no DE JACHT. Dood van MAC-RIVLEY. Urukkfr-lKitgeiifr mn Ituffel-JDe (ften&t, HapeUeötraöt, 13, te 2laUt DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Aalst, den 21 September van het jaar 0. H. 1901. De Belgen in Persië. Legerkwestie. Rusland en Duitschland. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Yoor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 7e JAARGANG. NUMMER Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen don regel,Annoncen op de 4*Bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot hot Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Pif paf pif pafzou heeft het sedert cenige weken over de vlakte geklonken. Pif paf en de hazen staakten hunnen snellen loop en vielen met hunnen neus in het zand, en de dartele konijnen verfden den grond met hun bloed, en de klapperen de patrijzen, met twee, met drie te gelijk, kwamen uit de lucht getuimeld Wat een plezier en wanneer 's avonds de jager, afgemat doch welgemoed, met zijn gevulde wei- tesch over de straat ging, zwelde de borst van menigen jongeling van geestdrift en naijver. Ik zal ze ook raken, dacht hij wat moeten die rijke heeren alleen het genoegen der jacht hebben? Heb ik de middelen niet om mij jacht- recht te verschaffen, dan ga ik op de loer liggen. Ik heb zooveel recht op een haasken als elk ander. Daar ginder op eenen hoek, misschien op mijnen eigen grond, werd het gewonnen en geboren van mijn eigen gewas heeft het geleefd waarom zou ik er niet eens op aauleggen Jongen lief, blijf thuis geef aan de bekoringen niet toe. Zeker, voor God en de Kerk, is de rondsprin gende haas niet meer eigendom van den rijken hfifir flan van mnn» 'o l.-J- --J- -- streng en dan, de drift tot jagen zal met den dag in uw hart toenemen en, wie weet, u misschien eenmaal voeren tot zware misdrijven. Gij ligt op de loer, gij waakt in den nacht, en 's anderendaags zijt gij loom en afgemat, onge schikt voor den arbeid, mistroostig en gram omdat gij s' nachts geen enkel haasje onder uw bereik hebt gehad. Toch geeft gij den moed niet op, gij zult her kansen, en bij den bleeken maneschijn ziet gij eenen Iangpooter op u aankomen. Uw hart pop- pelt van blijde verwachting gij wacht, legt aan en schietgij treft.... of mist het haasken, en nog voordat de knal van uw schot geheel is weggestor ven, staat de jachtwachter voor u hij schrijft uwen naam op en neemt u het geweer af. Verbeuring van uw geweer, boete van honderde franken, onkosten van het proces, misschien ge vangzitting van weken en maanden dat is het loon voor uw nachtwaken, voor uw loerjagen. En terwijl gij tot betaling van proceskosten en boete het noodige geld met moeite bijeenschaart of achter slot het zure brood der gevangenen eet sluipt een vinnige haat tegen den jachtwachter uwe ziel binnen. Hij moest het nog eens doen, die vlegelVoor een enkel haaske, voor een enkel schot mij zoo doen straffen En zoo meent hij mij te temmen Nog doe ik het, nog, al bleef er mijn huid aan En ja, gij zult het nog doen, indien gij uwe kwade drift niet overmeestert en uwe ooren niet sluit voor het opstoken van spottende gezellen. Gij zult het geweer van uwen buurman leenen, of uit sparen om een nieuw geweer te koopen. Gij zult weer op loer gaan liggen, weer schieten.en ook weer den jachtwachter zien bijkomen. Dan bruischt uw bloed in uw aders als een damp, die uwen geest verbijstert, stijgt de herin nering aan boetegeld en gevang in u op dan klopt en bonst uw hart van haat en wraak tegen den jachtwachter.... Gij grijpt opnieuw uw geweer gij