1 DE LOTING. DE ROZEiNMAAGD I FRANK, 8e Jaargang. Nr 366. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 25 Januari 1902. Inschrij vingsprijs. Fa V Aankondi- gingsprijs. Onmiddelijk na de trekking, Over de Spaarkas. Landbouw. Generaal vo» Moltke. 100 Visietkaarten Bedevaart naar Rome. met scheuralmanak Bevolking der aarde. Tentoonstelling van Rijsel. Nederlaag der socialisten te Roubalx. Abonnementsprijs voor gansch België, franco t« huis, 2.50. Voor de vreem de landen, 5,00. 5 cen tiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwis selingen moeten den dijns- dag avond op onze buree- len toegekomen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande, öngetee- kende brieven worden in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ont vangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het iaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den bestemme- liag. Men gelieve, bij ver andering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. •rukktr-MttQnrr 3an Öaii tftuffrl-dr ®rnöt, Aaorllrstraat, 13, te 3l*Ut Youuissan 1 frank den kleinen regel. Aankon digingen tusschen de nieuwstijdingen 20 cen tiemen per regel. Aan kondigingen op de 3* blz. 10 centiemen aeu regel. Annoncen op de 4' Dladz. worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen xich uitsluitend te wenden tot het OJfee de Publicité, Rue de la Madeleine, Brus- ui. De geabonneerden hebben het recht een maal verjaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereenvolgens zal verschijnen. Rucht- baarmakingen in te zen den vóór 's Maandaags. Vele vaders en moeders, gansche huisgezinnen verkeeren reeds op dit oogenblilc in bange af wachting. Nog eenige en de loting, zal over hunne zonen beslissen, zoo zij het soldatenpak zullen aantrek ken, ja of neen. Ja, lezers, talrijke ouders verkeeren thans in bange afwachting en niet zonder reden. Vele hunner hebben zich de grootste opofferin gen getroost, en dag en nacht geslaafd, misschien zich het noodige brood uit den mond bespaard, om hunnen geliefden zoon eene goede opvoeding te geven en eenen stiel te laten leeren, denkende dat hy, eens tot den mannelijken leeftijd geko- r men, hun mocht helpen en bijstaan. Doch, ij dele hoop 1.... Daar komt de loting, al hunne droomen ver nietigen, al hunne verwachtingen teleurstellen... Hun zoon heeft een slecht nummer getrokken, en daarvoor wordt hij jaren naar de kazerne gezonden. Andere, dikwijls maar gering bemiddelde ouders, die voor hunnen soms onmisbaren zoon een plaatsvervanger moeten koopen, zitten ook diep met de handen in het haar en weten niet hoe zij de duiten zullen bijeengescharreld krij gen, om de kosten van den plaatsvervanger te betalen. Jaren, zeggen wij, wordt de jongen aan den i huiselijken haard onttrokken jaren wordt hem 't soldatenpak aangepastjaren moet hij aan zijnen stiel vaarwel zeggen, en dat alléén.... om te leeren schieten Is dat niet belachelijk ZekerNiemand zal ons daarin durven te genspreken. Waarlijk, het is eene belachelijke zaak, onze jonjens jaren onder de wapens te houden, ten i einie hun op d'hoogte te stellen der groote krij(soefeningen. Herin moet zoo spoedig mogelijk een einde konrn 1 Iedereen is moede van dien langen l diensttijd V .Oterigens, onze jongens leeren nu maar al te dikwijls weinig goeds in de kazerne en worden meermaals het slachtoffer van lichte kooien, ter wijl ook den langen diensttijd een nadeeligen en terugwerkenden invloed uitoefent op de stiel mannen, die hun ambacht heelemaal ontwend worden. Ten slotte, in Holland en meer andere landen, is den diensttijd