DE ROZENMAAGD JUBILË VAN LEO XIII. I FRANK, 8e Jaargang. Nr 561. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 1 Februari 1902. Inschrij vingsprijs. tiet Eerste Jaar der Twintigste Eeuw. Een compliment. 100 Visietkaarten Aaukondi- gingsprijs. St.-GILLIS (Dendermonde). Schoon Vooruitzicht. Abonnementsprijs voor •nnsch Belgie, franco t« mis, 2.60. Voor de vreem ie landen, 5,00. 5 cen- Leinen het nummer. 'akken en brieven hoeven •rachtvrij toegezonden te rordeu. Alle briefwu- elingen moeten den dijnt- êg avond op onze baree- in toegekomen zijn, het lad den woensdag avond er pers gaande. Ongetee- ende brieven worden in scheurmand geworpen. - Alle poatbureelen ont- angen inschrijvingen, op 11e tijdstippen van het mr. De onkosten der wijtingbriefjes zijn ten ute van den bestemme- ng. Men gelieve, by ver- naering van woonst, het list terechtwijs te zenden. Vrukkrr-lKttytifr 3«n Hin ®rnl>t, 4UptUr«tra«t, 13, tt 3l»Ut. Wat al zalige wenschen, wat heerlijke voor tellingen werd-n er gedaan op den eersten dag an 1901 Met helderen glans steeg de twintigste ïuw aan den horizontvrede, voorspoed van ïluk zou zij over het menschdom uitstrooien. In alle kerken was het H. Sacrament uitgc- eld, werd plechtig de toewijding van het H. art gelezen en vurig voor Christus'Kerk gebe- ;n. Heeft het eerste jaar dezer Eeuw aan onze irwachting beantwoord Neen. Werd het ibed van zooveel duizenden en millioenen iristenen dan niet verhoord Ja, toch. Elk '.bed vindt verhooring, doch, waar vrede wordt ivraagd en niet gegeven, daar schenkt de Heer ■acht in het strijden, troost in het lijden en be idt Hij, ofschoon langzaam, de glansrijke •ooa der zegepraal. Onlangs hoorden wij een ouden heiligen Pater :zuïet zeggen Sedert meer dan vijftig jaren heeft de strijd tegen het Katholiek Geloof zoo hevig en zoo algemeen niet gewoed als in dit laatste jaar. Op de toewijding aan het H. Hart door Paus Leo XIII in 1899 voorgeschreven en den 1 Januari.1*901 hernieuwd, heeft de vrij metselarij met een dubbelen kreet van haat en wraaklust geantwoord: Weg met de Kerk! Weg met de kloosters 1 1 Uit Frankrijk is die kreet opgegaan vooral in panje, Portugal, en Italië heeft hij weerklank ïvonden. De wet op de kloosters, die alle heerlijke ranschen met den naam van Schurkenwet be- empeld, werd in 1901 door de kamer gestemd 1 door den Senaat bekrachtigd. Binnen de 6 maanden, na afkondiging dier wet, oeten al de kloostergemeenten aan de Vrijmet- daarsregeering machtiging gevraagd hebben om blijven. Doen zij die vraag niet, of wordt hun at voor de meesten te vreezen is, de machti- ng geweigerd, dan worden de kloosterlingen tgedreven en hunne goederen ten voordeele ïr Staatskas verkocht, na afhouding van het- ;en de nog levende kloosterlingen ingebracht ebben en mogen meenemen. In de Fransche kloosters zijn 15,000 priesters seis in Frankrijk zelf, deels in de heidensche inden als missionarissen werkzaam dan nog d,ooo Broeders en rond de 130,000 Zusters, uiten de kinderen en jongelieden, die in de Loosters onderwijs en opvoeding ontvangen, jn er meer dau 100,000 zieken, 60,000 weezen, 0,000 verlatene kinderen en nogmaals duizen- en oude mannen en vrouwen, die door de Broe- ers en Zusters worden gehouden en verpleegd. Wat zal er, na de sluiting van de kloosters, iet die gebrekkclijken en hulpbehoevenden ge bieden Dat voorziet de wet niet. Mits dat de 1 ransche grond van al dat kloostervolk worde :hoongevaagd, moeten de lijdenden zich maar ehelpen gelijk zij kunnen. Eens te meer bewij- :n de Kerkhaters, dat zij zelfs voor de ongeluk- igssten der wereld geen hart, geen menschelijk evoel hebben. Het Fransche vaderland, dat zij voorgeven zoo ef te hebben en tegen de klerikale dwingelandij moeten hoeden, zal bij de toepassing van