DE ROZENMAAGD ROODE WETGEVERS. NIEUWS VAN MIJN POLIDOOR. 8e Jaargang. Nr 566. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Zaterdag 8 Maart 1902. Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs. De geiiever bij de Belgen Volkswil en ophitsing De Belgische bedevaart te Rome. Abenntm«nt«t>rij s ▼oor g*m»ch België, franco f hmif, 2.50. Yoor de vreemde landen, 6,00. 5 centiemen het num mer. Pakken en brieven hoeven rrachtvry toegezon den te worden. Alle briefwiiselin- Sin moeten den jnsdag avond' op onze bnreelen toe- Eekomen zijn, het tad den woensdag avond ter pers gaan de. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postbureelen ont vangen inschrijvin- |an, op alle tijd stippen van het jaar De onkosten der kwgtingbrieQes xyn ten laste van den bestemmeling. Men Believe, bij veran dering van woonst, bet juist terechtwijs te zenden. j Drukktr-Ulitgtotr 3«n Ö#n Muffel-Ot ©citiit, iftiujcUtstraat, 13, tt 3alet Vonnissen 1 fr. den kleinen rèfel. Aankondigingen tusschen de nieuws tijdingen 20 cen- cob'- tieipicn. de» regel. Anpomen op de 4* blaxk, ttóriieu bere kend volgens uUa t« - ruimte. - V<»«/r -I" advertentiën buiten de provincie Ooak- V laanderen zich uit- sl ai tend to wendon' tut het OJice de Pu blicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneer- den hebben 't recht ren maal per jaar ccue annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achter eenvolgens zal ver schijnen. Rucht- baarmakingen in te zenden vóór 's Maaudaags. Wat is, of wat zou moeten de taak zijn der Hretgevende Kamers De naam zelf duidt die taak aan wetten voor te stellen, te bespreken te maken met het doel het land wijselijk te besturen, het welzijn hervan te bevorderen Het is met dat inzicht dat het volk zijne vertegenwoordigers kiest en ze naar Brussel zendtdat is het mandaat dat de kiezers aan hunne afgevaardigden opdragen Zóó ook werd dat mandaat tot over weinige jaren begrepen en vervuld. De volksvertegen woordigers of senators, doorgaans wijze, ver standige, bezadigde en geleerde mannen kwa men bijeen om met goed overleg te beraadsla gen wat er voor de belangen van het vaderland moest of kon gedaan en verbeterd worden. Het spreekt van zelf dat zij niet allen altijd dezelfde zienswijze hadden, het heil van het land niet altijd eenerwijze begrepen, dat zij niet altijd seffens de wetsontwerpen goedkeur den en stemden die door dezen of genen wer- den aangeboden. Maar daarom juist waren zij hijeen om er over te beraadslagen, ieder mocht vrijelijk zijne gedachte ontwikkelen om hier wat bij te voegen, daar wat weg te laten om zoo, na alles gewikt en gewogen te hebben eene deugfijke en degelijke wet tot stand te brengen. De wetgever verstond dat hij het recht niet had zijn eigen wil alleen door te drijven hij verstond- dat ook anderen recht van spreken stand enSScht kan zitten dan in een in alhier*! -de meerderheid beslissen moest» Afliepen dan de zienswijzen soms ook ver uiteen, al was men soms ook van een heel te genovergesteld gevoelen als zijn tegenstrever, ■en kon men al eens wat hevig worden omdat anderen dezelfde overtuiging niet deelden, de zelfde gedachten niet aankleefden, immer toch beraadslaagde men op eene deftige wijze en was men jegens elkander beleefd en hoffelijk. Gebeurde het dat een lid in een oogenblik van hevigheid of opgewondenheid zich een onaan genaam woord voor een collega ontsnappen liet, onmiddelijk onderwierp het zich aan de opmerking des voorzitters en was het bereid zijne ongelukkige uitdrukking