DOOD ¥AH BAROK FELIX BETHI1NE. EINDE SEIZOEN. HHrxikkcr-l'tttgcDrr 3an Iflnn Muffcl-©( @enl>t, fiapcllcstrant, 13, tc 2lalBt. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. -I- FELIX-MARIA-JOSEPH-JULIUS-LIYINUS Baron BETHUNE, LUITEN ANT-COLON EL Oud Provinciaal Raadslid, R. I. P. VOOR ONZE ZONEN. Vrijheid van denkwijze. BERIGHT AAN DE LANDVERHUIZERS, MOEDELOOS. Gemengde berichten. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. T JAARGANG. NUMMER jr Aalst, den 28 September van het jaar 0. H. 1901. Maandag namiddag is alhier godvruchtig over leden, in den ouderdom van 44 jaren, den wel edelen heer Advokaat-Vbedeeechter-plaatsveevangeb, bevelhebber van 't Regiment voetvolk der Burgerwacht van Aalst SCHATBEWAARDER VAN DEN BOND DEK KATHO LIEKE Kringen en Behoudsgezinde Vereenigingen, RIDDER VAN 'T LEOPOLDSORDE, Eerevoorzitter der Maatschappij van Ouderlingen Bijstand van Werklieden en Burgers. Vereerd met het Kruis der Mutuallisten van eerste klas. De eerzame overledene vertegenwoordigde het Canton van Aalst in den Raad onzer Provincie, ge durende elf jaren. Altijd gaf hij menigvuldige blijken van eene zelfopofferende toewijding ter verdediging van de zedelijke en stoffelijke belangen onzer bevolkingen. Dit vroegtijdig overlijden dompelt tal der acht- baarste famiiiën des lands in diepen rouw. De lijkdienst met vrouwmis, gevolgd door de Begrafenis, zal gecelebreerd worden ter parochiale Kerk van St-Martinus, den Vrijdag 27 September 1901 om 10 1/2 uren. Men vergadere om 9 1/2 uren ten Kasteele van Overhamme. Een tweede dienst van wege de Barmhartigheid, zal gecelebreerd worden Zaterdag 28 September, em 8 uren, in dezelfde Kerk. De Volksstem biedt aan de achtbare familie Be- thune de uitdrukking harer diepste en ehristelijk- ste rouwbetuiging. Toekomende week zullen wij een artikel geven over de lijkplechtigheden. 'tls voorzeker schoon in ronkende volzinnen zijne genegenheid voor de werkmansklas te betoonen maar nog schooner en doelmatiger is het de daad bij het woord te voegen om werken te stichten tot nut der arbeidersklas. De katholieke partij toont zich waarlijk volks- lievend met de daad en hare liefdadige werking strekt zich meer en meer uit en omvat al de behoef ten van het menschelijk leven. Overal worden er patronagies, werkmanskringen en bonden gesticht waarde hoogere en lageru standen komen verbroe deren. Maar 't is niet alleen in zijn werkhuis in zijne woning, in zijnen dagelijkschen handel en wandel dat de arbeider onze belangstelling ver dient. Er is nog een groot deel der werkmansbevol king dat onze aandacht evenzeer dient gaande te maken; dat zijn die duizenden en duizenden jonge lingen die jaarlijks aan de ouderlijke woonst, aan den akker, aan het werkhuis ontrukt worden om in de kazerne te leven. Het lichamelijk voedsel is hun verzekerd, doch hoe is het eilaas met het voedsel der ziel? Hoevelen dier jongelingen zijn er niet, die weldra aangelokt worden in de slechte gezelschap pen en er bedorven worden naar ziel en lichaam Met den 1 October gaan de rekruten binnen ko men. Het meerendeel, laat ons zeggen, bijna allen, zijn braaf en zedig en hebben misschien nog plech tig aan vader en moeder beloofd hunne christelijke plichten te onderhouden. Zij zijn bezield met goede inzichten, doch zullen deze lang stand houden De ondervinding bewijst hetna eenigen tijd beginnen vele het Mishooren des Zondags te verwaarloozen, en eens dat zij zoover gekomen zijn, dan worden