moordenaar ran Mac linies. TWEE TIJGERINNEN ALLERHANDE NIEUWS. Me Volksstem. winnende nummers CALVARIEBERG. Meirelbeke.- ?ondfg T.11 ï'-' J,s er St-Lievcns-Houtem.- Za'®rdag.ua- St-Aicolaas.- Zaterdag avond kwam Wetteren.- baandag morgend omtrent 3 ure, is er brand uitgebroken in het meubel magazijn van M. Des. Schaetsaert, Holstraat alhier. M. Schaetsaert door een gebuur gewekt, moest door het venster springen. Zijne vrouw en zijn kind waren naar Gent. Gelukkig heeft men nogal spoedig het vuur kunnen uitdoo ven, dech de schade is nogal groot. Het zoogezegd schandaal van Rijssel M Is. IlillWEÜi. Molverdceling. Ontleding van het Treurspel. y morgend ten 5 1/2 ure werd Czolgolsz gewekt en verwittigd dat zijn laatste oogenblik gekomen was. Zonder ontroering vroeg bij om zijn broeder te zien, dien men niet heeft kunnen viu- den. Dan ging bij aan tafel zitten en at zijn gewoonlijk ontbijt, zeggende dat bij goed geslapen bad. In de kamer der te rechtstelling werden de wettelijke ge tuigen van de strafuitvoering toegelaten 12 gezwoornen, een vertegenwoordiger van bet openbaar ministerie, een verte genwoordiger van de verdediging, een priester, verscheidene geneesheeren en electriciteitkundigen. Geen enkel gees telijke was aanwezig. Ten 7 ure kwamen vier gevangenbe wakers in de cel van den veroordeelde, deze bad een grijs flanellen hemd en eene grijze broek aangetrokken. Ten 7 ure 9 kwam bij in de kamer waar bij de doodstraf moest ondergaan; twee bewakers ondersteunden hem. Zij gingen snel en Czolgolsz struikelde over een der riemen van den stoelwaarop bij geëlectrocuteerd moest worden hij viel om zoo te zeggen in den zetel. Men bond hem aan den stoel. Wanneer men zijn bals en zijn linkerbeen ontblootte, waar de elektrische stroomen moesten toegepast worden, begon Czolgolsz te spreken. De eerste woorden die bij sprak, waren onverstaanbaa.1doch zij ne stem werd weldra vaster en bij sprak alleen nog de volgende woorden uit Ik heb den president gedood, omdat ik dacht dat zulks goed zou zijn voor bet goede volk, voor de goede werklie den. Ik betreur mijne misdaad niet, doch ik betreur oneindig mijne broeders niet terug gezien te hebben Men zet te dan bet lederen masker voor bet ge laat van den veroordeelde opdat hij bet teeken van de strafuitvoering niet zou zien. De uitvoerder der doodstraf opende dan de deur eener naburige kamer en gaf aan de elektriseerder een snel tee ken. Deze laatste drukte op een knop en een electrieke stroom van 1700 volts werd door 't lichaam van Czolgolsz ge jaagd. Het lichaam werd door eene he vige stuiptrekking geschokt, gevolgd door de verstijving der ledematen. Men hield de strooming eenige seconden aan en verminderde ze dan trapsgewijze. Het was toen 7 ure 1/2 m. Alhoewel de eerste strooming de dood veroorzaakt bad, werd eene twee de strooming voortgebracht, eene derde volgde en zulks op bevel vau de genees heeren Macdonuald en Gérin, die ver zekerd wilden zijn van den uitslag. Ten 7 ure 14 deed de clectricien den stroom tot zijn hoogste punt werken. Ten 7 ure 15 werd de dood van Czolgolsz offi cieel aan het publiek meegedeeld. Er bevond zich slechts weinig volk in den omtrek van het gevang. Czolgolsz had eene halve uur voor de strafuitvoering zijnen bewaker verwit tigd dat hij eene verklaring zou doen aan het publiek, bij de strafuitvoering aanwezig. Toen de getuigen de zaal der strafuitvoering verlieten, waren zij ontroerd. Het lijk werd oogenblikkelijk door de wetsdoktoors geschouwd. D«i schouwing duurde ruim drie uren zij heeft bewe zen dat al de organen, de hersens inbe grepen volkomen gezond waren. Het lijk werd vervolgens