WA WabW Ie oneer fan lel jmscMoi Onverzoenbaar. Van alles wal. IDrukkfr-lIlttgfiifr 3an öcnt Mufffl-Ut ©enbt, «apcUfstnmt, 13, tc 2lalst. De glasfabrieken. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, >,uu. centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden .n worn en A Knofu-iooolinrt-nn mnnt .i aa .11i i i' idMicucu uucvcu uucvcu v mum, vrij toegezonden te worden. AUe briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. T JAARGANG. NUMMER 338 Aalst, den 24 Augusti van het jaar 0. H. 190i. Eenige dagen geleden heeft in de Kamers de bespreking plaats gehad van de Beosooting van openbaak onderwijs. Bij die bespreking, meer dan bij al de andere, worden de princiepen der verschillende partijen duidelijk verklaard en dap- per verdedigd. Het onderwijs, of beter gezegd, de opvoeding der jeugd is nog altijd de hoofdspil der politiek, de voornaamste betrachting der partijen. Eens te meer is tijdens die bespreking de on- bluschbare haat gebleken, welken liberalen en socialisten aan het christen onderwijs en aan de katholieke onderwijzers gezworen hebben. Twee en twintig jaren is 't geleden dat eene menigte van onderwijzers, naar de stem van hun geweten en van de Kerkelijke Overheid luisterde, van hun ambt afzagen om aan dó uitvoering der goddelooze wet van '79'niet te moeten meehelpen. Zij verlieten de welingerichte schoolwoning, ge woonlijk om een nederig huis te betrekken zij weigerden de ruime jaarwedde der liberale Regée- ring, om zich met een karig hulpgeld, vrijwillig door priesters en geloovigen bijgebracht, tevreden te stellen zij gingen weg uit de hooge, welver- luchte schoolzalen om in kleine, in der haast opge richte lokalen onderwijs téf'geven. Zooveel als de strenge en roerende vermaningen der Bisschoppen, zooveel als de onvermoeibare ijver der parochiale geestelijkheid, ja, krachtiger nog, werkte het voorbeeld dier helfdhaftige onder wijzers op den geest der bevolking, om het kwaad der nieuwe onderwijswet te doen begrijpen en de kinderen aan de onzijdige scholen te ontrukken. Medelijden en bewondering vervulden de harten aller katholieken bij het zien van de opofferingen, welke de ontslagnemende onderwijzers zich ge troostten rechtzinnig en eenparig was de roep Zoodra de liberale Regeering valt, zullen de afge- tredene onderwijzers in hunne rechten hersteld worden Zeventien jaren zijn over den val der liberalen heengegaan meermalen hebben katholieke Ka merleden hunne stem laten hooren om recht te eischen, om voor die ontslagnemers, die voor hun pensioen gestort hadden, pensioen te bekomen. Schier jaar op jaar werd van hoogerhand beloofd aan dien eisch voldoening te geven, en telkens bleef die belofte ijdel. Eindelijk is voldoening bekomen, dank vooral aan het kranig optreden en doortasten van M. WOESTE. Hij heelt het pleit gewonnen, ondanks de tegenkantting der verbondene socialis ten en liberalen. Wat zijn de redenaars dier twee partijen wede rom tegen het katholiek onderwijs uitgevaren Wat al scheldwoorden, wat laster tegen de man nen, die enkel uit plichtsbetrachting het officieel onderwijs verlietenOverloopers en Verraders werden zij geheeten, zij die, na beloofd te hebben als christene opvoeders werkzaam te wezen, de handlangers van Van Humbeeck in het ontchris- tenen der jeugd niet wilden zijn Zij werden be schuldigd uit baatzucht gehandeld te hebben, ter wijl zij nochtans jaarwedde, huisvesting en voor het pensioen gestorte gelden prijsgaven, om onze ker over hunne toekomst, het katholiek onderwijs in te treden Waar zij in '79 de officieele school verlieten, wer den zij alras vervangen door mannen, die met of zonder diploom, links en rechts waren opgeraapt om voor Van Humbeek dienst te doen, om de rol van verklikkers en ruziemakers in de dorpen te spelen, om voor geringen arbeid vette j aarwedden op te strijken. Dat de katholieken, na in '84 het bewind te hebben bemachtigd, die kerels uit de school dre ven, was niet meer dan recht. Zij waren de katho lieken opgedrongen, en geen wonder dat de katho lieken zich onmiddelijk van die vieze apostelen ontlasten. Uit kiescheid nochtans, uit een overdreven rechtvaardigheidsgevoel werd aan die afgestelde Vonnissen 1 frank den kle men regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3- bladz. 