VAN MIJN POLIDOOR. De kiezingen van Mei. OORLOG. ALLERHANDE NIEUWS. Schouwburg van Aalst. Gkstiuit van D' L. DOGNIAllX r Een Milliard gespaard. Briefwisseling. Prima-Donna Vor$tcng»Sicilit Miehelbeke.- Bij Nederbrakel. Maan dag morgend werd alhier aan de gemeenteschool, de landbouwer Jan Vanden Dnessche vermoord gevonden. De ongelukkige had zeven messteken in het hoofd bekomen. Wat zon derling is op de plaats waar het lijk lag werd geen spoor van bloed gevonden. Het parket van Audenaa-de is reeds tweemaal te Miehelbeke geko men. Uit de lijkschouwing blijkt dat het slachtof fer letterlijk uitgebloed was. St-Ainantsbere.- Zondag nacht rond Inbraak in de kerk te Grammene. WATERBREUK. ADERBREUK MISVORMDE LEDEI{ïïrïSiSïïS Groote brand te Patterson. voor Wij hebben hier een officieele statistiek ons liggen, waardoor wij eene vergelijking kun nen maken tusschen de Vlamingen en Walen en ook tusschen de Franschen en Duitschers. Wij bestatigen met fierheid, dat de Germaan- sche Kassen verre de kroon behalen. In 1S30 waren de Walen 47 en de Vlamingen 53 °P too eigen, en nu zijn de Walen maar op en derde meer, 33 op de 100. V an 1S90 tot 1900 won België 600 duizend in woners, allen Vlamingen, de Walen komen in die vermeedering met zero. Het zijn de landbouwers, de boerenbevolking die de hoeksteen onzer moreele macht uitmaken en hie> in hebben de Vlamingen, de Vlaamsche boeren nog de helft vooruit tegen de Walen. Laat ons de zaak nog dieper beschouwen, Lunburg, ondanks ziine sterke uitwijking, won op de 10 laatste jaren 18 duizend zielen, Luxem burg ond inks de Vlaamsche inwijking, en dat «cos zoo kroot is, won er maar 8 duizend. I c alen volgen de Franschen, de Franschen s'crvci uit door hunne losbandigheid en hunne cl.» den Je zedeloosheid. Vooreen volk, de Fran- nl). 11 volgen, is dus zich zelfmoorden. lii vr- egere tijden, nog geen 100 jaren geleden, w .s het Fransche Rijk, het machtigste rijk van I on pa, het versloeg beurtelings de Spanjaards, dc Oostenrijkers, de Pruisen en de Russen, maar r.u Wij denken vast dat het Fransche leger tegen het Duitsche niet meer opgewassen is, en vrn jaar tot jaar moet het minderbederf der Vlaamsche of Germaansche rassen. Wij zien de kracht der Vlaamsche rassen duidelijk in de Boeren van Transvaal, die het een tegen 4, ja tegen 5 reeds 2 1/2 jaren tegen de Engelschen volhouden, en nochtans is de Engelsche natie in -dmoratiteit niet zoo diep in verval gelijk de Fran sche, er is hier zelfs geene vergelijking bij te maken. Hetgeen het schoonste van onze historie wel precies niet is, dunkt ons de blinde en overdreve- ne zucht om alles na te apen wat maar fransch is en alles wat van Parijs komt, als onverbeterlijk te beschouwen. Het is van dien kant niet dat wij onze macht moeten verkrijgen, onze moreele sterkte, onze waarde moeten behouden, integendeel hoe meer wij 't Fransche bederf aan gindschc zijde der grenzen kunnen houden, hoe beter, het Belgisch a volk er mee varen zal. De Belgen zijn van het Germaansche ras, even als de Duitschers en de Nederlanders. De Hoog- duitschers en de Nederduitschers maken eenen zelfden volkstam uit, hunne macht bestaat in het behoud, hunner zeden Godsdienst en taal, hetgeen geheel hunne eigenzelvigheid en sterkte uitmaakt, Al wie wil zalig worden, zoo leert het sym- bolum van den H. Athanasius, dat de priesters zondags in hunnen brevier lezen, het is eerst en vooral noodig dat hij het katholiek geloof belijde. Het orgaan der daenspartij, schrijft daartegen in de christene leerling, 't is al liefde in de katholieke leerling 