NIEUWS VAN KOZIJN POLIDOOR. ALLERHANDE NIEUWS. Over den Oorlog. HJIBKECHTS DE LOTING. tl I A °i Voor onze Landbouwers. St-Gilis-Waas.- Temsche.- Fi-nnkriik - Een jonge elza5ser die fder Leest en verspreidt de volksstem. Evergem. Vosselaere Gesticht vav Dr L. WATERBREUK. ADERBREUK MISVORMDE LEDENguT^M!^ de kiesbus te komen, maar hunne hoop heeft eene schrikkelijke misrekening opgeloopen. Niet alleen in het Noordelijk departement, maar nog heel Frankrijk door, zag men met belangstel ling op den strijd welke door de verbondeue anti socialisten tegen de vijanden van den eigendom werd gevoerd. De uitslag is schitterend geweest voor de eers ten. Citoyen'Carre ito ligt op straat te spartelen, en van du 21 geloof* genoten die met hem in den raad zateu, spartelen er 14 meê. Slechts 7 zijn gered en riskeeren bij de eerste gelegenheid eenen post te pakken van belang. De benoeming van den burgemeester en de sche penen zal aanstaanden zondag plaats hebben. Men ziet het, houden vele menschen hunne oo- gen potdicht gesloten, enkelen toch trekkea ze wa- gewijd open en bestatigen dat men hen nu genoeg rond den tuin heeft geleid. Moge dat voorbeeld met aanstaande Mei, in België gevolgd worden. Luybrechts ving cenen mol in zijnen hof en had hem nog levendig in zijne hand. Ha, kerel, sprak hij, nu heb ik u eindelijk vast, nu zult gij ens goed boeten voor al het kwaad dat gij hierin mijnen hof gedaan hebt. Welke straf zou ik u geven U doodslaan? Neen U verbranden Neen U verpletteren Neen Wacht ik weet eene betere straf voor u, vriend ik zal u levendig begraven En Luybrechts delfde den lewndigen mol in den grond van zijnen hof. Gevecht te Welkorafontein. Nabij Welkomfoutein, op 24 kilometers ten zuid oosten van Vrede, in den Vrijstaat, in de streek waar De Wet zit, werd op 14 Januari een belang rijk gevecht geleverd. Uit de verliezenlijst blijkt dat de huzaren er verloren 4 man gedood, 1 doodelijk gewond, 1 officier en 3 man zwaar gewond, 1 officier en 3 man licht gewond. Lord Kitchener heeft het de moeite niet geoor deeld er een woord over te seinen. hit i ai. mtj Li De nieuwe wet, welke aan de regeeriug toelaat eenen zelfden dag te bepalen voor de werkingen der milicieloting in geheel het land zal - zoo meent de Patriote dit jaar aiet overal toegepast worden, maar alleenlijk in zekere provinciën, en namelijk in Henegouwen. In deze provincie zal de lotiug voor al de rnili- ciekantons, plaats hebben den 1 Februari aan staande. De arrondissementscommissarissen, weikef zich achtereenvolgens naar ieder kanton begaven om de i werkingen voor te zitten, zullen deze zending nog enkel vervallen in de arrondissementslioofdplaats. In de kantons zullen zij vervangen worden door vrederechters of door hunne plaatsvervangers Daar deze werkingen nogal ingewikkeld zijn, zullen de arrondissementscommissarissen gelast zijp, prac- tische onderrichtingen te geven aan deze, welke hun in de kantons moeten vervangen. In hot belang der openbare orde is bet te hopen dat de toepassing der nieuwe wet tegen toekomend jaar algemeen zal gemaakt worden. >ri A <i 1' W M V® z\ vi vw dj oi ml 1 dei rei? des clc 'j hok Ee peiii in 1 de fij om p bref mo< hel: aanjj gev^ schtf, ,nonr<j EI VOOlfj laats», gerisfa Boeife 't Nieuwjaarwenschen is uit Januari loopt ten einde en wij naderen 't kort maandeken de zes donkere weken zijn ook voorbij en wij win