in te trekken. Zoo ging het in vroeger dagen. Thans helaas, sedert het intreden der soci alisten, schijnt de Kamer van Volksvertegen woordigers een heel andere zending ontvangen 'te hebben. Zij gelijkt aan geen wetgevende Kamer imeer, maar eerder aan eene vischmarkt. De citoyens schijnen geen ander doel te hebben dan alle ernstig werk te belemmeren en alleen naar de Kamer te komen om spekta kel te maken. Zij wedijveren onder elkander, wie zich het hevigste kan toonen, wie het hardste schreeu wen, wie de meeste ongemanierdheid aan den dag durft leggen. Gemeen te zijn voor hen eene eer te wezen Het is mij een paar keeren gebeurd in eene stad door eene achterbuurt te gaan, waar juist twee wijven aan 't krakeelen waren. Gij kunt 'denken wat er uit kwam, 't was of de aarde beefde en de huizen daverden van de scheld woorden, verwij tingen en verwenschingen die zij elkander naar hun hoofd slingerden. Ik weet niet of sommige onzer socialistische wetgevers in zulke wijk zijn uitgebroeid, maar zeker zou men het moeten gelooven in zake van grofheid en gemeenheid geven zij althans weinig of niets toe aan de Luiker botressen. De deftigste kamerleden, die aller achting en eerbied verdienen schelden zij uit voor al wat leelijk is c lieger, bedrieger, valschaard, dief, moordenaar zijn uitdrukkingen die bij na in elke zitting uit hunne keel komen. En durit een collega, zelfs de voorzitter hun op merkzaam maken dan zulke bewoordingen on gepast zijn en in eene vergadering van wetge vers niet thuis hooren, dan gaat er een gejank en een geschreeuw op alsof gij een hond op zijnen staart hadt of een varken aan 't ringen waart. Bij schreeuwen en verwijten blijft hef al tijd niet. De geringste terechtwijzing, een en kel beroep op welvoegelijkheid is dikwijls ge noeg om een rumoer uit te lokken dat het ge welf er van dreigt in te storten. Terwijl de eenen hunne lessenaars met geweld open- en toeslaan, als kwajongens op hunne vingers schuifelen de Marseillaise of de Carmagnole brallen, vliegen anderen razend en brieschend naar hunne tegenstrevers, steken hunne ge balde vuisten dreigend naar hen uit en schij nen gereed om, indien zij, tot hunne innerlijke vreugde, niet bijtijds door de deurwaarders werden tegengehouden, hunne tegenpartij te lijf te gaan. En dat, dat heeten onze socialisten beraad slagen, wetten maken, dat heeten zij de belan- 811 yarftret VolkTtTètTaftrgen Bïfcqf Ret rump£r nog binnen de wanden der ïfam'ef fSrf"het ware voorzeker al erg ge noeg, maar van uit de Kamer dringt het door en vindt het weerklank op de straat en gaat het gepeupeld in gisting brengen. En eigenlijk dat is, ja, het doel dat zij door hunne brutale hevigheid beoogen. Bewust van hunne om door wettelijke mid delen de katholieke regeering omver te smijten leggen zij het er op aan om het volksschuim in opstand te brengen en revolutie te maken. De betoogingen die te Brussel, Luik en Char leroi hebben plaats gehad, zijn daar om het te bewijzen. Maar het Belgische volk heeft, goddank te veel gezond verstand om zich door de roode revolutie predikers te laten opruien. Het be grijpt dat het heil van het land niet in wanor de en oproer te zoeken is, en daarom sluiten allen, die het goed met hun vaderland meenen, zich vaster om de katholieke regeering aan, van welke zij weten dat alleen vrede en wel vaart voor België te verwachten is. Het Belgische volk heeft voorzeker eene der schoonste geschiedenissen waarop eene natie roemen mag. Elke bladzijde zijner geschiede nis getuigt