De oorlog In Transvaal. ALLERHANDE NIEUWS. Redevoering LUIBKECHTS Lootenhulle.- Meirelbeke.- Ooslerzeele.- Scheldewindeke.- Vereenigde-Staten.- St.-GILLIS (Dendermonde). Dendermonde. Kerkelijk Nieuws. De vent had zijne karre gezonden, met zijnen zoon, om de gasten te halen. De jongen scheen last te hebben met het peerd onderweg. En Bollemans vroeg, zoo bang als ne patater Manneken, zijn wij niet te zwaar voor die karre Laat dat maar gaan, zei de jongen, ik heb al meerdere kalvers gevoerd dan gulder!... Gomez, een der mede plichtigen van Orsini in den aanslag op keizer Napoleon III, den 14 Januari 1858 bedreven, is te Napels aangeko men na 43 jaren in ballingschap te heb ben geleehl op de lies du Salut van welke het Duivelseiland eene zoo droevige vermaardheid heeft verkregen. Na de ontploffing van de bom werd Go mez in een hotel gevangen genomen en noemde bij de namen der' samenzweer ders. Orsini en Pieri werden den 10 Maart '58 geguillotineerd aan Rudio en Gomez werd aan den voet van het schavot aangezegd dat voor hen de doodstraf was veranderd in verbanning naar het Duivelseiland. Rudio stierf kort daarop, Gomez, bood tot grooto verbazing van alle eilandbewoners met goed gevolg weerstand aua Let moor dend klimaat van zijn verbonuingso< d en is thans in de bewoonde wereld weergekeerd. -- Door onvergeeflijke lichtvaardigheid is 0' Calu;:s da R in! a de geliefkoosde badplaats in Portugal waar ook de op Portugeesch gebied ee- vangen Transvalers met hun gezinnen gevestigd rijn, een ernstig ongeluk ge beurd. Er zou een godsdienstig feest worden gegeven, waar duizenden heen gingen. Boven op een omnibus zaten 37 menschen, die stukken vuurwerk sommige met dynamiet vprmongd, had den meegenomen om het 's avonds af te steken. Toen de omnibus het feestter rein bereikte, werd een daverende uit barsting gehoord. De omnibus werd verbrijzeld, 10 passagiers op de plaats gedood, de anderen en eenige omstan ders doodelijk getroffen. Het hoofd van een der dooden werd 50 meters ver ge slingerd en kwam terecht in den schoot vau eene dame, die op het gras zat. Luibrechts was burgemeester in eene naburige gemeente en er moest een champetter gekozen worden. Er warou 3 aangiften, waaronder een familielid van den burgemeester, die dik en vet was. De andere waren, zou men zeggen, haringen. De burgemeester stelde zijn familielid voor te kiezen, om deze rede nen die twee jongens, zeide hij, zijn heel goed en braaf, doch een champet ter moet eene goede pint kunnen drin ken, maar niet zat loopen. Ehwel den dikken dien kan er weg mede, en die twee kunnen tegen geene pint en zullen alle dagen zat loopen, welke vererger nis zullen geven aan onze bevolking. Den dikken werd bij eenparigheid van stemmen tot champetter gekozen en hij is het nog I (Historiek), YfpVPlf» - Jules Pynaert, landbouwwerkraan wonende te Landegem, heeft zon dag avond alhier op Oossche kouter, in de herberg van Theofiel Maerschalk tijdens een gevecht met jongelingen van Nevele, erge messteken beko men. Maandag avond heeft men op de koer eener herberg dicht bij de Grooto Plaats, den genaamden Km iel De Smet dood vinden liggen. Hij was dood gestoken, men weet dat hij in den namiddag ruzie heeft gehad met eeneu gekenden persoon. Lezers, indien gij bleek, zwak, en bloedeloos zijt versterkt u met de pil van Dr Raphael en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur, kracht en levendigheid terugvinden. 1,75 fr. de doos in alle apotheken. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. ill'ïri-ikprko - Maan(,il" avnncl> llldl Idlltl hl i rond 9 ure, keerde de genaamde Pieter De Taeye met zijne echtgenoote van Gent naar Evergem. Aau den Vijfhoek te Mariakerke ge komen, werd hij aangevallen door den genaamden Arthur De Clercq, die hem bij middel van eeuen stok een aantal slagen op het hoofd toebracht Daarop trok De Taeye zijn mes en bracht zijnen aanvaller vier of vijf messteken toe, die den dood voor gevolg hadden. Do veldwachter heeft De Taeye aangehouden en naar 't gemeentegevang ge bracht. 