TWEE TIJGERINNEN ALLERHANDE NIEUWS. HET SPOOK. Kath. Turn- en Wapenmaatschappijen St-Gilis. Sinds eenigen tijd kwamen er talrijke klachten toe op de kom- missariaten der hoofdstad en voorsteden aangaan de eene bende jonge dieven, die bij middel van val- sche bons, bij de bijzonderste kooplieden, eene groote hoeveelheid koopwaren afgetruggeld hadden M. Attout koopman in kruidenierswaren. Spoor makersstraat, werd voor eene som van 700 frank koopwaren afhandig gemaakt M. Hanniet winke lier Van Maerlandstraat voor 500 frank, en M. Meyfroid van Anderleckt van 690 frank. Het was zondag avond, op 't oogenblik dat een schelm voor de tweede maal bij M. Attout terugkwam, met een valschen bon op den naam van M. Reumont, Koningstraat, dat de zaak aan 't licht kwam. M. Attout in plaats van de bestelde koopwaren af te leveren, verwittigde de policie. De kerel wonende in de Romestraat, Sint-Gilis, werd aangehouden, weldra zaten vier medeplichtigen overeens achter de grendels. Op 't oogenblik hunner aanhouding droegen zij kleedingstukken, die zij in gangen van huizen gestolen hadden.. Hofs tade-bij - Aal st- Frans ,De Portu <v al. Vier en twintig paters en zus- O ters, uit Bordeaux te Lissabon aangékomen, zijn door het gepeupel aangevallen geweest en zijn moeten terugkeeren aan boord van den stoomboot, die hen had aangebracht. Zij zijn naar de afrikaansche kust vertrokken. Een der pa ters een Jezuiet, werd door een steenworp een arm gebroken. Men ziet dat de logie nog altijd meester speelt in Portugal. Doornijk.- Een diefstal van vier millioen en half. Leest en verspreidt de volksstem. Dendermonde.- Zat«rda§ naclbt. ont- veren in Vrijstaat, terwijl men dra van Delarey zal hooren in het Westen, Botha in 't Oosten van Transvaal, van Mantz en Fouché in de Kaap. Iutusschen broeit er wellicht opstand, daar de ontevredenheid grooter cn groo- ter wordt, vooral als men het zou dur ven, het gekozen Parlementslid, kolonel Lynch, voor hoogverraad gevangen te nemen. Veldmaarschalk Roberts. Veldmaarschalk Roberts, thans op perbevelhebber van het engelsch leger, is zaterdag te Aldershot uitgejouwd ge weest door het publiek, terwijl de naam van generaal Buller toegejuicht werd. Re Sterfte iu de folterkampeu. Gewoonlijk schijnt rond den 18 de statistiek der sterfte in de folterkampeu voor de vorige maanden. Wij zijn reeds den 25 en dé cyfers voor October zijn nog niet verschenen. Men vreest dat de cijfers zoo hoog zijn dat het gouvernement een storm ver wacht bij hunne bekendmaking. Nog moorden. Johannesburg, 22 Nov. Twee burgers, Werneck, en Meyer, die zich overgegeven hadden en in het vluchtelingen kamp alhier woonden, zijn voor den krijgsraad gebracht. Zij werden aan het aansporen van an dere burgers, die zich overgegeven had den, om zich bij de commando's to voe gen, dus aan het breken van den eed van onzijdigheid, schuldig bevonden. Werneck is ter dood veroordeeld en gisteren met den kogel gestraft, Meyer is tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. Nieuwe Eugelsche nederlaag. Te Molteno tusschen Stormberg en sterkstroom, in het noord-oosten der Kaapkolonie, is een Engelsch kapitein gedood en een luitenant erg gekwetst. De engelsche hebben daar dus weeral eene neerlaag geleden, die men tracht verborgen te houden. In de Kaap. Uit de lijst verliezen, dinsdagavond medegedeeld, blijkt het dat de lokale troepen van Molteno (noord-oosten der Kaap tusschen Stoimberg en Sterk stroom) twee officieren verloren kapi tein Blandy die werd gedood en luite nant King, die erg is gekwetst gewor den. De gedoode en gekwetste soldaten zullen kortelings