slechts maanden. Zijn daarom de soldaten dier landen slechter Welnu waarom dan den diensttijd niet meer verkort Waarom den jongen niet naar huis gestuurd, van zoohaast hij werkelijk op d'hoogte is van den soldatendienst Dit ware eene betere wet, als die welke nu door de Kamer 11. gestemd is, doch eene noodza kelijkere hervorming ware wel d'invoering van 't Vrijwilligersleger, zonder loting. De loting zat alhier plaats hebben 4 Februari aanst. om 8 1/2 uren, ten Stadhuize. Er zijn van de jaar 248 lotelingen ingeschre ven, tegen 293 verleden jaar, zoodus45 minder. Er zijn 60 uitgestelden der vorige jaren zoodat het laagste nummer 61 en het hoogste 308 zul len zijn. zal ten onzen bureele de volledige gedrukte lijst vei schijnen van al de loters, met de woonst bij van eiken loteling. Gedurende het jaar 1900, werd er gestort in de middenkas (dus buiten de postbureelen) door de scholen van Brussel en voorsteden, de kolossale som van 525,943 fr. 27 dus meer dan een half millioen. Er werden in dat jaar ook 8750 nieuwe school-spaarboekjes genomen, en er werden 154,726 stortingen gedaan. In het geheel, werd er gespaard, gedurende het jaar 1896 in gansch België, in 6,974 scholen. Daaronder spant de provincie Henegouwen de kroon, met 1,292 scholen daarna komt Bra bant, met 1,262 scholen en laatst komt Limburg, met 407 scholen. In alles werd gespaard in de school door 350. 182 leerlingen, dat maakt ongeveer 1 op 3 leer lingen der totale schoolbevolking welke tegen woordig sparen. Notabcne Er zijn tamelijk meer jongens dan meisjes, die sparen, alhoewel er, onder de jeugd, meer meisjes zijn dan jongens. Dat bewijst dat de onderwijzeressen de deugd van spaarzaam heid minder schijnen hoog te schatten dan de schoolmeesters, en nochtans voor eene vrouw is het eene hoofdvereischte. Den Deensch-Eu|cUclie Boteroorlog. I11 den laat sten tijd bestaat er, volgens eene correspondentie uit Kopenhagen, een Boter- oorlog tusschen Deensche en anderzijds En- gelsche en Iersche boterhandelaars. De laatsten beweren dat de kwaliteit der Deensche boter is teruggegaan en dat deze geen aanspraak meer maken op den naam van te zijn een eerste klasse produkt. Van Deensche zijde wordt aan deze oorlog weinig gewicht gehecht. De Landbouw school te Kopenhagen heeft officieel verklaard dat de Deensche boter minstens even goed is als ooit te voren, verder blijkt uit de marktnoteerin- gen dat op alle plaatsen waar in Engeland boter genoteerd wordt, de Deensche hooger staat dan de Iersche. Het eigenaardige echter van dezen boteroorlog is, de heftigheid waarmee hij gevoerd wordt. Een Iersch boterhandelaar voegt zyn Kopenhager collega o. a. het volgende toe Gij zijt een waardige zoon van dc lafhartige zeeroovers die vroeger onze kerken verbrandden, vrouwen en kinderen ombrachten, maar het hazenpad kozen indien hen een gewapend man tegen- kwam. Uwe landslieden zijn wolven en ge- drochten, maar uw ras zal het nimmer wagen met iemand een open strijd aan te gaan Dit ongewoon warm boter-patriotisme wordt door den aangevallene van dc komische zijde opgevat. Intusschen is men niet blind ervoor dat het Angelsaksische patriotisme ertoe overgaat om de Deensche boter van de Engelsche markt te verdrijven. Er wordt van bevoegde zijde verze kerd dat men in invloedrijke kringen, uit patrio- tische overwegingen, zoekt naar maatregelen om zich los te maken van den Deenschen invoer, om die te vervangen door invoer van Australië en Canada. Voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog zijn door de Engelsche Koloniën belangrijke troepen geleverd en daardoor