t DE ROZENMAAGD De Huist ROTSCHILD. NIEUWS m ROZIJN POLIDOOR. i FRANK, aargang* Nr 539. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 18 Januari 1902. ïlirij- ingsprijs. Aankondi- gingsprijs. 100 Visietkaarlen met scheuralmanak Mislukt Papenschandaal. De nieuwe legerwet. "wBBapppi nementsprijs voor België, franco te 60. Voor de vreern- en, 5,00. 5 cen- het nummer. ien brieven hoeven mj toegezonden te i, Alle briefwis- q moéten den dijns- önd op onze buree- igekomen zqn, het •n woensdag avofld a gaande. Ongetee- brieven worden in eurmand geworpen, e postbureelen ont- i inschrijvingen, op y dl tippen van het De onkosten der ngbrieljes zyn ten van den bestemme- den gejieve, bij ver ing van woonst, het erechtwijs te zenden. Omltkfr-lllttQfiifr 3an tiait Huf(cl-0t ©tuit, *u)>tllr«trai>t, 13, tt 2latgt Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankon digingen tusschen de nieuwstijdingen 20 cen- tiemeif per regel. Aan kondigingen otrde 3* blz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* Dladz. worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen zich uitsluitend te wenden tol het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brus sel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereenvolgens zal verschijnen. Rucht- baarmakingen in te zen den vóór 's Maandaags. ie valsche democraten gaan hoe langer hoe Ier. 't ls het lot ran allen die het gezag der H. k niet in ryne geheelheid willen aanvoerden, oo hebben de groene schrijvelaars begonnen de politieke mannen der katholieke partij aan anden daarna hebben ze de geestelijkheid gevallen later hebben ze de bisschoppen niet jr gezwicht en nu trekken zij opentlijk te velde ïn Z. H. den Paus ter gelegenheid der benoe- ig van den nieuwen bisschop van Luik. )e Gazette van Brugge doet hst in dezer ge bemerken ioort wat de christene demokraten schryven Ier den titel van De nieuwe Bisschop van ik De gèldzak zegepraaltDe volksgezin- i ran Luik zijn het hert in. De socialisten jube- men drijft de Luiksche werklieden naar hun- clubs. )at is dus wel Z. H. den Paus rechtstreeks aan- den. De H. Vader, alvorens bog eene benoe- ig te doen, zal voortaan eerst dienen het ge kt en de goedkeuring te vragen der democra tie M. Daens voor hun zienlijk opperhoofd inen. irecht, 'ten schijnt ons niet1 dat de liberalen verder giDgen, wat betreft de inmenging van lurgerlijk gezag in kerkelijke zaken, s de geestelijke overheid den raad geeft de olieke regeeriug niet roekeloos in gevaar te gen om de wille van het kwaad dat er uit zou iten voor den godsdienst, antwoorden de de- raten Dat en gaat u niet aan dat zijn poli- s zaken, en wij doen daarvan wat wij willen. Is de opperste geestelijke overheid, de Kerk ierende, eenen bisschop aanstelt, de democra- roepen, schrijven 't is eene schande, gij ver- t den geldzak a boven de ziel van het chris- volk 1 fanueer is het dan wel voor de democraten fanueer zijn zij gehoorzaamheid en eerbied ichuldigd aan het geestelijk gezag 'nze Brugsche confrater voegt er met roden bij Die verdwaalde menschen willen hen niet la- overtuigen. Een liberaal of een socialist zal eenmaal bekennen dat de katholieken dien of maatregel genomen hebben die wel was de locraten nooit. Al wat de katholieken doen is ;ht. De democraten kennen en bestrijden maar en vijand den katholiek. De vooriugenomen- d der democraten zoo groot en zoo bestendig ide, 't is nutteloos met hen in gesprek te komen. Je overeenkomst werd hun aangeboden. Zij wierpen ze, zelfs in grondbegin. Zij verkiezen gezelschap van liberaal en socialist. Eene schoone vertelling, hé Maar, tot spijt van den Petit Bleuligt de vertelling in 't water. De