op eene andere lijst worden medegedeeld. BOND DER De Nationale Bond der katholieke turn- en wapenmaatschappijen -hield verleden Zondag, om 11 ure, te Brussel, zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Al de aangeslotene kringen hadden afvaardigden gezonden de vergadering was zeer talrijk en uiterst levendig. M. de Lalieux, voorzitter, stelde voor te midden der algemeene toejuichingen, aan de koninklijke familie een adres van gelukwensehen te zenden, ter gelegen heid der geboorte van prins Leopold. M. Jan Van Elderen, bondschrijver, deed verslag over den stoffelijken en den geldelijken toestand. Het eerste dezer documenten, zeervolledig, bewees den onophoudelijken en snellen vooruitgang van den Bond ouder alle oogpunten het tweede bewijst dat de geldelijke toe stand goed is. De Boud telt tegenwoordig 71 afge- slotene kringen met een totaal van 3850 turners. M. de Voorzitter bedankt de bondschrijver van Elderen voor den ie- ver, ou de opoffering die hij voortdu rend aan den dag legthij verklaart dat de Bond zijne levenskracht en zijnen vooruitgang te danken heeft aau hem die er waarlijk de werkende spil van is. Deze woorden worden geestdriftig toe gejuicht. De gouwschrijvers geven vervolgens verslag over de verschillige gouwver- bonden deze zijn zeer verheugend en laten voor dit jaar nog meerdere nieu we bijtreden voorzien. In elke gouw werd eene ieverige propaganda gemaakt openbare feesten werden langs alle kan ten ingericht. Men meldt de stichting en de vraag tot aansluiting der kringen van Ninove, Zele, Gent, (H. Kerst), Waerschoot, Carnières, Jolimont, IS Alerte (Luik) enz. Tien nieuwe kringen werden op deze vergadering in den Bond opgenomen. Eindelijk wordt er overgegaan tot de kiezing van het bestuur, welke voor ge volg heeft de herkiezing, bij algemeen heid van stemmen, van MM. de Lalieux voorzitter en van Eldereu, schrijver. MM. Faut wordt gekozen voor Brabant, Brichus voor de provincie Luik, Meu nier voor Henegouweu Verhaegen voor Antwerpen en Verhoest voor Oost- Vlaanderen. Het bureel wordt aange vuld door MM. Steenackers ou Dumon. M. Mortelmaus, voorzitter der inrich tende maatschappij van het XI" bonds- feest is het 10" lid van het Bestuur. Het toekomend bondsfeest zal praats hebben te Berchem (Antwerpen), baker mat van den Nationalen Bond, ter gele genheid van de X" verjaring van den Bond. Schrijver, die alhier op den spoorweg, over acht dagen, over reden en de beenen vermorzeld werd, is zaterdag overleden in het gasthuis van Aalst. VRAAGT OVERAL HET LiEUVENSBIER der gunstig gekende Ufoutrrt'ij Wi'Jiirf4, AALST. VRAAGT OVERAL het leuvensbier der gunstig gekénde JSfouicet'ij Ft-isttn fts-utré, AALST. De gewezen notaris Moulig- neau, die voor oneerlijke feiten veroordeeld werd, is, ua het derde vau zijne ge vangenisstraf te hebben ondergaan, voorioopig vrijgelaten. In de finantieele wereld houdt men zich bezig met den diefstal van 4.250.000 fr. waarvan de Li- verpoolbank het slachtoffer is geweest. Zes duizend fr. worden uitgeloofd voor hen die de dieven zal doen ontdekken, maar tot heden heeft men nog geen spoor. De geldverduistenngen begonnen over een jaar. De bijzonderste dader is een beambte boekhouder. Deze diefstal herinnert aau den diefstal, in 1861 gepleegd in de Union Bank van Londen de ge roofde som beliep 6.575.000 fr. De dader was zeke re Pallinger, een kassier sinds 20 jaar aan de Bank gehecht. Hij kreeg 20 jaar dwangarbeid. De sollicitors der bank van Liverpool hervonden 100.000 fr. op de gestolen som in de verschillende provintiale banken. Audeeem - Zonda£ nacht poogden dieven O in te breken bij Aloysius Van Nuffelzij hadden reeds met eenen steen eene ruit verbrijzeld en met een breekijzer aan de deur gewerkt. De schelmen werden op de vlucht ge- dreveu. Laai'lie.