Den nagel op den kop. WiS HET PLANTEN Sjj^\JÉW ©rukkcr-Witgnifr 3an lUan Huffd-IDe tifrnM, ftapeUfgtraat, 13, te 3Ul*t. Steun geeft Moed. OPVOERING 200 UITVOERDERS. Leest en verspreidt de volksstem. Voor iedereen wel doen. Brief van kozijn Polydoor. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7* JAARGANG. NUMMER 354. Aalst, den 14 December van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen d« *1. Annoncen op de 4®Bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de ad'vertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. STAD AELST. KATHOLIEKEN TURNCL1JB in 3 deelcn 15 tafereelen 12 zinnebeelden op Zondag en Maandag 15 en 16 December 1901, in den Kath. Werkmanskring. Zinnebeelden onder het bestuur van M. Thumas. Tooneelspel onder het bestuur van M. L. Teirlinck. Verzen van P. Ev. Bauwens, S. J. Muziek van den heer Gustave Pape. o Pruiken van het huis Guillot. Kostumen van het huis LepereBrussel. Bureel om 4 1/2 uren Gordijn om 5 uren stipt. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudene plaatsen 3 franken i»u rang 2 franken. 2d' rang 1 frank. Kaarten zijn te bekomen in den Katholieke Werkmanskring en bij den Heer Jan D'Haese, alle bondagen, van 9 tot 12 uren 's voormid- daHfjjJ Een groot Brusselsch dagblad, dat tot heden hevig liberaal was,zal rond Nieuwjaar een nieuw kleedje aantrekken, en onzijdig worden. Over die gedaante-verandering maakt een katholiek blad, le Petit Belge, eenige opmerkingen, die ook den katholieken van De Volksstem kunnen te stade komen. u 't Schijnt dat tegenwoordig het onzijdig zijn v profijt in de kas brengt. Wanneer een blad, door liberale schrijvers opgesteld, voor onzijdig wil doorgaan, dan is zulks alleen om op het katholiek veld vrijer te stroopen. De onzijdigheid is altijd een mas- ker, en behalve in den Vastenavond zet nie- mand een masker op tenzij om een verrader- lijken slag te slaan. Het gift der onzijdigheid is zooveel te erger, omdat het meer in 't geheim werkt. Wie kan of mag onzijdig blijven, wanneer over het gansche land ons heilig geloof wordt gesmaad, de maatschappelijke orde bedreigd de vrijheid der burgers in gevaar gebracht en de zedeleer miskend Mag een christen bij die worsteling tusschen geloof en ongeloof stijf en onverschillig toezien, onzijdig blijven In Frankrijk hebben de katholieken zich door de onzijdige pers laten in slaap wiegen en ontmannen, en daarom hebben de kerk- en kloosterhaters er vrij spel. De katholieke bladen zijn verplicht eiken aanslag, die tegen de vrijheid der burgers en de rechten der Kerk beraamd wordt, bekend te maken en te veradelen maar daarom moeten ook de katholieken hunne, hun eigene bladen steunen en sterken, en vooral hunnen huis- kring voor de onzijdige gedachtelooze pers ge- gjoten houden. jjj Brussel hebben de onzijdige bladen veel kwaad5 gestichtnu wil men den echt katho- lieken geest op het platte land door hetzelfde middel vernietigen. Daarom gewerkt, geschre- ven en gepreekt om de onzijdige bladen buiten te houden Pilatus was onzijdig hij wilde zich overal tusschen uit houden, en men weet hoe hij vaarde Zoo varen allen die onzijdig zijn en ook degenen, die met onzijdige nieuwsbladen te lezen op den duur onzijdig worden Er is een soort van menschen, die steeds van oordeel zijn, dat de wetten en verordeningen van het land speciaal moeten gemaakt worden om hun stiel of bedrijf te bevoordeeligen. Veel pachters vinden, dat de regeering niet dikwijls genoeg de grenzen kan sluiten voor bet vreemd veemaar de beenhouwers, hotelhouders en over de 't alge meen zij, die veel vleesch verbruikon, zijn van go- voelen, dat de grenzen ten eeuwigen dagen zouden moeten openstaan en alle inkomreebten moesten worden afgeschaft. Onze boeren barsten van verontwaardiging bij dit laatste voorstel, en houden met overtuiging staan, dat zij den grondsteen vormen van de natie; waarop het koor der vleescheters grimmig ant woordt, dat de boeren voor hun eigen zakvulling het vaderland willen uithongeren waarop de boe ren nog grimmiger antwoorden, dat de