i 3 I ii ALLERHANDE NIEUWS. BF AC s >r m lo le cl Een en ander. Over den Oorlog. Gesticht van IT L. IHMAIUX r i Le< L< S|»c i 1 ir 01 Eene ontmoeting met den Boerengeneraal Scheepers. Landbouw. WATERBREUK. ADERBREUK MISVORMDE LEDEI: (urn! kwaadaardige Een policieagent vermooord te Eecloo. \>1 dat Y, chien bijna I zijnen zooals Kleer sters chiem van al nen Public Men i het geweer of het.ken. Wij zijn dus verwittigd. De belgische socialis ten en verschillen in gedachten geen zier met hunnen Franschen opleider Guesde indien zij dus er eens toe geraken meerderheid te worden in de Kamers, in gouw- en gemeenteraden, zij en zullen voor niets achteruit gaan om de macht in handen te blijven houden. En om van allen weerstand bevrijd re zijn, zouden zij bij voor keur gebruik maken van geweer en kanonge- schut. Inderdaad, schoon vooruitzicht Die verklaring van citoyen Guesde dient wel onthouden te worden. Zij toont geheel klaar dat de partij die haar zoogezeid uitgeeft voor werk liedenpartij en wier ware name volksbedrie gerspartij zou moeten zijn, altijd voort even geweldig en even omwentelingsgezind blijft. De woorden van den franschen socialist gelyk wij het ten anderen reeds zoo dikwijls van de kopstukken der belgische socialisten hebben moeten hooren, zijn eene klare bekentenis aan t scheutelken ziedaar ons opperste doelwit, on ze opperste hoop. De plaatsen, de hooge bedie ningen, de vette postjes, ziedaar waartoe al het geklap en geschrijf van de commisvoyageur in socialismus strekt. Hebben zij daar ten anderen reeds geen tastend bewijs van gegeven Niet te vreden met de 4,000 frank jaarwedde als volks vertegenwoordiger en 't kosteloos vervoer van hunne woonplaats naar Brussel, hebben die ar me dompelaars over eenige dagen voor hun ei gen zeiven daarbij nog het kosteloos vervoer ge stemd op alle treins weg en weêre, door geheel het land, jaar in jaar uit. Die kerels hebben altijd iets of wat op de lip pen om het volk te vleien en te streelen, omdat zij van zijne kloeke schouderanoodig hebben om naar omhooge te klauteren, maar in den grond zij spotten met zijne ellende en zijne rechten ge- gelijk met het jaar veertig. Ten andere, indien eens het volk tegenspreekt dat het hem schandelijk bedrogen vindt, dat het nog wat ongelukkiger is, wanneer de roode spre kers met de kar op de zandberg zijn, zooals men zegt, en indien, in zijne wettige gramschap, het volk wil rekeninge vragen aan de kluchtspelers die het misleid hebben, dan zullen Guesde en zij ne vrienden van hier en helders tegen de wer kers het geweer en het kanon mogen gebrui ken. Prijs Al 0 GRON fa as djnde i 1 C II d re di he E i pe in dc on br me he| a-tt! aai gei sch! .nor] vod laaf gen! j In het Handelsblad van Amsterdam vertelt de heer Frederik Hompel, onderzijn Zuid-Afrikaan- sche Portretten, van zyne herinneringen aan dezen Boeren-aanvoerder Het was, zegt de heer Kompel, op een gloeien- den dag van December 1899, dat ik te Bloemfon tein kennis maakte met Gideon Scheepers. Ik moest de komst van iemand afwachten, alvorens naar de Modderrivier te kunnen vertrekken. De hitte trilde over het zand van het wilde markt plein en de stilte, de werkloosheid en de verveling deden me nog meer lijden van de schroeiende warmte. Ik zat buiten op het veranda van het Freêstatehotel, alleen, en zonder andere lezing dan een paar voor-historische nummers van de Illustra ted London News. Er scheen geen levend wezen zich buitenshuis in den blakerenden zonneschijn te