nen al 's morgens en 's avonds een eindeke. Zondag moesten de groene demokraten tegen ■rugge, eene grroote meeting geven. Op het gestelde uur waren er een half dozijn toehoor ders, en de groene jannen waren zoo beschaamd dat zij, zonder meeting te houden, door de Ezels poort, naar Brugge terugkeerden. Maandag is nabij de statie van Pcteghem, een reizigerstrein ontriggeld. Dit ongeval heeft eene groote ver- j traging in den dienst veroorzaakt. In ant woord op eene vraag in de Kamer gesteld, heeft M. de Favereau, minister van buitenlandsche zaken, dinsdag verklaard, dat een belg, zekere j Gustaaf Terclavers, die in het Boerenleger dien- de, door de engelschen krijgsgevangen genomen geweest is. Men dacht eerst dat hij verbleef in het gasthuis van het kamp van Simonstown, en de belgische regeering had in september 1900 haren consul te Kaapstad gelast, inlichtingen in j te winnen over zijn lot. De consul antwoordde dat Terclavers met andere krijgsgevangenen naar het eiland Ceylon gevoerd was. Gezien de verplichtingen van een onzijdig land, kan de re geering niet vragen dat Terclavers vrijgelaten of naar België gezonden wordt, doch, indien men hem eenigen onderstand wil zenden, zal zij hem dien doen toekomen door de bemiddeling van den belgischen consul te Colombo.Te Zwij naarde, zijn zondag nacht dieven binnengedron gen in de herberg Het Gouden Hoofd en hebben er eene som van 450 fr. gestolen. Boer Waarom loopen daar toch zooveel men schen bijeen Stedeling Zij kijken naar eene koe, die een ei heeft gelegd. Boer Dat is heel aardig, maar nog aardiger is het dat het een ezel mij dit komt vertellen. Op de meetingen, die liberalen, valsche christene demokraten en socia listen nu samen hier en daar in het vlaamsche land geven, vertellen zij dat het algemeen stem recht zal gegeven of genomen worden. Als dat geene bedreiging van revolutie is, dan verstaan wij er niets van. En als die dappere helden ver volgd worden voor hunne revolutionnaire ophit singen, dan beweeren zij schijnheilig dat zij zoete lammekens zijn en dat zij de revolutie niet aanpreeken. Hoe moedig toch Be Thomasslakkcn of mctaalslakken bij de l'ruithoornen. Het gebruik der kunstmesten neemt in den land- en tuinbouw meer en meer uitbreiding. Jaarlijks zien wij nieuwe aanhangers dier kost bare mesten, maar met spijt moeten wij er nochtans bijvoegen, dat zij in den boomteelt nog te veel verwaarloosd zijn. Het zijn vooral de phosphoorzuur houdende mesten, welke meer dienden gebruikt te wezen en dat wel onder een drievoudig oogpunt. Zij vermeerderen de hoeveelheid en hoedanig heid van den fruitoogst. Zij bevoordeeligen de snelle ontwikkeling van den boom en zij verster ken hem in den strijd tegen de verschillende ziekten, welke dikwijls de opbrengst komen verminderen of geheel vernietigen. Ziehier de aangaande den uitslag van de ge- Een engeliich kamp verrast. Er is tijding toegekomen van een zegepraal over eenige dagen door de Boeren behaald. Ver scheidene commandos, onder het bevel van Kirap en Silliero, zijn op verscheidene punten den spoor weg overgetrokken op eenige mijlen ten zuiden van Mafeking. Een dier commandos heeft nabij Willemdam een engelsch kamp verrast. Een hevig gevecht ontstond, dat gansch den dag geduurd heeft, en waaraan de garnizoens van Maritzanie en Kraaipan ;dpel genomen hebben. De Boeren hebben ongeveer 1000 stuks vee