mm Brrr ipmö 1 an de katholieke! Lees dit Mmmji /É&iÈM JI fémmt ÉÊëil - mm. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7 1 De Rozenmaagd, Nut der Paters. EEN EN ANDER. örukkrr-Uttjjfur Jan Dan ït«fftl-®t @eni>t, HanelDstraat, 13, te 2lalat "-HMiM' Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ougeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. -De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 7* JAARGANG. NCJM.MER Aalst, den 7 December van hat jaarO. H 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel.Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. Do geabonneerden hebben het recht een naai per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- voDens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingeu in te zenden vóór 's Maandaags. Nog eenige weken schelden ons van Nieuwjaar en reeds worden steden en dorpen overstroomd met proefnummers van allerlei dag en weekbladen. De socialistische bladen vooral onderscheiden zich door hunne bedrijvigheid en trachten overal bin nen te dringen. 't Is vooral op onze dagen, dat het dag of week blad eene groote macht mag geheeten worden. De jeugd, zelfs het volk leest weinig of niet meer, tenzij zoutelooze romans, wier lezing het karakter verzwakt en de inbeelding ophitst als zij geene heilloozer gevolgen heeft, liet is in de gazet dat het volk zijn verzet zoekt en zich eene overtuiging wil maken over de vraagstukken van den dag. Die neiging wordt natuurlijk benuttigd door de goede zoowel als door de slechte pers. Deze toestand heeft in vele landen en nog maar onlangs geleden in üuitschland de aan dacht der voornaamste katholieken getrokken, en in hunne vruchtbare en druk gevolgde congressen werd het vraagstuk van de inrichting der katho lieke drukpers opgeworpen. Eenparig was men van gevoelen dat het niet voldoende is dat er katho lieke bladen bestaan zij moeten ook in staat ge steld zijn degelijk werk te verrichten en machtige gevolgen te verwekken. Om echter dat doel te be reiken, moeten zij dan ook aangemoedigd worden en op den kloekston steun mogen rekenen van al wat oprecht katholiek is. Hoe zal men echter daartoe geraken Een drie voudig middel heeft men hiervoor aan de hand door er zich aan te abonneeren, door aankondigin gen er in te plaatsen en door er in te schrijven. Dan vervult elk den plicht en kan met volle recht aanzien worden als een strijder voor de goede zaak. Op onze dagen nu de prijs der weekbladen zoo laag is gedaald dat hij iets meer dan de prijs van het papier vertegenwoordigt, is 't byna onmo gelijk een huisgezin te vinden, waar de eene of andere gazet niet binnendringt. Is dit het geval niet, dan toch gaat vader of zoon naar de herberg, om het nieuws te lezen. Verdedigt dat weekblad de goede zaak, dan ver vult gij usven plicht als katholiek met u er op te abonneeren daardoor zijt ge zelf van die zaak een ondersteuner geworden. Is de gazet socialist, dan betaalt gij, met uw geld, het werk der mannen, die de samenleving willen omver werpen en die, zoo niet op hun vaandel, dan toch in hun hert deze leuze dragen De katholieke godsdienst moet uitgeroeid worden Wij kunnen deze gelegenheid niet laten voorbij gaan zonder melding te maken van dre groene bladen, welke bet bedrieglijk masker van gods dienst aantrekken, om des to beter bij flauwe of onverschillige katholieken te kunnen binnendrin gen. Schandelijk is die handelwijze en de afkeer, welke elke ware katholiek voor die bladen gevoelt, is volkomen gewettigd, daar hun boos inzicht met de verachtelijke schijnheiligheid gepaard gaat. Met verontwaardiging zou elkeen het blad weg- stampen