lolensli ALLERHANDE NIEUWS. Groote Eierenkoers Destelbergei* Vereen igde St De Oorlog tusschen Engeland en Transvaal. nemen, dat de gemeente, ten einde raad, besloot een prijskamp uit te schrijven. Zeven-en-vijftig mededingers boden zich aan. Hot plaaisje van veldwachter breugt 66 fiank 66 centiemen op per maand Terwijl prins Albert te Possenhofen verbleef, heeft zijn schoonvader, hcitog Karei Tkeodoor, de vermaarde oogmeester, Mgr Ilebbelynck, rector der hoogeschool van Leuven, ontvangen. In tegen woordigheid van prins Albert beeft Mgr ilebbe lynck aan den hertog het diploma van doctor ho- moris causa van onze katholieke hoogeschool over handigd. Hertog Karel-Theodoor, die binnen kort naar Belgie komt, heeft beloofd te dier gelegenheid de leuvensche hoogeschool te bezoeken. Men heeftop den dag van heden niet meer te vragen, waar men in deze eeuw van wetenschap en vernuft eindelijk uitscheiden gaat met de reeks nieuwe uit vindingen, die de wereld verbazen!!. Terwijl sommigen studeeren om met den bestuurbaren ballon den luchtstroom hierboven meester te wor den en zich naar willekeur in de lucht te bewegen, zijn er weer anderen, welke met bun waterschip diep onder water, in de zee duikelen en even als de visschen, onzichtbaar aan de bewoners der aarde, eenen weg vu kii zen die Luu gelieven zal. Om het eerste ideaal te bekomen, oin met den. be stuurbaren ballon de lucht tegen wcc-r en wind in te doorreizen, is er een kampprijs van 100 duizend franken gesticht door zekere M. Henri Deutsch. Woensdag 18 December, in den namiddag, heeft M. Santos Dumont te Parijs verschillende proeven met zijnen luchtbal gemaakt. Verscheidenmal is hij opgestegen en ecne uur iaug is hij in de lucht gebleven, waar hij met zijnen luchtbal eenen ron den cirkel heeft gemaakt. Eenige kecren heeft zijne beweegkracht, bij de opstijging, wel wat te kort geschoten, doch zonder erge gevolgen, en met eenige reparaties zal hij wederom eene nieuwe op stijging kunnen doen. Twee nieuwe concurenteu hebben zich nog aangemeld, welke zich gereed ma ken om in don prijskamp Deutsch mede te dingen. De ballon van M. Sn utter, waarvan de moteur door menschenarmen in beweging zal gebracht worden, is in opbouw in de werkhuizen van M. Louis Go- dard, een gekenden luchtreiziger. De ballou, die gansch in zijde is en van buitengewone sterkte, zal 700 kubieke meters bevatten; zijue doorsnede iu 't midden is 8 meters en zijne lengte komt op 24 meters. Door zijnen bijzonderen vorm en de kracht zijner luchtpolsers, denkt M. Snutter eene genoeg zame snelheid te bekomen om den prijs te winnen. De andere concurent is M. Maurice Farnam, bijge staan door M. do prins d'Arenberg, welke zich met de kosten der onderneming gelast. M. Maurice is een gekende luchtreiziger, hij heeft langen tijd luchtgevaren met M. Berangon, die zich recordmau gemaakt heeft in do lange luchtreizen, en door zijne reis van Parijs naar Aignes Mortes met zijne dramatische ontknooping. Misschien dagen er nog meerdere concurenten op. Woensdag hebben in zee, 5 mijlen ten zuiden der Bloedei landen, twee fransche torpilluers of duikelschepen, nr 139 en 124, iu kampstrijd met elkander geweest. Het dui- kelschip 124 heeft zijne kracht ten 12 ure moeten opgeven; n 139 heelt het overtroffen en is uit eigen krachten en zonder hulp boven water geko men. Er hebben bij den prijskamp geen de minste ongevallen plaats gehad. Terwijl M. de La Vaulx zich voorbereid om per ballon de Middellandsche zee over te stijgen, stelt een duitsch ingenieur voor met een duikelschip, onder het water door, de Polen te bereiken. Het is wel geen droom, zijn boot is reeds in opbouw. Ziehier de berekeningen waarop hij zich steuntHij zal 15 uren onder zee kunnen blijven, en varende op 3 knoopen per uur, zal hij eene reis van 50 uren onder water kunnen afleggen, zonder boven te komen. Het is heel zel den dat men eene ijskorst in zee ontmoet, welke meer dan 3 mijlen uitgestrektheid heeft. Men was Maandag te Dninkcrke zeer ongerust over het lot van den luchtreiziger Latruffe, die Zondag namiddag op de Place Jean-Bart met den ballon Patrie opgestegen was. Men zag