DE 00RL05. TWEE TIJGERINNEN ALLERHANDE NIEUWS. HET SPOOR. Nieuwerkerkeu.- Dr Is. BA IJ WENS. van het gasthuis. Aan de stad Gee- raardsbergen had hij zijne schilderijen nagelaten om ten stadhuize bewaard te worden. De nalatenschap van M. Verhaeghe bestaat uit onroerende goedereu in ver schillende vlaamsche gemeentën, ter weerde van 400,000 fr. eene villa van 60,000 fr. te Nizza 2 miljoen 832, 449 fr. papierenweerden en 58.321 fr. in geld en schuldvorderingen. De erf gename», langs vaders zijde, kwamen op tegen.het testament. De burgerlijke godshuizen en het weldadigheidsbureel van Geeraardsbergen hebben dan voor gesteld aan 19 dier erfgenamen elk eene som aan de rechthebbenden van een twintigsten erfgenaam, thans overleden. Dit werd door die erfgenamen aanveerd. Eene erfgename langs moeders kant vroeg ook een deel der nalatenschap, doch daar zij in een goeden staat van fortuin verkeert, wordt hare vraag ver worpen. De overeenkomst met de andere erf genamen gesloten is nu bij koninklijk besluit van 16 november goedgekeurd en de burgerlijke godshuizen en het weldadigheidsbureel van Geeraardsber gen worden gemachtigd de nalaten schap in die voorwaarden te aanveer- den. Aanval van Itlaritiz op Piqnetberg. Piquetbcrg, 14 Nov. Maritiz heeft den 7e een aanval op het dorp gedaan hij werd echter terugge slagen na een gevecht dat eenige uren duurde. De bezetting bestond uit 50 man ongeregelde troepen. De stads wacht nam aan de verdediging deel. De Boeren drongen vóór het aanbre ken van den dag in de afgelegen hui zen door, zij slopen dicht langs de mu ren en openden, toen het licht werd, hun vuur op de blokhuizen. Pogingen om de draadversperring door tesnijden, faalden ten gevolge van het goed gerichte vuur der bezetting. Het schieten duurde met tusschenpozen den gelegen dag, den volgenden mor- gend vroeg deden de Boereu eene laat ste poging, die meer mislukte on trok ken toen af. Het garnizoen, waaronder vei schei den mannen den vuurdoop nog niet ou dergaan hadden, hield zich dapper en kalm, en velen gaven blijken van per soonlijk moed bij het overbrengen van amunitie van het eene blokhuis naar het andere onker een zwaar vuur. Aan de zijde der verdedigers werden 3 man gedood en 5 gewond, de Boeren hadden 2 dooden eïT7 gewonden. Overgave in massa van koloniale troepen. Het schijnt dat de minister van oorlog M. Brodrick, over eenige dagen aan lord Kitchener geseind heeft om hem te vragen, hoeveel Engelsche overgaven er in de Kaapkolonie hadden plaats gehad sedert de uitroeping van den staat van beleg. Toen het antwoord inkwam, heeft het eenen doorniswekkeuden indruk ge maakt, zoo aanzienlijk overtrof het ge tal dit der verwachtingen. De Times maakt het volgende uittrek sel openbaar uit eenen brief, dat een verrassend licht werpt, op de betrouw baarheid van sommige koloniale troe pen. Te Somerset Oost heelt eene groote afdeeling bereden districtstroepeu zich overgegeven na zulk een lichten tegen stand, dat de overgave op voorraad ge leek. De officier van de geregelde troe pen, die bij hen was, schoot zooveel paarden dood als hij maar kon, om te verhinderen dat ze in handen der Boe ren vielen. De Boeren nabij Kaapstad. Middelburg 13 November In de twee laatste dagen zijn de Boe ren noch dichter bij Kaapstad gekomen. 