ALLERHANDE NIEUWS. 1, lolensti Groote Eierenkoers Destelbergen.- Vereenigde Staten.- Gy: Beveren-Waas. ?laiQdag Drongen. I)e genaamde Karei Cocquit, herbergier wonende op de wijk Wilde, te Landegem, was maandag namiddag naar de wijk Assels gekomèn om een peerd te koopen. Hij bezocht eenige herbergen in de statiestraat, op den weg naar zijne woning werd hij door drie per sonen aangevallen, die hem zijn geld wil de ontne men. Cocquyt kon gelukkiglij k ontsnappen door over de haag van Schelstraete te springen. Hij liep hulp halen die hem naar huis vergezelde. De poli- cie is op het spoor der daders. De Oorlog tusschen Engeland en Transvaal. nemen, dat de gemeente, ten einde raad, besloot een prijskamp uit te schrijven. Zeven-en-vijftig mededingers boden zich aan. Het plaatsje van veldwachter brengt 66 frank 66 centiemen op per maand Terwijl prins Albert te Pos»cnhofcn verbleef, heeft zijn schoonvader, hertog Karei Tkeodoor, de vermaarde oogmeester, Mgr Ilebbclynck, rector der hoogeschool van Leuven, ontvangen. In tegen woordigheid van prins Albert heeft Mgr Hebbe- lynck aan den hertog het diploma van doctor ho- moris causa van onze katholieke hoogeschool over handigd. Hertog Karel-Theodoor, die binnen kort naar Belgie komt, heeft beloofd te dier gelegenheid de leuvensche hoogeschool te bezoeken. Men heeftop den dag van heden niet meer te vragen, waar men in deze eeuw van wetenschap en vernuft eindelijk uitscheiden gaat met de reeks nieuwe uit vindingen, die de wereld verbazen!!. Terwijl sommigen studeeren om met den bestuurbaren ballon den luchtstroom hierboven meestor te wor den en zich naar willekeur in de lucht te bewogen, zijn er weer anderen, welke met hun waterschip diep onder water, in de zee duikelen en even als de visschen, onzichtbaar aan de bewoners der aarde, eenen weg vi kii zon die hun gelieven zal. Om het eerste ideaal te bekomen, om met den be stuurbaren ballon de lucht tegen weer en wind in te doorreizen, is er een kampprijs van '00 duizend franken gesticht door zekere M. Henri Deutsch. Woensdag 18 December, in den namiddag, heeft M. Santos Dumont te Parijs verschillende proeven met zijnen luchtbal gemaakt. Verscheidenmal is hij opgestegen en eene uur Jang is hij in de lucht gebleven, waar hij met zijnen luchtbal eenen ron den cirkel heeft gemaakt. Eenige koeren heeft zijne beweegkracht, bij de opstijging, wel wat te kort geschoten, doch zonder erge gevolgen, en met eenige reparaties zal hij wederom eene nieuwe op stijging kunnen doen. Twee nieuwe concurenten hebben zich nog aangemeld, welke zich gereed ma ken om in den prijskamp Deutsch mede te dingen. De ballon van M. Sn utter, waarvan de moteur door menschenarmen in beweging zal gebracht worden, is in opbouw in de werkhuizen van M. Louis Go- dard, een gekenden luchtreiziger. De ballon, die gansch in zijde is en van buitengewone sterkte, zal 700 kubieke meters bevatten; zijne doorsnede ia 't midden is 8 meters en zijne lengte komt op 24 meters. Door zijnen bijzonderen vorm en de kracht zijner luclitpolsers, denkt M. Snutter eene genoeg zame snelheid te bekomen om den prijs te winnen. De andere concurent is M. Maurice Farnam, bijge staan door M. do prins cTArenberg, welke zich met de kosten der onderneming gelast. M. Maurice is een gekende luchtreiziger, hij heeft langen tijd luchtgevaren met M. Berangon, die zich recordman gemaakt heeft in de lange luchtreizen, en door zijne reis van Parijs naar Aignes Mortes met zijne dramatische ontknoopiag. Misschien dagen er nog meerdere concurenten op. Woensdag hebben in zee, 5 mijlen ten zuiden der Bloedeilanden, twee fransche torpilluers of duikelschepen, nr 139 en 124, in kampstrijd met elkander geweest. Het dui- kelschip 124 heeft zijne kracht ten 12 ure moeten opgeven; n 139 heeft het overtroffen en is uit eigen krachten en zonder hulp boven water