il LedeLede f ALLERHANDE NIEUWS. Onze Gendarmen DE OORLOG. EERSTE COMMUNIE Echtg. J. CORNELIS De Akkergrond. De Ondergrond. (ïoeden Moordenaar Schrikkelijke moord te Zele. Dood van de honderd jarige van Lokeren. Onkerzele.- nrïdagTIP11?is Duitschland.- V" ■rmt -k gel das vlu din tig'! ko: j ma ge; dh ve bij lei de dii in W( lu go de d( R ja TI to la h( li< of di di k< dc de en hi st D b< pauzehjke zangers het Oremus Pro Pontifice I i en liet Te Dam aangeheven. Vervolgens gaf de Vdïl lletl raus zijnen plechtigen zegen. Ten 12 1/2 ure Vt r^J?0 de Basiliek onder hi t geestdriftig gejuich der menigte. Be amerikaansche bladen hebben reeds lr - rekend hoeveel het bezoek van prins Heinrich te ew- oik, waar hij vier dagen gebleven is, gekust heeft. De rekening beloopt 550,000 fr. waai van 100,000 fr. alleen voor het banket, den pi ins aangeboden door de groote uijver- heidsbazen. Zaterdag morgend, ten 9 ure, was prins Heinrich van Pruisen te Altona, in Pennsylva nia, aangekomen. Kort na zijn vertrek uit Altcna, moest de trein, waarmee de prins zijne reis voortzette, op een zijspoor gericht worden ten gevolge van een ongeval, aan een koopwa- rentrein overkomen. Op dat oogenblik poogde een armoedig gekleedo kerel den prins te nade ren, doch hij werd door de policie tegengehou den men denkt dat het enkel een nieuwsgierige was, die verlangde den prins van nabij te zien. Te Lilley is prins Heiniich op de iokomotief geklommen en heeft er den machinist en den stoker de hand gedrukt. Hij heeft in hun gezel schap de reis gedaan tot Bradevilie. In de sta ties van Pitsburg, Colombus en Cincinnati is hij afgestapt en werden hem bloemtuilen en adres- sen aangeboden. Het wetsontwerp, strekkende om het getal volksvertegenwoordigers en senateurs te ver meerderen, werd door de middenafdeeliugen der Kamer aangenomen met 4 stemmen togen 1 en 1 onthouding. Ecu voorstel der socialisten om de vermeerdering nog grooter te maken, werd verworpen. Tijdens de kermis ran Ledeberg zal bet III® Gouw feest van Vlaander ens Tnrngouw aangesloten bij den Katholieken Nationalen Bond van Turn- en Wapenkringen van Belgie plaats grijpen. Het feest wordt ingericht door de maatschap pij Vereeniging Overwint met de medewerking ▼an het gemeentebestuur. Wat zal de gemeenteraad van Gent zeggen, die de toelage geweigerd heeft voor het Bnnds- ieest van 1901 Uw toegenegen Kozijn, POLIDOOR. [O]— HUIS LANGE ZOUTSTRAAT, 46, AALST. Zondag- toekomende en volgende da gen bijzondere uitstalling van GESCHEN KEN voor EERSTE COMMUNIEKANTEN en artikels in leder. Het geacht publiek is uitgenoodigd deze prachtige etalages te gaan bezich- tigen. (Getrokken uit Het Landbouwonderwijs) door de Heeren E. Suij, Hoofdonderwijzer te Overmeire en P. Meganck, landbouwleeraar te St-Nikolaas, Gent, ter drukkerij Vander Poorten, prijs fr. 0,60. Volgaarne zagen wij dit werkje in handen van alle jonge lands lieden. Door akkergrond of bouwgrond verstaat men de laag die bij de beplanting of bezaaiing, met de werktuigen omgeroerd wordt. Door ondergrond verstaat men de laag die onder den akkergrond ligt. Hij verschilt mees tal, door kleur en natuur, van den bouwgrond. Hoe dikker dc akkergrond is, hoe dieper en beter er dc planten wortels in schieten en hoe meer hij vochtig blijft. Hoe beter hij bewerkt wordt, hoe vrucht baarder hij wordt, doordien hij de lucht en de warmte beter laat indringen, wat vooral goed is tot het bereiden der meststoffen en het ont wikkelen der wortels. De bebouwbare grond is ontstaan uit ont bonden rotsen die vroeger de aardkorst uit maakten. Eeuwenlang werkten koude, hitte, regen, vorst, lucht kleine diertjes en kleine plantjes, en eindelijk ook nog de mensch, te