slaat of schietNiemand heeft het gezien misschien zal het iemand uitbrengen maar tot op het einde uws levens kleeft er onuitwischbaar, menschenbloed aan uwe handen, en tot op uw doodsbed, tot de laatste klopping uws harten hoort gij in uw binnenste de strenge, dreigende, wraak roepende stem Moordenaar Hoevelen die gemeen hadden slechts enkele malen, uit tijdverdrijf op loer te gaan, en die later, door hnune drift overweldigd, tot ijselijke wreed heden, tot manslag en moorderij gekomen zijn Eenigen tijd geleden werd in de provincie Luik op een vroegen morgend het lijk gevonden van eenen jachtwachter, tevens huisvader, met veer tien messteken doorboord en doorsneden. De plich- tigen, vier Ioerjagers, werden gevat. De eerste had een schot gekregen in zijn rechter been, dat moest worden. De tweede knoopte zijnen broek riem aan eenen nagel in zijne gevangcel en hing zich op de twee anderen werden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld Dat alles voor eenen haas Daarom, lieve jongen, wiens hart bij elk geweer schot trilt, wien de gevulde weitesch van den jager de oogen uitsteekt, bekoel uw ijver, verdoof uw jachtvuur, laat den snaphaan rustig aan den wand hangen, blijf stillekens in uw bed slaap en droom dat gij uw buiksken aan eene lekkere hazenpastei te goed doet. Kosteloos en straffeloos moogt gij dat plezier genieter. De Frankfiirter Zeitung zegt, uit Sint Peters burg vernomen te hebben dat het kleine volk uit het land van den Shah erg misnoegd is, om de douanenhervorming, die de Belgische ambtenaars hebben willen invoeren. M. Naus, algemeen bestuur van den toldienst zou zelf verklaard hebben, dat geen enkel van de door hem genomeo maatregelen is kunnen uitge voerd worden te Bender, te Busschir noch op de j L - -- 'V uuuaunu uouioJL w- •-» zijn naar Teheran moeten terugkeeren, uit hoofde der vijandelijke houding van de bevolking dezer plaatsen. De Belgen moesten een douanenbureel inrichten te Mohammero, aan de monding van de Karun, in de Schait-el-Arab. De scheiks van dezen stam verklaarden aan de Belgen en hunne Perzische helpers, dat zij zich tegen hunne onderneming zullen verzetten, omdat zij wisten dat de Shah schatplichtig is aan Enge land, en dat niemand nieuwigheden mocht invoe ren, zonder toestemming van de Engelschen. Men weet, van den anderen kant, dat de Bel gische ambtenaars bij den Shah en de regeériog van Persië in hooge achting staan. Zooals de laatste telegrammen van vrijdag avond deden voorzien, is Mac-kinley aan zijne wonden be zweken. Zaterdag morgend half negen, kwam het volgen de telegram uit Buffalo, 14 Sept.. Mac Kinley is zaterdag morgend ten 2 ure over leden. Hiermee is de nieuwe anarchistische misdaad volledig en is eens te meer een staatshoofd gevallen door de hand van een dier krankzinnige dweepers, die inde laatste jaren zooveel afschuwelijke, dom me en nuttelooze misdaden hebben gepleegd. Men is het over 't algemeen eens, dat ten allen prijze het anarchim moet uitgeroeid worden, maar de vraag is hoe moet dat gebeuren, met geweld of met zachtheid Al de tot hiertoe genomen ge- weldmaatregelen hebben niets gebaat, geen dolk in de scheede, geen kogel in den revolver gehouden. Iemand, die beweert de anarchisten zeer goed te kennen, zegt dat zij krankzinnigen zijn, wier hoofd op hol is gebracht en die geen onderscheid meer weten te maken tusschen goed en kwaad, en zelfs de misdaad als hun hoogsten plicht beschouwen. Het zal velen moeilijk vallen het gelooven, maar de anarchist handelt in de meening, dat hij een heiligen