is de band tusschen Engeland en zijne Koloniën versterkt. Dit feit begunstigt zeer de gedachte aan een groot Britsch tolverbond dat het groote wereldrijk vaster zou vereenigen en het is bekend dat deze gedachte machtige voorstanders heelt onder de conserva tieve partij die thans aan het roer zit. Zulk een tolverbond zou in de eerste plaats trachten om uit te sluiten den invoer van Deen sche boter en andere landbouwproducten, omdat Canada en Australië juist met die producten de concurrentie op de Engelsche markt hebben aan gebonden. Het kan niet ontkend worden dat de algemeene toestand die door den Boerenoorlog in het leven is geroepen, in verband met het daardoor opgewekte Angel-Saksisch nationali teitsgevoel, maakt dat het bovengenoemde ge vaar niet beschouwd mag worden als een een voudige hersenschim. Vertrek uit Brussel Maandag 3 Maart. Door reis door Zwitserland. Bezoek der steden Milaan, Venetië, der beroemde kerk van St. Antonius van Fadua, en Florencië. Ophoud van 5 gansche dagen te Rome. (Pauselijk paleis). Bezoek aan Anfonne en bedevaart naar O. L. van Loret- te. In het terugkeeren, bezoek aan Bologne en Lucerne aan boord van het meer der 4 cantons. Terugkeer in Brussel Zaterdag 15 Maart. Prijs der reis bevattende de reis per spoorweg heen en weer van Brussel naar Rome, het eten en slapen op reis en te Rome, de rijtuigen, gon- dolen, ingangen, enz., alsook de herkennings- kaart. ie klas 298 fr. 1" klas 225 fr. 3* klas 178 fr. Het zeer uitgebreid programma met platen zal gezonden worden aan eiken persoon die er de vraag zal van doen aan Mijnheer Hector de Condé, Secretaris van het Comiteit, Madeleine- straat, 48, te Doornijk. De lange magere grijze generaal W. you Moltke, die in 1870-71, in den Fransch-Duitschen oorlog, de Duitsche krijgsopeiatiën bestuurde, was ge kend als een voorbeeld van kalmte en eenvoudig heid, men noemde hem dc Zwijger, omdat hij weinig sprak en de woorden hem gewogen en ge- meren uit den mond kwamen. Boven allei was hij 1 een gezworen vijand van hoffelijke vleierij, en de ongekunstelde openhartigheid beviel hem het meest. Ter gelegenheid van een groot banket aan j het Hof, zag von Moltke fcich eensklaps omringd van een zwerm gegallouneerde vleiers, welke hem van alle kanten en op alle manieren kwamen ge- Jukwenscheu over .zijne l-irtprandiy krüpg'n'flffi?- tiën, waaraan het Duitsche rijk zijne grootheid te danken had. Generaal von Moltke schokschouder de en zweeg, terwijl bij al die vleierij een glimlach van ongeloof en verveling zijne dunne lippen plooi de, en hij schijnbaar den geur van al die wierook walmen wilde ontwijken. Eindelijk vroeg eene fijn opgestrekte generaal aan von Moltke, wie hij zooal bij de beste generaals van het leger rekende, waar schijnlijk in de hoop van von Moltke een zoet kom- plimentje te ontvangen. De oude grijze oppergene raal nam plechtig zijn hoed van het hoofd. Het werd plotseling stil en aller blikken waren op zij nen mond gericht, om geen enkel woordje te laten ontsnappen van hetgeen die wijze en grijze veld- j heer zeggen zou. Met een zoeten glimlach legde von Moltke zijn mageren vinger op den mond, en zegde traag en opmerkend deze weinige woorden, welke in Duitschland later spreekwoordelijk ge worden zijn Er ist der grösste Kriegersman, Der kuhn sich selbst beziegen kann. In 't Vlaamsch Hij is de grootste krijgersman, Die steeds zich zelf verwinnen kan. Men weet reeds dat, volgens het verlangen van Zijne Hoogheid de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en hunne Hoogheden de Bisschoppen, drij Bedevaarten naar Rome zullen inrichten in het begin van Maart 1902 om het Pauzelijk Ju belfeest te vieren van Zijne Hoogheid Leo XIII. Ziehier in eenige woorden de wegwijzer der be devaart vereenigt door het nationaal komiteit gesticht in 1888. 