im Wi, DE GROOTSTE CIRK DER WERELD, ih 'oevig Droevig! ■;.%yO 01 Urukkfr-llttgcDtr 3mt tJan tluffct-He ©enfa, &ai)cUe0traat, 13, tr 2lnlst Een Groentje. Gemengde berichten. fill SWfer/? Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. V JAARGANG. NUMMER 34r3 Aalst, den 12 October van het jaar O. H. 1901. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3Ü bladz. 10 centiemen den Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor ivincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitei de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het rechteen maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Hoe dikwijls werden de liberalen, wier partij van dag tot dag in kracht en getal afneemt, door de katholieke vermaand, dat hun verval hoofd zakelijk aan den haat, waarmede zij den godsdienst bevechten, te wijten is. Bijwijlen ook is zelfs door gezaghebbende liberalen verklaard, dat de onzij dige scholen, tot versterking der geuzenpartij ge sticht, niet zoozeer liberalen als wel socialisten voortbrengen en te recht, volgens het woord van Anseele kweekerijen van socialisten genoemd worden. De vermaningen der katholieken hebben niet ontbroken het waarschuwend woord van den een- en ol anderen liberaal uit den ouden tijd heeft luid weerklonken de ondervinding heeft de waarheid en gegrondheid der voorspelling doen blijken Zonder godsdienst, vooral in de volksscholen, kweekt men een leger van socialisten, woelmakers, dieven en moordenaars. Toch hebben de liberalen, op zeer weinig uit zonderingen na, hunne ooren voor die waarschu wende stemmen gesloten hun haat tegen God en Kerk was en blijft grooter dan de liefde voor hun eigen partij, en de overgroote meerderheid be aamt het woord van den Brusselschen-dweeper, M. Van der Kindere, die vóór de laatste verkiezin gen op een meeting dorst roepen Desnoods ook met den duivel samenspannen, om de katholieken te doen vallen Met den duivel samenspannen 1 't Is een ver schrikkelijk woord, zelfs in den mond van degenen, die aan God en duivel niet eeloovan ,t r», neiaus, de vranke, ruwe uitdrukking van den afkeer, wel ken zij voor de katholieke Kerk in hun geuzenhart koesteren. In 1895 werd met veel moeite en na hevige tegenkanting een wet gestemd, waarbij het onder richt in den godsdienst in het programma der lagere scholen geschreven werd. Dewijl echter de Grondwet aan alle burgers vrijheid van godsdienst waarborgt, mogen de ouders hunne schoolgaande kinderen van den leergang van catechismus ont slaan. De katholieken, die nooit hunne tegenstrevers zoo slecht en bedorven achtten als werkelijk het geval is, hadden gehoopt dat die Catechismus-les ook in groote steden hare vruchten zou dragen, en dat de kinderen vroeg ol laat uit, de godsdienstige leering, hun in de gemeenteschool onderwezen, toch iets nut zouden trekken. Wat is er gebeurd Jaren en jaren heeft het ge duurd voordat de wet van '95 in de groote steden kon toegepast worden. Wanneer eindelijk, on danks hevig en listig verzet, de toepassing door de katholieke Regeering doorgedreven werd, staken de liberalen de koppen bijeen en dwongden de ouders, wier kinderen de gemeenteschool bijwonen, een briefke te teekenen, waarbij de ontslaging der catechismus-les geeischt wordt. De onderwijzers hielpen natuurlijk meê om de godsdienstige werking der nieuwe schoolwet te ver ijdelen. In Brussel isergeen enkel, die de catechis mus-les geven wil, in Antwerpen maar één. In Brussel op de 100 kinderen, zijn er nauwe lijks 20, die in de gemeentescholen voor den catechismus ingeschreven zijn al de anderen blijven door den moedwil hunner ouders van alle godsdienstig onderl icht verstoken. In Antwerpen is 't nog erger gesteld. Van de 18,763 kinderen, die de officieele scholen bijwonen, zijn er 15,432, die nooit van God of zijn