den luchtbal lang boven de zee hangen en makkers van Latruffe dachten hem verloren, toen Maandag een telegram toekwam, meldende dat de Patrio met den stout- moedigen luchtreiziger te Southminster-Essen (En geland), geland was. De kloosters en geestelijke vereenigingen in frankrijk hebben tot 1 October tijd om hunne aanvraag tot bekoming der machti ging in te dienen. Tot nu toe hebben slechts 27 mannenkloosters, waaronder de Karthuizers, de Predikheercn en de Maristen, en 200 vrouwen kloosters de machtiging gevraagd. Het is eerst in het begin van aanstaande jaar dat de Kamer zich met die aanvragen zal bezig houden, daar er over elke aanvraag een bijzonder onderzoek moet inge steld worden door de regeering. Vcrccnigde-Mtalcn. De bewering, dat Czolgosz met vergiftigde ko gels op den president geschoteu heeft, wordt door het bacteriologisch onderzoek tot hiertoe niet be vestigd. De proeven op dieren hebben geen uitslag opgeleverd; men wacht nu nog af wat er blijken zal bij vergelijking der cultures met die van de wond. Czolgosz blijft bij zijn onverschillige hou ding, maar hij eet veel, en vraagt herhaaldelijk om dagbladen en om tabak die hij natuurlijk niet krijgt. Het ontbreekt niet aan uitingen van voort durende zenuwachtigheid naar aanleiding van den moord Behalve de gewoone herbergpraatjes van dronken lieden die er op roemen dat zij 't ook zouden gedaan hebben wat hun in dit geval soms duur te staan komt heeft men de verhalen van raenschen die voorgeven met anarchistische dreigbrieven vervolgd te worden, omdat zij de po litie inlichtingen verstrekken in verband met den aanslag. Het onderzoek leverd niets bijzonders op. Oostakker.- Sinds eenigen tijd was vaat- gesteld geworden dat de of ferblokken welke alhier in de kerk geplaats zijn, van hunnen inhoud beroofd worden. Op zekeren persoon berustten vermoedens. Don derdag verscheen de verdachte in de kerk, niemand anders dan hij was tegenwoordig. De politiecom missaris der gemeente die door den eerw. h. pas toor op dc hoogte gebracht was van de gepleegde diefstallen, had aangeraden geteekend geld in de offerblokken te leggen. Zulks werd gedaan, en wanneer Donderdag, na het vertrek van den ver- dachtte, de geldstukken andermaal uit de offer blokken verdwenen waren, deed de politiecommis saris dadelijk in dezes woning eene huiszoeking cn vond er het geteekend geld. Hril^pl - Twee policieagenten hielden zon dag nacht rond 2 ure in de Hoog straat eene vrouw aan, die geholpen door eene an dere, tegen twee mannen vocht en hun met haar spelden in het gelaat stak. De vrouw sloeg met ha ren holleblok bovenarm op de agenten, en toen zij in het policieburcel gebracht was, sloeg zij den bij zonderen agent van dienst met hare vuist in het gelaat, greep er n koffiepot die in bereik stond en wierp hem den offieciervan wacht naai- het hoofd. Men heeft de helleveeg het dwanglijf moeten aan trekken en in den amigo opsluiten. Het is eene 29 jarige leurster, wonende in de Hoogstraat. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstij eene herberg drank gei genaamd Vlaeminck, dl te gaan, met zijn mes taaf Verriest, 35 jaar o huisgezins, kwam tusscl steek in den buik getrof bedenkelijk. De dader w( gehouden. moordenaar van preside een moordenaar zijn. Zek vermeende natuurlijken zo ning van Wurtemberg die rika te vluchten om aan dt Duitsche forten verkocht te eene houtnijverheid gestich duitschers en polen die hij a Een zeker getal kolonisten tegen hem en een komiteit aangesteld. Dit komiteit, w Czolgosz deelmaaklo, besloo werd inderdaad in 1876 vern gen werden tot levenslange o en Czolgosz werd vrijgesprol toegestemd had de andere betii Hieronder 2,50 dat ik u twee doozen Pillen van Dr Wa Ik vin dit middel uitmuntend behouden. Iwan Massot, g Te verkrijgen bij M. Ren neb K Maandag a nCIUSClie. van Kemso gen ruzie in eene herberg tegen spoorweg. De messen werden gi geslagen en gestoken. Een der De Kezel, 25 jaar oud maalderga af. De gendarmen hebben pm maakt, en nog bij een anderen j> uit den zak gehaald. |L2|ic Maandag namidd beur(Je aaQ de nieuw gemeentehuis van St-Gilis een jammerlijk ongeval. Werklieden