durven wagen. Toen kwam plotseling een jonge man den hoek van een straat om en stapte regelrecht op het hotel af. Ik heb zelden iemand zoo scherp opgenomen, schel belicht als zijn krachtige mannenfiguur was in de wijde wijdheid van het Marktplein. Hij was in commandodracht, den slappen, breedgerauden hoed op het hoofd, doch zonder geweer of patro- nengordel. De kleeren zaten hem net om het slan ke lijf. Ik had al veel wannen in deze veldtenue gezien, maar geen die de zindelijkheid en de net heid zoo in zijne kleeding had weten te houden als deze. Met een kort militair saluut trad hij het hotel binnen, bleef er een oogenblik en kwam toen bui ten op de veranda zitten. Die jonge man was Scheepers. Hij was met kort verlof naar Bloem fontein gekomen om er zijnen broeder op te zoe ken, die den 9 November gedurende den slag te Tweerivieren een schot in de kaak gekregen had. Hij is net nou weer allright, zei Scheepers, en dan gaan hij weer naar Modderrivier toe. Toen vertelde hij dat zijn broeder en hij bij de Vrijstaatsche artillerie waren. Zijn broeder als ka nonnier, hij als heliografist. Hij had zyn opleiding genoten bij de Trausvaalsche veldtelegraphie en was kor t voor den oorlog bij de Vrytaatsche artil lerie komen. Nu behoorde hij tot de belegeraars van Kimberley. Of hij het commando-leven niet zwaar vond en het werken bij den onbeschermden heliograafpost niet gevaarlijk Zwaar, die leve is nie zwaar, nie. Ek denk, ons zal dit dag nog banja (veel) zwaarder krij, Scheepers behoorde niettot de optimisten die er vast van overtuigd waren dat de Boeren het met de taktiek van de gloriedagen van '98 zouden winnen. Ons mense gaan al te banja (veel) huis toe. Hulle lè en maak net niks nie tot die vij'end kom en hulle storm. Hoe kom het ons die Engelschman zij posisie niet aangevat na die slag van Magers- fontein Ik zei dat onze commando's te weinig in aantal waren en onze menschen vermoeid. Moeg. Ja net, da's die ding. Ons menschen is altijd moeg. Hunne wil altijd huistoe om te rus. Hoe kom is de Wet en de la Rey nooit nie moeg nie? Scheepers raakte in vuur. Hij oordeelde scherp over de verlof pest onder de burgers, maar wat mij in hem trof, was zijn warsijn van alle opschroeve- rij. Hij blufte niet op de onoverwinnelijkheid der Afrikaners. Hij was alleen ernstig overtuigd, dat met in de lagers te blijven liggen, de eind-over winning nooit aan de zijde der Boeren zou zijn. Heel ernstig was ons gesprek. De groote, don kere oogen van Scheepers strakten beslist en hij zij woorden die men niet verwacht zou hebben van «en jongmensch, dte met zijn breede schouders en rechte gestalte en zijn lachenden mond, bij den eersten aanblik zoo den indruk gaf van levenslust en levenskracht. Doch plotseling werd ons gesprek onberbroken een jonge man kwam hem halen, en toen Schee pers opsprongen hem tegemoet trad, was hij eens klaps een heel ander mensch. Toen onthulde zich de blijmoedigheid van zijn veerkrachtige jeugd. Zij lachten beiden dat het schalde over het plein, en met een opgewekteu groet ging hij mee en hun heldere stemmen hoorde ik nog ver, vroolijk, op geruimd. Scheepers, de ernstige Scheepers van zooeven, had blijkbaar alle zorgen van zich ge schud Ik heb na dien tijd Scheepers nooit meer ont moet, wel andere personen van deuzelfden naam zonen van een Hollandschen dokter in den Vrij staat bijvoorbeeld, en ik heb nooit recht geweten wie commandant Scheepers eigenlijk was. Mij zweefde de herinnering voor dat ik nog een