£4 55 È0 \v Tevredenheid y if* Brukhtr-llitgfoer 3nn Dan Iluffcl-Bf (fcenïit, &apcUfstntat, 13, tc 2talst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG EEN DIPLOMA, Kamerzitting van 19 Nov. Aalst en Appclterrc. Blijft m uw dorp. Waar leidt de Goddeloosheid heen DAAR EN HIER. De nalatenschap Verhaeghe. ■t - --■■■■ f"' i''•'iTjpirlB"'^TlTWWnr tc m Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen dan regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot bet Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. JAARGANG. NUMMER Aalst, den 23 November van het jaar 0. H. 1901. is toegekend aan het groen weekblad Klokke Roelaud, van Aalst, welke voor leus heeft Nooit liegen, nooit beleedigen, nooit lasteren, alles in eerlijkheid en deftigheid 1 Miechibfut/i rttn liriidefMioiirle. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van'den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. Gelukkig hij die niet meent misplaatst te zijn in den stand, dien God hem deed innemen gelukkig hij, die het oog vol geloof, vol hoop, vol liefde vooral omhoog wendt, wetend dat het leven op deze aarde slechts een pelgrimstocht is dat de bestemming van den mensch hooger reikt dan deze wereld. Maar driemaal gelukkig de werkman, die niet luister naar hen, die den arbeider tot een on- gelukkigen werkman zoeken te maken, want een ontevreden werkman is waarlijk ongelukkig. De werkman beeldt hem dikwijls in dat hij ongelukkig is. 't Is waar, niet altijd zijn de middelen toerei kend om vrouw en kinderen datgene te verschaffen wat zij zoo zeer behoeven. Maar zullen geklaagd en gemor over ongelijke verdeeling van aardsehe goederen hierin verbetering aanbrengen Zal het aanhooren van socialistische redevoeringen meer brood op de planken brengen En dan, ik vraag het u, is er steeds tevreden heid bij hen die rijkelijk met aardsehe goederen gezegend, in weelde kunnen leven Zal bij 't bezit van den rijkdom de zucht tot nog grooteren over vloed den mensch ni«t overmeesteren 't Is niet in de woningen der rijken, dat men de ware tevre denheid aantreft, 't Is niet bij dezen, die geene on rust behoeven te hebben voor den dag van morgen, dat de ware rust des gemoeds te vinden is. Hoe gelukkig is de werkman, die, na volbrachten wekelijkschen arbeid, met het eerlijk vérdiende loon blijde zijn huisje nadert, waar vrouw en kin deren hem wachten als hij ze daar rond hem vereenigd ziet, die hem zoo nauw aan't hert lig gen, en als hij bij 'tafgeven van zijn werkloon vreugde in hunne oogen leest O 1 zalig is 't uurtje, dat nog gesleten wordt aan den huiselijken heerd welverdiend de rust, die de man geniet na trouw volbrachten arbeid en inge spannen bezigheden. Weet gij wat gij den braven werkman ontneemt, gij socialisten, liberalen, daansisten en andere volksbedriegers, die hem tegen recht en wet, tegen God en meester doet opstaan gij die hem onte vreden maakt Gij ontneemt hem alles en zijn geloof, en zij nen God. En wat geeft gij hem daarvoor in de plaats Niets, volstrekt niets De werkman vraagt liefde, en gij steelt ze hem ja, gij poogt de kiemen van die goddelijke deugd in zijn hert te verstikken. Maar ook moogt gij het den werkman niet ten kwade duiden, indien hij weerbarstig wordt, indien hij recht en wet met de voeten treedt hij die geen geloof in eenen eeuwigen Rechter, geene hoop op een rechtveerdigen Belooner, geene liefde tot zij nen God meer bezit. Dat moogd ge niet, neen, dat moogd ge niet. Gij hebt hem alles ontnomen wat een arme heeft het geloof