sist, Molmt ter Jubelfeest van den Eerwaarden leer ALLERHANDE NIEUWS. Grooie Eierenkoers België's koloniën. De Oorlog tusschen Engeland Transvaal Frankrijk.- Erembodegem- Do"dei;dag namiddag Leopoldsburg.- Schaarbeke. Een f™fhman. die n0g 5 La Louviére.- Maandag morgend, ten .Ternath. Woensdag avond, rond 8 uren, spookte het op het kerkhof van Ternath! Vrouwen die langs den doodenakker kwamen, hoorden zuchten en tanden geknars uit een graf opstijgen! Zij namen verschrikt de vlucht. Weldra was gansch het dorp te been. Een twintig tal gewapende boeren, met den veldwachter aan 't hoofd, sloten het kerkhof af en patroeljeerden tot 2 uren 's nachts. Eindelijk doorzochten de moe dige mannen het kerkhof in alle hoeken en kanten en \onden tusschen de grafzerken een grooten zak met klaver, die in een uabuiig veld gestolen was. Men begreep dan dat het spook, dat de vrouwen in de duisternis gehoord hadden, niemand anders was dan de klaverdiei, die, met zijnen buit betrapt zijnde, den rol van spook gespeeld had om de boe rinnen op de vlucht te drijven en middelerwijl het hazenpad te kiezen. Men zal nog lang te Ternath van de spook-historie spreken Luik.- TeQ gevolge eener plotselinge paniek, veroorzaakt men weet niet door welke geruchten is er woensdag en donderdag in de bu- reelen der Bank van Luik een onophoudende toeloop geweest van personen, die hun geld kwa men terug halen. Het gedrang was zoo groot, dat er donderdag een policiedienst moest ingericht worden. De Bank heeft alleu die zich aanboden I betaald tot nu toe reeds een half millioen bewaar- gevingen op spaarboekjes. Er is niets dat de paniek wettigt, want de toestand der Bank is uitmuntend. I Aspe Baesrode. ^er'eden dijnsdagi om 3 uren Huldezang F. Druwé, pastoor van Exaerde. 1876—1901. zouden brengen, in zooverre dat de graaf van Waldersee een oorlog tegen Rusland wilde, hetgeen echter door den ouden keizer en ook door Bismark belet werd, die zegde: Een oorlog aan Rus land verklaren zou gelijkstaan met eenen mensch die zich zou zelfmoorden om niet ziek te moetpn worden. Thans schijnen onze betrekkingen beter met Rusland alhouwel zo niet vrij zijn van wantrouwen en verkoeling, daarbij kan Duitschlancl aan die valsche vriendschap van Rusland zijne goede betrekkingen met Engeland niet opof feren. Duitschland mag uit het oog niet verliezen, wat moeite Rusland destijds gedaan heeft om met Engeland en Frankrijk een drie verbond te stichten, waarbij zich Oostenrijk en Italië zouden voegen, om het Duitsche keizerrijk te vernietigen. Men ziet uit die weinige regelen, dat de Duitschers wel zoo onvoorwaardelijk en ter goeder trouw, alles niet aanne men wat de diplomatie hen schijnbaar in de oogen spiegelt. Het wetsontwerp door M. de Smet- de Naeyer in de kamer neergelegd tot regeling van het bestuur in de koloniën overzeesche bezittingen en protektora- ten, welke België zou kunneu beko men, is eindelijk uitgedeeld. Volgens dat ontwerp zou de wetgevende en de uitvoerende macht in de koloniale be zittingen uitgeoefend worden door den koning, doch zijne besluiten moeten mede onderteekend worden door een minister. De koning benoemt en stelt de rechterlijke ambtenaars af en mag een gebied aan het burgerlijk gezag onttrekken om het onder het militair gezag te stellen. Zijne uitvoerende macht mag hij aan den gouverneur overdragen.Elk jaar moet aan de Ka mers een verslag ingeleverd worden over üet bestuur der kolonies, met