DE OO K LOG. ALLERHANDE NIEUWS. De Trouwbroek. LUIBREOIT& Kerkelijk .\icuws. Vollen aflaat Brussel - ^aterc*aS av0Q<i wer<» de policie- Knesselare.- i*wi£ Griekenland.- D«°»aste man,der Wfi- i^Liiaei oeoKheeft maaildag avoud een "ÖT ^v* zij voor Rome veroordeeld, aangezien zij veroor deeld zijn door den bisschop die zijne macht van den Paus heeft ontvangen. De H. Vader. Verscheidene Fransche bladen verspreiden voort durend slecht nieuws over de gezondheid van den H. Vader. De Parijzer-Atówz beweert nu weer dat de Paus lijdt aan eene ingewandsontstelling en Z. H. een slechten nacht heeft doorgebrachtdat men in zijne omgeving ongerust is. In een godsdienstig blad, Le Rosier de Marie lezen wij daarentegen dat de Paus in de beste ge zondheid verkeert; dat Z. H. verleden Donderdag een dag rust moest nemen, maar dat de 90 jarige grijsaard zulks weigerde al wat D1' Dapponi kon bekomen was een rijtoer in don hof van het Vati- kaan, die den Paus wonderwel bekwam. Z. H. geelt nog alle dagen verhoor aan talrijke bezoekers en maakt eene merkwaardige Encycliek gereed voor de Oostersche kwestie. Men zal dus goed doen de jobstijdingen van zeke re bladen slechts met groot voorbehoud te ontha len. Ze zijn tegen den godsdienst niet Le Peuple zet de gemeentebesturen aan, te ver bieden dat er in de gemeentescholeu voor en na de klas een gebed gelezen wordt. Niet waar, ze zijn tegen den godsdienst niet Schoolmeester Spiegels. Wat is het meervoud van een kind Luibeken. Een tweeling, meester. in de Kerk der Arme Claren Coletinnen, ter gele genheid der Gedurige Aanbidding van het Aller heiligste Sakrameut des Autaars. Vrijdag 25 October Orde der Goddelijke Diensten 's Morgens ten 6 ure de eerste Mis. Om 8 ure de tweede Mis. 's Namiddags ten 4 ure Lof met te Deum. Het Engelscb leger, beter gezegd de Eiigelscbe bandieteubeude. 't Zijn wij niet die het zeggen, 't is majoor Rasch, conservatief lid van het parlement, en ',t is de Timeshet voornaamste yw^o-blad, die het drukt. Inderdaad, in eenen brief aan den Times, ont kent majoor Rasch, dat het gouvernement voldoe ning gegeven heeft aan al de vragen van lord Kit chener. Verder zegt de majoor dat de 16,000 bereden mannen, die Kitchener moest terugzenden, omdat ze rijden of schieten konden, tot het schuim der bevolking behoorden en uit de afschuwelijkste krochten kwamen. In andere woorden, het gouvernement van Z. M. Koning Eduard VII stuurt galgenaas en bandie ten naar Zuid Afrika en 't is dat krapuul dat er volgens M. de Favereau, de toorts der beschaving omhoog houdt. Veroutwcerdiging der Engelsche anti- jiugo pers. De liberale bladen roepen de aandacht op de vreeselijke sterfte in de folterkampen. De Daily News en de Morniog Leader deelen hevige artikels mee tegen het gouvernement en schandvlekken de openbare denkwijze over hare werkeloosheid. De Morning Leader deelt haar artikel mee in vette letteren. Het blad bewijst met cijfers dat, in de folter kampen, de sterfte onder vrouwen en kinderen 15 maal grooter was dan onder het leger te velde, of schoon dit aan alle gevaren van den oorlog is blootgesteld. De Morning Leader zegt dat, indien dit zoo voortgaat, Engeland de verachting zal verdieneu van al de beschaafde naties. De Daily News spreekt in den zelfden zin en vraagt dat men dan ten minste de vrouwen en kin deren naar de kust zou voeren, in gezonde stre ken. De Star bezweert ook de regeering de overledene ▼rouwen en kinderen te redden, door ze te zenden naar de kust. Scheepers. Naar het schijnt is er beterschap waar te nemen in den toestand van Scheepers. Het schijnt ook dat de Engelschen hem niet zul len durven terechtstellen, omdat hij Vrijstaatsch ambtenaar isen zijne hoedanigheid