DE PATERS VAR DEI H. GEEST. EXAAROE. ALLERHANDE NIEUWS. I. Mac li in Icy. Anderlecht.- Sen ^«jnwerker der Dendermonde.- y,anda? morgend Een zonderlinge notaris le Sint-Marlens-Lenniek. kenskoten van August Schandalig Benedictus Kalender en de Almanak van O. L. Vr. De toestand van drie andere bladzijden blijven vrij en zullen in plaats van met leesstof, met vliegenvergif bestre ken worden. De man maakte aldus schitterende zaken daar zijn vliegenvergif op verre na niet zooveel kostte als het loon der zetters, dat in dien tijd gespaard werd. Een ander uitgever liet in den zomer slechts de eerste en vierde bladzijde bedrukken de twee andere bleven wit, omdat de landman in den zwa- ren arbeidstijd gewoonlijk zijne boterhammen in een stuk gazet wikkelt om mee naar 't veld te nemen, en zulks zeer ongezond is wanneer de gazet bedrukt is. Om de gezondheid zijner lezers te sparen had de uitgever de zijden, die rond de boterhammen moesten gewikkeld worden, wit gelaten Ecu menschenvricud Heeft aan de stad Brussel eene som vermaakt van 17000 fr. De intrest ervan zal dienen om j aar lij ksch geschonken te worden aan den jongen of het meisje uit de arbeidersklas, 25 jaar oud, die zich door goed gedrag en liefde tot of hare ouders het meest deze onderscheiding waardig maakte. De prijs zal telkens en te beginnen van 1902 met de kermis worden toegekend. Algemeenc Spaai*-cn Lij fr ent lias. Deze inrichting heeft eene vergelijkende statis tiek opgesteld, treffende de door haar gedane ope- ratiën, gedurende de tienjarige tijdvakken 1881 tot 1891 en 1891 tot 1901. De gemiddelde ingebrachte som per boekje be' liep 624 fr. in 1881, 417 en 376 fr. in 1901, doch het aantal spaarboekjes is zeer vermeerderd, en vergoedt daardoor het gemiddeld bedrag der som men per boekje. De spaarkas heeft voor 37,052,200 fr. openbare fondsen gekocht voor rekening der inbrengers, en voor 23,588,500 fr. Belgische rente verkocht, Verbond tegen de anarchisten. De moordaanslag op president Mac-Kinley ge pleegd, zou keizer Wilhelm aangezet hebben om het ontwerp te hernemen dat hij reeds vroeger heeft opgevat, van eene verstandhouding tusschen de mogendheden om eene internationale wetgeving tegen de anarchisten uit te voeren. Op de bijeen komst te Dantzig zou hij aan den czaar zijne ont werpen meedeelen. De czaar zal er verslag over ge ven aan zijn grootvader, den koning van Denemark en aan zijn ooms de koningen van Engeland en van Griekend, die hij nog te Kopenhagen zal ontmoe ten, en vervolgens aan president Lo.ubet tijdens zijn verblijf in Frankrijk. Maandag werd hier met groote plechtigheid het 25jarig jubelfeest gevierd van den E. H. F. Druwé, als pastoor van Ex aardeDe versiering van de huizen was algemeen. Het banket dat plaats ge had heeft was toevertrouwd aan het wijd bekend van Aalst, M. A. De Temmerman, Traiteur. Wij laten hier den jubelzang volgen van de leden van den Werkmanskring, en zullen te naaste week het jubellied van de Parochianen van Exaar- de in t'algemeen, ook mededeelen. Moge onze oude Aalstenaar nog lang en gelukkig temidden zijner brave Parochianen leven, dat is ons aller vurigste wensch. JUBELZANG der Leden van den Werkmanskring van Exaarde. Hij kwam tot ons, door liefde en moed gesterkt, En werd begroet door zijn geliefde scharen Hij heeft gewaakt, gebeden en gewerkt, Voor 't heil zijns volks reeds vijf en twintig jaren. Triomf de jubelzonne gloort Schalt, klokken, schalt uw stemmen uit den toren; Zoo machtig dredne 't teestakkoord Dat in den hemel wordt gehoord Den jubelzang, gestemd door mannenkooren Hij kwam tot ons, de Herder teer bemind. En leerde 't woord