W0$K rêm Twee Hoeren te Aalst Lees dit Van Victor Hugo. Jtf /I 1 p~ 4 7*2b n?NfT /#->;;D~ jDrukkfr-llitgtotr Suit fan llufffl-ffle ©eubt, &«peUcstrmjt, 13, tc 3aUt v/ffmmis. g^Éjj OPGELET DE APPELEIV. li A" -aw. /f -4-, öST*. W *a V - v-5-r - - Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, ,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. - 7' JAARGANG. NUMMER 35». Aalst, den 16 November van bet jaar 0. H. 1901. Vonnisaeu: 1 frank den kiemen regel. Aankondigingen tusschen de uieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen d en regel. Annoncen op de 4*bladzij de worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden to t het Office de Publicité, Rue de la MadeleineBrussel. De geabonaeerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van regels té plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Op Donderdag 26 December aanstaande (tweeden Kerstdag), zullen de heeren Louw en Plokhooy, Boerenbevelhebbers, ter Stedelijke Schouwburgzaal van Aalst, eene Voordracht komen geven over den Transvaalschen Oorlog en de gruwelen op vrouwen en kinderen gepleegd in de folterkampen door de Engelschen inge richt. Het inrichtend comiteit zorgt er voor om, door bijvoeging van een toonkundig gedeelte, het feest bijzonder luisterrijk te maken. Het vol ledig programma zal binnen eenige dagen ver schijnen. De opbrengst is ten voordeele der gemartelde Boerenvrouwen en kinderen een goed werk dus, waaraan al onze medeburgers zullen willen medehelpen. Het einde van 't jaar nadertdie zich met werkerspenslóenen bezig houden rfloetên zich herinneren nu bijzonderlijk, wat de wet op de pensioenen voorschrijft, om er al de voordeelen van te kunnen genieten, voor hun zeiven en voor anderen. De wet staat 2 Ir. toe jaarlijks voor elk lid eener erkende maatschappij voor pensioen, dat ten minste 3 fr. jaarlijks zal gestort hebben. Die 3 fr. moeten gevormd worden door per soonlijke stortingen, of door stortingen der maatschappijdoch de maatschappij mag daar voor van die 2 fr. geen gebruik maken. Zij mag die 2 fr. storten en zal er eene toelage van 60 centiemen per frank op bekomen ten voordeele van het lidmaar die 2 fr. mogen niet medetellen om de 3 fr. uit te maken. In de rekening van toe komende jaar zal het Staatsbestuur in eene bij zondere kolom, van die 2 fr. rekening vragen aan de maatschappijDe bestuurders der maat schappijen moeten dus de leden zooveel mogelijk aanzetten, om ten minste 3 fr. gestort te hebben met het begin van December om nog voor den jjdeu 0p de post te kunnen storten. Peusiocueu vau 65 franken. De pensioengenieters van 65 fr. voor dit jaar, moeten voor de andere jaren geene nieuwe aan vraag meer doen, indien zij in dezelfde stad ol gemeente blijven wonen. Indien zij naar eene andere stad of gemeente verhuizen, moeten zij opnieuw hunne aanvraag doen gelijk voor de eerste maal. Om zekere reden kan het gebeuren dat een reklaam gestuurd worde aan het Beschermings- komiteit, tegen het toegekend pensioen, b. v. door den gemeenteraad; in dit geval heeft de pensioengenieter het recht zich tegen die reklame te verdedigen. De aanvraag moet geschieden voor eersten Januari 1902. Dus is het tijd van nu af in te schrijven. Wie moet er nu zijne aanvraag doen i° Die reeds pensioen genieten van 65 fr. en naar eene andere stad of gemeente verhuisd zijn? 2° Die in dit jaar hun 65"'= jaar bereikt zullen hebben 3» Die ouder zijn dan 65 jaar, de voorwaarden der wet vervullen en nog geen pensioen genieten. Die voorwaarden zijn werkman of oudwerk man zijn, en behoeltig. De personen die dit jaar 56, 57, 58 jaar oud geworden zijn, of in I843, 1844, 1845 geboren, zijn verplichtwillen zij op 6 5 jaar ouderdom hun pensioen van 65 fr. bekomenten minste 18 fr. te storten op ten minste 3 jaar en ten minste 3 fr, per jaar tc storten. Werken wij allen om allen in te lichten, opdat alle werklieden of oud-werklieden zouden stor ten. Zijn zij nu niet behoeftig, zij kunnen het worden in hunnen ouden dag, en de wet is uit drukkelijk die verzuimt zijn 18 fr. te storten kan hoegenaamd het pensioen van 65 fr. later niet beko men. Ten andere, die 18 fr. gestort zijn niet ver loren al bekomen zij later de 65 Ir. niet, zij zul len altijd toelagen bekomen en zekere renten verwervenindien zij ze storten met voorbehou den kapitaal, keeren zij na den dood nog aan de erfgenamen weder. Bekomen zij hun pensioen ven 65 fr. zij zullen niet alleen die som ontvan gen maar ook wat die 18 fr. met de toelagen zul len verworven hebben, en zoo zullen zij niet 65 fr. maar 