10 centiemen d«n regel. Annoncen op de 4" bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office ie PubhciU, Rue de la Madeleine, Brussel. Do geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Buchtbaarmakingen in te zendon vóór 's Maandaags onderwijzers een wachtgeld geschonken. De katho lieke Regeering heeft hun recht op pensioen toe gekend, en door hetzelfde wetsontwerp, waarbij de ontslagnemers van '79 recht verwierven, dat pen sioen nog verhoogd. Door dien maatregel had de Regeering misschien wel gehoopt dat het heele ontwerp ook door li be ralen en socialisten zou gestemd worden edoch hun haat tegen onze katholieke onderwijzers is grooter dan hunne genegenheid voor hunne hand langers in den schoolstrijd, voor die op wachtgeld gestelde nietdoeners, en als één man hebben zij te gen het heele ontwerp gestemd. In vele zaken kunnen liberalen en socialisten het oneens zijn en elkander bestrijden, doch in zake van ouderwijs trekken zij altijd één koord. Zoowel de zoetsappige liberaal Hymans als de on gemanierde Demblon zeggen onze scholen wanneer van officeele scholen spraak is beiden spreken met denzelfden lof het onzijdig onderwijs en met de zelfde verachting van de katholieke scholen, beide partijen dreigen eveneens, zoodra de katholieke Regeering zou vallen, het zoo noot- lottig onderwijsstelsel van Van Humbeeck weer in te voeren. Het katholiek onderwijs in den grond boren, dat is hunne betrachting, dat zal hun eerste werk zijn wanneer zij de meederheid worden onze scho len, college's en opvoedinsgestichten belasteren en tegenwerken, dat is hunne dagelijksche taak in herbergen, op meetingen en in dagbladen. Voor aan en bovenaan de officieele school, inafwachting dat zij weêr onzijdig en godeloos worde dat is hunne leuze. Laat de handelwijze van onze tegenstrevers ons tot les verstrekken Waar liberalen en socialisten het ééns zijn om onze werken en onze mannen af te breken, daar moeten wij, katholieken, eendrachtig en onvaard voor het behoud onzer scholen, voor de verdediging van ons onderwijs durven optreden en kampen. Waar de officieele school als noodzakelijk er kend wordt, daar worde zij, in Gods naam, geduld doch onze genegenheid, ons verlrotiwenonze gelde lijke en zedelijke ondersteuning moeten geheel en gansch aan het katholiek schoolwezen ten goede ko men. Laat officieele scholen nu en dan eenige leerlingen meer voortbrengen, die met diploom's en eeremedaljes prijken; wij, katholieken, wij vragen meer dan enkel gediplomeerden wij wil len jongelingen, wier hart te gelijk met het ver stand ontwikkeld worde, jongelingen, die vast staan in hun geloof en onberispelijk zijn, jonge lingen, die onzen H. Godsdienst als hun dierbaar sten schat waardeeren en zonder vrees tegen libe ralen socialisten zullen verdedigen en zulken kweekt men schier uitsluitend in katholieke scholen en college's. De onderhandelingen tusschen onze glasfabri kanten en de Amerikaansche geldmannen duren voort. Nog talrijke vergaderingen zullen gehouden wor den, eer men tot een akkoord gekomen is, en dat zal zeker in de eerste zes of acht maanden niet zijn. De vrees, dat de fabrieken zullen ophouden te bestaan, is ongegrond. Deden de Amerikanen ze afbreken, dan