gekist en naar de begraafplaats van het gevang gebracht. Op de kist, eenmaal dat deze in de kuil was, werd eene mandflesch ontsmet- tingszuur uitgestort. Zoolang men het noodig oordeelen zal, zullen troepen bij het graf de wacht houden. De bestuur der van hec gevang van Auburn had, voor de strafuitvoering, een honderdtal brieven dreigbrieven ontvangen, ver klarende dat Czolgolsz niet mocht geë lectrocuteerd worden. Leest en verspreidt Vau mi tot Nieuwjaar 1903 slechts 2,50 fr. Lijst der van de Loterij van den 57 3766 7327 11154 68 3851 7655 11490 371 3980 7914 11522 389 4196 8251 11720 416 4218 8439 11881 780 4396 8514 12060 980 4448 8794 12281 1095 4718 8840 12313 1118 4888 8862 12559 1302 5051 9005 12788 1411 5367 9191 12936 1678 5585 9441 13120 1688 5808 9705 13268 2195 5952 9867 13466 2205 5957 9975 13513 2274 6088 10130 13640 2314 6170 10244 13872 2466 6275 10388 14020 2894 6617 10398 14309 2905 6767 10545 14458 3078 6844 10564 14773 3243 7095 10620 14823 3577 7116 10926 14920 3628 7247 11063 De prijzen moeten ri afgehaald worden, weg, 249, Brussel. voor den 1 Janua- Waverschesteen- brand ontstaan bij Frans De Smet, kleermaker op den Kerkhoek, De gebu- ren hebben spoedig alles gebluscht. De pompiers van Meirelbeke kwamen weldra ter plaats, maar alles was reeds gedaan. middag is er brand uitgeborsten in de stalling van M. Raymond Carneval, sehepene op het dorp alhier. Dank aan de moedige hulp der toegesnelde menigte, heeft men de andere aanpalende stallingen voor het vuur kunnen bevrijden. De paardenstal alleen met wat strooi is door de vlamnjpn vernield. Kalken.- Zaterdag is er alhier brand uitge borsten op de wijk Kruissen, bij de wed. de Lantsheere. Alhoewel de brand zeer hevig was, heeft men alles kunnen redden, dank aan den moed der geburen. De stal is totaal ver nield, het huis, de maalderij en de aanpalende hui zen zijn kunnen behouden blijven. p i n Bloedige tooneelen te Waelhem Meermalen reeds ontstonden er in Waelhem gevechten tusschen burgers en sol daten van het fort, zoodat de militaire overheid verplicht was, aan de soldaten te verbieden des zondags in 't dorp te komen. Zondag hadden een vijftiental soldaten dit regle ment overtreden en waren rond 8 ure al zingende de gemeente ingekomen, overal waar zij kwamen toonden zij zich buitengewoon woelig en stoorden zich geenszins, in de herbergen overeind te zetten. Bij het terugkeeren naar het fort, niets gevon den hebbende om hun gramschap bot te vieren zijn zij aan de herberg De Ruiter gekomen bij het bin nenkomen van het dorp, zij grepen de kasseistuk- ken die daar met hopen liggen, voortkomende van herstellingen, gedaan aan den kasseiweg en wier pen de ruiten aan stukken, daar de deur gesloten was, wilden zij die inloopen, doch dit ging zoo ge makkelijk niet, de huizen in de buurt kregen ook hun deel van de kasseistukken. Eene herbergierster werd in volle borst getrof fen, een herbergier ook kreeg eenen kassei op het hoofd. Gcwapeude macht Toen dit lang genoeg geduurd had, kwamen de Waelhemmenaars bijeen en besloten een einde te zetten aan die wildeman sturenzij wapenden zich met stokken, rieken, gaffels en togen naar de ge meenteschool, waar de kanonniers hunne gram schap bot wierden op de voorbijgangers die daar rustig voorbijkwamen. Toen had er een bloedig gevecht plaats, zooals men wel kan gissen aan de wreede wapens, waar mede de burgers gewapend waren ook de soldaten hadden hunne bajonnet op hun geweer. Hoe zijn zij aan dit geweer geraakt zijn zij dit in het fort gaan halen In dit geval hoe komt het dat zij met dit wapen buiten zijn geraakt dit zal het onder zoek dat maandag morgend