70 of 75 fr. genieten, volgens zij met voorbehouden of afgestaan kapitaal zullen gestort hebben. De personen welke een abonnement nemen- op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze öudeTêzers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. Er is zegde bij aan de Nationale vergadering in 1850, in onze tijden een ongeluk, ik zou bijna mogen zeggen dat er maar één ongeluk is, en dat is eene zekere neiging om alles in dit leven te stel len. (Ontroering.) Door aan den menscb voor ein de en doel bet aardsch en stoffelijk loven te geven, verzwaart men alle ellenden door bet loochenen van al edel doeleinde, bij de neerslachtigheid der ongelukkigen voegt men het onverdragelijk ge wicht van bet nietige en van hetgeen slechts het lijden was, 't is te zeggen, de wet van God, maakt men de wanhoop, de wet der hel (Langdurige be weging) van daar diepe sociale beroeriugen (Ja Ja Voorzeker, ik ben van het getal dergenen en niemand zal er in deze vergadering aan twijfe len die in dit leven het lot van hen die lijden, willen verbeteren maar de eerste dier verbeterin gen is de hoop te geven. (Bravo rechts.) Hoe ver minderen onze ellenden die eindigen, wanneer er eene hoop mede gemengeld is die nooit eindigt. (Zeer wel. Qnze plicht aan allen, wie wij ook wezen, wet gevers of bisschoppen, priesters of schrijvers, is al onze wilskracht in het werk te stellen, om de el lende te bekampen en te verjagen (Bravo links.) en terzelfdertijd al de hoofden naar den hemel te richten (Bravo rechts) de zielen te richten naar een ander leven, waar recht zal geschieden. Zeggen wij het luide, niemand zal onrechtveer- dig of onnuttig geleden hebben De dood is eene teruggaaf (Zer welk recht Beweging). God vindt men 't einde van alles. Vergeten wij het niet, en leeren wij het aan allen, het is geene waardigheid te leven en dat zou de moeite niet waard zijn moesten wij sterven zooals wij zijn, en in het niet verdwijnen. Wat het lijden verzacht, wat den arbeid heiligt, wat den mensch kloek maakt, goed, wijs, verduldig, welwillend, terzelf dertijd nederig en groot, weerdig van het verstand, weerdig van de vrijheid, is steeds voor, zijne oogen het eeuwige visioen te zien glinsteren van een be ter leven. Schitterende door de duisternissen van dit leven. (Levendige en algemeene toejuichingen). Hoe stom en laf zijn de vuilbladen die het volk van zijn geloof willen aftrekken, tegenover die schoone en manhaftige woorden van den groeten Victor Hugo. Men mag zeggen, zonder overdrijving dat, na de graangewassen, er bijna geene vrucht der aarde zulk voedsel oplevert als de appelen. Deze edele vrucht is niet enkelijk aangenaam van smaak, maar zij bevat daarenboven vele voedende bestanddeelen, ruim zooveel als d'aard- appel. Overal klaagt men als die vrucht mislukt, terwijl men er nauwelijks hoort van gewagen, wanneer de appelopbrengts niet goed is geweest. Dit bewijst hoe weinig men die vrucht naar waarde weet te schatten. De appel bevat ook nog heilzame zuren, die eenen voordeeligen invloed op het lichaam uitoe fenen. Al wie zich met appels voedt, zal altijd vrij zijn van slechte spijs verteeringen, keel- en halspij n. De appel bezit versterkende hoedanigheden en houdt meer fosfoor in dan andere. Hij is eene uitmuntende spijs, voor al degenen die meer met den geest dan met het lichaam werken, of voor wie het lichamelijk werk onmo gelijk is. Hij voedt de hersens en wekt den ijver op, hetgene juist bij een zittend leven vereischt wordt. De appel ververscht en versterkt geest en lichaam. Hij is waarlijk de geliefde vrucht in het huishouden: rijk, schoon, kloek, en ons met zijne blozende wangen toelachende. V.' V De barre Winter doet zich reeds gevoelen en 't smoort dat 't er bij stinkt.... Wij zijn dus in No vember en die maand en deugt al niet veel't is regen, mist, vriezen, waaien in één woord, onge zond weder voor de ziekelijke menschen en voor de gezonde ook, om ze ziek te maken. D'Hollanders zeggen Brengt Allerheiligen den Winter aan, dan doet Martiuus den Winter staan De Bond der Engelsche postbedienden en briefdragers heeft besloten de kandidatuur van een zijner leden in de Parlementskiezingen voor te slellen om hun ne belangen in het Lagerhuis te verdedigen. De bedienden en briefdragers zullen elke maand eene kleine som op hun loon afstaan, om hunnen verte genwoordiger *te betalen, want in Engeland trekken de Parlementsleden geene vergoeding. Eene dame van Luik, mad. wed. C., had maandag eenige honderde franks getrokken bij eenen notaris te Brussel. Aan de