buitgemaakt. liauoM veroverd door de Boeren. Bijzondere telegrammen melden dat onlangs, bij eenen aanval der Boeren tegen de troepen van Me- thueu, in het westen van Transvaal, het 13e regi ment yeomanry, uit Shropshire, eeu machienka- nou verloren heeft. Brandstichtingen De eugelsche troepen, die in het noord-oosten van den Oranje-Vrystaat te vergeefs jacht maken l op De Wet, hebben al de hutten der inboorlingen platgebrand, hun vee in beslag genomen en hun- in de Kaapkolonie, wordt hunne strijdmacht alle dagen versterkt. Onder andere merkweerdige voor val' m van den oorlog, verhaalt commandant De Leeu het volgende feit, waarvan hij getuige ge weest is. Toen hij zich te Lindley, ten zuiden van Kroon stad, bevond, vernam De Wet dat er in de nabij heid een belangrijk engelsch kamp was, en dat 78 officiers der keizerlijke yeomanry, onder de rijk ste vrijwilligers uit Engeland aangeworven 's a- vonds een bal zouden geven in een groot gebouw te Lindley, en zujks ondanks den rouw over ko ningin Victoria. De Wet zond drie cf vier zijner luitenanten, die goad engelsch spraken, in kbaki- kleediug naar het balzij werden er wel onthaald door de engelsche officiers, die hen voor landge- nooten aanzagen. Men was reeds volop bezig met te verbroederen en whisky te drinken, toen gene raal De Wet zelf met tien man, den revolver in de hand, in de zaal drong en uitriep: Mijnneeren, ik sluit het bal. Gij zijt allen de gevangenen van De Wet. Vooraleer de 78 engelsche offiiciars van hunne verbazing bekomen waren, bevonden zij zich reeds in de macht der Boeren. AcnPI* Vrijdag voormiddag ging Juliaan A5F Meire, werkman bij M. Ceuterick, eenen kokenden ketel stampen voor het vee. Hij stelde zich op de kuip om aan de knechten te too- nen hoe zij moesten te werk gaan. Eensklaps schoot hij met beide beeneu in de kuip en bekwam vreeselijke brandwonden aan voeten en handen. In allerhaast werd een geneesheer geroepen. Men vrees, dat Meire gedurende langen tijd onbekwaam zal zijn te werken. 11 Personen van Bottelare en 1V1UUI Lemberghe hebben zondag - i nacht op verscheidene plaatsen tegen elkander uen oogst vermeld. Daar de inboorlingen dan na- Zekere Cyriel (>00a8en8. Tan Lem. tuurlük zonder onderkomen en zonder middelen b he\eefl eenen messteek m het schouderblad van bestaan waren, werden zy naar de tolterkam- It 1, 'm.mn n - VrÜdae naorgend is t J parket van Dendermonde alhier afgestapt om de volgende zaak te onderzoe ken. Zondag avond ontstond er in eene herberg twist tusschen twee jongelingen. De zoon des hui zes, die reeds te bed was ontwaakte door 't gerucht en ging buiten zien, toen de twisters vertrokken waren. Aau 't hekken gekomen werd hij verrader lik aangerand en ten bloede geslagen. Op 't hulpgeroep van het slachtoffer kwamen persouen die bij zijne ouders op logement waren, toegeloopen. De neus van den jongeling was schier afgeslagen en een geneesheer kwam de schrikkelij ke wonde verzorgen. De arme jongen moet in niet al te geruststellenden toestand verkeeren, daar hy de laatsté H. Sacramenten ontvangen heeft. Men heeft een met bloed besmeurden kassei gevonden en men denkt dat daarmee de slagen toegebracht werden, De vermoedelijke dader is aangehouden. Dunk voor uwe goede borstpastillen Walthéry zij verrichten wonderen in 't genezen van vallingen en keelpijn. Wij zullen er steèds in 't gesticht voor handen hebben stuurt er ons a. u. b. 10 doozen op. Zr Vincent, St-Germain (Luik.) Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstr&at. |>B».|ccpl Eet kwartier van de Van Arte- i>i USSl 1. veldestraat Werd Dinsdag avond, pen gebracht. Eu dan durft de engelsche regeering beweeren dat er geen woningen meer in brand ge- stokcu worden n»rilK heer en meester fin 'I westen der Knnpkolonie. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad dat in het Noord-Westen der Kaapkolonie, in de geheele streek van Calvin ia tot Kenhardt, Maritz heer en meester is. Dit gedeelte der Kaapkolonie is feitelijk eene kleine Boerenrepubliek geworden. De Hollandsche bevolking heeft Maritz eenpariglijk trouw gezwo ren en hij heeft overal Afrikaanders als ambtenaars aangesteld. Uit een bijzonder telegram blijkt nu, dat de En- dane proeven op 12 appelboomen van dezelfde 1 gfij3Ch0n in die streek, van Victoria West tot aan M. Maurits Delfosse, gewezen minister van België te Weenen, komt eene som van éétn mil- lioen, zijn gansch fortuin, te bezetten aan de hulp-en voorzienigheidskas ten voordeele der slachtoffers van arbeidsongevallen. Wanneer den 30 december laatst M. Van Ooteghem zijn ontslag gaf als burgemeester van Ledebers, werd dit ambt voorloopig toevertrouwd aan den schepene Van Bockxstaele. De gemeenteraad is vrijdag vergaderd en heeft den schepene Stevens met het ambt gelast, tot wanneer de bepaalde opvolger van Ooteghem bij koninklijk besluit zal benoemd worden. De Z. E. Pater Chabert, 1 gewezen overste van de Congregatie der Paters van het H. Hert, door de hatelijke wet op de kloosters ontbonden, is te Marseille overleden. De kloosterlingen hadden hun huis moeten ver- j laten en de zegels werden op het gebouw gelegd. Pater Chabert werd zoo ontroerd door al deze droevige gebeurtenissen, dat hij ziek en bedle- ger"ig werd en stierf. Te indrimoot, is men thans een nieuw kwartier aan 't bouwen en de 1 opgravingen hebben eene groef van rood mar mer doen ontdekken. Drie aders, van eene lengte van 30 meters, liggen open. De eerste uitgehaal de marmerblok weegt 3,3°° kilos M. Breuer, advokaat der balie van Luik, is op 23 dezer te Antwerpen ingescheept en zal zich als rechts- pleiter te Bom» vestigen. Hij zal dus de eerste advokaat zijn bij de balie der rechtbank van ge noemde stad. Zondag avond is te Geuit de genaamde Edra. De Baets, wonende zakkeband- straat, verstikt, met een caoutchouc ballontje, dat hij eensklaps inslikte. De kleine storte ten gronde, en ondanks alle geneeskundige hulp, gaf hij weldra den geest. Uwe verkleefde Kozijn, POLIDOOR. soort, na driejaren planting Zes dezer kregen geen voedsel en hadden van 1 April tot 1 December op één meter hoogte eenen aangroei van 13 centimeters bij den stam® De zes overigen kregen enkel 5 kilos Ihomas- slakken en kregen op dezelfde hoogte eene dikte van 17 cent., dank aan de phosphoorzuur- besmeting. Mocht gl| de raven schieten Ja. Het is gekend dat de raven groot nadeel doen aan de bezaaide landen. Door de aandacht van den Minister van Landbouw te vestigen op dit feit, hebben de landbouwvertegenwoordigers een ant woord van den Minister bekomen, dal de landbou wers met genoegen zullen vernemen. De Minister heeft laten weten dat het regle ment van 14 Oogst 1899, ten allen tijde toelaat, zelfs bij middel van vuurwapens, roofvogels te ver nietigen zooals de graud-duc, de