waren een riggel van 400 kil. aan 't verdeelen; zij hadden hem op een aanbeeld van 60 centimeters hoogte geplaatst. Opeens viel de riggel van het aambeeld op den voet van een der werklieden, Jozef Lallemand, 24 jaar oud. De voet werd schrikkelijk verpletterd. Het slachtoffer, dat in bezwijming gevallen was, werd in eene naburige apotheek verzorgd en vervolgeus naar zijne woning gevoerd. f.QAbim Dinsdag nacht drongen dieven in bureel der fabriek vau M. Huyssens Masuistraat en poogden het kofferfort, dat veel weerden bevatte, open te breken. Zij hadden een gat in de plaat geboord en gepoogd bij middel van een hefboom deze te doen springen. Hunne pogin gen bleven vruchteloos, en vertrokken zonder iets te stelen. 11 '11i(k - Dank aan de spitsvondigheid van een politieman vau Rome, is men er in gelukt de kostbare schilderij O. L. vrouw van den Rozenkransvan Giovanni-Battista Salvi schilder van de xvii eeuw tei ug te vinden. Men zal zich herrinneren dat dit meesterstuk op 't einde van ju li gestolen werd uit de kerk van de H. Sabina van den berg Aventino, Men dacht dat dc diefstal ge pleegd werd door een Amerikaan en dat de schil derij in Amerika in veiligheid was. Het onderzoek werd gesloten. Een policieman zette op eigen hand het onderzoek voort. Hij deed in de dagbladen melden dat een groote koopman in schilderijen te Rome aangekomen was met hut inzicht werken van oude meesters te koo- pen. Eeuige uren later kwamen twee kerels naar den vermeenden koopman vragen en de policieman had de voldoening de gestolen schilderij voor zijne oogen te zien ontrollen. De schilderij wordt door de experten op een miljoen geschat. Ann de bleek©, hloedelooze jjonjje doch ter», en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van Dr Raphael te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Meirelbeke.- r)ese»aamde victor Nutte, wisselwachter werd Don derdag avond, omstreeks 7 ure, bij het versporen van cenen trein door den hefboom eener wissel naald erg aan de borst gekwetst en twee ribben ge broken. Na geneeskundige verzorging is de man naar zij ne woning te Melle overgebracht. GySeoem woniDg der wed- Baeyens, op o den wijk Dries, on het aanpalend huis bewoond door Erans Temmermaus, zijn met gansch den inboedel afgebrand. De schade beloopt 2,000 fr. Bi 'VCrOIl- W ffffS Maandag voormiddag heeft een onderofficier uit Antwerpen, zich hier een revolverschot in het hoofd gelost. Hij werd erg gekwetst en men vreest voor zijn leven. Lokeren.- Zondag morgend vonden voor bijgangers op den Zeelschen Steenweg in eene beek het lijk liggen van een sta- tiebediende van Zele. Men denkt dat hij door de duisternis misleid in het water zal gesukkeld zijn, waar hij den dood vond. Eene vrouw plle- lan- vier aar ren ien 1st lat IW 4, aiuier tot den grond afge brand. De inwoners hadden eenige ledige zakken in den haard uitgeschut en waren vertrokken. Eenige houtkrollen moeten vuur gevat en het huis in brand gebroken hebben. Op Maaudug 7 October, (Verloren Maandag). voor Wielrijders. Aangeboden aan de liefheb bers van de Stad en de omlig gende gemeenten. Om 2 uren s'namiddags, in de Molenstraat. Men kan zich van heden at laten inschrijven, ten lokale van den katholieken Trompettersclub, bij den heer Frans Tack, Molen- lenstraat, 36, Aalst. PRIJZEN 1. Prijs. Een schoone lantaarn Acytelène. (12fr.) 2. Prijs. Een schoone tricot. 3. Prijs. Een lantaarn Acytelène (8 fr.) 4. Prijs. Een paar beste kousen voor wielrijders. 8. Prijs. Eene goede bel. 6. Prijs. Een paar kousen. 