7pllipLT Zondag avond rond 10 ure, ont- Ijclllth gtoad er brand bij M. Joseph Gee- roms, schrijnwerker en wagenmaker, Gentsche- steenweg. De vlammen door den stormwind gewei- uitgesproken op de Plechtige Prijsuitreiking onzer Stedelijke Akademie door IH. Ach. Ysabie, bestuurder «Ier Teekenschool. noodsein en de dorpelingen redden wat er nog kon gered worden eenige meubelen, zakken bloem en al het vee. De molen, het woonhuis en al de af hankelijkheden werden in asch gelegd. Er bestaat S mwliri^tv De storm heeft alhier zware verzekering, juUUdll ISHj hoornen uitgerucht. Een Opstand in Rhodesia. Uit Salisbury, de hoofdstad van Rho desia, wordt gemeld dat het inlandsch stamhoofd Maponduca, die over eenige maanden tegen het engelsch gezag in opstand gekomen was en die naar het portugeesch gebied was verdreven, te ruggekeerd is, met verscheidene hou derden negers, die gansch de streek ver woesten. Comediespel van hetWar-Offlce en der jingo-pers. Hoe erger het er in Zuid-Afrika be gint uit te zien, hoe meer schijn baar ge rustheid en optimism het War Office aan den dag legt. Nooit zag men zoo koelbloedig eene comedie spelen, die Engeland regelrecht naar eene ramp voert. Toen de Boeren neerlagen leden, wa ren die neerlagen het bewijs dat hunne onderwerping nabij was enuu de Boe ren zegepraal op zegepraal komen te behalen, nu zijn die zegepralen weer het bewijs, dat de Boeren eene laatste krachtinspanning doen, de laatste op flikkering dus van het oorlogsvuur. Al de regeeringsbladen, die gisteren nog het War Office en de regeering aan vielen, nemen die verzekering der Dai ly Chronicle als klinkende munt aan en het gouvernement, de commedie volledigeud,; heet het zenden van ver sterkingen overbodig, terwijl de kanse lier der schatkist de verzekering geeft dat er nog voldoende credieten zijn en het Parlement niet in buitengewonen zittijd zal moeten bijeen geroepen wor den. En het volk wiegt men in slaap met telegrammen over het krijgsgevangen nemen van kleine Boerendetachemen- ten en fantazistische verhalen over ont zaglijke verliezen der Boeren, als die te Itala en te Fort Prospeet. 't Heeft geen ander doel voor de re geering dan, als bet geen versterkingen zendt, niet te moeten bekennen, dat het er geen zenden kan; en, wanneer het geen nieuwe credieten noodig heeft, is het, omdat het buiten het parlement aan geld komt, zooals de leening van 75 dillioen frank, die Woensdag wordt uit- gegeveu. Met opgezetten wil bedriegen MM. Chamberlain en consoorten het land elke dag, dien zij winnen, is er eene doch, hoe meer bet volk bedrogen wordt, hoe vroesclyker de ontwaking zal zijn on, dgt zal zoo lang niet meer duren. b ju ui viel dwars door de stalling van den landbou wer Goethals, Groote Baan. Do hoeion werden niet getroffen. De schade aan stalling en woning beloopt ongeveer 1000 frank. Een kleine poerden- molen werd door den wind opgenomen en uiteen geslagen. - Zondag morgend rond 4 ure, vond epn j)arreP|wachter op de lijn van Dondermonde, nabij de statie van Assche, het in stukken gereden lij Ie van zekeren Bontein, van Mostkem. Men denkt dat de ongelukkige zaterdag i avond, om den weg te verkorten, langs de spoor- j baan zal gegaan en door den trein verrasr ziju. De veldwachter Van den Steene, geholpen door eenen jachtwachter, heeft zondag nacht twee pens jagers van Heusden aangehouden, die met eenen lichtbak op jacht waren. De aangehoudenen had den reeds acht hazen in de weitasch. