PLAGERIJ. Arme Italië. ONZE ROZIJN P0LYD00R. jprukher-lllitgrotr 3an Öan luffrl-Dt ©milt, fiaj>fUt«lritat, 13, tt 2lol«t. De Pensioenzegels. In woorden.. In daden.. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakten en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling.Men gelieve, bij vi DIT BLAD VERSCHIJNTELKEN ZATERDAG. 7° JAARGANG. NUMMER 341 erandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j Aal^ den 7 September van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 48 bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het is ongehoord hoe boeren, burgers en werk lieden geplaagd zijn door het zilvergeld, dat op post, statie, belastingbureel en allerlei besturen willekeurig geweigerd wordt. Reeds heel lastig is het te onderscheiden welke munt gangbaar is welke het niet is. Een Fransche, een ltaliaansche of een Zwitser - sche frank, woog over een kwaart eeuw, zooveel als hij nu weegt, en toch is hij, indien hij geslagen werd vóór zekere datums, niet meer geldig, terwijl de vijffrankstukken dit gebleven zijn. Wij nemeu aan dat internationale overeenkom sten die hatelijkheden noodzakelijk maken, ook dat aan het pupliek tijd genoeg werd gegund om zich van de afgedankte munten te ontmaken. Maar wat over zijn hout gaat, dat is, het stelsel matig weigeren van goede gangbare zilveren munt, indien deze maar eenig letsel heeft gekregen, in dien zij min of meer versleten is geraakt. Het geld is gemaakt om te rollen, zegt het spreekwoord met het Belgisch geld is dat de waarheid niet meer, het moet ergens in een be- waarboekje weg worden gelegd. Indien een vijffrankstuk, een dubbele, enkele, of halve frank, ergens onder het rad van een rij - tuig of een kruiwagen zijn geraakt, en daardoor een beetje scheef of gebogen of gekneusd voor den zijn gekomen, dan deugen zij niet meer. De rijkskantoren weigeren ze ongenadig. Het gewicht van het zilver is nochtans het zelf de gebleven, en het gelaat van koning Leopold heeft zijnen vollen baard behouden. En dan, dan moet de werkman lijden, door een laatdunkende plagerij, toegelaten en gewild door het bestuur, dat eerst en vooral te zorgen heeft voor de belangen van iedereen. Wij begrijpen heel goed dat men geld weigerd, waar een stuk zilver uit verdwenen is maar dat men geld weigert, om het verslijt, om het lijden in het rollen van het geldlevcn dat is wraakroe pend. Een bankbiljet mag een stukje kwijt geraakt zijn het mag verfrommeld zijn, en verscheurd, het blijf geldig met reden, zoolang men er maar een bank biljet kan van maken Een bankbiljet heeft slechts eene nominale waarde, 't Is papier dat door het handteeken der Nationale bank, een wissel is geworden die overal gangbaar is. Maar de zilvermunt is niet veel anders. Een vijffrankstuk heeft in zilver geene weerde van 5 frank slechts van 2,50. Wanneer, door het verslijt, den natuurlijken gang van het geld, de kroon of het jaartal, of het gezicht van den Vorst niet meer duidelijk is te her kennen, dan deugt het muntstuk niet meer. En wanneer uwe oogen goed zijn, en nog heel goed het jaartal kunnen lezen, of de trekken van het gelaat herkennen, en de staatsontvanger min der goed ziet dan gij, dan zendt hij u eenvoudig wandelen met uwen frank en uw gezonde oogen. Het is ongelooflijk wat een plagerij die willekeu rige weigering is voor den handel. Het is immers onmogelijk nog vast te stellen waar de geldigheid eener munt eindigt en hare on geldigheid begint. En nogtans, indien uw frank is gekneusd en bij voorbeeld een honderdste