60 man van het commando,, laatst te Hopefield gezien, zijn genaderd tot den zuiden Darling. Zij moeten dezen toch ondernomen hebben, 't zij om zich paarden te ver schaffen, 't zij om zich te wreken over de Hollandsche pachters, welke hun geen hulp verschaffen. In het N. O. heeft Fouché zijn hoofd commando te noorden van Burgersdorp latend eeu tocht ondernomen naar My- burgh siding. Hij deed eenige meters spoorlijn springen en een agent der Kaapsche po- licie dooden. Sedert dien is hij teruggekeerd in den omtrek van Jamestown. Eene patroelje ruiterij van Jansenvil- le is verslagen geworden door eene groep Boeren In de kaapkolonie. Een engelsch dagbladschrijver, diè het noord-oosten der Kaapkolonie be zocht heeft waar de commando Fouché en Myburg zich nog altijd bevinden, schrijft dat gansch de streek verwoest is, velden onlangs in vollen bloei, lig gen nu braak, de hoeven zijn verlaten, de telegrafdraden zijn ten allen kante beschadigd, kortom 't is overal verwoes ting, dood en woestenij M. Buys de prooi der vlammen geworden. Niets is kunnen gered worden. itc/xkiit£ki* Woensdag nacht zijn die- IjailfeldUiei yen ingebr0ken bij Fran- cies Meerschaut, herbergier, Kattestraa*De her bergier ontwaakte juist door het gekraai van eenen haan. Hij stond op en joeg de dieven op de vlucht en loste een geweersehot in hunne richting. De inbrekers zijn onbekend. ]\[AH£ki»land Doov de opplettendheid van Iieuei IdUU. eeü machinist der Staats spoorwegen, werd in den nacht van 12 op den 13® dezer een ernstig onheil voorkomen. Ten gevolge van het spoorwegongeluk tusschen Beilen en Hoogeveen werden de reizigers van de richting N. Schans door een bijzonderen trein naar hunne bestemming gevoerd. Deze trein vertrekt van hier des nachts om 1 uur 50 m. Tusschen Winschoten en N. Schans moet deze trein een vaarwater, de Rensel, passeeren. De. seinen waren op veiliggesteld, zoodat de machinist ongehinderd kon doorrijden. Of nu genoemde machinist vermoeden had dat de zaak niet juist was of dat hij de seinen niet ver trouwde, zooveel is zeker, hij liet den trein stoppen vlak voor de brug, en ontdekte met schrik dat deze open was. Een verder onderzoek bracht aan 't licht j dat de brugwachter, naar de seinen op veilig te j hebben gesteld, naar huis was gaan slapen. Naar wij vernemen is de brugwachter reeds ge- j schorst, terwijl de zaak verdei' streng zal onder zocht worden. i ImpO'mi In den nacht van dins- UCMCHJeigeu. dag tot woensdag heb ben de jachtwachters De Jaeger, De Bruyckere en Vande Wiele, drie wildstrooper betrapt, die voor zien waren van eenen lichtbak, op de goederen van baron Heynderickx Mr Williams, De Keyzer, enz. De wildst roop ts hebben zich erg verdedigd twee zijn kunnen ontsnappen zonder gekend te zijn de derde is in handen gebleven. Twee hazen drie konijnen en de lichtbak zijn aangeslagen. Aan onze lezers. Indien gij eene valling hebt aanborstig zijt of aan de keel lijdt neemt in ver trouwen de Borstpastillen van Dr Walthéry. 't Is een zeer aangenaam en heilzaam geneesmiddel dat slechts een frank de groote doos kost. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuw^traat. |-|pimrlfMI llripfi -> Kasimir Braecke, UIUMICII "1 die op 3 november een schot in het been kreeg, is vrijdag morgend om 41/2 ure overleden. Het vuur was in de wonde ge komen, men had donderdag nog het been afgezet. - Maandag nacht rond 3 ure AAUl^icU c* keeft men uabij deQ meersch van M. Gheeraerds, burgemeester van Aalst, op de spoorbaan een persoon vinden liggen met de twee beenen afgereden. Hij is onmiddelijk naar het burgerlijk hospitaal van Aalst gedragen. Hij ver keerd in wanhopigen toestand. Dobbelaere, wonende koffie- huis de Vier WindenHawelpoort, te Gent, die bediende is het wisselkantoor van M. De Cooman, Brabantdam, was donderdag, als naai- gewoonte, naar het hulphuis van Eecloo gekomen. Op het oogenblik dat hij zich bereidde om laatst genoemd bureel te verlaten en terug te keeren naar Gent, kwamen drie heeren binnen, die hem eenige inlichtingen vroegen. Alvorens M. Dobbelaere den tijd had te antwoorden, wierp een der heeren hem eene hoeveelheid peper in de oogen