van 't reddend Evangelie Hij stichtte schooien kring, waar'twerkmanskmd De deugd betracht, eu rein blijft als de lelie Triomf voor d'Herder waard en goed Wij blijven trouw zijn vaderstem aanhooren. Wij bieden hem den jubelgroet En zingen, met verheugd gemoed Een dankgezang, gestemd door mannenkooren Hij kwam tot ons, en heeft den zwaren last Van 't zielsbestuur met liefde op zich genomen Ten goeden strijd stond d'Herder, kloek en vast, En op zijn werk liet God zijn zegen stroomen. Triomfvoor Hem die 't volk bestiert En op den weg der deugd weet aan te spooren. Met bloemen Vaders baan gesierd Eu voor den Priester hooggevierd 'tKlinkt 't huidelied, gestemd door mannenkoren! Hij kwam tot ons, en vond in werkmanskring, Als leider teer, bij d'armen zijn genoegen Bij 'twoord van troost, dat hier zijn mond ontging, Kwam Vaders hand den schat deralmoes voegen! Triomf Hij jubelt vroom en blij, Der armen vriend en Priester uitverkoren. Zijn Vadermin herdenken wij, Op 't zielsverheffend feestgetij, Met liefdezang, gestemd door mannenkoor Refeein. Hoerah wij juub'len, blij gezind Heil aan den Dienaar der altaren, Wiens hart hier vijf en twintig jaren Met vaderliefde 't volk bemint FVanL-iMiL- Maandag worgend is Etienne J Bouvier, op 20 Juli ter dood veroordeeld voor het vermoorden van het jong meisje Gondelier, dat hij eerst schandelijk mishan deld, ter dood bracht. Om 3 ure 40 werd de terdood veroordeelde ge wekt door den bestuurder der gevangenis, die hem melde, dat zijne vraag om genade verworpen en zijn laatste uur geslagen was. Eerst zag hij stom voor zich uit en zegde dan, moet te zullen betoonen. Hij hoorde de mis en communiceerde, waarna hij naar de gref&e werd gebracht, waar de beul hem wachtte. Hij rookte eenige cigaretten en dronk een paar glazen rhum, waarna de beulsknechten hem in handen namen, om hem de kleeren aan den hals open te snijden en aan handen en voeten te bin den. Op dit oogenblik schoten hem tranen in de oogen doch hij zegde geen woord. Aan zijnen advocaat vroeg hij een laatste vaar wel aan zijne familie te zeggen. In een rijtuig, omringd door gendarmen, reed de stoet naar de Place Bonne Nouvelle, waar de te rechtstelling plaats had. Op dit oogenblik dat het mes neerplofte schreewde het volk Ter dood Ter dood Fen 65 jarige landbouwer, l»iaiaeöem. Warmestraat, heeft zich op zijnen zolder opgehangen. Brussel - Over 13 jaar verdween, na eenen twist met zijnen vader, een me- kaniekwerker uit de Huidevettersstraat. Hij maak te zijn pakske cn trok naar Amerika. Sinds dien hoorde men van hem niet meer spreken, en zijne ouders beweenden reeds zijne dood. Men oordeele over hunne vreugde toen vrijdag avond een knap man, met vollen baard, gansch in 't nieuw, voor hen verscheen, en zij hunnen jongen herkenden. De blijdschap was groot, vooral toen hij een for tuintje, dat de verloren zoon aan geenen kant van den Oceaan verzameld had, aan zijne ouders ten ge schenke gaf. Tijdens de manceuvers B^uiisLiiiaminabij Leipzig. was een re_ giment dragonders in zulke stofwolk gehuld dat de ruiters den kop van hun peerd niet konden zien. Tijdens eene charge viel gansch een peloten in een diepen weg, naast de rivier. Meest al de ruiters en 228 peerden werden gekwetst. Een soldaat en een onderofficier zijn verdronken. St—BillIS - Fen beenhouwer van den brus- selschen omtrek had een echten reus in dienst als model. Onlangs werd deze door vervolgingswaanzin aangetast. Donderdag avond kwam hij op het kommissariaat van St-Gilles hulp en bescherming vragen tegen ingebeelde vijanden. Men heeft het model na geneeskundig onder zoek, naar 't zinneloozenhuis van Evere gevoerd. Bpill - Vrijdagnamiddag moest de voerman Alf. Van der Linden, van St-Niklaas, wiens wagen in de IJkerstraat stond, eene groote hoeveelheid koopwaren laden. Om deze gemakke lijk te kunnen plaatsen zette hij eene groote naphteflesch. 