ALLERHANDE NIEUWS. HET VLAAIYISGHE BIER. Onlusten in Spanje. DE REKLAAMWAGEN. De coöperatieven der socialisten Soldatenhistovie. Geeraardsbergen.-f-S^-t Hevige brand te Brussel. Een Waalsch blad, le Pays Wallon geeft de vol gende gegronde redenen op, waarom vele socialis tische coöperatieven zoo in de krot geraken. Vooreerst werden zij geslicht met betrekkelijk kleine kapitalen, want de vijffrankstukken der millionnairs als Vandervelde, Furnémont, enz., blijven uit, zoo lang deze niet zeker zijn van een goeden intrest. In die voorwaarden konden de instellingen hare aankoopen ook niet in het heel groot doen, zoo dat een gedeelte der winst, welke hierdoor zou kunnen worden gedaan, ook al verloren gaat. Men voege daarbij dat het vertrouwen bij het groote publiek gewoonlijk niet naar de coöpera tieven gaat, vooreerst om de concurrentie, die zij den kleinhandel aandoen, ten tweede omdat zij met zeer lage prijzen de concurrentie moeten staande houden. Maar dan het ergste is nog dat zij de propagan da moeten voeden, 't Zijn zij die socialistische bla den als Le PcupleLe Journal de Charleroienz. moeten rechthouden. Daarenboven moeten zij de onkosten dragen van manifestaties, de werkstakers ondersteunen, de wankelende onderlinge bijstauds- vereenigingen staande houden, enz. En ten slotte weet men, dat de socialistische partij eene verzameling is van arrivistesmannen, dieteu allen prijze van niets tot iets willen ko men, Al die parasieten nestelen zich in de coöpera tieven, om te eten uit den algemeenen bak, welke gevuld moet worden door de onnoozelen, die zich welwillend laten pluimen. het klooster der Karmelietersen, in de kerk der jezuieten en in do katholieke scholen werden de ruiten uitgeworpen. De troepen hebben de aanval lers verjaard en beschermen nu de openbare ge bouwen en de fabrieken Maandag nacht werden verscheidene bakkèrijen en twee markten door het gepeupel geplunderd. De fabrieken zijn gesloten. Ook in de hoogescbool werden de ruiten verbrijzeld twee studenten en oen bediende werden gekwetst. De troepen bezet ten de voornaamste punten der stad, en uit Cordo va zijn er versterkingen gezonden. De staat van be leg is uitgeroepen. Aangaande de onlusten te Ovideo wordt nog ge meld, dat de jubelprocessie door het gepeupel aan vallen werd met steenworpen onder de bescher ming der policie en der gendarmen kon zij naar de kerk weerkeeren. Toen de seminaristen stoets gewijze naar het seminarie teruggingen, werden zij aangevallen onder den kreetWeg met de gees telijkheid en het zingen der Marseillaise. De se minaristen verdedigden zich dapper en de laffe aanranders maakten toen gebruik van stokken, j messet) en revolvers. De gendarmerie snelde toe en deed verscheidene chargen met, de bajonnet op i het geweer. De aanvallers werden achteruit gedre- ven en de seminaristen konden hunne bestemming i bereiken. De spaanscbe regeering beweert dat de onlus ten veroorzaakt zijn door anarchistische ophitsers. Men ziet nochtans dat de socialisten en de libera len er niet vreemd aan zijn. I anJonom Oc barreelwachter van Lan- in tiegem en zijn kind werden dinsdag namiddag ten 4 1/2 ure door eon express- trein verrast en schrikkelijk verminkt. Beiden ble ven op den slag dood. Het kind was onder den barreel gekropen en de vader den treiu ziende aankomen, sprong naar den kleine om hem te red den, maar beiden werden vermorzeld. De barreel wachter heet Martens Frederik het kind was 2 jaar oud. Dank voor uwe goede borstpastillen Walthéry zij verrichten wonderen in 't genezen van vallingen en keelpijn. Wij zullen er steeds in 't gesticht voor handen hebben stuurt er ons a. u. b. 10 doozen op. Zr St-Vineent, St-Germain (Luik.) Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Het volgende wordt ons vertelt en voor echt ver zekerd, zonder ons de stad te noemen waar bet ge beurd is het is een van die soldatentrukken, waarin onze landverdedigers zich onderscheiden Een soldaat zat in eene herberg te praten met een beenhouwersgast. Het waren goede vrienden en zij hadden reeds menige pint naar binnen ge zonden, toen de soldaat, naar de penduul ziende, uitriep Duizend donders het is reeds over 9 ure, ik zal te laat iu de kazerne komen wat nu uitgevonden Dat is niets, zegt de beenhouwersgast, ik weet een middel om er u door te helpen. Dat is al maar zeggen, doch morgen mocht ik voor vier dagen in verlof gaan, maar nu zal het iu den bak zijn. Ta, ta, komt met mij ineê, ik zal uwe zaak arrangeereu. De twee vrienden verlaten de herberg en zij moesten voorbij een politiebureel gaan. Onze been houwersgast haalt zijueu geldbeugel uit zijnen zak en geeft hem aan den soldaat, zeggende Ga zien binnen en zegt tegen den commissaris dat gij dien portemonaie gevonden hebt er zitten 2 fr. en 40 c. en een sleutelken in, maar gij moet zeg gen dat gij niet weet wat hij bevat. Daarna moet gij den commissaris een certificaat vragen, dat gij tijd verloren hebt met dit naar zijn bureel te bren gen. De soldaat voert dit plan uit, bekomt een schoon certificaat voor die eerlijke daad en gaat naar de kazerne. Maar de overste der wacht geeft geen ge loot aan zijn verhaal en steekt den soldaat in den bak, waar hij den nacht overbrengt. Des anderdaags komt de officier der wacht en hij leest het certificaat van den poliriekommissa- ris. Dat is zeer schoon en eerlijk en gij moet geene straf uitdoen, n Het feit wordt den kolonel medegedeeld eu hij prijst insgelijks den soldaat. Maar, kolonel, zegt de soldaat, ik had vier dagen verlof bekomen om mijne ouders te gaan bezoeken. Wat vier dagen Ik geef u acht dagen en bij de eerste bevordering benoem ik u brigadier. De beenhouwersgast, zich onnoozel gebarende, ging 's anderendaags bij den policiekommissaris vragen of er niemand een geldbeugel gevonden had. Daar hij goed wist wat er in zat, werd hem de porte monnaie overhandigd en de toer was ge speeld werk in huis deed, speelde haar kind 1 jaar oud, op den koer der woning. Eenige stonden later vond de moeder het wichtje in een ketel, waar slechts weinig water in stond verdronken. De droelheid der ouders die slechts een kind hadden, is onbe schrijflijk. De staking der Suèdoise blijft voortduren. De Heeren hebben do fabriek gesloten, maar voor hoelang weet men niet. Eenige verdwaalden zouden oorzaak zijn van de ellende die hier beerscht. ViLnlo'tc ^et onderzoek over de IKUlctcts." dood van vrouw Van Uit- vange, heeft bewezen dat de vrouw inderdaad het slachtoffer geworden is van een ongeluk. Do man van Uytvange, die vrijdag in het policiebureel den uitslag der lijkschouwing afwachtte kreeg 's na middags ten 4 ure bericht dat hij vrij mocht naar huis gaan. De begrafenis der vrouw heeft zaterdag plaats gehad. De werkstakingen, in verschillende steden van Spanje uitgebroken, zijn veroorzaakt, de eenen door geschillen over het loon, de anderen door de eischen der syndikaten. De beweging houdt zich echter niet op eenvoudig ekonomisch gebied, en de liberalen cn socialisten maken er gebruik van om anti-katholieke en rcvolutiounaire betoogingen te verwekken. Zoo werd te Oviedo de processie van den jubilé door het gepeupel aangevallen on der de kreten van Leve de republiek De gen darmerie heeft de aanvallers moeten uiteendrij ven. Te Sevilla liepen de werkstakers rond met roode en zwarte vlaggen. Iu die stad is de werkstaking algemeen. Om ongelukken te voorkomen, is het verkeer van traras en huurrijtuigen opgeschorst. De bakkersgasten hebben het werk laten staan, toen het brood in den oven stak, zoodat een groot deel brood verbrand is. 