die :hurkenwet veel van zijnen roem en zijnen in- loed inschieten. Nog onlangs zei op een openbare meeting een oud-minister van Frankrijk, Constans, die voor tijds als een vinnige kerkhater bekend stond, maar later gouverneur werd van een Fransche kolonie in het Oosten en nu gezant is in Turkije. De katholieke kloosterlingen zijn vrij van ei- g nbaat en met heldenmoed bezield. Het ver- wondert u wellicht mij zoo te hooren spreken, doch ik moed hulde brengen aan de waarheid. Ik zeg u in allen eenvoud en in volle oprecht- hcid wat ik zelf gehoord en gezien heb. In het Oosten bewijzen de mannelijke en vrouwelij- ke religieuzen ons de grootste diensten. Fran- kiijk is verplicht hen te helpen en te bescher- men. Blijft het aan die plicht te kort, dan is 't in 't heel het Oosten met zijnen invloed ge- daan. Maar zoo ondankbaar de Fransche Regeering is voor het goed op eigen bodem aan weezen, zieken en ouden bewezen, zoo is zij 't ook voor de diensten aan Frankrijk in den vreemde door de kloosterlingen betoond. Ondanks is 's werelds loon 1 Maar de Paters, Broeders en Zusters verwachten hun loon op de ze wereld niet zij streven naar hoogere beloo- ning, en deze zal hun niet onttrokken worden 1 Van uit Frankrijk is die kwade koorts de Py- reneesche bergen overgestegen om Spanje en Portugal te besmetten. Spanje alreeds zoo diep gevallen, arm en zwak, van zijne schoonste koloniën beroofd, is nu ook tegen de kloosters in opstand gekomen. In verscheidene steden werden meetingen be legd en theaterstukken opgevoerd oin het janha gel tegen de kloosterlingen en vooral tegen de Jezuïeten in 't harnas te jagen. Links en rechts had een opstootje plaats, revolutie-kreten wer den uitgestooten, revolverschoten gelost kloos ter met straatsteenen gebombardeerd, en het katholiek ministerie moest de plaats ruimen voor een liberaal,. Aanleiding tot die revolutionaire betoogingen was., dat een adellijke juffrouw 4 maanden voor hare meerderjarigheid, tegen den wil van haren voogd een klooster was ingetreden 1 De Kloos terzusters en de Jezuïten werden beschuldigd haar opgesloten te houden, wanneer echter de gewapende macht kwam om haar te verlossen, weigerde zij 't klooster te verlaten. Die weige ring werd toegeschreven aan hekserij, door de overste tegen de arme juffrouw gebruikt,... De liberale gazetten stoofden dien flauwen kost met gepeperde leugens op, en zoo werd het doel ge troffen Reeds heeft de liberale Regeering zich met de Fransche verstaan om de vreemde kloosterlin gen zooveel mogelijk uit Spanje verwijderd te houden Ook heeft Portugaldie sinds jaren onder den hiel der Vrijmetselarij ligt te spartelen, dien weg ingeslagen. Verscheidene kloosters zijn er reeds gesloten, Sn de orden, die zich aan weldadigheid cn opvoeding der jonkheid wijden, hebben bij de liberale Regeering aanzoek voortbestaan moeten doen. Voor de meesten is voorloopig dat verzoek ingewilligd, doch onder alle voorwendsels kan die toelating ingetrokken worden. Dat de Italiaansche Regeering al meer cn meer naar de socialisten overhelt en dat de jonge ko ning Victor-Emmanuel II, om zijn wankelenden troon nog wat recht te houden, aan de revolutie makers de hand reikt, baart geen verwondering. Nu wil het Ministerie, om aan vrijdenkers en vrijlevers voldoening te schenken, de echtschei ding invoeren en heelt daaromtrent een wets voorstel ingediend. Daartegen zijn echter de katholieken van heel Italië met zooveel kracht opgekomen, dat het aannemen van dat voorstel zeer twijfelachtig is. Ook heeft de Heilige Vader in zyn aanspraak op Kerstdag de bisschoppen en de geestelijkheid dringend aangespoord om zich uit alle kracht te gen de aanneming van dal ontwerp te verzetten. Moge de vermaning van Hem, die alleen Italië meer bemint