Schee pers had gekend, behalve de twee gebroeders Schepers van Jacobsdal totdat zijn portret plotse ling mij de ontmoeting op het marktplein te Bloemfontein in het geheugen riep. En Scheepers had wel recht schande te spreken over de spoedige vermoeidheid dor burgers. Hij heelt getoond zelf geen afgematheid te kennen toen hij ziek was, streed hij nog tegen de vermoeie nis en bleef zijn commando aanvoeren. De zware tijden kwamen en Scheepers was nog in het veld, terwijl de verlofgangers van vroeger waarschijnlijk reeds allen hands-uppers (menschen die zich overgeven) waren geworden. Als de Wet's adjudant doorliep hij de beroemde krijgsschool van oom Christiaan, daar leerde hij de listige tak- tieken, de waarde der tucht en van den nauwkeu- rigen inlichtingendienst. In December 1900 viel hij met de mannen van Hertzog en Kritzinger in de colonie, waar hij heel spoedig een afzonderlijk commando kreeg. Met de 40 Vrij staters, die nu onder zijn bevelen stonden, trok hij diep het Kaapland in, en weldra sloten zich vele Kapenaars bij hem aan, zoodat hij den 21 Augusti 1901 aan generaal De Wet kon rappor teeren, dat zijn commando 240 man telde. Met sluwe behendigheid wist hij, evenals zijn groote leermeester, steeds de dreigende omsinge ling van den vijand te ontwijken maar even han dig wist hij ook voortdurend belangrijke voordee- len te behalen. Zijn verkenningsdienst was blijkbaar uitmun tend geregeld, want nauwelijks hadden de khakies bij zijne nadering granen en paarden van de plaat sen bijeen gebracht om deze binnen de muren der versterkte steden en dorpen in veiligheid te bren gen, of Scheepers maakte er het grootste deel van buit. Al het graan dat de Engelschen opgecomman deerd hadden om te Graaff-Reynett, Aberdeen en Willowmore op te stapelen, werd door zijn com mando's in beslag genomen en in de bergen ver borgen. Van dezen voorraad leefden hij en zijne mannen den geheelen winter van 1901 Dank zij dezer taktiek, was zijn commando ook uitmuntend bereden en bewapend, en zagen de Jingoï8tische Kapenaars met leede oogen dat deze brigands op paarden gezeten, achtervolgd wer den door Engelschen colonnes, met magere, zwak ke knollen. Maar na den winter van 1901 begon de onver moeide Scheepers eerst recht te werken onder de khakies. In zijnen brief van den laatsten Augus tus aan generaal De Wet, dien de Engelschen op een Boerengevangene gevonden en later openbaar gemaakt hebben, deelde hij mede dat hij van plan was, zoodra de eerste regens vielen, westwaarts te trekken in de richting van Oudtshoorn en Kaap stad. Hoewel deze brief de Engelschen in handen was gevallen, heeft Scheepers zijn woord gehou den en schrik en ontsteltenis te Kaapstad gebracht. Geen groot Boerencommando is zoo diep de cole- nie ingedrongen als het zijne. Wel verzekerden de Britten voortdurend dat hij van de andere Beeron- strijdmachten zou worden afgesneden en niet meer zou ontkomen, maar de jonge Scheepers bracht zijn commando telkens weder uit alle gevaar. Dat zagen de colonisten, en geestdriftig en vol vertrouwen sloten zy zich bij hem aan. Zij wisten dat zij het zwaar zouden krijgen onder Schee pers, den onvermoeide maar het was een eer on der hem te dienen. Er waren zooveel mannen die hem wilden volgen dat hy alleen de vastberadenste en flinkste aannam. Zijn commando was het keur korps der colonie. Zelfs de Cape Times moest, ten slotte erkennen dat de 750 man, die onder hem vochten, niet uitsluitend bijwoners of jonge man nen waren, maar