van Vrijstaatsch burger niet kan betwist worden, ondanks hij gebo ren Kapenaar is. Het gerucht der dood van De Wet heeft hier geloopen, maar de verklaringen zijn tegenstrijdig en men weet niets met nauwkeurigheid. Het Commando Tan Kemp. Men gelooft dat het commando van Kemp naar de Elandsrivier trekt om den oogst binnen te ha len. De oogst der Boeren is ook rijp in de Magalies- bergen. (Intusschen moeten de Engelschen maar wach ten tot het den Boeren weer eens belieft te vech ten. Fvprrrpin - Eene moord heeft zondag avond o rond 6 ure, de wijk Hansele in opschudding gebracht. Zonder dat er ernstige twist geweest was, schijnt het, is zekere Lodewijk Hel- derweirdt 20 jaar oud, daglooner door een pistool schot gedood. De vermoedelijke dader is denzelf den avond nog aangehouden en naar Gènt ge bracht. Het parket is maandag namiddag ter plaats gegaan. .Rii^linrl - ^en erSe oproer is ia het kamp van Mokotoff uitgebroken. Een gansch regiment is in opstand gekomen, omdat het eten zoo slecht was. De soldaten hebben op de officiers geschoten een dezer werd getroffen en is eenige uren later aan zijne wonde overleden. XgIc." Verleden week was een persoon van 2 Ham me naar de kermis gekomen. Toen hij 's avonds naar huis ging, is hij aangerand door zes kerels, die hem ten gronde wierpen en hem zijn geld afnamen. Onder de aanranders was een sol daat. Naar het schijnt zou de soldaat den Hamme- naar medegelokt hebben langs eenen omweg, waar de andere vijf kerels verdoken zaten. De aanranders zouden in eene herberg het slachtoffer zien betalen en bemerkt hebben dat zijn geldbeugel nog al wel voorzien was. Het parket van Dendermoude is ter plaats geweest en drie der kerels zijn aangehouden. agent Cooman, van dienst in de Hoogstraat, door een koetsier geroepen, die last bad met drie Marollen. Deze laatsten wilden kost wat kost gratis rondgereden worden. De agent De Cooman verzocht hen uit 't rijtuig te stappen, zij weigerden. Een tweede agent kwam tusschen en de drie kerels werden naar 't hulpkommissariaat der Hoogstraat geleid. Zij gaven zonder veel moei te hunne namen op. Plotseling sprong een hunner, u Scheele Pie op den agent De Cooman toe en gaf en hem een hoofdstoot in volle borst. Dat was het teeken tot eene verwoede vechtpartij. De twee andere Marollen grepen al wat hun onder de han den viel, tafel, waterketel, koffiepot, enz. en sloe gen er bovenarms mede op de twee andere agenten die zich in 't bureel bevonden. De woestaards gingen gansch het bureel vernie len, toen de agenten, na zich dapper verdedigd te hebben, den sabel trokken. Het gevecht werd nog heviger en weldra verklaarden de Marollen, die rood van bloed zagen zich overwonnen. Men deed hun de meootten aan en sloot hen in den amigo op. M. Timmermans, officier van dienst, deed Dr Mat- thys ontbieden om de gekwetsten te verzorgen. Scheele Pie n was door de sabelhouwen zoo erg gekwetst, dat hij onmiddelijk naar 't St-Pieters- gasthuis moest overgebracht worden. lïw raad heeft mirakels verricht, want dank zij eene enkele doos dezer lekkere borstpastillen Walthéry ben ik gansch verlost van mijnen hoest en keelpijn, waar aan ik sinds zoo lang leed. Elvire Caisset, Leerares te Brussel Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Duitschlaild.