dan al de ministers en Kamerleden te zamen, voor 't welzijn des volks en de instand houding der famillien gehoord worden 1 Een liberale minister noemde eens onze Vlaam- sche boeren ploegen die in God gelooreu. Sieur Plancquaert, hoofdman der christene fopperspartijheeft wat beters gevonden. Volgens dat groot verstand zijn de katholieke vlaamsche a boeren, met de Polakken en de Spanjaards de a achterlijkste menschen van westelijk Europa, a Dat stond over veertien dagen zwart op wit ge drukt in zijn Recht. En de reden daarvan Wel omdat de Vlaamsche boeren hunne kat zenden naar zijne meetingen, en dat hij in zijne Zondaagsche predicatiën voor ijdele stoelen moet spreken. Over drij weken kreeg hy alzoo te Heule twee dozijnen nieuwsgierigen t'hoop. Elders en vaart hij niet beter. Eu daarna durft dat mensch schrijven dat het land in beweging is voor 't algemeen stemrecht, Het was op Dijusdag 19 Februari 1878 dat Kardi naal Joachim Pecci, Ca merlengo der H. Iioom- sche kerk, bij de tweede stemming voor de Paus keuze, noodig geworden door den dood van Pius IX, 38 stemmen van de 61 uit het H. College op zich vereenigde. Ofschoon hiermede de vereischte twee derden meerderheid niet bereikt was, kon het echter niet meer twijfelachtig zyn, op wien den volgenden morgen de keuze vallen zou De kardinaal Ca- merlengo zelf had dan ook reeds het voorgevoel i der ontzaglijke verantwoordelijkheid, die weldra zyn tengere schouders zou drukken. Een voorgevoel, dat hem zoo aangreep en be angstigde, dat na de eerste stemming, toen reeds alles hem aanduidde als deu opvolger van Pius IX, groote, heete tranen aan zijne oogen ontspron gen, en de bevende hand, die bij het opschrijven der namen zijne pen op den grond deed vallen, ge noegzaam verried wat er in zijn binnenste omging. Na de tweede stemming echter werd de gewel dige ontroering hem te machtig. Hij stond van zij nen zetel op, en zich wendende tot een der eer- biedweerdigste leden van het H. College, zeide hij: Ik kan mij niet inhouden. Ik moet 't H. College toespreken. Ik vrees dat het op het punt staat van een treurigen misstap te doen. Men deukt dat ik een geleerd man ben, zij schryven my veel wys- heid toe. Maar ik ben geen van beide. Zij veron derstellen dat ik de vereischte eigenschappen bezit van een Paus. Ik heb niets daarvau. Dat is het wat ik aan de kardinalen wilde zeggen. Maar de kardinaal, tot wien deze woorden ge- 5 UmiLTin. Vmbodb* vaskük. Verhaal uit de Fransche Revolutie DOOB Petras VAN NUFFEL. Deze scheiding veroorzaakte een hevig verdriet an de twee kinderen, die, sinds de wieg, elkaar ooit hadden verlaten. Leouia zelf scheeu nog teer aangedaan te zijn dan Magdalena, want zij eminde hartstochtelijk de kleine Lonlon, kinder aam, welken zij hare gezellin gegeven had en iet denwelken zij haar bleef voortsbestempelen ilfs wauneer zij grooter geworden was. Maar de [wisselingen der reis, en inzonderheid de omgang iet de nieuwe gezelliuuen, veranderden weldra aar karakter en indien zij de vriendschap harer inderjaren niet teenemaal vergat, de herinnering zn dien gelukkigen tijd verwekte niet meer die roefheid, dit zielewee die zij eens onderstond bij 9 scheiding. Zóo was het echter niet gesteld mtt Magdalena >en Leonia, hare aartsvriendin, vertrok, barstte j niet, als deze, iu snikken los en gaf zij geens- ns in luidruchtige uitspatting hare gevoelens in spijt en leed luchtalhoewel het hart vol, had zij de kracht heure tranen te weêrhouden, ten ein de de droefheid harer gezellin niet te vermeerde ren, ja, zij vond nog woorden om deze te troosten en te bedaren. Braaf meisje, met een hart van goud 1... Edoch, wanueer Magdalena zich aan eene laatste omhelzing had losgerukt, wanneer het ge rucht der rollende wielen van het rijtuig, met