in hoofdzaak Kapenaren die vaste goederen bezaten en welgesteld waren... In zijneu brief aan generaal De Wet, spreekt Scheepers de hoop uit hem en president Steya nog eens te mogen terugzien onder hun zoozeer gelief de vlag. Het heeft niet mogen wezen. De jonge Scheepers is vermoord door zijne edele vijanden. Zijn bloed het martelaarsbloed, zal echter niet noodeloos hebben gevloeid, want een man als Scheepers moet oneindig veel vrienden hebben gehad die nu be slist als hij, zullen willen strijden tot het einde. Bij zijn dood maakt hij wellicht meer recruten dan bij zijn leven. en de werkingen der melkerijen ingericht worden, om al de voordeeleu op te leveren, die men er mag van verwachten IV. Is het wenschelijk dat de wetgeving betrek kelijk de beteugeling der vervalsching in den bo- terhandel, in alle landen dezelfde weze Door welke middelen kan men daartoe geraken V. Welke maatregelen zou me® nog dienen te nemen om de voorschriften en den toezichtdienst van den boterhandel te volledigen en nuttiger te maken VI. Welk zijn de wenschen uit te drukken na mens de Belgische zuivelnijverheid, ter gelegen heid van de vernieuwing der handelsverdragen Het congres wordt gehouden op 27 en 28 April. De remedie van Baceelll tegen bet mond- en klauwzeer is onlangs het voorwerp geweest van een onder zoek van wege de Koninklijke Academie van Tu rijn. Dit geleerde gezelschap heeft een dagorde gestemd, dat zeer ongunstig klinkt voor bedoelde remedie. De Academie vraagt het toepassen ervan geheel en al te schorsen. Minister Baccelli is echter niet van dit gevoe len Integendeel, heeft hij aan de Italiaansche prefecten een circulair gezonden waarin hij doelt op de vele genezingen door zijne methode bewerk stelligd en er op aandringt voort te gaan dezelve te gebruiken. In België zal men Baccelli's remedie op eene nieuwe proef stellen. Een kostbare hengst. Dezer dagen werd M. de Burbure de Wesem- beok, een aanbod van 38,000 fr. gedaan van zijn hengst Êtonnantdie, in November laatstleden den eersten prijs der driejaarlingen op den prijs kamp van Leuven behaald had. Dit aanbod, dat hem gedaan werd door een consortium van kwee kers van het Luikerland, werd den eigenaar van de hand gewezen Nationaal congres van znivelberefdiitg. In de aanstaande lente zal er te Brussel een na tionaal congres van zuivelbereiding gehouden wor den. Ziehier de punten, die in de zitting zullen be handeld worden I. Heeft de pasteurisatie van den room eenigen invloed op de hoedanigheid en de opbrengst van de boter H. Moet de pasteurisatie der ondervoortbreng sels van de melkerij verplichtend gemaakt worden, en zoo ja, moet zulks in alle gevallen gebeuren Welke zijn de middelen om tot haar te komen 1H. Hoe moet de toezichtsdienst van het beheer pen hebben, Het ongeval zou gebeurd zijn op eeni ge meters van de plaats waar keizer Frederic, toen kroonprins, in 1851 wonderbaar aan eene ontrig- gcling ontsnapte, die de dood van verscheidene personen veroorzaakte. Be zendingen In IMongelIë. De martel dood schrikt onze Missionnarissen niet af. Wij vernemen dat op 1 April weer vijf zendelingen van het Missiehuis van Scheut te Genua zullen scheep gaan naar Zuid-West Mongolië de EE. PP. Hen drik Spierings, van Osch, bisdom 's Bosch Jan Terstappen, uit het bisdom RoermondAlfons Verstraeten, van Vlierzele, bisdom GentJulius Tanghe, van Rousselaere, bisdom Brugge, en Pe trus Marchal, van Bautersem, aartsbisdom Me- chelen. I. Daar klinkt een kreet als donderknal, Als