bedoelde priester is zekere Eerw. heer Pau- lus, die in 't gesticht voor krankzinnigen te Zieke ren werd opgenomen, anderhalf jaar geleden, na dat hij talrijke blijken van geestesongesteldheid had gegeven en door wettelijk, geneeskundig on derzoek krankzinnig was bevonden. Het bisdom van Luik betaalt het hoogste jaar geld voor zijne verzorging en toen de geestelijke overheid onlangs aan den geneesheer van het ge sticht vroeg, of de E. H. Paulus nog niet voldoen de hersteld was om het gesticht te mogen verlaten, antwoordde de geneesheer, M. De Bruyn, alge meen gekend als liberaal, ontkennend. Bleve do E. H. Paulus wederrechtelijk opgeslo ten, alleen de liberale Dr De Bruyn zou er schuld aan hebben. Daar had de Petit Bleu niet aan gedachthij had zijn kwakkel de wijde wereld ingezonden, alleen op de getuigenis van den zieke zelf, die zegt I niet krankzinnig te wezen. Maar dit zeggen alle krankzinnigen gaat in 't zelfde welk gesticht voor geesteslijders, allen zullen beweren dat hun niets deert. Maar deze getuigenis telt voor evenveel als die van den Petit Bleu zou tellen indien hij beweer de geen leugenaar te zijn. Gelijk altijd is het den Petit Bleu enkel te doen geweest om Kerk en geestelijkheid te bezwadde ren, daarbij veronderstellend dat zijne tegenstre- j vers in staat zijn tot hetgeen zijne meesters uit voeren, die er zelfs, gelijk te Rijsel, niet voor te rug schrikken een kind te verkrachten en te ver- moorden om er een geestelyke te kunnen van be schuldigen. Slechterikken, de knechten der Eerlooze vrij metselarij voar bultea de stad, 0,15 sneer voor port. De Petit Bleu heeft de specialiteit der papen- ïandalen, 't is te zeggen dat hij, onder de dienst- re pers der vrijmetselarij de bijzondere zending eft, papenschaudalen uit U vinden. Nu had hy wederom iets bijzonders aan de hand: m priester, die te onafhankelijk was naar de esting der geestelijke overheid en die daarom dert twee jaren in een zothuis zit opgesloten te ekeren-bij-St-Truiden, hoewel hij volkomen ge- nd van geest is. 't Was rond het jaar 1730. Te Frankfort, in een der somberste en meest afgelegene straten van het zoogenaamde Jodenkwartier stond alsdan een ne derig huisje met het uithangbord Rotschild. Daar verbleef zekere Moyses Amschel, rondleurder in oude medailles, munten, enz., doch zeer eerlijk man. In 1745 werd zijn zoon Mayer geboren, die, eenige jaren later, alhoewel tot rabijn bestemd, zijne studiën liet varen en zijnen intrek nam in een bankiershuis te Hanover. Deze nu door aan houdenden vlijt gelukte er in eenig geld te verza melen, genoeg om het oude huis Rotschild aan te koopen. Van toen af kreeg hy er den naam van aan, en kreeg er van 't volk dien van eerlijke Jood bij 1 Zijne rechtschapenheid was zoo vermaard, dat hij in 1809 het vertrouwen wou van Willem IX, keurvorst van Hessen-Kassei in Duitschland. Zie hier in welke omstandigheden De Fransche legers waren Hessen-Kassei bin nengevallen en plunderden al wat zij konden. Ge noodzaakt zyn land te verlaten, en in de onmoge lijkheid gesteld al zijne rijkdommen mede te ne men, ontbood de vorst den joodschen bankieren vertrouwde hem 15,000,000 fr., den intrest die deze som moest opbrengen er van afstaande. Wan neer de vyandelijke troepen nu 't kasteel waren binnengestormd, deden zij alle mogelijke opzoe kingen om 's vorsten schatkist te ontdekken, doch nutteloos, men nam nadere inlichtingen en kwam tot de zekerheid dat Rotschild in het bezit was van bet gezochte geld. De opperhoofden van 't leger treden onverwachts bij den bankier binnen, onder zoeken nauwkeurig boeken en registers, maar te vergeefs. Zij ondervragen Rotschild en uoch be dreiging