vleeschver- koopers en dito-eters zich rijk en vet willen smeren op het zweet van den armen landman, enz., enz. En tusschen die twee in, vragen de Regeering en de Wetgeving zich af, hoe de wetten nu eigenlijk moeten aaneengeflikt worden. De menschen, zelfs de slimste, stellen zich over bet algemeen dwaas aan, wanneer het hun eigen belang geldt. Wij zullen zaken doen zei de schelm Tricoche aan zijn vennoot de schobbejak Cucolet, maar wat verstaat gij eigenlijk door zaken? Wel dat is het geld van anderen Vraagt gij nu aan veel onzer medeburgers wat is eene goede wet, dan zullen velen van oordeel zijn een goede wet, is zulk eene, die mijn zak helpt vullen. De heeren apothekers hebben eenen leelijken tand tegen de wet op den onderlingen bijstand, omdat deze de volksapotheken nog meer of min eerder min dan meer toelaat. De kleinhandelaars hebben eenen hekel tegen de wet op de coöperatieven, omdat veel coöperatieven echte groothandelaaars zijn en dus vreeselijke mededingers. De hooge-rent-bankiers spuwen vuur en vlam op de volksbanken, omdat deze hunne klanten weg kapen en hun zoo weinig arme vogels te pluimen laten. De kooplui in meststoffen en andere waren, razen tegen de landbouw-syndicaten en tegen de boerenbonden, omdat deze aan onze landlieden toe laten zelf hun zaken te doen. Voor al deze lieden is de vrijheid een verschrik kelijk ding, als anderen erover mogen beschikken, maar iets zeer goeds als men het zelf in het bezit heeft. Net als het kapitaal voor zekere professi- onneele opruitersSommige mutualisten en samen- werkers meenen, dat de wet hun privilegies of voorrechten zou moeten verleenen, omdat zij mutu alisten of cooperaters zijn. Dat is even verkeerd niemand moet voorrechten hebben in onze eeuw. De vrijheid is zulk een machtig wapen, dat de zwaksten er sterker door zijn dan welke steike man ook als zij maar niet te dwaas en te ikzuchtig zijn om zich te vereenigenWat kan de rijkste groothandelaar tegen eene samenwerking van eenige duizenden arme werklieden Niets. Zondag 22 December aanstaande, zal onze Rederijkkamer De Catharinisten ter gelegen heid van haar tienjarig jubelfeest, het treurspel Twee Tijgerinnen of een levenslange vrouwen- strijd om de alleenheerschappijvan Dr Is. BAU WENS, op onzen stadsschouwburg voor de eerste maal opvoeren. Dit gewrocht van onzen geleerden Stadgenoot is alleszins merk waardig en werd in den driejaar- lij kschen. wederlandschen prijskamp voor too- neelletterkunde door de stad Antwerpen uitge schreven, bekroond. De taal is rijk en uiterst verzorgd, de tooneelen levendig en indrukwek kend. In gansch het werk,erkent men de meester hand van den gevierden Schrij ver van Iwein van Aelst drama, dat hier zooveel bijval be kwam. Moeite noch kosten worden voor het feest gespaard. De herhalingen zijn druk aan den gang. Met de medewerking van Mevr. Vande Wiele, Coppitters, Meylander en de heeren Noterman (ien prijs der tooneelschool van het Koninklijk Conservatorium van Gent) zullen de talentvolle spelers der Rederijkkamer iets overheerlijks te zien geven. Zij hebben immers het publiek aan puike feesten gewend gemaakt. Wij hadden gelegenheid de nieuwe tooneel- schermen, door MM. K. De Mette en A. Thy- baert vervaardigd, te zien, zij zijn grootsch opgevat, prachtig uitgevoerd. De costumen ten deele opzettelijk voor Twee Tijgerinnen ge maakt, worden geleverd door de firma F. Ver hoeven, van Antwerpen, die voorzeker hare goede faam zal staande houden. Naar wij vernemen zijn vele plaatsen reeds besproken. Wij twijfelen geenszins of de Schouw burgzaal zal bij de eerste vertooning te klein wezen. Wij raden onze lezers aan niet te wach ten zich kaarten aan te schaffen, want men voor ziet grooten toeloop zoo van het omliggende als van de stad. Van de blinde halflrankskens geraken wij ook al ontslagen de Nationale Bank gaat ze intrek ken, en dan de nieuwe nikkelmunt, met een gaatje in 't midden, die we aan 'nen draad zullen kunnen rijgen, en die heel dicht op komst zijnl... Zie, wij begrijpen waarachtig niet, hoe sommige menschen