is begonnen uitleggen, Maandagnoen was de militaire overheid met den heer kolonel van de artillerie van Mechelen daar reeds tegenwoordig. Eindelijk waren de twee schepenen M. M. Van- gewen en Scheltj es naar het fort geloopen om sol daten te gaan halen, waaraan het te danken is dat een bloedig gevecht een einde nam. Er zijn verscheidene gekwetsten langs beide kanten, vier kanonniers hebben wreede steken ont vangen van rieken en gaffels, deze gekwetsten zijn in den morgen naar het militair hospitaal gevoerd. Aan de lezers. De Bond der goede geneesmid dels heeft de eer te herinneren dat de borstpastil Walthéry het eenigste geneesmiddel is om valling en keelpijn in min dan 2 dagen te genezen, 1 fr. de groote doos. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. OnWVck.- ^ton^er''®aS morgend ten 11 ure, t J manosvreerde alhier in de statie een koopwarentrein, toen deze het toppunt van een zijspoor overschreed, de lokomotief, de tender en een wagon met pulp ontriggelden en kwamen te recht in den hof van den haanwachter Hoppens. In den namiddag heeft men den wagon en den tender terug op het spoor gekregen doch voor het machien moest er hulp te Schaarbeek gevraagd worden. Bij middel van een ander maehien heeft men het eerst vrijdag avond ten 7 ure terug op de riggels gekre gen. Het ongeluk heeft geene vertraging in den dienst, noch ongelukken van personen veroor zaakt. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade. Aazareth.- ®onderdag avond is er brand ontstaan in de schuur van Cy- riel De Connick. Men had het in tijds bemerkt en met de hulp der geburen heeft men het vuur kun nen uitdooven. Alouis Van Acker, met ser, woonachtig in de Schoolstraat onzer stad, met twee werkgezellen van Hamme, waaronder zich zij nen zoon bevond. In de laagte der baan werd hij door een wielrijder, die geen licht op zijnen velo had, omver gereden. De ongelukkige viel zoo geweldig achterover op het hoofd, dat hem volgens verklaring van den doctor die er bij geroepen werd, den levensader en het hals been afgeslagen werden. Hij was op den slag dood. Dit viel voor op het grondgebied van Elversele. De wielrijder is gekend en zal vervolgd worden. Hij is te Hamme gehuis- vest. Van Acker was 52 jaar oud en vader van 4 kinderen die volwassen zijn. Nooit genoeg zal ik de slijmverdrijvende pil len van Dr Walthéry aan de famillien kunne aan bevelen, want hoe meer ik haar leer kennen, hoe meer ik overtuigd ben dat er geen beter genees middel is tot bewaren der gezondheid. Michiel Bouloin, kruidkundige te Roubaix. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Hamme.- VriJdaS *s een begin van brand ontstaan in een bijgebouw der touwslagerij van M. Fr. Vermeire, en zater dag in de stallingen van M. All. De Schoesetter Kaaldries. Gelukkig kon telkens het vuur spoedig uitgedoofd worden. De zaak van Broeder Florian te Rijssel, waarop liberalen, socialisten en andere godsdiensthaters reeds haasden gelijk roofvogels op eene prooi, keert weer, gelijk de zaak van den onschuldig ver volgden Broeder Flaraidien, tot schande en schaam te der schandaaljagers zelve. Maandag namiddag is de schrijver van den brief, die het valsch hand- teeken van Boulanger droeg, aangehouden. Het is zekere Alfons Coyez, 19 jaar oud, handelsbedien de, wonende Flersstraat, te Rijssel. Hij was bij de policie geroepen om ondervraagd te worden over den brandbrief, onlangs aan Mgr Baunard gericht. Door de vragen in het nauw gebracht, bekende hij de schrijver te zijn, niet alleen van de brand brieven aan Mgr Bounard en aan den E. H. Lori- dan gericht, maar ook van den valschen brief Boulanger, waardoor Broeder