noch belofte kunnen den rechtschapen Jood doen wankelen. Eindelijk, overtuigd dat zij bedrogen zijn, gaan de afgevaardigden heen, en, wanneei nu, in 1814, de Keurvorst terugkomt, wordt hij door Mayers zoon, Nathan daar de vader reeds twee jaar dood was in 't bezit gesteld zijner 15 millioeu fr., de Rotschilden integendeel behouden eene som van ruim 4 millioen fr. Nu zien-wij Nathan en zijne 4 broeders te gely- ker tijd op de 5 grootste geldmarkten van Europa verschijnen Nathan, de jongste, wien vader den schat had toevertrouwd, gelukte erin op 5 jaar tijd zijn kapitaal 2,500 maal te vergrootcn. Geen wonder dan, dat Wellington, later Napoleons over winnaar, tot hem zijnen toevlucht neemt en van hem het noodige geld tot het voortzetten van den oorlog, verkrijgt: zaakje dat den bankier 1,200,000 ponden sterling winst opbrengt (ruim 30 millioen fr. onzer munt. Eenige jarou daarna, wanneer Napoleon, Elba ontvlucht, Europa den oorlog zal verklaard heb ben, verlaat Nathan Engeland en volgt al de troe penbewegingen, zoodat bij zich den 17 Juni 1815 te Waterloo bevindt. Hier ontmoet men hem tus schen de generaals, i«do>f*0i ondervragend, alles in 't oog houdend, tusschen hoop en vrees geslin gerd, tot dat hij eindelijk Blucher's voorhoede, die de bondgenoten ter hulp komt, in de verte be speurt nu is hij verzekerd over Napoleons neder laag Aanstonds verlaat hij het leger, ijlt naar Brussel en bereikt eenige uren later Oostende waar hij de zee wil overzetten doch een vreeselijk tempeest slingert de baren tot over het strand geen enkel matroos durft het wagen tot den over kant te stijgen. Vruchteloos belooft hij 1000 fr. eindelijk toch biedt een arme schipper zich aan, den vreemdeling voor 2000 fr. tot op den anderen oever te brengen. Pas is hij ingescheept of de storm bedaart en den 18, rond den avond bereiken zij Dover den volgenden morgen staat de joodsche bankier op de beurs van Londen. Daar wist iedereen dat hij het leger gevolgd had en den staat van zaken wel moest kennen, bleven al de oogen op hem gevestigd. Wat doet hij Hij zendt al zijne gewone agenten uit en gebiedt met haast een groot deel zijner actiën te verkoopen. Daaruit bleek voor ieder dat de Engelscho troepen verslagen waren en dat het eene goede zaak was het voorbeeld van Rotschild na te volgen. De ban kiers integendeel, die alles aan eenen spotprijs aankochten, waren, zei men slecht ingelichte man nen. In den namiddag eerst kwam de tijding van Na poleons val en onmiddellijk stijgen de gedaalde actiën toteenen ongelooflijken prijs. Ieder beklaag de Rotschild, maar niemand wist, dat die slecht ingelichte bankiers geheime agenten waren van den slimmen jood, die op eenen dag 30 millioen gewonnen had Ziedaar de oorsprong dier schat rijke familie die heden meer dan 3,000,000,000 fr. bezit. Geen enkel land tor wereld, hoe rijk het ook weze, wien zulke schat eigen is De voornaamste wijzigingen, door de regeering voorgesteld, betreffen de milicianen die thans in dienst zijn, dus ook degenen die op i October laatstleden zijn binnen gegaan. De regeering wil de inkorting van den diensttijd op hen niet toepassen zij stemt er enkel in toe dat de soldaten, thans onder de wapens, ten laatste in onbepaald verlof zullen gezonden worden terzelfder tijd als die der klas van 1902. Wij denken nochtans, indien onze vrienden in de Kamer er op aandringen, dat de regeering op dat punt nog wel eenige toegevin gen zal kunnen doen. Wat de vergoeding betreft, de thans in dienst zijnde soldaten zullen die trekken zooals zij tot nu toe in' voege was. Na den 1 October 1902 zul len de milicianen en vrijwilligers van het conti- gent der thans in