gebod hooren spreken. In andere steden is het minder erg doch overal waar de liberalen nog don baas spelen, worden alle middelen in 't werk gesteld, dwang gebruikt en met broodroof gedreigd, om de kinderen geheel en gansch met den godsdienst onbekend te laten en als heidenen op te kweeken. Als heidenen, ja; want bij zulke kinderen kan van Eerste Communie natuurlijk geen sprake zijn dat zij in het doopsel tot de waardigheid van christenen verheven werden, zullen zij alras verge ten later in hun handel en waudel zullen zij zich over God en eeuwigheid niet bekreunen, en hunne eigene kinderen zullen zij, zonder doopsel, als ongeloovigen laten opgroeien. Wat geslacht wordt ons door zulke opvoeding bereid 1 Wat al rampen zullen uit die goddelooze scholen, als uit een verpeste bron, over land en maatschappij voortvloeien Nu roepen de liberalen moord en brand, als een hunner hoofdmannen, gelijk over 3 weken in Jemeppc met M. Trasenster het geval was, door een razende bende wordt aangerand en met den dood bedreigd. Nu eischen zij gendarmen en sol daten op, wanneer de socialisten samenscholen, bommen werpen, fabrieken en kasteelen in rook doen opgaan. Wat zal het later zijn, als het jonge straatvolk onzer steden, in ongeloof en in haat tegen God opgebracht, het trotsche hoofd opsteekt en naar de wapenen grijpt om het meesterschap te veroveren Dan zullen zij met nog grooter vrees in het hart, bibberend de handen om redding uitste ken, en geen redding zal meer mogelijk zijn. Wee hem, die een dezer kleinen tot vererger- nis strekt 1 de engelen zullen hem voor Gods rechterstoel aanklagen. Beter ware't, indien. hij met een molenstêêh aan den hals in het u diepste der zee begraven wierde 1 Die ontzet tende bedreiging, uitgesproken door den zachtsten der menscheu, door Hem lie overal zegen en heil uitstrooide, die bedreiging zal hare vervulling niet missen loodzwaar zal zij drukken op degenen, die de kinderzielen uit Zijue armen rukken om zo aan den duivel van ongeloof en onverschilligheid over te geven. Reeds op deze wereld zal zij een begin van ver vulling erlangen in den haat en de bitterheid, die het hart van die zielenmoordenaars zal overstroo- men, in de rampen, die over hen zullen nederstor- teu, in de wroeging, die hunnen boezem zal door knagen en mochten wij, christenen, ons over de onheilen onzer vijanden verheugen, menigmaal zouden wij, bij 'tzien der straffen, die op hen nederkomen, jubelend uitroepen 'tls wel, 't is wel verdiend 1 welke den 7 November te Aalst komt. Wij hebben reeds over die cirk gesproken en hier volgen nu nog eenige bezonderheden Laat ons eerst zeggen hoe de cirk of beter ge* zeid de vennootschap van de twee bestierders Barnum en Bailey tot stand gekomen is. Barnum had sedert lang een overgroote cirk die geheel Amerika door gekend was. Bailey had een kleintje van 25n rang. Maar hij had een olifant die op zeker dag 1 jong ter wereld bracht. Dat was nog nooit in Amerika gebeurd en Barnum die al het aardigste en wonderste van de wereld wil ver zamelen zond aan Bailey eene depeche Ik koop uw olifantje voor 100,000 dollars (een half millioen) n. Alzoo niet geboerd, zei Bailey, ik houde dat 'k hebbe, en hij deed groote plakbrieven drukken en overal uitbangen waarop te lezen stond Bailey heeft een cirk met een pas gebo ren olifantje dat Barnum voor 100,000 dollars heelt willen maar niet kunnen koopen En Barnum dit vernemende, antwoordde per depeche Ik meende de reklamekoning te zijn maar gij overtreft mijAls gij wilt, zullen wij van onze twee cirken een maken onder den name van Barnum en Bailey. «Het voorstel werd aanveerd. Die amerikaansche cirk heeft een eigen mate riaal om alles per spoor te verzenden. Het geheel getrek wordt geborgen in 64 eigen spoorwegwagens, waaronder van 21 meters lengte, verdeeld