raaf, de gaai, de hekster en de woudduif. Nochtans blijft het verboden te jagen. Men mag slechts het vuurwapen gebruiken om zijn eigen goed te verdedigen. Het is een verdedigingsmiddel waarvan de eige naar of pachter slechts gebruik mag maken op den grond dien hij bebouwten hij moet vermijden iets te doen dat een jachtmisdrijf zou kunnen doen veronderstellen. De landbouwers weten nu waaraan zich te hou den. De viervoudige rupocnplang. Schier alle week- en dagbladen spreken over de overal zichtbare millioonen rupsenpoppeu welke menschenhanden niet meer kunnen vernielen, in gezien 'le hooge toppunten waar zij zich bevinden bovenaan de eiken, olmen en andere woudboomen, en tweedeus uit oorzake van den onschatbaren overvloed. Niet minder zijn dees jaar de kladden, ringen en haifringen der drie andere rupsenvermenigvul- digers die door velen niet gekend zijn eu dan ook niet zoo wel iu bet oog vallen. Zij zijn daarom niet minder schadelijk dan de rupsen der rupsenpoppen. Deze kunnen gemakkelijker verdelgd worden omdat zij zich zoo hoog niet bevinden dan wel de eerste. De kladden bevinden zich meest op de boomstammen en dikke takken en de ringen wor den wel degelijk meest op de twijgen der fruitboo- men aangetroffen. Wij zijn volop in het tijdstip der besnoeiing en reiniging der fruitboomen en struikgewassen. Een navol-schend oog dient er bij deze bewer king geworpen te worden op de talrijke kladden en bet groot getal ringen en haifringen, om ze ai te krabben, weg te snijden en te verbranden. Zonder de vermenigvuldiging der rupsen door de Dambertabeai, aan de zee, 't is te zeggen op eene lengte van 500 kilometers, eene blokhuizenlijn gaan aanleggen. Bij het naderen van den winter, 't is te zeggen binnen drie maanden, zal men dan eene poging doen, om de Boeren en Kaapsche opstandelingen, onder Maritz en Theron, te verpletteren. Zoodus, Maritz en Thwon zijn reeds maanden lang genesteld in deze streek en nu moet men be kennen dat men nog drie maanden zal moeten wachten en eer3t eene blokhuizenlijn leggen van 500 kilometers, eer men er aan denken kan iets tegen hen uit te richten. liotlin cn De Wet. Er wordt gezegd dat generaal Louis Botha zich met een sterk commando in de nabijheid van den samenloop der Riet-Spruit en der Vaalrivier, op ongeveer 20 mijlen ten oosten van de blokhuizen- linie van Ermeloo, bevindt. Generaal De Wet be vindt zich, insgelijks met een sterk commando, op 17 mijlen ten zuid-oosten van Reitz. Scheeper» terechtgesteld Een telegram uit Graaf Reinet deelt een moord mee, door de Engelschen gepleegd monster achtiger nog dan hunue vroegere misdaden Men weet dat de heldhaftige commandant Scheepers, een Transvaler, die in de Kaapkolonie eene belangrijke rol speelde, over eenige maanden ziek viel en bijna stervend in handen der Engel schen viel. Over eenige weken meldde men ons dat tegen Scheepers een proces was begonnen, voor verraad, vermoorden van Kaffers, enz., datbcheepers al de hem ten laste gelegde feiten loochende. Men liet dan ook weten dat het proces was afgeloopen maar van eene uitspraak meldde men niets. En, daar laat men ons nu plotseling weten dat Scheepers is ter dood veroordeeld alhoewel hij als Transvaler, met recht en rede de wapens droeg tegen den vijand zijns volks dat de hartelooze beul, die te Pretoria het bevel voert, het vonnis heeft bekrachtigd en dat Zondag