't is al haat. Volgens de groene soci listen dus, zouden de geloovigen de kath lieke leerling moeten afgaan, en een soort van nt uw geloof moeten aanemen, gelijk de protestanten en de schismatieken, die ook zeg gen dat zij de christene leerling bezitten. Men ziet het, de daensisten gaan volop den weg der ketterij op. De heer minister van ijzerenwegen heeft aan onzen achtbaren volksvertegenwoordiger M. De LJ l er, de volgende mededeeling gezonden 0>ereenkomsu& met uwe aanvraag van 6 tccen.bei 1901, heb ik de eer Ued. ter kennis te brengen dat de werkuren voor de voituurkui- schers van Brussel-Noord hersteld geweest zijn geli|k zij estonden voor 1 december laatst. 1 e 'alrijke werklieden van dezen dienst, op w er verzoek M. De Sadeleer eene reklamatie 1, e :d end had, zullen dit goed nieuws met genoe gen v ci nemen. i 'e groote legeroefeningen zullen dees jaar V rva' gen worden door schietoefeningen, welke in de kampen van Beverloo en Arlon zullen plaats hebben. Die oefeningen zullen op 21 mei beginnen en duren tot in september. De troepen zullen zich, in dagmarschen, te voet naar de kampen begeven. Over ongeveer twee maanden kwam uit Tehe ran te Brussel de tijding toe dat een onzer land- genooten, M. Vercauteren, naar Perziö vertrok ken om daar den postdienst in te richten, van zijn peerd gevallen was en zich doodelijk ge kwetst had. Men verwachtte alle dagen de tijding van zijn overlijden. Dinsdag heeft M. Liebaert minister van spoorwegen, een brief ontvangen van M. Paul de Groote, gezant van België in Perziö, meldende dat de toestand van M. Ver cauteren zoo goed mogelijk is. De wonden die hij bekomen had waren zoo erg niet als eerst gemeld werd. Hij zal binnen kort zijn ambt kunnen herne men. Uwen verkleefde Kozijn, POLIDOOR. Alhoewel bijna vier maanden ons nog scheiden van de kiezingen van 25 Mei, houdt iedereen zich reeds bezig met den eventueeleu uitslag ervan en zoeken onze vrienden allerwoge naar de beste middelen van taktiek en propayande. /ooals men weet worden (lees jaar kiezingen ge houden ter hernieuwing der volksvertegenwoordi ging in de proviuciën Brabant, Antwerpen, West- Vlaanderen, Namen en Luxemburg. Bovendien moet eventueel gekozen worden voor de zes nieuwe zetels, toegekend aan de arrondisse menten Gent, Aalst, Charleroi, Soignies, Luik en Verviers. De Senaat wordt slechts alle vier jaar om de helft vernieuwd. Er moet dus slechts iu de nieuwe zetels worden voorzien en de uitslag dezer enkele kiezingen kan de samenstelling des Senaats met wijzigen. In die arrondissementen, waar slechts voor éénen nieuwen Kamerzetel kiezing wordt gehouden, zal natuurlijk met de majoritaire kieswijze worden ge stemd, dus ook met eventueele ballotteering. De zetels van Geut en Aalst zijn veilig voor de katholieken, die iu deze kiesomschrijvingen de vol strekte meerderheid bezitten. Charleroi is zeker voor de socialisten. Te Soignies, te Luik en te Verviers hangt het af vau de liberalenom er de vij anden der orde en der samenleving te doem over winnen. In Luxemburg 3 kat. 2 lib. Te Mecheleu 3 1 Te Turnhout 1 0 Te Ypereu 2 1 Te Oost-Veurn-Dixm. 3 1 Te Roesselare-Thielt 3 0 Te Nijvel 2 1 wis. Te Diuaut-Philip. 