- De bestuurder van den spoorweg van Ketirek is van den kerktoren gesprongen. Hij bleei op den slag dood. OniVVfk Zaterdag avond werd nabij de 1 J statie eene vrouw, Paulina Van der Straeten, door een trein verrast en het hoofd afgereden. Lödc - Zonda« nacht omtrent 12 1/2 ure is er een laffe aanranding gebeurd. Zekere Joseph Meulemau, 22 jaar oud, kuiper, is in het verlaten van eene herberg der Dreefstraat aange vallen geweest, hij heeft een steek in den buik en nog verscheidene steken in den rug bekomen. De dader gekend. Het parket van Dendermonde is maandag ter plaats geweest en heeft den verdachte doen aanhouden en naar 't gevang van Dender monde voeren. Het slachtoffer verkeert iu onrust- wekkenden toestand. laere, veekoopman, wijk Kapele, niet ver van zij ne woning van eenen jongeling van den Driesch een messteek bekomen in den rug. De policie doet een onderzoek. St-GillS M. Van O.., huurouder, Sint Bernardsstraat ontving maandag namiddag het bezoek van een onbekende, die hem een prachtig peerd voor een spotprijs kwam aan bieden. M. Van O. zegde dat hij den koop niet kon sluiten vooraleer zijn broeder gesproken te hebben die afwezig was. De onbekende noodigde dan den huurhouder uit met hem een glas bier te gaan drinken. M. Van O.., stemde toe, doch toen hij terug thuis kwambevond hij dat men hem ver scheidene getuigen ontstolen had. Een medeplich tigen van den vermeenden peerdenkoopman moet, naar men denkt, den diefstal gepleegd hebben. VRAAGT OVERAL HET LBUVEISTSBIER der gunstig gekende ftfnitirrt-ij Fenu. li t'it trt'4 A S' relcl is m een dorp van Albanië overleden. Hij heette Ismaël Hugo, was 160 jaar oud en laat 200 afstammelingen na. Hij had nog al zijne tanden en is tot het laatste oogen- blik in bet volle bezit zijner verstand vermogens gebleven. Dinsdag is alhier eene stalling afgebrand. De schade is door verzekering gedekt. AciütGa* - Tcr 8e'egenheid der uakermis op Maria-Aalter, hadden maandag na middag alhier paarden koersen plaats. De jockey René Coddens, van Aalter brug is in een korten omdraai van zijn paard Fox gestuikt. Hij bekwam erge wonden aan het hoofd en is met 't rijtuig van M. H. Soudan, burgemeester, naar zijne woning overgebracht. Op dezelfde koersen is een paard ge loopen op den genaamden Caluwe, boschwachter van M. Mast de Maeght. De boschwachter viel in bezwijming en toen zijne dochter er bij kwam. viel zij ook bewusteloos nevens haren vader. Een onfeilbaar geneesmiddel. Zoodra men den eetlust verliest en men ziet niet wel treurigen mismoedig gevoelt is het voldoende een of twee doozen purgeerende pillen van Dr Walthéry te ne men aan aanstonds vroolijk en gezond te worden. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. t - Zondag heeft men den genaamden 1 Petrus Van Acker, werkman, in zijne woning alhier verhangen gevonden. Snanie Sinds jaren werden overal talrijke 1 1 J menschen bedrogen door het vra gen vanvgeld voor de opdelving van een in Spanje verborgen schat. De daders van deze aftmggelarij die bijzonder in Belgie vele slachtoffers gemaakt heeft, waren een belg en een Italiaansche koopman beiden te Madrid gevestigd. Onlangs kwam een hunner slachtoffers, een duit- scher, naar Spanj e en stortte in handen van den belg eene som van 20,000 marken, tegen aandui ding van de plaats waar de vermeende schat ver borgen ligt. De Italiaan en de belg kregen twist over de verdeeling van deze som, de vrou van den belg kwam tusschen en doodde den italiaan, Het gerecht heeft de zaak in handen. Ptfpphppk OP het einde der avondver- "ecutooning van vrijdag gebeurde in den cirk Barnum een verschrikkelijk ongeluk. Tijdens de koers voor jockeys struikelde een der peerden en viel met zijnen ruiter. Rechtspringende zette het peerd de twee pooten op de borst van den ongelukkigen jockey. Men hoorde de beenderen kraken en zag het bloed uit den mond van het slachtoffer stroomen. Een kreet steeg uit het dichts liem gezeten publiek op, terwijl de andere toe schouwers, die de bijzonderheden van het ongeluk niet hadden kunnen zien, rechtstonden, ten prooi aan de grootste ontroering. De gekwetste werd oogenblikkelijk