is voor den mensch alles. De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. Zeg, vrienden, willen wij krachtdadig meêwcr- ken aan het heil en den voorspoed onzer beroerde samenleving, geven wij den werkman liefde Ziet in hem uwen medebroeder mensch als gij, kind van God als gij. Helpt hem, droogt de tranen der zijnen, versterkt hem in zijn lijden. Dan zult gij de zieke samenleving nieuwe levenskrachten schen ken dan zult gij heelen waar gewond en zalven waar geslagen is. Gelukkig hij, die door zulke middelen de gif plant, die bloeid in den maatschappelijken hof, poogt uit te roeien. Want daar bloeit eene gifplant en haar naam is a ontevredenheid. Maar ook, daar bloeit eene bloem in den hof der kristelijke maatschappij, eene bloem vol geu ren en pracht, en haar naam is tevredenheid. Kweekt haar aan, vrienden, vermeerdert het ge tal van hen, die deze sohoone bloem plukken, maakt tevredenen, en gij zult er u wel meê bevin den. Antwoord des heeren Ministers LIEBAERT aan M. Baron BETHUNE betrekkelijk de statiën De heep Voorzitter. De heer minister van spoorwegen heelt het woord om te antwoorden op de vragen van den heer BETH ONE betreffen de a) de werken tot ophooging der reizigersstatie te Aalst b) de werken tot opbouwing der statie van Appelterre. Dc heer Liebaert. minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Aalst. a). De werken tot ophooging der reizigersstatie te Aalst worden zeer druk voortgezet. In den loop van het aan staande lenteseizoen hoopt meu de werken te kun nen beginnen tot ophooging der lijnen Aalst-Noord naar Dendermonde, Gent en Burst en terzelfder- tijd het viaduct te bouwen op het deel der lijn op Gent ten einde de twee overwegen af te schaffen. Deze werken zullen in 1902 voltooid zijn. Op het einde van 1902 eu gedurende den Winter van 1902-1903 zal de inrichting van den trekdienst gansch voltooid zijn, namelijk verzamelplaatsen voor kolen, groote draaiende as, banen voor het bergen der wagons, etc. In de lente van 1903 zal men het tweede groote gedeelte der werken van Aalst aanvangen dit tweede gedeelte begrijpt het bouwen van ver schillende schoormuren en kunstwerken tusschen den driesprong van Aalst-Noord naar Burst en naar Gent en de statie Aalst-Oost. In die kunst werken zijn begrepen, de afschaffing van vijf over wegen en de vervanging van een draaibrug door eene vaste brug over den Dender. Gedurende het jaar 1903 en deel van 1904 zal het rechterdeel dezer verschillende kunstwerken uitgevoerd worden, zoodat het verkeer in 1904 op het verhoogde deel zal mogelijk gemaakt worden en de weg vrij zal zijn om in 1904 en in 1905 het tweede deel dier werken te voltooien. Appelterhe. b) De onderhandelingen tot het aankoopen van gronden hebben het inbezitnemen van het meerendeel der noodige gronden gemakke lijk gemaakt. Het overzenden van de voorstellen tot uitvoering der werken is aangekondigd zij zullen naar alle waarschijnlijkheid in den loop van toekomende maand kunnen aanbesteed worden, doch het is te voorzien dat, daar het slechte sei zoen nadert, bet niet mogelijk zal zijn, vóór Maart aanstaande de hand aan 't werk te slaan. van 't jaar heeft men wat schoone kleeren, maar geen geld in den zak, noch op do spaarbank. Ja maar't gaat dikwijls nog anders. Als de buitendochter in stad komt, kan zij wat wasschen en plasschen, boterhammen snijden en aardappels kokendoch zij is 't geheel niet bekwaam in hoe renhuizen te dienen. Ze krijgt weldra hare veertien dagen en moet zoeken naar eenen anderen