52 kgr. wegende, op den grond toen de flesch eensklaps ontplofte. Het brandend vocht verspreidde zich over de straat en deelde het vuur aan den wagen en de koopwaren mede, de voerman spande onmidedelijk de paarden uit, terwijl om- staanders met emmers water de vlammen uitdoof den, De schade zeer aanzienlijk, is door verzeke ring bestreden. Aan de bleekc, bloedelooxe jonge doch ters, en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van Dr Raphaël te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Broyerestraat kwam maan dag morgend dronken thuis, hij begaf zich even wel naar zijn werkhuis en maakte eene doodkist. Toen zijne vrouw hem 's middags kwam roepen voor het eten, vond zij hem aan zijne schaafbank opgehangen. Italië.- Saterdag werd er op het fort Strega, nabij Genua, met kanons naar een doel geschoten, opeens ging een schot onverwacht af eu doodde vier soldaten, 5 anderen werden ge kwetst. 1 (Idfl'O'fMTl - Dinsdag namiddag ten 2 ure, zijn alhier vijfhuizen toebe- hoorende aan Ryckmans Domien, Van der Velden en J. Mertcns, afgebrand. Buiten het vee is er niets kunnen gered worden. De oorzaak van de ramp is onbekend. Er bestaat verzekering. Men vermoedt kwaadwilligheid daar er drie opvolgende jaren, dag op dag (den 3 kermisdag), verschei dene huizen te Iddergem afbrandden. De plaatse lijke policie heeft het parket van Audenaerde ver wittigd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEB der gunstig gekende Brouwerij FranBruteé, AALST. heeft men hier uit de Schelde het lijk opgevischt van een onbekend man. Over eenige maanden begon een notaris alhier allerhande zonderlinge streken uit te zotten, en daarop volgde tusschen hem en zijne vrouw een echtscheidingsproces Nu gaf de man zich aau den drank over en zijn grootste plezier was, geweerschoten te lossen, om de boeren bang te maken. Verleden vrijdag schoot hij twee honden dood en uitte hij doodsbedreigingen tegen eenen dorpeling. De geruchten van die feiten kwamen het parket ten oore, nadat eenige cliënten van den notaris, reeds hadden komen klagen, dat zij hem reeds vruchteloos hun geld hadden terug gevraagd. De onderzoeksrechter van Brussel, die een be zoek in zijne studie bracht, vond deze in eene onbe schrijfelijke wanorde. De brandkas was zoo goed als leeg en de notaris kan niet uitleggen waar de hem toevertrouwde gelden gebleven waren. En onder dezen moesten sommen zijn van 28.000 en 10.000 fr. De zegels werden op bureelen gelegd en een mandaat van aanhouding tegen hem afge leverd. Hij is zondag in de gevangenis van St-Gillis op gesloten, en zal geneeskundig onderzocht worden. Het schuurtje en de ver- Pieters, op de wijk Kluize, zijn zaterdag namiddag afgebrand. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende ffroufCfWj Fmn* DmuHé, .1 I FSV. iAVPfirlp'O'PTïi Zaterdag werd hier een ljUVeilUegew. 