ziehier het eenvoudig mid lel om het paard en ander vee eveneens van dien geesel te verlossen Haal bij den drogist eea flischje olie van jeneverbessen, bestrijk met eené pluim de ooren van het peerd met eenige druppels van die olie, dat is genoeg om de vliegen van zijnen kop re hou den. Wilt gij ook eenige druppels in wat water mengen en dan met eene spons over heel het dier, bijzonder over de gevoelige hairloeze deelen gaan, wees zeker dat de vliegen er al zullen blijven. Deze olie, waarvan de geur op dien van teer ge lijkt, is bij alle drogisten te koop, en raeteeu fleschje van 15 centiemen hebt gij genoeg voor een heel seizoen. Denzelfden raad geven wij aau de slachters om het vleesch van de vliegenstekea te vrijwaren. Vriendelijke groeten, J. Van Nuffel,

De Volksstem | 1901 | | pagina 1