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende HfOittrcfiJ r'ftiuft iti'inré, AAKjSV. nL pi'pn - Zeven smokkelaars hadden dins- LiUKülcli*- morgend hollandsch vee over de grenzen gesmokkeld en reeds aan den man gebracht, toen de douanen hen bemerkten en ach tervolgden tot in de gemeente Seveneecken. De smokkelaars vielen hier de twee douanen aan, die verplicht waren in het huis te vluchten van den agent Verschelden, die toen afwezig was. Zij pa trouilleerden lang rond het huis dat zij als beleger den, wetten hunne messen en trakteerden mild de menigte, die meesteudeel naar hunneu kant helde en de ruiten uitwierp. De agent Verschelden, kwam met den middag te huis en ziende wat er gebeurd was, hield hij niet zonder groote moeite en met medehulp van ande ren, vier der smokkelaars aan, doch twee dezer konden ontsnappeu. Deze schoten toen naar de be legerde woning zonder iemand te treffen, de agent Verscheiden schoot op zijne beurt eu kwetste een der smokkelaars die met zijne gezel het hazenpad koos. De policie van Lokeren werd verwittigd en de kommissaris Blanquaert met twee agenten ging de twee aangehoudenen in het huis vau deu agent te Seveneecken halen en in het gevang van Loke ren opsluiten. Het huis vau den agent Verschelden is erg verwoest. Mijne Heeren, Voor de eerste maal dat ik de eer heb U ter gelegenheid onzer Plechtige Prijsuitreiking het woord toe te sturen, durf ik inij veroorlooven uwe aandacht gedurende eenige oogenblikken te vestigen, op de wer kingen onzer Akademie van Schoone Kunsten, en dat wel aangaande het zedelijk en praktisch nut dier in stelling. Deze inrichting is ten opzichten van het kind dig aangewakkerd, sloegen over op een windmolen j en inzonderheid voor den werkman, eene bron van en bijhoorende gebouwen. De veldwachter gaf het welvaart en geluk. Daar leert men niet alleen denken en overleggen, orde en zindelijkheid betrachten, maar j den geest vormen, nieuwe gedachten inwinnen, het schoone en nuttige van het ongekunstelde en middel- matige onbescheiden 't is daar dat men den leerling i opleidt tot een knappe werkman, die, door zijne uit- gebreide kennissen overal te huis behoort. De akademische studiën ten einde, bekleedt hij onder de voordeeligste voorwaarden, de meest bezoldig- ste plaatsen, moet niet vreezen voor werkgebrek en mag de toekomst met zekerheid te gemoet zien. Doch om het zoover te brengen is er moed en wilskracht i noodig. Vele voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen van volkskinderen die door hunnen ijver en oppassend- heid welke zij aan den dag legden in het volgen der akademische lessen tot grooten welstand zijn opgeklom- i men. Dit bewijst ten overvloede dat alles afhangt van den goeden wil en de nauwgezetheid van den leerling in het vervullen zijner plichten, maar toch moet hij gesteund en aangemoedigd worden, door deze die er i het grootste belang bij hebben hunne gasten te zien vooruitgaan. Maar helaas wat ziet men? Eene volstrek te onverschilligheid bij de eenen, of eenen stelselmati- gen afkeur bij de anderen voor alles wat de akademi sche lessen aangaat. In plaats van hunne leerjongens aan te wakkeren tot het bijwonen der teekenlessen, in plaats van hen te spreken op vaderlijke wijze van de voordeelen die uit zulk onderricht voortspruiten en kostelijke vruchten afwerpen, schijnen zij zich niet te bekreunen met het nut dat voortvloeit uit de lessen die in de akademie alleen gegeven worden, en zooveel invloed uitoefenen op de toekomst van hen die deze lessen volgen en naleven. Immers de patroons hebben er alle belang bij dat hunne gasten ontwikkeld worden om op de hopgte te komen der werklieden van de groote steden, en alzoo de mededinging te beletten aau den vreemde. Hoe menig werk hebt gij somtijds niet ge weigerd bij gebrek aan werklieden die de noodige ken nissen niet bezaten, en wat dan uitgevoerd werd door patroons vreemd aan de stad. Wij zijn zedelijk verplicht onze kinderen, onze gasten, uit al onze macht ter Akademie te sturen, want is het niet betreurenswaardig te moeten bekennen, dat op eene bevolking van 30,000 inwoners, het De storm vau Zoudag heeft al bier verscheidene boomeu ontworteld de wegen lagen vol afgewaaide takken. De Controde ook werd er door den wind veel schade aangericht en boomen uitgerukt. Hpipppii - In wel iDge,ichte knngea vau AJCicitu. Munchen verzekert men dat ko ning Otto, die zinneloos was en op Fürstenned is opgesloten, geheel zijn verstand heeft