4 let verkwist maar wel Weed! Revolutie op papier. CIRK BARNUM ft BAILEY. De eeuw der drukpers. Het reglement der Kamer. EEN EN ANDER. r><M.} vC 7 \JT AX^a ©ruhker-ilttgfofr te 3abt 3an Man ltuffel-H>e Gnrtt, &ai)elle0trattt, 13 Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, J 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7* JAARGANG. NUMMER 347. té worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- u+-„r»u -mm stommeling.-- Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j Aalst, den 26 October van net jaar U. Ji. 1»U1. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. - Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dimren 20 centiemen per regel. - Aankondigingen op de 8« bladz. 10 centiemen den reffef Aunoncen op de Aladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. - Voor de advertentién buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wen len tot het oES Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. - De geabonueerden hebben het het ujiceae onnfir,.P van 5 rprnds te.D aatsen. die viermaal achtereen- recht"maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen - reent een ma» p j ■n„»hthaapm!«.lrinor«n in te zenden voor s Maandaaers. ;^ens zaT^rsSinen. - Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het papier is gewillig zegt een oud spreekwoord en het zegt de waarheid. Inderdaad, het papier is gewillig en verduldig. Het verdraagt dat men zijne blanke, vlekkelooze oppervlakte besmeurt met vetten, zwarten schrijf of drukinkt, in den vorm van letters en woorden, waarin men alle soorten van dwaze, en soms wel misdadige gedachten uitdrukt. Een blad dat ruimschoot gebruikt en misbruek maakt van die verduldigheid en lijdzaamheid van het papier, dat is Vooruithet orgaao der Gentsche socialisten. Indien men op letter moest gelooven wat in dat blad, zwart op wit gedrukt staat, men zou zich elk oogenblik verwachten aan eene uit- bersting van lang verkropte volkswoede, welke verwoesting en vernieling zou zaaien in al de ste den en dorpen van het land. Dat maakt Vooruit in zijn nummer van verleden dinsdag, voor de honderste maal aan zijne lezers wijs, zeggende En dan komt de kwestie van het algemeene stemrechtdie steeds dreigend over het land hangt. Geduld en lankmoedigheid zijn bij de werkers ten einde. Wij gelooven dat de slag kort, maar hevig en beslissend zal zijn. Eene algemeene ontevredenheid mijnt de te genwoordige meerderheid. Boer en nijveraar, landarbeider en mijnwer ker, handel en vervoer, bedienden van alle dienst klagen en zijn onrustig..., Er gromt iets in de volkslagen. Blinden zijn het die de voorteekens niet zien kwade dooven die niet hooren willen. Wij gelooven volgeerne dat de hoofdmannen van Vooruit niets beters zouden wenschen dan dat de toestand ware zooals zij hem met de somberste kleuren pogen te schetsen. Maar die toestand bestaat niet, zelfs in hunne verbeelding en zij gelooven er zelve niet aan. 't Is hetgeen wij zullen bewijzen Indien er waarlijk onder de bevolking eene gissing, eene neiging tot opstand heerschte indien er, zooals Vooruit zegt, iets gromde in de volks lagen en er een woeste, vernielende storm op handen ware, wat zouden wij zien De vlammende oproepen van Vooruit tot het houden van geruchtmakende betoogingeu en drei gende meetings, zouden met geestdrift beantwoord worden. In de optochten en vergaderingen der socialisten zou men niet alleen de knechten en bedienden van Vooruit aantreffen maar de be- toogingenstroomen en de lokalen zouden te klein zijn. Nu, niets van dat alles, Vooruit is genoodzaakt te erkennen dat op zijne meetings en vergaderingen de opkomst flauw en de geestdrift nietig is. De overgroote meorderheid der werkersbevolking blijft koud en onverschillig voor de koelbloedig verzonene ophitsingen