in vier treinen, elk met een locomotief die vervoeren 850 bedienden, altisten en werklieden, 16 olifanten, verder apen, leeuwen, tijgers, luipaarden, hyen's, ijsbeeren, kameelen, lama's, jakken, buffels, antilopen, herten, zebra's, tapiers, zwijnen, nijl- peerden, struisvogels, 520 ras en werkpeerden. De cirk bevat onder ander, de Siameesche aan elkander gegroeide tweelingbroeders, een mensch met hondenkop, de vrouw met den baard, een levendig geraamte, Jimbo de reusolifant, clows, herculs, wondermenschen, Mac Donald, de dikste manderwereü, wegende 229 kilo, John Coffey, de dunste man der wereld. In andere afdeelingen bevinden zich specialitei ten van hoogere klassen, artisten in alle vakken, omvattend en wonderbaar in den volsten zin van t woord. 16 kampioenrijders op ongezadelde paar den leggen de grootste toeren van rijkunst af, terwijl een overgroote troep van lucht-kunstenaars uit Amerika en Europa te gelijk op het terrein ver schijnen en de moeielijkste en vreemste toeren in de lucht ten toon spreiden. Tusschen dit alles zijn eene menigte acrobaten bezig met spring- en goocheltoeren, en tusschen dit alles loopen een heel regiment clowns welke de zonderlingste grappen met springpaardjes en ander getuig uitrichten. De clowns met hunne spring paardjes ..werpen zich over eene hindernis van 35 1/2 voet of 10 meters, of 't niets was. Tusschen de wonderen van den cirk munt vooral uit de elfjarige poney Joly die al dertien eere prijzen behaald heeft met springen. De kunsttoeren van dit wonderdier beschrijven is scLner onmoge lijk, of men zou er ten minste gansche kolommen onzer gazet aan moeten wijden. 100 verschillende dingen wovden te gelijk op de drij renbanen, op het tooneel en in de lucht uitgevoerd. Om een gedacht te geven hoe vlug het er daar naartoe gaat, dient enkel gezeid dat de cirk met zijn wagens en zijn opgetimmerd en heel gereed gemaakte tent om elf uur te Rotterdam gereed stond en veertien uren vroeger nog voorstellingen hield in Den Haag Is het dan te verwonderen dat de officieren van het leger het laden van het materiaal in Den Haag volgden, dat wat rapper ging dan het intreinen van soldaten Er zijn verscheidene chefs, die beurtelings een dag bestuurder zijn. Bailey is in Parijs waar de cirk verscheidene maanden in het Paleis de l'Industrie zal spelen, en van daar telegrafeert hij dagelijks naar zijn rond reizende troep. Hij werkt als een steenbakker al is hij schatrijk. De groote reklaam-wagen die overal de renbaan voorafgaat is reeds te Brussel komende van Char leroi zoodat wij hem hier ook binnen eenige dagen mogen verwachten. Hij is geheel in 't witte geschilderd met gouden letters, en 20 meters lang op 2 1/2 breed en 3 hoog. Citoyen Plancquaert is meer en beter katholiek dan al de katholieken te samen dat staat vast als eene rots. Om dit te bewijzen stelt hij nu voor dat libera len, socialisten en christene demokraten overal een verbond zouden sluiten, om aldus de katho lieke meederheid uit den zadel te lichten. Dit vooruitzicht schijnt hem zoodanig met vreugde te vervullen, dat hij eene reeks van dwalingen en misrekeningen begaat, die de liberale Independence te recht wijst, terwijl het blad tevens den groenen citoyen over boord smijt met zijn voorstel. Wij hechten geen het minste belang aan den zotten klap van den zoo gediscrediteerde kopstuk ken der groene zoo groene en groen blijvende partij. Maar hoe vindt ge die christene demokraten, wier hoogste, ideaal het is het katholiek gouverne ment omver te werpen En dat manneken zou willen volksvertegen woordiger worden 1 't Is toch wel zool Waarachtig, 'tis toch wel zoo I De vlamingea worden te veel, veel to veel- eischend 11... hoor liever De eerw. heer Core- maus, onderpastoor van Arcndonck, schreef on langs een zeer belangrijk boekje, een