Zalig1 mm :JêS Gemengde berichten. fi tl DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG DE PRIJS BLIJFT 2,5© FR. WOORDEN. 9 ANDERS NIETS Aan onze Lezers Tc naaste week verschijnt onzen PlakalmanaSt met al de Jaar- en Paarden markten op van België. Afschaffing van 't zegelrecht voor affichen iDrukhcr-Uitarufr 3«u Dan ttuffrl-lr ©eitiit, ftapclltatraat, I a Halat. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, f"a centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand géwprpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. V JAARGANG. NUMMER. Aalst, den 27 December van het jaar O. H 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschendc nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben h«t recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingeu in te zenden vóór 's Maandaao-s. nen te bestrijden, die het zaad van opstand en Transvalers uit voor domkoppen en kruipers, en ontevredenheid overal maar uitwierpen, en zie, ;vast deden zij met do Engelscheu aan. Het is die oude vlaamsche wensch onzer voor- Aders, beste Lezers, die wij met hert en mond U toesturen. Zalig zij het jaar 1902 voor U allen naar ziel en lichaam, zalig voor Kerk en Staat, voor iedc- ren persoon en voor ieder huisgezin, voor oud en jong, voor arm en rijk, voor kinders en ouders, voor meesters en onderdanen. 't Weze zalig bijzonderlijk voor het nieuwe jaar voor ons duurbaar Arrondissement, zalig door de christelijke gehoorzaamheid en broeder lijke liefde der werklieden. Doch de uitgever van DE VOLKSSTEM wilt niet alleen U zijne beste wenschen aanbieden, hij wilt ook zooveel mogelijk het zijne bijdragen om die te verwezentlijken. Te naaste week zal DE VOLKSSTEM ver schijnen in 't formaat van de grootste gazetten van 't land DE VOLKSSTEM zal bijgevolg de goed koopste gazet van't land zijn, die zijne Lezers op zooveel aantrekkelijke lectuur vergast en wij Vevhopen dan ook dat deze niet alleen ons met hunne inschrijvers zullen bij de hand doen, ver- koopers in stad en dorp aanwijzen, kortom een propagandatocht openen waardig van Landbouw en Arbeidwaarvan DE VOLKSSTEM het or gaan van Vlaanderen is. Ja, elke week zal DE VOLKSSTEM zich bij U aanbieden met een fraai bundelken nieuws, lustige grappen van Luibrechts, leerrijke mede- deelingen va; Kozijn Polydoor Vien en Stienzullen ook van tijd tot tijd hunne diepe gedachten over den politieken toestand en c <?rkwaardigste gebeurtenissen mededeelen, zoodal gij, na ons blad te hebben gelezen, in alle rechtzinnigheid zult moeten zeggen Nu weet ik toch wat er IN de wereld en BUITEN de we reld omgaat, nu toch heb ik eens hartelijk moe ten lachen Welnu, beste Lezers wat dunkt U daarvan Zal DE VOLKSSTEM, U dan iederen Vrijdag niet welkom zijn Voorzeker, niet waar En onze goede inzich ten begrijpende, zult gij hetU eenen plicht achten DE VOLKSSTEM overal aan te bevelen en zelfs in lezing voort te leenen. Zoo immers zult gij den wensch inwilligen uwer geestelijke over heid die thans bijzonderlijk in ons schoon land van Aalst alles in 't werk stelt om overal de ware demokratie t<?doen binnendringen. Dit alles zal U voorzeker eenige moeite kosten xtpaar wij kennen onze Lezersvoor zoo iets zul len niet achteruit wijken. Pas eer: r jaren geleden, hebben wij de wa pens opgenomen om hier eenige twistzieke man- welke schitterende zegepralen wij met de laatste jaren niet hebben behaald Met nieuwen moed dus den strijd voortgezet I Laat ons dus het-nieuwe jaar dat ons zou bloeiend toelacht met het oqg naar God, intre den; sturen wij op den eersten dag eene heilzame j bede tot Hem die de geheimen der toekomst kent en peilt, tot Hem van wien alles komt, wien wij alles verschuldigd zijn Zalig en Gelukkig Nieuwjaar Met, veel welsprekeudbeid hebben verscheidene redenaars in de Kamer de wreedheid dor Engelsche Regeering aangeklaagd, en met veel omzichtigheid heeft de Heer Minister van Buitenlandsche Zaken daarop geantwoord, dat Belgenland het recht niet heeft aan de Engelscheu raad of vermaning te ge ven. Dit iilWW# wJPlrvoljraerL* Het Hbïlandsch volk gevoelt voor het minst zooveel genegenheid voor de Transvaalsche Boeren en zooveel medelij den voor de arme slachtoffers der Doodskampen, als wij, Belgen; toch had, reeds eenige dagen te voren, de Holiandsche Minister op dezelfde vraag hetzelfde antwoord als onze Minister gegeven. Nu schreeuwen de socialisten tegen de katholie ke Regeêriug en schelde haar uit voor onverbid delijk koel, onbarmhartig