Noordstatie gaf zij eene aal moes aan eenen bedelaar, doch een kerel, die gezien had zij een goed gevulden geldbeugel bezat, stool dezen en nam er mede de vlucht. De wijngaaiddieers en hunne werklieden, in de Aude- en Herault-departementen, in Frankrijk, hebben besloten dat, indien de regeering hun geen vol- doenig geeft, al de gemeenteraden der streek in massa hun ontslag zullen geven 80 burgemeesters hebben dat voorstel onderteekend. De geleerde zeggen dat rooken d'oogen bederft. Hoe komt het dan, dat nen kleine jongen, met een sigaretje in den mond, twee straten verre zijn vader kan zien aankomen. De botsing, welke op 4 dezer plaats gehad heeft in de kerk van het graf, te Jerusalem, is veel erger geweest dan do eerste berichten het lieten vermoeden. De grieken, ge wapend, vielen de weerlooze fransche kloosterlin gen aan, zonder dat de turksche soldaten zich geweerdigden deze te beschermen. Zestien francis caner kloosterlingen werden gekwetst, waaronder drie zeer erg. Zaterdag speelde het dochtertje van De Bruicker-Drieghe, te Wetteren, op zijnen koer, waar de broodkar gereed stond. Het kind ging van achter aan den bak trekken de kar wipte achterover en viel op het kind, wiens hoofd onder den bak verpletterd werd en dat op den slag dood bleef. Barnum te Aalst, van 's morgens vroeg was er aireede veel volk aan de statie, om de mannen van de cirk Barnum aan 't werk te zien. Ten 6 1/2 uren bevondt ik mij ook tei plaats. De gekozene plaats was eene lage weide, welke des winters dikwijls onder water komt. Al de personen de welke zichmet ons ter plaats bevonden zagen al spoedig dat hier hetzelfde ging gebeuren gelijk te Brussel-Schaarbeek. Na twee uren werkens had men nog maar voor een half uur werk afgedaan. Wagens welke, men met acht peerden vervoerde, moesten daar met 24 tot 3G paarden vertrokken worden, want de wielen zonkten tot eenen meter diep in den grond. Men zag dat het onmogelijk was, op den gestelden tijd te Gent aan te komon, en daarom moest men van ^de vertooningeh ^ATziën, Men heeft den ganschen dag gewerkt om alles we derom uit te halen en naar de statie terug te doen. Duizenden nieuwsgierigen van de stad en het om- liggenden die geheel den dag ter plaats geweest hebben, hebben toch het opbreken en vervoeren der tenten gezien, welke alleen eene vertooning weerd is. Men mag zoo rijk zijn als men wil, de Reporters van dagbladen zijn somtijds zulke plaagstokken, dat men er aan geene prijs kan van ontslagen gera ken. Zoo ben ik echter niet, zegt kozijn Polydoor. Ik verkoop nooit last, alhoewel zich anderen soms al eens lastig in mij maken. Maar Mr Pierpont, de Amerikaanschen Milliarden koning, toen hij on langs voor eenige dagen in Engeland was werd zelf door de reporters niet gerust gelaten. De vertegen woordigers van een Londensch blad, vroeg hem schriftelijk een interview, enkelijk maar van twee minuten. De rijke Amerikaan, om dien Londensche penlekker het spel in eenen keer moe te makeu, schreef hem terug elke minuut kost bij mij 250 franken oor.ieei daar over. Zoohaast de reporter dit antwoord in handen kreeg, telegrafeerde hij aan Pierpont Morgan ik noem aan en kom on- middelijk. Bij het vallen van den avond werd hij reeds door M. Wierpont .ontvangen, die een stelsel matige vijand van interviewen was. - - He wel wat wilt gij nu zegde Pierpont Morgan eeuigzins on geduldig. Ik wil niets volstrekt niets, ik ver lang enkelijk mijne twee minuten, aan den bedon gen prijs van 250 frank per minuut, dat maakt 500 franken, en intusschen was de Reporter al bezig de 500 franken in klinkende munt, aan Pierpont Mor gan voor te telleu. Als hij de specien geteld hal vroeg hem Mr Pierpont en nu dan Dat is al les. ik heb u niets meer te zeggen. (Hij kijkt op zijn horlogie.) Maar waarom hebt gij mij dan een onderhoud gevraagd Omdat ik gewed heb voor 2500 frankcu dat ik tot. bij u zou geraken. Ik hebu 500 franken betaald. Wij zijn dus effen. Ik win nu nog 2000 franken, dus 750 franken per mi nuut meer dan gij. En met een hal telij keu salut was de Reporter de baan over, de Amerikaan in de overtuiging latende dat de Engelscheen, zoowel als de Amerikanen, zonderlinge mannen en oprechte plaagstokken zijn. Een metsersbaas uit de ka zernestraat te Lokeren, de genaamde Beuoit Van Driessche is, bij toeval, van een in opbouwzijnde woning gestort. De ongelukkige viel van eene hoogte van 6 meters naar beneden, cu werd met zeer ernstige kneuzingen naar huis gedragen. En nu geef ik de pijp aan Marton en 'k trek er van onder

De Volksstem | 1901 | | pagina 1