GROOTEN AFSLAG. De enjeM-tasïaalscle oorlof. Lees dit ALLERHANDE NIEUWS. De Rozenmaagd, Niet tegen den Godsdienst. Geeraardsbergen- Aygem-bij -Herzele- ?aea >Te- Scheldewindeke.- i"hénQ a'mlXg Goede winsten Destelbergen- voordeeliger. Het tweede punt is vad even gewich- Tegen de goede plantwijze wordt nog te veel gezondigd te veel en te dikwijls zien wij tegen de natuur in, te diep planten. Wij hebben dezen zomer eene groote beplanting gezien met planten van allerbeste hoedanigheid zoo voor soorten als voor stammen. Hier stonden de boomen, zoo hoogstam- mig als pyramiden, te diep en wel zoo diep dat de onderste gesteltakken der pyramiden in den grond stonden en zich vertoonden of men hier met aan geaarde aflegsels hadde te doen. En dan, wat zullen de boomen nog zakken na de verrotting van de dikke laag stalmest welke onder deze boomen ligt Zulke plantingen zijn zeer nadeelig voor het leven van den jongen boom want, neemt er wel acht op, naar de planting zal de boom groeien, bloeien en goede groote vruchten voortbrengen. Om dan goed te planten zal men het volgende goed in 't oog houden 1° Wanneer men eene uit gebreide planting te doen heeft dit werk door lie den van het vak laten verrichten 2° geene mis plaatste spaarzaamheid toepassen in het werken van den grond en den grond op 80 en 90 tot 1 meter diep omwerken 3° een uitsluicelijk goeden keus doen in de planten naar gelang men de plan ting aanlegt 4d bij het eigenlijke planteu wel zorgen dat de ontplante boomen zooveel mogelijk hunne vezelwortels hebben behouden, hoe grooter deze in getal zijn des te zekere en betere her- groeiïng. Alvorens den boom te planten zal men de wor tels goed opschikken- Al de af- of doorgestoken wortels zal men snoeien om deze te vernieuwen, derwijze dat zij plat op de aarde raken om het vezelgestel meer uit te breiden en de wortels eene horizontale richting te doen nemen In de diep omgewerkte gronden moet men geene groote putten meer maken. Wil men bij planting bemesten dan zal men geen versch hooi, noch paardenmest gebruiken het paardenmest in nabijheid der wortelen toegediend verbrandt dezelve en te vochtig hooimest doet ze verrotten. Het beste mest is het ontbonden of half verteerd mest compost, verteerde graszoden, met aarde van grachtuitgravingen, mestaarde, afval van wol, phosphaten, turfmest, enz., goed met aarde ver meng welke men bij het diepomwerken in den grond zal brengen. De personen welke een abonnement nemen op ons blad voor den jaargang 1902, ontvangen het van heden tot Nieuwjaar GRATIS. Zij ontvangen daarenboven een almanak als nieuwjaarsgift, Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw- •zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. e naaste maand beginnen wij als mengel werk, een der schoonste verhalen uit de franse he revolutie door Petrus Van Nuffel. «Ongedierte noemt Vooruit, de kloosterlingen die uit Frankrijk gedreven worden omdat hun leren een verwijt is aan de vrijdenkers die dat land regeeren Ongedierte de kloosterzusters die 85 instel lingen bestuurden voor arme moeders en zuigelin gen Ongedierte de kloosterlingen die 97 instel lingen openhielden voor ongeneeslijke zieken Ongedierte de broêrkens en uonnekens die 172 toevluchtsoorden ten dienste stelden van daklooze werklieden Ongedierte de kloosterlingen die 229 gestich ten voor ouderlingen, 398 gasthuizen voor gewone zieken, 512 inrichtingen voor verlaten kinderen, 570 huizen van onderstand aan herstellende zie ken, 694 weeshuizen en 1428 armbureelen ver zorgden Ongedierte de kloosterlingen, die 398 hulp huizen voor werkloozèn openhielden. Al de menschen, dewelken die duizenden inrich tingen van zelfsopoffering en naastenliefde bestuur den en verzorgden, zijn «ongedierte», zegt Vooruit want... zij zijn kloosterlingen en... zij