t M Stemrecht voor de Vrouwen. yet## De kleine bur; gerij lil r-f n Werklieden die in 1813, 1844 of 1843 geboren zijl Gemengde berichten. De Zusters. P\i Drutthrr-Ulitgcotr Huffcl-IJe ®cni>t, fiajjfllcstraiit, 13, tc 21«l«t Abonnementsprijs voor gansch Betoiê, franco te hnis 2.60. Voor do vreemde landen, ti worden 4 !fen H nmnruor. Pakten en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden komenmoetenden dijnsdag avond op onze bnreefen toege- komen zijn hetbl.nl den woensdag avond tor pers gaande. Ongeteekende l>rieven wor den m de scheurmand geworpen.-- Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen on alle SmeïnV1' M,ni'"ie~" .5* onk°st™ der kvvijtinghriefjes zijn tenlaste van den be- stemmeung. Mea gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7" JAARGANG. NCJMMEIl Aalst, den 19 October van liet jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op do 3e blad/.. 10 centiemen don regel. Anuoncen op de 4" bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentièn buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de fa Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben bet recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Sedert eenigen tijd hebben bladen van alle kleur bun gedaebt gezeid over bet toekennen van 't stemrecht aan de vrouwen. Die kwestie maakte sedert lang een punt uit van 't socialistisch pro gramma. Nu dat de socialisten altijd dreigen bet alge meen stemrecht voor de mannen, desnoods met geweld, in te nemen, zoo hebben er eenige katho lieken gezeid Gij wilt de gelijkheid voor de mau- nen, wij, wij willen ze voor de beide geslachten. Moet er algemeen stemrecht komen voor de man nen, wij eiscben het voor de vrouwen. Daarop hebben de liberalen gezeid 't is onze eeuwige ondergang, en de socialisten vallen in twee kampen bet eene is voor bot stemrecht der vrouw, bet andere is er tegen. Wie er ook tegen is, dat zijn de valscbe kristene demokraten. M. Plancquaert, die toch zoo geern in de Kamers zou geraken en telkens bij hem voo- renstelt met eene eerbiedweerdige buis er van af komt, zegt bet over veertien dagen in zijn blad Het Recht. De redens die bij aanhaalt om er tegen te zijn, zijn veelwldig en 't overpeizen weerd. De vrouw en is niet weerdig om de stembus te naderen 1° Omdat bet uiterst raar is van liberale of soci alistische vrouwen te vinden 2° Omdat er op honderd nog wel tachtig libera len zijn die hunne eigene dochters, hunne eigene vrouwen, na eene goede biecht of een goed ser moen voor de behouders (dat zijn de katholieken) zouden zien stemmen 1 Zouden er liberalen zijn die meer dan hunne eigene vrouwen en dochters hebben 3° Omdat de helft en waarschijn'meer sociali^ton, Tivuwen of dochters hebben die onder den invloed der priesters zijn 4° Omdat er op 100, op 1000, misschien op 10,000, nog geen één katholieke behouder te vin den is die eene liberale, eene socialistische, of eene demokratische vrouw heeft!!! 't is immers gevaarlijk goedje ook 5° En dat is 't wreedste van al, omdat al de on gehuwd gebleven dochters en jufvrouwen, op den wenk van een jong onderpastoorken, of op het eerste vleiend woord van hem, blindelings zouden stemmen zooals bij wil 6° Omdat, door onze zeden, de vrouw veroor deeld is baar leven vooral in de achterkeuken door te brengen, ofwel door godsdienstcrupulen niet durft lezen of zelfs niet durft spreken over betgeen men baar als gevaarlijk voorhoudt Dus, volgens de leeuw van Somerghem, moeten de vrouwen socialist, liberaal, christen demokraat of nog slechter worden om te kunnen aanspraak maken op stemrecht. En die gemeene klap staat zwart op wit in Het Recht dat schijnheilig op zijn voorhoofd draagt Voor Godsdienst en Vader land Alles door Vlaanderen I Vlaanderen voor Christus 't En is niet al. Het Leeuwken is een goede waarzegger en weet gij wat er ons te