nog klagen kunnen Binnen korten tijd zullen er geene arme menschen meer gevon den worden, als die volstreks niet aan te rijgen zullen hebben Tusschen de genadevragen die te Brussel in gekomen zijn ter gelegenheid der geboorte van prins Leopold, bevinden er zich een drietal van socialisten, die tot kleine straffen veroordeeld zijn. Zie, dat zeg ik en dat meen ik, als ik zoo republiekeinsch gezind moest zijn, lijk die gezel len, dan zou ik ten minste ook zooveel tact en princiep willen toonen, dat ik van den kinderk... van het Koningskind niet zou willen meedeelen, ol hem dan toch niet gaan afbedelen. Voor een beetje bonbon mag men toch zijne princiepen niet verloochenen, of men heeft als politiek man geen waarde meer. De Keizers van Duitschland en Oostenrijk zijn voornemens maatregels te nemen tegen het waanzinnig gebruik van tweegevecht in het leger. Dit zal zeker een van de wijsste maatregelen zijn welke door die twee monarken ooit zoude kunnen genomen worden, ten minste als de aan gewende middelen afdoende en praktisch zullen zijn. Men zal in plaats van het duel een eere rechtbank aanstellen, welke uitspraak zal doen in alle geschillen, waar de eer in het spel komt. Over het rooken van de pijp of de cigaar, ziju de heeren doctors wel niet gansch 't akkoord. De nicotine is een traag en doodelijk vergif, dat men langzaam in het lichaam opzuigt, zoo sprak een geleerd professor onlangs op eene conferencie te Berlijn, en nauwelijks had hij zijne redevoering geëindigd, eer hij de spreek-tribune verliet, stak hij eene sigaar aan en blies de blauwe wolkjes genoegeiijk over zijne verbaasde toehoorders.Dat het een traag vergif is mag men wel gaarne aan nemen, gezien dat zekeren Abraham Elemar, een Amerikaan, welke thans 119 jaren op de kruin draagt, van zijn 10 jaar zoo'n vurig rooker is, dat hij zijne pijp niet verlaat dan om te eten en om te slapen. In Engeland, is onlangs eene dame gestorven, Jane Garbut, te Darlington wo nende, waar zij geleefd had, niet ontmoeten kon zonder eene cigare tusschen de lippen. Zij zelve verklaarde aan den dokter dat zij rookte sedert hare 10 jaren. Men vraagt zich af hoeveel tabak die Miss in eene eeuw niet verdampt heeft Charles Lejoucout, noemt in zijne galerie van ioojarigen, een zekere M. Favrot, die stierf in den ouderdom van 104 jaren, en die een harts tochtelijk liefhebber was van de pijp. Ziet men ergens een honderdjarige afgebeeld, ge moogt zeker zijn dat hij Instinctmatig zijne Duitsche pijp of zijn baardbranderke in den mond of tusschen de vingeren zal hebben. Als men dat alles nagaat, dan blijft er niet veel waarschijn lijks in het princiep, dat rooken wel zoo nadeelig aan de gezondheid zou zijn, men zou eer geneigd zijn te gelooven dat het rooken de gezondheid bevordert, omdat de tabaksdamp de microben doodt, en omdat gerookt vleesch beter bederf weerstaat dan welkdanig ander. Het conservatief ministerie brengt België naar den afgrond zucht van tijd tot tijd de econo mist van den Matin. In 1884, na den val van het liberaal gouverne ment, bedroeg de aigemeene handel van België 5 milliard 455 millioen 800,000 fr. 't Zij eène vermeerdering van 100 millioen per jaar. De economist van den Matin heeft gelijk ons land is om zeep. Wanneer zal men de fruitboomen planten Be langrijke punten, die niet genoeg kunnen bespro ken worden. Sedert jaren hebben wij ondervonden, dat de plantingen van af November totNieuwvorst, verre de beste uitslagen hebben opgeleverd. Groot belang ligt er eerstens in, vau nu af te planten, omdat de schoonste planteu dagelijks uit gekozen worden en dan natuurlijk in getal vermin deren, en voor wie laat plant, blijft er gewoonlijk niets dan overschot of planten van geringe hoeda nigheid. Weinigen kiezen hunne planten in den zomer. Wel wordt er nog al aanbevolen in natte gronden na den winter te planten, maar al is den grond vochtig dan plante men boven op den grond op barmjes en men zal er de voordeelen in den volgen den zomer van gevoelen. Hoe vroeger geplant, hoe

De Volksstem | 1901 | | pagina 1