en aan do vlammen prijs geven, dat de eer van vader, moeder, broeder of zuster zou be zwalken, soms op de laagste manier. Waarom dan zou de ware katholiek zulke uit gaven ondersteunen, die onder allerhande vorm alles aanvallen, verscheuren en bezwadderen wat ons heilig en duurbaar is Het stuk geld dat hij, zoo doende, tot de uitge vers dier bladen zou reiken, zou alzoo beteekenen: liegt, bevuilt, verplettert alles wat ons dierbaar is 1 Ivan of mag dat zijn En hoe ontmoedigend voor de strijders der goede zaak. Dag op dag zijn zij in de weer, meermalen ofteren zij een deel hunner nachtrust op, doen alles om het publiek te behagen en overal hot goede woord te verkondigen, en welk is maar al te dik wijls hun loon Ondank en onverschilligheid. Zich niet ondersteunend gevoelend, gelijk het behoort, verliezen velen den moed en leggen de pen nederHet blad houdt op te verschijnen. - VUi, dan juicht de vijand, want een ruime akker is gereed om het slechte zaad der maatschappelijke omwcntelaars te ontvangen dan worden er onge hoorde pogingen in 't werk gesteld om het ge strooide kwade zaad uit te roeien, en maar al te dikwijls is het te Iaat. Dat alle katholieken dan voor grondregel nemen en dien ook standvastig getrouw blijven uit onzen zak, voor de oproerige pers, geenen cent meer 1 Echter is dat alles nog niet voldoende men moet ook nog de goede bladen trachten te versprei den, 't zij door een abonnement, 't zij door ze in tweede lezing te geven. Eene laatste manier om aan den bloei der katholieke bladen mede te wer ken, is er in te schrijven. Maar, zult ge zeggen, dat kan ik niet, ik ben niet bekwaam. Zulks nemen wij aan, doch men vindt altijd personen dik wijls zijn wij er getuigen van die, hoe onvol maakt ook, hunne gedachten of zelfs enkele nieuwstijdingen op het papier zouden kunnen bren gen. Welnu, dat dezulken ons hun schrijven zen den met genoegen zullen wij het stuk verbete ren en laten verschijnen. Wie schrijven kan, schrijve. Wie een vijandig blad uit een huisgezin verdrijven kan, wachte niet. Wie eene goede gazet ergens kan binnendringen, doe het 1 Iedereen handele volgens zijn vermogen, zoo doende zal elkeen 't zijne bijdragen om de katho lieke weekbladen te ondersteunen in den strijd tegen het kwaad, dat mer den dag dreigender het hoofd opsteekt. De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw jaar zal vergroot worden, bij hunne vriendenen kennissen aanbevelen. Te naaste maand beginnen wij als mengel werk, een der schoonste verhalen uit de transche revolutie door Petrus Van Nuffel. Lezer, houd uw neus toe, want wat ik u nu ga vertellen is iets uit... 't fijn pak. Ge weet misschien dat in Edimburg de vernuf tige Hay zich schatrijk gemaakt heeft met de mestpacht van die groote stad. Hay heeft ontzaggelijke stoomwagens vuiligheid der straten en der riolen verzamelt. Dat maakt dagelijks verscheidene wagens vuiligheid. Uit die vuiligheid worden door machtige persen, al de vloeibare zelfstandigheden getrokken. Daarna wordt die vloeistof in reusachtige ketels gekookt, en het vet dat erop komt drijven, wordt tot karre- smeer bereid. Wat in de ketels blijft wordt met zwavelzuur vermengd, gestookt en gemengd met uittreksels van reukplanten, en in flesschen ge goten. De flesschen dragen een heerlijk druiven blad met het opschrift Cognac Fine Cham pagne. n Hay zend zijne waar naar Fraukiijk, en vandaar wordt zij gezonden naar al de deelen der wereld. Edimburg niet uitgezonderd. Eu opdat de lekkerbekken niet zouden twijfelen aan de echttigheid vau dien goddelijken drank, verkoopt men hem aan tien frank de flesch. Maar ik weet nog iets