16 jarig Kereltje aange houden die eene som van 40 fr. gestolen had ten nadeele van den bakker E. De Wispelaere. I olfPrPïï - Een 15 jarige jongeling, Achille A J Goemaere, wandelde zaterdag avond omtrent 7 ure, op de wijk Staakte toen on verwacht een gemaskerde kerel uit eenen gracht sprong en hem eenen messteek naar het hart toe bracht. Gelukkig had de jongeling eenige studie boeken in den binnenzak van de o\erjas waarop het moordtuig terecht kwam zonder hem te treffen. De jongeling gansch onthutst heeft zijnen aanval ler die spoedig de vlucht nam, niet herkeud. Men denkt dat deze zich van persoon vergist heeft. Knpwüpht - Zondag avond, omstreeks 10 lAUCWdijiH. UUF) kwamen drie jongelin gen van de kermis op 't Zandt, toen een hunner, zekere C. Suy, nabij het dorp Koewacht werd aan gevallen door twee personen die zich verborgen hadden. De aangevallene werd door de beide deug nieten, elk gewapend met een mes zeven wonden toegebracht. Volgens verklaring van den doktoor, zijn drie dezer wonden levensgevaarlijk. Duizendmaal dank. Dank aan de bloedzuive rende, slijm verdrijvende Walthérypil, die ge mij hebt aangeraden, ben ik volkomen genezen van mijne maagpijn en van de verstoptheid waaraan ik sinds 3 jaren leed. L. M. Francotte, gepensionneerd onderwijzer te Loyn. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Wondelffem - Zonda& ontstond er brand op den zolder van een werkmanshuis, bewoond door De Boes, op den Kouter. Geburen hebben den brand gebluscht. In eene gemeente nabij Nijvel eenen onnoozelen jongen in waarlijk barbaarsche omstandigheden doodgemarteld. Ziehier hoe dit feit verhaald wordt Het slachtoffer Tintin Dominique, die niet goed bij zijn verstand was, had noch woonst noch be roep. Hij won zijn brood met van hoeve tot hoeve te gaan, hier om landbouw werk te doen, daar om matrassen te kloppen. Nu was het kermis te Bornival en Tintin werd door eenige kerels dronken gemaakt. 's Avonds viel de sukkelaar in handen van eenige onmenschen, die hem naar de verlaten binnenwe gen medenamen. Daar kleedden zij den sukkelaar uit en sleepten hem eerst in de netels en dan in de doornen. De marteling duurde lang. Men hoorde gehuil en uitbundig gelag, doch men dacht dat het kerels waren die kermis vierden. Rond den morgen hield het gehuil en het ge lach op. Voorbijgangers vonden later den ongelukkige Tintin, het lichaam met wonden overdekt, in het veld liggen Hij werd naar eene schuur gebracht en op een bussel strooi gelegd. Tintin kwam tot het bewustzijn terug en toen men hem ondervroeg antwoordde hij met zwakke stem Ik mag niets zeggen, zij zouden mij doo- den Een geneesheer werd ontboden en bevond dat de ruggraad van Tintin gebroken was. Hij bevool dat men het slachtoffer naar het gasthuis van Nijvel overbrengen. Men heeft dat niet gedaan. Tintin is op zijn strooi alleen en verlaten gestor ven, na een priester gevraagd te hebben, dien nie mand wilde halen Het parket heeft een streng onderzoek geopend. Het schijnt dat de beulen van den armen Tintin twaalf in getal waren. Waarlijk, als dit alles waar is, zou men naar sommige streken van ons land ook wel missionna- rissen mogen zenden. Ia de lijst der Geestelijke Ordea ia Frankrijk er kend, vermelden de dagbladen dan wéér de Paters van den H. Geest die zij eene andere maal verzwe gen. Ziehier de waarheid betrekkelijk deze orde. Het genootschap van den H. Geest in 1703 ge sticht, om priesters te leveren voor de volksplan tingen, is door menige koninklijke besluiten, met loftuigingen, toegelaten. In 1848 vereenigde de Eerbiedwaardige Libermann zijn jong genootschap van het H. Hart van Maria, wiens doel was de tal rijke Negers in de volksplantingen te bekeeren, met de Congregatie van den H. Geest en werd de Eerste Algemeene Overste der nieuwe geestelijke vereeniging. De verandering werd door de Fran- sche Republiek erkend en goedgekeurd. Onlangs had de Staatsraad geweigerd dezen toe stand aan te nemen, doch den 25 Juli laatstleden is hij op zijne vorige beslissing terug gekomen. De Congregatie van den H. Geest is dus wettig erkend in Frankrijk. Zooals de andere geestelijke Orden, heeft zij ook hare provinciën in andere