namiddag, -ten 3 ure, de jonge Scheepèrs té Graaf Rei nét is dood geschoten, vermoord. Na deze nieuwe walgelijke schurkerij bestaat er geen reden opdat ook niet Krutzinger alhoewel hij Vrijstaatsch burger is, zal doodgeschoten worden. Op den weg der moorden zijn geen hinderpalen als men alle wetten onder beschaafde volkeren met de voeten treedt. En dan, wat kan men goeds verwachten van den verachtelijken beul van Soudan. gekregen. De dader is onbekend. Men dacht dat hij bij Hansekens binnen gevlucht was. De twisters doorzochten heel het huis en hem niet vindende, verbrijzelden zij al de ruiten van het huis. De gen darmen doen een streng onderzoek. AdIIap- Dijnsdag hebben de echtgenooten xmailcl j?reeierik De Neve-Slos, wonende Patersveld, hunne diamanten bruiloft gevierd. Zij zijn 60 jaren getrouwd. Uit dit huwelijk zijn er 12 kinderen gesproten waarvan er nog 6 in leven zijn. Van deze 6 zijn er 4 die ook reeds meer dan 25 ja ren getrouwd zijn. De echtgenooten De Neve-Slos, hebben nu 33 kleinkinderen en 2 achterkleinkin deren. Om 8 ure werd er eene plechtige mis van denk zegging gecelebreerd? Volgen» 't oordeel van vele geneeshee- ein bestaat de beste te volgen behandeling, iu ge val van maagontsteltenis (maagontsteking) slechte spijsvertering, krampen, brakingen 'n 't nemen van de slijmverdrijvende Pil van Dr Walthéry. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Het schijnt dat er te Sint-Gilis-Waas eene goed ingerichte dievenbende bestaat, wier leden het nog al gemunt hebben op den roof van bo ter en pluimgedierte bij de boeren. Woensdag nacht stolen zij bij landbouwer Schuermans, in de Baanstraat, op de wijk het Hoogeinde, 5 groote weggen boter, bestemd om op de Donderdaagsche markt van St-Nikolaas te koop gesteld te worden. Op drie andere hoeven in de buurt werd boter en kiekens gestolen, De menschen hebben niets ge hoord. De schuit Josephineschipper H. Van Puymbroeck, is alhier gezonken. Het schip dat geladen was met 170 ton steenkolen, was ter bestemming 'van Terneuzen. De opvarenden konden zich nog in tijds redden. nvonHoirpm - Men heeft vrijdag op de IjOVGOCU wijk Kuitenberg, uit het Geen onderhandelingen. M. Chamberlain heeft maandag in het Engelsch Lagerhuis verklaaid dat het gerucht, als zouden rupsenpoppen in aanmerking te nemen zal de uit- afgeTeer<iigden dor Boeren vredesvoorstellen ge- breiding der laug lievoordeeliguc rupsenplaag on- Jaan hebben,' volstrekt ongegrond is. Hij voegde vermijdeiijk verbazend wezen, wat sommigen er dan ook over denken. Men heeft stilaan de rupsenplaag betracht maar men zal ze niet zoo gemakkelijk afbreken als men ze heeft uitgebreid eu dat tot ongenoegen vac ie dereen. Nog eenige wekeu en men zal als verleden jaar, de wandeling zien beginnen met de rupstn- schaar ter uitroeiing der rupsen, gekomen uit de kierden en ringen. Bij de snoeiïug der hoornen hoog en laag, kier den en ringen verzameld en verbrand of zoo niet zullen wij aanstaanden zomer in onze tuinen en boomgaarden vele boomen ontmoeten zonder bla deren en vruchten. erbij dat de engelsche regeering geen gunstiger vredesvoorwaarden zal verleenen, dan die welke lord Kitchener voorgesteld had, en die door de Boeren verworpen geweest zijn. Een Engeltch bal gestoord. Commandant De Leeuw, gewezen sekretaris van een oud lid van het Kaapsch Parlement die krijgs gevangen genomen, doch ontsnapt was, is met een anderen Boerenstrijder, M. Greyer, te Brussel aangekomen. Hij verklaart dat de Boeren, als het noodigis, nog wel tien jaar zullen strijden voor hunne onafhankelijkheid dank aan den opstand water, eenen onbekenden persoon opgehaald, schijnende 75 tot 80 jaar oud te zijn. Toen men den man op de droge bracht, leefde hij nog, doch hij stierf korten tijd daarna. Hot lijk van August Cleve, wiens iwLYclc.