door het personeel opgenomen en naar de tent, die tot kleerkamer dient, gedragen. De geneesheer van den cirktroep diende den armen man de noodige zorgen toe, doch de doktoor schud de weldra het hoofd er was niets aan te doen, de jockey had de borst ingedrukt en daarbij nog den schedel gekloven. Op bevel van M. Baes, adjunkt- kommissaris van policie van dienst in den cirk, werd de gekwetste naar 't gasthuis van Etterbeek gebracht, waar hij eenige oogenblikken later over leden is. Het ongeluk gebeurde aan een draai. Het slachtoffer, Bredfort genaamd, was een jockey van beroepen 27 jaar oud. Over drie weken was hij uit Amerika gekomen, om dienst te nemen in den cirk Barnum. Het schijnt dat dit het eerste doode- lijk ongeluk is dat tijdens de hippodroomkoersen in den cirk Barnum gebeurt. Het slachtoffer was on gehuwd. !7wpflpil - In den nacht van 16 October zijn J te Arbro Helsingland, de meubel handelaar Lars Persson en zijne vrouw, heide om trent 60 jaar, vermoord in hunne woning. Diefstal schijnt de drijfveer der misdaad. De moord moet rond drie ure 's nachts gebeurd zijn, daar men op dat uur een rijtuig op den hof heeft hooren rijden Al de deuren waren langs binnen gesloten en geen enkel venster stond open of was verbrijzeld. Den vorigen dag had Lars Persson uit Ellnas over de post 500 kronen ontvangen. Dr is aanstonds na de ontdekking der misdaad een onderzoek ingesteld. Talrijke personen door zoeken de omliggende bosschen. Vier kerels van verdacht uitzicht zijn iu de bos schen aangehouden. Een onlangs losgelaten gevan gene was in den omtrek gezien. De misdadigers hebben gepoogd het huis in brand te steken, maar het vuur is van zelf uitge doofd. Men denkt dat er eene bende bestaat, die stel selmatig moord en diefstal pleegt. M. Olsson, die onlangs te llsbo werd vermoord, is ongetwijfeld hun eerste slachtoffer geweest. De menschen in den omtrek zijn volschrik. Boom - ^aan^a8 tegeQ den avond werd de gendarmerie verwittigd, dat er op den Antwerpschen steenweg een zestal aardige ke rels rondzwierven, die, in groepjes verdeeld, van deur tot deur belden. De commandant en zijne manschappen hielden weldra de zes bedelaars aan, om ze naar het gemeentegevang over te bren gen. Dinsdag morgend verschenen zij voor den vrederechter die ze naar Hoogstraeten beeft gezon den. Het zijn zes franschmans, waaronder de zoon van eenen rechter te Parijs. - De policie van Schaerbeek 16 jarigen knaap aangehouden, die bij een horlo- giemaker staven te koop bood. welke hij zegde goud te zijn. maar die enkel in verguld zilver wa ren. De jongen zegde dat bij te Antwerpen woonde en door zijn vader met dien verkoop gelast was. Een onderzoek is ingesteld. Wie in het huwelijksbootje vaart, weet bij on dervinding, dat men tegen vele moeilijkheden te kampen beeft eer men van den wal in de boot ge raakt klippen, stormen en tempeesten doen zich voor, eer men te water is. Kijk gedurende de acht laatste dagen voor het huwelijk schijnen al de elementen tegen u losge- ketend. Er ontbreekt nog dit, en er scheelt nog datde papieren zijn nog niet in regel, de over eenkomst met den buisheer is nog niet bepaald gesloten men heeft vergeten eene verre tante, eene suikertante op de bruiloft te verzoeken en de trouwkleederen dan En honderd zaken meer... Wie gedurende die acht dagen geen grijze haren krijgt, mag overtuigd zijn dat hij bestand is tegen alle tegenvallen van den huwelijken staat en dat bij gerust het bootje mag binnen stappen. En als men dan een kleermaker heeft dat... Maar neen, vertellen wij de zaak van A tot Z. Theodulfus-Medardus-Ladislas Pam, gaat mor gen trouwen. Hij heeft reeds alles ia gereedheid weten te brengen, alleenlijk is de kleermaker nog bezig aan zijne trouwbroek. De bruidegom moet zorgen voor de trouwbroek, al is bij ook zeker dat na bet huwelijk de vrouw de broek zal dragen. 