2 1 Ook vau Leuven mag bij na met zekerheid gezegd worden dat er geen verandering zal komen in den toestanden Leuven zal benoemen 3 katholieken, 1 socialist, 1 liberaal. Te Brugge en te Kortrijk vermeerdert het getal volksvertegenwoordigers met een. Niet alleen zul len de katholieken er hqune stellingen bewaren, doch zij zulldu ook de nieuwe zetels verovereu. Dat is onbetwistbaar te Brugge en, opdat het te Kortrijk anders zou afloopeu, zouden de christen- demokraten tot den laatsten mau eeue stem moe ten uitbrengen, èu voor een liberaal, socialist. en voor een Te Namen zullen de aftredenden 2 katholieken 1 liberaal en 1 socialist herkozen worden cn er be staat hoop dat onze vrienden den nieuwen zetel zullen veroveren. Daarvoor zal echter een wakkere veldtocht gele verd moeten werden. Te Antwerpen schijnt de uitslag weiuig twijfel achtig. 11 volksvertegenwoordigers zijn uittredend; wij krijgen twee nieuwe zetels. Volgens de cijfers vau 1900 is de herkiezing der uittredenden zeker 6 katholieken, 4 liberalen en 1 socialist. De twee nieuwe zetels gaan de eene naar de katholieken, de andere naar de liberalen. Indien echter het Stemmenaautal der christen de- mokraten vermindert en een zeker getal verdwaal den tot ons terugkeeren indien verder de libera len ten bate der socialisten stemmen verloren heb ben, zou de achtste kandidaat wel eeus een hooger quotient kunnen hebben dan de vijfde liberaal en zouden de twee nieuwe zetel» aan de Meeting val len. Te Brussel treden 18 volksvertegenwoordigers af 8 katholieken, 5 socialisten, 3 doctriuairen en 2 radicalen. 3 nieuwe zetels zijn te begeven. Met de cijfers van 1900 zou de eerste dezer drie zetels toekomen aan priester Üaens, de tweede aan de katholieken, de derde aan de socialisten. Te Brussel is evenwel het onzekere de baas. Hoeveel afgescheurde lijsten zullen er zijn Zullen de allianceswaarover men spreekt, tot stand ko men. En zal M. Daens dit jaar nog de lf.178 stemmen behalen, die hij over twee jaar bekwam Dit alDs J;an moeilijk beantwoord worden. In alle geval men kan er slechts wenscheu dat tegen do kiezingen, de conservatieven zoo veree- nigd zijn als zij nu, jammerlijk, verdeeld zijn en het voorbeeld geven der noodlotiigste tweedracht. Al de straten die uitgeven op het Paleis der Na tie, waren door de jagers-verkenners van de bur gerwacht afgesloten vau af 1 uur, Eene afdeeling gewapeudo pompiers richtte mede den ordedienst in gansch den omtrek der Kamer is dan ook verla ten. Ten 2 ure kwam eene bende van een vijftigtal kwaejongeus langs den Treurenberg naar de Ka mer afgezakt, onder het zingen der socialistische liedereu en het geroep van a Leve het Algemeen Stemrecht Zij worden door eenige policieagen- ten en pompiers tegengehouden en vatten post op de Leuveuseheplaats waar zij voortgaan met tieren. Het getal nieuwsgierigen is onbeduid. In de Kamer is de wacht linietroepen verdub beld. De gendarmerie is geconsigneerd. Ten 2 1/2 stond de bende kwaèjoDgens nog altijd aau den Treurenberg in den gesmolten sneeuw te stampvoe ten. Als de revolutie zich daarbij bepalen moet, dan is Vandervelde een door slechte profeet ge weest Rond 3 ure komt er langs de Koningstraat, kant der Onderwijsstraat, eene nieuwe bende, eeu hon derdtal man sterk, waartusschen een zeker getal werklieden en studenten. Ten 3 1/4 kwam M. de generaal Verstraere, van de burgerwacht ter plaatse Op 't zelfde oogenblik was M. Bourgeois, opperkommissaris van policie, iu het Paleis der Natie ia ouderhaadeliug met M. De Mot, burgemeester der hoofdstad. Ten 3 1/2 ure is alles betrekkelijk rustig in den omtrek der Kamer. Eenige nieuwsgierigen worden door de policie verzocht hunnen weg voort te zet- Tusschen de arrondissementen, die dit jaar hun ne afvaardiging moeten hernieuwen, kan men bij na met zekerheid zeggen, dat er geen verandering zal komen. ten. Men verwacht ze evenwel tegen 5 ure terug. De jarers-verkenners, die met de