- verdwijning wij gemeld hebben, is vrijdag namiddag op het grondgebied van Vosse- lare uit de Schipdonksche vaart opgehaald. F 1 clliKi ij tv. serteerd en naar Frankrijk gevlucht was, bekwam in het Fransch leger den graad van officier. Tijdens den laatsten veldtocht in China, bad bij de gelegenheid het leven te red den aan twee duitsche officiers. Vernomen hebben de dat hun redder een elzasser was, boden zij hem hunne tusschenkomst aan om voor hem van het duitsch gouvernement eene gunst te bekomen. De officier vroeg alleen zijne moeder te mogen bezoeken, die in den Elzas gebleven was. Toen hij bij zijne moeder kwam, ontving het kabinet van keizer Wilhelm een brief met eene som van 800 mark, die vroeger bij zijne moeder in beslag geno men was, toen de zoon gedeserteerd was. VRAAGT OVERAL -p-RT T .-RTT^EISTSBIEIR, der gunstig gekeude Ba'ottavri'ij. Frnn» JPrutcé, AALST Bij V. K. heeft men 2000 Meerdonck.- kiios aardappelen gestolen de buit werd met kar en peerd weggehaald. Bij B. hebben stoutmoedige kwaaddoeners den grond op- gegraven ,zijn zoo langs onder de deur in het kie- kenhok geraakt en hebben er ruim 100 kiekens gestolen. Op andere plaatsen werden konijnen dui- ven, graan, alsook linnen,'dat buiten hing geroofd. Er moet eene goed ingerichte dievenbende bestaan, er is nu eene nachtwacht ingericht. Woensdag nacht heeft men rond 9 ure, door zekeren Opitz, een duitscher 25 jaar oud, in opschudding gebracht. In gemelde straat woonde Opitz op een gemeubelde kamer. Hij kwam aau 't venster luidkeels roepen Policie 1 policie 1 Weldra verdrong zich eene groote me nigte voor het huis. Opeens haalde de jongeling een geladen geweer en mikte op de menigte. Ie dereen nam de vlucht. De policie van de 3® afdee- liug moest de kamerdeur open beuken en met de grootste voorzichtigheid te werk gaan om zich van den gevaarlijken man, die zinneloos geworden was, meester te maken. Opitz werd eerst naar 't kommissariaat gevoerd en vervolgeus naar 't St- Jans-gasthuis. Zijne famillie ia verwittigd. Eeu bezoek vru democraten en socialisten. Verleden week waren hier briefkens uitgedeeld, waarop werd aangekondigd dat MM. Plancquart, priester Fonteyne en Linus Versluys in de groote zaal van het gemeentehuis eene meeting zouden ge ven. De briefkens droegen voor drukker den naam van M. P. Verstraeten. M. Verstraeten die niets van de zaak wist. alsook de baas uit het geméente- iiuis, in wiens lokaal de meeting was aangekon digd, ofschoon hij ook van niets was verwittigd ge worden, hebben voor deze feiten eene klacht bij het parket ingediend. De socialisten, die verwittigd waren dat de meeting niet doorging, waren evenwel met zoowat 400 man naar Evergem getrokken. Zingend doorliepen zij de gemeente en poogden het volk hun weekblad De Toekomst uit te deelen. De weinige lieden die zij langs den weg ontmoetten weigerden evenwel het blad te aanvaarden. Voorbij het huis van den koster M. Theybaert, gaande stak