m 7 November. m%\4 mks. te van eenen Prins. wfathjo^ Lees dit CIRK BARNDM ft RAILEY. 25 Carmelitessen. Druhhrr-lilitgrvtr 3«n Öuit Ituffel-iDe ©cnM, €aptUcatrimt, 13, tc 2ldat BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Bijzondere treinen ter gelegenheid der vertoo ningen van de cirK Bar num en Bailey. Aalst naar Bcndermonde, om 22.3a ure inet stilstand in al de tiissclienstatlëii Aalst naar Sottegem, om 22.30 ure met stilstand In al de tiisselicnstatiën. Al voor de Papen. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te hois. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakten en brieven Loeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. -- Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, by verandering 1 - v T JAARGANG. NUMMER 349. van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j Aalsti den 9 NoVember Van het jaar 0. H. 1901. de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen - volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Na Broeder Flamidien, Broeder Florian. Het parket van Rijssel, dat over twee jaar zoo ongena dig Broeder Flamidien had gepijnigd en hem aan de schrikkelijkste beproevingen had onderworpen, en dat door de kamer van in beschuldiging stelling de onschuld van den onrechtveerdig verdachten Broeder zag erkennen, had misschien gedacht nu zijne weerwraak te kunnen nemen op Broeder Flo rian, en de liberale en socialistische bladen juich ten reeds toe en brachten zelfs de nieuwe zaak in verband met den moord van den armen Foveau, wiens dood nog ongewroken is, alhoewel zijn ware moordenaar, een hevige papenvreter, gekend schijnt. Zij jubelden, omdat Broeder Florian on derwijzer geweest was in de school der Muntstraat, waar het lijk van het ongelukkig slachtoffer op zulke eerlooze wijze was binnen gesmokkeld, en zij verzwegen zorgvuldig dat Broeder Florian ten tijde dier misdaad nog in die school niet was. Maar wat gaf dat De anti-godsdienstige bladen leven enkel op walgelijke verdachtmakingen en eerlooze lasteringen, en alles is hun welkom, als zij maar het geestelijk kleed kunnen bezwadderen. Doch nogmaals is dit zoogezegd schandaal tot hunne eigene schande en schaamte afgcloopen. Van de beschuldigingen tegen Broeder Florian in gebracht door een valschen brief, blijft er niets, niets over. 't Is niet bij gebrek aan bewijzen, maar integendeel omdat de bewijzen zijner on schuld zoo klaarblijkend zijn, dat de onderzoeks rechter zelve Broeder Florian heeft doen in vrijheid stellen. Zou het nu de plicht niet zijn van de liberalen en socialistische bladen, met ons te protestoeren tegen de ongehoorde handelwijze, waarvan Broe der Florian 't slachtoffer was van wege de fransche justicie Tien dagen lang is de onschuldige Broe der gevangen gehouden geweest tien dagen lang, ondanks de klaar blij kendste bewijzen zijner on schuld, werd hij door den onderzoeksrechter onder de schandelijkste verdenking gehouden, enkel en alleen omdat hij de geestelijke kleeding droeg. Had het een burger gegolden, het parket zou voorzeker eerst den schrijver van den valschen brief, den schriftvervalscher, opgezocht hebben, maar hier, omdat er een Broeder in het spel was, moest hij onmiddelijk aangehouden worden, zonder dat er het minste bewijs tegen hem bestond. Enkel en alleen om te kunnen onderzoeken of er misschien iets, wij zeggen niet strafbaars, maar slechts laakbaars in het gedrag van den Broeder zou kunnen gevonden worden, werd deze van zijne vrijheid beroofd. Die aanhouding was onrechtveer dig, onwettig, door niets te verontschuldigen, want anders zou men op zulk vermoeden al de onder zoeksrechters en prokureurs ter wereld mogen aanhouden. Maar 'twas een Broeder, en daarom moest hij gekerkerd, smadelijk ondervraagd, ge hoond en gelasterd worden. Maar des te schitterender ook is de ineereher- stelling. De gevallen van Broeders Flamidien en Florian bewijzen dat er eene samenzwcering be staat tegen de godsdienstige scholen, die men kost wat kost wil verdacht maken. Men ontziet noch leugen, noch laster om schandelijke vermoedens te werpen op de Broeders en de andere katholieke onderwijzers, en zelfs eene schriftvervalsching door een diep bedorven geldafperser gepleegd, dient voor de vrijmetselaarsjusticie tot uitgangs punt om onze vrije schoolmeesters te vervolgen. Die niet meer te ontkennen samenzweering der Logie, die lage kuiperijen, die eerlooze lasteringen zoo dikwijls weerlegd en toch nog altijd herhaald, zullen voorzeker eindelijk de oogen der welden- kendeburgers