en bracht den andere hem eenen hevigen slag toe op het hoofd. M. Dobbelaere viel ten gronde. De drie mannen rukten hierop zijnen overfrak open, en roofden zij ne portefeuille met de er nog inzittende papieren- weerde in den gang van het huis en gingen op de vlucht. Middelerwijl was men M. Dobbelaere op zijne kreten ter hulp gesneld. De man, die hevige pijnen leed in de oogen, kon dien dag niet naar Gent te- rugkeeren. Tot nu toe heeft hij zijne bezigheid niet kunnen hernemen. Van de drie stoutmoedige schurken heeft men geen het minste spoor. VRAAGT OVERAL HET LKIUVENSBIER der gunstig gekende Bt'Otêtcft'iJ Frans Bruteé, AALST. - Donderdag is alhier de rog- genopper van den mulder Au gust Neyt-Gentbrugge, inhoudende 2500 schooven geheel opgebrand. Serainö* - Eeu münwerj£er> wiens slecht o gedrag het leven aan zijne vrouw onverdragelijk maakte, zoodat deze laatste de ech telijke woning ontvlucht was, had vernomen dat zij het naaimachien van 200 fr. weerde, voor 70 fr. verkocht had. Hij begaf zich met drie andere personen naar den kooper en vervolgens naar den Commissaris van policie. Doch onder weg ontmoete hij zijne vrouw, die hoorende wat er voorviel, hem te gemoet hij liep met een mes, waarmee hare dochter aardappelen aan 't schillen was. Zij bracht hem eenen doodelijken steek in den buik toe, die zijn leven in gevaar stelt. Daarna ging zij weer naar huis en gaf het mes terug aan bare dochter, die het mes aannam, het bloed afvaagde en voort schilde.... Eenige oogenblikken nadien is de vrouw aangehouden. VRAAGT OVERAL HET LEUVEN 8BIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruwé, AALST. De oude Thomassen, de bouwmeester, was er de eigenaar van, maar hij wist niet wat er mee aan te vangen, want zijn huis was behekst. Het spook te er geweldig en de geest die zoo maar oagevraagd bezit van eens anders eigendom had genomen, moest hij al een buitengewoon vreeselijk Aalste- naar zijn niemand tenminste had nog nooit een nacht in 't huis durven doorbrengen. Het is bekend, dat een spook verdreven kan worden, zoo maar iemand den moed heeft eeu gau- schen nacht in zijn gezelschap door te brengen. Daarom had Thomassen dan ook vijftig franken uitgeloofd aan hem, die 't waagstuk zou volbren gen. Maar niemand wilde er aan. Wel was er eens een geweest die 't geprobeerd had, maar hij had zich voor 't venster vertoond, de straatjongens had den hem voor 't spook aanzien en toen zóó met steenen, koolstronken en andere projectielen ge bombardeerd, dat hij vol schrik en met drie gaten in 't hoofd naar buiten gevlucht was. Na dien tijd stond het eenzame huis verlaten, ten prooi aan ratten, muizen, uilen en... spoken Lastig goedje, die spoken. Dat ondervond Tho massen. Niet alleen, dat er geen huurder voor zijn huis kwam opdagen, was er ook geen kooper voor te vinden, ja zelfs had niemand het voor niets wil len aanvaarde^. Een spookhuis, wat moest men er mee doen En zou het spook zich nog lang in 't ongestoord bezit van baas Thomassen's huis hebben kunnen verheugen, was het niet geweest, dat er tot schrik van alle dorpelingen op een goeden middag iemand in de herberg gewed had, een nacht met het spook door te brengen. De waaghals was een gepaspor- teerd koloniaal, die bij zijn ouders een schraal pensoentje verteerde en niets liever deed, dan op te snijden over de ongeloofelijkste avonturen die hem in 't peperland beleefd. Zoo was het ge sprek ook op 't spookhuis gevallen en in een min der nuchteren toestand had hij dc weddenschap aangegaan. Of Thomassen blij was Uit eigen beweging bracht hij de premie van vijftig op honderd franks en tóen Pieters, (zoo heette de amateur-spokenbe- zweerder) bij hem kwam, was hij zelfs weemoedig. Hoor