herkregen, na 25 jaren zinneloos te zijn geweest. Vroeger steeds zwijgend is hij beginnen te spre ken, vraagt nieuws over de gezondheid zijner moe der, koningin Marie, zijn broeder koning Louis II, beide overleden in 1889 en 1886. Hij spreekt over 1876 alsof het van gisteren was. De herinnering van heel zijn leven is weergekeerd tot op het oogen- blik zijner ziekte. Men durft hem niets zeggen. Men weet niet wat doen aan 't hot. Indien de beternis voort duurt zal men hem tot koning moeten uitroepen en de re gent Luitpold zal moeten aftreden, iets wat deze niet schijnt voornemens te zijn. De geneesheeren zeggen echter dat die terugkeer van het verstand zijn nadereud einde voorspelt. ook alhier groote schade aangericht aan de huizen en boomen ontworteld. Te Moortseele ook is de schade aanzienlijk. fTVanLpnU Op de Place de Trinitè, te Pa- 1 «I,K1 VJ1*-* rijs, had Zaterdag avond, rond 10 ure, eensklaps eene ontploffing plaats. Tezel- vertijd kwam een regen van stukken glas en scherven op eenen omtrek van 40 meters neer. De menschen vluchtten. Een voorbijganger, M. Plan- turet, bleef op de straat liggen, erg gekwetst en vreeselijke kreten slakend. Men bracht hem spoe dig in eene pharmacie. Aanstonds verspreidde - ^ea cotnmaa(lant der 4° CJUIlclcil uecR.- compagnie karabiniers, in de Boudewijnkazerne had woensdag morgend voor zijne manschappen eene schietoefening op kleinen afstand bevolen. In afwachting der komst van den oflicier, stonden drie onderofficiers aan 't klappen 1 nabij de tafel waarop de geweeren lagen. Een hun ner wilde de werking van een kapsul doen zien en stak er eene in het achterlaadstuk van een geweer en trok den haan over. Ongelukkig trof het schot den serjant Vander Mueren in den buik. I)e ge kwetste is in bedenkelijken toestand naar het krijgsgasthuis gebracht. Apihpkp - Nabij de statie alhier heeft men iinUcliC»- eea onbekend man opgehangen gevonden, hij moest reeds een tiental dagen dood zijn. Er is een zelfmoord in 't spel. moordenaar van koning Humbert, hield te Cliffsi- de eene burgersrestauratie de burgemeester heeft haar de stad doen uitzetten, als verdacht van in betrekking te zijn met de anarchisten. Mad. Bresci heeft verklaard dat zij aan de rechtbank eene schadevergoeding zal viagen. zich het gerucht van eeneu auarchUtischea aan- j g£schrevenen slechts 3go bedraagt, waarvan nog een slag. Bij het onderzoek vond men allerlei projectielen stukken ijzer, nagels, stukken koper en zink. Wat verder lagen de stukken van eene blikken doos. Deze rooken fel naar poeier. Op de plaats waar de ontploffing plaats had was een gat van 40 centie meters diepte. Men weet niet van waar dit voor werp is gekomen, maar men denkt dat iemand een aanslag heeft willen plegen, daarin niet gelukt is en hier de bom heeft weggeworpen. M. Planturet is erg gekwetst. De square werd afgesloten en een onderzoek is geopend. Yperen. Een landbouwer van Comen had een geladen geweer in eenen hoek van den stal ge zet, terwijl hij met zijne vrouw sprak, die de bees ten voedde. Een kind van 13 jaar wilde met het geweer spelen. Het schot giug af en trof de moe der, die dood neerviel. Dank voor uwcu goeden raad, want sedert dat wij gebruik maken der bloedzuiverende Pil van D1' Walthèry hebben wij geen enkele ziekte meer in onze famillie. Het is waarlijk een heilzaam geneesmiddel. Madame Emma Hetinuit, rentenierster te Lyon. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. De Katholieke tooneelmaatschappij De oude Katholieke Goudbloem vau St-Gillis-Dendermonde, onder het bestuur der Heeren Joss. Deurinck, brouwer en gemeenteraadslid te St-Gillis en E. Bo- gaerts onzen stadsgenoot, gaat in 't kort voor de eerste maal het nieuw blijspel opvoeren 111 den Tijd der Patriotten, door Petrus Van Nuffel. Onze geachte confrater van Dender en Schelde zal zaterdag 12e dezer, zijn gulden jubel vieren van i 50 jaren huwelijk M. en madame Aug. Grootjans- J Hulpiau dragen nog met kloeken moed de lasten der hooge jaren en