sterker. Sedert lang wordt in Zuid-Oosten van Frankrijk jenever ge stookt niet uit de vuiligheid der straten, maar uit dingen... die men niet noemt. Die zaak moet zeer winstgevend zijn, want de mededinging wordt met den dag grooter. Onlangs is in 't departement Ardêche eene machtige vennootschap tot stand gekomen, met het doel fijne likeuren te stoken. Om zich grond stoffen te bezorgen, heeft de maatschappij aange nomen in verscheidene steden alle drie maanden al de..., beerputten te ledigen. Gaan de zaken goed, dau zal de vennootschap binnen weinige jaren al de beerputten van Frankrijk benuttigen. Drinkt dan al genever 1 Er wordt soms beweerd dat de jeueverplaag in de laatste jaren heeft afgenomen. Dat is eene dwaling. Het jaarverslag van doctor Merzbachs, secreta ris van den Vaderlandschen boud tegen het alcoo- lisme, bewijst dat niettegenstaande er gedurende 20 jaar een onophoudelijke veldtocht tegen de je ueverplaag werd gevoerd, het verminderd is. De rechten op den jenever geïnd, zijn sedert 1897, dus in 4 jaar gestegen met ongeveer 19 mil- liocn en hebben thans het ontzagelijk cijfer be reik van 161 millioen. Die reusachtige som vertegenwoordigt de schrik- kelijkste der sociale plagen, een geesel die onze maatschappij verkankert, onze bevolking langza merhand geestelijk en lichamelijk ondermijnt en ons gedachten van ziekelijken voorbereidt. Op dit oogenblik zijn er in ons land 175,000 her bergen en slijterijen van sterke dranken, 2,900 brouwerijen en 259 stokerijen. Terwijl er in Noorwegen maar eene herberg is op 5214 inwoners in Rusland eene op 991 in Oostenrijk eene op 220 in Pruisen eene op 190 vinden wij in ons land eene op 36 inwoners. Brussel alleen telt 4.218 koffiehuizen, herbergen en drankhuizen. Gedurende de 20 laatste jaren hebben de Belgen omtrent 2 1/2 milliard verteerd in genever. Die somme vertegenwoordigt al het geld dat se dert 1830 verleerd geweest is door den Staat voor de bijzondere werken zooals ijzerwegen, telegrafen vaarten en rivieren, wegen en bruggen en buurt wegen, haven en kusten, paleizen van justicie, gevangenissen, weldadigheids gestichten, kunst werken, wetenschappelijke uitvoeringen, leger, burgerwacht, versterkingen, wapeningen, krijgs gebouwen, stoomschepen, tentoonstellingen enz., enz. De gevangenissen worden te klein in die van St-Gilis (Brussel) en Dendermonde is er geen plaatskeu meer beschikbaar Men heeft sedert eenige dagen de gevangenen die er te veel waren, naar de gevangenissen van Gent en Kortrijk over gebracht. Het is eene onbetwistbare waarheid dat te allen tijde, de mensch het welzijn van zijn lichaam zoo veel mogelijk heeft in acht genomen. Water was zijn eerste drank maar van het oogenblik dat hij een voor zijn gehemelte aangenamer vocht leerde kennen, heeft hij ervan alleen nog gebruik ge maakt, als hij niets anders kon vinden voor het lesschen van den dorst. Onder de Europeesche bierdrinkers nemen de Duitschersde eerste, wij Belgen, de groote dorsti- gen, de tweede en de Engelsche de derde rang in. Overgroot is dau ook het getal van de hectoliters gerstennat jaarlijks in Duitschland, België eu En geland gebrouwen, en sedert drie vierde eeuw al om verzonden. Tot voor vele jaren was het ver bruik van bier in Frankrijk maar klein. Maar sedert de phylloxera zoo schrikkelijke verwoestin gen in de wijuwaarden van dat land heeft aange richt, is dat verbruik merkelijk toegenomen, thans wordt er in Parijs bijna zooveel bier gedronken als wijn. In ons land groeit het getal van de brouwerijen en herbergen nog aan duidelijk bewijs dat er nog meer gedronken wordt. Zeker is goed hier een gezonde, versterkende