eens, beste jongen, zei hij mocht n iets noodlottings overkomen, dan zal ik 't geld aan uwe moeder uitkeeren. Ja ja, een oude rentenier heeft soms ook nog een edelmoedige bui I De toebereidselen werden gemaakt. Een nieuw bel, plus een gansche vracht kaarsen en lucifers (die ontbreken toch meestal bij spookhistories werd overdag in 't huis geworpen waar de jonge Pieters het bij elkaar zocht 's avonds en zich tot een zwaren kamp voorbereidde. Niemand vertoon- zich in de nabijheid toen eenmaal het donker ge vallen was. Men scheen de plek te schuwen, waar dien nachc een zwakke sterveling den strijd met hooger machten zou aangaan mogelij k was men wel bevreesd zijn noodkreten te hooren zon der den moed te bezitten hem te hulp te komen. Hoe dat zij, Pieters hoorde geen muis. Ja, toch, muizen wel en ratten ook, maar geen menscholijk geluid deed zich hooren. De wind blies klagend in den schqorsteenalsof hij antwoord gaf op het ge roep van den kerkhuil, die op den verlaten zolder zijn nest gebouwd had. Het was wel om er bang van te worden. Daar sprong plotseling iets uit de kast. Pieters schrok geweldig, maar toen hij bij 't flikkerend kaarslicht bespeurde, dat de rustver stoorder slecht een groote kat was, die deze aan ratten en muizen overgelaten woning als een rijk jachtveld beschouwde, werd hij weer kalmer, te meer, daar het pas tien ure was. Geesten verschij nen toch nooit vóór 't spookuur, vóór middernacht. Met dat al, volkomen gerust was hij niet. On danks zijn avontuurlijken levensloop was er nog veel van de oude dorperheid in hem overgebleven en de mogelijkheid, dat die kat het was toeval lig een pikzwarte slechts een vermomde heks was, achtte hij volstrekt niet buitengesloten. Pie ters had het heele restje van zijn kolonialen moed noodig, om bedaard te blijven hij dacht er zelfs over, maar stilletjes a( te druipen. Maar wat zou den de dorpelingen hem uitlachen. Neen dan lie ver het vreeselijkste doorstaan en bovendien, de blanke schijven van baas Thomassen blonken hem uit de verte zoo aanlokkend toe. Doch daar kwam hem op eens een idéé voor den geest, een lumineus idéé, waardoor hij niet alleen zijn eer kon redden maar de schijven bovendien. Als hij nu naar huis ging en dan vroeg, heel vroeg met het eerste hanengekraai weer terugkeerde, zou niemand het bemerken hij zou voorgeven rustig geslapen te hebben, zonder te zeggen waar, én dan zou Thomassen wel afdokken. Hij lachte om zijn eigen slimheid. Zoo gedacht, zoo gedaan. Hij stak een nieuwe vetkaars aan, trok de deur achter zich dicht en sloop naar'huis. Zijn schoenen liet hij buiten staan en toen zoo zacht mogelijk naar boven, naar den hooizolder, waar hij spoedig insliep. Slot te naaste week. Opvoering Zondag 22 December 1901 en Zondag 5 Januari 1902, op dan stadschouwburg van Aalst, door De Rederijkkamer DE CATHARINISTEN De proefnemingen gedaan in de hospitalen en de verscheidene clinieken hebben bewezen dat elke gevallen van reistoptheid zelfs de meest ver- ouderdf volkomen in weinigen tij ^genezen worden door 't gebruik der slijm verdrijvende Pil van Dr Walthéry. Tererkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Ontleding van het derde bedrijf. Het speelt ten jare 576, te Vitry-sur-Scarpe, ter warande van Sieg" brecht's villa. Het achterdoek verbeeld een lusthuis met voorpui. Bij het oprollen der gordijn, staan, bij groepjes, een aantal Austra- siche edellieden met Brunebilde te spreken. Heden heft men Siegbrecht, als koning van Neustrië, op het schild morgen is Doornijk overmee sterd morgen loopen Chiiperik's en Fredegonde's euveldaden, bereids elt jaar beweend, bepaald ten einde. Zoo aller meening. Men wacht enkel op Gontram, om tot de kroning over te gaan. Zijne