Soot 4 Rond de wereld. Van alles wat. DE CZAAR IN FRANKRIJK. Örithlitr-ltitgeöfr 3ait tömt Huffel-Hc ©cuïrt, fiapcUestrctat, t3, te 2tri«t. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Een Generaal en de Zusters van Liefde. Eigendom is diefstal. Lit 't Zondagblad van Geerardsbergen. Concert van Aalst mm Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, I 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle 1 tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefj es zijn ten laste van den be- j stommeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j 7° JAARGANG. NUMMER 34' Aalst, den 14 September van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. _1 Aunoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJlce de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Op het oogenblik dat de vrijmetselarij bezig is met de kloosters te verdelgen is het niet onnuttig, als tegenstelling aan dit werk van nijdige vernie ling, eene schets mede te deelen uit het leven van generaal Lamoricière. 't Is A. de Ségur die on langs die schets geschreven heeft in de groote Fransche gazet V Univers. Lamoricière had de gewoonte de Zusters van Liefde te groeten, die hij ontmoette. Een vriend vroeg hem waarom. 't Is dood eenvoudig, antwoordde hij. Ik was in Algiers na den mislukten uitslag van 't be leg van Constantine. De vermoeiennissen van de afwijking, en de indruk der nederlaag hadden on ze soldaten teenemaal ter neergeslagen* De zoua- ven zelve, onze arme zouaven, stierven in het hos pitaal, zonder wonden, zonder schijn van ziekte. De vaderlandsziekte maaide ze weg. Ik ging van bed tot bed en wekte ze op, door goedheid of door bedreiging. Niets kon baten, ouderen en jongeren, kloekmoedigen zoowel als kinderlijken konnen niets anders dan stamelen. Verschooning kolonel maar 'k gevoel dat ik er aan moet. Ik zal Fran krijk niet meer zien.,, ach! ware mijne moeder hier... Mijnheer de pastoor. Eens gevoelde ik mij dieper geraakt dan naar gewoonte, en daar zij voorts kloegen en riepen moeder en pastoor, schreeuwde ik hun toe welnu aangezien gij er wilt, gij zult pastoors krijgen. 's Anderdaags was ik in de stad Algiers, bij den maarschalk Clausel. Hij had den naam van een steenen hert, maar in den grond was hij gevoelig en teerhertig 't Is erg, sprak hijal het hoofd schuddende, Geef mij aalmoezeniers. Maar den opperraad en gij zoudt er nog geene hebben binnen de zes maanden Hij legde het anders aan boord hij schreef naar de koningin Amelia om priesters en zusters van Liefde te vragen. Twaalf dagen later, op het oogenblik dat ik neerslachtig het hospitaal verliet kwam de bewaker van de kusttelegraaf naar mij gelopen a kolonel sprak hij een oorlogschip in 't zicht Er zijn zusters mede Op die woonden liep ik naar mijn boot, ik vloog naar het schip, en springende op het dek riep ik spoed u, Zusters 't is het leven van brave menschen dat er van af hangt Zij waren met tien, de edelmoedige vrouwen. In een oogwenk hadden zij hare reispakken bijeen, de wacht bood haar de wapens, de bevelhebber deed haar den wapengroet, terwijl de bemanning de drie hoera's deed weergalmen en zij daalden in mijnen boot, geheel aangedaan van de eer die hun geschiedde. Zoohaast wij aan land kwamen liepen wij naar de ziekenzaal. De zieken waren verwittigd en zoo dra zij de witte kappen gezien hadden, was het eene onbeschrijvelijke vreugde. Zij hielden zich recht en schenen genezen. Hunne moeders waren daar, hun vaderland was daar. Van dan af waren er geene sterfgevallen meer. De aalmoezeniers kwamen 