zamen, om de rotsen te vergrijzen en te ont binden. In sommige streken is de aarde van die verkruimelde rotsen ter plaatse blijven lig gen in andere wierd zij door de wateren mêe- gespoeld om elders weer te zinken en nieuwe bouwlagen te vormen. De grond bestaat voornamelijk uit vier hoofdstoffen die het geraamte van den grond vormen, te weten zand, klei, kalk en humus. Verder bevat de grond in kleine hoeveelheid, nog andere stoffen, die de plant tot voedsel ge bruikt, zooals stikstof, fosfoor, potassium, ijzer, enz. Tusschen de aarddeeltjes van den grond vindt men verder water en lucht. Opdat een grond vruchtbaar zij moeten de verschillige deelen van het geraamte in 'eene goede verhouding aanwezig zijn te veel zand maakt de gronden droog en dor te veel klei maakt ze vast en ondoordringbaar te veel kalk maakt ze droog en korstachtig te veel humus maakt ze zuur. Men noemt de gronden vol gens de overheerschende stof die zij bevatten, kleigronden, zandgronden, klakgronden en humusgronden. Een grond die 50 tot 70 0/° zand, 15 tot 2$n klei 5 tot 10 kalk en 5 tot 10 per honderd humus bevat mag aangezien worden als de voordeeligste samenstelling. Pik J-ie - r was nacht: geen enkele ster ikkerde ,;m 't firm ment en buiten woedde et n .^cniii.kelijk on weder. Iu eene rampzalige womug zateene oude vrouw; zij warmde beur handen aan de zwakke vlam van den heeril, ter wijl zij van tijd tot tijd eenen weemoedigen oogslag wierp op de wieg, waariu baar ziek kind lag te slapen. Klop klop 1 Wie daar Ach 1 haast u, doet open, riep buiten eene klagende stem. Wie gij zy tof niet, antwoordde de oude vrouw, bier is voor u geenc plaats, want al wie bier binnen komt, gaat er niet levend meer uit. Ach 1 medelijden met ons, wij sterven van honger en koude. De oude vrouw stond op, en deed de deur open. Welnu, wat verlangt gij dan Eene schuilplaats voor mijnen echtgenoot en mijn klein kind, antwoordde eene jonge vrouw, wier uitnemende schoonheid de oogen der oude deed schemeren. Ziet, ik sta er niet voor in, ik ben de vrouw van eenen rooverop 't oogenblik is bij niet thuis, maar als bij terugkomt, zal ik u niet aan zijne wreedheid kunnen onttrekken. Zoo sprekende deed zij de deur ganscb open. Jozef, na zijnen ezel in 't droog gezet te heb ben, trad binnen met Maria en het goddelijk kind Jesus. De oude vrouw wierp een handvol hout in den heerd. Het ziek kind wierd wakker, richtte zich half op, en stuurde eenen glimlach tot den kleinen Jesus. Ik weet niet wie gij zijl, sprak de vrouw van deu roover maar sedert het oogenblik dat gij zijt binnengekomen, voel ik mij toch zoo ge lukkig, en mij dunkt, mijn kind is reeds de helft beter... Nog dikker werden de duisternissen daar bui ten, het onweer huilde gedurig voort, en het arme hutje beefde onder het geweld vau den onstuimigon wind. Klopklop Wie daar Ik, doe rap de deur open. Hemel lief! 't is mijn man Verbergt u, sprak angstig de vrouw. Maria stond op, overhandigde haar het kin- deke Jesus en deed de deur open. De bandiet stoof driftig binnen, druipendo nat en beladen met roof. Op het zien van Maria, sprong hij eenen stap achterwaarts en wierp op zijue vrouw eenen blik vol gramschap. Och het zijn arme reizigers, sprak zij op vreesachtigen toon, het onweer heeft hen ver rast. Zonder verdere opmerkingen, zette hij zijnen buit iu eeuen hoek neder en schudde zijne door natte kleederen af. Vrouw, sprak hij, hebben wij dan niets meer te eten --Ja wel, wjj hebben nog biood, wat vruch tenen een stuk reebok. En daar zij aan Maria haar kind wilde teruggeven om de tafel te dek ken Neen, zegde Maria, ik zal de tafel wel zelve dienen. Wanneer zij allen huunen honger wat gestild hadden, schoof de