geko men. Er hebben bij den prijskamp geen de minste ongevallen plaats gehad. Terwijl M. de La Vaulx zich voorbereid om per ballon de Middellandsche zee over te stijgen, stelt een duitsch ingenieur voor met een duikelschip, onder het water door, de Polen te bereiken. Het is wel geen droom, zijn boot is reeds in opbouw. Ziehier de berekeningen waarop hij zich steuntHij zal 15 uren onder zee kunnen blijven, en varende op 3 knoopen per uur, zal hij eene reis van 50 uren onder water kunnen afleggen, zonder boven te komen. Het is heel zel den dat men eene ijskorst in zee ontmoet, welke meer dan 3 mijlen uitgestrektheid heeft. Men was Maandag te Duinkerke zeer ongerust over het lot van den luchtreiziger Latruffe, die Zondag namiddag op de Place Jean-Bart met den ballon Patrie opgestegen was. Men zag den luchtbal lang boven de zee hangen en makkers van Latruffe dachten hem verloren, toen Maandag een telegram toekwam, meldende dat de Patrio met den stout- moedigen luchtreiziger te Soutbminster-Essen (En geland), geland was. De kloosters en geestelijke vereenigingen in Frankrijk hebben tot 1 October tijd om hunne aanvraag tot bekoming der machti ging in te dienen. Tot nu toe hebben slechts 27 mannenkloosters, waaronder de Karthuizers, de Predikheeren en de Maristen, en 200 vrouwen kloosters de machtiging gevraagd. Het is eerst in het begin van aanstaande jaar dat de Kamer zich met die aanvragen zal bezig houden, daar er over elke aanvraag een bijzonder onderzoek moet inge steld worden door de regeering. Vercciilgde-Staten. De bewering, dat Czolgosz met vergiftigde ko gels op den president geschoten heeft, wordt door het bacteriologisch onderzoek tot hiertoe niet be vestigd. De proeven op dieren hebben geen uitslag opgeleverd; men wacht nu nog af wat er blijken zal bij vergelijking der cultures met die vau de wond. Czolgosz blijft bij zijn onverschillige hou ding, maar bij eet veel, en vraagt herhaaldelijk om dagbladen en om tabak --die hij uatuurlijk niet krijgt. Het ontbreekt niet aan uitingen van voort durende zenuwachtigheid naar aanleiding van den moord Behalve de gewoone berbergpraatjes van dronken lieden die er op roemen dat zij 't ook zouden gedaan hebben wat hun in dit geval soms duur te staan komt heeft men de verhalen van menschen die voorgeven met anarchistische dreigbrieven vervolgd te worden, omdat zij de po litie inlichtingen verstrekken in verband met den aanslag. Het onderzoek leverd niets bijzonders op. - Sinds eenigen tijd wasvast- gesteld geworden dat de of ferblokken welke alhier in de kerk geplaats zijn, van hunnen iahoud beroofd worden. Op zekeren persoon berustten vermoedens. Don derdag verscheen de verdachte in de kerk, niemand anders dan hij was tegenwoordig. De policiecom- missaris der gemeente die door den eerw. h. pas toor op de hoogte gebracht was van de gepleegde diefstallen, had aaageraden geteekend geld in de offerblokken te leggen. Zulks werd gedaan, en wanneer Donderdag, na het vertrek van den ver- dachtte, de geldstukken andermaal uit de offer blokken verdwenen waren, deed de politiecommis saris dadelijk in dezes woning eene huiszoeking cn vond er het geteekend geld. f&piiccpl Twee policieagenten hielden zon dag nacht rond 2 ure in de Hoog straat eene vrouw aan, die geholpen door eene an dere, tegen twee mannen vocht en hun met haar spelden in het gelaat stak. De vrouw sloeg met ha ren holleblok bovenarm op de agenten, en toen zij in het policieburcel gebracht was, sloeg zij den bij zonderen agent van dienst met hare vuist in het gelaat, greep ern koffiepot die in bereik stond en wierp hem den offiecier van wacht naar het hoofd. Men heeft de helleveeg het dwanglijf moeten aan trekken en in den amigo opsluiten. Het is eene 29 jarige leurster, wonende in de Hoogstraat. VRAAGT OVERAL HET X_.ETJVEISrSBIE]I^ der gunstig gekende iSt'tmicri'ij