landen in Italië, in Ier land, in de Vereenige Staten, in Portugaal heeft het landsbestuur haar geeerbiedigd omdat zij het evengelie predikt in den Portugeeschen Congo, en in de landstreek van Angola. In Duitschland is zij in 1895 terug gekeerd na tijdens Kulturkamp, al daar verjaagd geweest te zijn. De Congregatie be zit zeer bloeiende zendingen in de Duitsche volks plantingen van Zanzibar. Eindelijk sedert een jaar van een mildadig aan bod gebruik makende, heeft zij te Lier, bij Ant werpen eene apostolieke school gesticht. Reeds hebben er verschillende jongelingen die zich voor de Missiën van Afrika bestemmen, de lessen ge volgd van het uitmuntend Bisschoppelijk College dier stad. De godvruchtige en verstandige kinde ren die waarlijk verlangen zendeling te worden, worden er na hunne 1° Communie aangenomen en zelfs kosteloos zoo zij van onbegoede ouders zijn. De Bestuurders gewezen zendelingen die de elleude der arme zwarten van nabij gezien hebben, gaan des noods de hand uit steken om in den onderhoud dier jonge bestemmelingen der Missiën te voor zien. Aan het werk der bekeering van de Negers bezit de Congregatie van den H. Geest 500 zendelingen in Afrika en 200 in Amerika en dit is nog zeer wei nig iu betrekking met de talrijke volkstammen aan wier bekeering zij arbeidt. Vele roeping gaat verloren. Dit bemerken vele christenen, want er zijn 150 miflioen inwoners in Afrika meest allen heidenen, zij zullen Mahome- danen, protestanten of Katholieken worden. Alle Kristene harten lijden bij die gedachten. Men gelieve de Congregatie van den H. Geest, die uitsluitend de apostolische zendingen voor doel heeft, met de verwarren met het academisch College van den H. Geest te Leuven waar de les sen der faculteit van Godgeleerdheid gegeven wor den. Tan Aflligem. Goede tijdingen zijn aangenaam. Benedictus Ka lender en Almanak van onze Lieve Vrouw van Aflligem is verschenen. Verleden jaar zijn er hon derden te laat gekomen om zich dezen zoo leerrijk als aangenaam en nuttigen Almanak aan te schaf fen. Dus waarde lezers en lezeressen, wat beter opgepast als 't u belieft, want ik geef niet gaarne eene weigering aan mijne klienten. De nieuwe Kalender voor 1902 is veel, zeer veel vermeerderd en verbeterd. Hij behelst thans 128 bladz. groot formaat en is daarenboven opgeluis terd met schoone platen, van Sint-Benedictus, O. L. V. van Aflligem, den Abt Primaat der Bene dictijnen-orde, den Nuntius enz. enz. De lezingen zijn allerverscheidenst, zoodat er keus is voor alle goestingen. Dus achtbare Lezers en Lezeressen van de Volksstem opgepasten U dertig centiemen, vijf tien centen geriskeerd, g'en zult het U niet bekla gen. De heelmeester Mac-Burney verklaarde dinsdag dat de president Mac-Kinley voor het oogenblik buiten gevaar is. Het evenwel nog onmogelijk voor de aanstaande week met volle zekerheid uit spraak te doen over den toestand van den gekwet ste. De bloedvergiftiging zou zich nog kunnen voordoen, doch de mogelijkheid van verwikkelin gen is zoo klein dat men reeds van nu af de gene zing als zeker mag aanzien. De buikvliesontsteking is niet meer te vreezen. Waarschijnlijk zal de ko gel niet uitgehaald worden, hij zit in de spieren van den rug en hindert den president geenszins. In een woord, het vertrouwen van Dr Burney is zoo groot dat hij naar de watervallen van Niagara ver trokken is. D" Park, ondervraagd of hij den president vol komen buiten gevaar oordeelde, heeft geantwoord Ik wil zoo ver niet gaan. Wij zeggen enkel dat, komen er geene verwikkelingen voor, wij verwach ten dat hij genezen zal.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2