de begrootiog als bijlage. Er zal een ministerie van koloniën ingesteld worde»op de kosteu der ko loniale begrooting, en een koloniale raad van vier leden, door den koning te benoemen. De betrekkingen tusschen de koloniën en de vreemde mogendhe den vallen onder de bevoegdheid van den minister van buitenlandsche zaken van België. Volgens eene depeche uit engelsche bron zouden de Boeren volkomen ver dwenen zijn uit het gebied zich uitstrek kend van Pretoria ten zuiden tot Fre- derickstadt, en van daar ten oosten tot Johannesburg. Sedert 1 Augusti zouden ten westen van Pretorin. tuoa^Kon-P.-t-u gevangen genomen zijn. De engelschen schilderen voorzeker den toestand te rooskleurig af. Zij heb ben moeite om de aanvallen der Boeren in hun eigen land, in de Kaapkolonie, afteweeren, en zij zouden volkomen meester zijn in Transvaal! De waarheid is dat zij er enkel de groote steden bezet houden, en dat de Boeren gaan en kee- ren waar het hun belieft, bij elk hunner tochten groote verwoestingen in de en gelsche rangen aanrichtend. Aanwervingen in Frankrijk. Uit Cherbourg wordt gemeld dat een twintigtal soldaten der koloniale infan terie gedeserteerd zijn. Het schijnt dat een engelsche agent in Frankrijk vrij willigers tracht aan te werven met de belofte eener aanzieuiijke premie. lie verliezenlijst. de wekelijksche lijst door lord Kitchener afgekondigd, werden van 9 tot 16 september 47 Boeren gedood, 75 gekwetst en37l gevangen genomen. 134 Boeren zouden zich overgegeven hebben, en 236 geworren, 32,750 kar doezen, 164 wagens, 3,400 peerden en 3,750 stuks vee werden buit gemaakt. Op 11 September zouden de engel schen een lager verrast en 31 Boeren gevangen genomen hebben. Van zijnen kant maakte generaal Kekevitch 36 ge vangenen, waaronder een veldkornet. In de Magaliesberg, ten westen van Olifantsnek, heeft de legeraideeling Hamilton op 10 september 25 Boeren gevangen genomen en 140 peerden buit gemaakt. Belfast aangevallen. Bij mistig weer hebben de Boeren Zondag avond de stad Belfast aangeval len. Hun geweervuur heeft gansch den nacht geduurd. Tegen den dageraad zijn zij weggetrokken. Eeue vrouw en twee kinderen, in het kamp van Belfast opgesloten, werden gekwetst, doch de engelschen vergeten hunne eigene ver liezen te melden. Weerwraak. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de Boeren onlangs in 't distrikt-van Steyn- burg, zes inboorlingen, verdacht van bespiederijdoodgeschoten hebben. In dc Kaapkolonie. Zaterdag heeft te Ockereskraal een gevecht plaats gehad tusschen de engel sche legerafdeeling van kolonel Crabbe en het commando Scheepers, 200 man sterk; 11 Boeren en 3 engelschen wer den gekwetst. In het begin van het ge vecht waren 13 engelschen gevangen genomen geweest, doch zij konden ont zet worden. werd alhier door drie bengels met steenen geworpen naar een der wa gons van den voorbijstoomenden prachttrein 2024 Oostcnde-Brussel. Niemand werd evenwel ge kwetst. De gendarmerie van Aalst heeft een onder zoek geopend. Tot hiertoe zijn de jonge deugnie ten onbekend. ÉCril^pi - Vrijdag avond kwamen twee wielrijders in volle vaart de hei- ling van de Komediantenstraat afgereden en wier pen een Letterzetter, W. Liebaut van Aelst, ten gronde. De man werd in beklagensweerdigen toe stand opgenomen, hij was erg aan 't been gekwetst en zijn gelaatwas gansch bebloed. Het slachtoffer wordtin 't Sint Jansgasthuis verzorgd. De policie- agent Vandervelde heeft