mu UNDURDIIIfiIR&. ^$t\d yoot Lees dit HET LEGER If m wmm mm fi$Wm tê-r' jUruhker 3an Han Ituffel-De (fteitto, Hapelledtraat, \3X te 2laUt Eene bekentenis. Wat het leven in België kost. De oorloiï tusschen Engeland en Transvaal. \§A /^'\Yyp 'i Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7' JAARGANG. NUMMER Aalst, den 30 November van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel.Aunoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruin)te. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Wij Jazen in de bladen der hoofdstad dat, een honderdtal zatte onderofficieren gaan huilen en schreeuwen zijn voor de woning van M. Colfs, volksvertegenwoordiger van Brussel. Het is, gelooven wijden eersten keer dat sol daten in dienst zich in groep willen mengelen met de besprekingen der kamerleden, en het feit hoeft noodig aangestipt te worden omdat het een aardig gedacht geeft van den geestestoestand in het leger van Cousebant onderhouden. De sabelslepers van alle galons maken tegen woordig veel te veel van hunnen neus zij voeren het hooge woord overal, hebben een orgaan La Belgique Militaire met 's lands centen onder houden en dat onze katholieke kamerleden voor voyoiis uitmaakt, verzetten zich met hand en tand tegen den wil van het volk dat vermindering van krijgslasten eischt, speelt, in één woord, in ons vreedzaam Belgie heer en meester Als moedige mannen gelijk Colfs, die een man van hart en van karakter is, een man die niet wil bukken en kruipen onder den onredelijken eisch van ministers en hoftrawanten, als zulke mannen in de volkskamer de stem verheffen tegen het mi litaire onrecht, dan zuipen aanstonds eenige ge streepte militairen eenige flesschen wijn om zich moed in 't hart te storten, en loopen dan, met een honderd of zoo, want met min zouden zij kun nen slagen krijgen, loopen dau, zeg ik, storm tegen den volksvertegenwoordiger van het onaf hankelijk volk, die vrij en vrank in de kamer den wil van dit volk deed kennen en toej uichen I De zeden der XX Eeuw ziju aardig in ons Bel- genland I Al die snotneuskens van onderofficiers worden betaald met ONS geld, niet om zat op straat te loopen, te huilen en te tieren gelijk zak dragers, maar om de rust te vrijwaren als het noo dig is. Voorzeker, er zijn in het Belgisch leger officiers, en vele, die hunne plichten begrijpen en volbren gen, en wij kennen van onze stadsgenooten die eene eer zijn voor het leger, en tevens een geliefde vriend voor hunne onderhoorigen maar 't zijn de jonge fils apafia, die tegenwoordig den toon geven, en den wijzen raad der oudere en ondervindingrijke officieren wordt versmaad en verdoofd onder de ophitsingen en geheime stokerijen der geheime maatschappijen, die hier alleman soldaat zouden willen, om des te meer de ellende van het volk te zien vergrooten. Wij durven hopen dat het Katholiek Gouverne ment toch nog een weinig wilskracht zal vinden om die schanddaden te straffen. Den officier die zat op straat loopt, of 'ue zakdrager die van den eenen kant naar den anderen kant slingert, dat is voor ons juist 't zelfde beiden vallen onder de toepas sing der wet, en beiden moeten hunne roes in den bak gaan uitslapen. Ons dunkt zelfs dat de dappere onderofficier strenger nog zou moeten genepen worden, want, in den zwijmelenden toestand waar in hij zich bevond, b. v. voor het huis van M. Colfs, ware het volstrekt onmogelijk behoorlijk zijn land te.... verdedigen. Ten andere, wij gelooven vast dat er nog maar weinig van die helden in den oorlog geweest zijn. Waren wij dus van M. Colfs, en moesten die la- wijtmakers nog al huilen en vloeken weerkeeren, wij goten heel netjes een eemertje water over hun uniformken 't zou er veel van zijn prestique n mee verliezen, en de soldaatjes ontnuchteren. Niets beter en kloeker dan water, de methode van Kneipp voor die rare helden. Het onderzoek, door de krijgsoverheid ingesteld over de schandelijke betooging der onderofficiers tegen M. Colfs, heeft geen uitslag opgeleverd men heeft de namen der plichtge onderofficiers niet kunnen ontdekken, en de zaak zal dus zon der gevolg blijven De onderofficiers schijnen dus beschaamd te zijn over hunne manifestatie. De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. Men weet wat onnoozelen praat socialisten, li beralen en valsche christene democraten uitgegaan hebben tegen het pensioentje van 65 franks, of zooals zij dat noemde van 18 centiemen daags, 't Was eene aalmoes, 't was een plaaster op een houten been, en dat al omdat het eene instelling was van de katholieken, zonder de hulp van socia listen, liberalen of groene demokraten. Hetgeen de bespotters over eenige maanden, bij zonderlijk tijdens de Kamerkiezingen, verachtten en onder de voeten trappelden, komen zij nu be- wierrooken en ophemelen daar zij er de werkelijk heid, de toepassing van zien. 