van Vooruit. Een ander bewijs van de kalmte der bevolking vinden wij in de houding der doctrinair liberale drukpers. Deze sluit zich aan bij den strijd voor algemeen stemrecht doch zonder geestdrift want zij weet dat hare partij daar niets by te win nen heeft maar uit louteren geest van oppositie tegen de katholieke regeering. Indien er onder de lagere klassen eene gisting bestond, die dreigt tot oproer over te slaan, de doctrinaire drukpers zou, in de hoop den val van het ministerie te verhaasten, de toestand met de zwartste kleuren afschilderen en zich aanbieden om, alhoewel in minderheid, het bewind in handen in nemen, ten einde het vaderland te redden. Tot nu toe doet de doctrinaire diukpers juist tegenovergestelde zij laakt de ophitsende hou ding der socialisten, verloochent de propagande bij middel van oproerstokerij en stelt met ons vast dat het land nooit rustiger en kalmer is geweest dan tegenwoordig. Op de vergaderingen der mijnwerkers, bij wie de geest van oproer nochtans veel meer ontwikkelt is dan bij onze Vlaamsche werklieden, daar wor den soms de socialistische volksvertegenwoordigers voor verkochten, voor vetlekkers uitgescholden. En dat zijn de generaals, die de revolutie zouden moeten aanvoeren Kortom, het poer dat de katholieke regeering en de wettige meerderheid in de lucht moet doen springen moet nog uitgevonden worden. Ieder eeuw heeft hare beuoeming. Deze zal voor zeker deze van den tijd der drukpers verwerven. In 1845 bestonden in Frankrijk maar 20 dag bladeren, welke in 't geheel maar 200,000 abon- nenten. Heden bestaan te Parijs 2000 gazetten en men heeft uitgerekend dat het getal personen er aan gehecht, het zij als opstellers, reporters, werklie den, verkoopers, het zij gelijk hoe, het getal 125,000 bereikt. Wij zouden een der bladen kunnen noemen dat op meer dan 1,000,000 exemplaren getrokken wordt. Under-dafransche gazetten, buiten Parijs ver schijnende, zijn er verschillige die een bijzonderen telegraafdraad voor eigen gebruik legden. De inrichting van de Times te Londen heeft het voorkomen van een echt gouvernement. Dat dag blad komt uit met 16 groote bladzijden. Het gebeurde eens dat de reporter van den Times te Buenos-Ayres in 40 uren tijds op het tele- grafbureel 37,500 fr. betalen moest. De aankondigingen brengen aan dat blad op van 10 tot 15,000,000 fr. 's jaars. In de vereenigde staten verschijnen dagbladen van 24 bladzijden, anderen van 40 ja, tot 60 toe in groot formaat. De New York Herald en de New York World beschikken over bijzondere treinen, om hunne overgroote gedrukte massa papier in omloop te brengen. In Duitschland bereikte in 1897 het getal dag bladen en tijdschriften 3,405. De Oostenrijksche pers gebruikt 14 talen waar onder Fransch en Hebreeuwsch. Men vindt de drukpers werkzaam niet alleen in Indië maar ook in China. Japan heeft vele dagbladen, waaronder verschil lige uit eene pers van 't laatste model komen. De Eskimo's zelf bezitten hunne gazet zij wordt opgesteld en verveerdigd door eenen inboorling van Groenland, Lars Moëller, die nooit buiten zijn be sneeuwd land den voet zette. Een letterkundig genootschap van Denemarken levert hem gratis al wat hij noodig heeft pers, drukletters, inkt, papier, enz. Heb ik te veel gezegd, met te schrijven dat wij in den tijd der drukpers leven Zooals het te voorzien was, teekenen de libera len en socialisten hevig verzet tegen het militaire wetsontwerp, door de Regeering ingediend, waar door de aanwerving van vrijwilligers vergemakke lijkt en de gehate loting zachtjesaan afgeschaft wordt. Over de hervorming van ons militair stelsel zijn het onze tegenstrevers volstrekt niet ééns de ee nen vragen de gewapende natie of alleman sol daat de anderen eischen den persoonlijken dienst plicht sommigen willen dat heel