zouden er spoedig andere door de Belgen opgebouwd worden. De Belgen en de Amerikanen zijn de sterksten in de glasfabrikatie en gedurig zijn zij tegen elkaar in concurentie. Er is zelfs gezegd dat de Amerika nen hier de werkstaking stookten om de concuren tie der onzen te vernietigen. Vele fabrikanten, de moeilijkheden der exploi tatie nagaande, wenschen niet beter dan hunne fabrieken aan goeden prijs van de hand te doen, maar ook slechts aan goeden prijs, zelfs ondanks de nog dreigende werkstaking. De eischen der stakers gaan naar het onzinnige Zij willen het verhoogde loon, op een oogenblik dat de magazijnen overkropt zijn en men in alle andere nijverheidsvakken de loonen vermindert of werk lieden in massa doorzendt. Die lieden ziju onverbeterlijk, zegt een fabrikant, die door een Brusselsch biad over den toestand ondervraagd werd. Indien zij niet altijd zooveel geld gewonnen hadden, zouden zij nu redelijker zijn. Merk aan de blazers nog 500 tot 800 frank per maand en de jongens van 18 tot 25 jaar, 200 tot 250 Ir. winnen. Die stiel is altijd bevoorrecht geweest, en dat legt uit waarom aan deszelfs werklieden zulk hooge loonen betaald werden. Want waarom in derdaad moet een glasblazer 25 en 30 fr. per dag winnen, terwijl een paswerker met moeite aan zijne 5 franken komt. Er is nochtans bij den paswerker veel meer ken nis, initiatief en kunst noodig. Het werk Van den glasblazer is afmattend, dat is waar, maar is dit meer dan dit van den puidlevr of van den ijzersmelter Stellig neen. En deze winnen nochtans veel minder voor veel harder werk. Met al hunne hooge eischen zullen de glasbe- werkers de hen met de goude eierenriloOttéh. De glasnijverheid zal verdwijnen of van gedaante ver anderen. Men zal bij voorbeeld gegoten glazen maken, spiegels van eene dikte, die het geblazen glas vervangen. En dan, vaarwel de schoone dagloonen, vaarwel de feestjes en plezieren de glasblazer zal dan zoo ongelukkig zijn als hij het vroeger voorspoedig had. Want merk wel aan dat de meesten ondanks hunne hooge loonen, niets gespaard hebben. De kliek Chamberlain-Rhodes-Milner en hare betaalde laffe penneknechten van de Engelsche pers leggen het er op aan, om hun land de oneer van het meDSchdom te doen worden. Iedere dag brengt nieuwe bewijzen aan, dat de oorlogspartij in Engeland de laagste en veraebte- lijkste kliek is, de meest gewetenlooze bende, die onder Gods lieven hemel leeft. Hunne laatste deugnieterij overtreft in wreed heid en bloeddorstigheid de gruwelijkste bladzij den der barbaarsche tijden. In de Daily Mail in een artikel Woman- The Enemy (De vrouw, ziedaar de vijand) vraagt M. Edgar Wallace, correspondent van gezegd blad te Johannesburg, zonder het minste voorbehoud en even onmenschelijk als onbeschaamd, dat men de vrouwen der Boeren zou doodschieten. En een blad, een voorname tolk van een eens als groote en edelmoedige natie bekend staande volk, schaamt zich niet, deze bandieten-ingeving te drukken. Met zulk vergif tracht de Engelsche pers het zedelijk gevoel van het Engelsche volk totaal uit te dooven Wanneer men een land tegen zijnen wil inlijft, redeneert M. WaiJace, zijn ook de vrouwen een hinderpaaldie uit den weg moet geruimd worden. Het vermoorden der vrouwen, ziedaar dus het middel dat hij aanwijst, om een einde te stellen aan den oorlog. Er is in de geschiedenis geen voorbeeld van een volk dat, van eene beschaafde hoogte, op zoo kor ten tijd en met zulke duizelingwekkende snelheid gevallen is, om letterlijk te worden de oneer van het menschdom. Wat Engeland wil, is overwinnen met middelen, die de wilde stammen van Nieuw Guinea niet eens zouden willen aanwenden. Want, waar de Daily Mail het vermoorden der vrouwen voorstelt, is het gouvernement reeds