zwaardgekletter golvenval O Rijn, o Rijn, o Duitsche Rijn 1 Wie zal er uw beschermer zijn Gij vaderland moogt rustig zijn (bis) Vast staat een trouwe wacht hier aan den [Rijn. (bis.) II. Bij ieder klopt den boezem fel En aller oogen fonklen hel De Duitscher wakker 't hart in gloed Beschut het heilige Rijnland goed Gij vaderland moogt rustig zijn (bis) Vast staat een trouwe wacht hier aan den [Rijn. (bis) III. Hij ziet ten hemel en van daar Bemoedigd hem de heldenschaar Hij zweerd ten grootscher kamp bereid Mijn Rijn zij Duitsch in eeuwigheid Gij vaderland moogt rustig zijn (bis) Vast staat een trouwe wacht hier aan den [Rijn. (bis) IV. Zoo lang een druppel bloed ons lest Een vuist omvat het zwaardgevest Zoolang een arm geweer noch spant En treed geen vijand op uw strand Gij vaderland moogt rustig zijn (bis) Vast staat een trouwe wacht hier aan den [Rijn. (bis) V. Zoo zweerd men plechtig eensgezind De vaandels waaien in den wind O Rijn, 0 Rijn, 0 Duitsche Rijn Al 't volk zal uw beschermer zijn Gij vaderland moogt rustig zijn (bis) Vast staat een trouwe wacht hier aan den [Rijn. (bis) Ee« milliard. Wanneer men eene groote kist had gehad, in welke men, van af Christus ge boorte elke minuut een frank had geworpen, dan zou men nu nog geen milliard bijeen hebben. Zoo ontzaglijk veel is een milliard. De milliardste minuut na de geboorte van Chris tus zal komen den 28 April ten half 11 juist. Er zullen nu wel weer andere rekenmeesters ko men, die het beter weten en een anderen datum opgeven, maar wij zullen het, met goedvinden on zer lezers, voorloopig maar bij gezegden datum houden en op den milliard sten minuut het nog eens uitcijferen. Be steenkool la Limburg;. De agenten van de Duitsche Maatschappijdie in Limburg op zoekingen laat doen, hebben nieuwe steenkoolla gen ontdekt onder Machelen-a/Maas, ter plaats gezegd Het Broederen. Do aandacht der openbare macht wordt door deze herhaalde ontdekkingen opgewekt. Aldus wordt aangekondigd dat de H. ingenieur Dumont, leeraar aan de Hoogsschool van Leuven, te Nizza, daarover eene lange samenspraak met den koning heeft gehad. Nieuw nlckelgelU. Verleden dinsdag werd de nieuwe nickelmunt iu omloop gebracht. Laar het huidige nickelgeld, bijzonder wanneer het ver sleten is, zich bijna niet onderscheidt van het klein zilvergeld, heeft men de nieuwe stukken docr- boord. De teekening van de nieuwe muntstukken was te diep gestift en werd spoedig zwart en vuil, doordien de vuiligheid er gemakkelijk in drong en gevaar opleverde een kiemmiddel van microben te worden. De nieuwe stukken bezitten deze gebre ken niet en leveren daarbij nog dit gemak op dat zij kunnen aangeregen worden de kardoezen waarin soms bedrog gepleegd wordt, zullen bijge volg voor de nickelmuntkunnen afgeschaft wor den. Het bestuur der Munt heeft een echt mees terstukje geleverd en de nieuwe nickels zullen bij het publiek zeer welkom zijn. De Duitsche kroonprins in gevaar. Er wordt door verscheidene dagbladen verteld dat de kroonprins van Duitschland in den nacht van 19 op 20 januari groot gevaar geloopen heeft te verongelukken, wanneer hij van Berlijn naar de Hoogeschool van Bonn terugkeerde. Nabij Issel- horst zou een bediende van den ijzerenweg bevon den hebben dat een stuk riggel uit de spoorbaan weggenomen was. De trein, waarop zich de kroon prins bevond, zou maar juist in tijds kunnen stop- Gceu onderhaudelingen. Donderdag avond werd in het Engelsen Lager huis gevraagd of er. sedert de mislukte