van zijn gewicht heeft verloren, dan weigert hem de Nationale Bank. Dat honderste verlies is gewicht, is slechts een werkelijk verlies in zilver van 2 1/2 centiemen, en door de weigering, valt uw vijffrankstuk op zijn eenvoudige weerde in zilver, dat is fr. 2,50. En de Nationale Bank die het geld heeft uitge geven voor 5 frank, zou het recht hebben, door die willekeurige weigering, die fr. 2.50 winst op te strijken Maar dat zou schandalig zijn. En wanneer die geldstukken enkel versleten zijn en daarom worden geweigerd, dit nog meer onge hoord. Zij zou er dus alle profijt bij hebben, onze munten zoo ondiep mogelijk te laten slaan Maar zulke willekeurigheid zou grenzen aan be drog. Reeds verscheidene artikels werden geschreven in dien zin, en tot nu werd die plagerij van het Belgisch publiek in onze Kamers nooit aange- Onze lezers krijgen eene uiteenzetting van het stelsel verspreid door den heer pastoor Nuyens on der leuze. Geen drinkgeld meer, maar, pensioen geld onder den vorm van pensioenzegels. Dit stel sel was overigens reeds in vroegere jaren uitge dacht door de Spaar en Lijfrentkas, maar het is nooit goed in werking gebracht geworden. Nu lezen wij in het officieus orgaan der Regee ring, dat het Armbureel van Brugge der gelijke pensioenzegels uitdeelt aan de behoeftigen. Het blad keurt die handelswijze ten zeerste goed en drukt den wensch uit, dat op die manier de be hoeftigen zouden mogen instaat gesteld worden om zonder de geringste uitgaven te doen op hun loon, zich een pensioen te verschaffen, Wij zijn bijna zeker dat, in deze zaak der Re geering gansch niet 't akkoord is met officieus or gaan. In alle geval zijn wij daar geenszins mede t'akkoord en ziehier waarom. Wij verklaren ons tegen het verwerpelijke stelsel van zekere collecti- visten, die beweren dat Meneer de Staat en Me vrouw de Overheid aan eiken staatsburger, vooral aan eiken werkman, een pensioen moet verschaf fen, zonder dat de belanghebbenden daarvoor de de minste opoffering behoeven te doen. Wij kun nen niet aannemen dat het Armbureel van Brugge zoo kortzichtig zou wezen om zulk een verwerpelijk stelsel in te huldigen, dat heelemaal aandruist te gen den geest der wet van 10 Mei 1900. Onze con frater van het officieus orgaan bekreunt zich waar schijnlijk al weinig met dien geest, maar wij wel, Wij-vergeven het hem gaarne de man doet in de politiek, wij in de maatschappelijke wetenschap pen vandaar het verschil van oordeel. Dat het Armbureel van Brugge pensioenzegels uitdeele opdat zijne klanten zich een lijfrentboekje zou kunnen aanschaffen, opperbestdat het later nog als aanmoediging nieuwe pensioenzegels uit deele, op voorwaarde dat de belanghebbende, of zijn werkgever, of zijne maatschappij, enz. enz. de overige premie storte, dat alles is zeer lofwaardig, maar dat men, met of zonder pensioenzegels, proe ven zou nemen van integraal coliectivismus, al wa re het nog armbureel-collectivismus, dat moeten wij, om redenen die zoo dikwijls hebben opgesomd en die den geest zelve zijn der wet van 1900, on voorwaardelijk afkeuren. Over honger en de oorzaaken daarvan in Italië n onthult de heer Strutt in de Monthly- Review vreesdijke dingen. In Sardinië hebben in 12 1/2 jaar niet minder dan 52,060 gerechtelijke verkoopen van huizen en land plaats gehad wegens het niet betalen van belastingen. Dus werd 1 uit elke 14 inwoners door de regeering van zijn eigen dom ontzet. Van 445 dergelijke verkoopen in de eerste week van dit jaar waren er 85 0/0 die minder dan 1 