zijne wilskracht, zijne dapperheid zijne vernuft. De Belgen riep Julius Cesar uit, zijn het dapperste volk van Gallië, dit wanneer hij over negentien eeuwen tegenover hen op het slagveld gestaan had. In de mid deleeuwen las men de helderheid van hunnen geest op de voortbrengsels die'z in de hallen ten toon of te koop stelden. Nu nog treft men in ons land mannen aan die de wereld door ee ne faam genieten moeilijk te ontstelen. Helaas, ondanks al den luister die België omglanst, dienen wij voprde toekomst te vree zen De Belg begint zijrien wil te verzwakken zijn verstand te verduisteren zijn oordeel te be perken door het overtollig gebruik van sterke dranken. Hij drinkt meer genever dan zijne naburen, ten bewijze hoeve men hem maar ga de te slaan bij de minste plechtigheid. Een kind is geboren, gedoopt Nauwelijks heeft men de kerk verlaten of vader, peter en meter gaan met den kleine de eene herberg in, de andere uit. Bij 't verlies eens nabestaandens zal hij van 't kerkhof ko mende zijn verdriet gaan smooren in een gla» dat brandt en doodt. Èij 't vernieuwen des jaars zullen vrienden en kennissen elkander Heil en Zegen toewensclien, maar tot bekrach tiging der vriendschap haalt men weer de ge never flesch op, die echter een vocht bevat dat zoo velen deed vallen in den bloei der jaren. In rouw, in vreugd, schier in alle omstan digheden is het de genever die als Engel-Be waarder aangesproken wordt. Moeten de Belgen zop verblind blijven niet te begrijpen dat de sterke drank geene andere kracht bezit dan den mepsch lichamelijk en ze- j delijk te ondermijnen, zeker en vast is hun ondergang nabij. De voorstaanders vAri 't eenvoudig alge- meeo-staBWÊto-be-.v.i*ii,?datJtanatej||«Hfc. w derheid van het volk de afschaffing eischt van het bestaande Kiesstelsel en er tegen den volkswil niets te doen is. Te vergeefs nogtans zou men naar den volkswil zoeken, en de soci- j alisten zoeken er ook naar. Zij beleggen mee tingen op meetingen om dien volkswil te kun nen ontdekken.... Wat zij tot heden als volkswil inroepen, is i niets anders dan ophitsing. Een wezenlijke j volkswil ziet men nergens. En daarom ook i doen zij hun uiterste best om het volk op te I hitsen en desnoods lawaai en straatgeweld als j volkswil te doen doorgaan. Wanneer het volk wezenlijk zijnen wil doet kennen, dan gebeurt dit regelmatig en ordelijk door de stembus en wel zoo onverwacht en klinkend, dat de tegenstrevers zelve het hoofd moeten buigen. De uitdrukking van zulk eenen volkswil heeft men hier te lande zien gebeuren in 1884. De liberalen hadden eene kieswet gemaakt, de wet op de kiesbekwaamheid, meenende en j zeggende dat zij alleen onderwezene lieden waren en de nieuwe kiezers dus in groote meerderheid voor hen zouden stemmen. En wat zagen wij gebeuren Nooit wierd eene partij zoo deerlijk geklopt als met de eerste toepassing dezer wet. De meerderheid der Katholieken was overal zoo groot en buiten gewoon, dat de uitslag dezer kiezing wezen lijk kon gelden als de uitdrukking van eenen onweerstaanbaren volkswil. En inderdaad, de wetgevende kiezingen die op deze eerste proef volgden, waren nog eene groote verplettering voor de liberale partij. En die ommekeering gebeurde heel het land zen Bouvier, gekend om zijne zotte streken, en Tesch. de gekende geldgod. Zoo iets mag wezenlijk volkswil heeten. Maar wanneer politiekersfgelijk de socialisten, die sinds jaren en jaren het volk ophitsen, bij elke regelmatige kiezing nochtans de meer derheid niet kunnen bekomen, dan is dit