bidden Wij laten onze lezers oordeelen. Gezel Angenot vroeg in de gemeenteraadzitting te Verviers, Maandag, de verwereldlijking van het hospitaal, als een goede socialist de Zusters be- leedigende. Hij werd echter te woord gestaan door MM. Boland en Limbourg. De liberale burge meester, M. Mullendorf, was verplicht hulde te brengen aan het godsdienstig personeel van hun hospitaal. De kwestie van de verwereldlijking der gasthui zen stond maandag avond op het dagotde van den gemeenteraad van Antwerpen. De socialistische volksvertegenwoordiger en gemeenteraadsheer, ci- toyen Terwagne, wilde doen beslissen dat de be stiering der godshuizen eene school van wereldlijke ziekendieners en diensters zou inrichten, om dan zoo spoedig mogelijk de zusters uit de gasthuizen te kunnen jagen. De burgemeester, M. Van Rys- wyck, antwoordde dat al de liberalen van den raad het eens zijn om de zusters uit de gasthuizeu te willen zetten, maar hij vroeg of die maatregel wel gepast is en onmiddellijk kan uitgevoerd werden vrouw door de policie aangehouden en veroordeeld voor slechte feiten met minderjarige, 14 a 15 jaar oud. Maandag werd er eene herberg, op bevel van hooger gerecht gesloten Het is te hopen dat er nog andere zullen volgen. De stad hoe klein ook krioelt van zulke koten waar ongelukkigen, eens binnen ouders en anderen be stelen om in ontucht alles te verbrassen. schuldigingstelling heeft maandag het aanhou- dings mandaat bekrachtigd, afgeleverd tegen de weduwe B... en zekeren S.., haar knecht, verdacht van M. B... vergiftigd te hebben. Deze zaak is zeer ingewikkeld uit het onderzoek blijkt dat B... zelf drie pakjes stryeknien gekocht heelt bij een apotheker van Aalst, en de lijkschouwing heeft be wezen dat do vergiftiging door stryeknien veroor zaakt werd. Het gerecht moet verder onderzoeken of er eene misdaad, een ongeluk of eene zelfmoord in 't spel is. RllO-o-pnhnnt - Zondag morgemi is hier een broedermoord ge pleegd. Een inwoner der gemeente, die over eene rekening twist had met zijn broeder, heeft de zen met een geweer doodgeschoten. De dader heeft zich gevangen gegeven. Ecu onfeilbaar geneesmiddel. Zoodra men den eetlust verliest en men ziet niet wel treurigen mismoedig gevoelt is het voldoende een of twee doozen purgeerendepillen van Dr Walthéry te ne men aan aanstonds vroolijk en gezond te worden. Teverkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. RpIppIa De genaamde A. Abeel, verkens- Ijclttlt.- slachter, 60 jaar oud, werd zater dag namiddag door een koopwarentrein uit St-Ni- kolaas verrast en erg aan het hoofd en den linker arm gekwetst. Het slachtoffer is bediend. Men hoopt hem nog te redden. Frank rilt - Donderdag was de cirk Ra- 1 ctïIRl IJK..- ney per bijzonderen trein van Roanen naar Loyn vertrokken. In een der wagens per wagon vervoerd, stond een kofïerfor met eene som van 43,000 fr. papieren weerden en voor 60,000 fr. juweelen waartusschen geschenken aan mevr. Raney van den khedive van Egypte van den czaar van Rusland en van den huidigen koning van Engeland. Toen de wagen te Rouanen aangekomen' was, bevond men dat het kofferfort geruimd was, de diefstal beloopt 120,000 frank. Ff*Iïf - Verleden nacht en heden gedurende gansch den dag heeft een geweldige storm boven onze stad en omstreken gewoed. Ten gevolge van een hevigen windruk is heden morgen, omstreeks 7 3/4 ure, op den Dendermonschen steenweg, een muur van een in aanbouwzijnde huis omgeslagen. De zware massa kwam terecht op twee aanpalende huisjes welke ten gronde vernield wor den. De bewoners van een dezer huisjes, de echtge- nooten De Pauw-Rogge, konden gelukkiglijk in tijds vluchten. De vrouw werd evenwel licht gekwetst aan het gelaat en bekwam eenige andere onbeduidende kneuzingen. In het tweede huisje, had evenwel een vreeselijk ongeluk plaats. Daar bevond zich de we duwe Lacquet, geboren Marie Van Pachterbeke, 57 jaar oud, dienstmeid van den heer Fouquet eige naar van hoogergemeld in aanbouwzijnde huis. De arme vrouw kreeg eene groote massa steenen op zich en wanneer men er in slaagde haar van onder de puinen te halen, zag men dat zij een lijk was. De ongelukkige had eene gapende wonde aan het hoofd, talrijke kneuzingen op gansch het lichaam en een harer beenen verbrijzeld. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht, waar twee ge- neesheeren den dood vaststelden. De geheele stad door zijn talrijke pannen van de daken gerukt en schouwen omvergewaaid. Ook de boomen der openbare beplantiugen hebben veel ge leden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, A A F SF. Een duivenmelker van den Wa- terlooschen steenweg, M. E. Bo- j dart, bracht zondag morgend eten aan zijne duiven j en vond den kijker geruimd, van de 20 bleven er i nog 2 duiven over De diefstal moet 's avonds rond 9 ure gepleegd zijn, door twee kerels die door de policie gekend zijn. Indien men de dagbladen voor al de liberale moest gelooven, zou men haast denken dat de helft van de iuwoners der gemeente Esschenaangetast zijn door de zwarte pokken dat de openbare besturen daarvan de schuld dragen, omdat er geene voldoende maatre gelen genomen werden om de uitbreiding der ziekte te beletten, enz., enz. De waarheid in heel de zaak is, dat er te Esschen in het geheel 3, zegge drie gevallen van pokziekte bestadigd werden, waarvan een enkel met doodelijken afloop, en dat op eene bevolking van bijna 5000 zielen De overheden hebben ten volle hunne plicht gedaan, zoodra er zich een geval voordoet, wordt de zieke naar 't ge sticht Sint-Michael gevoerd, waar hij door de Zusters liefderijk verpleegd wordt. De huizen waai de ziekte heerschte, werden zorgvuldig ontsmet, eu de doktoors hebben de inenting gedaan of ver nieuwd bij het meerendeels der inwoners. Zeker is het te betreuren dat sommige lieden door veroor- deelen verblind weigeren de inenting te lateu doen en in dit geval verkeerde de persoon, die aan de ziekt, besweken is, maar veroordeelen worden op eenen dag niet uitgeroeid. en vrijdag hebben de dieven hier weer hunne ron de gedaan. Bij Victor De Corte hebben zij den in houd der toogladen geroofd, alsook een zilveren zakuurwerk, een kleedingstuk der vrouw en eene flesch genever. Bij August Eeckhout zijn de dieven verraden geworden door het huishondje en onver- richterzake moeten vertrekken. Bij Florimond Lip pens hebben zij een paneel uit de deur gezaagd, doch hebben niets kunnen meenemen. op al onze •clieuralinanakkeii te beginnen van af 20 centiemen, 30 centiemen en 60 centiemen 't stuk, franco te huis gezonden. aan winkeliers en onze uitverkoopers. 60 jaar oud, werd Zondag door den wind in eene gracht, nabij zijnen boomgaard gelegen geworpen. De ongelukkige is verdronken. 7\vit«PrlanH Terwijl de postbestuurder liU llbcILUHl. van Negruz kanton Frei burg, verleden Zondag met zijn famillie in de kerk was, zijn er dieven in zijne woning gedrongen en deze hebben zijne oudste dochter, een sterk meisje van 18 jaar, die op het huis paste op wreedaardige wijze vermoord. De ouders vonden het lijk van kind toen zij 't huis kwamen. Zij lag in den gang, in haar bloed badend. De ongelukkige leefde nog, maar stierf eenige uren later, zonder nog tot haar zeiven te zijn gekomen. Alles duidde aan, dat er een hevige wor- stelling had plaats gehad tusschen de moordenaars en het meisje en ongetwijfeld heeft de doodelijke slag haar getroffen, toen zij naar de deur snelde om hulp te halen. Het wapen waarmee de misdaad gepleegd is, een klein bijltje zat nog in hare wonde. Er waren geen sporen van de daders. Men hield twee-drie personen aan, maar moest ze spoedig weer loslaten, Dan vielen de vermoedens op een kozijn, zekere Chatton, dien men voor het huis der misdaad, kort na de ontdekking derzclve had zien staan weenen en die nu spoorloos verdwenen was. Zijn signalement werd rondgezonden en dinsdag hielden de gendarmen hem aan te Lousanne. De man had eene allerslechtste reputatie en men had zich ditmaal ook niet bedrogen. Hij heeft reeds vol ledige bekentenissen afgelegd. Hij is inderdaad den moordenaar. Vroeger reeds had hij gepoogd de kas van de post te rooven. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fr aim Br uwé, AAJLSF. - Een sctliPPer is hier in de Dd^alUUG." Schelde gevallen en verdron ken. Pni'tiio il Lissabon heeft men eene vrouw die men overleden dacht begraven. Op 't oogenblik dat de priester, op het kerkhof, de lijkkist zegende, hoorde men een schreeuw. Men opende oogenblikkelijk de kist en vond de vrouw levend, zij stierf vijf uren later ten gevolge van den doorstaane schrik. ï&PVPW>n Zaterdag nacht rond 12 1/2 ure, DcYcl Wl." js er brand uitgebroken inde broodbakkerij van P. Staes, wijk Yzerhand. Het vuur dat nogal groote schade aangericht heeft, kon door de pompiers beperkt worden. lVilrnlaac Vrouw Truyen, wonende ui iiiüuidds. Merotstraat, die aan ze nuwtoevallen lijdt is, terwijl zij aan de stoof zat, in brand geraakt. Hare kleederen hadden vuur ge vat en zij heeft gevaarlijke wonden over geheel het lichaam bekomen. Een gebunr heeft haar gered en de vlammen uitgedoofd. Zij werd maandag mor gend naar het gasthuis gebracht. Uw raad heeft mirakels verricht, want dank zij eene enkele doos dezer lekkere borstpastillen Walthéry ben ik gansch verlost van mynen hoest en keelpijn, waaraan ik sinds zoolang leed. Elvire Caisait, Leerares te Brussel. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. 1 Ten gevolge van talrijke diefstal- 1>1 USStM •- ien in (je kerken van den omtrek der hoofdstad gedaan, had het parket aan de poli cie bevolen een kerel die van deze diefstallen ver dacht word, op te zoeken. De kwaaddoener verliet onlangs het gevang en sinds begonnen de kerkdief stallen. Zondag nacht hield de policie op de Ant- werpsche laan eenige kerels aan die vochten en tusschen hen bevond zich de bandiet dien men tot hiertoe vruchteloos opgezocht had. Men heeft Uem ter beschikking van het gerecht opgesloten. Er zijn te Brusssl twee bedriegers aangeko men, die zich uitgeven voor afgezanten uit Trans vaal gebannen en de liefdadige personen die zij vooral in de voorsteden bezoeken, tot tranen toe bewegen met de akeligste tooneelen van de verza mel kampen af te schilderen. Zij zamelen natuurlijk geld in. De twee schelmen dragen lange baarden en boeren boerenhoeden (vilten met breede boorden) en spreken hollandsch. Zij worden ieverig door de policie opgezocht. De blokhuizen N De eugelsche krijgsoverheden erkennen dat het stelsel der blokhuizen, zcoals deze thans ingericht zijn, op eene mijl afstand van elkander, niet ui- doende is om de invallen der Boeren te beletten deze sluipen 's nachts gemakkelijk tusschen de blokhuizen door. Men zou de blokhuizen moeten oprichten op 6 of 700 yards afstand, en met elkan der verbinden door afsluitingen in ijzerdraad, doch dit zou veelgeld, veeltijd en veel manschappen kosten. Eene eugelsche legerafdeellng aangevallen. De Boeren, die zich ten getalle van ongeveer 2,000 in den omtrek van Heilbron bevinden, heb ben het regiment Kitcheners Fighting-Scouts, onder het bevel van kolonel Wilson, aangevallen. De kolonel, die sedert twee dagen jacht maakte op de Boeren, werd zelf bijna omsingeld,, en kon slechts met moeite ontzet worden door de leger- afdeoling van kolonel Ramington, die in allerhaast ter hulp gesneld was. De twee legerafdeelingen hebben nogal aanzienlijke verliezen geleden en zijn naar Heilbron teruggetrokken. Zegepraal