hm Urmré, AALST. Zondag avond heeft een dronkaard, wie men in eene herberg drank geweigerd had, een jongeling genaamd Vlaeminck, die hem aanraadde naar huis te gaan, met zijn mes willen steken. Zekere Gus- taaf Verriest, 35 jaar oud, gehuwd en vader des huisgezins, kwam tusschen en werd door een mes steek in den buik getroffen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De dader werd maandag morgend aan gehouden. moordenaar van president Mac-Kinley, zou zelf een moordenaar zijn. Zekere Henri Molitor, van vermeende natuurlijken zoon van een gewezen ko ning van Wurtemberg die verplicht was naar Ame rika te vluchten om aan den vreemde plannen van Duitsche forten verkocht te hebben had te Michigan eene houtnijverheid gesticht en eene kolonie van duitschers en polen die hij als koning regeerde. Een zeker getal kolonisten vormden een komplot tegen hem en een komiteit van twaalf leden werd aangesteld. Dit komiteit, waarvan de vader van Czolgosz deelmaakte, besloot zijne dood. Molitor werd inderdaad in 1876 vermoord. Vijf der plichti- gen werden tot levenslange opsluiting veroordeeld en Czolgosz werd vrijgesproken, omdat hij er in toegestemd had de andere betichten te verraden Hieronder 2,50 dat ik u stuur ten einde nog twee doozen Pillen van Dr Walthery te ontvangen. Ik vin dit middel uitmuntend om de gezondheid te behouden. Iwan Massot, gemeenteontvanger Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Sa Maandag avond met de kermis acillSCKC. yan Kemseke kregen jongelin gen ruzie in eene herberg tegen de statie van den spoorweg. De messen werden getrokken. Er werd geslagen en gestoken. Een der vechters sneed J. De Kezel, 25 jaar oud maaldergast een zijner ooren af. De gendarmen hebben proces-verbaal opge maakt, en nog bij een anderen jongeling een mes uit den zak gehaald. St-fillis Maandag namiddag ten 3 ure, ge- v beur(je aan je werken van het nieuw gemeentehuis van St-Gilis een jammerlijk ongeval. Werklieden wareu een riggel van 400 kil. aan 't verdeelen; zij hadden hem op een aanbeeld van 60 centimeters hoogte geplaatst. Opeens viel de riggel van het aambeeld op den voet van een der werklieden, Jozef Lallemand, 24 jaar oud. De voet werd schrikkelijk verpletterd. Het slachtoffer, dat in bezwijming gevallen was, werd in eene naburige apotheek verzorgd en vervolgens naar zijne woning gevoerd qpL pn Dinsdag nacht drongen dieven in bureel der fabriek van M. Huyssens Masuistraat en poogden het kofferfort, dat veel weerden bevatte, open te breken. Zij hadden een gat in de plaat geboord en gepoogd bij middel van een hefboom deze te doen springen. Hunne pogin gen bleven vruchteloos, en vertrokken zonder iets te stelen. 12 H li O - Dank aan de spitsvondigheid van een policieman vau Rome, is men er in gelukt de kostbare schilderij O. L. vrouw van den Rozenkransvan Giovanni-Battista Salvi schilder van de xvii eeuw teiug te vinden. Men zal zich herrinneren dat dit meesterstuk op 't einde van ju li gestolen werd uit de kerk van de H. Sabina van den berg Aventino, Men dacht dat de diefstal ge pleegd werd door een Amerikaan en dat de schil derij in Amerika in veiligheid was. Het onderzoek werd gesloten. Een policieman zette op eigen hand het onderzoek voort. Hij deed in de dagbladen melden dat een groote koopman in schilderijen te Rome aangekomen was met het inzicht werken van oude meesters te kno pen. Eenige uren later kwamen twee kerels naar den vermeenden koopman vragen en de policieman had de voldoening de gestolen schilderij voor zijne oogen te zien ontrollen. De schilderij wordt door de exporten op een miljoen geschat. Aan de bleeke, Idoedclooze joojje doch ter», en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van D1' Raphael te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Meirelbeke.