't Zijn de militaire bakke rijen die nu brood leveren aan de bevolking. Eeni ge werklieden, die aan den arbeid bleven, werden door de werkstakers aangevallen en gekwetst. Eene bende heeft de ketels der gasfabriek willen uit- dooven, doch de gondarmerie heeft dit belet. In Rlircrht - Donderdag nacht werd de winke- lier Leyckmans door een verstik kende rook gewekt. Hij stond op en zag dat het in den winkel brandde, hij gelukte er in de vlammen uit te dooven. Bij nader onderzoek bleek dat de dieven in huis geweest waren en eenige koopwaren gestolen hadden. Waarschijnlijk hebben de dieven door onvoorzichtig denbrand gesticht. Mpipplhpkp Donderdag nacht is alhier ïiMCii cieeQe koornraijt toebehoo- rende aan den landbouwer Toepertaal, door braud vernield. De schade is door verzekering gedekt. De schade is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Volgens I oordcel van vele geneeshce- ren bestaat de beste te volgen behandeling, in ge val van maagontsteltenis (maagontsteking) slechte spijsvertering, krampen, brakingen in t' nemen van de slijmverdrijvende Pil van Dr Walthéry. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. «ïpkpn - De rechterlijke agenten Coen en lidcKLli." Winckel van de policie van Lae- ken hebben vrijdag morgend toen de menigte de O. L. Vrouwkerk verliet waar een dienst ter na gedachtenis van koningin Maria-Louiza gecele- breed was twee gauwdieven aangehouden die reeds meermaals aan de kerkdeur, gepoogd hadden hun oneerlijk stieltje uit te oefenen. Op 't kommissari- aat der Masuisstraat werden de aangehoudenen herkend voor twee zakkenrollers van beroep 16 en 23 jaar oud beiden van Anderlecbt. De kereltjes zitten nu te St-Gilis achter de grendels. Maandag avond rond 7 3/4 ure oatstond er brand aan den koepel van het Hotel ContinentalDe Brouckereplaats. Weldra sloegen de vlammen hoog op en verlichten om te zeggen gausch de stad. De De vuurgloed werd zeer verre gezien en van alle kanten snelden de nieuwsgierigen met duizenden toe. Weldra waren De Brouckéreplaats en de Ans- pachlaan zwart van volk. De pompiers, die langs alle kanten met hunne stoomspuiten en bluschma- terieel aangerend kwamen, konnen zich met de grootste moeite een weg door de opeengepakte volksmassa banen. In alle aanpalende straten was het verkeer voor trams en rijtuigen gestremd, en automobielrijders die met geweld door wilden, werden door de me nigte op gefluit onthaald. De policie kwam weldra in groot getal ter plaatse en rond 8 uren reeds was de ordedienst in gansch den omtrek volmaakt in gericht. Middelerwijl nam de brand in hevigheid toe. Een regen van vuurgensters viel op den Alham- braschouwburg, rechtover het Hotel Continental, langs den kant der zennelaan gelegen, eu op de hooge en prachtige gebouwen van den omtrek. Een oogenblik vreesde men dat het vuur zich aan deze gebouwen zou meedeelen. De pompiers met twintig lansen te gelijk vielen van op Portaladders en van op de daken der nabu rige huizen den vuurpoel krachtdadig aan. Ten 8 1/4 ure viel de reusachtige beeldengroep, in ver guld brons, die den koepel versierde, met doffen slag in den vuurpoel. Gekraak van balken en 't knetteren der vlam men deden vreezen dat het zwaar beeld den vloer van den zolder doorboord had en het vuur zich aau het tweede verdiep ging meedeelen. De pompiers verdubbelden hunne pogingen en stroomen water werden langs alle kanten op het bovenverdiep dat in laaie vlam stond, geworpen. Wat men vreesde gebeurde niet, de