bandiet bij den heerd waarin de vlam vroolijk kletterde. Hij wierp eenen blik op het kindeke Jesus dat zijne moeder zoo liefelijk toelachte. Wat ware ik gelukkig, zegde hij tot Jozef, indien mijn zoon was gelijk de uwe Is hij dan ziek? vroeg de heilige man, die nu eerst de afschuwelijke wouden bemerkte, waarmede hot kind overdekt was. -s- uuigcu i_luu Aigeuietm Ja, hij is toch zoo ellendig gesteld, zuchtte j Stemrecht waarvan Daens in zijn artikel rept, de vader hij is door melaatschheid geslagen. heeft zooveel op de gebeurtenissen van Lede De vrouw vau den roover smolt in tranen. betrek als de Artistieken en akties van Yékate- God straft het kind voor de misdaden zij- j -rinoslaw, van Pier zaliger aanbevelingen, met ner ouders, zegde zij al snikkende. j met de Zennevverkeu te Brussel. Daens heeft al Wil niet weenen, sprak Maria God opent de kwakkels ingeslikt welke men hem heeft op- gedischt. Wat men hem zorgvuldig verzweeg is, dat met kwade inzichten opgemaakte schoelies het vroegtijdig vertrok van den heer procureur des konings hebben afgespiedt. om de kat op de koord te laten dans c-u. Zij daehi en dat er geen kwaad meer kon, dat alles hun toegelaten was tot zelfs de gendarmen uit te jouwen, achterna te roepen met de scheldwoord on van voyous, smmouehards N.>g niet erg genoeg on der de opstokerijen van eenen welgekenden aan- leider, die op tijd en stond, wanneer hij zich zal moeten tooneu, ook pierken duik zal woten te .Spelen, wierden er pintglazen gevolgd van stee- uen, uit drij verschillige herbergen voor de kerk in de richting der gendarmen geworpen, bijzoo- verre dat de glazen op de vertegenwoordigers der openbare macht te recht kwamen. Al die leugens, zooals dien man tusschen zijne twee kinderkens gehaald, zijn al uitvindsels, en alleen ten toon gebracht om de uopupuoppq van '1 de oproermakers te verschoonen. Ik wil op voorhand geen oordeel vellen. Het llecht heeft de zaak in handen, en in het open baar, op tijd en stond, zullen de prijzen voor de Korrcktionneele Rechtbank van Dendermou- de uitgereikt worden. Een zaak staat vastdat Hebt gij wel met aandacht het Land van Aelst van Zondag 11. 2 Maart gelezen, en bijzonderlijk het hoofdartikel onder de rubriek Lede Lede Om dezelfde woorden van dat artikel te ge bruiken, zal ik zeggen Wat ik nu moet aan halen, is waarlijk ongehoord men zou denken dat zulke dingen niet kunneu gebeuren Ja, waarlijk 't is ongehoord, van zóóvele leu gens, zoovele valsche aantijgingen, zoovele ve nijnige ophitsingen op de eerste bladzijde en zoovele laffe platbrookerijen, duivelsche muil- trekkerijen en echurkige mouwvageryen op de derde bladzijde ten opzichte onzer Aalster- sche Geadarmerie te schrijven. Eerste bladzijde. De gendarms boeid- den dat bloed uit de polsen sprong De gen darms grepen vast, sleurden naar 't kot De gendarms stampten met kolfslagen De gen darras stootten op gevaarlijke plaatsen om stok- kendood te doen vallen De gendarms trokken, sleurden, overstampten, <1 den gewelddaden met kolven en bajounetten De gendarms wa ren dronken en wild dat het honteus en kra- puleus n was Dehde bladzijde. - Niet de gendarmen hebben slecht gedaan Niet dc gendarmen heb ben al de aangehaalde fouten Niet dé gendar men zijn aan iets plichtig! Neen, neen, duizend maal neen De gendarmen moesten krachtig handelen, ze waren geroepen om de openbare orde, die in gevaar was, te handhaven zij, ge woon van tegen dieven en moordenaars op te rukken, hebben zich boven alle politiek, van hunaen plicht gekweten, neen, niet de gendar men, maard'Overheden der Parochie heb ben de potten gebroken, bijzooverre dat een bijzondei' Manifest op moet, 1 He wel, beste lezer, gelooft gij wel uwe