Florian zoo eerloos werd aangeklaagd. Hij wordt ook verdacht de schrijver te zijn van andere brandbrieven, onder andere gericht aan eene dame der Madeleine. Die onbeschaamde schriftvervalscher en geldafperser is dezelfde deugniet, die over eenige maanden in de wijk der Madeleine revolverschoten loste op twee vrouwen, die daar wandelden. Na zijne on dervraging door den polieiekommissaris, werd Coy ez naar het justiciepaleis bij den onderzoeksrech ter gebracht. De zaak zal nu wel spoedig gansch opgehelderd zijn. De jonge Coyez woont met zijne moeder. Hij is geen leerling der Broeders geweest, maar heeft deel gemaakt van eene patronagie, in de school der Muntstraat, te Rijssel, gevestigd. Hij had daar twee vrienden, de broeders Minet, wonende bij hunne grootmoeder in de rue des Sept-Agaches, waar hij hen dagelijks ging bezoeken. Op zekeren dag keerden de twee broeders bij hun vader te Pa rijs weer. Coyez dacht dat het hunne tante, mad. Minet, was, die hen had doen vertrekken, en hij besloot zich op haar te wreken. Toen mad. Minet met eene vriendin, mad Ritter, op een dag der maand Juni langs de Madeleine gereden kwam, loste Coyez drie revolverschoten op haar mad. Minet werd niet getroffen, maar mad. Ritter werd door een der schoten aan de wang gekwetst. De rechtbank toonde zich toegevend voor den j ongen deugniet, en veroordeelde hem slechts voorwaar delijk tot 3 maanden gevang. Coyez loochent de schrijver te zijn der brand brieven aan mad. Duyquet, rue du Romarin, en M. Duquesuay, koopman, rue Nicolas-Leblanc, ge- ricgt. Aan de eerste werd geschreven dat, indien zij geene 500 fr. blijvende post zond, haar zoon, leerling in de school der Muntstraat, zou aange houden worden. De brief aan M. Duquesnay was onderteekend de Roode Bende er werd in ge zegd dat de bende bestond uit tien kerels, te lui om te werken, maar bekwaam tot alles, zelfs, tot moorden, om aan geld te geraken. De koopman werd bedreigd, indien hij geen 500 fr. blijvende post zond, dat hij 's avonds niet meer veilig op straat zou mogen komen, en dat ook zijnen zoon, leerling der Broeders, een ongeluk zou overkomen. Die brieven zijn geschreven op volkomen gelijk papier aan de valsche brief Boulanger en het ge schrift is hetzelfdeMad. Duyquet had zaterdag nog een tweede briei ontvangen, waarin zij en haar zoon opnieuw bedreigd werden, omdat zij de poli cie had verwittigd, en waarin zij opnieuw aange maand werd om 500 ir. blijvende post te zenden. Het is toen Coyez zondag namiddag het antwoord op den brief ging afhalen, dat hij door de policie geknipt werd. Eene huiszoeking werd in de woning zijner moeder gedaan, en men vond er volkomen gelijke briefomslagen en postpapier als die der brandbrieven. Door den onderzoeksrechter M. Delalé onder vraagd over den valschen brief Boulanger, heeft de jonge Coyez bekend de lasterlijke aanklacht te gen broeder Floriaan gedaan te hebben, om zich te wreken over den bestuurder van de school der Muntstraat, die geene zeer gunstige inlichtingen over hem gegeven had, toen hij op het punt was als bediende in eene verzekeringsmaatschappij te treden. Eene depeehe uit Rijssel meldt dat een bevel van niet vervolging ten gunste van broeder Florian uitgebracht is. Broeder Florian is dinsdag namid dag in vrijheid gesteld hij heeft ten 3 ure het ge- vang verlaten en heeft zich naar de school der Muntstraat begeven, waar talrijke vrienden hem de hand zijn komen drukken. Zoodus dat het zoogezegd schandaal in duigen j valt. i DOOK Wij hadden, dezer dagen, het genoegen de herhalingen bij te wonen van Dr Bauwens' Twee Tijgerinnen een treurspel, welk de Oatnarinisten op 22 December