7. Prijs. Een grelot. Een bijzondere prijs hebbende ecne waarde van 5 franken zal gegeven worden aan diegene welke al de eieren in een rid zal kapot gereden hebben. Iu goval er geen enkele rijder moest in gelukken al de eieren kapot te rijden, zal den prijs onder al de deelnemers verlot worden. Uitdeeling der prijzen om 6 uren s'avonds. Gevecht te Stoffelbcrg, iu de Kaapkolonie. De verliezenlijst van 20 September meldt dat er op 12 September een gevecht is geleverd, waarover lord Kitchener tot hiertoe nog niets gemeld heeft, omdat... het slecht is afgeloopen voor de Engel- schon Bethune's bereden voetvolk verloor dien dag 7 dooden, 1 luitenant zwaar gewond, 2 man zwaar en 3 licht gewond. De verliezenlijst meldt ook dat, in de verras sing der grenadiers, op 16 dezer, luitenant Rebow en 2 man zijn gedood, 2 zwaargewond. Hoeveel grenadiers er gevangen zijn genomen, wordt nog altijd niet gemeld. Verder is 1 man verdronken en 5 man zijn ge wond. Alweer (wee Kanonnen veroverd door de Boeren. Kitchener seint uit Pretoria dd. 19 dezer Twee kanonnen van de Koninklijke Rijdende Artillerie, die bij de waterwerken waren achtergelaten met het eskort van eene compagnie bereden infanterie, Hij meldt dat de Engelschen daar verloren heb ben: 1 officieren 5 man gedood, 23 man gewond, 6 officiers en 99 man krijgsgevangen. De Boereu hebben 4 officieren en 95 mau in vrijheid gesteld. De Engelsche kolonnen, die de Boeren achter volgden, zijn met hen slaags geraakt nabij De Wetsdorp. Be neerlaag; bij Utrecht. Lord Kitchener seint dat al de krijgsgevangenen der kolon Gough eveneens in vrijheid zijn gesteld. Een luitenant, als gewond aangegeven, is ge sneuveld. De Buffelrivier wast. De toestand is onveranderd. Inval der Boeren in Natal. Er bestaat reden om te gelooven dat comman dant-generaal Botha en generaal De Wet bij ge meen overleg den inval hebben besloten. Men bevestigd dat Botha zijne kanons heeft op gegraven. In den morgend van 16 September zijn de Boeren verschenen te Upper Tugela en hebben daar paar den en vee buit gemaakt. Terzelvertijd verscheen een ander Boeren-deta- chement op twee hoeven, op eene andere plaats, in de nabijheid gelegenen voerde er al het vee weg. In den namiddag heeft men kanongebulder ge hoord in de richting van Olivershoek-pas. Men gelooft dat het garnizoen van Acton-Homes getracht heeft den weg te versperren aan de inval lers te Upper-Tugela. Twee Engelschen werden ge wond. Men is zonder nieuws van een detachement, dat ;er vervolging der Boeren was uitgezonden. Kritzinger verovert een Kanon op de Eugelschcn. Lord Kitchener seint uit Pretoria,21 September: Kritzinger heeft getracht over de Oranjerivier te )men nabij Herschell. Te dien einde heeft hij gisteren, te 1 uur des nachts, een aanval gedaan op het kamp van Lo t's verkenners. Kritzinger is er niet in gelukt over de rivier te nen, maar hij heeft het Engelsch detachement ire verliezen toegebracht. )e luitenant-kolonel bevelhebber en een kapi- zijn, onder andere, gedood. In den aanval op het kamp van Lovats's ver kenners zijn de Boeren er in gelukt, begunstigd door de duisternis, een kanon te veroveren. Zij werden achtervolgd en ineen levendig gevecht waarin Kritzinger 2 dooden en 20 gevangenen ver loor, werd het kanon heroverd. (Dit laatste is er bijgevoegd, wees er zeker van om een balsem te leggen op de wonde, door de groote verliezenlijst veroorzaakt. Heel het verhaal van Kitchener is opgesteld om deze nieuwe neer laag der Engelschen, ditmaal iu de Kaapkolonie, zoo verzacht mogelijk te melden). De aanwervingeu misluk! Eene depeche uit Bloemfontein meldt dat in de aanwervingsbureelen voor de yeomanry er zich bijna niemand heelt aangeboden. De engelsche overheden zijn gansch ontmoedigd. De wckelijksche verliezenlijst. De wekelijkscho verliezenlijst der engelsche troe pen is Ices week fel gevuld. Sedert 17 September, bedragen die verliezen: 82 gesneuveld, 39 gestorven aan ziekten, 6 verongelukt, 151 gekwetst en 334 gevangen of verdwenen. De goudmijnen. Zooals men weet, bad de transvaalsche regee ring de goudmijnen van Witwatersrand, die sedert het begin van den oorlog door de vergunninghou ders verlaten geweest waren, voor eigen rekening doen uitbaten tot do bezetting van Johannesburg. Üe maatschappijen der goudmjjnen hebben voor de rechtbank, door de engelschen te Johannesburg aangesteld, een proces ingespannen om het goud door de transvaalsche regeering uit de mijnen ge haald en voor de oorlogskosten gebezigd, terug te eischen. De rechtbank heeft die vraag verworpen on beslist dat de transvaalsche regeering in haar volle recht was toen zij dat goud gebruikte, aan derde personen in bewaring gaf of er betalingen mee deed.

De Volksstem | 1901 | | pagina 4