4 Mbioilwikk. VbEBODBB BADBDX. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOS Petrus VAN NUFFEL. Leonia begreep er geea woord van cn hare moe der was genoodzaakt, menigwerf op vcrschillige "wijzen heure uitleggingen te herhalen, zond-r er in te gelukken hare gedachten in dit weèrspanuig brein te doen dringen. Dikwijls verloor Mev. de Boisdesmares alle geduld en berispte heure doch ter vry onzachtdeze barstte dan in tranen los, en Magdalena, die Leonia hartig liefhad, liet dan insgelijks de loop aan hare Theresiaantjes op dit zicht verteederde de moeder zij nam heur schat ia de armen, kuste liefkozend de traantjes van de wangen der kleine daarna zond zij de twee ka- maraadjes in den holen aldra Kwam hun luid ruchtig schaterlachen de moeder verzekeren, dat de kinderen, in schuldeloos vermaak, hun verdriet hadden vergeten. Menigvoudig zei mev. de Boisdesmares Waarom heeft Leonia die helderheid des geestesvan Magdalena niet? 0 hoe gemakkelijk zou het zyn van deze kleine boerin eene schitte rende jonkvrouw te maken, eene vrouw met uit stekende talenten begiftigd, begaafd met eene ver zorgde onderrichting Ware het niet beter, mij ne dochter alleen die gaven te schenken, zoo over eenstemmig met hare geboorte, haren rang, hare fortuin Deze gedachten verontrusten onophoudend haar geest, en zekeren dag deelde zij haar gevoelen meê aan den graaf de Lorgères, haar vader, die zijne kleine Leo, zooals hij Leonia noemde, tot zot wordens toe liefhad. Ziehier hoe hij dan de gravin, zijue dochter aansprak Weihoe. mevrouw, hoe durft gij zulke gedach ten koesteren Vreest ge niet de voorzienigheid te beschuldigen van verblindheid en onrecht in het verdeelen harer giften O, mijn vader kreet mev. de Boisdesmares uit al de krachten mijner ziel loochenstraf, ver stoot ik dergelijke bewering Wanneer ik zeg, dat zulks mij beter schijnt, dan druk ik slechts een eenvoudige wensch uit, en ik meen niet daardoor de Voorzienigheid aan te klagen... Zeifis moest Leo blind of kreupel zijn, dan nog zou ik enkel wen- schen haar klaarziende of ongebrekkelijk te aan schouwen. Ik aanvaard uwe uitlegging, mijne dochter graag wil ik gelooven dat ge den Schepper van he mel en aarde niet beschuldigtten andere, uwe diepe godsvrucht is mij een zekere waarborg van de zuiverheid uwer inzichten maar uw verlangen ook is onredelijk en weinig overwogen. Metter daad, in de veronderstelling dat de kleine Magda lena onder opzicht van verstandelijke eigenschap pen boter bedeeld is dan uw kind hetgeen ik voor mijn deel, betwist, dan nog hebt ge geen reden u te beklagen, want onder ander oogpunt heeft Leonia meer voordeden bekomen, die haar in ruime mate vergoeden. Onverlet gelaten hare geboorte, hare fortuin, bemerk hare lichamelijke schoonheid, de fijnheid harer gelaatstrekken aan schouw die onderscheiding in het geheel van den persoon onzer kleine Leo, en zeg mij, of Magda lena haar nabij streeft En, evenwel is die deerne een zeer lief kind, sterk, struisch, welgevormd; maar na dit alles blijft ze toch maar eene schoone boerin, lomp van vormen, zonder hoegenaamde aanvalligheid, breede handen, breede voeten, ken- teekens van hunnen boerenoorsprong, terwijl ai reede de zweem eener oneindige schoonheid het wezen uwer dochter omspreidt, een waas dat de edelheid van het hoog geslacht, waarvan zij afstamt verraadt. Wat betreft hare verstand