eu wreed! Zij, de Roo- den, zij eu zij alleen gevoelen medelijden met de Boeren; zij durven stout tegen Engeland de stem verheffen, zij zijn de wrekers van het geschonden vólkern echt en zouden zoo maar opeens den Eu- gelschman bet mes op de keel zetten met de be dreiging: Rak u weg uit Transvaal of wij steken! Dat is koddig en walgelijk tevens. Indien ééne partij het recht verloren heeft voor de Boeren op te komen en Engelands wreedheid aan te klagen, dan is het de socialiste partij im mers wat voor de Boeren een voorwerp is van eer bied en liefde, is voor de socialisten een voorwerp van haat en afkeer. Vreedzaam en onderdanig leefden de Transva lers onder bet vaderlijk bestuur van Kruger; zij bewerkten hunne uitgestrekte eigendommen, ver zorgden hun huishouden, ontweken zooveel moge lijk de vreemde gelukzoekers, beminden hun va derland en dienden trouw hunnen God. Alle reizi gers hebben getuigenis gegeven van den oprechten godsdienstzin en van het onwankelbaar vertrouwen in de Voorzienigheid, waarmeê heel het Boerenvolk bezield is. Al zijn zij protestant, toch schenken zij eerbied en bescherming aan de katholieke pries ters, en onthouden zij hunne bewondering niet aan de Liefdezusters, die in hunne hospitalen werk zaam zijn. Vin.lt ge in de socialisten een zweem van gelij kenis met de Transvalers? Neen; wat dezen lief hebben en aanbidden, wordt d oor geencu gesmaad en met voeten getreden. Geen partij is zoo oproerig, zoo onverdraagzaam, zoo venijnig en onbeschoft kwaad op christene geloofs- en zedenleer als de socialisten; zij zoeken naar gelegenheden om het Belgisch vaderland in minachting te brengen, om op koning en konink lijke familie te smaden, om openlijk de godheid Onzes Heeren Jezus Christus te loochenen. Moest Demblon, Furcemont of een ander van den troep zich in 't bijwezen van Kruger tegen den christen godsdienst uitlaten, zooals in de Belgische Kamer herhaaldelijk gebeurde, dan zou de Voorzitter der Transvaalsche Republiek onverwijld bevel geven Pakt dien kerel bij de lurven en smijt hem n buiten 1 Al dat vertoon van medelijden bij de socialisten voor het Boerenvolk is komedie, en waren zij niet in België, maar in Transvaal, zij scholden de Hoezeer Engeland aan zijnen plicht te kort komt met de eigendommen der Zuid-Afrikanen te ver woesten, met vrouwen en kinderen uit te hongeren, dat weet iedereen en in Engeland zelf zijn daarte gen stemmen opgegaan; maar hebben de socialis ten zich niet aan soortgelijke misdaad schuldig ge maakt? In 1884 hebben zij in de provinciën Luik eu Henegouwen huizen en fabrieken afgebrand en vernield meermalen hebben zij door het leggen of werpen van bommen vreedzame en argelooze wezens verminkt en vermoord. Dan werden de plegêrs dier schelmstukken in de socialiste bladen verschoond en ter bewondering gesteld Moesten die kerels zoo machtig worden tegen fons als de Engelschen het zijn tegen de Boeren, dan zouden de hoofden rollen gelijk onder het Fransche ISchrikbewind, huizen en wijken zouden opgaan in ook als tijdens de Commune van Parijs, en in laats van in doodskampen te worden opgeslo- zouden de vrouwen en kinderen, aan elkaar gebenden, in het water geworpen worden, zooals Dan ton met honderden en honderden gedaan heeft. Dat medelijden der socialiste hoofdmannen is ^Aiet-oprscht hunne woordenkramerij in de Ka mer is voor de Boerenzaak geheel nutteloos en kan geen ander doel en gevolg hebben dan tijd te ver spillen en de behandeling van nuttige wetsontwer pen tegen te houden. Hierachter geven wij de vertaling van het ver zoekschrift dat door het Sijndihaat der Boeknijver- hedenvan Oost-Vlaanderen naar den heer Minister van Financiën werd gezonden, om de afschaffing van het zegelrecht voor de affichen te vragen. Dit verzoekschrift bevat vele waarheden, en wij raden onze leden aan hetzelve aandachtig te over lezen. Mijnheer den Minister van Geldwezen. Als vertegenwoordigers van de belangen der druknijverheden in Oost-Vlaanderen, hebben wij de eer aan uwe goedkeuring te onderwerpen de wenschen, reeds door andere soortgelijke Krin gen uitgedruktbetrekkelijk het afschaffen van 't zegelrecht voor affichen Benevens de moeilijkheden en last die de toe passing dier wet ons dagelijks aandoet, willen wij doen opmerken dat die wet rechtstreeks strijdt, niet alléén met onze belangen, maar met die van 't algemeen, en niet meer overeenkomt met den vooruitgang van onzen tijd de dag van heden im mers is de reklaam een noodig iets