wel een bewijs dat de volkswil niet langs hunnen kant is. Zij mogen niet inroepen dat de wet hun na- deelig is omdat eenige rijken meer stemrecht hebben dan minvermogenden het is voor eerst nog niet bewezen dat de wet, onder dit opzicht hun nadeelig is 't zijn slechts woor den en veronderstellingen. Maar ware het nog zoo, dit zou hen niet beletten de meerderheid te behalen, wanneer wezenlijk het volk met hen was. Tegen den oprechten volkswil is niets te doen, gelijk zij zeiven het zeggen hij vaagt allen tegenstand weg, maar hij doet dit op eerlijke, ordelijke, wettelijke wijze door de stembus. Het straatgeweld kan nooit de uiting zijn van eenen oprechten volkswil, vermits hon derd lawaaimakers heel gemakkelijk duizend treffelijke lieden kunnen overschreeuwen. Hun gedrag in de Kamer bewijst dit voldoen de. Onbekwaam om door kennis en weten schap eegenstrevers te overtuigen, nemen zij hunnen toevlucht tot grofheid en geweld, uit misnoegdheid over hunne eigene onbekwaam heid en onmacht. Op alle gebied zijn die groot sprekers deerlijk door de mand gevallen, en willen de gezonde rede nu vervangen door ge weld en lawaai, het kenmerk van holle en Zij hebben dus geene rëdèp om 'zich t>p" den volkswil te beroepen. Die volkswil -is tegen hen, en zij willen hem alleen vervangen door ophitsing en geweld... wel zorg dragende ach- l ter de gordijn te blijven zitten, terwijl soms arme verdwaalden zich in moeilijkheden bren- j gen, voor eenige dier ophitsers. Mgr Rutten, bisschop van Luik, die de bel- gische bedevaart naar Rome vergezelt, heeft al de wagons van den trein bezocht en werd overal door de reizigers met den grootsten geestdrift onthaald. Rome, 2 Maart 1902. De trein van Mechelen is hier juist op het vastgestelde uur toegekomen. Uitmuntende reis. De noveen wordt goed gevolgd. Morgen zal bij de plechtigheid ten 9 ure, in St-Pieter, gehouden ter gelegenheid van het verjaarfeest der kroning van den Paus, bij bijzondere gunst van Z. H., eene tribuun voor behouden zijn voor de Belgen alleen. Dezen avond plechtig Te Deum in St-Jan vanLatranen, bijgewoond door de cardinalen en de diplomaten. Al onze bedevaarders zijn vol geestdrift. Schoon voorjaarsweer. Men meldt uit Rome dat de Paus dinsdag middag Z. Em. Kardinaal Goossens, aartsbis- door, zoodanig dat er op 65 te herkiezen Ka- j schop van Mechelen, in bijzonder gehoor ont- me^leden, er slechts 2 liberalen wierden geko- vangen heeft. 10 Mbksblwbbk. Vbbbodek kaduuk. Verhaal nit de Fransehe Revolutie DOOS Petras VAN NUFFEL. Daarna volgde tusschen schoonvader en schoonzoon eene geestdriftige woordenwisseling over de verdiensten der legers, over de uitbrei ding der omwenteling, redekaveling welke wij niet zullen beschrijven en aan dewelke ook de ▼rouwen geen deelnamen. Evenals M. de Boisdesmares h«t voorspeld had, kwamen Leo en Lodewijk, twee maanden later op het slot van Lorgères toe. Ze waren te Granville ontscheept. Hunne blijde tehuiskomst werd zonder plecht, zonder lawaai gevierd, want meer om meer versomberde de gezichtein der, akeliger doemde de toekomst op niette min heerschte de zoetste vreugd en scheen de Onrust die het afscheid der twee geliefden had ▼er wekt eenigermate gebannen. De twee broeders waren bovendien erg mis noegd over hunne zending. Het meestendeel der invloedrijke personen scheen niet veel prijs te hechten aan het oproer, dat in de westtrpro- vinciën moest worden gewekter werd meer ge rekend op de medewerking van den vreemde ling dan op een inlandsch verzet. Het is