dienst zijnde klassen, voor wat de vergoeding betreft op gelijken voet gesteld worden met die der klas van 1902, die alsdan binnen komt. Er wordt nochtans eene gunst ver leend aan de troepen te voetin de klassen van voor 1902 zullen zij 30 fr. per maand blijven ont vangen, terwijl die der klas van 1902 en volgen de slechts 25 fr. zullen trekken. Smet kennen als een fanatiek liberaal, die van zy- nen invloed gebruik maakte om de officieele scho len te bevolken. Zooveel het hem mogelijk was, verplichtte hij de pachters der goederen, die hij beheerde, en zelfs de werklieden die werk verlang den op de eigendommen de Kerchove, hunne kinderen aan liberale oudorwyzers toe te vertrou wen. In den Daily Telegraph n komt eeu lof artikel voor over den schitterenden toestand der spaar- en lyfrentkas in België, alsmede over de uitbreiding van het vakonderwijs alhier. In 1880 waren slechts 40 dergelijke scholen met 8000 leer lingen. Thans telt men er 533 met eene school bevolking van 40,000 leerlingen, 't Is ongelooflijk, met welke reuzenstappen ons landeken naar den afgrond gaat. Gauw de geuzen weer aan 't bewind geroepen, of België's meubelen kernen onder den hamer. Een rijke koopman te Valparaiso, in Amerika, werd door eenen officier uitgedaagd tot het tweegevecht. Nu schreef de koopman aan den uitdager den volgenden brief Ik wensch volstrekt niet door u doodgeschoten te wordon ook heb ik geen plan u dood te schieten. Ik stel u u dus voor dat gy in het nabijzijnde boscb een- en boom uitzoekt die zoo wat van myne dikte is, u on dat gy op eenen afstand van vijtig, veertig of dertig passen, naar keus, er duchtig op los schiet. Indien gy den boom raakt, dan zal ik u u excuus komen vragen doch raakt gij hem niet, dan vraagt gij mij excuus. De officier las den brief, begon luidkeels te lachen, en zijne dulligheid was over. Maandag morgend werd te Quiireg- no«, by gezag van recht, door een deurwaarder de meubelen verkocht van citoyen Roger, gewe zen volksvertegenwoordiger, dd. burgemeester van Quaregnon, die onlangs uit de roode partij gesloten is geweest omdat de socialistische Kamerleden, die hun mandaat hadden mogen behouden, wat ai te hevig had aangevallen. Lowie Pint was twee zondagen zat geweest. De pastoor was het te wete gekomen en was nu bezig in zyn hoogmissermuen met op de dronkaards af te gevon. Ja, zei de pastoor, de dronkaards roepen, binst dat ze hun nen laatsten stuiver op den toog werpen Bazinne nog eene pint. Lowie die zat te slapen achter zijnen pilaar, schiet wakker en roept al geeuwen u breng nog een veor mij ook. Het Laatste Nieuws kondigt met verontwaardiging aan dat in het grootste getal gemeenten van het arrondisse ment Brussel talryke reklamen ingediend ziju tegen de inschrijving van kiezers het spreekt 011- Aan elk den vriendelijken goeden dag, veel der andere van de gemeente Saventhcm. alwaar, geluk en zegen, vrede en welvaartIn lsk,H?nA 1 ^weer^ bet, de klerikalen de afschrabbing vragen hadden de socialisten over tijd 14 zetels in de naee^daa Kift hhöralër kfë^ers. Welnu, het is de kicsagent der Diberale Vereeniging zolf die zich sedert drie of vier jaren met dat schoon werkje bezighoudt, tellende op de nalatigheid I Kamer. Dit getal is allengskens verminderd en nu hebben zij in de kiezing hunne vier laatste zetels verloren. Daar gelijk hier beginnen de werklieden klaar te zien en hebben ze ondervonden dat ze maar dienden om eenige hoofdmannen vet te mesten. Victor, ge moet kloppen vooraleer ge binnen komt Vrees niets, baas, 'k wiste wel dat er niemand en was, want ik kijk altijd eerst door 't sleutergatGent. Daar de naam De Smet zeer verspreid is alhier, is het noodig