het geklikklak der zweep des postillons, in de verte wegstierf, en eene stofwolk koets en paarden aan het gezicht verborg, dan liet zij hare tranen den vrijen loop, dan kreesch zij bitter lang,... dan vlood zij hofwaarts, en viel moedeloos neer op de bank van eeu lustprieel, waarin zij zoo dikwerf met Leonia speelde. Bij den valavond vond moeder Grisot haar kind in den tuin, nadat zij het vruchteloos gansch den dag hadden opgezocht. Zij bracht Magdalena, paai ende en troostende, naar huis, en de bedrukte de verzekering gevende dat haar zusje niet verloren was, maar na eenige maanden zou weêrkomen doch het meisje, als door eeu instinctmatig voor gevoel bezield, antwoordde Neen, neen, moeder, zelfs wanneer ze terug keert, zal ik mijne zuster niet meer vinden. Op den ouderdom van Magdalena zetelde nauwelijks negen jaren oud zou het verdriet evenwel geene onuitwischbare sporen daar latei, noch zelfs van langen duur zijn. Hare moeder ver schafte heur nuttige uitspanningen, gelastte haar richt werden, antwoordde deu CamerlengoOver uwe geleerdheid kunnen wy beter oordeelen dan gy. Wat uwe bekwaamheden voor de Pauselyke waardigheid betreft, die zijn aan God bekend laat alles aan Hem over. b De Camerlengo gehoorzaamde. Den volgenden morgen werd kardinaal Joachim Pecci met eene meerderheid van 44 stemmen door het H. College van kardinalen tot opvolger van Pius IX gekozen en beklom hij den Pauselijken Stoel onder deu naam van Leo XIU. De katholieke wereld herdenkt alzoo op den 20 Februari 1902 deu dag, waarop Leo XIII bet 25- jarig jubilé van zyn roemryk Pontificaat gaat aan vangen. Welk een dag van glorieuze herinnering I Want schitterend is dan toch in zoo lang verloop van tijd gebleken, dat deze voor deu last vau 't Paus schap zoo terugschrikkende mau de man vau Gods Voorzienigheid was. Geroepen om den Plaatsbekleeder te zijn van Jesus-Christus en Gods H. Kerk te besturen, juist in een der moeilijkste tydperken van hare historie, heeft hy eiken dag van zijn opperpriesterlijk be stuur overvloedig getoond, dat er iu hem meer wijsheid stak eu bekwaamheid voor zijn verheven ambt, daa hij in zyn licht begrypelijko ontroering op den dag zijner keuze met zooveel beslistheid weigerde te erkeuueo. Te midden eener wereld die iu dwaliag en ik zucht dreigt ten ouder te gaan, staan wij veilig en in volle gerustheid, omdat wij weten, dat met God de H. Kerk bestuurd wordt door dezen zorgzamen Vader en Herder van Gods kudde, aan wiens scherpzinnigen blik 't groote zoo min als 't kleine ontgaat, die geen oogen blik ophoudt te letteu op al de noodeo en behoeften der zijnen en voor al de kwalen dezer zedelijk verarmde wereld met milde hand het med-.cijn aan te bieden. Op het leven immers vau dezen grijsaard, zoo rijk aan wisseling eu moeilijken strijd, kleeft geene smet. Vlekkeloos staat hij daar, hoog boven 't ver derf der wereld, onaangetast zelfs door zijn felste bestryders, in het wankelend broze lichaam nog met ongebogen ziolekracht, aan de wereld en aan de kerk het toonbeeld gevende van een arbeidzaam een verstorven en heilig leven Is het dan wonder dat zyne kinderen zich steeds nauwer kwamen scharen rond Leo's troou, eu zij byzonder de j ubeldagen vau zyn Pontificaat, die er immers zoo dikwijls te herdenken vielen, met altijd klimmende geestdrift hebben gevierd Zoo zal dan ook de katholieke wereld by dit zil veren jubeljaar van zyn Pausschap niet achter bleven. Wat geestdrift brak er uit bij het zilveren jubilé van Pius IX, zaliger gedachtenis Wy hebben weer de vaste overtuiging, dat dit jubeljaar vau den gryzen Leo, zoo het mogelijk is, met nog hoo- geren luister zal gevierd wordeu, vooral omdat een herinneringsdag gelijk deze tot de zeer groote zeldzaamheden behoort in het leven van een Paus. Slechts zeer weinige Opperpriesters immers in de historie hebben de jaren van Pausschap mogen beleven. D. K. vssr baltea de atad, aseer vaar part. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankon digingen tusichen de nieuwstijdingen 20 cen tiemen per regel. Aan kondigingen op de 3* blz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen zich uitsluitend te wenden tot het OJice de Publicity Rue de la Madeleine. Brus sel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce Tan regels te plaatsen, die viermaal achtereenvolgens zal verschijnen. Rucht- baarmakingen in te zen den vóór 's Maandaags. Wy lezen in het weekblad van onz^n achtbaren I confrater De Onpartijdigevan Dendermonde Zondag 9 Februari (zynde eerste Zondag van Karnaval) biedt de Kath. Oude Goudbloem, om 5 ure, ten feestzale van de jongenspatronagie, Buis straat, het publiek een prachtig Liefdadigheids feest aan, wiens opbrengst voor den Armen der ge meente bestemd is. PROGRAMMA Openingstuk, door de Fanfaren St-Cecilia, Heirbaan. Ernstige Alleenspraak., door M. L. S. Duo voor Tuba en Saxophon, door MM. A V. W. en A. D'H. De Blinde, tweespraak met zang. Kluchtlied, gezongen door M. C. K. Openingstuk, door de Fanfaren. Beurze plat stopt het gat. kluchtige tweespraak met zang. Kluchtlied, gezongen door M. L. S. In den tijd der Patriottenkluchtspel met zaug m één be drijf, door Petrus Van Nuffel, muziek van J. Camm&ert. Zooals men ziet zal het een heerlyke avond we zen buiten de overige nummers van 't program ma, die allen van den besteu keus getuigen, belooft het kluchtspel mét zang In den ttfd der Patri otten, door Petrus Van Nuffel, bijzonderlijk aan trekkelijk te wezen wie de opvoering van dat stukje reeds bijgewoond heeft weet hoe aardig het ineen zit en verlangt er naar het nogmaals ten tooneele te zien, zooveel te meer daar de ernstige studie der opvoerders, welke uit dieu hoofde den meesten lof verdienen, voor eene onberispelijke vertolking instaan kan. 1* rang 2 fr.; 2' rang 1 fr. en 3* rang 0,50 fr. Met oprecht genoegen bestatigen wy met alle weldenkende heden dat de datum van hooger be sproken feest samenvalt met den Zondag van Karnavaldat is waarlijk eene loffelijke innova tie. Op tijd en stond, dat spreekt, hoeft de mensch zich eens to verzetten edoch hier gebeurt zulks in eer en deugd, wijl op zelve uur langs de straat de walgelykste slemperijen alle brave meuschen ontstichten en de jeugd tot jammerlijke ergernis strekken. 't Is braaf en waarlijk katholiek wegens de kath. Oude Goudbloem tegen die wulpschheid in te gaan en op dien voor velen noodlottigen dag, rondom zich al te vereenigen wat naar uitspanning eu ver maak hunkert. De socialisten hebben het in eene der laatste zittingen van de Kamer van Volksvertegenwoor digers gezeid, dat zij voor eenig doel hadden het koningdomme omverre te werpen. Zij en steken het niet meer weg, zij zijn republikeinen en re- votionnairen van kop tot teenen. En woensdag nog zei Vooruit dat zijsocialis ten, er fier over waren ook collectivisten te zijn, net gelijk de fransche socialisten. Zondag verleden acht dagen, te Armentiers, was er eene socialistische-collectiviste meeting waar de citoyens Guesde, Bracke en anderen aan 't spreken of beter aan 't volk ophitsen waren. De lezer moet nog gehoord hebben van dien Guesde 't is de afgod van de socialisten van 't Noorden. Hij sprak er over socialism en collec tivism en eindigde zijne redevo. ng met de vol gende lievelijke woorden 't Zal, zei hij, altijd tijd genoeg zijn, als wij de openbare machten door het kiesbriefken zullen veroverd hebben, van te beslissen of wij moeten om aan 't scheutelken te blijven, met de zorgen van het huishouden, met het ver zorgen van planten en bloemen en andere bezighe