komst wordt door Gondebout aangekondigd en de edellieden trekken Burgondië's vorst te gemoet. Brunehilde, wier hart meer en meer blaakt van haat tegen Chilperik en Fredegonde, betwijfelt hare zegepraal. De opgekomen Protadius en Lupus achten deze integendeel zeker. Wat zal het haar, mort zij, baten Fredegonde en Chilperik te vangen Is haar vijandental niet vermee- derd met Clotaris, Diedbrecht en Diederik Hoe ze allen geveld Siegbrecht zij morgen afgemaakt, Childebert vergeven men kloostere Diedbrecht en Diederik. Slaagt Fredegonde er in Doornijk te ontvluch ten, dan gaat zij, Brunehilde, een huwelijk aan met MerovechDeze zal dan zijne stiefmoeder ("Fredegonde.) wel den duivel op het lijf weten te jagen. Zulk is het eindbesluit van Brunehilde's onderhoud met hare vertrouwelingen. Dezen gaan heen om voor de uitvoering te zorgen. Brunehilde ontvangt Gontram, dien Siegbrecht en het hofgevolg ver gezellen. Burgondië's koning houdt er aan, dat Siegbrecht eindelijk Chilperik kastij de en zich Neustrië's kroon op het hoofd zette. Na lang aarzelen stemt Siegbrecht toe. Gontram en gevolg weg om zich tot de plechtigheid te bereiden. Siegbrecht, door naamlooze brieven (hem door Fredegonde gestuurd) met Brunehilde's helsche ontwerpen bekend gemaakt, verwijt beur dit wangedran. Zóo behendig weet zijne vrouw de aanklacht te verijdelen, zweert zóo hartroerend hare onschuld op het hoofd van Diedbrecht en Diederik, dat Siegbrecht vergiffenis om zijn achterdenken afsmeekt. Brunehilde vertrekt met-de kinderen. Weer wordt de alleen gebleven Siegbrecht beangstigd. Niet voor zichzelven, maar voor Childebert, voor zijne kleinkinderen. Die moeten gered Gondebout legt hij de taak op Diedbrecht en Diederik te ontvoeren en naar Metz te leiden. Hij zelf gebiedt Childebert dadelijk naar Metz te reizen en begeeft zich vervol gens, om de kroning, naar de feestzaal. Terwijl deze zaal davert van gejubel en gejuich, sluipen Ursio en Ber- tefred met bandieten op de planken. Zij melden hoe de benden hunner vorstin, Fredegonde Doornijks belegeraars neersloegen op korten af stand van Vitry slagvaardig staan en, bij het eerste hoorngeblaas, op de villa inrukken. De schelmen verschuilen zich, stekensgereed. Uit de zaal treedt de luidruchtige menigte stoetsgewijze... Siegbrecht, naar 's lands gebruik, op het schild geheven,..,, ligt weldra doorpriemd. Chilperik en Fredegonde verschijnen met hunne krijgslieden. Brune hilde is gevangengenomen Diedbrecht en Diederik zijn ontvoerd Chilperik, op het schild geheven, wordt koning van Austrasië. Thans grijnzen de twee tijgerinnen elkander aan. Brunehilde's ster vensuur sloeg. Tien minuten worden haar echter door Fredegonde toe gestaan om te bichten, opdat een mensch ten minste rille bij de be kentenis van zoovele schelmstukken. Wanhopig verpandt, Brunehilde, bij zekere voorwaarden (den tijd om zich te wreken tachtig jaar wor den), hare ziel aan den duivel. Zij weigert aan Adelbrecht te bichten. Een omkeer in Fredegonde's wraakoefening hare vijandin kerkeren en langzaam afmartelen, koelt beter haren wrok dan ze seffens te dooden. In dezen gemoedsomkeer herkent Austrasië's koningin Satan's tusschen- komst.... Aan Fredegonde behoort de zege. Hoezee Zij regeert alleen en, door haar, zullen Clotaris en de Franken heer schen 1 Hoera! Geschiedkundige feiten voor (576597) he t vierde bedrijf. Childebert werd, in 576, honing van Austrasië uitgeroepen. Door Mero vech uit de gevangenis van Komaan verlost, humde hem Brunehilde. Haar verlosser lag echter ëen jaar nadien vermoord. Een besmettelijke ziekte zegt menrukte de meeste kinderen van Chilperik en Fredegonde uit het leven... Ten jare 580 stelde Gontram Childebert als