m m mwm SM5 Lees dit Allerheiligen Allerzielen. CIRK BARNIIM ft BAILEY. De Passiespelen. JUrukkfr-lilttgeuer 3an Dan Ituffel-JDe (Getikt, &apclletftriiat, 13, te Walst Zilveren Jubileum van Leo XIII. Legerontwerp Amendementen. ZONDAG 15 EN MAANDAG 16 DECEMBER Het spook van den vermoorden koning. mmtm* v» - IIHmWIIIIIIHlHIIIIIIlllillWI'tTU» ZMER DAG ELhEN VERSCHIJNT BLAD Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, j 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- i komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be- jaa* stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. Aalst, deil 2 November VEI1 liet jaar O. H. 1901. JAARGANG. NUMMER 3iS:' Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwst^ din" n 20 centiemen per regel. - Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen d.n regel - Annoncen op de 4'Wujjde worden berekend volgens plaatsruimte. - Voor de adVertentiétt buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het oSr MUelU. <h Ia Madeleine, He,„eel. - Do geabonnoerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- volgens zal verschijnen.-Ruchtbaarmakingen m te zenden voor 's Maandaags. De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. Men schrijft aan Paus Bonitacius IV, die in het begin der zevende eeuw leefde, het eerste ontstaan toe van het feest van al de Heiligen. Ziehier te welker gelegenheid Er bestond te Roomen eenen tempel, het Pan theon genaamd, die eenige jaren vhor de gehoor te van Jesus-Christus door Keizer August ge bouwd werd. Dit gebouw werd aanzien als een meesterstuk van architectuur en zijn maker had er, om zoo te zeggen, het centrum der afgoderij van gemaakt door het toe te wijden aan al de goden De romeinsche Keizers christen geworden zijnde, vaardigden wetten uit tegen den dienst der aigoden en deden al de tempels dezer laatsten afbreken. Men bewaarde er echter eenigen van om hunne pracht, doch ze werden gesloten. Het Pantheon was van dit getal. Men beschouwde ze langen tijd slechts als monumenten dienstig om de steden te versieren waar zij zich bevonden Toen de christene Godsdienst stevig gevestigd was en de H. Kerk niets meer meende te vree zen te hebben van de afgoderij, maakte zij geene de minste moeilijkheid om die tempels te ope nen, om ze te zuiveren en ze tot den dienst van den éénen en waarachtigen God te doen dienen. In 607 zegende Bonifacius IV het Pantheon en wijdde het aan God toe onder de aanroeping van de H. Maagd en van al de martelaren. Men mag niet zeggen dat dit reeds het feest van al de Heiligen was, vermits het enkel de H. Maagd en de martelaren tot voorwerp had. Het was enkel in 837 dat de Paus Gregorius IV er al de uitgestrektheid aan gaf welke het thans bezit, door in de St-Pieterskerk te Roomen eene kapel te wijden ter eere van al de Heiligen. Weldra ging die feestdag over naar Duitsch- land. Lodewijk de Zachtmoedige beval er, op verzoek des Pauzen en met toestemming der Bisschoppen, de viering in zijne Staten en stelde hem vast op den eersten November. Het inzicht der H. Kerk, door de feestviering van al de heiligen, door het vereeren hunner re likwieën en beelden, was steeds God in hen te vereeren, hen als toonbeeld voor te stellen aan de geloovigen, en deze aan te sporen hen na te volgen door hun de groote belooning te doen zien die hen wacht indien zij het geluk hebben hunne voorbeelden na te volgen. De heiligen hebben onze driften, onze beko ringen, onze zwakheden, onze smarten gehad. Waarom zouden wij niet kunnen doen hetgeen zij hebben teweeg gebracht De Augustinussen en de Ignatiussen waren de zegepraal van deze eenvoudige redeneering. Nauwelijks zijn de hertroerende plechtigheden van den Hoogdag van Allerheiligen ter kerke geëindigd, of eenieder, nog onder den indruk van 't officie der overledenen, trekt stilzwijgend naar huis. Aan uitspanning of vermaak wordt er niet ge dacht herbergen en drankhuizen van allen aard staan ledig Zielkesavond moet rond den huiselijken heerd in het gebed worden doorgebrachtdeze is de •afgestorvene familieleden voorbehouden. Van zoohaast de avondklok hare droeve en statige tonen over het dorp heenzendt worden in ieder huisgezin de kaarsen aangestoken, eenie der knielt ingetogen neer en moeder begint de gebeden voor de overledenen. Alles is stil alsdan in huis Op de biddende stem van moeder antwoorden die van van vader en kinders. Buiten, meest altijd bij dit droeve jaargetijde, sjoeft de koude noorderwind, die reeds tot 't laatste bladje van de boomen heeft afgeschud, en den neerstortenden regen tegen de vensterruiten jaagtdroef afbeeldsel van den storm, die thans ieder kristen hert overweldigt. Langzaam glijden de paternosterbollekens door de vingers menige droeve herinnering schiet eenieder te binnen, menige traan wordt verdoken weggepinkt, menige zucht verkropt. 