bajonnet op 't geweer den omtrek nog altijd afsluiten, volbrengen streng het consigne niemand doorlaten. len 6 ure begaf de bende zich langs da midden lanen naar het Maison du Peuplcwaar eene mee ting gehoudeu werd. Ten 6 1/2 ure werden de ja gers-verkenners der burgerwacht naar huis gezon den. Gansch den avond patrou lj eerden de gendar men op het onzijdig gebied n er is evenwel niets meer gebeurd. Toen de betoogers langs de Anspachlaan trokken werden een deel hunner handgemeen met een groep nieuwsgierigen. Een gedrang ontstond en de me nigte wilde in den Grooten Bazar dringen, de be dienden konden slechts met de grootste moeite den inkom verdedigen. Andere bedienden lieten de rol luiken neder. Onder liet gedrang van het volk werd een der luiken ingebeukt. Eene sterke afdeeling policie kwam toegeloopen en herstelde de orde. len 9 1/2 ure begaf zich eene kleine bende be toogers naar de woning van M. De Mot, burge meester van Brussel, Zavel 7. Zij poogden de twee gazlanteerns, bezijden de poort geplaatst, af te ruk ken. Policieagenten kwamen tusschen en kouden eeu der betoogers aanhouden. Het is zekere S schrijnwerkersgast, uit de Vier-Windenstraat te Sl-Jans-Molenbeek. Gansch de policie, alsook de gewapende pom piers hebben dinsdag avond bevel ontvangen woensdag het onzijdig gebied af te sluiten, ge reed om handele d op te treden indien er nieuwe betoogingen aan de Kamer zouden ontstaan. In 187o bevatte de spaarkas 45 millioen. In 1901 bevatte zy 900 milliosn. .Men voege daarbij het werk der Werkmanswo ningen, dat der Lijfrentkas, en andere nuttige in stellingen, door ons katholiek ministerie tot stand gebracht en men komt zeker tot het milliard. Deze cijfers werden voorgebracht door M. Tib- baut, Volksvertegenwoordiger van Dendermonde, in de schoone voordracht, die hij hield voor het Verbond der Pensioenkassen. Duizend millioen, die door onze werklieden en kleine burgerij ter zijde werd gelegd om in den ouden dag als een appeltje tegen den dorstte dienen. Duizend millioen uitgespaard op de dronken schap. Duizend millioen geborgen door de verzedely- kiug van het volk, Hadde ons katholiek ministerie nooit iets anders gedaan, dan zou het nog deu dank van iederen weldenkendeu burger verdiend hebben. LU1BRECHT& Luibrechts zit in eenen malle-po»te gansch al- leeu. Iu hec rijtuig ziet hij eoue plakkaart hangen. erbodtn te rooken zonder de toelating der me dereizigers. Dat is toch vrel spijtig zij Luy- brecht, ik zou zoo geerne een sigaarken rooken en nu is er hier geen enkel reiziger aan wien ik de toelating kun vragen 1! en Luybrechts wachtte heel eenvoudig van ontsteken tot dat er andere reizigers in stapten. Kitchener tegen Be Wet. Men schrijft on» uit Impe Zondag laatst is hier eene bloeiende pensioeu- kas gesticht, onder den naam van De Dionysi- üsgilde. De Eerwaarde Heer Onderpastoor van Vlierzele is hier komen spreken, en heeft door zijnen klaren uitleg en gepaste woorden doen uitschijnen groote voordeelen die aan de pensioenkas vast zijn. Dat onze Impenaren, die goed waren opgeko men, die voordeelen wel verstaan hebbeu en over tuigd de zaal verlaten hebbeu is bewezen door het groot getal leden die de maatschappij reeds telt. Op ons klein dorpje hebben wij 't geluk genoten een drij honderdtal leden op te schrijven. I)i« groote byval is ook te danken aan onzen volksvriend Aug. D'Hondt, die er het voorzitter schap van aanvaard heeft en aan onze moedige commissarissen der maatschappij Zondag is alhier godvruchtig in deu Heer ont slapen Mijnheer Gustaaf-Petrus Büsteels, Oudrechter-Plaatsvervanger