proces-verbaal opgesteld tegen de dwaze wielrijders. De policie van Marseille heeft acht anarchisten aangehou den, gekomen van Italië en Spanje. Onder hen be vond zich een gekend oproerman, tevens een der gevreesde hoofden van de Mafia, M. Prudenti. Men beweert dat hij een intieme vriend is ge weest van Oasei'o en Bresci. In Italië is hij reeds herhaaldelijk veroordeeld wegens ophitsing tot ge welddaden. Prudenti loochent alle beschuldigingen maar de policie beweert in 't bezit van een zijner gezellen eon program van de reis naar Parijs en van een goed ingericht complot tegen den czaar te hebben gevonden. Acht Russische iuspecteurs van policie, die al de Russische nihisteu kennen, zijn aangekomen. Zij zullen den czaar geen oogenblik verlaten. Een geabonneerde zegde ons gisteren, dat hij, dank aan eene enkele doos bloedzuiverende Walthérypillen, volkomen genezen is van eene maagontsteking vergezeld eener verstoptheid, waaraan hij sinds lang leed. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Het gerucht, als zou een soldaat der gidsen hier in een bosch vermoord gevonden zijn, is van allen grond ontbloot. Er is wel, twee uren van hier te Beeringen, een soldaat uit de vaart opgehaald, en men weet nog niet of er een zelfmoord of een ougeluk in 't spel is, maar er is zeker geen moord gepleegd en er is geen parket geweest om een on derzoek te doen. De drenkeling is dinsdag namid dag op het kerkhof van Beeringen begraven. ïf.no-Alinil Een pater die zondag in eene ,aUU kerk te Dublijn over de dood predikte, is schielijk in den predikstoel gestorven. jaar en 9 maanden gevan- genis uittfiJoesijMdcea "rehruüft? ^WlMsdag namiddag door de policie herkend en aangehouden, 's Avonds werd in de Koninklijke Sinte-Mariastr., een italianer aangehouden, die in banbreuk ver keerde: de sukkelaar moest binnen eenige dagen trouwen. 10 ure alhier in het Sint- •Jozefsgosticht, dat in februari door een hevigen brand geteisterd werd, een jammerlijk ongeluk. Een werkman, Pevenage genaamd, 40 jaar oud, van vlaamschen oorsprong, is van eene hoogte van 17 meters gevallen. De man schrijnwerker in dienst van M. Twetwuizen, aannemer te Houdeng-Gceg- nies, stond op het dak en haalde een deel van de nieuwe kornis op. Opeens schoot de koord uit de katrol en Pevenage het gewicht niet meer kunnen de houden, verloor het evenwicht en stuikte met het hoofd vooruit naar beneden. Hij kon de koord grijpen, doch deze sneed hom door de handen en hij moest lossen. Het slachtoffer werd zoo erg ge kwetst, dat men voor zijn leven vreest, VRAAGT OVERAL HET L.BUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fran* Bruwé, 1 1LST. Aan de bleekc, bloedelooze jonge doch ters, en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van D1' Raphaël te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Hpr/flp - drama Dinsdag in den namiddag is het parket van Au- denaarde, te Herzele aangekomen om een onder zoek in te stellen over een bloedig drama,, dat zon dag nacht aldaar heeft plaats gehad. Drie jongelin gen van de Hoogstraat zijn gevaarlijk gesteken en zijn bedlegerig ten gevolge hunner wonden. M. Ga briels, geneesheer te Herzele, heeft maandag mor gend de gekwetsten verzorgd. echtgenooten Losfeld wo- nen, als huisbewaarders, ïh het huis 169, Tervuerenstëenweg. Donderdag avond, rond 8 ure, ging mad. Losfeld het hekken sluiten, toen opeens een kerel haar bij de keel greep en met de vuist zoo geweldig