dienst. Waar naar toe In het eerste gereedste springt zij binnen, zon der te onderzoeken of er geen gevaar is voor hare zeden en of zij hare godsdienstplichten daar ver vullen kan. Zij is in de stad en wil er blijven, want 't ware eene schande, peist ze naar haar dorp te moeten terugkeeren. Het gaat 't is waar - - met elkeen zoo niet, doch hoe dikwijls is dit het geval niet. En de zeden lijden schipbreuk en het geloof dei kinder jaren gaat weg en men loopt gansch ten verderve. Helaas hoe gelukkig leefden zij thuis niet bij hunne ouders, broeders, zusters, vrienden en ma gen. Brandde de zon soms wat hard, viel 't werk wat lastig, hoe zoet was het vermaak niet, dat men smaakte in de eenvoudigheid van het buiten leven. Hoe rustig was dè slaap niet en hoe blijde de stonden waar men, zonder vrees van soms bespot of belachen te zijn, zijne plichten kon kwijten. Ongelukkige dagen. Het leven in de groote ste den verschaft dat niet. Ondervraagd ze eens, en willen ze rechtzinnig zijn, de drie vierden van degene die den buiten verlaten hebben om eenen dienst te zoeken in de stad, zullen bekennen dat zij gelukkiger en gerus ter waren op hun dorp. Doch de grootste fout ligt aan de ouders, die hunne kinderen maar laten begaan. Daarom, blijft te lande. Is uw loon zoo hoog niet, de kosten zijn minder en het sparen is makkelijker. Du uitspraak in 't proces ingespannen te gen den uitgever van Klokke Roeland door de heeren A. De Clippele, Districtcommissaris en zijn zoon P. De Clippele, Advocaat en Gemeen- BF teraadslid, beide te Aalst wegens lasterlijke aantijgingen, namelijk, dat de eerste door schul dige en oneerlijke middelen zijn zoon van den militairen dienst zou hebben doen vrijstellen. De uitgever van Klokke Roeland is veroordeeld geworden tot twee afkondigingen van 't vonnis in zijn eigen blad en verder tot afkondigingen van 't zelfde vonnis in andere dag- of weekbladen en be kendmaking bij middel van plakbrieven tot een beloop van 400 franks en verder tot de onkosten. Op onze dagen hoort meu erg klagen, dat er handen genoeg zijn om het landwerk te doen. De oorzaak daarvan is niet verre te zoe ken. Duizenden keeren hedendaags den rug naar het dorp om de groote steden in te trekken. Zij lezen in censbladen of ze hooren vertellen dat er in de groote steden zoo hooge loonen te ver dienen zijn, en rap, het buitenleven verdriet, het boerenwerk is te lastig en brengt niets open op het zeggen van den makelaar, die alle goede dien sten weet, trekt men blindelings naar de groote stad meestal naar Brussel. Men vindt eenen dienst, ja die zeer winstgevend is. Doch in de stad mag men niet gekleed gaan 'lijk op den buiten. Schoenen, kleederen, mutsen en hoeden motten naar de mode zijn, en hoe meer men wint, hoe meer men verteert, en op 't leste God van kant laten, dat is nu deu laatsten vooruitgang. Aannemen dat de wereld door zich zelf bestaat, en dat de wonderschoone orde der wereld aan de blinde toeval te danken is, dat is nu het toppunt der wetenschap. Uitroepen dat de mensch niets anders is dan een dier, met wat volmaakter zintuigen dan de andere, den mensch letterlijk verbeesten, dat is nu de leering, waar de groote bollen roem op dragen. Waar gaat het zedelijke leven der menschen heen met zulk stelsel Indien er geen God is, die de mensch geschapen heeft, dan is er niemand meer boven den mensch ieder van ons is dan zijn eigen koning, zijn eigen Paus, ziju eigen God. Andere menschen mogen hem niet gebieden, want waar zouden zij daartoe recht of