eene groote dwaling, op den Vreem de te steunen, sprak Lodewijk met bitterheid sinds lang is hij afgunstig der Bourbons, en ver van den Koning in zijne macht rechtzinnig te willen herstellen, zoekt hij niets dan Frankrijk te verzwakken, het te verdeelen, misschien, of ten minste zich den geringen bystand duur te doen betalen. MM. de Boisdesmares en de Lorgères waren van hetzelfde gevoelen. Ja, zei de eerste, wij moeten onze zaken regelen zonder vreemde hulp. Eu dit kunnen wij, meende de tweede, indien wij elkaar goed verstaan. Wat mij be treft, ondanks mijnen ouderdom, heb ik nog goede oogeu, eeue vaste hand, en ben ik bereid op de vijanden van God en Koning het eerste geweerschot te lossen. Doe wat ge meet, ko- me ervan wat wilZoo klonk de leuze mijner voorouders, zoo schalie nog de mijne De wapenkreet de Boisdesmares galmde te eeniger tijde Deo et Regifidelis perpetuo kreet de graaf, in geestdrift ontvlammend en ik heb de vaste overtuiging, mijne zonen, dat gij ze nooit vergeten, dat gij ze immer getrouw blijven zult, wat u ook mochte overkomen Wij zweren het, vader antwoordden de jonge lieden en wij zweren ook, getrouw te zul len blijven aan de leuze van onzen edelen groot vader, dewijl de zijne en de onze slechts éene uitmaken. Zoo is het wel, kinderen. Wij zien met ge luk, dat ge nog niet rijp voor verbastering zijl. Edoch, thans genoeg gesproken er worde ge handeld Aanstonds regelden de heeren de betrekkin gen met eenige edelen uit den cimtrek, waarop men kon staat maken. Eenige dagen daarna werden onder voorwendsel van maaltijden of jachtpartijen, geheime vergaderingen belegd, nu in het eene, dan in het ander© kasteel, maar toch bijzonderlijk in het slot van Lorgères, ver mits zijne eenzame ligging, in die nabijheid van een dichtbewassen bosch, ver- van alle groote wegen en volkswijken, toeliet deze bijeenkoms ten talrijker, en, ten andere, meer onopgemerkt te laten plaats grijpen. Derwijze bleef men op de hoogte der gebeurtenissen en vereenigde men, met ongestoorde bezorg dheid, allerhande verweermiddelen, rustte men. zich uit, om, bij de gunstige gelegenheid, met open vizier, de omwenteling gewapenderhand aan te vallen en te verpletteren. Suske, een leurder uit de Hoogstraat te BpiihhcI, heeft een hekel aan de policie. Den 26 Augusti verleden jaar, erfde Suske onver wacht van zijn vader eene som van 45,000 fr. Hij waande zich zoo rijk als Rotschild en li< t zich per open koets in 't MarolleDkwartier rond voeren, kroeg in kroeg uit. Hij begreep ni-1 waarom de policieagenten hem niet groeteu en zegde 't hun met eon vloed scheldwoorden. Een agent, minder geduldig dan zijne collegas, haalde Suske uit zijne koets en leidde hem naar den amigo. Suske riep dat hij rijk was en bijge volg het. hooge woord mocht voeren niets hielp en de hoogmoedige erfgenaam kreeg een duch tig proces-ver baal. Maandag verscheen Suske voor de boetstraf felijke rechtbank en werd veroordeeld tot 1 maand gevang en 50 frank boet voor slagen aan de policie, en tot 15 dagen en 15 Irank boet voor bcleedigingen en openbare dronkenschap. Het buitengewoon gezantschap, dat gelast ii den koning der Belgen bij het jubelfeest van den Paus te vertegenwoordigen, is zaterdag te Rome aangekomen en in het Hotel Bristol afgestapt. De Paus heeft bevolen dat de twee Gobelijn- sche tapijten, hem door den president der fransehe Republiek geschonken, in zijne bijzon dere bibliotheek zouden gehangen worden. Maandag morgend, had er eene indrukwek kende plechtigheid plaats in