onderhan delingen tusschen lord Kitchener en generaal Bo tha, geene rechtstreeksche of onrechtstreeksche voorstellen om den oorlog te eindigen, van wege de aaDleiders der Boeren gedaan geweest zyn aan het een of ander lid van het kabinet. De minister Balfour antwoordde daarop dat geen voorstel van dien aard gedaan geweest is van wege 't is gelijk wie, gerechtigd om in den naam van de aanvoer ders der Boeren te spreken. Van zijnen kant heeft president Kruger ver klaard dat geen der Boereaafgeveerdigden, thans in Europa verblijvend, noch der strijders in Zuid- Afrika, viedevoorstellen gedaan hebben. Engeland, zegt hij, kent de voorwaarden der Boeren, die al leen de volledige onafhankelijkheid zullen aan- veerden en zich nooit aan andere voorwaarden zul - len onderwerpen. Statie vernield. He commando van Louis Wessels is, langs den kaat van Graaf-Reinet, tot in 't midden der Kaap kolonie doorgedrongen, heeft er den spoorweg op gebroken en de statie van New-Bethesda vernield, ondanks de pogingen der engelsche troepen om de Boeren den doortocht te beletten. Louis Wessels, is de opvolger van commandant Kruitzinger, die door de engelschen krijgsgevangeu gemaakt is en binnen eenige dagen zal gevonnisd worden. Het gevecht te Lludekeaspruit. De Boeren hebben de 20 Engelsche soldaten, die zij in het gevecht te Lindekesspruit gevangen genomen hadden, terug in vrijheid gesteld, na hunne peerden, wapens en kardoezen te hebben afgenomen. Op het veld vau eer festurveu. De E. P. Victor Hecht, oblaat van Maria, zen deling in den Oranje-Vrijstaat, is in het gasthuis van Kroonstad aan de damkoorts gestorven, die hem aangetast had, terwijl hij de zieken verpleeg de. Pater Hecht was teRufoch, in den Elzas, ge boren in 1868. Eene verzwegen overwinning van de la Rey. Een correspondent, die kolonel von Donops ko- lon, in het westen vau Transvaal volgde, meldt voor de eer te maal by zonderheden over eene neerlaag, die De la Rey met zijne burgers de En gelschen heeft toegebracht te Kleinfontein. Lord Kitchener had van het gevecht enkel ge zegd, dat de Boeren waren afgeslagen en later had de verliezenlijst er de verliezen van meege- deëld Ziehier nu wat er gebeurd was Wij trokken schrijft de berichtgever door eene slechte streek met kreupelhout rondom ons, zoodat het onmogelijk was meer dan 30 me ters, in welke richting ook, voor zich uit te zien. De voorhoede van de kolon kwam plotseling in eene open vlakte uit, en wij zagen eenige Boeren vóór ons uit. Wij wierpen een of twee granaten onder hen en zij galloppeerden weg. Terwijl wij hen nog gadesloegen, en zonder de minste waarschuwing, bestormden ons ongeveer 200 Boeren uit het dichte kreupelhout op onze linkerflank. De salvos die zij op ons gaven, waren verschrikkelijk vervolgens stormden zij tusschen de wagens in, de zwarte dry vers, muilezels en al les in hunnen weg meedoogenloos neerschietende, en onze troepen in verwarring brengende. J, Een aantal muilezels werden schietig en wier pen de wagens om en vele van onze manschappen kregen ernstige wonden, daar zij overreden wer den. De Boeren renden daarna op de twee 15-pon- ders van de vierde batterij koninklijke veldartille rie toe die in de achterhoude waren, maar aan den aanval werd krachtig weerstand geboden. Toen hij de Boeren uit het kreupelhout zag komen, galloppeerde luitenant Hill, die met de leiding belast was, met de kanonnen weg om te trachten eene stelling in te nemen en slaagde er in twee ladingen schroot af te schieten