doen open gaan. De onrechtveerdige processen, zoo lightzinnig tegen de Broeders inge spannen, zullen voortaan beschouwd worden voor hetgeen zij wezenlijk zijn, voor ongewettigde ver volgingsmaatregelen en ongehoorde knevelarijen jegens het katholiek onderwijs. Wij hebben nu ge noeg gezien hoe al die eerlooze beschuldigingen, die lasterlijke aanklachten aaneengewevon worden en hoe, ongelukkiglijk, zekere rechters maar al te gemakkelijk hunne hulp tot die schandelijke kui perijen verleenen. Wie weet hoeveel wederrech- terlijke veroordeelingen reeds uitgesproken ge weest zijn ten gevolge van zulke schandelijke sa menzweeringen, hoevel onschuldigen met onver diende schande en smadelijke straffen beladen ge weest zijn tengevolge van valsche getuigenissen van bedorven kinderen Wij mogen het bijna verwoedcrlijk heeten dat, te midden van al die kuiperijen en vervolgingen, er nog zelfopofferende zielen gevonden worden, om ten koste der grootste ontbeeringen, hun loven te wijden aan het godsdienstig onderwijs der jeugd. Want ja, claar is thans niet alleen veel menschen- liefde en zelfsopoffering voor noodig, maar ware zelfverloochening en moed. En nochtans, nog altijd ziju de katholieke on derwijzers en vooral de Broeders der Christelijke leering dapper op hunnen post, en nog het voorin genomen oordeel der wereld, noch de spotternijen, noch de vervolgingen kunnen hunnen moed en hunnen iever voor de zielen aan het wankelen brengen. Hulde aan die dapperen, en schande, drie maal schande over hunne lafhertige belagers en vervolgers De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. De komst van het kolossaal éttablissement van uitspanningen van Barnum Bailey is sedert eenige tijd het bijzonderste gesprek van iedereen, is vastgesteld op 7 November en zal 2 groote voorstellingen geven. Geheel de bevolking der stad, zoowel als die van het omliggende verwacht dit bezoek met groote nieuwsgierigheid. Het is dus nuttig er nog iets van uit te leggen Van den dag dat de cirk Barnum Bailey zich in België bevind heeft zij al de politieke of sociale kwestie achteruit gezet. Rijk en arm, groot en klein zijn iets buitenge woon te verwachten. Alles voorkomt dat het nog zal hunne gedachten overtreffen. Aan den ingang heeft men de menagerie tent, waar men de wilde dieren vind, en de menschelij- ke wonderheden. Van daar komt men inden hip podroom, die eene plaats bekleed van 595 voet lang en *250 voet breed. Dan zijn er nog verschilli- ge anderen groote tenten. Rond de menagerie tent zijn de kooien der dieren geplaatst, en in het mid den zijn al de bijzonderheden te zien. In deze tent moet men geen supplement beta len. Die een kacirt bezit van 1 fr. 25 ziet juist zoo veel als die van 2 fr. 50 of van 4 fr. 00 of zelfs eene voorbehoudende plaatst. Het eenigste verschil is dat deze laatste een beter geschikte zitplaats hebben. Buiten de cirk is er nog eene andere tent dat op het programma niet staat en waarvoor men 50 centiemen ingang betaald voor al de variteiten die na de groote voorstelling plaats hebben. Om aan het publiek de gelegenheid te geven, de menageriën en de galerij der wonderheden te be zoeken, zullen de deuren één uur voor elke voor stelling geopend worden De tent der cirk hippodroom bevat 3 groote j Arenes, 2 tooneelen, eene groote renbaan voor i riddersspelen en alle soorten van hedendaagsche i Coursen. Het programma van 's namiddags is juist het zelfde als 's avonds. Boven de 100 katholieke kollegiën met 16.459 leerlingen kosten O aan den Staat. 21 atheneums hebben dees jaar 2 millioen 737.000 frank gekost. Die 21 scholen tellen 5.734 studenten, waaronder 957 voor niet en 2.280 voor half geld leerden Bijkans al de leerlingen der atheneums zijn zoons van liberalen uit den burgerstand. Omtrent 3 millioen frank om de liberalen goed koop of voor niet te laten leeren, maar niets voor meer dan 100 katholieke onderwijsgestichten. Ja, 't is al voor de papen. Rond middernacht, van zaterdag tot zondag, werd Dr Kufferath in het paleis ontboden. Ook kolonel Jungbluth werd rond 4 ure, 's mor gens, verwittigd. II. K. H. de Gravin van Vlaanderen heeft de Princes om 6 ure bezocht. De toestand van Princes Elisabeth was dan nog allerbest. De gravin van Vlaanderen en ook de moeder der princes, Maria-Josepha zijn bij hunne dochter. Al de overheidspersonen die volgens de wet de geboorteakte moeten teekenen, werden om 10 uren in het paleis uitgenoodigd. Om 11 uren waren al de ministers alsmede generaal Rouen tegenwoordig. Te 11 1/2 uur voegt zich de