geworden. Wij gelooven dat het zegelrecht geene overgroote opbrengst voor 's lands financiën daarstelt, en wij voegen er bij dat het do uitbreiding en den voor uitgang onzer nijverheid tegenhoudt, door de be lasting die onze produkten treft en die onze klan ten dikwijls weerhoudt. De wet die eene belasting legt op de reklaam of publiciteit, wordt dikwijls overtreden; alléé n wan neer het drukwerk geldt, wordt zij toegepast. Zien wij geene reklamen op zink, op muren en afslui tingen geschilderd, die jaren lang blijven bestaan, vrij schieten van belasting, terwijl het kleinste plakkaatje, dat als reklaam.kan worden aanzien, aan eene taks van 5 centiemen is onderworpen Na eenige dagen nochtans wordt dit plakkaatje overplakt, gezien de weinige plaats waarover wij beschikken. Voor eene affiche, die de grootte zou hebben van de muurschilderingen welke wij komen aan te halen, zou men, als drukwerk, honderden franks belasting te betalen hebben, al ware nog die affiche op een klein getal exemplaren getrokken. Het springt dan ook in 't oog dat de wet, in deze voorwaarden, niet rechtvaardig is, dewijl de klant natuurlijk den voorkeur zal geven aan schilder werk. Aldus wordt aan de druknijverheid eene bron van werk ontnomen en wordt haar zelfs eene hoogst schadelijke concurrentie aangedaan. Benevens die grooto nadeelen, hebben wij nog de verantwoordelijkheid tegenover den fiskus en de mededinging der vreemde drukkers. Al onze affichen moeten gezegeld zijn voor gedrukt worden; indien bij misslag of soms door winstzucht van den belanghebbende, affichen worden uitgehangen die om de eene of andere reden geen zegel dragen, 't is de drukker die er de verantwoordelijkheid van heeft; hij is het die de boete zal moeten betalen, zonder dat ooit rekening gehouden wordt van de omstandigheden, en alhoewel het de klant alléén is die voordcel trekt uit eene reklaam die hij heeft willen goedkoop maken, met de wet op 't zegelrecht te overtreden en den afiiehetimber weg te laten. De vreemde drukkers, die reeds- zoo bevoordee- ligd zijn door de lageinkomrechten die zij te beta len hebhen, in evenredigheid van betgepe wfj moe ten betalen om onze produkten in hunne landen te brengen, mogeu hier hunne affichen invoeren in gelijk welke hoeveelheid, zonder dat zij gezegeld zijn. De gebruiker moet die enkel doen zegelen naarmate hij ze noodig hooft voor aanplakking, en in gevalle van misbruik heeft de drukker geene de minste verantwoordelijkheid. Wij verhopen, heer Minister, dat ons schrijven u de gegrondheid onzer aanvraag zal doen inzien en u zal aanzetten het zegelrecht voor affichen af te schaffen. De druknijverheid zal er rechtstreeks voordeel uit genieten en voor de werklieden zal meer en winstgevender werk zijn want het is onbe twistbaar dat die rechtveerdige maatregel de re klamen zal doen aangroeien. De kunstsmaak van het drukwerk zou daarbij meer en meer betracht worden. Dat cr in 't jaar 1 wondere jfslk geheurtenisseQ voorvallen, dit staat vast; zoo predikt de uil dut men in de gemeente Neer- Oeteren, tusschen de 22 lotelin- gen, welke dit jaar aldaar voor de militie inge schreven zijn, vader en zoon te samen, arm aan arm, naar de stembus zal zien trekken! Die heb ben recht van te zingen Wij zijn gezworen kameraden Wij zullen malkanderen niet verlaten. T is te zeggen, Een slictvader en zijn stiefzoon. Dat zijn van die voor- en na.leelige servituden of gerechtigheden, die er kunnen ontstaan, als een jonggezel met eene bojaarde weduwe trouwt. Dc Honing en de Caoutchouhandcl. In een verslag over een bezoek van koning Leopold aau de tentoonstellingen van automobielen te Parijs meldt de Figaro dat Z. M. aan een der stands kol mendo vroeg van waar de tentoonstelier zijn caou- tchou trok. Van New-York of van Antwerpen was het antwoord. En zijt go tevreden over dien van Antwerpen, den onze? Ja, Sire. Hoeveel verbruikt ge daarvan? Nadat de exposant geant woord had, ging Z. M. voort, tot de personen die hem omgaven. Gij begrijpt waarom ik dit vraag. Indien onze caoutchou niet voldoende gevraagd werd, zouden wij in Congo iets anders moeten plan ten, dan de boomen die ons nu den ciontchou leveren. Te Floreutie is verleden donderdag 'nen zonderlingen reiziger aangekomen, hij heette Janneersch en was blootvoets eu met barrevoet- schen kop, hij kwam van Francfort. Volgens hij zegde, ging hij te Rome 't Protestantismus afzwe ren en zich tot den Katholieken godsdienst bekee-

De Volksstem | 1901 | | pagina 1