vermogens, ik geloof dat gy haar verkeerd beoordeeld is zij min levendig, min vatbaar dan des tuiniers dochter, zulks bewijst hoegenaamd niet, dat het haar aan helderen geest, aan klaar begrip mangeltalleen lijk zijn deze gaven bij Leo zoo vroeg niet gerijpt, ziedaar alles edoch, de rijpe vruchten zijn altijd ■•r bullen de atnd. O.IS meer rear part. Ieder jaar geeft de beroemde aard rijkskundige broe der Alexis in den Bicn Public een overzicht van den torstand der ver- schillige aardstre ken, overzicht, dat telkenmale, met den grootsten lust gesmaakt wordt door de lezers van onzen kon frater. Dit jaar v angt Br. Alexis zyn overzicht aan met de opgave der getalsterkte van de volkeren der aarde en der uitgestrektheden gronds, door die volkeren in bezit gehouden of bewoond. Onze lezers zullen ook wel eenig belang stellen in die cijfers het is eens eene afwisseling in de dagelijksche lezing. Ziehier dan, het verschil tusschen de bevolking van 1800 en deze in 1900, dus honderd jaarver- scheiden Bev. in 1800 Bev. in 1900 Inwoners Inwoners 35.000.000 110.000.000 20.000.000 57.000.000 25.000.000 47.000.000 16.000.000 41.000.000 28.000.000 38.500.000 15.000.000 33.000.000 10.000.000 18.000.000 3.000.000 6.800.000 2.000.000 5.000.000 3.000.000 5.000.000 18.000.000 6.000.000 5.000.000 77.000.000 3.000.000 16.000.000 500.000 5.000.000 250.000.000 380.000.000 25.000.000 46.000.000 100.000.000 300.000.000 300.000 5.000.000 200.000 5.000.Of 0 Landen Rusland Duitschland Oostennjk-Hongariö Groot-Britanië Frankrijk Italië Spanje België Nederland Portugal Turkye Vereenigde Staten Brazilië Canada Chineesch Rijk Japan Engelsch-Indië Kaapkolonie Australië In Rusland, Engeland en Dnitschland is de be volking dus gestegen in de verhouding van omtrent 1 tot 3. Zy is ongeveer verdubbeld in Oostenryk- Hongarië, Italië, België, Nederland, SpaDje en Portugal. Id de andere Europeesche gewesten ver meerderde zy slechts met de helft ef zelfs maar een derde. De geheele bevolking van Europa is geklommen, van min dan 200 millioen in 1800, tot 345 milli oen in 1900. Zy zal voorzeker de 400 millioen be reiken op het einde van 1902. In de Europeesche koloniën is de aangroei nog sneller toegegaan, byzonderlyk door de uitwyking er heen van europeanen zei ven. Zoo is de bevol king der Vereenigde Staten van Noord-Amerika en van Australië geklommen van 1 tot 15; die van Canada en der Kaapkolonie, van 1 tot 10 deze van Brazilië, van 1 tot 5. Daar geldt het echter nieuwe gewesten nog byna niet ontgonnen vóór de laatste eeuw. Onder de toen reeds volkryke streken, mag men vermelden Engelsch Indië, dat zijne bevolking verdrievou digd heeft, alsook China en Japan, die de hunne byna verdubbeld hebben. In 't geheel voedt de aarde thans twee maal zooveel inwoners als eene eeuw geleden, zy het anderhalf miljard in plaats van 800 miljoen, en 't is te veronderstellen dat de statistiekers van 't jaar 2000 tot 3 miljards inwoners zullen komen voor onzen zoo geriugen aardbol. Wat zal het zyn in 't jaar 3000 Eene wederlandsche tentoonstelling de eerste in dien aard zal te Rijsel gehouden worden van Mei tot September aanstaande. Zij zal opgericht zijn op het Champ de Marsen de gebouwen en hovingen zullen 150,000 meters beslaan. Eene gaanderij van 6000 meters zal ge schikt zijn voor de werktuigkunde. Die tentoonstelling zal dc volgendeafdeelingen bevatten 1. Onderwijs. 2. Kunstwerken. 3. Vrije kunsten. 4. Algemeene werktuigkunde. 5. Electriciteit. 6. Burgerlijke genie Vervoer middels, rijwielen, sport. 7. Landbouw. 8. Hofbouw. 9. Bosschen, jacht, vischvangst. 