's anderdaags. Acht da gen nadien waren al de koortslijders weder in 't leger, de ziekenzaal was gesloten en de gewonden waren op een beteren. Nu verstaat gij, voegde Lamoricière erbij, waarom ik de Zusters groette als ik ze tegen kom. Mochten zij het ook verstaan, de dweepzuchti- gen, de goddelooze staatsmannen die priester en kloosterzuster uit het hospitaal en uit de school jagen en die zich bereiden om de kloosterlingen en kloosterzusters uit Frankrijk te verbannen, in af wachting dat zij de pastor uit hunne kerken jagen en de kerken sluiten. Zij kwetsen en dooden niet alleen de zielen, maar zelfs de lichaamen. Dat zij willen of niet, hunne vervolgingsweten zijn moord dadige wetten en ware ik volksvertegenwoordiger of Senator, zelfs als ik nog aan God noch aan ziel geloofde, als ik maar aan 't leven dezer wereld ge loofde door enkele menschelijke gevoelen, ik zou liever mijne hand afkappen, dan mijnen naam te zetten al onder op die lijsten van verbanning en van dood Een trio 1. E. F., van Vierset Barse, is beschuldigd a) 5,119 fr. 70 verduisterd te hebben van den socia- listenbond Les Carriers Réunis waarvan hij schatbewaarder was b) gebruik gemaakt te heb ben van eene valsche volmacht, onderteekend De Bain en Labourenr c) het handteeken nage maakt te hebben van een beambte der Bank de Lhoneux d) van dit vervalscht stuk gebruikt ge maakt te hebben. 2. Citoyen X..., besruurder der roode maat schappij L'Espoir des Ouvriers carriers des Avins» moest in Juli laatst ziju ontslag nemen. In zijne rekeningen vond men een aantal vergissingen er was nog al watarbeidsloon als betaald inge schreven, dat niet betaald was aan de werklieden de boeken der rekeningen van het stukwerk zijn verdwenen. Het cijfer der vergissingen is nog niet gekend. De kopstukken der sociale trachten de zaak te smooren, maar er is eene klacht ingediend. 3. Citoyen J. W..., een hevige socialist van Marchin, is vertrokken zonder zijn nieuw adres op te geven, de kas met haren inhoud van 700 fr. meênemend van eene roode pleziermaatschappij Hij heeft zijne vrouw en vier kinderen in nood achtergelaten. Men beweert dat hij aan zijne gezellen eene kaart gezonden heeft, waarop geschreven staat Leve het socialism Eigendom is diefstal 't Moet dees jaar een echt druivenjaar zijn In eenen wijn gaard te Louch- Montfand de St. Pourgain, in het warm Frankrijk, is een enkelen wijnstok te zien, welke 58 vier kante meters inneemt en met 774 extra schoone trossen beladen is 't Water zou er van in den mond komen, en als 't zoo verre niet was, gingen wij er eens naar zien. Ziehier den uitslag van den grooten prijskamp met den dikken bal, welke verleden zondag op de Houtmarkt, te Aalst heeft plaats gehad om 10 uren s'morgens behaalde Lens 8 spelen, tegen Bassily 6 spelen, de partij was gezet in 8 spelen af. Om 11/2 ure s'namiddags behaalde Aalst 8 spelen tegen de vijf hoofdmans der omliggende gemeente, de vijf hoofdmans heb ben 6 spelen behaald. Om 3 uren was het groote beslissing tusschen de twee winnende partijen Aalst tegen Lens, in 10 spelen af. Aalst behaalde den zegenpraal met 10 spelen tegen Lens 9 spelen. Een generaal inspekteerde de gardeciviek, en vroeg aan ne garde of hij de gradés wel kende. Herkent de gij ne koporaal vroeg hij.Wel, mijnheer de generaal, antwoordde de garde, vol schrik. Allo, kent ge de koporaals van uw kom- pagnie Jawel, zei de garde. En aan wat herkent gij die koporaals? Welaan hun gezicht zei de garde. Te Teralpheue, is de genaamde Schoonjans van Erembodegem, die hier naar de kermis gekomen was 