zij weldra de prooi der goddeloosheid en losbandig heid. Daarom is het dat Eerwaarde Heeren Aalmoe zeniers jaarlijks eenen oproep doen, opdat de ouders eenen aanbevelingsbrief zouden schrijven of ten minsten onderteekend, waardoor de Pries ter verzocht wordt zich in gemeenschap te stellen met den jongen soldaat; met hetzelfde inzicht zijn in bijna al de garnizoenstede militaire kringen ge sticht, waarbij meest overal eene kapel is gevoegd, waar de soldaten op gestelde uur eiken Zondag de H. Mis kunnen hooren; onder dewelke hun een gepast woord van aanmoediging wordt toegespro ken; waar heeren vol iever en zelfopoffering den Aalmoezenier bijstaan, om op alle wijzen te wer- ken ten voordeele der jongelingen die onder de wapens zijn. Dat hebben ook de Paters Redemp toristen begrepen. Daarom in Antwerpen, Brussel, Luik en Doornik staat hun klooster open voor al de soldaten die hun aanbevolen worden hetzij door hunne ouders, hetzij door den Eerw. Heer Pastoor hunner parochie. Alle Zondagen, alsook op de ge- bodene feestdagen wordt er in hunne kerken eene Misgelezen uitsluitend voorde soldaten. Wij rekenen het ons dan ook ten plichte de aan dacht van de Ouders en van de Eerw. Heeren Pas toors nogmaals op deze werken te roepen. Willen zij dat hunne^zonen of parochianen ontkomen aan de menigvuldige gevaren die zij in de garnizoen steden ontmoeten, dat zij hun eenen brief van aan beveling mede geven, vooral voor den Eerw. Aal moezenier, en ook, indien zij op garnizoen gaan in eene der bovengenoemde steden, voor de Eerw. Paters Redemptoristen. Deze zullen hen met liefde ontvangen en hunne stappen geleiden Niemand eerbiedigt zoozeer de vrijheid van denk wijze als de socialisten, want... zij zeggen het zelf Wel hebben wij hun herhaaldelijk gewezen op feiten, die iedereen het tegenovergestelde zouden moeten doen gelooven, maar dit geloof moet dade lijk wijken voor de beweging der socialisten, die heel ernstig verklaren dat zij alle vrijheid van denk wijze eerbiedigen. Dezen eerbied moeten onze lezers dan ook goed gedenken terwijl zij 't volgende lezen, opdat zij niet zouden gaan meenen dat hij valsch is. Te Angers, in Frankrijk, heeft een kongres van den eeredienst voor het Allerh. Sacrament plaats gehad. Gelijk altijd, wanneer het geldt liefde te bewijzen aan de hoogste uitdrukking van Gods liefde, waren de Belgen daar het talrijkst verte genwoordigd, zoodat hetgeen daar gebeurd is, een bijzonder belang aanbiedt voor ons. Nu, het Kongres is Zondag besloten met eene heerlijke processie van het Allerheiligste, dewijl Angers nog eene der zeldzame steden is in het land van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid (met de vuist), waar de processiën niet totaal verboden zijn. Die processie zegt de briefzender van den XXmo Siècle, was de prachtigste die wij ooit gezien heb ben. Geopend door kinders en meisjes in't wit, werd zij gesloten door eene flinke eerewacht van burgers, die het Allerheiligste omgaven, dat ge dragen werd door Z. Em. den eerbiedwaardigen kardinaal Langénieux. Tegenover die meisjes en kinders in 't wit, heb ben de socialisten bewezen de vrijheid van denk wijze te eerbiedigen. Zij zijn er met eene bende opgevallen en hebben eenige kinders in 't aange- Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tnsschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per re^el. Aankondigingen op de -3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4Ö bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Yoor de advertentiën buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office da Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. zicht geslagen met huune vuisten, nog bevend van het alkoolvuur. De wandelstokken der toeschou wers zijn zoo onverdraagzaam geweest die vrijheid der socialisten niet te eerbiedigen en de piocessie heeft haren weg kunnen voortzetten. Langs de baan waren er nog roode strijders voor de vrijheid, dewelken naar het Heilig Sacrament zulke godslasteringen huilden, die wij nooit kunnen hooren zonder aan eene (zedelijke) riool te denken. En weêr is de vrijheid der socialisten gekrenkt ge worden, waut de zoete schorheid hunuer jenever kelen werd overstemd door het hartstochtelijk gezang van de gansche volksmassa, die, samen met de deelnemers in de processie, een lofzang aan Jezus-Christus aanhief. Op de place du Roi René werd, met het Al lerheiligste, de zegen gegeven door Z. D. H. Mgr de Bisschop van Tours. Dertig duizend menschen verdrongen zich op de plaats en dertig duizend monden miskende de vrijheid van denkwijze der socialisten, met herhaaldelijk te roepen Leve Jezus-Christus! toen de Vrijheidsmannen der Sociale den Tantum ergo onderbroken hadden door het brullen van liederen die onkuisch genoemd worden en het huilen van godslasteringen. Sommigen die ergst bezopen kampioenen voor de roode vrijheid van denkwijze waren zoo veront waardigd over de uitdagende vrijheidschennis der papen dat zij, met vuisten en stokken, op nieuw de blank getooide kinders te lijf gingen. Maar toen gebeurde er iets, dat aan alle vrijheid den bodem insloeg: Een dragonder, die tusschen het volk stond, vatte den aan leider van de roode verdedigers der vrijheid bij den kraag, hief hem boven de menigte op, schudde hem een paar kee- ren over en weêr gelijk een dwijl en wierp hem dan een paar stappen verder in de armen der gen darmen, dewelken dezen schat zorgvuldig achter slot en grendel brachten. Anderen volgden, met minder krachtsbetoon, het voorbeeld van den dra gonder na en in vijf minuten tijds was de plaats gekuischt en ontsmet, zoodat er geen verontwaar digde socialisten meer te zien waren. Dan klonk nog slechts alleen de zang van de ver drukking der hoogste Liefde en 't volk was er ge lukkig om. Hoe de vrijheidsliefde toch miskend wordt Prachtig; Slot-Concert, te geven door de Koninklijke Harmonie, Onder de leiding van Mr Leo Walpot, op Zondag 29 September 1901om 11 1/2 ure 's morgens, op het Kiosk Groote Markt. 1. Avee Aplomb, Marche de Concert Volstetd. 2. Ouverture, Cuillaume Tell, Rossini. 3. Gde fantaisie Spl. of. Rigoletto, Verdi. 4. Duo Concertant pr hautbois p. Clarte Saupe. Solistes MM. R. Lenssens et Pr. D'Hoir. 5. Le Moulin de la forêts Noive (Idylle), Eilenberg. Men meldt ons als aanbevelingsweerdig de voor stellen van eenen rijken amerikaanschen eigenaar, die 17 hofsteden in Nebraska (Vereenigde Staten) in verhuring aanbiedt. Landbouwershuisgezinnen die over 1,000 tot 2,000 dollars beschikken, zouden er hen voordeelig huisvesten, wel te verstaan als zij werkzaam en oppassend zijn. Ziehier de voorwaarden De pachter zou zelf het landbouwhalm en de peerden moeten aankoo- pen. De eigenaar van zijnen kant zou 50 koeibees- ten en 50 zeugezwijns leveren. De winst der op brengst zou tusschen eigenaar en pachter verdeeld worden. Deze hofsteden hebben eene uitgestrektheid van 400 hectaren, de eene helft is landbouwgrond, en de andere helft zijn grazingen. De overeenkomst ware voor vijfjaar. Voor nadere inlichtingen mag men zich wenden tot M. St. d'YDEWALLE, Schrijver van het Sint Raphaels Genootschap, te St-Andries, bij Brugge. 