wachten staat moest de vrouw baar puntje zetten in de kie zing 't Is wreed, maar hoort en beeft er niet van 1° 't Ware bet land nog meer op den weg van den achteruitgang brengen dan vroeger 2° 't Ware meer dan een slag, 't ware de ver plettering, 't ware de dood 3° Meer dan nu zou ons volk iu die onverschil ligheid vallen die de volkeren kenmerkt die ter dood zijn veroordeeld Booze dochters van Eva, wij en wisten niet dat gij tot zulke onheilen en rampspoeden machtig waart. En nochtans wij gelooven het, 't moet waar zijn aangezien de alweter het zelve zegt. Ongelukkige vrouw verandert uw leven, ener is voor u nog hoop. Weet gij hoe Laat eerst een tijd een demokratisch bestuur het bewind in han den hebben, langs daar ligt de naaste weg tot de verheffing en de ontvoogding der vrouw. In andere woorden laat Meester Plancquaert eerst in de Kamers geraken, dan zal de wereld herschapen worden en gij zult uvv stemrecht beko men. Iu die afwachting stelt dat heerschap zijn eigen persoon voor als kandidaat voor de Kamerkieziu- gen van Meimaand, maar wij durven hem eene ferme buis verzekeren... zonder hulp van vrouw volk. sf: De Vooruiters van Gent zijn juist van 't zelfde gedacht als de leeuw van Somerghem. Geen stemrecht voor de vrouwen omdat het meestendeel zou katholiek stemmen En dat zijn dan die moedige en trouwe ver dedigers van de rechten der vrouw Schaamtelooze huichelaars Gij weet dat de oude werklieden van 65 jaar of meer, thans hun pensioen in 't postkantoor ont vangen, dank aan de wet door het katholiek mini sterie voorgesteld. Dit pensioen zal u ook later gegeven worden, in dien gij wilt. Inderdaad, de wet zegt (art. 9) Naarmate zy den ouderdom van 65 jaar bereiken, kunnen de werklieden, die ten minste 55 jaar oud zijn op 1 januari, die dus geboren zijn voor 1846, 't jaarlijks pensioen van 65 frank genieten echter, worden de belanghebbenden, die op dezea laatsten datum den ouderdom van 58 jaar niet bereikt hebben, die dus geboren zijn na den 1 januari 1843, van het pensioen uitgesloten, indien zij niet gyi"-*~. de een tijdperk vanjao^.alge- latjfreötkas stortingen hebben gedaan tot een bedrag van 3 frank 's jaars in het geheel 18 fr. uitmakende. Indien gij dus later uw pensioen wilt trekken, moet gij er van nu af voor zorgen, kleine stortin gen in de Lijfrentkas te doen. Dank aan die kleine stortingen en aan de toela gen van Staat en Provincie die er zullen bijkomen, zal uw pensioen aangroeien en dus hooger beloopen nog dan 65 frank. Lang, maar al te lang zelf, werd de kleine bur gerij, de neringdoende burgerij, verwaasloosd. Nie mand dacht aan hare belangen niemand ook wilde er zich om bekreunen. Men zegde immers altijd van de winkeliers, van de bakkers, van de kleermakers, van de schoenmakers, in een woord van al deze die de noodige waren aan grooten en aan kleinen verkochten 't is een burger, hij zit er goed voor, 't is een treffelijk man Ja, anders hoorde men niets zelfs tot over een jaar of tien. En iedereen geloofde zulks de klein handel ging nog altijd een weinig, maar sedert het opkomen van de menigvuldige samenwerkende verbruiksmaatschappijen is de toestand geheel en al veranderd. Tot zoeverre dat iedereen nu van 's morgens tot 's avonds uiterst neerstig moet wer ken om, zoo men zegt 't einden't jaar de twee einden aan een te knoopen. Benevens het kwaad aangericht door de samen werkende verbruiksmaatschappijen, zijn er talrij ke oorzaken van den val onzer zoo neerstige, zoo eerlijke kleine burgerij. Gelukkiglijk begint men dat nu tc verstaan. De kleine burgerij, de klein handel beginnen zich te scharen de algemeene belangen worden onderzocht. Van alle zijden ver heffen zij hunne stem, doen zij hunne grieven en hunne regelmatige wenschen kennen. Tot hiertoe is men tot niets gekomen, maar lijk de zaken nu staan, mag men hopen. In den laatsten