In t westen der Kaap In de laatste week leden de Engelschen een drie tal nederlagen op het oorlogsterrein, een dezer is nu bekend gemaakt geworden door het War-Office, doch slechts nog gedeeltelijk Het War-Offlce bekent dat tusschen Lamberts- baai en Clau-William, niet verre van Kaapstad, het commando Maritz-Malan een Engelsch deta chement versloeg, een kanon nam, alsmede 30 wagens mond- en krijgsvoorraad. De luitenant De Cock werd gedood. Bijzondere telegrammen luiden, dat verscheidene officiers en soldaten werden gedood en gekwetst, en bovendien heel het detachement, bestaande uit 200 man ongeveer, zich overgaf en werd ontwapend. Met die wapens zullen in die streek aldaar een groot aantal Afrikaanders kunnen worden gewa pend. De verllezenltjslen. Volgens de inlichtingen van het ministerie van oorlog, bedroegen de verliezen der eugelsche troe pen in de maand november 161 dooden, waarvan 18 officiers, en 435 gekwetsten, waarvan 45 offi ciers. Er worden nog 77 vermisten gemeld, doch het getal engelsche soldaten, die door de Boeren gevangengenomen en daarna losgelaten worden, wordt zorgvuldig verzwegen. Van de 435 aangege ven gekwetsten, zijn er 58 bezweken. Sedert het begin van den oorlog tot 1 december bedragen de gezamentlijke verliezen, erin begrepen de gevangenen, 35,093 manschappen, waaronder 2,459 officiers. Het getal dooden beloopt 18,348, waarvan 893 officiers. Eindelijk, de vermindering door de engelsehe troepen in Zuid-Afrika onder gaan, zieken en teruggekeerden meegeteld, be draagt 81,750 man. Als men de manschappen afre kent, die terug dienst genomen hebben, beloopt die vermindering slechts 23,471 Krijgsraad. Verleden vrijdag is generaal De Wet gezien ge weest in eene hoeve van Vechtkop, op 12 mijlen van Heilbron. Er heeft eene groote bijeenkomst van Boerencommandanten plaats gehad Steyn, De Wet, Delarey, Mentjes, Botha en Vrede waren aanwezig. De boycott Het komiteit der dokwerkers te Amsterdam heeft besloten de beweging voor de boycott der engelsche koopvaardijschepen te staken, uit hoofde der on voldoende deelneming van den vreemde en der verdeeldheid die tusschen de nederlandsche werk lieden bestaat. Engeland'» handel vervalt. Wij wenschen Engeland's verval niet, verre van daar maar al wat Engeland verarmoedt, wat het verzwakt, wat het ruïneert, moet ons op dit oogen blik toch verheugen, omdat het ons een dag nader brengt bij het einde der nachtmerrie van dezen oorlog, omdat het de Boeren helpt in dien zin, dat het Engelsche volk weldra zal inzien, dat het eerst zich zeiven voor ondergang moet behouden, alvo rens anderen ten ondergang te willen brengen. De laatste cijfers van den Board of Trade zullen als een emmer ijskoud water vallen op de verhitte hoofden der jingoes. Einde September toonde de algemeene handel van Engeland eene vermindering van 96 1/2 mil- lioen tegen verleden j aar. Einde October eene vermindering van 218 1/2 millioen. En einde November reeds eene vermindering van 335 1/2 millioen. Men schat dat voor heel het jaar 1901 de ver mindering van den algomeenen handel een half milliard zal bedragen. Wat vooral in deze cijfers de aandacht trekt, is de vermindering van den Engelschen uitvoerhan del. Einde November bedroeg de vermindering reeds 291 millioen fr., voor de maand November alleen 73 millioen fr. In andere woorden, de handel van Engeland vertoont een nooit gezien verval, te wijten aan den vooruitgang der vreemde concurrentie, terwijl het land zich verder totaal ruïneert in Zuid-Afrika. Deze cijfers zijn meer waard, om het Engelsche volk dat deficit op deficit, lasten op lasten ziet stapelen, tot inkeer te brengen, dan vier groote overwinningen der Boeren. Een hart hebben die menschen toch iet t [s maar aan hunnen zak dat ze gevoeliga

De Volksstem | 1901 | | pagina 2