't Is Vooruit die meest van al gespot heeft met de 18 centiemen daags, die nu geen woorden ge noeg en vindt om er 't goede en 't voordeel van aan te prijzen. Leest wat hij in zijnen n° van Woensdag nog schreef Het werkerspensioen is eene vaste instelling geworden n Reeds hebben veel ouderlingen hun pensioen ontvangen, mandaten zijn in omloop en alle recht hebbenden zullen weldra hun geld trekken. r> Het pensioen is niet veel, negen centen daags. Eene aalmoes. n Doch, gezien de vreeselijke armoede waarin het volk gedompeld is, voornamelijk onze ouder lingen kunnen wij vaststellen dat het pensioen overal met vreugde aanvaard is. Oude, afgesloofde werkers, die door de maatschappij verdienen on derhouden te worden, kwamen ons met tranen in de oogen bedanken, voor de moeite die de partij deed om hunne aanvraag in te dienen. Dat is eene kostelijke bekentenis. Beknibbelen en kan Vooruit niet meer, de feiten zijn daar. En indien er oude, afgesloofde werkers de roode schrijvers zijn gaan bedanken met de tranen in de oogen duizendmaal meer danken en loven zij de katholieken die gezeid hebben tegen die oude, af gesloofde werkers Gij hebt recht op leven, wij zullen u helpen in uwen ouden nood, in uwe oude dagen, en om te beginnen wij geven u een jaar lijks pensioen van 65 fr. Op het oogenblik dat deze regelen verschijnen, zal men wellicht in 's lands Kamer beslist hebben, over de oplossing der militaire kwestie. Meer dan eens hebben wij in ons nederig Volks stem daarover ons gedacht gezegt. Even als de meederheid der katholieke Belgen betrachten wij Het vrijwilligersleger, het behoud der plaatsvervanging, trapsgewijze het afschaffen der loting, vermindering van diensttijd, vergoeding voor alle soldaten, geené vermeerdering van het contingent of nuttelooze verzwaring der krijgs lasten. Veelvoudig zijn dus onze eischen, en de hoop ze nu reeds allen ingewilligd te zien, mogen wij nog niet koesteren. De regeering biedt ons echter reeds veel aan, dat tot verwezenlijking van ons ideaal bijbrengt, alhoewel tusschen al het schoone koren dat' er in aantreffen, er toch hier en daar zich ook nog slecht graan en kaf voor ons oog vertoont. Na menigmaal de gedachten van voorstaanders en tegenstrevers gewikt en gewogen te hebben, na grondig de beraadslagingen der Kamerleden, van welke kleur zij ook ziju, bestudeerd te hebben, na gehoord te hebben wat men in de drukpers en in de bonden, vooral in den Landbouwers- bond van Gent over de aan te nemen houding zegde, meenen wij ook rechtuit te mogen spreken. In den beginne toen het ontwerp der Regeering voor de pinne kwam, waren wij er tegen. Wij kon- fden er altijd vermeedering van 't contingent, meer soldaten, grooter kaders, meer nuttelooze krijgs lasten in zien. Ook was het antwoord van onze gekozenen, zonder verandering stemmen wij het niet. Gelukkiglijk, het stoute woord van onze volks vertegenwoordigers, is geld weerd geweest, alhoe wel wij geenszins de gedachte in t' hoofd hebben, al de wijzigingen van 't wetsontwerp aan Hen alleen toe te schrijven. Het wetsontwerp, komt echter nu veel veran derd, ganscli hervormd en opgeklaard ter stem ming. Mogen de aan klevers van ons programma het nu goedkeuren? Belangrijke vraag, die wij echter meenen te mogen oplossen met het enkel woord je .Ia Wij moeten wel wat toegeven maar waar krijgt men boter zonder geld En is het niet beter één vogel in de hand dan tien in de lucht I Wij willen het vrijwilligersleger, en het wets ontwerp zooals het nu is, zet ons midden de baan die er naar toe leidt. De plaatsvervanging blijft behouden dus de vrij willigers die z' ons steeds gaf blijven wij hebben en vele vrije beroepen daardoor gewaarborgd zoo als wij begeeren. Men wil zoo veel mogelijk vrijwilligers bij krij gen, want nu gaat men van 35 tot 50 fr. per maand geven, aan al wie uit eigen beweging in het leger wil dienst nemen. Ook verzekert men aan zulke soldaten, dat zij na volbrachten goeden dienst, den voorkeur hebben voor alle openbare ambten. Zelfs deze die geen ambt van den Staat zouden willen aannemen, krijgen dan onder zekere voorwaarden een pensioen. Dat vele werkers-en burgersjongens, die nu wijd en wijd in den vreemde moeten sukkelen om de bete broods te vinden, voortaan liever de kazerne gaan verkiezen dan de boerenschuren van Duitschland of Frankrijk lijdt geenen twijfel. Hier kunnen wij vele Belgen toch niet werkstellig ma ken, de