vlaamsch werkje over de pensioenkassen er werd eene toe lage van het gouvernement gevraagd. Maar, vra gen en verkrijgen is twee. Men kreeg niets. Daar het boekje zoo belangrijk was, werd het aldra ver taald in het fransch, en de vertaler vroeg voor zijn fransche vertaling, op zijne beurt ook eene subsidie. Deze werd hem door het gouvernement toegestaan. Als dat nu geen comble is, dan ver staan wij er niets meer van. Die 't werk maakte, kreeg niets, en die 't afschreef kreeg den prijs. Als 't in pensionaten en collegies zoo moest gaan, dan zouden in de composities de domheeren de primus sen worden, 't Is erg vlaming zijn. De Paus is volkomen hersteld van zijne laatste onpasselyk- heid. Woensdag morgend heeft hij weer de mis gelezen en in den loop van den voormiddag heeft hij Pater Martin, generaal der Jezuieten, in bij zonder gehoor ontvangen hij is met hem ander half uur in gesprek gebleven. Voor 270 plaatsen van hulpklerk of treinwachter bij den ijzeren weg boden zich 3200 postulanten aan. Het natuur lijk gevolg van die overdrevene plaatskensjacht is, dat er 2930 buizen zullen vallen. M. Duroutbon, adjunkt van den maire te Pcyrü-rc», en zijne echtgenote zijn vergiftigd door het eten van koolsoep. De vrouw is in vreoselijke pijnen gestor ven. De toestand van den man is zeer erg. Het overschot van de soep is aangeslagen en men heeft er veel arsemkzuur in gevonden. Er is dus geen twijfel of er is eene misdaad gepleegd. Het is be wezen dat, terwijl de soep kookte de echtgenooten uitgegaan zijn. In hunne afwezigheid is er iemand binnen geweest. De schoonzoon der echtgenooten Duroutbon op wien erge vermoedens drukten, is aangehouden. De officieele tijding der benoe ming van Mgr Rutten, vikaris-kapitularis, tot bis schop van Luik, is donderdag toegekomen. Mgr Marten Rutten is de oudste der vikarissen-gene- raal van het bisdom van Luik. Het kapittel der kathedraal van Luik en de dekens van het bisdom hadden hem eenparig aan den keus van den Paus voorgesteld de koning, de apostolische nuncius en de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen on dersteunden dezen keusde eenige weerstand kwam van Mgr Rutten zelf, die uit nederigheid den last niet dierf opnemen, dien men hem opleg gen wilde. Bij de hooge invloedrijke personen die werkten om dezen weerstand te overwinnen voeg de zich de stem van gansch de geestelijkheid en van al de katholieken van Luik, die het eens waren om Mgr Rutten aan te duiden als den opvolger van den diepbetreurden Mgr Doutreloux. Een der 8 kinders van generaal De Wet is op weg naar een vluchtelingskamp, van den honger gestorven. Doktoor Eloff denkt dat de Boeren zullen eindigen met den zegepraal te behalen op de Eogelschen, wier gezondheidstoestand zeer ellendig is... Mocht het waar zijn Donderdag rond den avond is er brand ontstaan in de woningen van René en AI- fons Perremans, landbouwers, op het gehucht den Dries te Aygcm. Niets is kunnen gereJ worden. Het vuur was met eens zoo hevig, dat de bewoners slechts zijn kunnen gaan vluchten. De vrouw van René Perreman, die twee dagen te voren moeder geworden was, lag in haar bed omringd door de vlammen zij is meer dood dan levend uit het bed opgestaan en met eene sargie op het hoofd door de vlammen geloopeu zonder brandwonden te be komen. In haren schrik had zij haar kind vergeten mede te nemen. Een aanwezige, Felix Piron, had de kloekmoedigheid door de vlammen te gaan om het kindje te gaan redden, alhoewel men zegde dat het reeds opgebrand of verstikt was. De moedige redder heeft gelukkig het kind in de wieg nog le vend gevonden en zonder het minste letsel buiten gevaar gebracht. Hij verdient voorzeker eene be looning. Bollemans en zijne familie waren eens uitgenoodigd op den buiten, bij nen rijken boer.

De Volksstem | 1901 | | pagina 1