de Basiliek van St-Pieters, te Rome, in de pauselijke kapel. Deze plechtigheid was sinds 1870 niet meer in de Basiliek gecelebreerd geworden, maar altijd in de sixtynsche kapel en met gesloten deuren^ De Basiliek was rijk versierd. De plechtigheid werd bijgewoond door een dertigtal kardinaals, talryke aartsbisschoppen en bisschoppen, de bijzondere gezanten van de vreemde landen, het diplomatisch korps, het romeinsch patriciaat en door eene overgroote menigte. De pauselijke gendarmen bewezen de eer in de Basiliek. Ten 10 are 30 is Z. H. Leo XIII naar de Ba siliek gekomen, gedragen op de Sedia Gestatoria voorafgegaan door het pauselyk hof en omringd door edelwachten en zwitsers. De H. Vader werd geestdriftig toegejuicht, zoodra de Paus op den troon plaats genomen had, celebreerde kardiuaal Seraphin Vanutteli de H. Mis. Buiten de Basiliek werd de orde gehandhaafd door de italiaansche troepen. Na de mis werden door de VIERDE HOOFDSTUK. De Lidteekcns der de Boisdesmares. Een bol worp van het kasteel, op de grenzen ▼an het uitgestrekt bosch de Lorgères, stond eene hoeve, in de -wandeling geheeten het Schalïcnhuis. Dit pachthof werd bestuurd door ▼ader Ivo Floquet en zijne vier zonen, waarvan den oudste, zooals we gezien hebben, gehuwd was met Magd alena Grisot, daags na hare kro ning als Roze nmaagd. De burggravin de Bo is- desmares, of mevrouw Lodewijk, gelijk men heur gemeenl ijk noemde, ten einde ze uit hare schoonmoede r te onderscheiden, had de belofte die zij Magda lena op haren bruiloftsdag gedaan had, niet vei geten. Binst de lange afwezigheid haars gems,aIs, richtte zij dikwijls de schreden naar het Sob aliënhuis, aangetrokken door een brandend v-erlangen nadere kennis te maken met de je qgdige boerin, waarvan zij, bij monde harer scb .oocimoeder en schoonzuster, met zoo veel ach' ring had hooren gewagen Aire© ie bij de everste onderhandelingen welke zij met Magdalena had, vond zij den haar toe- gezwaa iden lof beneden de wezenlijkheid. Zij was vc jrrukt, getroffen door den goeden smaak, de gez ,onde rede en die karaktervastheid dezer jonge dorpelinge, en bijzonderlijk door het diep chris .telijk ge voeden die hare gaven als eenen ÜQii tkrans omstraalde en van haar eene uitmun tende vrouw maakte. De eerste bezoeken naar het Schaliënhuis deed Mer. Lodewijk in gezelschap harer schoon moeder of van Leonia, somtemets van allebei later ging zij er alleen, want van langs hoe meer schiep zij er een innig genoegen in, met de Ro- zenmaagd te kouten, en vond zij in deze gesprek ken eene vertroosting nog heilzamer dan deze welke zy van den graaf zelf ontving. Bij de terugkomst haars echtgenoots, sprak zij dezen met eene hartelijke genegenheid van Magdalena, zij uoodigde hem uit tot een bezoek aan de jonge familie. Lodewijk, die van zijne prilste jeugd de dochter des tuiniers heel wel kende, schatte de lofrede zijner eega een bee'je overdreven maar na Magdalena Grisot gehooid te hebben, vond hij ook dat zij zijne verwach ting had overtroffen. Zulks was niet te verwon deren ook, daar hij vroeger nooit veel acht p haar sloeg, noch haar nimmer het woord toe stuurde. Verscheidene reizen nog vergezelde Lodewijk de Boisdesmares zijne vrouw naar het Schaliën- huis. Tijdens eene dezer bezoeken zooals hij geen enkele gelegenheid onverlet liet om de zaak te dienen voor dewelke hij bereid was zijn bloed te plengen toetste hij Magdalena over de groote gebeurtenissen, die aller geesten hiel den gespannen. (Vervolgt).

De Volksstem | 1902 | | pagina 1