duide lijker te zeggen wie de ontrouwen beheerder van goederen is, ten einde personen, die voor niets in de zaak gemengd zijn, niet te doen verdenken. De beheerder in kwestie is de genaamde Firmin De Smet, zoon van M. Louis De Smet, gewezen op ziener van het lager onderwijs en gewezen hoofd onderwijzer te Ledeberg. Firmin De Smet is 26 of 27 jaar oud en sinds zes jaar beheerder van een deel der goederen van de gravin de Kerchove de Denterghcm. In deze hoedanigheid deed zich De kiezers om hun kiesrecht te doen verdedig jaar vraagt de liberale agent de afschrabbing 95 kiezers van Saventhem, waaronder verschillige liberalen en socialisten. Dat feit ontmaskert de taktiek der liberalen zy spreken gedurig van be drog en betwisten hunne eigene kiezers De so cialistische minister Millerand is vrydag in de sta tie te Lywn door de socialisten zelf uitgefloten ge weest. Er werd geroepen Brood Werk Men riep hem toe Verrader Terwijl by zich naar zyn rijtuig begaf, waarvan de ruiten gebroken wer den. Er werd een kerel aangehouden, dio peper meende te werpen naar den kop der poe. den urn ze op hol te doen gaan. Uwe verkleefde Kozijn, POLIDOOR. Mbhgblwbrk. Verboden nadruk. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOE Petras VAN NUFFEL. Meermaals duurde het feest tot laat in den acht, want men was in een jaargetijde de ïaand Juli wanneer de nacht veel aangenamer i aan den dag. De oogst nog niet aangevangen ijnde, zoo was er geenszins overvloed van bezig- ieid. En dan, in eene omstandigheid zóo buiten- ;ewoon mocht de speelman wat langer op het dak ilijven In dier voege ook redeneerden alle lie- len, jongens en meisjes, en zelfs meer dan éen ■ergrijsd hoofd en uit ganscher harte namen de lorpers deel in de algemeene feestvreugde, zonder ïoegenaamde bekommernissen, zonder zorgen voor norgen. Klonk het tusschen de edele gasten van het slot )ok: De zorgen voor morgen Neen toch. Verscheidene dezer edellieden hadden den 5 Mei 1., de opening der Algeöieene Staten bijgewoond sner met gewettigde verontweerdiging ontdekt, lat enkele afgevaardigden op zich zeiven eene Na tionale Vergadering stichtten, weerstonden aan den wil des Konings die hen dreigde te ontbin den en, door den eed van den befaamdeu Jeu de Paume, zwoeren niet te zullen scheiden voor aleer Frankrijk eene nieuwe Staatsregeling te heb ben gegeven. Zij hadden diep gezucht, ziende dat Lode wijk XVI bang werd en, in de hoop den vrede te behouden, voor de rebellen zwichtte. Het was eenige dagen vóór deze toegeving (27 Juni 1789) door onze Bretonsche edelen bestem peld als een akte van zwakheid - - dat het huwelijk van Lodewijk de Boisdesmares en zijue terugkomst in BretaDje voorviel. Banketten, jachten en dans- leesten hadden een oogen blik den toestand van zaken doen vergeten overigens, menig edelman dacht dat de gisting, waarvan hij te Parijs en te Versailles getuige was, in haren oorsprong zou worden gefnuikt dan wanneer de Koning het ern stig wilde, en, zoo noodig, een oproep deed tot den hem trouw gebleven edeldom in die hoop werden velen versterkt bij het bestatigen der kalmte, die heerschte in de westerprovinciën, waar het volk, teenemaal vreemd en volkomen was aan de nieu we, vooruitstrevende gedachten, zich nog immer onwrikbaar verkleefd toonde aan God en Koning en, eenigermate gerustgesteld, dronken de heeren, kommerloos den vreugdebeker hen op het gast vrije kasteel te Lorgères aangeboden. Maar wel dra stoorde een nieuw onheil hunnen roes. Drie dagen na de bruiloft der Rozenmaagd kondigden de dagbladen van Parijs de inneming af der Bas tille, alsmede het gedwongen bezoek van den Ko ning naar het Raadhuis; tezclfder tijd