oogen? Hebt gij wel gezien ea wel herlezen en dat al les in een en hetzelfde artikelOf dien schrij vei raaskalt, stapel gek is, ofwetens en willens lasterende artikels op de Openbare Macht schrijft, zulks weten wij niet, doch, wat niet te ontkennen valt, is dat het voor doel heelt hetzelve, bij eenige heethoofden en ongelukkige verdwaalden, hatelijk te maken, en het volk op te hitsen, om zich dan,zoo al les tegenkeert, als hunne aanvuringen tot op stand, (aan wiens hoofd zij zich in tijds wel zul len weten te ontrekken als den pot begint aan te branden) niet lukken, en zij menige onnoo- zele slachtoffers hebben gemaakt, schuit van kant te maken, en achter de gordijn het gevaar lijk spel af te zien Komt later dan Moeder Justicia rekening over hunne plichtige aanvuringen en duivelsche inblazingen te vragen, 0 1 dan zijn het brave mannetjes-, onkundig kwaad te doen, altijd met de beste inzichten bezield geweest, alles in eerlijkheid en deftigheid voortgebracht! Nooit geen kwaad gedaan of gezegd tot proef? lees mijn artikel op 3® bladzijde dat noch voor schijnheiligheid of volksbedriegerij, maar wel... tot hoogst noodige verzachtende omstandighe den wordt ingebracht En moest mijnheer Petrus, om zoo een arm zalig als tergend verslag aaneen te flansen zich tweemaal naar Lede begeven Ik begin te ge- looven dat de dorpelingen hem genomen hebben voor iemand die te Gheel moest uitkomen Zij hebben zijne informeerkazak wel aanschouwd, en op de menigvuldige aaubeveliugsplakkaten voor Algemeen Stemrecht welke ze droeg, heb ben zij onmiddelijk begrepen wat voor eene spinneweb in zijn kaal hoofd huisde 1 Ik ook heb mij tot Lede willen inlichten, en ziehier wat niet belaughebbeude, eerbare en deftige personen getuigen Hot Algemeen plaats ware aan het Hotel Metropole met eene lekkere sigaar en eenen halven rnunich, of 0bet strand te Hcyst waar het toch zoo zoet is, bij heeter zomerdag, zijne rooeie kleine voetjes te wasschen. Sinds een tiental jaren staat er aan het hoofd onzer Aalstersche Gendarmerie een man die onder opzicht vau moed, van zelfsopffering, van zachtmoedigheid, van weigevoeglijkheid alle blijken heeft gegeven. Hij vergt van zijne man nen dezelfde hoedanigheden, en dient tot voor beeld. Herinner U de moorden en aanslagen van Wieze, Erembodegem, Erpe, enz., en telken male hebben de moedige daden, als naar ver dienste, niet alleenlijk door de oversten, maar met de eereteekens beloond geweest. En 't zijn zulke mannen dien men door lasterlijke verha len, eerrooveude artikels, schandelijke onnauw keurigheden denkt aan te vallen en door het, met gezond oordeel bezittende, volk hatelijk te maken Nooit al die walgelijke ophitsin gen en leugens worden uit medelijden nog over het hoofd gezien, met het gedacht dat gerekend van wien zij afkomstig zijn de waarde niet bezitten aan de hoogte der sporen onzer moedige gerechtsdienaren te bereiken Toch wel zullen die onverdiende en valsche zinspeliugen wel onthouden worden Niet uit liefde voor het A. S. die in de zaken van Lede niets gemeens hebben Niet uit poli- tieken haat, boven dewelke de gendarmerie zich door plichtbesef, tucht en bediening boven houdtNiet om een wrok uit te voeren, maar om, als het gepeupel, ten uiterste gebracht, door de duivelsche inblazingen, gevolg zal geven aan alle geweldeuarijen en verwoestingen, dan de* schrijver van al de verwijtingen aan de klauwen van het door hem opgeruilde volk te ontrukken, hem door den nu bezoedelden uniform te vrijwaren, en het janhagel in te hou den, welke eens te laat zal zien dat al die h'er- senschimmende beloftens ijdele noten bevatten, en alleen dienen om de kastanjen uit het vuur te halen, ten bate van diegene