- de Kerkstraat heeft zondag avond een vreeselijk gevecht plaats gehad. Een genaamde Jan De Cock heeft eonen messteek in den nek bekomen. De gendar men hebben een onderzoek ingesteld. Thans, dat er zoovele menschen aangetast zijn door valling, bronchiet, bevangenheid en keelpijn is het goed aan onze lezers te herinneren dat de Pastil van Dr Walthery een wonderbaar genees middel is dezer kwalen 1 frank de dikke doos. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Pit lil O Ie.- P^nsc^a8 nacht zijn dieven alhier in de kerk gedrongen en hebben er de offerblokken, het tabernakel en de sakristij opengebroken. Verscheidene godsdienstige- en kunstvoorwerpen werden door de kwaaddoeners buit gemaakt. Het is reeds de negende kerkdief stal, die in de provincie Brabant, op twee maan den tijd, gepleegd wordt. Kalken.-Maandagavoad>rond 7uren, is er een begin van brand ontstaan in de woning van den horlogiemaker op het dorp. Seffens kwam er veel volk tor plaats en begon op het vuur to blusscheu. Op korten tijd waren de vlammen uitgedoofd. Laekeil.— ^krandag avond kwam een werk man van den Antwerpscheusteen- weg dronken thuis, wierp zijne vrouw ten gronde en beet haar wreed over gansch het lichaam en rukte met de tanden stukken vleesch af I Dit ijselijk tooneel gebeurde in de tegenwoordigheid van de vijf kleine kinderen. Toen de geburen toe- geloopen kwamen, vonden zij de vrouw badend ia haar bloed. De ongelukkige werd iu zeer beden kelijke» toestand naar 't gasthuis gebracht. De dader is aangehouden. Liefdadige geburen hebben de kinderen voorioopig opgenomen. Erg rustig was zijn slaap echter niet. Toen hij 's morgens om half vijf wakker werd, had hij een benauwden droom vol zwarte katten en kerkuilen en huilende schoorsteenen achter den rug. Maar het was al dag, hij had geen tijd te ver liezen. Wat was dat Buiten hoorde hij duidelijk menschenstemmen en ook beneden, in de voorkamer scheen alles op dit ongewone uur reeds in druk gesprek tc zijn. Voorzichtig daalde hij de trap af, toen hij een stem welke hij voor die van den braven pastoor herken de, aangedaan hoorde zeggen Troost u, moe dertje, troost u. Verwonderd stond hij stil. Ik heb er de kracht niet toe antwoordde zij ne moeder snikkend. O mijn zoon, mijn arme jongen. Hij is nu iu een betere wereld, n trooste de pastoor opnieuw. "Wat duivel is dat dacht onze held en hij meende de pastoor juist de complimenten uit bete re wereld te brengen toen hij zijns vaders stem vernam. Ik ben dadelijk naar huis geloopen, toen ik den brand zag, maar de heele kamer was al uitge brand. Ik hoop altijd nog hij bijtijds gevlucht en nu wie weet waarheen geloopen is van schrik Onmogelijk bromde een vierde stem (het was die van den ouden Thomassen) er tusschen. Wij hebben immers de beenderen gevonden, Nu ging den jongen Pieters een licht op. Er was brand ontstaan. Maar zijn geduld was ot)k ten ein de. Meteen Moeder hier ben ik snelde hij de kamer in, waar in 't eerst alles, behalve zijn moe der, voor hem, als voor een geestverschijning, in een hoek vluchtte. Wat hij in de eerste oogenblik- ken voor uitleggingen gaf, wist hij later zelf niet meer. En ook niemand lette er op, want de vreug de van 't weerzien was te groot. Ondertusschen, het huis was onthekst. Nu Pie ters niet verbrand was, van wien konden de geven- den beenderen dan anders zijn dan van 't spook Wel verklaarde de schoolmeester, dat het slechts overblijfselen van een kattegeraamte waren, maar hij werd niet geloofd schoolmeesters, willen ook alles beter weten En van spoken wist liij toch stellig niet meer dan Net, de stoeltjeszetster, die met den helm geboren was en die verklaarde plech tig dat het spook verbrand was. Hoe het zij, Thomassen gaf met plezier zijn hon derd franks, want er kwamen nu huurders bij de vleet. Blir&ht.