sloeg, dat zij bewusteloos ten gronde stortte; de bandiet bond het slachtoffer stevig en drong vervolgens in het huis, dat hij van onder tot boven doorzocht. Mad. Losfeld kwam middelerwijl tot het bewust zijn terug en op haar gejammer kmamen de gebu- ren toegeloopen; zij vonden de ongelukkige ge bonden en in een bloedplas uitgestrekt. Terwijl de eenen het slachtoffer in een naburig huis droegen, gingen anderen het gebouw biuneu. De bandiet, op 't punt aangehouden te worden, sprong door eene venster in den hof en nam de vlucht. Mad. Losfeld is erg aan het gelaat en over gansch het lichaam gekwetst. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend, doch tot hiertoe heeft het nog geen uit- ftVanlrrïit Zaterdag nacht heeft in de 1«turn ijh- rue Monsieur-le-Prince, 65, te Parijs, zekere Janssens, geboren te Brussel, kleermaker zekere Angele Couillin, 23 jaar oud, kleermaakster, doodgestoken. De dader is aange houden. Hpvn7A docbter Maria van M. Van J Quickenborne heeft Dinsdag voor middag van eene koe een geweldigen slag op het hoofd gekregen. Het ongelukkig meisje werd hec achterhoofd als opengereten door den poot der koe. Zij bloedde geweldig uit neus en ooreu en werd in bewusteloozên toestand in huis gedragen. Een geneesheer heeft het meisje de noodige zorgen toe gediend, Volgens men zegt, is de toestand der ge- kweste niet zonder gevaar. I» Men is thans bezig met dc kerk van Asper te herbouwen, die in juli 1900 afgebrand is. Dinsdag avond zijn kwaaddoeners in den toren gedrongen en zij begonnen eene klok met een hamer aan stukken te slaanDe bewoners van het dorp, door het gerucht gewekt, snelden naar de kerk en rin ^helmen od de vlucht. VRAAGT OVERAL HET LBUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruwé, AALST. 's morgeuds, vond de baanwach ter Van E., eenen man gansch bebloed en deerlijk gewond op de spoorbaan uitgestiekt liggen tusschen de statie van Baesrode-zuid en Dender- monde. Het slachtoffer, zekere Leo Verschueren, 21 jaar oud, geboortig en woonachtig ie Lebbeke, Mandekensstraat, had naar alle waarschijnlijkheid des nachts de spoorbaan gevolgd en was door eenen trein verrast en getroffen geweest. De ongelukkige leefde nog hij werd opgenomen en naar de statie van Baesrode-zuid gedragen, alwaar de E. H. Van Impe, onderpastoor van Lebbeke, hem de H. Olie toediende en M. De Boeck, geneesheer te Baesrode, hem voorloopig verzorgde. Men bracht hem vervol gens naar het hospitaal van Lebbeke; hij is er Zaterdag nacht overleden aan de gevolgen zijner wonden zonder tot het bewustzijn terug te zijn ge komen. Op maandag: 7 October, (Verloren voor Wielrijders. Aangeboden aan de liefheb bers van de Stad en de omlig gende gemeenten. Om 2 uren s'namiddags, in de Molenstraat. Men kan zich van heden ai laten inschrijven, ten lokale van den katholieken Trompettersclub, bij den heer Frans Sack, Molen- lenstraat, 36, Aalst. PRIJZEN 1. Prijs. Een schoone lantaarn Acytelène. (12fr.) 2. Prijs. Een schoone tricot. 3. Prijs. Een iantaarn Acytelène (8 fr.j 4. Prijs. Een paar beste kousen voor wielrijders. Prijs. Eene goede bel. 6. Prijs. Een paar kousen. 