de wereld door alle legers worden afgeschaft en dat België daarin het voorbeeld geve. Dat zijn droombeelden, en waren de liberalen en socialisten meester in 't land, zij zouden er zei ven vau afzien. Een verwijt echter, dat met eenigen schijn van reden door onze tegenstrevers en ook door sommi ge onzer partijgenooten aan het militaire wets voorstel gedaan wordt, is dat het budjet van krijgs- uitgaven met verscheidene millioenen zal verhoogd worden. Is dat verwijt gegrond Langen tijd hadden de meeste katholieken voor leus Geen man, geen duit meer Het leger is sterk genoeg, en de uitgaven voor het leger zijn maar al te hoog. Onbetwistbaar nochtans wordt door het nieuwe wetsontwerp eene meerdere uitgave van verschei dene millioenen voorzien. Kamerleden en gazet schrijvers hebben de rekening opgemaakt, doch met verschillende uitkomsten. Volgens de eenen zou die vermeerdering rond de 25 millioen bedra gen, volgens de anderen bij de 20 millioen. In de laatste dagen werd zij, na nauwkeuriger bereke ning, op 12 millioen geraamd doch op de zitting van 11. Vrijdag heeft Minister de Smet bewezen dat zij ten hoogste 5,347,000 franken beloopen zal. Dat is nog te veelzal menigeen zeggen doch wij antwoorden beslistNeen, dat is niet te veelWaarom Omdat die vijf millioen niet verkwist worden aan onnoodige forten, niet weggeschonken aan officieren, maar ten goede ko men aan het kleine volk en noodig, heel en gansch noodig zijn om de werving van vrijwilligers en al- zoo de afschaffing der soldaten-loterij mogelijk te maken. Eenieder toch begrijpt dat men nooit genoeg vrijwilligers zal vinden, of ze moeten fatsoenlijk betaald worden. Welnu, waaraan zullen die vijf millioen worden besteed 1° Aan het betalen der maandelijksche vergoe ding der jongelingen, die vrijwillig dienst nemen. Zij zullen voor een eerste maal 35 fr. in de maand ontvangen, en 40 indien zij een tweeden diensttijd aangaan. Worden zij tot korporaals of brigadiers bevorderd, dan krijgen zij 45 fr. geraken zij tot den graad van onderofficier, dan krijgen zij 50 franken. 2° Aan het betalen van de burgers, die in de plaats zullen treden van de 1800 soldaten, die tot heden gebruikt werden als werklieden en bedien den en alzoo noodzakelijk hunnen dienst moesten veronachtzamen. Die 1800 burgers zullen gekozen worden onder de oud-soldaten, die goeden dienst verricht hebben dat is alweer een middel om de werving van vrijwilligers te bevorderen, dewijl de soldaten vooraf weten dat, na den dienst, nog een kostwinning voor hen open staat. 3° Aan het betalen van pensioenen aan de on derofficiers, die minstens 20 jaren werkelijken dienst bij het leger tellen en naderhand geen ambt van den Staat bekomen. Die heele som komt dus te recht in de beurs van de vrijwilligers, die schier uitsluitend onder de boeren en kleine burgers zullen gevonden wor den zij dient enkel om het tot stand brengen van een vrijwilligersleger gemakkelijk te maken. Daarom, gelijk wij ons verheugden toen het ka tholiek Ministerie de som van 12 millioen besteed de voor het pensioen aan oude werklieden, zoo (en meer nog) verheugen wij ons thans, nu datzelfde Ministerie de zaken zoo goed drijft om zonder nieu we lasten de som van 5 millioen aan de mindere standen te kunnen uitgeven en terzelfder tijd de loting trapsgewijze af te schaffen. hunne nieuwsgierigheid. Het geheel maakt eene der zonderlingste verzamelingen uit even als eene der wonderbaarste beschouwingên dat het mogelijk is uit te vinden. In het midden van eenen onaf- zienbaren circus-hippodroom treft men drie ren banen, twee tooneelen en een vrije stadie aan, standvastig betreden door ^rtisten en kunstenaars van allen aard. Vooreerst de meester in de rijkunst waarvan 16 (damen en heeren) den titel van cham pion verwierven, gevolgd door