- ZaterdaS namiddag is op de Schei- In de, voor Burglit een schuit gezon ken, geladen met 280 ton suiker. Twee schuiten van M. Tulpinck vaarden het zinkend schip ter hulp en men kon nog 50 ton der koopwaar redden. Een kreet de» herten. Mijnheer ik zal u mijn leven lang dankbaar zijn, want dank zij de Walthérypil die gij mij aangeraden hebt, is mijne moeder niet meer te herkennen, zij eet en zij ver teert alles en zij is gansch ontlast der laatste sporen barer verstoptheid. Louise Depage boekhoutster te Brussel. Teverkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. moette de policie aan de iu opbouw zijnde kerk der Benediktijnen twee kerels met eeueu stootwagen, geladen met onge veer 500 kilos lood. De geleiders namen de vlucht zij bleven evenwel niet lang op vrije voeten, zij werden met twee andere medeplichtigen wel dra aangehouden. Waarschoot.- Maandag is hier een ver dwaalde arend gescho ten. Deze roofvogels bewonen Oostenrijk, Zwitser land en de toppen der Alpen. Zelden ontmoet men er alhier. Frankrijk.- ?ie,hieVn *^e omstandig- *1 heden de schrikkelijke mis- daad van St-Agathe-la-Bouteresse ondekt werd. De koster die voor de mis geluid had, was zeer ver wonderd den pastoor niet te zien komen. Met eenige parochianen begaf hij zich, roud 8 uren 's morgens, naar de pastorij, klopte op de deur, doch bekwam geen antwoord. De koster plaatste dau eene ladder tegen den gevel en zag door 't ven ster der slaapkamer. In de kamer met een hoop half verbrand strooi bedekt, lagen de lijken van de E. H. Larderet, het voorhoofd door een bijlslag gekloven, en van de meid, die op de zelfde wijze vermoord was. De moordenaars hadden de lijken op het bed gelegd en gepoogd dit laatste in brand te steken. De priester bezat geen cent, doch de meid bezat ongeveer 800 frank spaargeld, name lijk obligaties. Uit het onderzoek blijkt dat de moordenaars al de meubelen opengebroken en gansch de pastorij doorzocht hebben om geld of weerden te vinden. Verscheidene obligatien van de meid, eene bejaarde weduwe, zijn verdwenen men heeft in een der kamers verbrand papier ge vonden. De slachtoffers moeten, ieder op zijne kamer, in den slaap door de moordenaars verrast zijn het gelaat der slachtoffers was uiterst kalm. Tot hiertoe is men nog niet op het spoor der moordenaars. DOOR 5 D Is. SSttWEV*. Opvoering Zondag 22 December 1901 en Zondag 5 Januari 1902, op den stadsehouwburg van Aalst, door De Rederijkkamer DE CATHARINISTEN. eer deze sterve. De wederwraak De bandieten zullen Fredegonde's ge eugen opirisschen.... Wellicht zou de heks de helft harer euveldaden verzwijgen daarom zal zij, Brunehilde, den monnik de meeste snood heden harer schoonzuster veropenbaren.... Hier rilt de toeschouwer bij net aanhooren eener reeks afschuwelijke ver wij tingen.... Twee monsters zijn het twee tijgerinnen Genoeg Fredegonde biechte Hier toe tien minuten tijds.... Brunehilde weg, aanhoort Adelbrecht Fredegonde's zondenbelijdenis., ereids roept hij Gods genade over zijne bichtelinge, als deze hem be kent, dat zij eenen zijner broeders moordde en een anderen kerkerde... ia een cvigen zelfstrijd, schenkt de monnik haar ook vergiffenis voor deze gruwelen. Schielijk valt het