Kamerzittijd hebben verscheidene ministers stelli ge beloften gedaan dat zij eens voor goed de belan gen der kléine burgerij in handen zullen nemen. Een zeker getal volksvertegenwoordigers hebben nu ook een groep gevormd welke voor eenig doel heeft de belangen der kleine burgerij te verdedi gen. Eu het zal natuurlijk op geen wielkens loopen, 't en zal zoo rap niet gaan en de gebraden kiekens zullen zoo spoedig uit de lucht niet vallen 't geen ten andere waarna de kleine burgerij nooit getracht heeft, daar zij enkel maar streeft om eerlijk voort te doen maar als men maar aan een ernstig streven kan komen, dan is men half gewonnen. Want eens de moeilijkheden, het leggen der baan geëindigd kan men vooruit. Ten einde de kleine burgerij ter hulp te komen, hebben te Gent, Oostende, Brugge en Namen, congressen plaats gehad. Zeven-en-dertig volksver tegenwoordigers hebben deze congressen bijge woond, en zijn vast besloten ze in de Kamer tot een goeden uitslag to leiden. Ziehier hunne besprekingen en werkingen 1° Verbod aan den handel der Staatsbedienden. 2° Beroeps- en handelsonderwijs. 3° Misbruik der samenwerkende maatschappij en. 4° De groote magazijnen. 5° Verleening van krediet aan de kleine hande laars gereede betaling. 6° Patenten, slechte betalers, kostelooze raad pleging en Pro Deo tot vervolging. 7° De rondleurders, Züödagrnst en« oneerlijke mededinging van allen die een ambt bekleeden. Overal, niemand zal het ontkennen, dringt zich de bescherming der kleine burgerij tegeuovei de uitbuiters en oneerlijke concurrentie, meer dan ooit op. In stad en dorp zijn het oneindige klachten. De kleinen worden, om zoo* - m Alle handel der kleine bürgmj is onmogelijk ge worden die toestand vergt verandering, die uit buiting en versmachting moet verdwijnen, ofwel de kleine burgerij zal zich samenvatten en met haar reuzenleger het rijk der uitbuiters omverwer pen. Jan Champagne. Punch het gekend Engelsch spotblad, randt in eene nijdige plaat die niet zonder kruim is, het Engelsch gouvernement aan. Hij stelt lord Salis bury voor, die zit te slapen in eenen zetel, terwijl John Buil hem vastpakt, met geweld wakker schudt en roept Allóh Allah 't moet uit zijn met dien oorlog, hoor je De minister schiet wakker, en trekt een gezicht of hij daar juist nen leelijken droom gehad heeft, ofwel of hij van de nachtmer rie bereden werd. Hij stottertZeg mij, wat moet ik doen ik zal het doen Dat is j uist de toe stand, zooals hij zich in Engeland voordoet. Het volk is woedend over het eindelooze van den oor log, en zou er gaarne een einde aan zien. Maar het volk is blind geslagen en het ziet niet dat het gouvernement niets doet. omdat het niets doen kan. Dat is heel de historie moest de regeering dit vandaag bekennen, dan vloog ze morgen aan de deur, en overmorgen was de oorlog uitZoo juist liggen de boeken en later zult gij zien of ik gelijk gehad heb of niet. Het mijnwerkerssyn- dikaat van Seraiug heeft een blaam gestemd te gen citoyen Demblon, omdat deze tegen de werk staking is, en verklaart bovendien dat hij den naam van luiksche socialist niet meer verdient. Een cyclist die een rijwiel bezit, hij moet daarom nog zoo'n Fenix niet zijn, kent van achter tot vo ren, van top tot teen zijn wiel. Hij is anatomist iu den volsten zin van 't woord, voor wat de behan deling van zijn stalen peerd betreft, en de be kwaamste heelmeester, hij moge nog zoo geleerd zijn, zal zijn patient niet ontleden gelijk de wiel rijder dat doen zal. De Fiets een rij wieiers - blad in Noord-Nederland schreef laatst een prijs kamp uit over de bepaling van een rijwiel, Het bekroonde gedichtje was ditmaal kortbondig, iets waaraan de Hollanders nogal dikwijls gebrek lij den. Ziehier Twee wielen met banden Een kamrad met tanden, Een ketting, een trapas, een frein en een stuur, Een zadel, een rem, die