die de vergulde pillen inslikken, ol gehoor aan die oproerma- kende predikanten geven. K. Pitein. dwenen waren, zegde de nen melaatse,ho Kom, ik zal u wasschen met het water waarmede het kind van die vreemdelinge ge- wasschen is. Wat kan dit baten zegde de roover, zijne schouders optrekkende. De vrouw luisterde niet zij begon het kind te wasschen en overal waar het water het aan raakte, verdween de melaatschheid het was gansch genezen. Die kleine melaatsche stierf la- wiuwugoic oeiiueiiavcitmg. i ter, vol leedwezen, in de schrikkelijkste pijnen Ook de ondergrond heeft grooten invloed op j en tormenten, naast Jesus op het kruis. Men de vruchtbaarheid van de bouwlaag, hoe meer noemt hem hij doordringbaar is, hoe beter. Een zandach--1 tige ondergrond is goed voor zware kleigron- den, terwijl een kleiachtige ondergrond goed I is voor zandgronden. N. zijne armen voor den boetveerdigen zondaar, en hij verandert de tranen in vreugde. En het god delijk kiud op hare knieën terugnemende, ging zij voortde dag komt op, en het onweer is voorbij g.-cf mij een weinig water om mijn kind te .vasschen daarna zullen wij vertrekken. Nu alvroeg de roover, die met spijt zijne gasten zag weggaan, want nog nooit had zijn hert zooveel geluk gesmaakt. Ja, antwoordde Jozef, want wij moeten nog eene lange reis doen. Waar gaat gij dan heen Och, wij zijn ongelukkige bannelingen, wij gaan een vaderland zoeken in Egypte, en later hopen wij te zullen weerkomen. Bij uwe terugkomst, vergeet mijne woniDg niet, die gij heden met troost en vreugde ver vuld hebt. Kom laat ous vertrekkeu, ze^de Jozef tot Maria. Wasch uweu zoou met het water waarme de ik mijn kind gewasschen heb, zegde Maria tot de oude vrouw, terwijl zij zich met haren echtgenoot verwijderde. Zoo verre als de roover en zijne vrouw hen kondeu zieu, volgden zij de reizigers met de JB- oogen. Wanneer zij aan den gezichteinder ver- I Mijnheer Petrus, metal zijn verstand en gron- ie moeder tot den klei- dig onderzoek, de zaak zijner lievelingen hoogst Distnas den goeden Moordenaar. nadeelig ter zijde heelt gestaan, en dat zijue aanhangers best later de gevolgen zijns venijnig als leugenachtig verslag met al zijne schandige verwijtingen ten laste der openbare macht, best zullen gevoelen. Wat meer is, in het openbaar, en rechtzinnige liberalen, dus Mijnheer Petrus 's bondgenoten, heb ik zijne schurkachtige en venijnige zinsneden hooren schandvlekken Moeste het nu later bij ongeluk gebeuren, dat de opgewonden heethoofden, zich aan alle buitensporigheden van eenen oproer moesten overlaten, gevolg van de hedendaagsche voor het A. S. menigvuldige ophitsingen, moesten zij de goede rede door het geweld onderdrukken, zoudt gij denken dat de vuurstokers zich aan het hoofd van den opstand zouden bevinden Neen, neen, duizendmaal neen, hunne schuil- Groote Eugelvclie neerlaag;. Lord Kitchener seint uit Pretoria, 28 Febru ari, 6 ure 10 's avonds Iu antwoord op uw telegram, betreffende den aanval op de kolon von Donop nabij Klerksdorp heb ik een verslag ontvangen, meldende dat 16 officieren en 451 man krijgsgevangen zijn geno men door de Boeren. Een officier en 105 man zijn tot nu toe in vrijheid gesteld. Kolonel Anderson, van de Yeomanry die het opperbevel voerde, is nog steeds krijgsgevangen Majoor Enderly, bevelhebber over het voet volk, is gewond. Dit is de reden van de vertraging in het ver krijgen van definitieve tijdingen. De verliezen lijst, rondag avond afgekondigd, geeft volledige inlichtingen over de neerlaag der kolon- von Donop. Met deze lijst en de twee vorige lijsten blijkt nu dat do Engelsche verliezen bedroegen Gedood 5 officieren, 45 man. Gewond 2 officieren, 119 man. Krijgsgevangenen, in