't Is Maandag. En de kleermaker beeft de ge woonte zich 's Zondags zoo zat te zuipen als een zwitser en die gewoonte hebben zijne twee gasten van hem afgeleerd. De kleermaker en zijne gasten hebben voor prin ciep dat de Maandag ingesteld is om in den wijn gaard dos Heeren doorgebracht te worden, om daar in de schaduw der boomen bet dronkenmakend nat te proeven. Wie dan ook den kleermaker Pimpelarius en zijne twee gasten op een Maandag ooit anders ge zien heeft dan met een stuk in hunnen kraag, heeft meer gezien dan alle andere brave menschen der stad te zamen. 't Is 9 ure 's morgens. Theodulfus-Medardus-Ladislas Pam, voornoemd gaat naar den kleermakerswinkel om te vragen of zijne broek, die hij morgen noodig heeft, gereed, is. Van op den trap reeds boort bij zingen Wij zijn bijeen en wij blijven ondereen, Wij zijn gezworen kameraden Hij stoot de deur open en wat ziet bij een der gasten ligt te slapen op de tafel en de baas ligt er onder. De andere gast, de zanger, met een kop als een brouwketel en oogen als een kater dien men aan den zaankroeg betrapt, beeft de trouwbroek in de hand. Ha baas Pam, zegt bij, uw broek is gereed ik ben er blij van, want het lust mij niet hier 's Maandags te zitten koekeloeren De baas en de andere gast worden wakker, en de eerste zingt al geeuwende Schenk mij nog een bobijntje, Liever een groot dan een kleintje I.. Theodulfus-Medardus-Ladislas Pam beeft genoeg van die zatte mannen en dien verpestenden gene- ver, bij gaat in eene andere plaats de broek passen terwijl de drie kleermakers zich gereed ma ken om uit te gaan. Maar Pam komt terug ingevlogen met de nieu we broek aan wat is dat, zatte draadlekkers, ziet eens, mijne broek is veel te lang Inderdaad, ten minste 15 centimeters I De kleermakersbaas gevoelt zich eensklaps een weinig ontnuchterd. M. Pam, zegt bij, kom ze gerust morgen vroeg balen, zij zal volkomen naar uwen wensch zijn. Daar de toekomende bruidegom toch zonder broek niet trouwen kan, moet hij van den nood wel eene deugd maken. Tot morgen vroeg dan, zegt bij weggaande. Nauwelijks is bij buiten, of de kleermakers wag- len den trap af zingende Drie vrienden als wij die vindt men niet veel, Krijgt d'een een pak slagen, dan krijgt d'andere [zijn deel En nu naar de herbergen Genever moet er wezen, genever moet er zijn Hoeveel grooten ze binnenlappen, zullen wij maar niet uitrekenen. Dat zij op 't laatste elkander niet meer zien zit ten, zal dan ook niemand verwonderen. En hoe bet komt dat weet Onze Lieve Heer, maar om 3 ure nanoen ligt de baas te ronken in eene scbuur op een uiteinde der stad de oudste gast slaapt op eene bank van den boulevard aan den anderen kant der stad, en de jongste gast is zich ergens buiten de poort gaan uitrusten. De oudste gast schiet wakker en zijn gedacht valt op de trouwbroek. Ho denkt hij, Pam is 'ne goeie jongen, ik moet hem helpen - ik ga zijne broek korter maken, Zoo goed bij kan, trekt bij naar den kleerma- kerswiukel, neemt de schaar, knip I daar is de broek 15 centimeters korter. Nu nog opnieuw toe- genaaid en voldaan, gaat bij buiten Pam kan nu toch trouwenl Vergenoegd wandelt onze gast thans den steenweg af naar de herberg Den Grooten Bak. De jongste gast beeft ook nog eens gedacht aan Pam's trouwbroek en aan het drinkgeld dat Pam hem wel eens in de band stopt. Hij ook komt wag gelend huiswaarts, vat de schaar en knip I de broek is 15 centimeters korter. Nu zal Pam toch kunnen i trouwen, denkt de gast, terwijl bij bij zijnen ge-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2