- genaamde Victor Nutte, wisselwachter werd Don derdag avond, omstreeks 7 ure, bij het versporen van eenen trein door den hefboom eener wissel naald erg aan de borst gekwetst en twee ribben ge broken. Na geneeskundige verzorging is de man naar zij ne woning te Melle overgebracht. S6£T6IT) won*Dgder wecl- Baeyens, op o den wijk Dries, on het aanpalend huis bewoond door Krans Teramermans, zijn met gansch den inboedel afgebrand. De schade beloopt 2,000 fr. heeft een onderofficier uit Antwerpen, zich hier een revolverschot in het hoofd gelost. Hij werd erg gekwetst en men vreest voor zijn leven. Loke 1*611.- ^on(*ag morgend vonden voor bijgangers op den Zeelschen Steenweg in eene beek het lijk liggen van een sta- tiebediende van Zele. Men denkt dat hij door de duisternis misleid in het wa'er zal gesukkeld zijn, waar hij den dood vond. Eene vrouw uit de Molenstraat, Maria Colle- waart, echtgenoote van Emiel Verbiest, is maan dag morgend omtrent de groote kaai in de rivier den Durme verdronken. Dezen zomer was haar kind, dat maar zeven dagen oud was, van haren schoot in eenen pot kokende water gevallen, dien zij eenige oogenblikken op den grond had geplaatst en waarin het kind zoo ijselijk verbrand werd dat het kord nadien stierf. Sedert heeft de arme vrouw teekens van zinsverbijstering gegeven. Ad60>6IH.- ^wee Personen zijn hier bezig o met in de kerk een nieuw orgel te plaatsen. Zij zijn van Geeraerdsbergen. Een hunner zekere Fr... is donderdag voormiddag rond 8 1/2 ure, van eene ladder gevallen, van eene hoog te van zes meters, hij stuikte met zijn hoofd op de vloersteenen der kerk. Hij lag in bezwijming toen hij opgenomen werd. Twee personen uit het dorp hebben hem in de herberg van Felix Boels gedragen, waar hij ver zorgd werd door doktoor Potvliege, van Adegem. I De gekwetste heeft ook het H. Oliesel ontvangen van den heer pastoor. Later is hij tot het bewust- j zijn terug gekomen. De wonde langs achter op het hoofd is gevaarlijk, de ongelukkige heeft ook nog andere kneuzingen bekomen op het lichaam. VRAAGT OVERAL HET EEUVENSBIER der gunstig gekeude it foute er ij S'fntt* MPrntcé, AALST. WnnHplo-pin - Maandag is een huisje, vvoiiueigem. gelegeü achter het kas_ teel van M. De Turcq, alhier tot den grond afge brand. De inwoners hadden eenige ledige zakken in den baard uitgeschut en waren vertrokken. Eenige houtkrollen moeten vuur gevat en het huis in brand gebroken hebben. Op Maandag 7 October, (Verloren Maandag). voor Wielrijders. Aangeboden aan de liefheb bers van de Stad en de omlig gende gemeenten. Om 2 uren s'namiddags, in de Molenstraat. Men kan zich van heden ai laten inschrijven, ten lokale van den katholieken Trompettersclub, bij don heer Frans 'Fack, Molen- lenstraat, 36, Aalst. PRIJZEN 1. Prijs. Een schoone lantaarn Acytelène. (12 fr.) 2. Prijs. Een schoone tricot. 3. Prijs. Een lantaarn Acytelène (8 fr.) 4. Prijs. Een paar beste kousen voor wielrijders. Prijs. Eene goede bel. 6. Prijs. Een paar kousen. 7. Prijs. Een grelot. Een bijzondere prijs hebbende eene waarde van 5 Iranken zal gegeven worden aan diegene welke al de eieren in een rid zal kapot gereden hebben. In geval er geen enkele rijder moest in gelukken al de eieren kapot te rijden, zal den prijs onder al de deelnemers verlot worden. Uitdeeiing der prijzen om 6 uren s'avonds. Gevecht te StofTelbevg, iu de Kaapkolonie. De verliezenlijst van 20 September meldt dat er op 12 September een gevecht is geleverd, waarover lord Kitchener tot hiertoe nog niets gemeld heeft, omdat... het slecht is afgeioopen voor de Engel- schon. Bethune's bereden voetvolk verloor dien dag 7 dooden, 1 luitenant zwaar gewond, 2 man zwaar en 3 licht gewond. De verliezenlijst meldt ook dat, in de verras sing der grenadiers, op 16 dezer, luitenant Rebow en 2 man zijn gedood, 2 zwaargewond. Hoeveel grenadiers er gevangen zijn genomen, wordt nog altijd niet gemeld. Verder is 1 