kampvechters, gym- naziarken, goochelaars en equilibristen. Hunne werkingen bieden den nieuwsgierigen toeschouwer aan al wat de oude en nieuwe wereld heeft voort gebracht van nieuw en uitmuntend in de rij- en goochelkunst, luchtaardige lichaamschoefeningen zoowel als in het temmen der dieren. Op dit laat ste terrein treft men verscheidene nummers aan geroepen tot het brengen van eenen bij zonderen indruk. Er is onder andere eene samenwerking uitgevoerd door 70 paarden van eersten rang, en het gelijktijdig optreden op drij verschillige renba nen van 3 kudden geleerde olifanten. Aan al die buitengewone voortbrengsels mengen zich opwek kende looptochten naar de oudheid en de heden- daagsche school, die zich betwist worden met on gehoorde woede en drift. De samenstelling van het programma getuigt van een overvloed, eene ruim te, een rijkdom waarvan men in het verleden nog geen voorbeeld aantreft... De kommissie, gelast met de herziening van het reglement der Kamer, heeft vrijdag namiddag eene nieuwe zitting gehouden. M. Segers heeft het voor stel ontwikkeld dat hij heeft neergelegd. M. Lo- rand bestreed dit, en verdedigde het recht der lin kerzij om obstructionnism te maken als de meer derheid misbruik maakt van hare macht l?l Zoodus, deed M. Woeste opmerken, iederen keer als de linkerzij vindt dat de meerderheid misbruik maakt van baar recht, zal zij obstructi onnism mogen maken M. WoeBte sluit zich aan bij het voorstel van M. Segers. Na eenige andere redevoeringen, onder ander van M. Huysmans, die het stelsel der boeten bestreed, en van M. Vander- velde die tegen alle wijziging van het reglement is, werd de algemeene bespreking gesloten en de vol gende zitting bepaald op donderdag. stichtend schouwspel. Zeventig wagons van Amerikaansch model, heb bende elk eene lengte van meters, zijn er noodig tot het vervoer van het persoonneel, der paarden der dierenverzameling en der overgroote benoodig- heden van de Greatest Show on Earth (Grootste ruiterlijke en tooneelmatige onderne ming der wereld) van Barnum Bailey. Onder de menigvuldige voorstellingen en vermakelijkheden, wekt de wilde dierentent een zeer indrukwekkend belang op. Terwijl goochelaars, dansers, eigenaar- dige muziekuitvoerders de toeschouwers verlusti- j gen, prikkelen reuzen, dwergen, wonderdaden I en menschen insgelijks tot het hoogste toppunt Voor dc assisen. De kamer van in beschuldigingstelling bij het beroepshof van Gent heelt M. Plancquaert, we gens het oproerig artikel in het Rechtorgaan der valsche christene demokrateu verschenen, voor de assisen van West-Vlaanderen verzonden. Dc valsche christene demokrateu. De bisschop van Quimpor heeft eene waarschu wing gericht tegen de leeringen en schriften van twee zoogezegde demokratische priesters, die het gezag der geestelijke overheid miskennen en de geloovigen tegen de bisschoppen trachten op te hitsen. Die twee verdwaalde priesters, MM. Nau- det en Dabry, hebben in hunne gazetten den bis schop van Quiraper op onwoerdige wijze aangeval len. Deze heeft nu in de Semaine religieust van zijn bisdom een brief afgekondigd, waarin hij verklaart dat die priesters wel weten dat zij het recht heb ben in beroep te gaan te Rome. Doen zij het niet, dan erkennen zij daardoor zelve dat hunne zaak slecht is. Gelijk men het elders hoeft zien gebeuren, zul len die verdwaalde priesters zich wel wachten de zaak aan het oordeel van Rome te onderwerpen, maar zij zullen voortgaan met hunne verderfelijke leeringen te verspreiden, de geloovigen op te hit sen tot ongehoorzaamheid aan de geestelijke over heden en do bisschoppen te beschimpen. En dan zullen zij nog de onbeschaamdheid hebben te zeg gen dat zij door Rome niet afgekeurd wordeu II En nochtans, zoolang zij niet in beroep gaan, blijven

De Volksstem | 1901 | | pagina 1