'K Was moedeloos, oprecht geen woord Kon er mijn hart opbeuren Wat in natuur mij had bekoord Had al zijn schoon verloren De zon gaf geene glansen meer, En maan en sterren even Die mij zoo vriendlij k, lief en teer Toeschenen vroeger dagen Die haatte ik thans uit ganscher hart, Zij schenen mij te tergen Hun flonkren baarde mij slechts smart, Vertelde van 't verleden. Hoe ik dan in dien schoonen tijd Van liefde was omgeven, Hoe vrienden al, als om ter strij d Genegenheid betoonden. De meesten zijn hier heengegaan De dood kwam zé mij rooven Thans open staat voor mij die baan, Ik zal mijn vrienden volgen. Ik hoop en ik betrouw er in Dat God ook wel zal zorgen Dat ik allen zal wederzien En er nooit zal van scheiden Dat wij daar eene eeuwigheid Vereenigd zullen wezen Zooals wij dit voor korten tijd Op aarde zijn gebleven. 21 September 1901. KAREL. Uit IVcuill, bij Parijs wordt gemeld dat de her togin van Vendome, prinses Hendrika van Belgie, Zaterdag het leven heeft geschonken aan oen doch- terke. Moeder en kind zijn welvarend. Het kind is voorloopig gedoopt en heelt den naam van Geno- veva ontvangen. In eene zaak van erfenis te X, trad onlangs een belanghebbende op, welke eene zonderlinge getuigenis voor het gerecht aflegde. Hebt gij broeders of zusters? vroeg de President. Ik heb éen broeder gehad, maar die is reeds hon derd en vijftig jaren doodDe President zette zich recht in zijnen zetel, en met een norsch gelaat zegde hijGetuige, ik beveel u, uwe spotternij ter zijde te laten, en meer eerbied te toonen voor het gerechtIk vraag u nogmaals: Hebt gij broe ders of zusters in leven?Veroorloof mij, Mijn heer de President, maar ik kan niet anders doen dan mijn antwoord herhalen. Iu mijne jaren spot men niet meer, hetgeen ik u zeg, is heel ernstig. Mijn vader trouwde op zijn 19 jarigen ouderdom, en kreeg in het eerste jaar van zijn huwelijk een zoon, die kort daarop stierf. Nog in hetzelfde jaar verloor hij ook zijne vrouw, en hij bleef weduwe naar tot zijn 75"jaar. Uan hertrouwde hij en kreeg wederom een zoon. Deze zoon ben ik. Mijn broe der was dus reeds 56 jaren overleden toen ik ge boren werd, en ik heb nu 94 jaren op de kruin, 56 en 94 dat is toch wel werkelijk 150 jaren. De leden van het tribunaal aanzagen elkander, en moesten bekennen dat er tegen de afgelegde getui genis niets af te diugen was. Al is een woord soms valsch in schijn. Toch kan het nog de waarheid zijn. 't Zijn toch wel koene mannen, die Boerkens van Transvaal 1 Het winterseizoen is voorbij, en Botha en Ben Viljoen herbeginnen de vijandelijkheden. Ze hebben eenen aanval gedaan op Belfast, in het oosten van Transvaal. Terwijl eenige opgestane kapenaars een leger van 40 duizend man bezig houden, hebben de Eugelschon te Standertonde pijp moeten blazen. Hef eenig uitwerksel van de proclamatie van Kitchener is geweest, dat de weekhartigen op nieuw verstaald zijn onder de Boeren, en dat er in het district der Kaapkolonie geene enkele overgaat is. De boeren zijn geene mannen om zonder handschoenen aangepakt te worden, en de Engelschen hebben er nog niet meê gedaan De veldwachter eener kleine gemeente van Hencgouw overleden zijnde, kwamen er zoo veel kandidaten te voorschijn om zijno plaats in te

De Volksstem | 1901 | | pagina 1