den, in overeenstemming met hare krachten. In derdaad, langzamerhand week de droefgeestigheid; hare natuurlijke levenslust keerde weêr en ten slotte de vlugheid van weleer enkel als men van Leonia sprak of eenig onverwacht geval hare oude vriendin aan de herinnering opriep, werd zij weer ernstig en droomerig, zag men in elk harer schoo- ne oogen eea dikken traan parelen. Later, en dan als de rede in haar brein op daagde, vond Magdalena in de lezing van machti ge aantrekkelijkheden, in de studie en de uitoefe ning van den H. Godsdienst, kostbare vertroosting; immers, zij had oneindig meer dan Leonia de les sen van mev. de Boisdesmares ter harte genomen en in den geest geprent, en, wanneer het onder richt plotseling gestaakt werd, las zy tamelyk wel en schreef zij zeer voldoende. Na het vertrek van de gravin en hare dochter studeerde Magdalena alleen voort, en zulke snelle vorderingen deed zij, dat de heer Pastoor, haar in de Catechismusles ondervragende, verbaasd stond zooveel verstand te ontdekken bij een jong en arm kind, in een vlek, dat, om zoo te spreken, vergeten lag op de kaart van het uitgestrekt Frankrijk. De zielenher der maakte er zich eene gewetensplicht vau, de uitmuntende gaven der nederige boerin te ontwik kelen en ten gunste te doen keeren zijner overige leerlingen, die het voordeel van Magdalena Grisot niet hadden genoten, dewijl er te dien tijde op het dorp nog geene onderwijzeres was. Hy gelastte derhalve Magdalena met het les gevea aan hare kleine gezellinnen, met hen den Catechismus te leereu en hen de uitleggingen te herhalen, die hij in de kerk bereids gegeven had. Dit onderricht waarvan zij zich tot eenieders voldoening met den grootsten iever kweet, ver sterkte haar in de konnissen die ze reeds bezat en verwierf haar ten slotte eeue uitmuntende geleerd heid. Zoo bereidde zij zich tot hare Eerste Commu nie en werd de onderwijzeres der jeugd vau Lorgè- res, door hare zedelijkheid en godsvrucht, een waar toonbeeld van christelijke deugden. Het jaar na Magdalena's Eerste Communie, kwam jonkvrouw Leonia de Boisdesmares, voorde eerste maal, sinds haar vertrek naar het klooster, den verloftyd op het kasteel van Lorgères door brengen. Wij hebben niet noodig te zeggen met wat ongeduld Magdalena de komst verbeidde van deze wier afscheiden haar zoo menigen traan ont- perste, uoch met welke gejaagdheid zij tot het portel van het rijtuig ijlde, hetwelk de duurbare bevatte, noch hoe haar het hart van aandoening klopte wanneer zij Leonia, met hare moeder en twee jonkvrouwen zag uitstappen. Te midden der andere dienstboden, die bij de aankomst hunner meesteresse waren toegeloopen en zich op het ach terplein hadden geschaard, bezijden den graaf de Lorgères, volgde Magdalena met smachtende blik ken de minste beweging vau Leonia bruischend vloeide het bloed door hare aderen snel golfde haren boezem open neèr, en hadde moeder Grisot heur kind niet weêrhouden, voorzeker zou het de vriendin harer kindsheid in de armen zijn gevlo gen, wauneer deze op de voettrede der koets ver scheen. Maar in welke woorden de ontroeriug des tuiniers dochter uitdrukken, wauneer zij Leonia, na haren grootvader te hebben omhelsd, met hare gezellinnen zag slotwaarts treden, tusschen eene dubbele haag van dienaars, door eene lichte hoofd buiging antwoordende aan de eerbewijzen waarvan zy het voorwerp was, en haar, Magdalena, voorbij gaande zonder haar meer aandacht te gunnen dan de overigen. Arm meisje 1 Eene ijskoude rilling deed hare ledematen beven O mijn God 1 murmelde zij benard, en zij zocht de hand van moeder, prangde die in de harezij heeft mij dan vergeten, ik die geen oogenblik ophield aau haar te denken En snikkend boog zij het hoofd. Vervolg.

De Volksstem | 1902 | | pagina 1