zijnen erfgenaam aan. In 581 en 583 oorlogden Gontram en Chilperik tegen elkander. Gontram overwon. In den loop van 584 werd Chilperik omgebracht. Het vierde-bedrijf speelt, in 597, te Metz, in eeneprachtzaal van Childe- bert's paleiswaarin ook Brunehilde, Diedbrecht en Diederik verblijven. Op dit oogenblik zijn reeds van het wereldtoonecl verdwenen Galzwintha, Carebert, Siegbrecht, Audovera, MerovechChilperik. De stad is belegerd door Fredegonde en haren zoon Clotaris (27 jaar. oud). Ontleding van het vierde bedrijf. Gontram (74 jaar), door zijne twee schoonzusters vergeven, voorzegt den val van het Merowingershuis. Adelbrecht, die den koning in de laatste stonden bijstaat, sukkelt met hem de zaal uit. Brunehilde (67 jaar) is daar. Zij verwijt Protadius (54 jaar), thans Burgondië's meier, de on toereikendheid zijner diensten. Inderdaad. Nog heerscht zij niet Childebert ment de teugels van het rijk Diedbrecht en Diederik hijgen naar het oppergezag huns vaders Fredegonde en Clotaris belegeren haar. Zij zendt Protadius Lupus balen. Vandaag wil zij heerschen vijf vorsten dooden (Childebert en zijne vrouw Faileuba, Gontram; Fredegonde, Clotaris) en twee kioosteren (hare kleinzonen^. Een veelbelovende dag Adelbrecht, die hare alleenspraak stoort, door de melding van Gontram's overlijden, geeft zij bevel in het paleis te blijven. Hij moet, slaagt haar plan, Fredegonde biechten Protadius en Lupus komen op en betwisten malkaar het grootste aan tal der te bedrijven schelmstukken. Hun geschil bijgelegd, ontvouwt Brunehilde hun het volgend plan. Na Childebert's en Faileuba's moord pogen zij, als spioenen, in Fredegonde's kamp te geraken. Kort daarop doet de bezetting van Metz een krachtigen uitvalFredegonde en Clotaris worden, gekoord en gebonden, haar in het paleis geleverd.... De booswichten weg, gaat Brunehilde voor Gontram's lijk huichelend bidden. Ook Fredegonde bleef niet onwerkzaam. Zij zond Ursio en Bertefred met acht bandieten naar Metz. Dezen dringen in Childebert's paleis Door hen verneemt echter de toeschouwer, dat Fredegonde, het moor'- den moede, een boete leven zou willen leiden. Dorst zij weer bloed, gaf zij bevel al hare vijanden te dooden.... dan was het enkel.... uit moeder liefde.... De booswichten verdeelen hunne rollen Bertefred zal Childe bert treffen, Ursio Brunehilde en Faileuba; de ponjaard der andere bandieten doorsteekt de kleinzonen. Nog drijven die schavuiten den spot met Fredegonde's gewetenswroe ging, als Childebert, zijne zonen, Gondebout en het hofgevolg vóór het voetlicht treden. De aireede vergeven Childebert ontstelt meer en meer Hij verdenkt Brunehilde van dezen aanslag... Te rechte Waar toch' vraagt hij, blijft Faileuba Diedbrecht en Diederik gaan hunne moeder- in de achterzaal halen, doch staan ijlings weer gejaagd op het tooneel Faileuba zieltoogt, melden zij wanhopig Childebert ijle bij haar. De vorst loopter heen, doch ploft, door Bertefred gestoken, dood ten gron de. Op hetzelfde oogenblik doorsnijdt een doodsgil de lucht. Diedbrecht en Diederik vliegen de achterzaal in Faileuba, door Brunehilde bereids vergeven, bezweek er onder Ursio's moortuig. Bertefret wordt door Gondebout vastgegrepenen Ursio door Adelbrecht. De toegesnelde Brunehilde verbergt hare vreugde, doet vier bandieten aan de galg hangen, de vier andere met Ursio en Bertefred op de pijn bank leggen. Tot volkomener zegepraal wordt haar juist de gevangen Fredegonde door Protadius geleverd. Childebert's lijk verwijderd, ge biedt Austrasiës koningin aan Adelbrecht te blijven en beveelt Protadius de bandieten te pijnigen. Thans biechte de monnik hare doodvijandin (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1901 | | pagina 2