daarna viel de dappere kerel met 3 kogels door zijn li chaam. Een sergeant hield het andere stuk in bewe ging, tot de Boeren op enkele meters afstands wa ren. waarop hij trachtte de schroeven van het sluit stuk weg te nemen en gewond werd terwijl hij dit deed. De kanonniers en stukkenrijders gedroegen zich als helden. De vijand stormde vervolgens met groote vastberadenheid door en schoot alle man nen bij de kanonnen, op 1 na, neer. Onderwijl had het eskadron yeomanry uit Worcestershire eene stelling ingenomen, die de kanonnen beheerschte, en, ofschoon zij aan het vuur van de Boeren blootgesteld en afgesneden was, hield zij stand en schoot verscheidene Boeren weg rondom de onbruikbaar gemaakte kanonnen. Toen de vijand zag dat hij ze niet kon weg voeren, stak hij de vooiwagens in brand en deed den schietvoorraad ontploffen. (Van de kanonnen zal bij die ontploffing ook niet veel terecht zijn ge komen). n De yeomanry, Northumberland Fusiliors en ieder man, die een geweer kon dragen (ook de zwarten kwamen toen aanzetten en dreven de Boeren weg. n Wij hadden 84 man verloren, ook 20 zwarten, zoodat er een totaal was van meer dan 100 doo- den, gewonden en verminkten, benevens 11 wa- geas(Hier is iets weggelaten). Later voegden zich onze troepen bij lord Me- thuen's kolon, en de generaal verklaarde zich zeer voldaan over het werk van 't vijfde bataillon im perial yeomanry. Hillp0*p>i¥i - Men heeft donderdag namid- uiiicgciu. dag de twee gebroeders in het gevang van Audenaarde opgesloten, die 's morgens door de gendarmerie van Sottegem in de volgende omstandigheden aangeboden waren. Dé kerels waren 's nacht in eene hoeve, te Hille- gem, gebroken om er kiekens te stelen. De zoon van den landbouwer, gerucht gehoord hebbende, was opgestaan en gewapend met eene spade, naar het kiekenkot gegaan. De kwaaddoeners losten op hem revolverschoten, gelukkig zonder hem te tref fen. De jongeling bracht een der dieven een gewel digen slag met de spade toe en brak hem een arm. De schelmen werden beiden overmeesterd en aan de gendarmerie overgeleverd. Hllïinif1 - Woensdag heeft het parket hier een persoon doen aanhouden, die verdacht wordt van brandstichting, Een onfeilbaar geneesmiddel. Zoodra men den eetlust veriiest en men ziet niet wel treurigen mismoedig gevoelt is het voldoende een of twee doo- zen purgeerende pillen van Dr Walthéry te nemen om aanstonds vroolijk en gezond te worden. l^nttPO'Pm - Woensdag morgend hebben LJUIIC^CIUwerklieden van den spoorweg tusschen de staties van Sottegem en Herzele, het verminkt lijk gevonden van een baanwachter van den depot van Sottegem, het slachtoffer had een schrikkelijke wonde aan het hoofd en was de bei de beenen en een arm afgereden. De ongelukkige moet getroffen geweest zijn door den trein 2818, die ten 7 ure 50 's avonds uit Brussel vertrekt mi ten 9 ure 44 te Moeskroen aankomt. De vermick- te overblijfsels van dén armen werkman werdei in een zak verzameld en naar het doodenhuis ge bracht. IHpIIp - Maandagavond hebben alhier eeni- ge dronken werklieden van den ijze renweg gevochten, een hunner werd nogal erg, doch niet levensgevaarlijk, aan het hoofd gekwetst. De policie heeft een onderzoek geopend. VRAAGT OVERAL HET LiEUVENSBIER der gunstig gekende Jtiwuieerff, Frans Dmtcé, AALST FVankriiL- - DeZ- E- H- DelanShe Pas- a J toor te Houplines, heeft zijne twee dagen gevang te Rijssel, uitgedaan, waartoe hij verwezen was om geweigerd te hebben de boet te betalen voor overtreding