een socialist een blad tusschen de sta ven van het hekken. Na lang aandringen, nam M. Theybaert eindelijk het hem aangeboden aan, doch trok het onmiddelijk in stukken en wierp het op den grond. Dit ziende drongen de socialisten in groot getal vooruit, duwden het hekken open en vielen den koster en een drietal ar.dere personen, die naast hem stonden, verwoed aan. Langs alle kanten werd geroepen Slaat ze dood Ze moeten er aan Ze moeten <loor onze handen passeeren M. de po- liciekommissaris snelde toe, doch hij was machte loos tegenover de overmachten werd zelf zijnen revolver ontnomen. Bij het opdagen van vier gendarmen gingen de roode lafaards op de vlucht. De broeder van den koster heeft in de worsteling drie wonden aan het hoofd bekomen, toegebracht met eenen clairon. De wonden zijn echter niet gevaarlijk. Later hebben de socialisten eene meeting gehouden op den koer eener herberg, doch niemand van Evergem kwam naar hen luisteren. Ze moesten voor hunne eigene mannen spreken. uit den kelder der wed. Schallier, landbouwster, wijk Doornpias, een ge slacht varken en 10 kilos boter gestolen. Ce «a Dinsdag avond rond 8 ure öt"i' 1K013HS. zijnde schuur en de stal lingen van den landbouwer Kobe Smet, op de Ket- termuit, afgebrand. Twee koeien, zes runders, dertien konijnen, vlas, veevoeder en geheel den boerenhalem zijn in den brand gebleven. Er be staat verzekering. SPECIALIST, BEDIEND DOOR DE ZUSTERS VAN LIIFDE 79, rue de l'lnstltut, JUMET (bij Charleroi) nnrilVFH (breking, spat)volle genezing van alle OflbURtlv breuken «onder band, voor net leven en in eenige dagen, door de verbeterde methode van doktor L. Dogniaux, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingenvraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 9 jaren genezen. eenige dagen en voor het leven, door de bijzondere methode van doktor L. Dogniaux. kniestijfheid, enz. Dr L. DOGNIA UX, specialist, ontvangt79, rue de CbistitutJumet, Maandags en Woensdags, van 1 tot 3 uren. Telefoon 475. i'ïfrthnf - Maandagnacht brandde alhier UI U[IUIH," eene hoeve af} gekend onder den naam van Witte hoeve De moeder redde haar 9 jarig zoontje uit den vuurpoel en bracht het op deu koer, de moedige vrouw klom vervol gens naar het verdiep om haar dochterke te red den, doch toen zij wilde terug naar beneden ko men, stond de trap in laaie vlam. De moeder wierp dan eene matras door het venster en sprong met haar kind in de armen buiten, geen van bei den werd gekwetst, doch op 't oogenblik verscheen het gered 9 jarig knaapje dat onbewust van het gevaar zijner moeder gevolgd was, aan 't venster van de slaapkamer. Het arm kind kon onmogelijk gered worden, en men heeft zijn verkoold lijkje onder de puinen uitgehaald. *i/.|..i >i liPf'L - Een jongeling uit de Ko- öCllilcIl DCBK. nimklijke Ste-Manastraat die onlangs tot eene gevangenisstraf veroordeeld geweest was, doch de vlucht had genomen, was dezer dagen bij zijne ouders weergekeerd. Woens dag morgend bood een officier van policie zich met twee agenten aan om hem aan te houden. De deur was gebarrikeerd en de agenten moesten geweld gebruiken om binnen te dringeu, doch toen viel gansch de familie hen te lijf en de policie moest versterking gaan halen. Om den tegenstand te overwinnen en den veroordeelde te kunnen oplei den, waren de agenten verplicht gebruik te maken

De Volksstem | 1902 | | pagina 2