't Verleden, met al zijne droefheden, al zijne akeligheden, levert zich levendig voor onzen geest op. 't Is al droefheid wat men hoort én ziet én ge voelt 't Gebed alleen is alsdan een balsem voor 't bloedend hert van den kristen. Paus Leo XIII, is 't dat God hem in leven be ware, zal den 20 Februari 1902 zijn jubileum vieren van 25 jaar Paus. De Bisschoppen schrijven voor, in al de loven, het gebed te zingen voor den H. Vader Dat God Hem beware, verheuge en reede uit de han den zijner vijanden. Wat zware last drukt op de schouders van den 92-jarigen Grijsaard Zielenangst staat som wijlen op zijn bleek gelaat te lezen, en een gil ontsnapt aan 't vaderhart van den verheven stuurman, als hij enkelen uit Petrus bootje ziet springen in de woedende baren der zee. Zij springen uit de reddingsboot, verleid en verblind door 't jongste beschavingslicht. Zij vallen af van den godsdienst hunner vade ren, van den godsdienst hunner zuivere jeugd, en dat breekt jiet hart van hunnen goeden va der. Zijn eigen lot laat hem ondervinden hoe moed willig en tergend zijne vijanden zijn geworden. Godes Stadhouder wordt behandeld als een in dringer in Rome, de heilige stad der Pauzen, ge schonken door prinsen en volken, tot ^hunne meerdere onafhankelijkheid van de willekeur der potentaten. Rome, dat de slaven vrijmaakte, werd de ge vangenis van Pius IX en Leo XIII De schimpschriften, spotprenten en de grijs- lach der boozen beletten niet dat de wettige be zitter der Kerkelijke Staten bewaakt wordt als een misdadiger door het janhagel, dat een roo- verslegen na zich sleepte. De hoofdzetel van het Groot Oosten werd tergend opgeslagen tegenover 't Vaticaan. Waagde Leo XIII eenen stap buiten zijn ge vang aanstonds werde zijne stoutheid geseind aan de lage boeven, die den edelen grijsaard niet meer zouden sparen dan de assche van Pius IX Overdrijven wij Wie kan vergeten het bar- baarsch tooneel opgeleverd door de Eeuwige Stad, tijdens het overbrengen van 't stoffelijk overschot van Leo's voorganger naar St-Lauren- tius, en de verontweerdigde protestatie der H. Vaders Deze barbaarschheid, zegde Hij, heb ik be kendgemaakt aan al de gouvernementen. Steeds beschuldigt men ons de openbare opinie uit te dagen. Maar was er hier schijn van uitdaging Het overbrengen van het lijk geschiedde in de stilte van den nacht. Talrijke geloovigen waren daar tegenwoordig, in de diepste ingetogenheid. Maar dat was te veel vrijheidsvrienden. Het or dewoord was gegeven en werd brutaal uitgevoerd: men huilde, beleedigde de vreedzaam biddende Romeinen, wierp met steenen en vuilnis naar den stoet en de lijkbaar, en dat walgelijk schouw spel duurde meer dan twee uren Bloed ware vergoten geworden, hadden de katholieken zich niet bedwongen, zij werden liever gehoond en mishandeld, dan dat de treurige plechtigheid zoude ontaarden tot eene bloedige botsing. De wereld verneme door dit feit welke vrijheid ons gewaarborgd is. Wordt het niet onloochenbaar dat Christus, stadhouder, de gevangene is van het schandigste onrecht E11 als de H. Vader zijne oogen laat rondwa ren over de grenzen van Italië, wat onheilvoor- spellend tafereel God en Kerk worden miskend, dezes keur benden vervolgd, uitgestroopt en verbannen. En als wanneer de H. Vader, tolk des Allerhoog- sten, den vorsten toeroept De christene beschaving loopt gevaar, de grondvest der wereld schudt en beeft, uw eigen gezag is het mikpunt der huidige barbaren, uwe gekroonde hoofden zullen eer vallen dan mijne Pauzen tiaar, - dan buigen de potentaten *nêusch erf diep vöbr het vernuft en de gulhar tigheid van den profeet, waarna zij de^handen ineenslaan met de verdelgers van alle gezag. God verblindt hen welke verdienen ten onder gebracht te worden Wat blijft den H. Vader over dan te smeeken met zijne getrouwe kinderen de machtige Maagd, welke menigmaal het Christendom redde van de grootste gevaren, de Vrouw, welke den kop van 't serpent verplette, en welke Leo XIII groette in een gedicht met deze woorden O, mochte ik uw gezelschap eeuwiglijk genieten, 0 Maria, welke ik, kind zijnde, beminde als eene Moeder, maar nog vuriger bemind heb in mijn grijsaards- harte Verscheidene verzachtende amendementen zijn reeds door anti-militaristische kamerleden inge diend. Zoo .stelt M. Couset de volgende wijzingen voor Wordt definitief vrijgestel, de oudste zoon van elke niet welstellende familie. De noodige vrijstellingen worden verschaft opdat het aantal dienstdoenden, aan één huisge zin gevraagd, nooit de helft van het getal zonen en in alle geval, nooit 3 