fr. opbrachten Soms wordt het heele krot verkocht voor 2 1/2 cent. Apulië behoort tot de zwaartst getroffen provinciën. Het zou moeilijk vallen zegt de schrijver een volk te vinden, spaarzamer of spoediger te vreden dan de boeren dier provincie. Ziekte der olijfboomen, opstand en wreede onderdrukking hebben er hongerdood gebracht. De gevangenis schijnt een paradijs in vergelijking met hongerlij den en waar misdaad eertijds onbekend was, wor den thans tallooze misdaden gepleepd om er in te komen. Het volgend verhaal is welsprekend Drie jonge vrouwen van Allisto werden voor den rechter vau Ugento gebracht, beschuldigd van het stelen van olijven op gemeentegrond. De vermager de en uitgehongerde trekken der gedaagden, haar havelooze pluuje en wanhopige gelaatsuitdrukking toch met een zweem van hoop wekte de belangstelling en het medelijden van den goedhar- tigen rechter, die ofschoon niet bevoegd haar te ontslaan, ze tot de geringste straf veroordeelde, tot 3 dagen. Toen had een treurig schouwspel plaats. De jonge vrouwen (de oudste was ternauwernood 25 jaar) barssten in tranen uit, wierpen zich aan de voeten van den rechter, smeekten hem, ten minste haar voor drie maanden onderdak te geven in de gevangenis. Zij vertelden onnoozel weg, dat de diefstal een vooraf opgezet zaakje was geweest, waarmede zij trachten te ontkomen aan de verschrikkingen van den winter, die dit jaar al bijzonder streng was. Zij hadden een advokaat geraadpleegd en deze had het heele plan voor haar opgezet, terwijl hij haar had verzekerd, dat zij volgens het strafwetboek ten minste driejaar zouden krijgen. En nu zagen de arme kinderen hun droom van het gevangenisparadijs met beddekens, dagelijks soep en brood en tweemaal vleesch in de week, een vorstelijke spijslijst vervliegen als een scha duwbeeld op het oogenblik, dat zij gehoopt hadden de poort van het paradijs binnen te gaan. Snikkend en schreiend werden de gevangenen weg geleid. De honger die thans in dit district heerscht zegt de schrijver oefent een zeer demoraliseerenden invloed op boeren. Om verbetering te verkrijgen moet, naar zijne meening, de regeering zorgen voor besproeiingswerken den wijnbouw tegengaan en den graanbouw bevorderen, woeker verbieden; landverhuizing tegengaan een eind maken aan den sleur der ambtenaren. Maar zekerlijk zullen wij revolutie maken, mijnheer. Het A. S. is ons eenig hulpmiddel. Ge zult het gemakkelijk begrijpen. Het A. S. zal ons de meerderheid geven, wij zullen socialistische mi nisters hebben. Zij hebben ons schoone beloften gedaan en zullen ze moeten houden. En gelooft gij dat ze hunne beloften zullen houden Ja, ik geloof hetelk eerlijk man... Ha, j uist daarom geloof ik dat zij ze niet zul len houden. Zij zijn niet eerlijk, mijn goede vriend. Zij beloven maar om er zeiven te komen. Eens dat ze minister zijn, zullen zij hunne jaarwedde in den zak steken en hunne beloften meteenen. Hoor, ge kent Millerand, die van de fijne feest malen en galareisjes. Dit heerschap is de goede vriend van Bertrand, Grimard, Vandervelde, An- seele en andere ministerzuchtigen der belgische socialistenpartijDie heeft eene bijzondere manier van beloften te houden. De historie is niet lang en 't voorbeeld eigenaar dig. Aau een vooravond der kinderen van 1898, leg de M. Millerand, in dé fransche Kamer een voor stel neer van pensioenkassen voor de werklieden volgens den ontwerper genoemd ontwerp Es- cuyer. Eenige maanden later, den 20 Juni, werd het zelfde voorstel gedaan door geheel de socialistische