gezag gehaald hebben Aan de wetten van den Staat, 't is te zeggen aan menschen gelijk wij, zijn wij niet gebonden, dan voor zooveel het ons lust, of voor zooveel wij er met geweld toe gebracht worden. Aan het gerecht weten te ontsnappen, is dan maar behendigheid. Ons zeiven is alles voldoen, genieten zooveel wij kunnen, wordt het opperste doel des levens. Door welke middelen wij er toe komen, daar is niets aan gelegen. Eene eeuwigheid is er niet, gewetens angst en wroeging zijn hersenschimmen, zwakhe den van het verstand Zelfs de vrijheid bestaat niet meer, voor ons zoomin als voor de dieren en volgens de hoogge leerde wijsgeren der vrijdenkerij, is de mensch zelf niet meer verantwoordelijk voor hetgeen hij doet. Het zou me eeu wereldje worden, indien uit het binnenste van 's menschen geweten geen verzet opging tegen zulke monsterachtigheden, indien het eenvoudig volk niet wijzer was dan die verlichte bollen Gelijk wolven ondereen en nog erger, zou den de menschen leven. Er zijn menschen die zeggen indien de plaats vervanging afgeschaft ware en iedereen voor zijn lot moest optrekken, zou het beter zijn in de ka zernen. Do officieren zouden beleefder zijn met hunne mannen, enz., enz. Die dat beweeren kunnen ter goede trouwe zijn zij zijn niettemin mis. Ziet Frankrijk en Duitsch- land. Daar heerscht de persoonlijke dienstplicht iedereen gaat op voor zijn lot. Is het, in die twee landen beter in het leger dan in Belgie Volstrekt niethet tegendeel is waar. De dagbladen kondigen juist eenen brief, afge schreven dooreenen jongen franschen soldaat aan zijne ouders, op het oogenblik dat hij hem gaat van het leven brengen. De arme jongen beschrijft hoe men, bij het leger, de soldaten zoekthoe hij, die een deftig kitfd is, op eenen enkelen dag, tot driemaal toe gestraft werd voor nietigheden, beu zelarijen, waarin hij zelve geen schuld had. Hij kon het niet meer uithouden. Op hetzelfde oogenblik spreken de gazetten van het proces dat in Duitschland ingespannen is tegen verschillige soldaten, verdacht van, gedurende de oefening, eenen kapitein doodgeschoten te hebben. Al is 't dat de militaire overheid het proces met geslotene deuren deed bepleiten, kwamen er alge lijk verstommende bijzonderheden aan 't licht over de ongehoorde brutaliteit waarmeê men, in het duitsche leger, de soldaten behandelt, 't Was om hen te wreken, over die onmenschelijke handel wijze, dat onbekenden deu officier doodschoten Zietdaar wat gebeurd in de twee landen van alleman voor ziju lot. God lof, in het belgiseh leger heeft men min over zulke wraakroepende doening te klagen dan bij onze fransche en deut- sche geburon. 't Is eeu reden temeer opdat wij ons, zelfs in zake van leger, niet zouden verfran- schen of verduitschen. De kwestie der nalatenschap Verhaeghe, waar over zooveel gesproken en geschreven geweest is, zelfs in de Kamer, is eindelijk geregeld, en het Staatsblad van woensdag deelt ons de minnelijke schikking mee, tusschen de belanghebbenden ge sloten. Men weet waarvau er spraak was. M. G. Verhaeghe, eigenaar te Geerardsbergen, overleden te Nizza, had bij testament, als zijne algemeene erfgenamen, elk voor eene helft, de burgerlijke godshuizen en 't weldadigheidsbureel van Gee- raardsbergen aangesteld hij had hun al zijne roe rende en onroerende goederen vermaakt, met last enkel een gedenkteeken op zijn graf op te richten en ten eeuwigen dage een jaargetijde te laten cele- breeren in de St-Bartholomeuskerk en in de kerk I

De Volksstem | 1901 | | pagina 1