vrijheid gesteld 1 offi cier, 103 man. Vermist, vermoedelijk nog krijgsgevangen 10 officieren, 342 man. ^fkanous buit gemaakt. Volgens eene bijzondere depeche hebben de Boeren van Delarey, in 't gevecht van Klerk dorp, vijf kauons buit gemaakt op de eugelschen twee stuks veldgeschut, een zelfswerkeud kanon en twee Maxims. De verliezen der engelschen bedroegen 53 doodeu en 129 gekwetsten, zonder de gevangenen te rekenen. De Boeren hadden 30 dooden en 28 gekwetsten. Na zijnen zegepraal heeft Delarey aan de en- gelsche troepen twee der buit gemaakte wagens terug gegeven, om hunne gekwetsten naar Klerkdorp te voeren. Delarey is met ;le andere commandanten naar het Noorden getrokken hunne commandos hebben zich uiteengespreid om alle achtervolging onmogelijk te maken. Neerlaag ilea* Boeren aau de Vaalrivicr. M. Brodrick las heden in het Lagerhuis een telegram voor vau Kitchener, uit Harrismitb, dato 28 Februari, waarbij gemeld werd, dat de uitslag der groote drijfjacht in de buurt van Harrismitb was, 60Boereu gedood of gevangen genomen. Onder de laatsten waren de zoon en de secre taris van generaal C. De Wet, Kitchener voegde aan het telegram toe deze bevredigende uitsla gen komen zeer geschikt op den verjaardag van Majuba. Luide bijval.) M. Davies. {Ier.) vraagt of de zinspeling van lord Kitchener op Majoeba waardig was van een christene natie Geen antwoord. M. Brodrick las aan het einde van de verga- 1 dering van het Lagerhuis Kitchener's telegram voor over het genomen konvooi, en voegde daar bij, dat men geloofde, dat de Engelsche verlie zen ongeveer 120 man bedroegen. (Aan gewonden alleen zijn er reeds 120. Waar blijven de dooden en de bijna 500 krijgsgevan genen Het telegram van Kitchener, waarvan Bro drick in het Lagerhuis gewaagde, beschrijft de 2 daagsche krijgsverrichtingen, die den 27° ein digden met het drijven der Boeren op de Blok- huizenlinie van Harrismith naar Reenen'pas. De troepen hielden het geheele land tusschen de Wilgerivier en de Natalsche grens bezet. Kit chener gewaagt nog eens van de reeds gemelde poging der Boeren om door te breken op het punt, waar de Nieuw Zeelanders de lijn verde digden, en zegt Commandant Manie Botha is gedood en 35 gedoode Boeren werden in het veld gevonden. Twee pogingen om met kleine troepjes door te breken slaagden. Op den laatsten dag werden er 450 Boeren met geweren en paarden gevan gen genomen. Foorkramers die in den vroegen morgend uit Zele vertrokken waren om zich naar Dendermon- de te begeven, vonden maandag morgend op de baan het lijk van een man liggen, schijnende oa- geveer 50 jaar oud te zijn. Een hond bevond zich aan zijne zijde. De foorkramers poogden het lijk weg te nemen, doch de hond toonde zich zoo dreigend, dat een der mannen hem bij mid- van een revolverschot moest dooden. Het slachtoffer werd in den molen van M. F., gehraebten de policie verwittigd. Het parket ia ter plaatse gekomen. Uit het onderzoek blijkt dat het slachtoffer een kleermaker van Zele is, een braaf man, gehuwd en vader van negen kin deren. Men weet niet wat denken over deze ver schrikkelijke misdaad. De foorkramers verhaalden aan het gerecht dat zij op eenigen afstand van de plaats waar het lijk lag, twee mannen ontmoetten die knup pels droegen en die hen verwittigden dat er wat verder op de baan een man lag, bewaakt door een hond, die belette dat men zijn meester ter hulp kwam. Zij toonden hunne handen, die spo ren van verwondingen droegen. Het parket zoekt deze twee mannen op. Nadere bijzonderheden. Ziehier nagenoeg in welke omstandigheden de misdaad gepleegd werd, Jan Gion, die, zooals alle zondagen, den avond iu het dorp doorge bracht had, keerde met een vriend