's avonds aan gevallen geweest en heeft verscheidene messteken bekomen. De ongelukkige is niet kunnen vervoerd worden. Maandag om 5 1/2 ure is eenen groo ten brand ontstaan te Haeltert op den Bruul, bij M. Francois Coppens, landbouwer, al de beesten zijn kunnen gered worden. Ongelukkiglijk zal deze brandramp misschien het leven kosten Yan een brave jongeling de genaamde René Van Impe, oud 18 jaren, die op het oogenblik dat het dak instorte er zich met twee eemers water op bevond, de ongelukkige is van onder de balken gehaald met een been letterlijk vermorzeld, men heeft weinig hoop het slachtoffer nog te kunnen redden. Alles was verzekerd. De voorzitter der Verecuigde- Staten, Mac Kinley, is Vrijdag namiddag, ter wijl hij te Buffalo de tentoonstelling bezocht, door een anarchist Leon Czolgosz aangevallen, die twee revolverschoten op hem loste. De eerste kogel trof den President in de borst, terwijl de tweede hem den buik doorboorde. Het slachtoffer werd in de ziekezaal gedragen, terwijl de policie alle moeite had om den moordenaar te beschermen, die gevaar liep doör de woedende menigte gelijncheerd te worden. De wonden zijn beide doodelijk. De kogel uit de borst is kunnen uitgehaald worden, deze uit den buik nog niet. Men vreest voor zijn leven. Het is niet alleen in België dat de koorts heerscht van malkaar met geïllustreerde postkaar ten den groet te zenden. Duitschland overtreft hierin alle landen der wereld. Te Leipzig, te Dres- de, te Munich en bijzonderlijk te Berlijn, zijn verscheidene aanzienlijke huizen, die niet anders doen dan postkaarten maken, het minste dorpje dat door toeristen bezocht wordt, bezit hunne vol ledige collectie. Te Francfort bestaat een huis dat er alle 24 uren 50 duizend models in handel brengt. Verleden jaar werden er in Duitschland 736 milli- oen verzonden, en de koorts is nog niet verminderd want het gemiddeld getal voor dit jaar, tusschen 8 en 16 Augustus, die de ambtenaars van den mid denpost door de handen gegaan zijn was 1.447000 per dag. In België is de drift bijna van dezelfde ge halte, kleine dorpjes rond Brussel doen hunae be stelling per 20 a 25 duizend in eenen keer. We ge raken op den duur onder de briefkaarten begraven. Luibrechts verscheen voor de rechtbank en werd naar zijnen ouderdom gevraagd. Hij antwoor- de vijf-en-dertig. 't Is nu al vijf jaar lang dat ik u den zelfden ouderdom hoor opgeven Wel zeker menheere de zuze, 'x ben geen van die, man nen die vandaag dit en morgen dadde zeggen 't Is woensdag 18 dezer dat de Keizer van Rus land te Duinkerke zal aankomen. De president zal den czaar tegemoet gaan met den torpedojager Cassini. De Standard, het jacht van den czaar wordt slechts begeleid door het an dere keizerlijke jacht, de Poolster tenzij Nickolaes II den admiraal uitnoodigt, hem te vergezellen, in dat geval gaat ook de Swetlana mede. Is het slecht weder dan komt de czaar aan boord van de Stan dard de haven van Duinderke binnen, en stapt dan op de kade af, vlak voor het gebouw der Ka mer van Koophandel, waar het feestmaal gegeven wordt. Anders gaat de czaar bij zijne komst in de Fransche wateren aan boord van den kruiser Mas- séna over, het admiraalschip van den bevelhebber van het Noorder-eskader, admiraal Ménard. Piesident Loubet en de ministers vertrekken den 17 naar Duinkerken. Op 18 September, 's morgends schepen zij zich in op Cassini, om het keizerpaar te gemoet te va ren. Na aankomst te Duinkerke rond den middag, ontbijt, waarna vertrek naar Compiègne. 