bij de Koophandelsrechtbank van Aalst, geboren te Hekelgem den 30 Juni 1851. Reeds lang leed de dierbare overledene aan eene pijnlijke ziekte, welke hem onvermijdelijk moest ten grave brengen. M. Bosteels was een rechtschapen man in den strengsten godsdienstigen zin des woords zoo min nelijk als hij was in zijnen omgang met zijne werk lieden, zoo milddadig was hij jegens de armen. Trouwens hij was een vurige katholiek, stelselma tige bestrijder van alle grondbeginselen die nood zakelijk de welvaart van Kerk en Staat moeten ondermijnen eu daarom was zijn gedrag stipt aan de regels der gehoorzaamheid onderworpen. Wij betreuren het vroegtijdig verlies van den Braven Weldoener, huigen echter ootmoedig het hoofd voor Gods altoos ondoorgrondelijke doch wyze raadsbesluiten, prevelen dankbaar met mond en barte een vurig gebed tot lafenis der Ziel van den door ons allen beweenden weldoener. De plechtige Lijkdienst eu Begrafeni* heeft plaatst gehad Donderdag 13 Februari, te 10 uren, in de.kerk van den H. Martinus. Lord Kitchener seint in datum 9 Februari uit Wolvenhoek, in het noord-oosten van den Vrij staat, wat bewijst dat hij Pretoria verlaten heeft om persoonlijk de krijgsverrichtingen te leiden te gen De Wet In den avond van 5 Februari zijn onze troepen, uit versckeidene richtingen gekomen samen ge trokken op eene onafgebroken lijn westelijk van Liebenbergvlei naar Kafferkop. Op 6 Februari 's morgeuds, bij dageraad, is heel die ontzaglijke troepenlijn, aanraking hou dend met elkander, westelijk opgerukt, eene lijn bezettend gaande van Holland, op de blokhuizen- lijn Heilbron-Frankfort, naar Doneykloof op de blokhuizenlijn Rreonstad-Lindley. Kleine posten, van 50 tot 50 meters opgesteld, bewaakten gedurende den nacht dit onafgebroken troepenkordon, terwijl gansche kolonnea zich con centreerden vóór de blokhuizenlijn, om te beletten dat de Boereu er over kwamen. Den 7 Februari zijn de troepen opgerukt naar de spoorwegliju Heilbron-Kroonstad, die ook al versterkt was om de Boereu te beletten er over te komeu. Op 6 Februari bevond De Wet zich tusschen de blokhuizenlijnen. Hij heeft zich onmiddellijk rekenschap gegeven van den toestand, waarin hij zich bevond eu gaf aan zijne manschappen bevel, zich te verstrooien. Hij zelf met eene kudde vee eu enkele mannen richtte zich op de blokhuizenlijn Kroon»tad-Lind- ley. Op 1 uur 's nachts, terwijl het stikdonker was, is De Wet er in gelukt door de lijn te breken, door de kudde tegen den doorndraad omheiuing te ja gen en zich dan te midden der kudde te werpen. 3 man, 25 paarden en veel vee werd gedood. In den nacht vau 7 Februari zijn verichillige pogingen aangewend om door de voorpostenlijn te breken (en gelukt, auders zou Kitchener de mis lukking wel melden. Bij Heilbron heeft een detachement getracht door de lyn t,e breken, doch slechts aan enkele is dat gelukt, 's Morgeuds heeft meu 10 lijken op het veld gevonden, Ik heb nog geen inlichtingen over het totaal ver lies der Boeren gedurende deze krijgsverrichtingen maar voor zoover ik weet, bedragen zij 283 man gedood, gewond of krijgsgevangen. Onze verliezen zijn licht, slechts 10 man. (En zoo is, wat de hoofdzaak is, de reusachtige bewegiug om De Wet en zijne krijgsmacht te om singelen en te verpletteren, op een fiasco uitgeloo- pen). Al de dagbladen bespreken het telegram van lord Kitchener. De Daily News bestatigt, dat het groote plan van Kitchener, dat hij sedert maanden bereidde en waarvoor hij 23 kolonnen ter zijner beschikking had, totaal mislukt is. De Times acht de