naar 't ge hucht Huyvelde, waar bij woonde, terug. Zyn hond vergezelde hem. Nabij den molen van Ros- seels gekomen, 400 meters voorbij de laatste huizen vau Zele, werd hij door twee kerels, met knuppels gewapend, aangerand. De vriend van Gion kon ontsnappen. De aan randers sloegen Gion dood en ontnamen hem zijn zilveren uurwerk. Een der vermoedelijke daders is aangehouden en dinsdag morgend ra het gevang vau Dendermonde opgesloten, de andere is voortvluchtig. De vermoedelijke dader van den moord alhier gepleegd, wiens aanhouding wij melden is de de genaamde Cesar Benting, 19 jaar oud, bijge- geuaamd de Fraetwonende op het gehucht Zandberg. Maandag namiddag kwam het parket van Dendermonde tor plaatse, de aangehoudene werd langdurig ondervraagd, doch loochende al le plichtigheid. Dins lag kwam het parket terug, ditmaal vergezeld van de wetsdoktoors, die in het gasthuis tot de lijkschouwing zijn overge gaan. In den namiddag werd de aangehoudene in het gasthuis geconfronteerd. In deu beginne bleef hij zijn onschuld staande houden, doch hij ein digde met volledige bekentenissen te doen. Alle schuld wierp hij evenwel op zijnen kameraad, die voortvluchtig is. Ilij zou het zijn die het uurwerk en het geld aan het slachtoffer ontno men had. De voortvluchtige is zekere A. Callaert bijgenaamd de Padde. Dinsdag morgend heeft het gerecht van hem een brief onderschept, die hij naar zijne ouders gezonden had. Daarin schreef hij, was hij moeten gaan vluchten, daar hij zondag avond een man had doodgeslagen. De postzegel droeg denstem pel der gemeente Basel. Do policie en de gen darmerie zijn er nog niet ingelukt den vluchte ling terug te vinden. De betichten zijn twee slecht befaamde kerels, mijnwerkers van beroep. Een kreet des herten. Mijnheer ik zal u myu leven lang dankbaar zijn, want dank zij de Walthérypil die gij mij aangeraden hebt, is mij ne moeder niet meer te herkennen, zij eet en zij verteert alles en is gansch ontlast der laatste sporen harer verstoptheid. Louise Depage, boekhoutster te Brussel. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Marie Vanden Steen e, wier eeuwfeest op 23 Februari laatst met zooveel plechtigheid gevierd werd, is maandag avond om half helf overleden. Kort te voren heeft zij de H. Rechten ontvangen. Eene verkoudheid en eene verlamming aan het hart hebben een einde gesteld aan haren levens loop. De honderdjarige van Lokeren, Marie-Jo- sephine Vanuon Steeue, wordt heden donderdag om 9 ure plechtig begraven op stadskosten. De stedelijke harmonie zal de treurige plechtigheid opluisteren. De prachtige nieuwe doodwagen, onlangs aaugekocht, zal 't eerst dienen voor de eeuweliuge. Onkerzele-Athenbeke de woonst afgebrand var. zekeren Hellebosch, byna niets is kunnen gered worden. De schade is nog al groot. Er bestaat verzekering. <10111. Te Stotter- heck, bij Hennef a/d Sieg, is een doodarme vrouw plotselings millionair geworden. Vrouw Ehrenberg aldaar kreeg eenige dagen geleden van de Fransche overheden te Parijs be richt, dat hare daar wonende zuster gestorven, en con op 5 millioen fr. geschat vermogen had nagelaten. De erflaatster was vroeger bij een Fransch officier, daar deze geen kinderen of bloedverwanten had, zijn geheele vermogen vermaakt gekregen, onder voorwaarde dat zy hem tot aan het eind van zijn leven goed moest oppassen. Het huwelijk van de huishoudster was even eens kinderloos gebleven, en zoo is nu bij haren dood het reusachtig vermogen aan hare zuster iu Duitschland gekomen. Vrouw Ehrenberg was sedert jaren door haren man kwaadwillig verla ten. VRAAGT OVERAL HET X-,ETJVEIsrSBXEï^ der gunstig gekende UfOKiCft^, Fr#n» Druicé. AAVST.

De Volksstem | 1902 | | pagina 2