opvoeren. Het werd ons terzelfder tijd gegund het handschrift te doorsnuffelen. Zoo is het ons moge lijk onzen lezers een volkomen ontleding van dit werk te geven. Het is een levenslange strijd, om de alleenheerschappij, tusschen twee booze vrouwen. Tot beter begrip zullen wij eerst de rolverdeeling mededeelendan, voor ieder bedrijf, de merkwaardigste historische gebeurtenissen aanhalen, welke dit bedrijf voorafgingen eindelijk het bedrijf zelf uitleggen. Rm™FKTCHT' 35 jaar, heldhaftig, edelmoedig BRUNEHILDE, zijne vrouw 33 jaar, heerschzuchtighardvochtighaat dragend koelbloedig CHILDEBERT, hun zoon 17 jaarzijns vaders karakter hun kleinzoon: 6 jaar beiden strijdlustighitsig, ja- 5 jaar loersch op malkaar Brunehilde's doortraptebloeddorstige vertrouwelingen dappere Austrasische Leuden. Allen in de twintig jaar 6' jaarmanhaftig, DIEDERIK, LUPUS, PROTADIUS, GONDEBOUT, ARNULFUS, CUNIBERT: RADULF, PEPINUS, CHILPERIK, koning van Neustrië: 30 jaarvorst van weinig veerkracht GALZWINTHA, Chilperik's bruid en Brunehilde's zuster 20 jaarzacht en weemoedig karakter FREDEGONDE, Chilperik's meid18 jaar heerschzuchtig, hartstochtè- lijkewilde natuur CLOTARIS H, zoon van Chilperik en Fredegonde grootmoedig BERTEFRED FredJ^de'arfflisU9e> moordzieke trawanten 19 ADELBRECHT, Neustnschc edelman, later vrome monnik 23 jaar LANDERIK, Neustrische ridder 23 jaar GUNTRAM, koning van Burgondië40 jaar godsdienstig ordelievend GRIMOALD, T1 WULFOALD. 'Loene Burgondische Orooten beiden in de 20 jaar Wisigothische afgezanten en hofdames, edelliedenwapenbodekrijgslieden volk. Aantebkeningen. Diedbrecht, Diederik en Clotaris II treden eerst in het 3e bedrijf op. De hierboven aaugeteekende ouderdom is die, welken de spelende personen bereikt hebben bij hun eerste verschijning op het tooneel. Een kenmerk der Merowingsche vorsten was het neergol ven hunner haarlokken tot onder de schouders. «cschiedknndigc feiten voor liet eerste en het tweede bedrijf. De loning der Franken, Clotaris I, in 861 overleden, liet vier zonen na liet rijk werd onder hen verdeeld. Caretert, de oudste, vestigde zich te Pa- rijs; Gontram, koning der Burgondièrs, verbleef te Orleans Siegbrecht honing van Austrasie, mende te Metz en Chilperik, koning van tfeus- triê, te Soissons. Zij vielen meidra aan 't twisten. Termijl Siegbrecht in Duitschland oorlogde tegen de Avaren, rukte Chilperik in dezes staten Siegbrecht, die de Avaren te Begensburg versloeg, trok tegen den aanrander te velde en overwon hem. De Australische vorst mos in den echt getreden met Brunekilde, jongste dochter van Athamgildis, koning der Spamsche Wisigothen. TJit dit huwelijk sproot Childebert. Chilperik, die, op aandrin gen zijner dienstmeid Fredegonde, zijne vrouw Audovera en dezer kinderen verstiet, vroeg en bekwam de hand van Galznintka, Brmehildes' oudere zuster. Het eerste bedrijf speelt, ten jare 883, te Soissons, in Chilperik's paleis, op den dag van Galznintka's aankomsthet tweede bedrijf grijpt plaatstwee jaar later, in hetzelfde paleis Eerste bedrijf. Rij het opgaan der gordijn, haalt Fredegonde eenen haatkreet op die Ursio door merg en been dringtzij, de minnares van Chilperik zal dra verstooten worden voor Galzwintha, de bruid uit Spanje verwacht Zij roept de natuurkrachten aan, om hare mededingster te vernietigen Het onderspit zal zij delven, doch bloedige wraak nemen. Zij bespreekt met Ursio, die hare ontboezeming afluisterde, den moordaanslag op Sieg brecht, Gontram, Brunehilde en Childebert. Haar handlanger wakkert henr aan het een laatste maal te beproeven Chilperik over te halen Zij stemt eindelijk toe en doet Bertefred