liep de mare dat verscheidene hooggeplaatste ambtenaars en zelfs prinsen het land hadden verlaten of zich reis vaardig hielden. Deze tijdingen, vergezeld van allerhande uitwij dingen, wierpen de verslagenheid tusschen de ge- noodigden van Lorgères. Zij zagen eindelijk klaar, dat, wat zy voor eene eenvoudige opbruisching of een voorbijgaand oproer hadden genomen, niets min was dan een vreeselijke Omwenteling, en dat zij, te midden hunner feesten, naar de uitdrukking ▼au zekeren staatsman, op eenen vuurberg dans ten. Dra staakte alle feestgewoel. De meerderheid der gasten vertrokken naar hunne wederzijdsche haardsteden enkel eenige boezemvrienden bleven te Lorgères, met dewelke men raad hield, en mid delen voor de toekomst beraamde, ten einde, zoo niet het orkaan af te weren, het kloekmoedig te onderstaan. TWEEDE HOOFDSTUK. De Kindsheid en de Jeugd van Magdalena. Alvorens ons verhaal voort te zetten, is het noo dig nadere kennis te maken met de jonge Magda lena, die wij in het voorgaande hoofdstuk, aireede eeur voorname plaats zagen bekleeden en die ia onze geschiedenis een voorname rol zal- biijvsa vervullen. Haar vader, Michel Grisot, was in de omstreken van Rennes geboren en, in hoedanigheid van tui nier, korts na zijn huwelijk, door M. de Boisdes mares naar Lorgères geroepen. Innig, van vader tot zoon, was ïijne familie aan het geslacht de Boisdesmares verknocht, en de nieuwe graaf, zijue verblijfplaats te Lorgères vestigende, kon er nooit toe besluiten deze trouwe dienaren van zich te ver wijderen. Grisot was gehuwd en reeds vader van drie knapen wanneer hij op het slot kwam. Drie jaren naderhand werd hem eene dochter geboren, waarbij den wensch van vader en moeder vervuld scheen. Mevrouw de Boisdesmares aanvaardde het meterschap, hield het wichtje over de doopvont en gaf het een' harer namen, deze van Magdalena, welke men veranderde in Leentje, gelijk men haar nog noemde. Eenige maanden later werd de eehtgenooten de Boisdesmares ook eene dochter geboren. Dit kind was niet min vurig betracht dan de dochter der echtelingen Grisot het was insgelijks na twee jon gelingen komende, werd het even hartig welkom geheeten. Dit toeval moest meesters en dienaars nog inniger aan elkaar echten, en om den band der vriendschap nog nauwer toe te halen, verkoos mevrouw de Boisdesmares de ee^tgeaoote Grisot ais voedsteriinge ran hare klèinè 1 eonia. Zoo werd Magdalena, des hoveniers dochtertje als 't ware. het zusterkijn van de edele telg der graven de Boisdesmares en de Lorgères. De twee kinderen brachten onder de oogen der moeders hunne eerste jaren door, en terwijl de eene ze voedde met hare bestendige zorgen, met beure melk, poogde de andere reeds in hunne lieve kindertrekken, in hunnen glimlach, in hunne spe len, hunne neigingen te ontdekken, hunne toe komst te leztn. Naarmate zij opgroeiden en de eerste blijken van oordeelskracht gaven, wou mev. de Boisdes mares zich gelasten met de outwikkeling van bei der geest. Het was zij, die de kinderen leerde spre ken, bidden, daarna lezen en zelfs een weinig schrijven. Zy gaf Magdalena dezelfde zorgen als hare eigene dochter, hopende derwijze den iever dezer laatste aan te prikkelen en te verscherpen maar het duurde niet lang, of zij zag met hartzeer,' en, wij durven het zeggen, niet zónder een weinig afgunst, dat de kleine boerin, in veelerlei gaven hare dochter voorbijstreefde. Bestudeerden beiden eene les, dan kon Magdalena die bereids gansch van buiten, terwijl Leonia er slechts een paar re gels van had geleerd. Gaf de gravin uitlegging over een of ander onderwerp, Magdalena verstond ze aanstonds. .v..tulj

De Volksstem | 1902 | | pagina 1