drank. Wij heeten het bier goed, als het met zui- 1 vere graanbestanddeelen wordt gebrouwen. Men heeft de paters beschuldigd opeters te zijn van de maatschappij. Het is zelfs daarom dat het fransch bestier hen wegjaagd. M. Henri de Iioux antwoordt daarop volgender wijze iu zijnen dage lij kschen artikel vau den Figaro. Men zal zien iudien die paters opeters waren. Men zal de leemte meten die hun weggaan in Fran krijk zal laten. Ik heb aan de poorten van Rome, Fransche Trappisten aan 't werk gezien. Verjaagd uit do groote Trappe die door de wetsbesluiten van 1880 bekwamen zij van het Ilaliaansche bestier de ver gunning van eenige honderden hectaren in het Romeinsche veld ter plaats gezeid de drie bronnen nevens den paalsteen op den welken Sint Paulus het hoofd wierd afgekapt. Ik geloof dat er daar geen een van die planters meer is van't jaar 80, want mijn vriend, P. Ste- faan, de laatste overlevende heeft mij vaarwel ge zeid, in December 1900, op bet strooibed, toen hij den doodsrochel reeds in de keel had. Andere zijn uit Frankrijk gekomen, uit Italië, uit alle streken en het klooster der drie bronnen is eene boerderij geworden van eersten rang die eene ware oasis is in de koortsachtige woestijn van het veld. Die opeters n hebben legioenen werklieden aangelokt, die de malaria trotseeren, omdat de Pa ters haar verbannen hebben, na er zelve aan be zweken te zijn, en zij daar nu leven met het werk door hunne weldoeners voorbereid. Wie had er die ongezonde en moordadige streek kunnen gezond en vruchtbaar maken, die men al bevende doortrok per rijtuig met de ruiten dicht gesloten? WieTenzij die gelaten waren tot der dood Paters Ik spreek niet van de Karthuizers, waarvan het vertrek een openbaar ongeluk is voor Frankrijk. Meent men dat men rond Solesmes, rond Ligugé de groote abdijen die door de wet verwoest zijn, geen ellende kweekt Frankrijk zal zien... en Frankrijk zal beklagen. I'rinscs Llisallicth. Sinds dinsdag mag prinses Elisabeth hare ka mers verlaten Zij verkeert in uitmuntende gezond heid, en prins Leopold is ook zeer welvarend. De doopplechtigheid, die deze maand moest plaats hebben, is verschoven, waarschijnlijk tot in het begin van de lente. Er zullen dan iu de koninklijke paleizen groote feesten ingericht worden. Voor de landbouwers. Wij vernemen dat de openbare leergang van boomteelt te Aalst, sedert meer dau 25 jaren met I zooveel bijval gegeven door M. Fred. Burvenich, I dit jaar opgeschorst is. Door de zorgen en ouder toezicht van het Landbouwcomice zal echter dit jaar, een vrije practische lecrgaug van groenten- teelt gegeven wordeu. Do lecrgaug is toevertrouwd aan M. Fr. D'Hacse, tceltoverste op 't kasteel van I Overhamrae, gediplomeerde boomteelt- en groen- j tenteeltkundige. De kostelooze lessen worden ge- geveu in de lokalen vau St-Martens gesticht, Esplanade, en de pratischë bewerkingen in den moeshof van het gesticht, telkens ten 8 1/2 ure, te beginnen van zondag 8 december. Klinkende .'afkeuring. De liberale Croniquedie nogtaus fel voor het algemeen stemrecht ievert en van geen klein ge rucht vervoerd is, beoordeelt als volgt de houding der socialisten iu de Kamer Nog eene zitting verloren I Donderdag weer galmde de Kamer van het gedruisch der onbe schoftheden, bedreigingen en beleedigiogeu. Wij kunnen noch de gewelddaden, die de besprekingen vervangen hebben, noch de pretentie der socialis- tische linkerzij om de debatten volgens haar goed- dunken te besturen, aannemen, 't Is de inrichting j de wanorde en het begin der anarchie. I Wij willen dit, wij eiscken dat, anders zult

De Volksstem | 1901 | | pagina 1