Fredegonde in, dat zij nog als Neustië's koningin hare gevangenen kan verlossen en overhandigt desaangaande Adelbrecht een bevelschrift. Die daad zal, hoopt de monnik, niet onbe loond blijven.... Clotaris zal hij redden, haar misschien.... Versfreken is de biechttijd spottend daagt Brunehilde op. Het vergil zoo klinkt haar bevel. Lang aarzelt Fredegonde den giftbeker e ledigen, eindelijk tochEensklaps ziet men Clotaris, door Lupus voortgesleurdBruuehilde zegevierteen dubbele vergiftiging aTT'T' 1 Frede£onde Ploft neerIs zij dood Ter sluik deed Adelbrecht het vergif verslappen. Lukte die poging Nu Clotari's beurt .Het vergif! Edoch neen... Dat men hem morgen ophangen, zoo verkiest het Brunehilde, en aanstonds Diedbrecht en Diederik doorpneme 1 Allen dood 1 Nu heerscht Brunehilde alleen alleen Geschiedkundige feiten voor (597- 613) het vijfde bedrijf. - Na den aanslag op Fredegonde's leven, merd Clotaris' leger op de vlucht gedreven In 000 verloor deze vorst andermaal een groeten veldslag en stond twelr D'edmh e'n onzienlijk deel van zin rijk af. Hem Heven enkel Z™flTen> °Ver- Brunehilde' om te blijven heerschen, deed hem zijne nner/i erga, een Wisigothische koningin, verjagenwierp hem in e armen eener bijzitmaakte hem wijs, dat zijn broeder Diebrecht maar de mn een, molenaars was. Diederik liet slechts onwettige kinderen na. Diedbrecht trad (608) in den echt met Belichudis, een onedel, doch door het volk bemind meisje. Brunehilde verweet haar dikwerf die gemeene af komt. In OIO strijd tusschen de twee broeders. Diedbrecht, te Tout en te Zuip,ch overwonnen, merd te Chitons gekerkerd. Het hoofd van zijn on mondig kind Merovens, merd er tegen de rotsen verbrijzeld Ontleding van liet vijfde bedrijf. In ditbedrijf spelen nog enkel: Brunehilde, hare kleinzonen Died brecht (ook van zijn kind Meroveus wordt er gewaagd) en Diederik (Van zijne vier zonen wordt enkel melding gemaakt), Fredegonde, Clotaris II, Protadius en Lupus, Abelbrecht, het hofgevolg liet bedrijf speelt, ten jare 612, te Chalons-sur-Marne, in het kamp van Diedbrecht, koning van Austrasië, en Diederik, vorst van Burgon- p korJen afstandligt Clotari's vijandelijk leger. Heel den dag heeft men gestredenalleen de duisternis deed het gevecht staken. Het tooneel verbeeldt Diedbrecht's en Diederik-s kamp. Op den rechterkant ziet men Brimehilde's teut. Omgekocht zijn hare schildwachten. Bij het begin van het spel, bespreken Austrasiërs en Bnrgondiërs den toestand herinneren aan het verleden bejammeren het, dat zij thans door Brunehilde's aanvuren, tegen Clotaris oorlog.n vreezen, dat die booze vrouw weer tusschen hunne koningen tweedracht zal stichten vermel den dat zij aan vlagen van krankzinnigheid ond erworpen is endat men h redegonde's schim om het slagveld ontwaarde.... Het juk van Brune hilde s dwingelandij werpen zij van hunne schouders afGondebo ut begeert echter, voorden opstand, den koningen het snood gedrag hun ner grootmoeder te veropenbaren. Zij hoeven haar in de boeien te slaan Doen zij het met, dan kerkeren de edellieden het kwaadaardig wijf Allen weg bij dn meening, dat Brunehilde aankomt...Ook Gond'ebout wil heen, doch botst op Adelbrecht, die op het tooneel vlucht Brnne- Mlde nam een andere richting verklaart een der schildwachten. Gondebout en Adelbrecht kunnen derhalve ongestraft kouten De mon nik vertelt aan den ridder hoe hij, ofschoon aan Clotaris'leger verbon den, de gewonden van beide legers oppast en reeds tweemaal door Brunehilde s spioenen te lijf werd gevallen hoe hij vroeger Clotaris en Fredegonde redde hoe deze laatste sedert jaren voor hare