verveelt op den duur Wat schroeven en moeren, twee cranks met pedaal De beamings met kogels van ijzer of staal, ooms spatbord en gearnase maar verder ook niets, Dat, is nu, o menschen, dat is nu een fiets. Watroept de politie, of ben je niet wel, 't Voornaamste vergeet je lantaarn en bel En 't plaatje, jaDdorie, of hoorde niet goed! Want reed gij zoo verder, gij waart in de boet De Oostenrijksche dagbladen spreken weer van de aanstaande echtscheiding van prinses Stepha nie. Wij denken dat dit enkel verzinsels zijn. Edward VII, koning van Eugclaiid is als een zoo vurig automobielrijder als onze sire, maar dit is 't verschilLeopold II voert zelf en Edward VII heeft een bedreven en ondervindingrijke Chauffeur naast hem. Bij zijne reis naar Dene mark, toen ze te Helsingtort aankwamen werd den chauffeur, M. Hassel, door den koning met veel vooringenomenheid onthaald. Ik houd buitenge woon veel van mijne automobiel, zegde de Engel- sche sire, doch zelf voeren doe ik niet, want ik ben overtuigd dal geen enkel lid mijner familie op de automobiel zou durven stappen, indien ik geen be dreven, omzichtig on kalm chauffeur bij mij had. Die klapt nu precies of er meer gematigdheid noo- dig is,om eene automobieLdau om. een volk te be sturen. Doch in 't eerste geval is zijne eigene huid in gevaar, en in het tweede geval zijn het de on derdanen welke moeten lijden, en dit laat men maar al te dikwijls tusschen de plooien vallen De grootste slachter van Amerika, M ^rniour is dood. Hij was.d» voornaams e -öJacntorij 'vau Chicagodie zijnen naam draagt, en dje de grootste van heel de wereld is. Alle dagen worden er gemiddeld in die slachterij 5000 var kens, 2500 ossen en 2000 schapen geslachtDat is geen klein bier niet waar Zoohaast wij wat bete ren tijd hebben zullen wij eens uitleggen hoe het in die slachterij gaat't is oprecht wonderlijk als men 't zoo wat meer uitgebreid hoort vertellen. In Amerika doet men alles in 't groot. Op het ei land Cayenne, dat aan Frankrijk toebehoort, heeft men in eene Kreek goud ontdekt. Past maar op dat de Engelschen het niet hooren maar men zegt terzelfder tijd, dat in Wallis (Engeland) ook nieuwe belangrijke goudlagen ontdekt zijn. Dit zalft de wonde, en zou do begeerlijkheid der goud wolven eeüigszins kunnen aftrekken. Ia de sectie van de Kamer is er eene commissie uit leden van al de partijen samengesteld, bezig met een nieuw Kamerreglement op te stellen, om orde in het huisgezin te hóuden, en te beletten dat booze of ontaarde kinderen banken en lessenaars breken en den gang van 't huishouden beletten. Als M. Woeste zijn ontwerp begon voor te lezen, dan zijn M. Defuet en Vandervelde er stillekens van onder getrokken. Het geuzenblad la Chronique protesteert zelf te gen het schandelijk gedrag vau zekere liberalen en socialisten, die zich niet schamen de Zusters schooisters en diefeggen te noemeu. Het blad haalt het voorbeeld aan der Zusters- Franciscanersen. De frausche regeering had er vijf gevraagd om de melaatscheu te gaan verzorgen op het eiland Madagascar. Er boden er zich verschei dene dozijnen aan. Die jónge vrouwen, zegt la Chroniquedie vaarwel gezegd hebben aau de wereld om den he mel te verdien en, bezitten ceuc volstrekte zelfop offering, aan welke men recht moet laten weder varen. Zij leveren zich over aan hun werk van zie kendiensters met eene gelatenheid die men moet bewonderen, en 't zijn voorzeker hunne verzuch tingen voor den hemel, welke hun dien moed ge ven, die in zekere omstandigheden heldhaftig mag genoemd worden. De liefde der menschen alleen brengt slechts zelden zulke opofferingen voort. Dat is grootelijks te betreuren, maar het is zoo. Dat h ten wij een mondstoppeitje voor zoovele liberalen en socialisten, die het geestig vinden de kloosterzusters te belcedigen en te belasteren.

De Volksstem | 1901 | | pagina 1