van het verbod eene openbare processie te houden. In 't gevang werd de weerdige priester als een kwaaddoener behan deld. Hij moest *er het kostuum der gevangenen aantrekken, mocht er geene mis lezen en schier geene bezoeken ontvangen Vrijdag namiddag ten 2 ure verliet hij het gevang en ten 7 ure 's avonds kwam hij te Armenfiers aan, waar hij door fami lieleden en talrijke vrienden aan de statie afge wacht werd, hij vertrok vervolgens per rytuig, hem door M. Motte bereidwillig ter beschikking gesteld, naar Houplines terug. Wjp7p Maandag nacht, rond 12 ure, heb- lben aibier mannen van Moorsel te gen Wiezenaars verwoed gevochten. Er is proces verbaal tegen de ruststoorders opgemaakt. VICULUT, BBDUUID DOOK BZ ZL'STEKS VAK UBTBE 79, ru« de l'lnetltut, JUMET (bij Charleroi) QDCIIIf CM (breking, spat)volle genezing van alle DnCUItCH breuken i«In band, voor net leven en in eenige dagen, door de verbeterde methode van doktor L. üogmaux, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingenvraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 9 jaren genezen. eenige dagen en voor het leven, door de bijzondere methode van doktor L. Dogniaux. kniestijfheid, enz. IX L. DOQNIA UX, specialist, ontvangt, 79, rut ét l'IflStüut, Jumet, Maandags en Woensdags, van i tof I uren. Telefoon 47L. De policieagent wiens lijk aan het pannenhuis gevonden werd, heet Uytterschaut, hij is aan gee ne bloedspuwing gestorven, maar is wel, zooali eerst het gerucht in omloop was, het slachtoffer eener misdaad geworden. Zaterdag namiddag is het parket van Gent alhier afgestapt voor de lijkschouwing van den policie agent Uytterschaut. De agent was op 't oogenblik dat zijn lijk ontdekt werd, nog in 't bezit van zijn revolver, voortkomende van de taks op de honden. De wetsdoktoors bestatigden dat de agent inder daad vermoord was. Drie kogels waren hem in het hoofd geschoten en de dood was oogenblikkelijk. Men heeft als ver- moedelijken dader een schipper aangehouden, wier schuit gemeerd ligt in de vaart van Schipdonk naar Balgerhoeke. M. Uytterschaut was een voor beeldige agent. 45 jaar oud, hij laat eene weduwe met twee kinderen achter waarvan het oudste 9 jaar is. Ziehier hoe de vermoedens op den schipper ge vallen zijn Op de plaats waar het lijk van den agent Uytterschaut gevonden werd, zag men in drukken van een rijwiel. Men zocht oogenbfikkelijk den wielrijder op, De schipper was per rijwiel langs de plaats gekomen en had zelf een glas gedronken in eene herberg, waar hij vertellende dat hij zich naar Eeckloo begaf. Bij zijne aanhouding loochen de de schipper den agent gezien te hebben, doch bekende dat hij te Eeckloo geweest was. De revol ver van den schipper werd in beslag genomen, men heeft er bloedsporen opbevonden. De vermoedelij ke dader had het wapen aan een derden persoon gegeven, die het aan de policie overhandigd heeft. De revolver was met vier kogels geladen. De drijf veer van de misdaad is nog altijd onbekend. Men denkt dat de schipper den agent met zijn rijwiel zal omgereden hebben en dat Uytterschaut proces verbaal wilde opmaken; om te ontsnappen zou den schipper geschoten hebben. De eerste kogel drong door de linkerwang in de hersens de dood was oogenblikkelijk. De twee andere kogels werden op het lijk gelost. De dader Boute genaamd is 26 jaar oud en va der van een kind. Terwijl men hem maandag naar Gent overbracht, heeft hij bekentenissen aan de gendarmen gedaan.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2