zonden boette. Bij Brunehedilde's aanstappen maken zich beiden schielijk uit de voeten. Adelbrecht gaat Fredegonde opsporen.... Nog eenige uren en Brunehilde is tachtig jaar oud.... Zij strijdt er reeds 57 l. Nog heerscht ze niet alleen I Voor het middernachtsuiir, alvorens haw ver bond met de hel eindige, wil zij evenwel heerschen,... al ware het slechts voor èene minuut.... Daarom, in stede van Clotaris morgen aan te vallen, worde hij dadelijk aangerandIn eene vlaag van krankzin- mgheid, waarbij Protadius aanwezig is, daagt heel het spokendom harer slachtoffers voor Brunehilde's oogen op. De bui over, beslist zij Died brecht en Diederik zelve te doen sneuvelen en gelast Protadius met den moord van Diedbrecht's kind. Protadius schare vervolgens hare benden m slagorde, doe ze tegen Clotaris oprukken, .telle als aanvoeders Diede- nk's vier zonen aan en zorge er voor dat zij in den slag omkomen. Terwijl Protadius die bevelen is gaan volvoeren, jaagt ze achtereenvol gens Diedbrecht en Diederik tegen malkaar zoo op, dat zijdoldriftig in de verte, een tweegevecht op leven en dood aangaan. Lupus stuurt zij der waarts om den overwinnaar te dooden. Van op het tooneel beschrijft de helleveeg den akeligen broederstrijd ziet jubelend Diedbrecht sneuve len juicht als Lupus Diederik doorsteekt en Diederik, vallensgereed Lupus nog doorboort. Stervend kruipt Lupus vóór hare voeten Zii schopt hem weg.... J Nog éen uur. Protadius vermorzelde het kind. Eenige benden slaan aan 't mui ten meldt hij verder. Men hakke ze neer klinkt Brunehilde's be- vel en zij gaat het slagzwaard aangorden. Het gemoed overstelpt van droefheid, besprekende opgekomen edel heden den dood der koningen en zweren Brunehilde's val. Haar leger het is duidelijk, stormt op Ciotari's kamp iu welnu, niet getalmd Clotaé ris verwittigd I Hij valle zelf aan en wete, dat zij, edellieden, aan zijne zijde zullen kampen. Allen stijgen te paard. Alleen Gondebout blijft om Brunehilde in hechtenis te nemen Protadius plotselings weer op de planken, achtervolgd door muiters die hem pogen te kelen. Gondebout veroordeelt hem tot de gaK De' muiters, tot Clotaris overgeslagen, hangen den ellendeling op en'ver- bergen zich met den ridder. De hand om het zwaai d gekneld, tart de hardvochtige Brunehilde het noodlot. Nog éen half uur. Geleverd is de slag. Renboden snellen toe. Achtereenvolgens is Brune hilde tusschen hoop en vrees geslingerd zij verneemt Clotaris'aanval den dood van drie zonen van Diederik, den afval harer edellieden dé zegepraal van Clotaris...., De zegevierden met zijn gevolg op de planken. Brunehiide is gevan gen. Haar doodvonnis gebonden aan een ongetemd paard, worde zij in woeste vaart gekneusd en vermorzeld Fredegonde verschijnt bidt hareazoonom vergiffenis voor hare vijandin.... Telaat.... Het slaat twaalf uren Satan's uur.... Gestormd is het paard onder duivel- sch gejuich.... de straf der ondeugd. Fredegonde valt dood de uitboeting. Clotaris spaart het loven aan Diederik's iaatsten zoon de verzoening, Hereenigd zijn Austrasië, Neustriê en Bnrgondië onder Clotaris II Hoezee Hoezee SLOT. Toekomende week zal bij M. Alfons Meganck, dagbladver- kooper, ten prijze van 15 centiemen, eene brochuur verkrijg baar zijn, waarin het treurspel van onzen talentvollen stadge - noot, IF Is. BAU WENS, met de noodige toelichtingen, in vorm van verhaal, wordt beschreven. Dit boekje zal voorzeker welkom wezen bij ons kunstminnend publiek. Na de lezing zal men met dubbel genot de opvoering van het heerlijk gewrocht op 22™ December kunnen bijwonen

De Volksstem | 1901 | | pagina 2