Staat doet dus wel ze te roepen tot zijne verdediging en ze zoo in hun Vaderland het leven draaglijk te maken zonder dwang, maar als goed betaalde vrijwilligers. Meer soldaten zullen wij door de loting niet moeten leveren. Eens het gewoon cijfer 13,300 bereikt staakt men, en ziju er vrijwilligers genoeg, de loting verdwijnt. Ook de diensttijd vermindert met vier maanden en half. Deze veranderingen kosten echter weeral geld, 5 a 6 miljoen meer, doch die kunnen wij niet aan zien als nuttelooze krijgsuitgaven. Zij komen in de handen van kinderen der volksklas, die als vrij willigers anders niets trokken, iets wat onjuist was. Zij komen te rechte aan de klas die het moei lijkst zich in de samenleving eenen weg baant. Ten andere, er is middel genoeg die som te halen van den grooten hoop. Dat men de papieren weer den beginne te belasten, den alkool, het vergif en den ondergang van ons volk, aan den wortel, ter stokerijtreffe. Het wetsontwerp der Regeering biedt ons wel is waar niet al wat wij wenschen, doch het geeft ons zooveel, dat het hard zou zijn zulks te weigeren. Wie weet wanneei wij ooit als voorstaanders van 't vrijwilligersleger zulken grooten sprong nog vooruit zullen kunnen doen Wie weet wanneer nu ooit het alleman gedwon gen soldaat zal binnen geraken, dat anders reeds aan de deur stond Heeren gekozenen, doet wat uw gezond verstand, uw geweten u oplegt doch gelooft dat wij het U nooit zullen ten kwade duiden, ja gestemd te heb ben voor eene wet, die meer goeds dan kwaad be vat, en die bovendien eene Regeering recht houdt, die toch op vele punten onze erkentelijkheid ver dient. Niet in alle streken van België is het leven even duur. Het wit brood van le kwaliteit kost te Verviers, Meohelen, La Louviére, en Zoningen 25 cent.; te Brussel en te Namen 36 cent. te Antwerpen, Gee- raedsbergen, Aalst, Bergen, 28 cent., te Charleroi, Brugge, Eecloo, 30 cent., te Luik, 32 te Nijvel 34 cent.. Dat van 26 kwaliteit kost 22 cent. te Aalst, Ber gen en Nijvel 23 cent. te Mechelen en Brugge 25 cent. te Antwerpen en Geeraardsbergen 55 cent. te Brussel, Eecloo en Namen 26 cent. te Gent 28 cent. te Luik. De prijzen van het ossenvlees")! verschillen van fr. 1,80 tot fr. 2,50. Die der versche boter van fr. 3,20 tot fr. 4. Van de aardappelen van 7 tot 15 cent. De verschillende levensmiddelen als brood, vleesch, boter, koffie, suiker, rijst, spek en zouten visch (aberdaan) opsommende, komt men tot de volgende evenredigheid Naman, fr. 15,51 Brus sel, 14,91 Luik, 14,25Bergen, 13,80 Antwer pen, 13,82 Eecloo, 13,80 Gent, 13,78 Aalst, 13,76 La Louviére, 13,57 Brugge, 12,73. Brugge is dus, voor hetgeen mondbehoefteu be treft, de goodkoopste en Namen de duurste stad. Jammer dat het Arbeidsblad, dat onze statistie ken afkondigt, ook de prijzen der huishuren niet mee opgeeft. Daarin zullen de verhoudingen heel anders zijn. Het gevecht te Maclear. De Londensche bladen deelen een telegram uit Durban mede, meldende dat een zeker aantal Griquas in Engelsche gelederen vochten in het ge vecht te Macclaer, tusschen het commando Foucbé en de troepen van kapitein Elliott en waarin deze laatste werd gedood. De Boeren werden aangevoerd door Bezuiden- hout. E lliott viel de Boeren aan in den Gratbergnek en deze verloren 6 dooden en 1 gewonde. Uit deze verhouding tusschen dooden en gewon den moet men bijna opmaken dat de Kaffers de gewonde Boeren hebben afgemaakt, volgens hunne gewoonte. De Engelschen zouden 40 paarden veroverd hebben. Buiten kapitein Elliott gedood en 3 officieren zwaargewond, kent men de verdere verliezen der Engelschen niet. Elliott was de zoon van sir Henry Elliott, gou verneur der Transkei-inboorlingengebieden. He zegepraal der Roeren te Villicrsdorp. Een telegram uit Johannesburg meldt dat in het gevecht te Villiersdorp, waarin vier Engelsche officieren zijn gevallen eu de Boerencommandant Buys in handen der Engelschen viel, de Boeren toch meester van het terrein bleven. Want zij hebben eene afdeeling Engelsche ge niegroepen krijgsgevangenen genomen en, na deze ontkleed te hebben, ze terug in vrijheid gesteld. Londen, 25 November. De Daily Mail verneemt uit Johannesburg dat in het gevecht te Villiersdorp hetwelk door Kit chener als eene zegepraal der Engelschen werd aangekondigd, integendeel 100 Engelsche genie soldaten krijgsgevangen genomen werden door de Boeren. He strijd der verschillende commando's. Uit Londen meldt men dat er aldaar bijzonder heden toekwamen uit den strijd der verschillende commando's, strijd die hardnekkiger nog gaat woe den. De Wet vooral gaat de Britten veel spel ople-

De Volksstem | 1901 | | pagina 1