brand ver minderde weldra en ten 8 1/2 ure scheen alle ge vaar voor de verdiepen en de omliggende gebou wen geweken. Nogtans was men op dit uur den brand nog niet meester, doch de vlammen namen in hevigheid af, de gloep verdween allengskens en dikke rookwolken en damp hadden den regen van vuurgensters vervangen. den, gevuld met clichés voor de dagbladen, kunst- zichten, steendrukkerssteenen, enz. Onnoodig te zeggen, dat er zich daar een gansch kantoor be vindt. Langs den anderen kaut van den wagen heeft men het comptoir, 3 meters lang, en zeer wel ge lijkende op het kabien van den kapitein een onzer paketbooten. Er is daar ook een werkkabinet van den inspecteur der Maatschappij M. H. Gunning, waarin niets ontbreekt, schilderijen, tapijten, ca napé, lessenaars, enz. In het binneudeel van den wagen, tusschen de louries vindt men een ruim vertrek, waarin al lerlei beuoodigheden berusten, zooals ladders, ket tingen, brochureu, prospectussen om op een gege ven oogenblik uitgedeeld te worden. Gansch dit belangrijk werk der aanplakking en verspreiding der druksels wordt in dit rollend magazijn uitge voerd, door 20 bediendeu, werkzaam onder het toezicht van eenen bestuurder. Sommige dagen plakt men 10,000 affichen. Ziehier het gebruik van den tijd van dit persoo- neelOm 5 uren 's morgens staan de mannen uit het bed op.het eerste werk is den ketel te ver warmen,, ten einde de noodige hoeveelheid stijfsel op tijds voorhanden te hebben. Ten uren gaat men eten. Een half uur later vertrekken de rijtui gen met plakbrieven en aanplakkers in naar het omliggende zij komon slechts 's avonds terug. Ge durende dien tijd doortrekken andere ploegen werklieden de stad en gaan van huis tot huis, van winkel tot magazijn, van muur tot muur, overal druksels verspreidende en aanplakkend terwijl zijn andere met den ijzerenweg vertrokken, 60 kilometers in bet ronde, overal pancartes n en affichen nalatende. Op het einde van den dag moet elk rekening geven over zijn werk het getal druksels die hij verspreidde en de plaatsen waar hij ze liet, aanwijzende, want dit alles wordt met de grootste zorgvuldigheid aangeteekent en ge boekt. De methode van werken door deze Reklaamwa- gen gevolgd, geeft ons een denkbeeld van de orde en de goede regeling die heerschen moet in alle af- deelingen van dit reusachtig circum. In de steden van de renbaan slechts een dag verblijft zelfde hier te Aelst, kwamen de bedienden 's avonds naar den reklaamwagen terug, eten en gaan slapen. De wa gon wordt aan een sneltrein gehaakt en vertrekt, 's Anderdaags herbegint men het weder in eene andere stad. Voor allen die in de Vereenigde Sta ten eenigen tijd verbleven hebben, zal de Reklaam wagen van Baruum Bailey eene aangename ver rassing zijn, bijna gelijk of men een ouden vriend zou ontmoeten na een langdurig scheiden De reklaam-wagcn bevindt zich in onze statie. LUIBRECHTS Spiegels die overal weggejaagd was, zat nu voor eene boozepert iu 't gevang.Zijn vriend Luibrechts kwam hem bezoeken en zegde bij 't weggaan Pas nu toch op, Spiegels, dat z'u hier ook niet weg en jagen HET VRAAGT OVERAL LEUVENSBIBR der gunstig gekende iiroiitcefij fi'ffiw Drutcé, .1 .-9 MjSV nkppOll - biizondere plichtigen aan l t II.