's Avonds groot diner. Mev. Loubet en de vrouwen der ministers zul len allen op het kasteel zijn. De 19de bezoek te Reims en de groote maneuvers met 150.000 man troepen. Het program voor den 2O8t0n is nog niet vastge steld. Op 21 September vertrek van het keizerpaar naar Duitschland, over Pagnysur Moselle. 't Is op 21 September, op het diner voor het vertrek dat de politieke heildronken zullen uitge sproken wordendoor den Czaar en door M. Lou bet. Volgens den Parijzer Matin zullen de czaar en M. Loubet den 19don ontbijten op het fort van Vitry en zullen generaal Brugére, de vier bevelhebbers der legerskorpsen en al de generaals uitgenoodigd worden op dit ontbijt. Dien dag zal men te Duinkerke niet veel van de inkomst van den czaar kunnen zien, daar er in de straten drie reeksen soldaten voor het volk staan. 't Beste zal zijn van met een boot de vloten te bewonderen ook dien dag trekt het schoon schip de Nelson er naartoe uit Oostende rond 9 ure. Daar er maar 200 personen kunnen medegaan is het ge raadzaam van nu af zijne reiskaart in 't bureel van De Zeewacht weekblad te Oostende te gaan halen tegen 10 frank gaan en keeren. gegeven op de Markt rond 7 1/2 ure. Dicht drong de menigte opeen, en zoo stil was het gedurende de meesterlijke opvoering der moeilijke stukken, zoo luidruchtig weergalmden de toejuichingen na elke opvoering, zoo daverend klonk het geestdrif tig en toegenegen bravogeroep. Aalst samen met Hal hebben hier in onze stad den besten indruk gelaten, en het zal voor onze stadsgenooten een waar feest wezen, als ons bekwaam stadsbestuur nog eens die vreemde artiston op een concert zal gelieven uit te noodigen. Aalst heeft schitterend bijgedragen aan den luister van onzen eersten ker misdag hulde aan de dappere uitvoerders en hunnen bekwamen en gekenden bestuurder, Mr. Walpot een gulhartig en gastvrij TOT WE- DERZIENS, Gouden jubel feest in de pers. Dendermoude zal op 12 October het 50jarig in treden in de pers herdenken van M. Aug. Groot - jans-Hulpiau, bestuurder van het wakkere katho lieke blad Dender en Schelde De Dendermondsche katholieken stellen alles in 't werk om waardig dezen goeden strijder te herdenken, die steeds op de bres stond voor de verdediging der katholieke zaak en der Kerk. Hij was een der mannen van 1872, die het libe raal gemeentebestuur van Dendermoude hielpen omtuimelen en ten slotte verjoegen uit eene schijn baar oninneembare vesting. M. Grootjans begon zijne loopbaan in 1851 als opsteller van het Vlaamsche Laud en de Beurzen Courant van Gent. Soldaat-douanier. Volgens een blad zal een koninklijk besluit aan zienlijke veranderingen brengen aan het kleedsel en ook aan den dienst der tolbeambten. Het kleedsel zal zooveel mogelijk op dat der soldaten gelijken. De bewapening zal verbeterd worden en men zal, behalve in gevallen van nood zakelijkheid, geene anderen meer dan oud-soldaten in dienst nemen. Men hoopt dat de douaniers op die manier in geval van oorlog (Brrr groote diensten aan het leger zullen bewijzen. Amerikaansch De Amerikanen zijn in 't algemeen ieverige gazetlezers. Om abonenten te lokken, hebben de uitgevers, vooral in het verre westen soms eigen aardige denkbeelden. Aldus drukte een dier uitgevers, wiens lezers meest farmers zijn, bij 't begin van de lente de volgende aankon liging in zijn blad. Aangezien de landman in den zomer met zijnen veldarbeid volop genoeg te doen heelt en er geen tijd meer overblijft om gazetten te lezen, zoo zullen wij gedurende dien tijd enkel het allergewichtigste op de eerste bladzijde van de gazet drukken. De PW1W»»

De Volksstem | 1901 | | pagina 1