groep, door allen onderteekend, met Millerand aan 't hoofd. Dit ontwerp was besproken en goedgekeurd in de socialistische kongressen en had er de bijtreding verworven van 600 syndikaatsverbonden. Het ver zekerde ieder werkman van 60 jaar een pensioen van 500 fr.'sj aars, indien hij getrouwd, eu van 400 fr. indien hij ongehuwd was. In het vertoog van beweegredens, zegde Mille rand, dat dit ontwerp kordaat afbrak met de ver wikkelingen, de hersenschimmen en de verdagin gen der kapitaalvorming en hij eindigde als volgt De politieke mannen gelijk M. Constans die eene algemeene inrichting der pensioenen voor stellen, gesteund op de kapitaalvorming ('tis te zeg gen, het vormen van een reutegevend kapitaal bij middel van stortingen), geven zich geen rekening van de inwikkeling van hun voorstel, ofwel hebben zij het ernstig inzicht niet tot een goed einde te ko men. Weinige dagen later was Millerand minister en legde hij een ontwerp van werkmanspensioen voor. Meent dat het 't ontwerp was, hetwelk hij als volksvertegenwoordiger had onderteekend en ver dedigd Ge zijt er wel moe Houden de so cialisten hunne beloften Als volksvertegenwoor diger bestreed hij het ontwerp Constans, als minis ter verdedigt hij het 1 Als volksvertegenwoordiger vroeg hij voor den werkman een pensioen van 1,50 fr. daags als minister geeft hij hem 5 centiemen 1 Kan men wel schaamteloozer handelen Geloof mij, beste jougeu, Vandervelde, Bertraud Auseele en Millerand zijn al te zeer van dezelfde soort om niet aan elkander te gelijken. Onze belgische socialisten zullen doen gelijk hun fransche vriend. De werkman zal hun eerste slachtoffer zijn. Hebt gij nu lust voor hen revolutie te maken, goede moed Beste Vrienden en Lezeressen van 't Stemmeken, de vriendelijke en hartelijke Saluwade van uwen Kozijn Polydoor, zeë.... Wat dunkt er U van Vrienden van Haeltert, is de kermis al goed uit het lijf Kozijn Polydoor heeft ook uwe foor eens be zocht, maar 't was wel, wonderwel, en ik hoop van te naaste jaar de Cirk Sosman bij U te zien, als hij uw schoon kerkplein zal zien zal hij wei komen. De Consul, Mahin te Reichenbcrg, deel nu mee, dat het volgens een te Brussel gemaakt rapport, aan den Belgischen ingenieur Tobiansky gelukt is, uitrook, licht te bereiden. Hij verzamelt de rook in een reservoir, laat hem daarin met waterhou dende koolstof eene behandeling ondergaan, en verkrijgt uit het mengsel een schitterend lichtge vend gas. De Tzaar en de Tzaritsa komen weer naar Frankrijk; welkom zullen ze er zijn, dat staat vast, en nu beweeren de lameeren weer, dat dit het voorteeken zou zijn dat de Russchen weer geld noodig hebben. Te Parijs hebben de bar- biersgasten een radikaal middel gevonden om 's zaterdags en 's zondags minder geplaagd te wor den, of ten minste eenige vrije uren te hebben Ze hebben plakaten overal doen aanplakken Iedere klantdie zaterdags 's avonds na 8 ure, of 's zon dags middags na twee ure zich noch aanmeld om geschoren of gecoiffeerd te worden, zal de keel afge sneden worden Als dat nu niet helpt dan helpt er niemendalle. Wij hebben gemeld dat de glas blazers van Charleroi en omstreken in groote massas ervan door getrokken zijn en de wijk op Amerika namen, en wij weten dit toe aan werk- stilstand en schrappen tijd. Bladen uit het Walen land zeggen nu, dat wij niet goed ingelicht zijn dit vertrekken geschiedt zoo alle jaren, het is louter periodiek zeggen zij, ze komen stelselmatig terug bij 't goed seizoenAls dit zoo is, moeteu

De Volksstem | 1901 | | pagina 1