™ ^eQ 0pStand te Seveneeken rijn' gekend. Een 6 tal der leiders zitten reeds in de ge vangenis. Woensdag is 't parket gekomen, om het onderzoek ter plaatse voort te zetten. Een der be- legaarswas door den veldwachter Verschelden ge schoten inden bil. De man is nu ook gekend, zoo dat hij bij de bekomen wonde nog eenigen tijd ge vangenis zal krijgen. I Dillon 1» ii I Li Maandag avond is er twist LAHHeilUUlie. ontstaan iu de herberg van De Keyser, wijk Malsem. De herbergier stak de twisters buiten. Op straat werden de twee ge broeders Rots aangevallen door drie andere ge broeders en zij moesten de vlucht nemen. De broe- ders Rots zeggen dat er achter hen geschoten is met j noodigheden voor de aanplakking, alsmede een revolvers. Een hunner heeft lichte messteken be- I groote ketel voor de bereiding van den stijfselpap, komen. I borstels, enz. Alsdan ziet men eene menigte la- De reklaamwagen, die de grootste en beroemd ste onderneming van Barnum en Bailey The Greatest Show on Earth voorafgaat, komt in on ze stad aan. Hij zal gevolgd worden door den cir cus op 7 November eerstkomende. Reeds de aan kondiging van deze voorwacht hld de gansche be volking te been gebracht. De wagen komt van Ant werpen en zal hier blijven tot 17 October. Zyn uitzicht is indrukwekkend. Men ziet er alras het genie in van Amerikaansche uitvoering en de meest stoute opvatting. Zeer verrukkelijk van aard als dezen reklaamwagen is, en zelfs een weinig ge heimvol, voelt elk de neiging om eenen oogslag er binnen te werpen. Het uitwendige, wij moeten het herhalen, is oprecht aantrekkelijk. Hij is gansch in het wit geschilderd en draagt gouden letters, gansch amerikaansch, meet de wagen 20 meters op eene breedte van 2 1/2 meters. Hij is 3 meters hoog. Deze wagen rust op 8 wielen. Voorzien van al de moderne verbeteringen is hij waarlijk een model in zijnen aard. Niets van al wat het maximum der vlugheid kan bereiken, werd verzuimd men mag hem stout hechten aau den snelsten trein onzer spoorwegen. Werpen wij eenen oogslag in het binnenste. Het bewonderste deel bevat de vakken voor de reus achtige, geïllustreerde plakbrieven, iu den aard van deze waarmede de muren en huizen onzer stad thans overdekt zijn. Onder deze vakken be vinden zich bedden voor 20 bedienden. Op een der uiteinden beviuden zich nog plakbrieven, be- i. In Vlaanderen, 't land van 't blonde Noord, Oogst men geen wijn van zoete druiven. Dit geeft ons niet want 't schuimend bier Komt heerlijk in diens plaatse schuiven. Wij hoeven toch geen druivenkrans Om het schoone vlaandren te versieren En is er in ons vat geen wijn Wij hebben lekkre vlaamsche bieren. Herhaalstroof O Vlaandren, land van 't blonde Noord, Geen druivenkroon moet u versieren, Want elke Vlaming zingt den roem, Elk zingt den roem Van uwe fijne lekkre bieren I II. Het- Aalstersch bier is wijd vermaard. Zelfs in den vreemde is 't hoog geprezen. Eenieder schenkt hem de eerekroon Zeg Mag men daar niet fier op wezen Het oude bier vooral is goed, Wat zeg ik 't Is uitnemend lekker En op de flesch 't is een plezier, Men hoeft daarvoor geen korkentrekker. Herhaalstroof: O Vlaandren... III. De Gentschen uitzet mag er zijn, En ook het bruin van Oudenaarde, Benevens 't bier van Sint-Niklaas Geen vreemde drank die 't evenaarde. De Faro is dat heerlijk bier? Wiens lof weerklinkt sinds vele jaren, De Lambiek ook en de Kaves Die blijven trouw hun faam bewaren. HerhaalstroofO Vlaandren... iiii. Onz' vad'ren dronken 't vlaamsche bier, En 'k mag het zeggen, en met eere Zij waren feller mannen, ja, Dan die van 't zuiden, flauw en teere, Bewijs dat wijn al is hij kloek, Toch niet zoo heilzaam als ons bier is? Daarom, o bier, gij zijt en blijft De drank waarop een vlaming fier is Herhaalstroof: O Vlaandren... V. O Vlaandren, land van 't blonde Noord k En Vraag geen wijn van zoete druiven Gij geeft ons 't heerlijk schuimend bier Dat kracht vol in die plaats komt schuiven. En voert hun kroon geen druivenblad, Toch prijken schoon uw' eerlaurieren, Want elke vlaming zingt den lof Van uwe lekkre fijne bieren HerhaalstroofO Vlaandren...

De Volksstem | 1901 | | pagina 2