krijgsverrichtingen van lord Kitchener een merkelijk succes, doch er is eene schaduwzijde aan onze overwinning De Wet is ontsnapt, dank aan eene bewonderenswaardige list. Volgens een telegram uit Bloemfontein, 9 Febru ari, hebbeu de Boeren op 30 Jauuari, teii zuiden van Kroonstad, een geheelen trein met voorraad in brand gestoken. Op Zondag 23 Februari aanstaande zal de Re derij kkamer De Catharinisten andermaal het blijspel opvoeren. Eenieder herinnert zich voorzeker nog den gansch buitengewonen bijval, welken zij bij de eerste vertooning van dit stuk behaalde. Het is op het herhaald aandringen van velen, dat de Rederijkkamer eindelijk tot eene tweede opvoering heeft beslist, wcike voorzeker voor de eerste niet zal moeten onderdoen. Wie eens har telijk wil lachen, late deze gelegenheid niet ont snappen Vóór I'rima-Donna zal van onzen stadgenoot Nestor De Tière worden vertolkt. Een echt pcreltje onzer Vlaamsche tooneelletterkunde Symphonie onder het bestuur van M. Karei De Mette. Methuen veenlagen. In het zuid-westen van Transvaal is generaal lord Methuen terug gekeerd, op heel den tocht voortdurend beztookt door de Boeren van Kemp. Meu weet dat Methuen was uitgetrokken naar Lichtenburg en dat hij tweemaal afgeslagen werd toen hij die stad naderde. Denkelijk heeft hij die stad niet kunnen berei ken, aangezien zijne aankomst aldaar nooit werd gemeld. De arme lord Methuen kan er toch niet aan doen dat hij voor 't ongeluk is geboren. Maar hij is goed gezien aan 't hof en al zijne flaters worden hom vergeven. Be inzicht der Bcrrrn volgen* eeu Engel- «cfae kolonel. Eene belangrijke verklaring is Zaterdag avond afgelegd in Eton College door een conservatief parlementslid, kolonel sir Howard Vincent, on langs uit Zuid-Afrika teruggekeerd. Sir Howard heeft verklaard dat er nog 80 a 90 commandos van circa 100 man, dus ongeveer 17 a 18,000 Boeren te velde waren. Van de 250,000 mau Engelsche troepen, zegde de kolonel, zijn er 140,000 die als strijders kunnen in aanmerking komen. De kolonel betreurt dat er niet meer zijn. Inderdaad, 10 Engelschen tegen 1 Boer is nog niet genoeg. Met 50 tegen 1 is er kans dat de oor log wat gauwer zal uit zijp. Men besluit daaruit dat de misdaad op eeue ande re plaats moet gebuerd zijn en dat de moordenaars het lijk aan de gemeenteschool gelegd hebben om het gerecht op een dwaalspoor te brengen. Vanden Dnessche had, naar men weet geene vijanden, hij was 59jaar oud en weduwenaar, hij bebouwde zij ne hoeve met zijnen zoon 26 jaar oud, Aalter.- ?onda§ ayon<J werd op Schoonberg, ten nadeele van Ivo de Muyt 139 fr. in papier gestolen. De dief ging woensdag met dat geld een geweer, eenen revolver en kardoezen koo- pon De policie werd verwittigd en ging hem aan houden. Hij was op het punt zich te verweren, doch hij werd ontwapend. Hij zegde dan woedend "i lj Van d8a revolver kunnen bedienen, ik had u alle vier doodgeschoten. Hij werd geboeid naar Aalter en van daar gebracht. goed naar Gent over- Baar de apothekers onzer stad er geen ver- koopen gelieft mij terstond 10 doozen Borstpastil- len van I)r Walthéry op te sturen, zij zyn heilzaam in t genezen van een valling, keel en borstaandoe- nmgen. Hierbij 2 dollars. Em. Delannoy. Chicago Amerika. Te verkrijgen bij M. Reuneboog, Nieuwstraat. Dendermonde.- Maandag avond ont- stond er in aene dans zaal van t Vestje twist tusschen maskerden een der soldaten steek in den buik en werd soldaten en ge- bekwam een mes- in onrustwekkenden toestand naar 't gasthuis gebracht. De dader is on bekend gebleven. 