aanbieden om hare bevelen té ge- ven. In Ursio's afwezigheid, openbaart Fredegonde heure plannen zij wil heerschen en, door haar, het Frankische volk over het Gailo-Romeinsch ras doen zegepralen. Hare vertrouwelingen terug, neemt zij hun den eed van trouw af. Na eerst gezinspeeld te hebben over Chilperik's eerste vrouw Audovera en dezer kinderen, welke beide bandieten maar aan stonds willen te koelen leggen, geeft zij lucht aan baren baat tegen Galzwmtha en legt hare wraakoefening bloot. Geen onmiddellijke dood Zij wil de ziel barer vijandin wondopwondslaan.baardoenhuiverenopde bedsponde, rillen op den troon, ijzen aan den disch. Daarom moeten Ursio en Bertefred, die deze taak vernederend vinden, in Galzwintha's dienst blijven; baar dag aan dag, uit zoldering en muur, doodsbedreigin gen en laster toesnauwen; baar doen verkwijnen uur aan uur. Het wraak- genot van den zielsbeul De bandieten stemmen toe. Fredegonde, om blinde gehoorzaamheid te erlangen, doet htm eenen minnedrank inzwelgen, door Alda, de toovenaarster, bereid. Zij stelt bun vergiftige dolken ter band, opdat ieder steek een doodéteek zij De schavuiten voelen hun lijf in vuur, het hoofd in gloed en zweren'haar eeuwige trouw. Des te heviger vlamt hunne geestdrift op, daar Frede gonde, die reeds baar tooververmogen op Chilperik liet kennen en aan haalde boe ze hem door éenen oogopslag weer zou winnen,beide schelmen door een lichte aanraking en een bliksemenden blik betoovert. Het mag- netismus, ofschoon het toenmaals dien naam nog niet droeg, bestond im mers voorheen als nu. Ursio en Bertefred weg, gaat Fredegonde Chilperik opzoeken. Brunehilde treedt met haar hofgevolg en hare trawanten, Lupus en Protadius, op het tooneel. Zij zendt de hovelingen op zoek naar Chiipe rik. Dezen gaan wrevelig weg, doch uiten een diepen afkeer voor Lupus en Protadius. Brunehilde meent Fredegonde verbannen uit het paleis, doch onder vraagt desaangaande nogmaals Lupus en Protadius. Het antwoord ié bevestigend. Desniettemin doet ze alle ingangen bezetten om de boseh adder-zoo heet ze Fredegonde, wie zij om invloed, schoonheid en tergende houdmg een onverbiddelijken haat toedraagt het binnen- kronkelen te beletten. Lupus en Protadius volvoeren hare bevelen en intussehen ontwikkelt zij haar reuzenplan. Zij wil alleen heerschen Clotaris' rijk herwinnen de Gallo-Romeinen boven de Franken verheffen. Het aanvanvswerk hiertoe is het verdelgen van Clotaris' vier zonen. Hare lijfwachten terug, legt zij hun, bij akeligen spot, den vierdubbe- len moord op Chilperik koine vandaag nog, na de bruiloft, om en de euveldaad worde Fredegonde ten laste gelegd teert Carebert niét ras genoeg weg, men verhaaste zijnen dood; Gontram diene eerst tot speel bal en verdwijne, als die paljas geenen dienst meer opleveren kan nog heeft zij Siegbrecht, haren man, noodig dat geeft hem een tijdig récht op het leven. En Childebert? werpen de booswichten op. Haar kind ver moorden Eenen stond overwint de moederliefde haren moordlust Wel" dra echter twijfelt de ontaarde.en helt tot de vergiftiging over Ongedurig geworden over Chilperik's wegblijven, zendt" zij hem Pro tadius achterna. Nauwelijks is deze weg of neerslachtigheid overmeesl tertBrunehilde. Zij deinst voor zoovele moorden terug... Ursio beur helsche geest, weet haar echter, door de aangehaalde voorbeelden der bloeddorstige en geroemde koningen Clovis en Clotaris I, zóo op te hitsen dat ze naar bloedstorten haakt en uitroept: Moorden zal ik Heerschen wil ik trots allen trots alles en ter zijde zweert: al moest ik mi' aan Satan verpanden l (Wordt voortgezet). 1

De Volksstem | 1901 | | pagina 2