plicht volbrengt. De groote schuldigen zijn dus degenen die zulke dwaalleer onder het volk verspreiden, en wanneer een hunner volgelingen hunner verkondigde theo- riën wat al te naiëf ernstig opneemt en tot de daad overgaat, zich van alle verantwoordelijkheid afma ken met te zeggen, is het mijne schuld dat die gek mijne woorden verkeerd uitlegt 1 't is dus daar dat de policie zou moeten handelen. Zij zou het verkondigen dier dwaalbegrippen in pers en voordracht moeten beletten, want de zwak ke geesten die ophitsende taal treden tegenwoordig maar al te dikwijls aan den dag. Wij aarzelen daarbij niet te zeggen, dat de eerste schuldigen in dat alles zijn, degenen die het volk den godsdienst hebben ontnomen. In de harten waar de christelijke leering, de leering der Liefde hëersckt, is geen plaats voor dergelijken haat, bij een godsdienstig volk is de misdaad eene uitzonde ring, terwijl zij bij een ongodsdienstig volk den re gel dreigt te worden. En dat is zeer begrijpelijk. Zonder hierover in verdere beschouwingen te treden, heeft men maar een blik te werpen op de sociale toestanden en op feiten als liet volgende. De vrouw van een Ameri- kaansch millionnair gaf onlangs een deftig feest maal aan al de honden van hare vriendinnen, het geen de op nieuwsbeluste Amerikaansche bladen natuurlijk aanstonds voortvertelden. Dit is natuurlijk van aard om den wrok van de noodlijdende bevolking op te wekken, en onwe tende menschen vinden niets eenvoudiger, dan der gelijke toestanden toe te schrijven aan de regeering onder welke zoo iets gebeuren kan, en 't is geen wonder dat in verwarde hersens het denkbeeld ontstaat, dat men het welzijn der menschheid be vordert, door 't hoofd van dergelijke Staat te doo- dg», |t dwaasheden aanvangen, als die van hooger gezegde millionnairsvrouw. De weg schijnt ons dus geheel aangewezen men moet het kwaad voorkomen, het in zijne oorzaak afsnijden, dat zal veel doelmatigers zijn dan het reeds opgebloeide en zaaddragende kwaad te wil len verstikken. De laatste woorden van Mac Kinley Buffalo, 13 Sept. Te 9 ure 27, had de president weer het bewust zijn verloren, na eenige oogenblikken van helder heid, waarin hij zijne vrouw troost toesprak. Te 9 ure 31kondigde Dr Mynter aan, dat het lichaam van den president reeds koud werd en men den pols bijna niet meer voelde. Toen hij de laatste maal sprak, zegde de presi dent; terwijl hij een teeken van afscheid deed aan zijne vrouw: Dichter bij U, mijn God. Zijne laatste woorden waren Uw wil geschiede o God, en niet de onze De nieuwe president M. Roosevelt, is te Albany aangekomen, Zater dag morgend te 7 ure. Zijn wagon was gesloten en niemand werd bij hem toegelaten; alleen werd hem eene boodschap uit Washington overhandigd, die hem officieel de dood van Mac Kinley aankondigde. Te Buffalo wachtte men hem met ongeduld. Men denkt dat hij aanstonds den eed zal afleggen De militaire vergoeding wordt vastgesteld op 30 fr. en geheel verleend aan de weezen en die genen, die eene tweede dienstverbintenis aangaan. Voor beroepsmilitairen, milicianen en contin- gentvrijwilligers trekt de familie 15 fr. per maand, gedurende de eerste dienstverbintenis. In vredestijd bestaat het Belgisch leger uit 42,898 manschappen, verdeeld als Volgt Milicianen, vrijwilligers met premie, plaats vervangers 32,318 Vrijwilligers in gewonen dienst of die eene nieuwe verbindtenis aangaan 7,829 Vrijwilligers milicianen 1,000 Pupillen 400 Terug onder de wapens geroepen 1,350 Samen 42,890 Volgens het nieuw ontwerp der regeoring