milicianen overschrijde. Een derde amendement van M. Couset maakt vier categorieën van de j ongelingen tot de loting geroepen en dit naar rangschikking van familién, die nog geen, of wel een, twee of drie soldaten le verden, 't zij vrijwilligers oi milicianen, en dan worden zij in hunne respectieve kolonnen nog ge rangschikt volgens de lasten, door de familie aan den Staat betaald. In ieder kanton, na aftrek van de vrijstellingen door de wet bepaald en van de vrijwilligers, zal het contingent gevormd worden door de jongelin gen der eerste, tweede, derde en vierde categorie, volgens orde der inschrijving. M. Delporte, katholiek afgevaardigde van den Borinage, stelt eene wijziging voor, den diensttijd op 15 maanden brengend en meer bepaaldelijk het volontariaat als bassis der legeraanwerving instel lend. De Federation Catholique Boraine heeft geluk- wenschen gestemd aan M. Delporte en het oordeel uitgedrukt, dat het plicht is voor de katholieke Kamerleden, te trachten eene merkelijke vermin dering van diensttijd en de minst mogelijke ver- hoogiDg van geldelijke lasten te verkrijgen. De federatie erkent overigens dat het ontwerp der regeering een grooten stap is om voldoening te geven aan de wenscheu van den minderen stand. Het ruim Spectacle-exhibition van Barnum Bailey bezit in eene bijzondere aldeeliug de vreemdste en aardigste personen en schepselen die het mogelijk is zich in te beelden. Men heelt voor zeker zoo eene verzameling nooit ontmoet. Bijna allen een bijzonder talent, dat nog veel bijbrengt bij bun wonder en eigenaardig karakter. Dezelfde omgeving bevat eene treffende zoologische samen vatting bestaande uit wilde dieren, olifanten, ke mels en honderde zeldzame beesten. Verscheidene zijn bier totaal onbekend en vindt men zelfs in onze zoologische instellingen niet. De rijtoeren zijn zeer opwekkend gezien zij meestendeel uitge voerd worden door paarden van booge waarde, die wondersprongen verrichten in hoogte en lengte. Een dier paarden Oxford genaamd, beboorende vroeger aan den burgemeester van New-York be reikt springende de hoogte van 2,30 m. De poney Joie overspringt eene lengte van 9 m. In beide vakken zijn deze paarden nooit overtroffen. Andere zooals Er ergrun en de poney Jupiter zijn niet min beroemd door hunne verbazende feiten. Gansch deze hippische afdeeling houdt niet op ver volgens de lofwaardigste oefeningen ten toon te spreiden. JHet bezoek aan de diergaarde is vol be- lang en '-lusfïgë tobnëèiërr. Daarop volgen de voor stellingen in de 3 groote renbanen, de twee ver- boogen en de wijde olympische loopbaan. Tus schen de talrijke kunstenaars die deze laatste be treden treft men de 16 vrouwelijke en mannelijke ruiters aan die den titel van champion, verwier ven, die niet alleenlijk klassieke en moeilijke oe feningen voltrekken, maar tevens talrijke nieuwe scheppingen aan bet rijvak bijbrengen. De groep luchtgymnasiarken zijn de beroemdste van onzen tijd. Een twintigtal clowns, Augusten, mismaak- ten van allen aard verblijden de aanwezigen door hunne zotte sprongen, aardige doeningen en kod dige manieren. Het geheel van die overvloedige beschouwingen bestaat daar of omtrent ^uit 100 nummers, en maakt het grootsche spektakel uit onzer huidige tijden. Niemand zal ontbreken om die machtige instelling te bezoeken. De aankomst in onze stad is geschikt op 7 November aanstaan de. opvoering van Te Salerno is een photograaf, die eene wonder bare gelijkenis heeft met den overleden koning Umberto. Meer dan eens, toen de koning nog leef de, heeft men hom voor den vorst aanzien. Siguor Bartolani is over die gelijkenis niet wei nig trotsch, en hij heeft steeds alles in 't werk ge steld om deze gelijkenis nog volkom ener te maken. Hij draagt zjnen baard juist zooals koning Hum- bert hem droeg, en bootste houding eu manieren van deu vorst zoo getrouw mogelijk na. Zondag avond nu reed de photograaf in rijtuig voorbij de kazerne van Salerno. Daar stond een soldaat op schildwacht, die geboortig is uit Mon- za en daar deu koning dikwijls had gezien.. Toen hij den photograaf in 't oog kreeg, was hij vast overtuigd dat hij het spook van den vermoorden koning zag Hij werd door ontzetting bevangen en riep in vertwijfeling om hulp. De post, werd afgelost. Maar toen een half uur later de photograaf op zijueu terugkeer weer voor bij de kazerne kwam, werd ook de nieuwe schild wacht door een vreeseiij ken angst aangegrepen, want hij ook meende het spook van den ouden ko ning te zien. Thans snelde een officier toe, reed met een velo achter het rijtuig eu stelde vast dat daarin niet het spooksel des koniugs, maar de photograaf Bartolani gezeten was. MUIHjKK iMg

De Volksstem | 1901 | | pagina 1