ondanks de beproevingen van i allen aard, zal het trouwe echtpaar in volle ge zondheid en opgeruimdheid het blijde feest vieren M. August Grootjans is geen gewone jubilaris, want benevens 50 jaren huwelijksleven, draagt bij de gulden kroon van 54 jaren onafgebroken dienst Kerk der Thcresianen. Solemnele Octaaf ter eere van de Seraphiensche Maagd Theresia van Jesusmet vollen aflaat. De goddelijke diensten als volgt Dijusdag 15 October, Ten 6 uren de eerste mis, met uitstelling van het Allerheiligste. De solemne le mis ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 1/2 uren Lof met fransch sermoen, Zoudag 20 October. Ten 6 uren, de eerste mis, met uitstelling van het Allerheiligste. De solem- in de drukpers, waar hij nog tot op huidigen stond nele mis ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren zijn pen en zielskracht ten pande stel voor de goe- i Lof, vlaamsch sermoen en Te Deum. derde deel bestaat, uit leerlingen der omliggende ge meenten? Het grootste getal daarvan bevredigt zich dan nog met enkel de lessen der grondbeginselen te volgen, en houden zij zich somti|ds van de school ver wijderd uit vrees van twee uren werkverlet. Lichtzinnigen die zij zijn, denken zij misschien dat het verloren tijd is welke zij besteden met naar de Akademie te komen. Neen niemand kan u geven wat ge hier komt te verdienen want geheel uwe toe komst hangt er van af. Nochtans is de uitslag der prijskampen schit terender dan ooit. Verleden jaar werden er 7 Koninklijke eermetalen door het Rijksbestuur toegestaan. Dees jaar mogen wij fier zijn om de schitterende onderscheiding welke onze leerlingen komen te behalen. Dit jaar teekent hem bijzonderlijk af, en geeft een klaar bewijs van den voorspoed onzer teeken school. Er zijn niet min dan 14 koninklijke eeremeta len door het Rijksbestuur toegestaan. Doch gij die bekroond zijt met het groot eeremetaal denkt niet dat gij volleerd zijt, maar enkel den weg ingeslagen om uwe studiën tot een goed einde te kun nen brengen. Buiten de regelmatige lessen worden er nog bijzondere praktische lessen gegeven gedurende de werkdagen van 5 tot 6 uren en van 8 tot 9 uren. 's Zondags van 9 tot 11 uren waarin men u de ver- schillige stielen leert kennen. Ik kan niet genoegzaam uwe aandacht roepen I op die bijzondere praktische lessen, en u aanwakkeren ze in groot getal te volgen, want het is in die lessen dat men om zoo te zeggen de geheimen van zijn vak leert kennen, Het is hier onder het waakzaam oog van uwe lee- I raars vol ondervinding, dat men zich ai die kennissen 1 moet aanschaffen, dat men zich leert oefenen in het 1 uitvoeren van zijn vak en dat men den kunstigen kant j van zijn ambacht leert beseffen. Dus jonge vrienden luistert naar goeden raad i en volgt zooveel mogelijk de bijzondere praktische les- sen, bezoekt de bibliotheek welke sedert eenigen tijd heropend is en welke vrij is voor iederen leerling. Wij durven hopen dat die instelling in het I vervolg met iever zal bezocht worden. Iedere leerling zal er nieuwe elementen kunnen putten die zijnen voor- I uitgang zal bevorderen. Voor die zoo nuttige instellingen verdienen wij hier eene bijzondere hulde te brengen aan onzen acht baren Heer Voorzitter, Mijnheer Monfils, aan wien de de zaak. Uit goede bron vernemen wij dat de echte en ware Dendermondsche wijk Koornaarcl zich be reidt om eenpariglijk een grootsch karakter van genegenheid en vriendschap voor de brave jubila rissen aan het leest to geven. Maandag 21 October. Verjaardag der Instelling 1 school bijna geheel haar bestaan te danken heeft. Hoe bezorgd is hij niet voor haar en terecht mag hij de vader onzer Akademie genoemd worden. Carmeliet-Discals. Na de mis, opdracht der kin- I Ter loops doe ik eenen oproep aan de Heeren ders aan het H. Kind Jesus. Meesters en Ouders om elkander de hand te reiken, van het H. Kind Jesus van Praag. Ten 9 uren so- lemnele Mis en-fransch sermoen, door eenen E. P.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2