zou het leger voortaan bestaan uit Contingent 23,600 Vrijwilligers van allen aard 16,100 Pupillen 400 Terug binnen geroepen 900 Burgerlijke bedienden 1,800 Samen 42,800 Inl: Op bevel van M. Cousebant d'Alkemade, minis ter van oorlog, heeft de kolonel-adj unkt van den staf Cuvelier, algemeene direkteur bij het minis terie van oorlog, den volgenden omzendbrief ge stuurd aan al de regimenten Ik heb de eer, u te melden dat de milicianen van 1901. thans in onbepaald verlof, tot den dade- lijken dienst zullen geroepen worden op Dinsdag 1 October aanstaande. Ten einde de wanorde in de statiën, bij de aankomst der rekruten te voorkomen en te beletten dat deze. op den weg van de statie naar de kazern, verdwalen of uitgeduit worden door oneerlijke lieden zullen de belanghebbende plaatsbevelheb bers zich met de korps- en afdeelingsoversten moe ten verstaan, opdat van 7 ure 's morgends tot aan het uur dat zij geradig zullen oordeelen, gegra- deerden naar de statie gezonden worden om de milicianen te verzamelen en ze, langs den korsten weg te brengen naar de kazernen, voor welke zij aangeduid zijn. Het verslag der commissie, gelast met het on derzoek van het ontwerp van legerhervorming der regeering. Dit verslag is opgemaakt door M. Helleputte en is kort en bondig samengesteld. De meerderheid der commissie besluit tot aan neming van het ontwerp. Vooral weerlegt M. Helleputte in zijn verslag het verwijt der minderheid dat het instellen der militaire vergoeding het zedelijk peil van het leger verlaagt. Alsof de heeren officiers dienst verrichten voor de schoone oogen Zijner Majesteit Voor de zilver stukken met zijne beeltenis, ziedaar de waarheid, en schaft die af, dan hebt ge geen officiers. Waar om zou men dan de simpelen niet betalen M. Helleputte maakt vervolgens den lof van het wetsontwerp, omdat het dien diensttijd vermindert en het vrij willigerschab aanmoedigt twee maat regelen, die reeds lang door de openbare meening worden gevraagd Hij sluit zich aan bij de vermindering van dienst tijd door de regeering voorgesteld. Het Journal de St-Petersfowg, van 11 September zegt: dat dé ontmoeting van de twee keizers de Csaar en keizer Wilhelm van Duitschland, te üant- zig, bijzonder hoffelijk en allervriendelijkst is ge weest. Het blad wil hierin het kenteeken zien van eene beste verstandhouding tusschen de twee keizerrij ken en het onderpand vaneenen algemeenen vrede. De Csaar is aan boord van den Yacht om 7 1/2 ure 's morgends te Dantzig aangekomen, en is aan stonds aan boord der Yacht de Hohenzolern keizer Wilhelm gaan groeten. De twee keizers hebben vervolgens de Duitsche vloot gezameutlijk in oogenschouw genomen. Over de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland schrijft de Vössiger Zeitung van Berlijn, 11 September De zamenkomst der keizers bewijzen wel niet veel over hunne goede betrekkingen. De onder vinding heeft geleerd dat zulke samenkomsten nog al plaats hadden eenige. maanden vóór de oorlogs verklaring. De betrekkingen met Rusland en Duitschland hebben verschillende schakeeringen ondergaan, 't Is met verontwaardiging dat de Duit- schers zich de vernederingen door Niklaas I aan Fréderic Wilhelm toegebracht, die hij de lafher- tige koning durfde heeten. Rusland stelde zich zoo veel mogelijk tegen het vereenigde Duitsche Kei zerrijk. Sedert 1871 heeft het Eugelaud benijd. De Russische generaals hebben verklaard dat de marsch op Constautinopel langs Berlijn loopen zou, en dat de Kozakken hunne paarden in het Spree

De Volksstem | 1901 | | pagina 1