7. Prijs. Een grelot. Een bijzondere prijs hebbende eene waarde van 5 franken zal gegeven worden aan diegene welke al de eieren in een rid zal kapot gereden hebben. In geval er geen enkele rijder moest in gelukken al de eieren kapot te rijden, zal den prijs onder al de deelnemers verlot worden Uitdeeling der prijzen om 6 uren s'avonds. I. b RECITATIEF. O Bloeiend dorp, in 't Land van Waas gelegen Natuur heeft u met landlijk schoon bedeeld I Wijl de akkerbouw, die milde bron van zegen, Op 't vruchtbaar veld er schat op schatten teelt I Heil 't Christendorp, het eeuwenlang vermaarde. Dat glorievol zijn kruisen roemen mag Den Heer zij dank, o zegenrijk Exaarde Hij schonk u thans den blijden Jubeldag Solo. Vijf en twintig jaar geleden Stuurden we U den wdhomgroet Die, een Jubelgroet op heden, Weer ontspringt ons blij gemoed Stroomen van Gods zegen vloeiden Op uw heilig zielenwerk Neen geen harten, die ooit gloeiden Als het uw', voor Volk en Kerk Klokken laat uw' stemmen klinken, Volken mengt den blijden toon, Vijf-en-twintig Parels blinken Aan uw Herders Jubelkroon 1 Koor. De klokken Doen schokken De kerk door hun bons, Zij galmen De psalmen Van Jubel met ons Hoe zwieren En gieren Zij vroolijk en blij Heur klanken Bedanken Gods goedheid als wij I Solo. Engel zoetaardig Lam zoo goedaardig Leeuw sterk en waardig aan 't altaar beschouwd, voor 't biechtkind dat rouwt, den kansel vertrouwd Koor, Heil den dienaar der Altaren Heil des Heeren afgezant Heil den Herder, die zijn' scharen Voert naar 't eeuwig Vaderland 3. Kinderen Engelen Dank, vader die ons gunde Dank, Priester die ons gunde Een kloeke zielespijs, Het christlijk onderwijs, Versterkend deugd en kunde Dat leert hun deugd en kunde Het christelijk onderwijs Ter baan van 't Paradijs Koor. Scholenstichter Volksverlichter Kamper, tot den strijd gereed 1 Wij beschouwen Uw gebouwen, Als getuigen, hoe Gij leedt, 0'j «""J» Voor der kleinen zielespijs 't Christlijk onderwijs Solo. De wereld vertoonde Ons wellust en vreugd, Zij smaadde, zij hoonde De schoonheid der deugd. Gij bracht ons, o Vader In kringen te zaam Wij juichen tegader En prijzen uw naam Koor. Welaan Wij gaan Ter reine deugdenbaanI Heil hem, die 't goede zaad In onze kringen strooit Heil hem die met 't sieraad Der deugd de zielen tooit Welaan Zoo gaan Wij 't leven door Langs 't rechte spoor 5. Arme Waar moet ik, zwoeger henen Geen werk, geen onderstand 1 'k Zag vrouw en kmd'ren weenen, Wie bood m'een vriendenhand Mijn armoe heeft bewogen Zijn edel priesterhert Hij kwam mijn tranen droogen Verzachten mijne smert Wees Mfjn ouders gingen henen Naar 't beter Vaderland I Ik arme wees, bleef weenen En zocht een vriendenhand I Wie kwam mijn tranen drogen De priester goed van hert En 'k dankte, diep bewogen, Hem, die mijn Vader werd Koor. Vriend der Armen, steun der Weezen Goede Herder, nooit volprezen, Die 't geluk uws volks betracht Wie den lijdensbeker proefde, Wie een' Vadersteun behoefde Hebt gij redding aangebracht II. RECITATIEF. Ginds waar die toren, rank en spits Zoo stout de lucht doorboort, En 't reddend Kruis, de Hemelgids In 't licht der zonne gloort, Daar ziet ge 't machtig reuzenwerk, Dat eeuwen zag vergaan, Het Huis des Heeren, onze Kerk, In nieuwen luister staan. Solo. O Godgewijde Tempel Wiens aanblik ons verrukt Wie heeft op U den stempel Van hemelpracht gedrukt Koor. O Grootste kerk Gij blijft ons Herders gloriewerk In s Heeren Naam heeft hij zijn hulp gezocht In 's Heeren Naam hersteld het kunstgewrocht 1 Solo. Wie deed uw altaars stralen V an loutren Sionsglans Wie deed uw wanden pralen Gelijk een bloemenkrans Koo*. Hij smukte onz'kerk tot gloriezaal Der Godheid hier beneden Tot voorportaal Van 't zalig Eden I

De Volksstem | 1901 | | pagina 2