0 4 ure, had er op het Heirnisplein een wildemanstooneel plaats. Een ru we kerel van de ergste soort, die reeds dikwijls een eitje te pellen had met de policie, heeft de ge naamde Leonie Waldack zoo erg geslagen, dat zij na verzorgd te zijn door doktoor Vercauteren, naar hei hospitaal is moeten overgebracht worden. Hare moeder Eugenie Schockaart, die tusschen- kwam, ontving ook zooveel slagen dat zij verschei dene dagen niet zal kunnen werken. In de woeling bekwam de dader twee wonden aan het hoofd. Verleden Woensdag zijn alhier onbekende die ven in de kerk gedrongen. De schurken hadden eene ladder tegen een zijvenster geplaatst en het is langs daar dat zij in den tempel zijn gebroken Met eene ploegkouter welken zij achtergelaten hebben verbrijzelden zij de deur der sacristij. Vervolgens poogden zij de brandkas open te breken, doch dit meubel weerstond al hunne pogingen. Woedend over dezen tegenslag, braken zij al de kassen en laden open, papieren, boeken, waaronder een mis- sieboek van 200 fr. kazuivels, tapijten, koorkap pen, overrokken, alben, koersen enz. op den grond besmeurden al deze voorwerpen met vuilnis en overgoten ze ten laatste met petroleum eu vette olie. Een groot kruisbeeld en eene oude horlogie werd door de Godvergeteu kerels tegen den grond verbrijzeld. Slechts eene geringe som kon als buit worden medegenomen, doch de aangerichte schade be draagt zoo wat drie duizend frank. 79, rua da l'lnstltut, JUMET (bij Charleroi) RRniim (breking, spat)volle genezing van alle DflCUncn breuken "nder baad, voor net leven en in eenige dagen, door de verbeterde methode van doktor L. Dogkiaui, ipeciiliit. Verscheidene duizenden zekere genezingenvraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 9 jaren genesen. eenife dagen en voor hel leven, door de bijaonaere methode van doktor L. Dogniaux. kniestijfheid, enz. Pj L. DOQNIA ÜX, specialist, ontvangt, 79, me detlnstitut, JumttUaandagt en Woemdagt, van 1 teft uren. Telefoon 471. In de fabriek van eleetrieke trams te Patterson, New-Yersey, is gisteren een geweldige brand ont staan. Door den wind aangewakkerd sloegen de vlammen spoedig over de omringende gebouwen. De eleetrieke draden smolten en de stad werd ge heel in duisternis gedompeld. Het telegraaf bureel werd de prooi der vlammen, zoodat men moeilijk berichten kan krijgen. Al de huizen en het stadhuis in de voornaamste straat zijn vernield. De schade wordt op 12 millioen dollars geschat. Ten 1 uur namiddag woeddo de brand nog on verminderd voort. Tot dan toe was er, voor zoo veel men het weten kon, nog slechts een slachtof fer en zeer weinige gekwetsten. Vier stadswijken staan in brand. Het is onmogelijk het vuur tegen te houden, wegens de hevigheid van den wind. Vijftien blokken huizen in de handelswijk zijn vernield. Het gasthuis staat iu brand, maar men is er in gelukt de 150 zieken te redden. De St-Jozefs- kerk en het huis der zusters ziju door het vuur aan getast. De soldaten zijn ter hulp geroepen om de stad te beschermen tegen benden dieven die letterlijk alles plunderen. Onder dc reeds vernielde gebouwen zijn verschei dene kerken, de nationale bank de lokalen der christene jongelieden, de bureelen van drie dag bladen, het hotel der Vereenigde-Staten enz. Volgens een telegram van 3 ure namiddag had men eindelijk den brand kunnen bemeesteren, 26 blokhuizen zijn vernield. Er zijn 20 gekwetsten, waaronder een pompier doodelijk. Honderde inwo ners zijn zonder schuilplaats. n M V n T) n n 1) n K. I. P. SPECIALIST, IIDIEKD DOOI BE ZCITEIS TA* LUWE

De Volksstem | 1902 | | pagina 4