10 Eetwaren. n. Mijnen en metaalnijverheid. 12. Versiering, meubels en toebehoorten. 13. Garen, gewecfsels, kleeding. 14. Schei kundige nijverheid. 15. Allerlei nijverheden. 16. Staathuishoudkunde Gezondheidsleer. 17. Colonisatie Materiaal en voortbrengsels van uitvoer. 18. Bijzondere toepassing van ontaarde alcool tot beweegkracht, verlichting en verwarming. De groote politieke mannen en bijzonderste nijveraars van Noord-Frankrijk beschermen de ze onderneming, Eene uitgestrekte plaats is voorbehouden voor de Belgische nijveraars. Medegedeeld Tengevolge van een ontwerp van oktrooi door den rooden gemeenteraad dier stad voorgesteld en door de Fransche kamer verworpen, gaven de 21 socialistische leden van den gemeenteraad, met citoyen-maire Carrette aan het hoofd, met veel ge schreeuw en lawaai hun ontslag. Zij waren zeker met versterkte meerderheid uit de beste niet. Ik, bij voorbeeld, was op den ouder dom uwer dochter, min onderwezen dan zij ik kon met groote moeite mijne letters, en zij leest vlug. Alhoewel drie jaren het blazoen geleerd heb bende, verwarde ik nog, op twaalfjarigen ouder dom, alle schilden en was ik geenszins bekwaam eene streep uit eenen paal te onderscheiden, noch een staak uit eenen band, welnu, na zes maanden de lessen te hebben gevolgd van een geleerden Be- nediktijn, ontleedde ik de ingewikkeldste wapon- schilden, zoo goed al d'Hozier zelf (1)en noch tans, bemerk het wel. mijne dochter, heb ik mijn vader, ia deze kunst, tot eersten leermeester ge had, hij, die terecht doorging voor den bekwaam- sten wapenkundige van Bretanje en Anjou. Weet ge wat zulks bewyst Dat vele moeders voor hun ne kinderen slechte leeraressen zijnen gij zelf zijt er een voorbeeld van want het is zeer waar schijnlijk had Leo van eene vreemde meesteres dezelfde lessen gekregen als gij er haar gegeven hadt, zij had er meer voordeel uitgetrokken. Alzoo ben ik overtuigd, dat, na twee of drie jaren over gebracht te hebben in het klooster van Fonte- vrault, onder de leiding van geleerde onderwijze il; Beroemde geslachtkundige, wapenrechter onder Lo- dewijk XIII en Lodewijk XVI, met het verzekeren van den edeldom gelast, en schrijver van een groot werk, in 150 deelen in-folio, hebbende voor opschriftGénéalogie des principales des Families de France. ressen-kloosterlingen (1), wij ome Leo teeaemaal veranderd in ons midden zullen terug zien. Ik zet u dus aan, Termits het ook uw inzicht ia niet lan ger te wachten, haar aan deze abdy toe te ver- trouwen zjj zal er zich in gezelschap bevinden van gezellinnen van haren rang, hare vriendschap waardig en bekwaam haar tot voorbeeld t. strek ken, hetgeen zjj hier vanwege den speelmakker, de kleine boerin, nooit verwachten mag, Mev. de Boisdesmares sprak haar vader niet te gen eene moeder is altijd gevleid over den goeden dunk welke men over hare kinderen heeften zij gevoelde zich gansch van de gedachte des heeren dc Lorgères, wanneer hij Leonia's lofrede maakte. Eenigen tijd na deze onderhandeling ontving mev, de Boisdesmares van haren echtgenoot, op dit oogenblik te Versailles in dienst, een brief, die hare benoeming tot eeredame der Koningin in hield en die haar terzelfder tijd aanzette, zoo spoe dig mogelijk hare bediening te komen bekleeden. De gravin vertrok staandevoets, en aam de gele genheid te baat om hare dochter Leonia meê te nemen en onderwege, te Fontevrault, in de abdy, te plaatsen. (1) De vier prineessen, dochters van Lodewijk XV en even zooveel van Lodewijk XVI, genoten hunne opvoeding in de abdij van Fontevrault. Vervolg.

De Volksstem | 1902 | | pagina 1