vast besloten verder te gaan dan de proclamatie van Kitchener, die met verbeurdverklaring hunner bezittingen en eeuwige verbanning uit Zuid-Afrika al de Boeren aanvoerders bedreigt, die vóór 15 Sep tember niet de wapens hebben neergelegd. Chamberlain en consoorten beramen een nog brutaleren aanslag tegen het volkenrecht en tegen de beschaving. Daar de dreigementen met berooving hunner eigendommen en verbanuing hoegenaamd niets zullen uitwerken, zal Engeland den 15 September bekend maken dat, van af dien datum alle perso nen, die nog met.de wapens in de hand zullen ge grepen worden, als «outlaws» (buiten de wet ge stelden) zullen worden neerschoten. Milner zal tegen 15 September in Zuid-Afrika zijn en 't is deze aartsvijand der Alrikaanders die het manifest zal teekenen en aldus zijn doel bereikt hebben uitmoording van het Hollaudsch ras op grootte schaal. En in Engeland zal er geen parlement meer bij een zijn om de stem te verheffen en Chamberlain's onmenschelijke plannen te veroordoelen en te brandmerken en hunne uitvoering te beletten. Slechts één feit zou de voltrekking dezer ontwer pen kunnen verijdelen namelijk eene protestatie der mogendheden tegen de proclamatie van 7 Au gustus en tegen elke mogelijke verscherping dezer proclamatie, die in zich zelve reeds monsterachtig genoeg is. Zeker, indien Botha morgen dreigde al de En gelsche krijgsgevangenen neer te schieten, zou dit afkeurenswaardig zijn maar tegen de onmensche-* lijke besluiten van zulk eenen gewetenloozen vijand moeten de Boeren oog om oog, tand om tand vragen, om den bandiet terug in zijn roovers- hol te doen kruipen. Doch niets zou meer indruk maken dan de vriendelijke verwittiging der mogendheden, die te 's Gravenhage voor den vrede paradeerden, ten einde Engeland terng te roepen tot den eerbied' voor het volkenrecht en voor de oorlogsgebruiken tusschen beschaafde menschen. Indien de mogendheden echter blijven slapen, indien zij gedwee dulden dat er ginder in Zuid- Afrika een onafmeetbaar bloedblad worde aange richt, om twee onschuldige volkeren van de wereld kaart te vagen, dan zijn zij mede verantwoordelijk voor die misdaad tegen het menschdom, wiens werkende hand hunne scepters moge breken en hunne kronen en tronen verbrijzelen. Eenvormige laks. Wat reeds lang had moeten zijn, zal toch tot stand komen. Afgeveerdigden van verschillige provincies heb ben eene vergadering gehouden, met het doel, eene taks voor geheel het land op de rijwielen té heffen. Men zoo de plaat overal denzellden vorm geven, en de levering van die platen bij aanbesteding h- ten gebeuren. Het getal dier platen is dit jaar 31,000 voor Bra bant, 15,000 voor West-Vla anderen, 17,000 voor Oost-Vlaanderen, 22,000 voor de provincie Luik, 3,500 voor Limburg, 3,700 voor Luxemburg' 27,000 voor Henegauw. Een Brussclschc dagbladschrijver. M. Camilie Quenne, van de Cronique, gaat op zich de proeve nemen, om te weten of de tuber culosis bij de runderen voor den mensch aansteke lijk is. Koch beweert het tegendeel Voor het spoorwegpersoneel. Volgens de ministerieele onderrichtingen aan het bestuur der spoorwegen gegeven moet eiken bediende en werkman ten minste 8 uren onafge broken rust daags genieten en daarbij alle Zonda gen over twee uren kunnen beschikken om zijne christene plichten te vervullen. Voor vele werklie den en bedienden bedraagt het tijdverloop tusschen het einde van den eenen dienst en het begiu van den anderen, juist acht ure, zoodat er hun zon_ daags de twee uren voor hunne christene plichten afgerekend' slechts zes uren rust overblijven Het spoorwegbestuur heeft nu besloten dat die twee Mren niet mogen gerekend worden in den rusttijd maar moeten beschouwd worden als diensturen

De Volksstem | 1901 | | pagina 1