man verdronken en 5 man zijn ge wond. Alweer twee Kauouneu veroverd door de Boeren. Kitchener seint uit Pretoria dd. 19 dezer Twee kanonnen van de Koninklijke Rijdende Artillerie, die bij de waterwerken waren achtergelaten met het eskort van eene compagnie bereden infanterie, Hij meldt dat de Engelschen daar verloren heb ben: 1 officier en 5 man gedood, 23 man gewond, 6 officiers en 99 man krijgsgevangen. De Boeren hebben 4 officieren en 95 man in vrijheid gesteld. De Engeische kolounen, die de Boeren achter volgden, zijn met ben slaags geraakt nabij De Wetsdorp. lie neerlaag bij Utrecht. Lord Kitchener seint dat al de krijgsgevangenen der koion Gough eveneens in vrijheid zijn gesteld. Een luitenant, als gewond aangegeven, is ge sneuveld. De Buffelrivier wast. De toestand is onveranderd. Inval der Boeren In IVatal. Er bestaat reden om te gelooven dat comman dant-generaal Botha en generaal De Wet bij ge meen overleg den inval hebben besloten. Men bevestigd dat Botha zijne kanons heeft op gegraven. In den morgend van 16 September zijn de Boeren verschenen te Upper Tugela en hebben daar paar den en vee buit gemaakt. Terzelvertijd verscheen een ander Boeren-deta- chement op twee hoeven, op eene andere plaats, in de nabijheid gelegenen voerde er al het vee weg. In den namiddag heeft men kanongebulder ge hoord in de richting van Olivershoek-pas. Men gelooft dat het garnizoen van Acton-Homes getracht heeft den weg te versperren aan de inval lers te Upper-Tugela. Twee Engelschen werden ge wond. Men is zonder nieuws van een detachement, dat ter vervolging der Boeren was uitgezonden. Kritzinger verovert een Kanon op de Engelschen. Lord Kitchener seint uit Pretoria,21 September: Kritzinger heeft getracht over de Oranjerivier te komen nabij Herschell. Te dien einde heeft hij gisteren, te 1 uur des 's nachts, een aanval gedaan op het kamp van Lo- vat's verkenners. Kritzinger is er niet in gelukt over de rivier te komen, maar hij heeft het Engelsch detachement zware verliezen toegebracht. De luitenant-kolonel bevelhebber en een kapi tein zijn, onder andere, gedood. In den aanval op het kamp van Lovats's ver kenners zijn de Boeren er in gelukt, begunstigd door de duisternis, een kanon te veroveren. Zij werden achtervolgd en ineen levendig gevecht waarin Kritzinger 2 dooden en 20 gevangenen ver loor, werd het kanon heroverd. (Dit laatste is er bijgevoegd, wees er zeker van, om een balsem te leggen op de wonde, door de groote verliezenlijst veroorzaakt. Heel het verhaal van Kitchener is opgesteld om deze nieuwe neer laag der Engelschen, ditmaal in de Kaapkolonie, zoo verzacht mogelijk te melden). De aanwervingen mislukt. Eene depeche uit Bloemfontein meldt dat in de aanwervingsbureelen voor de yeomanry er zich bijna niemand heelt aangeboden. De engeische overheden zijn gansch ontmoedigd. De wckelijksche verliezenlijst. De wekelij kschc verliezenlijst der engeische troe pen is ices week fel gevuld. Sedert 17 September bedragen die verliezen: 82 gesneuveld, 39 gestorven aan ziekten, 6 verongelukt, 15] gekwetst en 334 gevangen of verdwenen. De goudmijuen. Zooals men weet, had de transvaalsche regee ring de goudmijnen van Witwatersrand, die sedert het begin van den oorlog door de vergunninghou ders verlaten geweest warenvoor eigen rekening doen uitbaten tot de bezetting van Johannesburg. De maatschappijen der goudmijnen hebben voor de rechtbank, door de engelschen te Johannesburg aangesteld, een proces ingespannen om het goud door de transvaalsche regeering uit de mijnen ge- haald en voor de oorlogskosten gebezigd, terug te eischeu. De rechtbank heeft die vraag verworpen en beslist dat de transvaalsche regeering in haar volle recht was toen zij dat goud gebruikte, aan derde personen in bewaring gaf of er betalingen mee deed.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2