graaf van Vlaande ren bij de officiële personen. Ten 3u. 15, melt een telegramme, uit het paleis van prins Albrecht het zeer verheugend nieuws dat onze beminnelijke princes Elisabeth, het leven komt te schenken aan eenen Prins. De gelukkige moeder en haar kindje zijn wel varend. Dit blijde nieuws zal geheel België door op geestdriftige vreugdekreten onthaald worden. Wij lezen in de Vébité van Parijs Wat een feit uit de religieuse geschiedenis onzer dagen in Frankrijk en Europa, die uittocht der Carmelitessen te Versailles Zij waren met haar vijf en twintigen in een ne derig klooster, onbekend aan de wereld achter een streng slot, alleen bezig met het gebed, levende van karig voedsel en zich in het geheel niet inmen gende met de zaken van buiten. Niemand had haar gezien en nooit hadden zij van zich doen spreken. Het waren dooden voor de wereld. Daar kwam de wet tegen de kloosters, welke van haar maakte vijanden van de maatschappij en een gevaar voor de Republiek. Te vergeefs zouden zij zich gewend hebben tot de Kamers ten einde machtiging te verkrijgen om bij wijze van vergunning te blijven achter haar slot. Men zou haar beduid hebben dat de noodzake lijkheid van de verdediging der Republiek het ver trek vorderde van vijanden, die zoo gevaarlijk zijn voor onze politieke instellingen en moderde vrij heden. Zij moésten vertrekken, als vijanden, verjaagd door de wet. En daar vluchtten zij, gesluierd, over de grenzen in den vreemde een onderkomen zoekend. Anderen vóór haar hadden de weinige stukjes grond, welke nog vrij waren in den vreomde, in bezit genomen. Waarheen zouden zij gaan België en Zwitserland boden geen beschikbare plaatsen meer aan. In Duitschland konden de Carmelitessen zich niet vestigen. Misschien zou het haar eene schuilplaats hebben gegeven. Maar de ballingen waren Frauschen, ondanks de misdaad van het vaderland, dat haar verdrijft. Zij vluchtten naar Oostenrijk en hielden zich op te Salzburg. Maar de Vrijmetselaars die Frankrijk beheer- schen en min o( meer de andere Staten besturen vinden ze daar. Nauwelijks zijn zij onder haar sluier achter een ander slót go'vëstigd, of zij wórden ontdekt en aan de wettige overheid aangebracht. Men interpelleert in den Oostenrijkschen Rijks dag over deze vijf en twintig Carmelitessen. Het wordt eene Staatszaak. De arme vrouwen doen op hare beurt even als de Fransche Republiek ook de Oostenrijksche regeeriug beven. Men spreekt heen en weer over het gevaar, heL welk zij veroorzaken. De arme vluchtelingen konden toch niet verder gaan dan Oostenrijk In Rusland zou men haar zelfs niet hebben ont vangen. Ook daar zouden zij een gevaar zijn geweest voor het Panslavismus. Wat nu te doen Was dan de aarde te klein voor die vijf en twin tig Carmelitessen V Om alle vrees te doen ophouden, zouden zij heb ben moeten verhuizen naar de ijsvelden van den Noordpool, naar beren en zeehonden, naar de ei landen, wier menschenetendo bevolking haar zou ontvangen hebben om haar op te eten. Arme heiligo vrouwen, die de wereld doen beven en geen schuilplaats bezitten om er in vei ligheid te leven I Wat een treurige en buitensporige toestand. En zulks in Frankrijk, dat aan de dochters van de Heilige Theresia zulk lot bereidde 1 Frankrijk is het, dat, in naam zijner beginselen en belangen, de monikken verdrijft die in vereeni- ging met de Bisschoppen zijne grootheid gemaakt hebben. Frankrijk is het, dat de religieusen van beider kunne, verbant, die altijd zijue geestelijke scbutsen roem zijn geweest. Wat zijn de tijden veranderd 1 Tegenover deze treurige episode van klooster- vervolging vind men bij een ouden kroniekschrij ver der kruistochten een geheel ander feit, een feit uit het oude Frankrijk. De Fransche vloot stevendenaar het H. Land, met zich voerend voor die luisterrijke overzeesche expeditie koning Philip August en geheel den adel. Op zekeren nacht werden zij door een verwoed onweer overvallen. Op het koninklijk schip heerschte vreeselijko ontsteltenis 1 Baronnen en ridders verdrongen zich rond den koning. «Vreest niets» zeide hun Philip. Op dit oogen- blik worden de metten gezongen te Citeaux. De monikken bidden voor Frankrijk en zijn vorst. Daartoe dienden de kloosterlingen. En evenzoo was het Frankrijk van Philip August en den Heiligen Lodewijk met zijn monikken. Het Frankrijk der Kruistochten en gilden, van de met ten en de cathedraleu was toch veel grooter en schooner dan het Frankrijk van Waldeck-Rous- seau, van verwereldlijking en werkstaking

De Volksstem | 1901 | | pagina 1